Spring eens in en hun BEWONERS kinderboekenweek bij bejaarde medemens Bijzondere synagoge uit Duitsland naar museum in Israël MET DE ACHTERNAAM Mini-Rozen TEKEN DES TIJDS? ZATERDAG 26 OKTOBER 1968 Er is een prachtige, voldoening gevende taak voor alle vrouwen bij voorkeur in de leeftijd van 30 tot 55 jaar die nog een leuke verdienste oplevert ook. Nodig is, dat ze prettig met mensen kunnen omgaan en ervaring in huishoudelijk werk hebben. Die taak kan worden omschreven als: inspringen bij lèlfstandig wonende bejaarden. Het kan een, twee halve dagen per week. Of meer. Al naar verkiezing. Op tijden, die u, het best «chikken. Dat is te regelen. Het gaat om inspringen, dat wil zeggen: om die werk zaamheden, die de bejaarden zelf niet meer aan kunnen. Meer beslist niet, want hun mag niet de kans worden ont nomen om fit te blijven. Ze moeten juist worden aange moedigd zoveel mogelijk zelf te doen. Ruim 90 procent van onze be jaarden woont zelfstandig. Het moderne be jaarden werk wil de ze mensen in staat stellen zo lang "mogelijk thuis te wonen. Voor henzelf het beste en eco nomisch ook het voordeligste. De laatste jaren komt er meer belangstelling voor dit werk. Het behoeft voor de hulpverlenende dames slechts een deel van haar tijd te vra gen. Maar de zaak is nog lang niet algemeen genoeg bekend. Op het ogenblik zijn in ons land zo'n 11 tot 12.000 van die helpsters werkzaam. Naar glo bale schatting wordt op die ma nier nog maar een derde ge daan van hetgeen nodig is. Helpsters zijn veelal vrouwen, wier eigen gezinsomstandighe den het toelaten er een paar morgens, middagen of meer voor uit te trekken. Ook zijn er de nodige ongehuwde vrouwen die dit dankbare werk doen. Een speciale opleiding is niet nodig, maar er moet natuurlijk 1 men zou haast geneigd zijn te zeggen liefdevolle be langstelling voor de bejaarde medemens bestaan. Een gesprek met de plaatselijke gezinsver zorging, waarbij men zich dient aan te melden, brengt daarover de nodige helderheid. Die belangstelling kan zich bijvoorbeeld uiten in de aan dacht die gegeven wordt aan de levensomstandigheden van de bejaarden bij wie zo'n helpster komt. Is het met hun voeding, kleding, verwarming in orde? Behoeft de linnenkast aanvul ling? Helpt de bril goed bij het lezen en zijn er geen klachten over het gehoorapparaat? En zo vervolgens. De goede ge zinshulp voor bejaarden kan een echte verbinding vormen met de buitenwereld. Wie meer over deze part-time hulp wil weten, kan zich in verbinding stellen met de plaatselijke gezinsverzorging. Er is een r.-k., een hervormde, een gereformeerde organisatie, er is een algemene federatie, '""••V'-i r*.! ens de d rü 1 haal jrrel j ■evol Hei ateri over egt ïgeli en id, 3 W! maa rtijd afz 'erdi ÏA.KfJJCi. A.MST£LmAMEN .Tli d ten -Dei inte Wist u, dat het illustere de \Huis ten Bosch, waar onze aQ(Jzoningin hoge gasten magpleegt te ontvangen, ooit kbepen bordeel is geweest? 'R ?Dat was in het begin van in sjde negentiende eeuw het en|droeve lot van het gebouw depot Amalia van Solms als ?eküeen monument van liede ■r dV*oor haar gemaal, Frede- »1 Hendrik heeft opge dicht. Het Huis was name lijk in de Franse tijd her- Ver9~met 'fc putatie. heef en if Zorgvuldig gerestaureerd. iet joals het er nu staat, blijft het boor ons, twintigste eeuwers, tnaar een druk geval, althans binnen. Een paleis vol spekta kel, zegt Gabriël Smit, die lich verder afvraagt hoe spropmalia het in deze draaimo- t waen van protserigheid onder :oepre hoge koepel heeft kunnen r^eMthouden. Want je weet er ngaflauwelijks raad mee vanwege tlle onbegrijpelijke allego- muzen of gratiën struise laamse blondines, overdadig Heën, v Vlaamsi erTf no j Dit en nog veel meer staat e lezen in een van de drie Alleraardigste boekjes over mze paleizen die de Boekerij *n Baarn heeft doen verschij- ien. De onderhoudende au- eurs zijn drs. M. G. Schenk in J. B. Th. Spaan. Over het paleis op de Dam chrijven zij: de bouw van ar]e het achtste wereldwonder" che - wat slaat op Jacob van menamPens grootse constructie ssta 'an de Burgerzaal, die 34 me- ma er lang, 16 meter breed en 28 meter hoog is duurde van arlei ^05. Daardoor is niet Wer na te gaan hoeveel dit statussymbool de zelfbewuste hoofdstad destijds gekost leeft. Moeizame rekenaars tel :omen °P 81* rniljoen. Een )edrag dat in die dagen nog - looit voor een Nederlands ge- rr.i«>)0UW was neergeteld. Het derde boekje vertelt al- - 'es over het „Huis van 8 3oudt", later het Paleis Noord- linde en nu bij herhaling het Oude Hof geheten, waarin ongelui van velerlei nationa- iteit studeren (Institute of 1' «Social Studies). Het huis werd destijds door ;ld ■kte.i tonf de Staten aangekocht als wo ning voor de weduwe van Willem de Zwijger, Louise de Coligny, verfraaid, verknoeid en tenslotte na de brand van 1948 weer in zijn aantrekke lijkste gedaante hersteld. Koningin Wilhelmina heeft er. zoals we weten, het grootste deel van haar leven gewoond. Na de bevrijding kon ze het niet meer opbren gen in het gebouw, waar de Duitsers zo huis gehouden hadden, terug te keren. Nog herinneren oude leden van de hofhouding zich hoe Wilhelmina belangrijke besprekingen bij voorkeur al wandelend in de paleistuin (nu voor iedereen toeganke lijk) voerde. O wee, als ie mand van het personeel dan naar buiten keek. Hij kon op een ferme reprimande reke nen. Het gebeurde wel. dat de koningin het al wandelende te warm kreeg. Ze liet dan haar sjaal of mantel zo maar val len. Kwam ze terug in het pa leis dan ging een lakei de verschillende kledingstukken oprapen het Groene Kruis houdt er zich intensief mee bezig en dan is er Humanitas, de humanistische zuil. In grote steden werkt men samen in raden, in kleinere gemeenten staan de organisaties meer op zichzelf. Globale in lichtingen geeft de centrale raad voor gezinsverzorging Zee manlaan 44, Utrecht Desgewenst kan een oriënta tiecursus worden gevolgd, een training op vrijwillige basis, waardoor men geïnformeerd wordt over de bejaardenproble- matiek. De bejaarden betalen voor de hulp naai draagkracht en voor het verdere dragen rijk en ge meenten in de financiering bij. Wat verdient nu zo'n part time gezinshulp bij bejaarden? Het uurloon schommelt om de drie gulden. Stel, dat men tweemaal 3 uur per week werk zaam is, en men werkt, zeg, 40 weken per jaar, dan levert dat derhalve 720 gulden op. Maakt de vrouw deel uit van een gezin met twee kinderen die voor be lastingaftrek in aanmerking ko men en heeft de man een be lastbaar jaarinkomen van 15 mille, dan is de berekening als volgt. Van de 720 zijn 500 niet belastbaar (een echtgenote mag dat bedrag vrij verdienen). De overige f 220 worden bij het inkomen van de man opgeteld, l -2L I hetgeen een meerbelasting in dit geval betekent van rond 30. Van de verdiende 720 houdt de gezinshelpster dan dus bijna 700 over. Dit is slechts een voorbeeld. Duidelijk genoeg wellicht om een inzicht te geven in wat men zo ongeveer netto in handen krijgt. Een van de merkwaardigste syna gogen die ooit in West-Europa heb ben bestaan, is de kleine synagoge van Horb. een dorp in de buurt van Bamberg in Zuid-Duitsland. Na al vele tientallen jaren niet meer in gebruik te zijn geweest werd het gebouwtje wegens bijzon dere schoonheid en kunsthisto rische waarde, in 1914 voorzichtig afgebroken en opgeslagen in het gemeentemuseum van Bamberg. Deze synagoge is thans opge bouwd in het Israël-Museum te Je ruzalem. Het is de tweede bijzon dere synagoge die in dit museum een onderdak heeft gevonden. De andere komt uit het bij Venetië gelegen Veneto. Die van Horb is hoofdzakelijk van belang door de bijzondere versieringen. De syna goge in feite niet meer dan een als tongewelf gebouwde kamer met wanden van geschilderd hout werd in 1735 voltooid door Eliezer ben Sussinan ben Sjlomo Katz, een in zijn tijd zeer hekend kunstenaar van Poolse afkomst, die in verscheidene plaatsen dergelijke opdrachten heeft vervuld. Het beschilderde gewelf, dat door de tijden heen een zeer mooi patina van groene, roze en bruine tinten heeft aangenomen, is geheel bedekt met een bijna verwarrende massa van barokke bloemornamen ten, waarin dier- en vogelfiguren. Er zijn leeuwen die op hun achterpo ten staan, een olifant met balda kijnzadel, vechtende hanen. Hebreeuwse inscripties, waarvan sommige oin de deurstijlen heen, bevatten aanhalingen uit Exodus, de profeet Hagai en de psalmen. De westelijke wand toont een gebeeldhouwd medaljon met een deel uit de liturgie voor de hoge feestdagen als Nieuwjaar en Grote Verzoendag. Het medaljon wordt door twee op bazuinen blazende leeuwen vastgehouden. De gewelf de zoldering, overdekt met bloe men, herinnert cr duidelijk aan dat de synagoge gevestigd een streek van kuipet wers voor wie de tonvoi tuurlijke oplossing was. In Israël hoopt men bijzondere synagoge in kan blijven. wijnbou- dat deze het land Hoe heerlijk is het voor ouders als de kinderen na de inspanningen op school met een-boek-in-een-hoek hun vrije tijd doorbrengen. Ook de kleinsten onder hen, die de leeskunst nog maar net machtig zijn, kunnen zich al intensief verdiepen in hun lectuur: de korte verhaal tjes, eenvoudige gedichten en niet te vergeten de teke ningen. Naar boekjes voor deze kin deren behoeft men niet lang te zoeken, maar toch zijn er nog steeds velen die moeilijk tot het aanschaffen van kinderboeken komen. Op school lezen ze bijna elke dag, zegt men en niet ten onrechte. Daarnaast is het voor hen toch ook een belevenis als ze zelf een boek(je) krijgen. Niet voor niets wordt elk jaar een kinderboekenweek gehou den. Een van de boeken die we voor de kinderen tot twaalf jaar kunnen aanbevelen is Het beest met de achternaam, een omvangrijke bloemlezing uit de verhalen en verzen van de be kende schrijfster Annie M. G. Schmidt. Wim Hora Adema, die het werk van Annie Schmidt bijzonder goed kent. maakte de selectie, terwijl Wim Bijmoer, Jenny Dalenoord, Carl Hollan der en Fiep Westendorp de te keningen verzorgden. De kwaliteiten van Annie Schmidt zijn tot over de landsgrenzen bekend. Een deel van haar oeuvre werd zelfs in het Fins, Deens en Japans ver taald. De jury, die haar in 1965 de Staatsprijs voor het kinder boek toekende, oordeelde dat haar werk zich onderscheidt door „trefzeker taalgebruik, klankrijke, vaak malle onver wachte namen en uitroepen, die appelleren aan het kind. Het rit me, dat zij gebruikt, spreekt gemakkelijk aan. Onuitputtelijk lijkt zij in het brengen van oorspronkelijke ideeën en grap pige vondsten." Zo ook de talloze verhalen en versjes die in Het beest met de achternaam zijn opgenomen. Vooral ook veel onbekende verhalen staan erin. Dit koste lijke boek, dat door De Arbei derspers in Amsterdam werd uitgegeven, is voor 10.90 in de boekhandel verkrijgbaar. Na 15 december kost het vier gulden meer. De toenemende interesse in miniatuur roosjes heeft waarschijnlijk minder met de minimode te maken dan met de woningbouw. Men moet immers woekeren met de ruimte, de grond is schreeuwend duur en dus betrekken we onze nieuwe woning met een piepklein tuintje, dat we natuurlijk onmiddellijk vol willen zet ten. Anderen zitten met het probleem van een flat, waarvan het balkon om een bloemrijke aankleding vraagt. Is het dan een wonder dat we bij de minirozen terecht ko men? In het rosarium van het Westbroekpark in Den Haag is zelfs een „dwerghof" ingericht, waar al dat kleine goed in geu ren en kleuren voor de liefheb ber soms een openbaring bete kent. Denk maar eens aan zo'n ron de bloembak op een balkon met een mini-stamroos in het mid den en mini-struikrozen er om heen. Ook op een terrasje of ter weerszijden van een tuintrapje doen zulke bakken bijzonder feestelijk aan. En dan is daar ook nog de moderne steentuin, waar het gazon is vervangen door flagstones, rode of gewas sen grindtegels en waar vier kanten of rechthoeken uit gespaard zijn voor lage beplan ting. Ook daar komen miniro zen tot hun recht. Eventueel kunnen we vakjes in verschil lende kleuren kiezen. Nooit echter in één vakje gemengde kleuren bijeen planten, dat geeft een rommelig effect. Ze blijven dus laag en naar gelang van de soort varieert de hoogte van 15 -25 cm. Stamro zen worden niet hoger dan 50 cm. Je hebt er weinig omkijken naar wanneer ze vaststaan, als je er tijdens de bloei maar da gelijks even de uitgebloeide bloemen uitknipt. Het lijkt misschien vreemd om in deze tijd van het jaar de aandacht voor deze rozen te vragen, maar de beste planttijd valt tussen eind oktober en half april, zoals ook voor alle andere rozen het geval is. Dit jaar kwam een Bussumse rozenkweker op het idee ze ook in bloei te leveren, gekweekt in potten van geprepareerd asfalt- papier. Ongeduldige en onhan dige lieden kunnen ze dus zo in de grond zetten, waarin de pot ten, die met goede grond en mest gevuld zijn, vanzelf verte ren. De overige tuiniers graven flinke diepe plantgaten, waarin de wortels vrij kunnen afhan gen, na de grond te hebben ver beterd met oude koemest en zo nodig compost. Zet ze niet on der bomen of struiken, geef ze licht en lucht en een onderlinge afstand van 20 - 25 cm. Hoog ze voor de winter met aarde aan, zodat een heuveltje ontstaat Neem dit dek bij niet vriezend weer begin maart weg en snoei de minirozen een week later tot Strafwerk? Het snelschrijf- bureau Stenopax brengt uitkomst. Wij hebben ge trainde 50-regel en 100- regelschrijvers in dienst. In een wip gereed. Zo luidt een „advertentie" in het krantje dat wordt uit gegeven in het kader van de kinderboekenweek. (30 okto ber t/m 9 november). Behal ve een schat aan kinderlijke informatie over boeken en al les wat daarmee te maken heeft, kunnen de kinderen ook grinniken om grapjes, voor hen bedacht door grote mensen. Of het nu kinder- grapjes zijn of grote-mensen- grapjes blijft nog de vraag. Maar wat denkt u van het kolommetje „Kleine Klad- ders", een antwoord- en In formatierubriekje: SPIJBELAARS! Een mapje met 12 originele ziekenbrief- jes, voorzien van een echte handtekening, voor slechts f 7.95. AFKIJKBRILLEN. Werken feilloos. Gluren en nek-draal- en overbodig. Geeft helder beeld van schrift buurman. JENNYI Alles Is vergeven en vergeten. Je hoeft je straf werk niet te maken. Schilderij is toch met een lange IJ. Je meester. De geringe hoogte van minirozen komt hier goed uit, waar de twee kleuters de stamroos 'Little Buckaroo' nog in lengte overtreffen. Ze staat in een ronde bak, omringd door de haast kruipende 'Frosty'. 3 cm boven de grond in, waar door ze bossig blijven. Bij de stamrozen geldt dat de takken tot 3 cm vanaf de stam worden ingesnoeid De meeste rozenkwekers heb ben tegenwoordig wel een sorti ment in dit kleine goedje. In 1966 verwierf de witte „Frosty" op de internationale show in het Westbroekpark zelfs het predicaat „meest" geurende roos". Drie jaar te voren viel de „gouden roos" van 's Gravenha- ge nog ten deel aan de oranje met gele „Colibri". Een gebeur tenis in de wereld der dwergro zen! Enkele mooie soorten zijn nog: Cinderella (vleeskleur), Dian ;donkerrose), Little Buc karoo (vuurrood), Baby Masquerade (van geel tot rose en rood). Red Imp (donkerrood), Baby Darling (zalmoranje) Fresh Pink (zachtrose, groot- bloemig), Sweet Fairy (lilarose) en Rosina (heldergeel). Zet ze niet bij hun grootbloemige en hoge zusters in de buurt. En vul er in de bloeitijd kleine vaasjes mee. Ze zijn lang houd baar op water met chrysal. A. C. MULLER-IDZERDA Vervolg van eerste pagina ZO Later zal Hoogovens het op nieuw met Rotterdam aan de stok krijgen, als Van de Mande- le. De Meijer, om enkele namen te noemen, na de Tweede We reldoorlog het pleit gaan voeren voor een tweede nationaal staalproject, nu in de Euro poort, op de Maasvlakte. Maar IJmuiden kan voorlopig nog vooruit met zijn uitbreidingen, en waarschuwt dat spoedige- vestiging van een tweede be drijf onmogelijk is. Rotterdam gaat dan zijn ei gen weg, met Krupp, later met United States Steel en met Koppers Internationa". te Pittsburgh. Het lijkt erop dat naarmate Hoogovens' uitbrei ding vordert, de verhouding tot een eventueel Europoortproject positiever kan worden. Maar Hoogovens staat bepaald niet te dringen. De grote uitbreidingen beleven Hoogovens pas na de Tweede Wereldoorlog. In de crisisjaren en de oorlog is ir. G. A. Kessler de leider, een der zoons van J. B. A. Kessler van de „Koninklijke". Sterft Wencke bach in 1924 voordat hij zijn bedrijf in werking ziet, Kessler overlijdt in augustus 1948, nog voor het herstel van een leegge roofd bedrijf goed en wel op gang is gekomen. Door de sterke prijsstijging na de Eerste Wereldoorlog en de economische crisis in de jaren dertig is er van een staalfa briek niets gekomen. Wel wordt al direct veel aandacht aan de bijprodukten besteed. De Me- kog gebruikt het cokesovengas voor kunstmestproduktie. Bij de Cemij worden de slakken uit de hoogovens tot cement ver werkt. Er wordt gas geleverd aan de omliggende gemeenten, een buizenfabriek wordt toege voegd. Pas vlak voor de oorlog wordt een staalfabriek in ge bruik genomen, die staal in blokken maakt. Nu nog een walserij. Maar als die met Duitse medewerking (Hoogo vens heeft al vele jaren relaties in de Duitse industrie) maar vooral ondanks Duitse tegen werking In 1943 is klaargeko men, nemen de Duitsers de hele zaak in beslag ten behoeve van de Reichswerke Hermann Göring bij Brunswijk. Kessler is dan al „met va kantie" omdat hij de Duitsers te veel tegenwerkt. Het beken de beeld van veel industrieën: langzaamaan met Wehrmacht- orders, zoveel mogelijk perso neel vasthouden om ze voor de Arbeitseinsatz te behoeden, verstrekking van voedsel en kleding, stakingen met steun van de bedrijfsleiding, in een later stadium verscherpt Duits toezicht, een SD-inval, machi nes ondergedoken, plundering, evacuatie. Eind 1944 komt het bedrijf tot stilstand. Het naoorlogs herstel, onder leiding van ir. A. H. Ingen Housz (trouwens nog een man van het eerste uur) staat vooral in het teken van de Marshall hulp, de Europese ijzer- en staalpolitiek en het Breedband- project. Na een afmattende strijd om de financiën want de overheid zal het kapitaal moeten verschaffen en de deva luatie van de gulden steekt nog een spaak in het wiel is in juni 1953 een van de fraaiste industriële uitbreidingen van na de oorlog verwezenlijkt met de opening van de Breedband- walserij, waar blik wordt ge maakt. Het kost de staat 167 mil joen, en als elf jaar later de Staat zijn aandeel voor 435,3 miljoen aan Hoogovens ver koopt, heeft hij een briljante zaak gedaan. De Staat zal de Breedbandmiljoenen o.a. voor de bevordering van bezitsvor ming gaan besteden. Andere hoogtepunten van de kolossale uitbreiding: de eerste oxystaalfabriek in 1958, nieuwe hoogovens in 1958, 1961 en 1967, kaliberwalserijen in 1964. In 1964 wordt Demka overgeno men, in 1966 Rijnstaal. In Delf zijl komt in samenwerking met Billiton een aluminiumfabriek, er wordt samengewerkt met Mekog-Albatros en met Hoeseh in Dortmund. Een uitbrei dingsplan dat in 1970 gereed moet zijn, vergt een investering van meer dan een miljard, en in 1974 denkt men de staalpro- duktie tot 5H miljoen ton te hebben opgevoerd. Er is nog een naam, die men bij Hoogovens in ere houdt, en de gemeente Velsen heeft een weg naar hem genoemd: die van Rijk de Waal, de vak bondsman. en jarenlang voor zitter van de „kern", het over legorgaan van de arbeiders. In 1929 al pleit hij voor een pensi oenfonds voor de arbeiders en niet minder voor welke verbe tering dan ook. Als bankwerker in 1923 in dienst getreden, verlaat hij het bedrijf eind 1945 met pensioen. Hij mag dan terugzien op een periode van soms harde sociale strijd, en het is niet weinig aan hem te danken dat Hoogovens uitgroeien van werkgelegen heid tot werkgemeenschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15