Voorbereidend examen bij elke studie verplicht 1 3 Nederlands Bijbelinstituut opent nieuw gebouw Jacqiielin niet uit kerk Een woord voor vandaag REGERINGSCOMMISSARIS PROF. DR. K. POSTHUMUS: DOCTORAAL: MINIMUM 4 JAARMAXIMUM 6 JAAR De Witte Hei werd De Nieuwe Koppel De bisschop van Groningen treedt af 0 Biecht lijdt van encycliek Ds. Godschalk overleden Kleine Willem in galop 3kï HET NIEUWE "WAERDYE-KLAAR-BÈ-JE" SPAARPLAN BIEDT NAAST DE GEWONE VOORDELEN DE VOLGENDE EXCLUSIEVE PLUSPUNTEN: "DE WAERDYE KLAAR-BÈ-JE" Kerk in Oost-Europa isoleren niet Uitbouw van BB in studie DONDERDAG 24 OKTOBER Iedere tijd stelt zijn eigen vragen. In de middeleeuwen vroeg men hoeveel engelen er wel konden dansen op de punt van een speld. Een vorige generatie vroeg waar Kain zijn vrouw vandaan haalde. Onze tijd vraagt wat er nu eigenlijk waar is van de bijbel. Er worden opmerkelijk veel godsdienstige boeken verkocht, vooral als het boeken zijn die in de taal en stijl van vandaag zijn geschreven. En ze worden lang niet alleen gekocht door mensen uit de kerk. Het is eenvoudig niet waar dat mensen in onze tijd zich niet om God of gebod bekommeren. Er wordt meer over God ge sproken dan in lange jaren. Maar tot de mensen van vandaag kun je niet meer zeggen: .Je moet het geloven, want het staat in de bijbel." Dat gezag bezit de bijbel buiten de kerk al lang niet meer. Misschien zegt u: ,Maar dan moet je wel professor zijnom alles te kunnen uitleggen". Toen Billy Graham eens sprak tot studenten van de Harvard-universiteit kwam ook die vraag wat er nu eigenlijk waar is van de bijbel. Hij pakte de bijbel van zijn katheder en bracht hem naar zijn mond en zei: „Eet, eet, eet dit boek van God." Wc behoeven de bijbel niet te verdedigen. Veel belangrijker is het dat de men sen voor zichzelf de bijbel gaan lezen. Dan zal de bijbel zich zelf wel verdedigen. We lezen vandaag: Psalm 114 1-8. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Universitair onderwijs moet meer een ka rakter van begeleiding dan van opleiding hebben. De student zou geen object van onderwijs en beoordeling moeten zijn, maar ge spreksgenoot Aldus schrijft prof. dr. K. Posthumus in zijn nota over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. Prof. Posthumus die een jaar geleden door minister Veringa werd aangetrokken als regerings commissaris, noemt een nieuwe ELKE DROGIST HEEFT HET! (Van onze kerkredactie) BOSCH EN DUIN Gisteren was het precies twintig jaar ge leden dat het Nederlands Bijbel instituut zijn deuren opende voor de eerste leerlingen. Gisteren ook nam dit instituut een nieuw gebouw in gebruik, waar het verder kan uitgroeien. Terwijl de school startte met drie leer lingen voor een tweejarige cur sus, zijn er nu 33 voor een drie jarige. De school is verhuisd van De Koppel in Doorn naar De Nieuwe Koppel in Bosch en Duin, een gebouw dat vroeger De Witte Hei heette. Vertegenwoordigers van zen dingsorganisaties. kerken en het plaatselijk bestuur waren gistermid dag in Bosch en Duin aanwezig om de opening mee te maken. Voorzitter Jan J. van Capelleveen zei in zijn begroetingswoord dat de school ei genlijk al twintig jaar zijn tijd voor uit is, maar dat enkele ideeën waarop het instituut is gebaseerd langzaam maar zeker in de kerken beginnen door te dringen. Op het ogenblik wordt gesproken over nauwere vormen van samen- werking van bijvoorbeeld de Zen dingsschool in Oegstgeest en het Zen dingsseminarium van de Gerefor meerde Kerken in Baarn. In hervormde kring wordt ge vraagd waarom toekomstige her vormde predikanten niet opgeleid kunnen worden aan de Vrije Uni versiteit of in Kampen. In Gerefor meerde Kerken zijn er stemmen op gegaan die ook studenten van Apel doorn. de Theologische Hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken, toegelaten willen hebben tot de gereformeerde kansels. Het Nederlands Bijbelinstituut leidt echter al lang voor alle kerken jonge mensen op en in vele kerken zijn al oud-studenten aan het werk. Ontstaan GRONINGEN Bisschop P. A. Nierman van Groningen heeft Rome gevraagd of hij van zijn functie kan worden ontheven in verband met zijn gezondheid. De bisschop is 67 jaar. Toen Gro ningen in 1956 een bisdom werd kreeg het mgr. Nierman als bisschop. Hij is geboren in Hilversum. In 1924 werd hij tot priester gewijd, was kapelaan te Borne en Utrecht en pastoor te Oosterhout. In 1954 werd hij pastoor en deken van de stad Groningen. Het kapittel van Groningen heeft, zoals gebruikelijk en onder geheim houding, drie kandidaten voorgedra gen. waaruit de paus een keus kan doen voor een opvolger. Weer in Eurnpn weer min. temp. neer gisteren slag Kopenhagen zw.bew. 10 0.2 Londen zw.bew. 11 0 Amsterdam onbew. 6 0 Brussel mis*. 9 0 Luxemburg mist 0 Parijs motregen 8 0.1 Nice geh.bew. 15 0.1 frankfort motregen 5 0.1 München mist -1 0 Ztlrlch 0.3 Genève mist 7 0 Locarno licht bew. 1 0 Wenen onbew 3 0 Innsbruck -2 0 Rome licht bew. 0 Madrid regenbui 13 1 Major*» licht bew. 14 Predikanten spreken in onze dagen over differentiatie in het ambt. Maar als kerken in de toekomst die kant uit willen gaan zullen zij predikanten met verschillende opleiding nodig hebben. Aan het NBI worden jonge mensen opgeleid voor bijzondere tak ken van kerkelijke arbeid. Dr. J. B. A. Kessler jr. vertelde iets over het ontstaan en de geschiedenis van deze school, die hij samen met de evangelist J. Kist twintig jaar ge leden gesticht heeft Doel was en is nog steeds jonge mensen op een praktische manier op te leiden voor allerlei vormen van kerkelijke en evangelisatorische arbeid. Zij die geen mogelijkheid hadden of niet de vereiste basisopleiding om theologie te gaan studeren, kunnen er terecht De school heeft eerst zeer moei zaam haar weg moeten zoeken. In de begintijd stond zij wel eens wat ne gatief tegenover de kerken. Na inter ne moeilijkheden werd echten in 1958 een zelfstandige stichting in het le- vien geroepen met als direct doel om een daadwerkelijk dienstverle ningsorgaan te zijn voor de kerken. In 1960 werd de oud-zendingsonder- wijzer van Soemba de heer F. Smit directeur en toen is de eigenlijke groei pas goed begonnen. Tijdens de laatste jaren hebben zich reeds meer leerlingen aangemeld dan aangenomen konden worden. Dat is ook de reden dat nu een nieuw gebouw is aangekocht Het bestuur wil echter het aantal studenten voor lopig beperken tot 35. De heer Smit deelde mede dat de 36 docenten zowel als de 33 studenten die er op dit ogenblik zijn tot negen verschillende kerken behoren. Op het ogenblik zijn er naast Nederlandse jongeren ook vijf jonge mensen uit Suriname die opgeleid worden voor de Broedergemeenten aldaar, een Ambonees en een Fransman. Oud-studenten werken op het ogen blik reeds in alle delen van de we reld. De openingsceremorie werd geleid door de nestor van het bestuur, de heer P. G. Boogaard, die van het begin af aan daarvan deel heeft uit gemaakt. Onder gefluit en gejoel van de studenten leidde hij de gasten vanuit de leszaal dwars door een muur van kartonnen dozen naar de conversatiezaal, waar koffie werd geschonken. De studenten boden de school een prachtige wereldatlas aan en de bestuursleden schonken een bloemen- bak gemaakt van een boomstronk op een voet van zwerfkeien vol vaste planten voor de hal. LONDEN De encycliek Huma- nae Vitac heeft in Engeland geleid tot een merkbare teruggang van het aantal rooms-katholieken. dat te biecht gaat. Dat blijkt uit een onder zoek. dat het Engelse katholieke op- voedingscentrum in diverse delen van het land heeft verricht. „Zij voelen zich schuldig en wat ze van de biecht afhoudt, is het feit dat zij weten, dat ze het weer zullen doen," aldus het opvoedingscentrum. (Van een medewerker) ERMELO In de leeftijd van 77 jaar is overleden ds. L. A. F. God schalk, emeritus-predikant van de vrijgemaakt-gereformeerde kerk te Minnertsga. Ds. Godschalk is pas predikant ge worden toen hij zestig jaar was. Daarvoor was hij in Utrecht werk zaam als correspondent in de mo derne talen. Van december 1951 tot 1960 is hij werkzaam geweest te Minnertsga en Oude en Nieuwe Bildtzijl. Vrijdag is dc begrafenis in Ermclo, waar hij woonde. De rouwdienst is om één uur in de Rehobothkerk. De teraardebestelling is om twee uur op de Algemene Begraafplaats. ISTANBOEL In de Bosporus zijn gisteren weer Russische mari neschepen waargenomen. Het waren twee transportvaartuigen, die van de Zwarte Zee naar de Middellandse Zee koersten. Twee andere schepen keerden leeg terug. Dit een blije Willem-Alexan- der, die door de gangen van Drakensteyn galoppeert. Toen zijn vader hem zo zag. had hij de camera gauw bij de hand. Een deel van het resultaat ziel u hierbij, want het echte fin kleur) is te zien in de nieuwe Pro Ju- ventute Oranje-kalender, die weer met twaalf prachtige foto's is verschenen. Zoals elk jaar zal deze kalender weer hard gaan. Hij is te koop in de boekhandel of door over making van f3,90 plus f0,60 verzendkosten op gironummer 51 74 00 ten name van de Kalen deractie Pro Juventute, Amster dam. wettelijke structuur niet de steen der wijzen die het onder wijs innerlijk zal vernieuwen. Hij zegt ook dat hij niet een nieuw gebouw optrekt, maar wel het steigerwerk waarbinnen een nieuw gebouw moet ont staan. Hoofdpunten van zijn opzet zijn: 1 Bij alle studierichtingen dient een verplicht propaedeutisch examen te worden ingevoerd. De cursusduur hiervoor zal meestal 1 jaar zijn, soms 2 jaar. In die voor bereidingsperiode dreigt het gevaar dat het onderwijs er voor de student uit gaat zien als een rijstebrijberg. De mededeling dat men later wel begrijpen zal waarom bepaalde za ken bestudeerd dienen te worden, pleegt weinig indruk te maken. De propaedeuse zal een oriënterend ka rakter moeten hebben. De student moet een inzicht krijgen in de me thoden en doelstellingen van zijn studierichting. De propaedeuse moet representa tief zijn, maar dat betekent niet dat alle vakken van de eindstudie in het begin al in verdunde vorm aanwe zig moeten zijn. Popularisatie kan averechts werken, maar het moet mogelijk zijn om meer dan nu de aandacht te vestigen op toepassingen in de eigen studierichting en toe komstige maatschappelijke loopbaan. TWEE SEMESTERS Door de invoering van gestan daardiseerde toetsen zal het aantal schriftelijke examens nog toenemen. Prof. Posthumus geeft in overwe ging tweemaal per jaar propaedeuti- sche examens te houden: in januari en juni. Het cursusjaar zou dan ver deeld moeten worden in twee se mesters. Hierbij zouden regelingen voor herkansing getroffen kunnen worden. De verplichte selectieve propae- deutische examens zijn bedoeld om het de faculteiten mogelijk te ma ken in een vroeg stadium van de studie de studenten te toetsen op hun geschiktheid en ook om de stu denten in staat te stellen zich zelf te beoordelen. Na het propaedeutisch examen moet de selectie naar de achtergrond verdwijnen. o In de opbouw van de studie moe. ten twee fasen worden onder scheiden. De eerste fase wordt af gesloten met het doctoraal examen. De tweede fase geeft voortgezette vorming tot zelfstandige beoefening van de wetenschap, die in de regel zal leiden tot een promotie. De dubbele doelstelling van het onderwijs blijft gehandhaafd: vor ming tot zelfstandige beoefening van de wetenschap en voorbereiding op maatschappelijke betrekkingen, waarvoor een wetenschappelijke op leiding gewenst is. GEEN WAARDE o Wat nu in de wet en in het Aca demisch Statuut staat over kan didaats- en baccalaureaatsexamens zou moeten vervallen. In de voor gestelde structuur hebben deze exa mens geen onderwijskundige bete kenis; de diploma's hebben ook wei nig of geen maatschappelijke waar de. Het Academisch Statuut zal ech ter wel de cursusduur voor de doc torale examens moeten regelen. De vaststelling van de cursusduur heeft een min of meer arbitrair ka rakter. „De enkelingen van de men selijke boomgaard staan niet op het zelfde ogenblik in bloei", zo zegt de nota in de typische Posthumus-stijl. De keuze van de structurering kan van land tot land en van tijd tot tijd verschuiven. Na de invoering van de Mammoet wet is de cursusduur: 6 jaar basis onderwijs plus 6 jaar voorbereidend wetenschappelijk onderwijs plus 5 jaar wetenschappelijk onderwijs. In totaal 17 jaar; wie in de pas blijft, kan op zijn 23e jaar doctorandus zijn. De nota wil de minimum-leeftijd van afstuderen verlagen. De cursus duur tot het doctoraal examen zou in de regel 4 jaar moeten zijn. Als de gymnasia, athenea en lycea wer kelijk een „voorbereidend weten schappelijk" karakter krijgen en er voldoende aansluiting komt, zal het propaedeutisch universitair onder wijs gedeeltelijk worden ontlast. Prof. Posthumus is zich bewust dat zijn voorstel op verzet zal stui ten bij diplomabezitters uit vroegere generaties; men zal bevreesd zijn voor maatschappelijke ontwaarding van de diploma's als gevolg van gro ter aanbod tegen lagere kostprijs. Ook zullen sommige faculteiten beducht zijn voor verlaging van het onderwijspeil. De voorgestelde her structurering biedt echter grotere mogelijkheden voor de verwezenlij king van de universitaire doelstel lingen dan in de bestaande, onduide lijke situatie het geval is. In de nieuwe doctoraalstudie zal de na druk moeten liggen op de voorbe reiding op maatschappelijke betrek kingen. De rechten en titels die verbon den zijn aan de huidige doctoraal di ploma's dienen gehandhaafd te blij ven. SCHOOLSTRIJD De schoolstrijd had tot inzet de vrijheid tot het geven van on derwijs. In onze tijd komt de vrij heid tot het ontvangen van onder wijs in het gedrang. De nota geeft de volgende regels in overweging: Iedere student heeft het recht om eenmaal elk van de onderwijsonder delen voor het eerstvolgende exa men te volgen. Maar dit recht wordt beperkt door de grenzen die de wet stelt aan de toegestane studieduur De mogelijkheid tot het volgen van het eenjarig propaedeutisch onder wijs zou beperkt kunnen worden tot 2 jaar en het volgen van het drie jarig doctoraal onderwijs tot 4 jaar. De totale periode van maximaal 6 jaar kan met één jaar worden ver lengd als de student tussentijds een andere studierichting kiest. Na afloop van deze termijnen ver valt het recht op het volgen van onderwijs: betr. kan dan niet meer als student worden ingeschreven; hij verliest ook zijn recht op de stu dentenvoorzieningen. Voor werkstudenten moet een aparte regeling getroffen worden. Bij de inschrijving dient onderscheid gemaakt te worden tussen: studen ten, werkstudenten en toehoorders (zij die het onderwijs geheel of ge deeltelijk bijwonen zonder zich op een examen voor te bereiden). De student die zijn recht op onderwijs voorzieningen verloren heeft, maar de voorbereiding op een universi tair examen voortzet, geldt als „ex traneus"; hij wordt niet ingeschre ven. WETENSCHAP Volgens deze opzet zou voor de categorie die nu als „studenten" te boek komt te staan de minimale stu dieduur 4 jaar zijn en de maxima le studieduur 6 jaar. Getracht moet worden voor de eerste fase van het universitair onderwijs een gemiddel de studieduur van ongeveer 5 jaar te bereiken. e De tweede studiefase is gericht op voortgezette vorming tot zelfstandige beoefening van de we tenschap. Men neemt dan deel aan wetenschappelijk onderzoek dat in de regel zal leiden tot een promotie. De mogelijkheid tot voorbereiding op de promotie in universitair ver band moet worden uitgebreid door voor elke studierichting aanstellin gen als bezoldigd assistent-onderzoe ker mogelijk te maken. De assistent-onderzoeker wordt niet meer als student beschouwd: hij vervult een werkkring waaraan een salaris verbonden is. Naar deze func tie dient dan ook gesoliciteerd te worden. De duur van de voorbereiding op de promotie in de functie van assis tent-onderzoeker wordt gesteld op 2 tot 3 jaar. c. Een andere „uitgang" voor de doctorandus is een voortgezette voorbereiding op maatschappelijke betrekkingen door het afleggen van een universitair beroepsexamen. Tot dit onderwijs rekent de nota: de voorbereiding op de hoedanigheid van arts, apotheker, tandarts en die renarts en de voorbereiding op on derwijsbevoegdheid door pedago- gisch-didactische vorming. n Post-academisch onderwijs vormt een noodzakelijke uitbreiding en voortzetting van het universitair on derwijs in al zijn geledingen. De no ta adviseert aan dit onderwijs een wettelijke grondslag te geven. Kardinaal Cusliinj «en LEI jn, c cgr iel Ben ïeod otte\ jrdii C ance ndre BOSTON Kardinaal Ric i J I Cushing, geestelijk raadsman va t v Kennedy's, heeft in Boston verkl; jom: dat het waanzin is te zeggen, daf v nieuwe mevrouw Onassis door di tholicke kerk geëxcommunic moest worden of dat zi.i „een ope re zondares" is. „God alleen weet een zondaar is, wij niet", zei hij. De verklaring van de kardi heeft het Vaticaan enigszins in v genheid gebracht. Sommige krl vragen zich af of Jacqueline Ke dy misschien toch van de dispensatie heeft gekregen voor huwelijk. De officiële woordvoe in Vaticaanstad, mgr. Fausto lainc, beperkte zich tot een commentaar". Vaticaanse kringen herhaa echter, dat Onassis' scheiding zijn eerste vrouw een bijna ono komeliik beletsel vormde voor ke lijke erkenning van dit huwelijk, mgr. Vallainc ook al eerder in met de katholieke kerkwetten genoemd. De kardinaal vertelde ook al m den op de hoogte te zijn geweest het huwelijk. Hij had een ges van twee uur met Jacqueline g< „Ik liet haar praten omdat ik dat ze vertrouwen in mij had ei heb haar op alle mogelijke mani geholpen. De mensen zijn in hun tiek zover bezijden de waarheid, niemand mij zou geloven als ik onthulde wat ik wist." Hij had een brief van haar ge gen, „waar de pers honderdduize dollars voor zou hebben geget maar hij had die verbrand. „In brief bedankte zij mij voor mijn grip." JEUVV J1 IV EID Deelname in de Waerdye-pot van nu reeds meer dan honderddertien miljoen gulden.belegd in Robeco-aandelen. Robeco bezit zelf meer dan tweeduizend miljoen gulden belegd in vijfhonderd wereldondernemingen. In de jaren 1963-1964-1965-1966 daalde de waarde van de meeste groeifondsen en funds geleidelijk met 30 k 40%. De Waerdye-fractie met slechts 8%. Sinds'december 1966 steeg de waarde van het vermogen van onze polishouders per polis met 40% Bij vooroverlijden wordt een MINIMUM gul densuitkering gegarandeerd. Bij koersstijgingen profiteren de erfgenamen bovendien door ons unieke systeem van deze koersstijgingen en is de uitkering dus hoger. Uw eigen vertrouwde assurantiebemiddelaar weet er alles van. o--;. leboi nvcrj Sere ar.ec in "ie C.' lorla jnlnf [s-Ce ntoi deor 'olks adh is R rees Reactie op Mclntire (Van onze kerkredactie) GENÈVE Een woordvoer der van de Lutherse Wereldfede ratie heeft zich gekeerd tegen aanvallen van dr. Carl Mclntire, de voorzitter van de ICCC, te gen de betrekkingen van de LWF tot kerken in Oost-Europa. Isolering van de christenen daar zou een onbroederlijke en on christelijke daad zijn, zei hij. Dr. Mc Intire deed zijn aanval de zer dagen, toen hij sprak op een jaarvergadering van lutherse publi cisten in Cherry Hill (VS) Dr. Paul Hansen heeft daarop ge antwoord, dat de Lutherse Wereldfe deratie niet de miljoenen wil opge ven, die hun geloof onder veel be proevingen behouden hebben. Het christelijk karakter van de kerken daar mag niet in twijfel worden ge trokken, enkel omdat enkele van hup leiders af en toe verklaringen doen, die niet met ons standpunt te vereni gen zijn net zo min als de integri teit van de westerse christenen bestreden wordt door theologisch of politiek dubieuze verklaringen van westelijke kerkelijke leiders. „Ondergrondse'" Dr. Hansen keerde zich met nadruk tegen de bewering, dat de ware kerk in Oost-Europa alleen maar „in de ondergrondse" leeft. „Wie de situatie daar werkelijk kent, merkt gauw genoeg, dat juist bij de predikanten en gemeenteleden van de door de regering erkende ker ken, met wie wij in contact staan, een diep geloof aan de dag gelegd wordt, dat in veel gevallen dat van de gemeenten in de westelijke landen overtreft", zei hij. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Er is een departe mentale werkgroep ingesteld, die stu die maakt van een mogelijke om bouw van de dienst Bescherming Be volking tot een hulporganisatie, die in vredestijd ook bij rampen de brandweer en de politie kan assiste ren. Dit heeft minister Beernink woensdagavond meegedeeld bij de openbare commissievergadering over de begroting van algemene zaken. In antwoord op een vraag van de heer Van der Spek (pac.soc) zei mi nister de Jong dat het hem niet ge wenst lijkt in vredestijd de bevolking geestelijke weerbaarheid bij te bren gen. Dan valt men makkelijk terug op allerlei extreme groeperingen. Vanzelfsprekend worden wel mate riële voorbereidingen getroffen om NED. HERV. KERK chm Beroepen te Dinteloord: C. J. P. te Putten; te Brugge (België) - C >lks Evang. Kerk) en te Ispra Varesa (It j£fc' - (Oec. Evang. Gem.): J. Veen, i ontsl. pred. te Alphen a. d. Rijn UL Zierikzee (toez.): W. Sirag te Ro i. h dam-zuid; te Besoyen (toez.): kam iui. Talsma te Den Haag: te Wierder 35 Langerak te Veenendaal. Aangenomen naar Apeldoorn (t ihou gem. Zevenhuizen - toez.): D. No mans te Hoogeveen. Bedankt voor Nieuwkoop: man te Garijp (Fr.); voor Zuidb (toez.): J. L. v. d. Berg te Oirscho ur; GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis (vac. Dercksen): F v. d. Bos te Nieuw kerland; te Schermerhorn: kand Koornneef te Schermerhorn, die dit m roep ook heeft aangenomen; te Wo *ko' end en te Heinkenszand: kand. D. 'lks leman te Amsterdam: te Emmelo tshl B. G. de Valk te Heerenveen. Aangenomen naar Rottevalle: k r W. Wijbenga te Assen, die beda i en voor Haarnsterzwaag, voor De V <-ho< voor Sellingen, voor Blija en voor dehove. GEREF. KERKEN (vrügemaaktljbs. Bedankt voor Leeuwarden-Huil K. J. Kapteyn te Appingedam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waardenburg: J. v. I L ren te Amersfoort; te Nieuw-Be land: G. Schipaanboord te Apeldoo d ci het een eventuele bezetter zo lijk mogelijk te maken. De heer 1 laar der Spek had in dit verband verni ging van het bevolkingsregister voorbeeld genoemd. Minister de Jong beloofde vrouw Dettmeyer-Labberton (lib.) hij na zal gaan op welke wijze organisatie van Vrouwelijke Vrijt jK5 ligers in het werk van de civiele dediging betrokken kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2