J-tunnel (langste van 1 land) op 30 oktober in gebruik Reactie vakbonden bewijs loze - kreten - theorie van Uit de Haagse hof geplukt NOORDSTRAKS VERLOST UIT ISOLEMENTMAAR AANSLUITEND WEGENNET NOG NIET GEREED Koningin verricht opening Drees kreeg boek over nationaal socialisme Griekse dichter mag naar Nederland komen Huisvrouw werkt 60 uur per week DO0R U Vrouw jaagt overvaller op de vlucht DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 9? (Van oni« vcrkeersredaeteur) AMSTERDAM Eind deze maand wordt Amsterdam ver lost van een verkeersprobleem, dat de stad sinds mensenheuge nis verdeeld heeft gehoudenals de Koningin woensdag 30 ok tober de IJ-tunnel opent, zullen noord en de rest van de hoofd stad voor hun verbinding niet langer afhankelijk zijn van de pont, maar gebruik kunnen maken van een tunnel, die als een van de modernste ter wereld kan worden beschouwd. Met die feestelijke plechtigheid zal levens een eind worden gemaakt aan «He discussies, die al meer dan hon derd jaar over dit probleem zijn ge roerd. Tunnel of brug, het is nu geen vraag meer: Amsterdam heeft ze bei- je. Sinds 1957 de Schelllngwouder- bruggen, wat later de Coentunnel en nu het pronkstuk van de stad: een weg ortder de rivier, die beide (tadsdelen direct tot in beider hart verbindt. i In versneld tempo is het werk de aatste jaren uitgevoerd. Het toene mende verkeer eiste dat. Zeiden de vroede vaderen met kennelijk gebrek kan visie nog in 1906: „Laten we de fiiscussie stoppen, pas over 100 jaar pal een verbinding actueel zijn", de ptatistieken rekenden met hun voorspellingen af. Dagelijks moeten He ponten gemiddeld niet minder dan 170.000 passagiers vervoeren, of wel ren dikke 60 miljoen per jaar. Een pantal, waartegen de drie veren nau welijks bleken opgewassen. 208 miljoen J Trouwens, al tien jaar voor de oor log zag men, dat een tunnel noodza kelijk was. En daarom werd al in 1935 in principe een plan goedge keurd voor de aanleg van een ver binding onder water Dat het tenslot te toch nog 1968 werd voordat die tunnel er lag, kwam door de oorlog, de discussies erna over wijzigingen in het plan en uiteraard door de financiën. Want zag het er aanvankelijk naar uit dat het Rijk wel wilde bijsprin gen, in 1961 werd alle hoop daarop de pjjbodem ingeslagen. Amsterdam moest het geld zelf op tafel brengen. Hoeveel, bleek later pas: 208 miljoen pulden. Daarvan vroeg het gedeelte onder water met af- en opritten 155 miljoen; de rest moest aan bijkomen de werken worden besteed, zoals de banleg van viaducten en toeleidende (wegen. Spektakelstuk Met de bouw van de timnel hebben Weg-en waterbouwkundigen een fpektakelwerkstuk verricht. Niet al leen omdat de tunnel met zijn 2025 meter (waarvan het gesloten gedeelte 1039 meter lang is de langste van Nederland werd) maar vooral omdat |iij op een geheel ongebruikelijke wijze op de rivierbodem werd veran kerd. Normaal laat men de segmenten j pinken op een zandbedding, maar doordat eeuwen geleden het „oer-IJ" al het zand had weggezogen, was dit Onmogelijk. Daarom gebruikte men palen en wel de langste, die ooit in Nederland als fundering de grond in fcijn gedreven: 65 tot 100 meter. In proepen van tien stuks vormen deze i(230 in totaal) nu de stevige basis. Met die palen alleen was men er pchter niet. Om een vloer te creëren, Fioesten over deze palen zware stalen alken worden gelegd. Het spectaculaire van dit deel van het project was. dat deze balken alle maal onder water zijn gemaakt. Daarvoor maakte men gebruik van het principe van de duikerklok: men liet een betonnen montagehal zonder bodem zinken, zo, dat deze over de boven de bodem uitstekende paal hoofden kwam te rusten. Op die ma nier kregen de technici, die vla •chachten werden neergelaten en moesten werken in een overdruk van 2,5 atmosfeer, gelegenheid „precies op maat" te werken. Men had dc palen bij de hand en kon dus ook dc onderlinge afstanden, die moesten worden overbrugd, tot op de centi meter meten. Alarmering Om de tunnel een optimale capaci teit te geven, is er een elektronisch alarmeringssysteem in aangebracht: zodra zich ergens een opstopping voordoet, wordt de centrale post in het zuidelijk ventilatiegebouw met lichten en geluidssignalen ge waarschuwd. Hier kan men dan di rect de tv-camera's (er zijn er 22) in werking stellen en maatregelen tref fen. De automobilist kan zelf ook alarm «laan. In de tunnel kan hij daarvoor een van de 52 telefoons gebruiken, op de af- en opritten de 31 praatpalen. Tot de verdere afwerking behoren (voorts lichtwerende roosters aan be gin en einde, langs de wand doorlo pende lichtlijnen en wegdekverwar ming in op- en afritten. Wegen Heeft men die doorstroming in de tunnel verzekerd, er buiten zal de autostroom, zolang nog niet alle toe- en afvoerwegen gereed zijn, nog wel eens tot stagnaties leiden. Hoewel men, komend uit noord, wel direct in het centrum is (en 85 pet van alle personen die het IJ oversteken moet daar zijn), is er van een doorlopende verkeersader nog geen sprake. Men is wel hard bezig, maar het zal nog wel een jaar duren voordat men bijvoorbeeld in één ruk kan doorrijden naar de Gooise weg. Aan de noordkant geldt hetzelfde: er zijn wel provisorische aansluitin gen, maar de definitieve moeten wachten totdat nieuwe wegen zijn aangelegd, zoals de noordelijke ring weg, de geprojecteerde rijksweg 7 (naar Purmerend) en de geprojecteer de rijksweg 10. Verkeer uit noord, richting Den Haag, kan dan ook nog steeds beter de Coentunnel kiezen, terwijl verkeer naar Amersfoort de Schellingwouder- bruggen wordt aangeraden. Het meeste nu heeft de nieuwe tunnel voor de Amsterdammers zelf, voor de 80.000 „noorderlingen'' die in het centrum werken en winkelen. En dan alleen voor hen die een auto bezitten, want alle anderen zullen ook in de toekomst nog met de pont kele detailstudies. DEN HAAG Tijdens een korte bijeenkomst in Nieuwspoort heeft de directeur van uitgeverij Kruseman, de heer J. van Eek, het eerste exem plaar van het boek „Het Nationaal- Socialisme in Nederland" van dr. A. A. de Jonge, uitgereikt aan oud-pre mier dr. W. Drees. Het boek is geschreven om te voorzien in een studie die een globaal overzicht van de geschiedenis van het nationaal-so- cialisme in Nederland geeft. Tot nu toe bestaan od dit terrein alleen en- moeten. Voor de Amsterdamse automobi listen is een barrière van eeuwen de finitief geslecht en dat is Amsterdam die 208 miljoen meer dan waard. De heer Van Eek deelde mee dat oorspronkelijk de heer H. M. van Randwijck dit boek zou schrijven. Door zijn overlijden is hier niets meer van gekomen. Daarna heeft de uitgever dr. A. A. de Jonge, die gepromoveerd is op een studie over anti-democratische stromingen in ons land tussen beide wereldoorlogen, ge vraagd. De heer de Jonge zei dat hij het van belang achtte dat in een tijd waarin vaak op emotionele wijze over fascistische tendensen wordt gesproken een boek verschijnt waar in wat meer achtergrondkennis over deze stroming wordt geboden. Vooral voor de jeugd achtte hij zo'n studie van belang. We moeten niet alleen aandacht hebben voor de heroische perioden in onze geschiedenis. Ook „een zwarte bladzijde" mogen we niet vergeten, zei de heer De Jonge. Hij beklem toonde dat zijn boek slechts een glo baal beeld van het nationaal-socia- lisme geeft In de toekomst zullen nadere stu dies nodig zijn. Met name over de vraag uit welke sociologische groepen de NSB haar aanhang heeft gehaald, gehaald. DEN HAAG Nederland is bereid de Griekse dichter Jannis Ritsos, die ziek gevangen zit in een ziekenhuis ln Athene, toe te laten als de Griekse regering hem wil laten gaan. Aldus heeft premier De Jong geantwoord op een vraag van het Tweede Ka mer-lid drs. E. C Visser (D'66). De regering zal niet via haar am bassade in Athene contact met Ritsos opnemen, omdat zulks tegen het nor male diplomatieke gebruik indruist. Wel zal zij. aldus de premier, „uit humanitaire overwegingen" bij de Griekse regering informeren of zij Ritsos wil laten vertrekken. De dichter heeft eerder geruime tijd op Jaros er Leros gevangen ge zeten. KEY WEST Een man, die giste ren in Key West (Florida) een parti culier vliegtuig had gehuurd, heeft de piloot gedwongen op Cuba te lan den. Washington heeft de Zwitserse am bassade in Havanna verzocht de vrij lating van de piloot, die Amerikaan is, te bewerkstelligen. Een politiefunctionaris ligt op de grond te vechten met oproerige studenten. De politieman heeft een pi stool in zijn hand. Een collega kijkt toe met eveneens een vuurwapen in zijn hand. B\j de moeilijkheden in Rio de Janeirowaarbij ongeveer 1000 medische studenten waren betrokken, wer den vijf studenten door kogels geraakt. PROF. PR. F. L. VAX METIS W1XKEL: 95 (Van onze parlementsredactie) BUSSUM „Ik had nooit kunnen denken dat mijn woor den zo veel tongen zouden los maken. Maar nu dat het geval is, vind ik de reactie van de vakcentrales wel typerend. Zij reageren op de wijze waarvoor ik juist heb gewaarschuwd: vertroebel de sfeer niet, dis kwalificeer elkaar niet, sta niet te gauw klaar met allerlei loze kreten en bovenal, de dis cussie moet niet geladen zijn met sentimenten en onbekend heid met de feiten." Prof. dr. F. L. van Muiswinkel (63), hoogleraar in de bedrijfseconomie, tegenover ons napratend over zijn rede ter gelegenheid van de 88ste verjaardag van de Vrije Universiteit: „Als wetenschapsbeoefenaar voel ik me volkomen vrij en zoek ik naar de waarheid wanneer ik meen dat het algemene denken met betrekking tot de inkomens- en vermogensverdeling in een verkeerde richting tendeert Dan zal ik tegen zere benen schop pen. Goed, maar ik moet objectief zijn." „Als men mij bestrijden wil, moet men aantonen dat mijn feitelijke ge gevens onjuist zijn. Dan zal ik mijn ongelijk bekennen. Maar niet. zoals het NKV gedaan heeft, anderhalf uur nadat ik mijn rede heb uitgesproken mij een hoogleraar noemen die wel eens bedenken mag dat ook hij op kosten van de gemeenschap gestu deerd heeft of mij indelen bij de groep van rijkaards. Anderhalf uur later een reactie, gebaseerd op een samenvatting van de conclusies uit mijn betoog!" Niet schraperig „Ik ben geen tegenstander van winstdeling of spaarloon. Ik vind het alleen niet verstandig. Er is de laatste jaren al sprake van een UTRECHT In het democratise ringsproces ten aanzien van de vrije tijd is de gehuwde vrouw achterge bleven. Tot deze conclusie kwam prof. dr. J. P. Kruyt gistermiddag in een rede ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogleraar in de algeme ne theoretische sociologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Op grond van NlPO-onderzoekin- gen constateerde hij, dat de gemid delde huisvrouw 60 uur per week werkt en huisvrouwen met kinderen jonger dan zes jaar zelfs 67 uur per week. Haar werkdag lijkt echter een dag met „gaatjes", zo zei hij: tussen de bedrijven door laat zij het werk nog wel eens liggen. De hoogleraar wist ook precies hoe lang: 24 van haar 60 c.q. 67 uur. Zij leest dan dc krant, luistert naar de radio, drinkt koffie bij de buurvrouw of wandelt. Zo versnoept zij al een flink deel van haar vrije tijd. Dat de Nederlandse huisvrouw zich niet heeft te beklagen over haar echtgenoot, illustreerde de hoogleraar i met cijfers. Op de avonden van de werkweek neemt de man nog 20 pro cent van haar werk over. Zaterdags torst hij de helft van haar last en zondags een derde deel, terwijl hij in I de werkweek voor negen procent en I in de weekends voor 15 procent met de kinderen optrekt. - De vrouw plantte de boodschap pentas op haar schoot, knikte eens tegen het meisje dat reeds op het trambankje zat en stak meteen van wal: „Ziezo, ik heb alles. Het viel niet mee hoor. Mieke. da's me doch ter, wilde persee een truitje hebben met een goud draadje erdoor. Een rood truitje. Nou er benne geen rode truitjes met goud. Wel witte en wel zwarte. Maar ze hield vol. Moe. zei ze, ik heb er één gezien. Maar zelf heb ze geen tijd. Ze is op kantoor. Daar krijgt ze een feesie van en dan wil ze dat truitje an". Het toevallige buurmeisje knikte vriendelijk. De vrouw glunderde, dook in de tas en diepte een pakje op. Met een nagel ritste ze het pa pier een stukje open en wurmde een tipje van de inhoud naar buiten „En kijk eens... echte wollen sokken voor Jan, da's mijn zoon. Nylon en dat spul verdraagt hij niei. Maar vindt eens echte wol! Het is zo'n goeie knul die Jan. Ik zeg altijd: het meissie dat hem kriiet kan allebei haar handen dichtknijpen". Het buurmeisje bloosde nu ietwat: het leek zo persoonlijk. Het moederhart borrelde verder. Vertelde van de twee kleinsten, die nog op school waren; de man die weliswaar een goede boterham had maar wie het desalniettemin niet op de rug groeide, weshalf zij alle jur ken voor de meiden zelf maakte. Zo kwam ze op een interieur- beschrijving en steeds duidelijker rees het beeld van het gezin in de tram op. Het meisje kreeg er plezier in en wist door handige vraagjes de woordenstroom voort te doen kab belen. Op het bankje bloeide een wereld van begrip en wederzijdse Onbekende waardering op. Maar de vrouw had In haar lofprijzingen van zoon Jan toch een tactische fout gemaakt want waarschijnlijk niet ten onrech te voelde het meisje achter de ver trouwelijkheid de moederlijke be geerte zelf de juiste uitverkorene voor de zoon te willen uitzoeken. Toen de vrouw ging vertellen waar ze precies woonde en naar het adres van haar toevallige gezellin viste bleef het jonge ding tactvol neutraal en omzeilde het antwoord handig. Bij het naderen van weer een halte zei ze: „Ik moet er nu uit, mag ik even passeren?" Vrolijk riep de huismoeder: „Da's toevallig, ik ook. Wat gezellig...." Het meisje keek wat zuiniger Ze wilde wel van het geratel af. Zag dan ook kans in het gedrang naar de uitgang even voor te komen en wipte met een vage armzwaai op straat De vrouw zeeg wat moeizamer de treetjes af, de tas meesleurend tus sen twee versperrende heren. Breed en stevig stond ze toen rondziende naar het meisje, dat gereed was om over te steken. De vrouw stak haar hand uit ten afscheid, misschien in een laatste hoop het contact vast te houden. Maar het meisje nam haar kans en glipte weg. De hand zweefde vreemd rond en een andere vrouw, die de situatie kennelijk niet be- ereep en dacht, dat er een onver moede kennis tegenover haar stond greep met een vragende glimlach de vingers in een vluchtig begroeten. De vrouw met de tas. één oog op het verdwijnende meisje, keek stomverbaasd naar de onverwachte partner, die haar hand stond te schudden. Snel vond ze haar woord je: „Wat mot dat? Ik ken u niet eens...." objectie/ voortschrijden van de inkomens- en vermogensverdeling. Daar zouden spijtstemmers en radikalen eens meer rekening mee moeten houden. Dan zullen ze zien dat het wel mee valt met de schraperigheid van de maatschappij. Natuurlijk kunnen er verbeteringen zijn, maar dan in vrij overleg tussen de drie partijen zon der wettelijke dwang". „Tegen de politici zou ik willen zeggen, de agitatie voor winstdeling is niet in het werkelijke belang van de arbeiders. Zij voelen het verband niet tussen de arbeidsprestatie en de uitkering die altijd pas achteraf zal gebeuren. En dat zullen ze zeker in verliesge vende jaren niet begrijpen. De vak centrales moeten zich richten op per manente verbetering van de directe beloning van hun leden. Voor meer dan de helft van het bedrijfsleven zal het niet mogelijk zijn winstdeling uit te keren. Neem de land- en tuinbouw, het midden- en kleinbedrijf Volgens de cijfers van 1964 schommelt de gemiddelde netto bedrijfswinst in het midden- en kleinbedrijf rond de 15.000. Daar moet dan nog oelasting af. Hoe minder uitkering, hoe meer in vesteringen, des te hoger de ar beidsproductiviteit en des te groter de kans op een permanente verbete ring van de ionen, die direct verband houden met de stijging van de pro- duktiviteit" Geen recht „Ik ken geen recht op winstdeling. Ik ken geen rechtsbeginsel met be hulp waarvan ik zou kunnen vaststellen hoe bij verschillen in prestaties de verschillen in beloning zouden moeten zijn. Wel is er het rechtsbeginsel: gelijke prestaties op gelijke manier honoreren. En dan zegt men. ja de factor ar beid is toch bepalend. Maar de loon kosten vormen s'echts een deel van de kosten. De winst ontstaat dus niet alleen door de activiteit van de ar beid. Lage grondstofkosten zijn even zeer medebepalend. Dan zou je de producenten van grondstoffen in de ontwikkelingslanden ook een winst- deel moeten eeven. Ik zou me wel kunnen voorstellen als in een bepaalde bedrijfstak in vrij overleg ^en winstdelingsregeling gemaakt wordt, dat per onderneming een bedrag gestort wordt in een nati onaal fonds voor ontwikkelingshulp. Dan trek je da zaak recht en zou je meer winstbepalende factoren „recht" doen." Winst Het alleenrecht van de factor ar beid? Een arts die door hard werken er in slaagt een patiënt te genezen, vraagt toch ook geen extra bedrag boven zijn honorarium? Ik heb grote bewondering voor Albeda, ik geloof dat hij een van de hele groten wordt, zo hij dat al niet is. Maar wanneer hij zegt ter verdediging van winstde ling, dat de lonen van de werkne mers te laag zijn als aan het eind van het jaar winst gemaakt is. is mi in eerste bezwaar dat de factor arbeid de winst niet alleen bepaal'.. En het tweede is, dat uit deze rede nering volgt, dat bij verlies de lonen blijkbaar te hoog zijn geweest." „Mijn bedoeling is geweest onge vraagd advies te geven. Ook aan on dernemers, want daar worden ook wel eens te haastige conclusies ge trokken. Een voorbeeld van sfeer vertroebe lend gebruik van argumenten? Ik heb het genoemd in mijn rede. De studieconferentie van de christelijke vakbeweging: 10 procent van de in komen trekkers geniet eenderde van het nationaal inkomen; 33 proeent van de inkomenstrekkers ontvangt slechts eentiende deel. Conclusie: dit is onrechtvaardig en dus onaan vaardbaar. Er wordt niet bij gezegd, dat in de groep aan de voet meer dan 1,3 mil joen personen uit de groep tussen 16 en 20 jaar, scholieren en werkstuden ten zitten. Er wordt ook niet verteld, dat de vergelijking berust op lonen voor aftrek van de (progressieve) be lasting." Ik spreek niet als iemand die nau we banden heeft gehad met het mid den- en kleinbedrijf, ik probeer als objectief wetenschapsbeoefenaar een tegenwicht te geven tegen met senti ment geladen en soms ook onjuiste argumenten, die de sfeer „verpesten". Neem het jongste optreden van Mer- tens in Friesland De methode deugt niet De Nederlandse arbeider heeft een redelijk loon, dat via directe verho ging voor verbetering vatbaar is als de rentabiliteit dat toelaat cn in vrij overleg, zonder wettelijke dwang." AMSTERDAM Een 40-jarige hulp in de huishouding is gisteren in een woning aan de Amsterdamse Graafschanstraat aangevallen door een man. Door hem met de elleboog in het gezicht te stoten en luid om hulp te roepen wist zij hem echter op de vlucht te jagen. De vrouw, die alleen in huis was, had elektrisch de voordeur geopend nadat er was aangebeld. Op dat mo ment was zij aan het telefoneren. Toen zij de hoorn neerlegde, voelde zij plotseling de handen van de onge merkt binnengekomen man in haar hals. Hij deed tevens een poging het telefoonsnoer om haar hals te leggen. Even later rinkelde de telefoon. Terwijl zij antwoordde, hield de aan valler haar stevig in bedwang en ge bood haar geen lawaai te maken. Na beëindiging van het gesprek zag zij kans met een snelle beweging hem in het gezicht te stoten, waarop de man ijlings de benen nam. Vol gens de vrouw was hij ongeveer 40 jaar en armoedig gekleed. de matras waarop u werkelijk uitrust

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7