Nieuwe Leidse Ganrant STUDENT EERDER KLAAR ANDIJVIE Commentaren JAMIN Beulswerk van René Pijnen Veringa wil discussie Nota Prof. Posthumus: Het Kwartet "■sisn?*" Oostelijke wind MAG MOBIL OIL VINDT GAS IN ZEE Man verbrand in fauteuil PROF. BARNARD IN ZIEKENHUIS 60QGR Ufl 99 LUNS KRIJGT VLIEGTUIGJE Astronauten oefenen Demonstraties: voor Kerstreis Ook kleinmetaal wil 16 procent Weer Boein»' in moeilijkheden Z.-Limburg heeft meer steun van overheid nodig politie trad terecht op ZCS glanzende onderzettertjes (met lijn Indisch moliel) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! 1 1 ttfeur: F. Dicmer fdredacteur: Dr. E. Dicmer ofdkantoor Leiden •V - i Donderdag 24 oktober 1968 - 49ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 5893Ó Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Men moet zo leven, dat men zich niet zou schamen de jamilie-papegaai aan de ergste roddelaar in de stad te verkopen. ROGERS Ar Amsterdam-Noord uit isolement pagina 7 Ar Nixon niet zeker van victorie pagina 13 k Bijbelinstituut in nieuw gebouw pagina 2 llfl Miff» WW DE BILT Een uitloper van len hogedrukgebied boven Midden- Suropa veroorzaakt in onze omge- ring rustig weer. In de afgelopen ïacht vormde zich boven het zui len van het land plaatselijk mist, n het midden en oosten kon ech- er, tijdens opklaringen, de tempe- atuur tot 5 a 2 graden dalen. Het hogedrukgebied verwijdert ieh intussen over de Balkan naar iet oosten. Dit druksysteem wordt [eflankeerd door een lagedrukge bied boven Rusland en een ander lagedrukgebied boven de Golf van Biskaye. Laatstgenoemde depres- je trekt nu vergezeld van een lontensysteem, oostwaarts naar frankrijk, waarbij een bijbehorend ftgengebied morgen -het zuiden van )ns land kan bereiken. De wind blijft oostelijk, terwijl 3e middagtemperaturen dezelfde waarden zullen bereiken als van- laag of iets lagere. Vooruitzichten voor zaterdag: Zon: minder dan 50 procent. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven lormaal Max. temp.: 0 tot 4 graden boven lormaal. Kans op een geheel droog emaal: BO procent. Kans op een droge periode van ninstens 12 uur: 80 procent. i of iplei' ring JEW YORK Het hoofdkantoor Mobil Oil in New York heeft iendgcmaakt, (lat de maatschappij een boring in het Nederlands deel i het continentaal plat van de lordzec op een diepte van 3500 me- aardgas heeft gevonden. worden proeven genomen om st te stellen of de put voldoende bevat om winning mogelijk te iken. De boring is de eerste van Mobil oducing Netherlands Inc. in het derlandse deel van de Noordzee. Prof. Posthumus bepleit ook een aparte regeling voor werkstudenten en een voor bereidend examen voor elke studierichting. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Peilingen men de jongste opiniepeilin- morgen voordeel nelkhazelnootjes ISO gram van 109 voor 95 ff niet duur we/ heerlijk (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Een pro- paedeutisch examen na een jaar of bij uitzondering twee jaar, schrapping van het kandidaats- en haccalau- reaatsexamen en een cursus duur van in de regel vier jaar (inclusief de propaeu- deuse) tot het doctoraal examen. Dit zijn de hoofdpunten van de nota ,,De universi teit-doelstellingen, functies, structuren" die prof. dr. K. Posthumus als regerings commissaris voor het we tenschappelijk onderwijs heeft samengesteld. De minimum-leeftijd, van afstude ren moet worden verlaagd. De nota adviseert de maximaal toegestane studieduur wettelijk te regelen, zo wel voor het propaedeutisch als voor het doctoraal examen. Doet de stu dent langer over zijn studie, dan ver vallen zijn rechten op onderwijs- en studentenvoorzieningen. Hij behoudt echter wel het recht om examens af te leggen. Discussie De nota-Posthumus is vandaag voor discussie vrijgegeven. Minister Veringa hoopt dat de discussies in de loop van dit parlementaire jaar afge rond kunnen worden. De njjjiist§r zou graag nog in 1969 zijn voorstellen voor de herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs 'bij de Ka mer indienen. De inhoud van die voorstellen zal mede bepaald worden door de nu komende gedachtenwisse- ling. „De nota mag desnoods afgekraakt worden; als men dan maar met andere voorstellen komt Het onder werp is een heftige discussie waard", zei de minister gisteren op een persconferentie. (Voor nadere bijzonderheden over dit belangrijke stuk: zie pag. 2.) (Van onze correspondent) VENLO Op de 17e etage van een flatgebouw in Venlo werd gisteravond de 59-jarige alleenwonende F. W. van Weerdt dood aangetroffen door een neefje van hem. De man was volko men verbrand. De fauteuil waarin de man zat. was tot aan de grond toe weggebrand. De kamer was zwart geblakert en het vuur moet uit zichzelf zijn gedoofd. De oorzaak van de brand en het tijd stip waarop deze is ontstaan, is onbe kend. Het is onbegrijpelijk dat geen van de 120 flatbewoners iets van vuur of rook heeft gemerkt. NEW YORK Bij de be- heerschapscommissie van de Verenig de Naties is een resolutie ingediend, waarin er bij Engeland op wordt aangedrongen Rhodesië geen onaf hankelijkheid te verlenen, zolang daar een minderheidsregering aan de macht is. Sirhan Sirhan, de man die ervan wordt beschuldigd senator Bob Kennedy te hebben ver moord, overlegt met zijn advo caat Russell Parsons. Sirhan wordt tijdens de zittingen in Los Angeles streng bewaakt. MEXICO-STAD De stille hoop van de Nederlandse kolonie in Mexico dat de wielerploeg een tweede gouden me daille aan de Olympische prijzenkast zou toevoegen, is niet uitgekomen. De Brabantse boerenzoon René Pijnen was met zijn vijfde plaats in de wegwed strijd overigens wel dicht bij eremetaal. In de slotfase van een slopende race in de brandende zon wreekte zich het beulswerk dat de Nederlander in de eer ste kilometers had moeten verrichten. Nederland maakte zich gisteren ten tweede male waar als land van wind en water. Het succes van de roeiers lijkt door de kano-ers te worden herhaald. Nadat gisteren reeds Mieke Jaapies en de K-2 Mieke Jaapies-Thea Bergers- Duyf alsmede de K-2 heren Hoekstra-Geurts tot de finale waren doorge drongen, kvvaim de K-l Paul Hoekstra eveneens tot dit resultaat. In de herkansing peddelde hij rustig naar een tweede plaats. Met de K-4, die met grote overmacht in de 'herkansing zegevierde, zijn alle Nederlandse kano-ploegen ongeschonden door 'de series gekomen. In de slotdagen van de Olympische Spelen maakte ook de 'hockeyploeg de afvaardiging naar Mexico waar Afhankelijk van het resultaat tegen Spanje ligt een zesde, of bij winstj een vijfde plaats binnen bereik. Dit na de overtuigende 31 zege op Nieuw Zeeland. Renè Pijnen KAAPSTAD Prof. Chris Bar- nard is gisteren zelf in het Grote j Schuurziekenhuis in Kaapstad opge- nomen. heeft etm lichte maag bloeding gehad. Behandelende artsen schrijven deze toe aan overwerkt heid. NOS VERSER DAN VERS De tweejarige Paulette Schroeder, dochtertje van de directeur van de Nederl andse chartermaatschappij Martinair bood minister Luns op het vliegveld van Rome een model aan van de onlangs bij de lucht vaartmaatschappij in gebruik ge nomen DC-9. Eerst had de minister het :oe- stel gedoopt. Na afloop keerde hij met het vliegtuig, dat de naam „Karei de Grote" had gekregen, naar Nederland terug. BERICHT VAN „OVERDUIN" we zijn echt (en terecht) trots op onze LEERLING- ZIEKENVERZORGSTERS alle eerste-jaars slaagden voor het overgangsexamen; alle tweede-jaars deden met goed gevolg eindexamen; deze laat ste groep kreeg een waardevol RIJKSDIPLOMA; het was een boeiende opleiding, die tot dit grote succes heeft bijgedragen; we geven deze opleiding gratis (en in diensttijd) aan meisjes van ongeveer 17 jaar (en ouder) die enkele jaren voortgezet onderwijs volgden (b.v. huis houdschool) en die het prettig vinden bejaarde mensen te hel pen verplegen; we beginnen om het normale verloop op te vangen op 1 januari 1969 weer met een nieuwe cursus; eerst is er een inwerkperiode van 6 weken (om te zien of we elkaar bevallen): dan start de eigen lijke opleiding (theorie en prak tijk); na twee jaar heb je een doel bereikt, dat voor heel je verdere leven (ook als je gaat trouwen) betekenis heeft; be langrijk is ook dat je direkt al als je bij ons in dienst komt, een salaris verdient, waar je van zult opkijken; vraag meteen even inlichtingen. Ook voor reeds GEDIPLOMEERDE ZIEKENVERZORGSTERS zijn er nog enkele plaatsen open; de directrice van het Herv. psychiatrisch ziekenhuis voor bejaarden „Overduin", Nachtegaallaan 5, Katwijk aan Zee (Tel. 01718 - 5441), zal je er graag alles van vertellen. KAAP KENNEDY Terwijl de Apollo-astronauten Schirra. Eisele en Cunningham gisteren enthousiast werden ontvangen op Kaap Kennedy, oefenden de bemanningsleden van de Apollo8 Frank Borman, James Lovell en William Anders al druk in hun ruimteschip bovenop de (Dom)torenhoge Saturnus 5-raket voor hun vlucht rond de maan tegen Kerst. Zij zullen de voorlopers zijn van de uiteindelijke sprong op de maan, die volgens de NASA volgend jaar, mo gelijk al in juni. wordt gedaan. Of Amerika daarmee de eerste zal zijn werd gisteren door Heinz Ka- minski, directeur van het observato rium in het Westduitse Bochum be twijfeld. Hij gelooft niet, dat Ameri ka na het succes met de Apollo 7 een voorsprong op Rusland heeft geno men. „De Russen zijn nog altijd de eni gen, die erin zijn geslaagd een ruim tevaartuig om de maan te laten cir- DEN HAAG Evenals voor de me taalindustrie hebben de vakbonden ook voor de werknemers in de metaalnijver heid voor de komende drie jaren loons verhogingen geëist van totaal 16 pro cent. Het verschil is, dat van tevo ren geen bepaald verhogingspercentage per jaar wordt genoemd. Het gaat om contracten voor het metaalbcwerkings- bedriif. het carrosseriebedrijf. de gara gebedrijven. dc rijwielherstellers, de cv-, elektrotechnische-, isolatie-, lood gieters- en fittersbedrijven. KEULEN Voor de tweede maal binnen 24 uur heeft zich in West-Duitsland bij de landing van een Boeing-727 van de Pan American een ongeluk voorgedaan, dat goed is afgelopen. Gistermiddag sprongen vier van de zes banden van een toestel, dat met 40 passagiers uit West-Berlijn bij Keulen landde. De Boeing tolde om zijn as, maar niemand werd gewond. Dinsdagavond maakte een andere Boeing-727 uit West-Berlijn bij Stuttgart een geslaagde buiklanding nadat een defect het landingsgestel onbruikbaar had gemaakt. Ook in dat geval bleven de inzittenden (54) on gedeerd. kelen en terug te halen naar de aar de en al sinds oktober 1964 hebben zij ervaring met ruimtecabines voor drie man". De leider van het medisch ruimte vaartteam, dr. Charles Berry, toonde zich ingenomen met de resultaten van het eerste onderzoek, waaraan het drietal op de Essex is onderwor pen. Er staat de ruimtevaarders de ko mende weken nog een hele reeks me dische proeven t»1 wachten. HEERLEN Meer overheids steun bij de tweede fase van de mij- nensluiting in Zuid-Limburg is drin gend noodzakelijk, aldus een motie, die de mijnindustrieraad te Heerlen heeft aangenomen. In de motie staat, dat de mijn industrie zo lang mogelijk moet blij ven doordraaien omdat omschake ling minstens acht jaar kost. Ruim 25.000 arbeiders komen door de sluiting van de mijnen op straat te staan. Er moet een regeling komen, die het aannemen van oudere werk nemers mogelijk maakt. Verder pleit de motie voor vestiging in Lim burg van de achtste medische facul teit. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden heef! na overleg met de commissie ad hoe voor de openbare orde uit de gemeenteraad gisteravond een communiqué doen uitgaan naar aanleiding van het politie-optreden tegen de Mexico-demonstranten, dinsdag. Hij wijst erop. dat Amsterdam een zeer grote vrijheid van demonstratie kent. Dat voor elke demonstratie een vergunning moet worden aange vraagd. is een beperking, die alleen dient ter verzekering van een rede lijke en veilige afwikkeling van het verkeer, ter beveiliging van de rech ten, aanspraken en belangen van an dere gebruikers van de openbare weg en ter voorkoming van strafbare fei ten, aldus het communiqué. Zulk een onevenredige aantasting van belangen van een groot deel van de burgerij heeft dinsdag plaats ge had, toen bij het begin van het spitsuur de openbare weg zonder eni ge noodzaak op verschillende punten door de demonstranten werd geblok keerd, aldus de burgemeester. Als ge volg daarvan hebben duizenden bur gers, van nun werk komend, hun wo ningen niet tijdig kunnen bereiken. Tegen zulk een overschrijding van grenzen en normen heeft de politie terecht moeten optreden. Vanmid dag zou opnieuw om half vijf wor den gedemonstreerd tegen het poli- licht van deze verklaring duidelijk tieoplreden, maar het was in het dat de burgemeester deze betoging in het hartje van de stad in het spitsuur zou verbieden. gen geloven, dan is er een eind gekomen aan de comfortabele positie van Nixon. Hy leek zeker te zyn van de overwinning en wachtte met onge duld op de dag, waarop hy de buit kon binnenhalen. Nixon kon zUn bewering, dat hü ver voorlag op de democratische kandi daat Humphrey, staven aan dc hand van talryke opiniepeilingen. Nieuwe steekproeven van dezelfde onderzoe kers komen nu echter tot ongunstiger resultaten voor hem. Aangenomen mag worden, dat Nixon nog meer terrein zal verliezen als de onderhandelingen over een vreedza me regeling van de kwestie Vietnam meer kans op succes hebben en met name als zy resulteren in afkondiging van een bombardementenstop. Niets is echter zeker bij verkiezingen als die op 5 november in Amerika worden gehouden. Nixon zal er goed aan doen zyn aangeleerde zelfverze kerdheid vaarwel te zeggen en zich eindelijk eens uit te spreken over de problematiek van Amerika. Humphrey moet Nixon blyven uitda gen. Hy kan nu zeker niet op zyn lauweren gaan rusten. Het is ook van belang te voorkomen, dat zyn tegen stander weer het etiket van de „eeu wige verliezer" wordt opgeplakt. Want de sympathie voor de „zwakke re" is vaak groot. Zwaargeladen PRESIDENT Tito heeft enkele dagen geleden zwaargeladen woorden gebruikt, toen hy waarschuwde dat „een derde wereldoorlog zeer nabij" zou zyn. We doen er dan ook goed aan. ze tot hun ware proporties terug te brengen. Joegoslavië bevindt zich in grote moeilijkheden, nu dc Russen het be wijs hebben geleverd er niet voor te rug te schrikken, hun „bondgenoten" met geweld in het gareel te brengen. Het gebruik van krachtige taal is reeds daarom verklaarbaar. Dat zelfs aan het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog wordt gedacht, is in dc Joegoslavische situatie be grijpelijk. Dc vrees bjervoor leeft overal reeds meer dan 20 jaar en neemt sterk toe als zich ernstige in ternationale crises voordoen. Intussen blyft er reden tot bezorgd heid. Minister Den Toom heeft daar geen twijfel over laten bestaan by de behandeling van zyn begroting in de Kamercommissie voor defensie. De gewijzigde situatie in Europa en het Middellandse zeegebied vraagt om een nieuwe benadering. Versterking van de defensie in het kader van de Navo kan niet uitblijven. Met militaire maatregelen kan echter niet worden volstaan. Hoe raoeilyk het ook lykt, de kloof te overbruggen en naar ontspanning te streven een andere weg is er niet. EDE In het bolwerk van de Boe renpartij Ede. wordt weer gewerkt aan de oprichting van een partij. Het raads lid G. Meijer, die tot de scheuring van de Boerenpartij deel uitmaakte, wil met zijn „Verenigde Protestantse partij" in 1970 aan Staten, en raadsverkiezingen gaan deelnemen. Van de nieuwe partij Binding Rechts moet hij niets hebben. De heer Meijer voelt zich wel „rechts", maar hij wil niet aan deze partij gebonden zijn. Ik geef op als >0 nieuweabonnee: naam: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1