Gastenboek IXON NIET ZO ZEKER VAN OVERWINNING PIKEUR TOLLENS GAAT OP IN MACPHERSON Humphrey begint in te lopen Piccolo in groot orkest r Omzet samen: 150 miljoen Belgische Kamer akkoord met olieleidmg Commissie: aantal schietterreinen moet beperkt Karl Rengstorf overleden 5alazar gauw naar huis Inbrekers nog voor inbraak gegrepen DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 Ditmaal in ons gastenboek de heer J. Meijer, sinds 1961 voorzitter van de Vereniging van christelijke leer krachten hij het land- en tuinbouwonderwijs. De heer Meijer behaalde zijn onderwijzersakte in 1932, werkte als kwekeling-met-akte tot 1939. daarna tot 1942 als on derwijzer en tot 1948 als hoofd der school. In dat jaar werd hij directeur van de christelijke lagere landbouw school te Smilde (Dr.). N HET GROTE geheel der onderwijsmogelijkheden in ons land neemt het land- en tuinbouwonderwijs een geheel eigen plaats in. Het eerste landbouwonderwijs werd, als in- direct gevolg van de grote crisis rond 1880, gegeven aan de landbouwschool te Wageningen, de tegenwoordige Landbouw hogeschool. De bedoeling van dit instituut was de opleiding van mensen, die door hun studie in staat zouden zijn later voorlichting te kunnen geven aan praktizerende land- en bouwers. De stichting van deze school was een overheids maatregel met de intentie te komen tot verbetering van de situatie in de agrarische sector. Maar als je wilt gaan voorlichten, moet je je voorlichting ergens „kwijt kunnen", moet er toch wel elementaire kennis zijn van datgene waarover men voorlicht. In de praktijk van de voorlichting en bij de werker in de land- en tuinbouw werd steeds duidelijker de behoefte gevoeld aan elementair onderricht in de theoretische grondslagen van de dagelijkse praktische arbeid. Maar waar was de benodigde mankracht voor het geven van de lessen. Van overheidswege werd voor onderwijzers de mogelijkheid geschapen tot het behalen van een land- en/of tuinbouwakte. Met name bij de onderwijzers aan plattelandsscholen bestond hiervoor animo. Was het aan tal winteravondcursussen, waarin dit onderwijs voor de land- en tuin- bouwers werd gegeven, aanvankelijk gering, door de toename van het aantal bevoegde leerkrachten werd dit aantal steeds groter. Dit bracht evenwel met zich mee, dat de leerkrachten, die vaak op eenmansposten stonden, zich veel moeite moesten getroosten, bijvoorbeeld lange fietstochten in koude winteravonden, om ervoor te zorgen dat alle cursisten onderwijs kregen. Door de landbouworganisaties, met name ook door de CBTB, is in sterke mate aandrang uitgeoefend op de onderwijzers om zich te be kwamen voor de bovengenoemde akten, want de vraag naar cursusonder wijs nam steeds meer toe. De snel voortschrijdende ontwikkeling op technisch en chemisch terrein liet ook de landbouw niet onberoerd. We denken hier met name aan de ontwikkeling van de kunstmest en de mechanisatie, met al de daarmee verband houdende problemen. Op de avondcursussen, die door veel ouderen werden bezocht, beperkte het onderwijs zich dan ook niet altijd tot zuiver vakondenyijs, maar ont sponnen zich vaak hele discussies, waarbij dan ook allerlei maatschappe lijke problemen aan de orde kwamen. Geen wonder dat al spoedig bleek, dat er bij de leerkrachten behoefte aan bestond over dit geheel nieuwe onderwijsterrein eens met anderen te spreken en van gedachten te wisselen over het wat en hoe van dit gegeven onderwijs. VAST DOF.l. Zo ontstond de Vereniging van Christelijke leerkrachten bij het land en tuinbouwonderwijs, die op 28 december 1920 van start ging. Een heel eenvoudig begin, maar met een vast doel voor ogen. Immers in het land- en tuinbouwonderwijs namen de natuurwetenschappelijke vakken, zoals natuurkunde, scheikunde en biologie een heel belangrijke plaats in. Denkend vanuit de christelijke maatschappijbeschouwing kreeg de leerstof een be paalde, gerichte inhoud. Dat de leerkrachten, die zich in een vereniging organiseerden, juist met deze achtergronden van hun werk wilden bezig zijn, spreekt uit de eerste statuten. Daarin stond onder art 3 o.m.: „De vereniging stelt zich ten doel de erkenning, toepassing en verbreiding van de christelijke beginselen voor land- en tuinbouwonderwijsaangelegenheden en de behartiging van de sociale en economische belangen van haar leden, teneinde zo mee te werken aan de oplossing van de maatschappelijke vraagstukken van onze tijd in christelijke geest." Op deze basis heeft zich het werk der organisatie in de loop der jaren ontwikkeld. Aanvankelijk was het een groep mensen, die intern werkte en als het ware ieder lid toerustte voor een individueel optreden naar buiten. Het is niet de bedoeling van dit gastvrije aanbod gebruik te maken voor het geven van een historische ontwikkeling, het ontstaan is evenwel be palend voor de situatie van nu. De onderwijssituatie in ons land is totaal veranderd, ook voor het land en tuinbouwonderwijs. Avondonderwijs werd dagonderwijs, dat steeds meer full-time werd, met een geheel ander programma. De „cursusonderwijzer" werd vaak hoofd van een zelfstandige landbouw- of tuinbouwschool. De ontwikkelingen zowel op economisch als maatschappelijk terrein vroegen een steeds hernieuwde bezinning op de inhoud van het onderwijs, terwijl de vernieuwing der onderwijsmethoden ook de voortdurende aan dacht vroeg. Dit ging met name in de laatste 15 jaar in een zeer snel tempo. Van de leerkrachten eiste dit voortdurende bezinning en een zich telkens opnieuw instellen op de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende situatie. Zo kreeg ook de vereniging een steeds omvangrijker taak. Bezinning op de aard van het te geven onderwijs nam daarbij een belangrijke plaats in. We hebben er samen naar gestreefd en willen dat, getrouw aan de doel stelling van 1920, nu misschien wat anders geformuleerd, blijven doen, niet aileen christelijke land- en tuinbouwscholen te hebben, maar het ook werkelijk tc zijn. (■KI N DOET IN ZICHZEI.F Daar hoort ook bij, dat we ons bezig houden met de totaliteit van het voortgezet onderwijs. De school is geen doel in zichzelf, ze mag slechts middel zijn om de jonge mens toe te rusten voor de maatschappij om daarin zijn opdracht zo goed mogelijk naar zijn kunnen te vervullen. Daarom werken we ook van harte mee in allerlei organisatorisch werk, zowel op departementaal niveau, als met diverse andere onderwijsorganisaties. Als voorstanders van en werkers bij het christelijk onderwijs hebben we enige jaren geleden gemeend ons als groep te moeten aansluiten bij de Protestants Christelijke Onderwijzers Vereniging, omdat we het, naast het laten zien van een „eigen gezicht", noodzakelijk achten ten aanzien van met name principiële aangelegenheden samen naar buiten te getuigen en als eenheid te werken. Geen wonder, dat we het zoeken naar grotere eenheid op bestuurlijk niveau van harte toejuichen en vurig wensen en eraan werken, dat er ook in de kring van de lerarenorganisaties een grotere eenheid moge komen. Langs deze weg van nu bijna 50 jaar is de vereniging van een misschien wat passief, naar binnen gericht begin, uitgegroeid tot een zelfstandige groep binnen de PCOV, die daadwerkelijk in tal van organen en commissies meewerkt aan de begeleiding van het onderwijs, dat haar leden dienen. Zo willen we als kleine groep in het grote geheel een eigen duidelijk geluid laten horen, dat nog steeds de intonatie heeft van de doelstelling van 1920. Tollens is een gesloten nv. maar hel j de bedoeling, nu de fusie een feit is, te trachten op de Amsterdamse beurs genoteerd te worden. Aanleiding voor het Overschiese bedrijf deze fusie (in feite een over name) aan te gaan was de noodzaak tot schaalvergroting. De Britse fa briek ziet in de fusie een mogelijk heid de EEG binnen te dringen. Beide bedrijven zijn zeer gezond. Tollens verbeterde zijn omzet in vijf jaar met 300 procent en joeg in die periode zijn export op met 450 pro cent MacPherson, o.m. leverancier van 22 miljoen blikken verf per jaar aan het warenhuis Woolworth, hoopt op korte termijn in Engeland zelf door overname of samengaan met een an- deie Britse verff*>hViek de omzet nog meer te stimuleren. Volgens Tollens-directeur A. Q. Kr.lff. betekent de fusie voor het personeel een belangrijke verbetering omdat schaalvergroting de promotie kansen bevordert. BRUSSEL De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft met 111 tegen 59 stemmen de rege- ringspolitiek goedgekeurd inzake de oliebevoorrading van het land en de beslissing ten aanzien van de olielei ding van Rotterdam naar Antwerpen. De minister van economische za ken, Merlot. verklaarde, dat de olie leiding van Rotterdam slechts een oplossing op korte termijn is: zij stelt de regering in staat het probleem van de nationale olieaanvoer en ha venontwikkeling in zijn geheel te bestuderen. De minister van openbare werken. De Saeger, deelde mee. dat eerst nog is gedacht aan een pijpleiding van Zeebrugge of Le Havre naar Antwer pen, maar dat tenslotte Rotterdam de meeste voordelen bood. Hij gaf de verzekering, dat Zee- brugge spoedig toegankelijk zou wor- I den gemaakt voor tankers tot 138.000 j I ton. AMSTERDAM - Het Over schiese verfbedrijf Tollens en Co. N.V. is een fusie aange gaan met de Britse verffabriek Donaldw Macpherson Ltd. in Londen. Personeel en vakorga nisaties zijn hiervan gisteren op de hoogte gesteld. Verwacht wordt, dat de nieuwe combinatie binnenkort tot de grootste verfindustrieën van Europa zal beho ren. De omzetwaarde van beide be drijven tezamen is nu al 150 miljoen gulden (waarvan «»«*n kwart door Tol lens wordt geleverd). Donald MacPherson Ltd behoort tot de vijf grootste Britse verfin dustrieën met produktiecentra in ze ven steden in Engeland Tollens en Co N.V.. een ruim 200 jaar oud fami liebedrijf. heeft nog een vestiging in Assen en in Parma (Italië). De aandelen van de ritse partner, die op de Londense beurs worden verhandeld, staan op ongeveer 400. Wallace Overigens zijn de opiniepeilingen geen betrouwbare maatstaf voor het verloop van de presidentsverkiezin- IN HET HELDER GELE BLIKJE PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANOEN VERKRIJGBAAR! Nixon Belangrijker was echter nog het blijkbaar bij talrijke Amerikanen le vende besef, dat de klok niet kan worden teruggedraaid. Dit kan nu zij het wellicht in mindere mate ook een belangrijke rol spelen. DEN HAAG Een studiecommis sie van de Koninklijke landmacht wil het aantal schietbanen en -terreinen drastisch beperken om grond voor recreatie en andere doeleinden beschikbaar te krijgen. De commissie, die onder leiding staat van majoor A. F. H. Huying, hoopt dit te bereiken door schietoefeningen te concentre ren op een aantal regionale banen. Een voorbeeld noemt de commissie de naar Duits model aangelegde schietbaan in Budel: een complex van zes naast elkaar liggende banen, die zo zijn afgeschermd, dat het on mogelijk is, dat een kogel buiten de baan terecht zou komen. Daardoor beslaat het complex slechts zes ha. Vroeger zou bij zo'n baan een gebied van 100 ha. behoord hebben. Met de aanleg van regionale banen zal een bedrag van 50 miljoen gulden gemoeid zijn. Geadviseerd wordt de banen aan te leggen in het noorden (Lauwerszee), het midden (Flevo-polders), het westen (Waalsdorp) en in het zui den. Nagegaan wordt in hoeverre kan worden samengewerkt met andere krijgsmachtonderdelen en de politie. MUNSTER Op 65-jarige leeftijd is overleden Karl Heinrich Rengstorf, bekend geleerde op het gehied van de judaica, die zeer veel gedaan heeft voor een beter begrip tussen joden en christenen. Van een onzer redacteuren) ^ELFS de opiniepeilers in Amerika zijn de laatste ijd wat voorzichtiger ge- rorden. Zij zijn geneigd de resultaten van hun eigen (nderzoekingen met een [orreltje zout te nemen, foor een deel komt dat, om- Jat zij zich herinneren, hoe president Truman in 1948 lie koffiedikkijkers onge lijk gaf. -en van de grote New Yorkse bla- was toen zo zeker van de „te wachten" nederlaag van Truman, het de uitslag van de presi- itsverkiezingen niet afwachtte en lot opgemaakt het nieuws bracht, gouverneur Dewey van New rk tot president van de Ver. Sta- was gekozen. Overigens tot groot maak van Truman, die de ware inaar was. Nixon len soortgelijke situatie doet zich wellicht opnieuw voor. Bijna zon- uitzondering hebben de opinie- lingen tot dusver laten zien, dat republikeinse kandidaat Richard <on een grote voorsprong heeft op n democratische tegenstander Hu- t H. Humphrey. Diens kansen rden zelfs wel eens minder l>oog ïgeslagen dan die van de onafhan- ijke (uit de democratische gelede- i gedeserteerde) George Wallace. Tolgens het jongste onderzoek van Louis Harris-instituut gaat de irkeur van de Amerikanen nu er uit naar de democratische kan- aat voor het vice-presidentschap, nund Muskie. Hieruit kan worden 1 ;leid, dat zij voor geen van beide sidentiële kandidaten een uit- proken voorkeur hebben. Vietnam Uit datzelfde onderzoek bleek, dat voorsprong van Nixon op Hum- rey, die in de afgelopen weken al rk was geslonken, opnieuw gerin- r is geworden. Nixon liep terug n 43 naar 40 pet. en Humphrey >m van 31 naar 35 pet. Wallace ïslotte moest genoegen nemen met pet. (was 21 pet.). Uit de publicatie van het Har- -instituut blijkt niet dat in het rkregen resultaat ook al de reactie - n de Amerikaanse kiezers is ver- ïrkt op de jongste ontwikkelingen it betrekking tot Vietnam. Humphrey heeft kort geleden nog zegd, de bombardementen op LISSABON Artsen hebben ver aard, dat de voormalige Portugese emier Salazar gauw het ziekenhuis 1 kunnen verlaten. Zij verwachten hter, dat hij niet meer dan tien ocent van zijn geestesvermogens 1 terugkrijgen. Volgens het zieken- lis is het acute stadium van de ikte van de 79-jarige ex-dictator lorbij. Huurbelasting Het valt de diverse partijen niet zo moeilijk „ja" te zeggen op verschil lende betwiste wetsontwerpen als hun „vergoeding" zonder moeilijkheden kan stijgen met ca. 60 pet. tot ƒ40.000 en zij bovendien zelf buiten schot blij ven. Welke groep van de bevolking is (na de automobilisten en de huurders) nu aan de beurt? Rotterdam G. Boender Vak be weg i n g Het verschil in recensies van het boek van prof. dr. H. J. van Zuthem deed uw commentator de vraag stellen of het niet tot de onmogelijkheden moet gerekend worden te denken aan een inniger samenwerking (laat staan: fusie) tussen NVV en CNV. Ik ben een voorstander van een maatschappijbeschouwing vanuit het evangelie, maar het grote gevaar bestaat dat men de naam „christelijk" als een soort reclame-object gaat an nexeren en exploiteren. In de christelijke vakbeweging sprak men in het verleden graag over bewogenheid en verder bleef men veelal hopen en verwachten. Men ver wachtte vaak datgene wat men zelf in staat was te doen of te bevorderen. De chr. vakbeweging wilde wel, maar was politiek gebonden. En die politie ke gebondenheid was en is nog voor een groot deel het gevolg van kerke lijke gebondenheid en de kerk leefde voort (en leeft voor een groot deel nog voort) in het geloof in de status-quo. De christelijke internationale vakbe weging heeft „christelijk" uit 'naar naam geschrapt. Zeer terecht. Christe lijk is nu eenmaal geen merk voor een massa-artilcel. En bovendien heeft „christelijk" in de vakbeweging en in de politiek nu niet zo'n heldere klank Het CNV zal zich wel wachten er nog eens in te tuinen zoals ten tijde van Colijn. Toen werd de armoe slecht verdeeld en nu onder Biesheuvel de rijkdom. En dan... de christelijke poli tici werken toch ook samen met PvdA of VVD? In het licht van de econo mische en politieke machtsconcentra ties is een sterke vakbeweging een gebiedende noodzakelijkheid! Leiden I. v. d. Reijden gen, doordat Wallace in het noorden op minder steun kan rekenen dan in het zuiden. De stemmen, die hij be haalt in staten, waar hij niet als overwinnaar naar voren treedt, zijn waardeloos. Bovendien zullen zij vooral afkomstig zijn van kiezers, die normaal op Nixon gestemd zouden hebben. Het is dan ook geen wonder, dat Nixon zijn geduld begint te verliezen. Om niet uit zijn rol te vallen heeft hij geweigerd, voor de tv met Humphrey te debatteren. Hij herin nert zich nog veel te goed, dat het tv-debat met. John F. Kennedy in 1960 de basis legde voor zijn neder laag. Oude Nixon Gisteren betichtte hij Humphrey er van, Vietnam te behandelen „op de meest ondoordachte en lichtzinnige manier dan wie ook in de Ver. Sta ten". Hij voegde er aan toe niet te geloven, dat de democraten in staat zullen zijn, de vrede in Vietnam te herstellen. Ook andere uitlatingen duiden er op, dat herleving van de vuilspuiterij van 1960 niet is uitgeslo ten. Men moet Nixon al geruime tijd tegen Nixon beschermen. De nieuwe tegen de oude, die telkens weer om de hoek komt kijken. Het zal moei lijk zijn te voorkomen, dat hij voor 5 november uit zijn rol valt. Het gaat spannen in Amerika. Noord-Vietnam geheel te zullen stop zetten, als hij president zou worden, Vooropgesteld, dat Hanoi een blijk van goede wil zou geven. Humphrey Een bomstop en het uitzicht op beëindiging van de oorlog in Vietnam op een eervolle manier zou zeker de positie van Humphrey versterken, die als vice-president het beeld van president Johnson steunde. zijn jongste verklaring inzake de bomstop kan aan het overleg tussen Hanoi en Washington zin hebben gegeven. Nixon is nu plotseling ook voorstander van een bomstop, zij het dan op zijn eigen voorwaarden. Zijn gebrek aan initiatief in de kwestie Vietnam blijft hij toeschrijven aan het feit. dat hij het Noordvietna- mees-Amerikaans overleg te Parijs niet wil bemoeilijken. Het is een houding, die hem wellicht niet in dank zal worden afgenomen. ..Underdog" Eindelijk begint Nixon te merken, dat hoe dichter de dag van de verkiezingen nadert het geen voordelige positie is om als „zekere winnaar" bekend te staan. Hij realiseert zich ook, dat Hum phrey van het resultaat van de opinie peilingen gebruik heeft gemaakt om zich aan de Amerikanen als de „un derdog" te presenteren, die om sym pathie vraagt. De Amerikanen hebben op hun beurt leren beseffen, dat zij vier jaar lang met Nixon opgescheept zullen zitten, als inderdaad gebeurt wat de opinie-onderzoekers van tijd tot tijd registreren. Een reactie hierop kon niet uitblijven. De jongste peiling laat het al zien en het hoeft niet te verbazen, als Humphrey in de tijd tot de verkiezingsdag op 5 november nog meer steun krijgt. Goldwater De strijd van deze weken roept overigens ook herinneringen op aan die van 1964. toen Barry Goldwater (partijgenoot van Nixon) dacht dat hij op een golf van conservatisme het Witte Huis binnen zou worden gespoeld. Bij de verkiezingen bleek echter, dat hij geen been had om op te staan. Voor een deel lton men zijn neder laag toeschrijven aan de toen nog niet verflauwde herinnering aan de vermoorde president Kennedy. ZAANDAM Twee Amsterdam mers, die bij een modezaak in Zaan dam een inbraak wilden plegen, zijn door de politie ingerekend voordat de buit, bontmantels ter waarde van 7.000, kon worden meegenomen. Een 54-jarige kleermaker, die vroe ger bij de zaak had gewerkt, had zich in de winkel laten insluiten en de mantels al vast verzameld. Zijn kameraad, een 19-jarige operateur uit Amsterdam, zou hem en de mantels om twaalf uur komen afhalen. Nog voor de operateur naar de mo dezaak kon gaan, werd hij echter ge arresteerd. Bij een routinecontrole bij de Hembrugpont was het de poli tie opgevallen, dat met plakband op een vreemde manier met het num merbord van de auto was gemanipu leerd. De operateur viel al gauw door de mand. Aanhouding van de kleerma ker was toen nog maar een kwestie van minuten. In de „Herfst Flora" van het Singer Museum in Laren is een collectie van de Amsterdamse mode-ontwerper Edgar Vos op genomen. In alle Nederlandse bioscopen zal een kleurenjour- naal aan deze mode gewijd, wor den gedraaid. Op de foto van links naar rechts: Liesbeth in zwarte wild- zijden cocktail met struis: Tanja in witte wild-zijden handgebor- duurde avondjurk; Rita in rose- groen-wit huisjurk van zijde. Als triomfator liet Nixon zich nog niet zo lang geleden toejui chen in Chicago waar zich tijdens de conventie van de Democrati sche partij zulke ernstige inciden ten hadden voorgedaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13