Een pak moet niet te nauw. maar ook niet te wijd zijn iTafel b Meer samenwerking tussen industrie en academie VrijdagvoorcJeel In hoeverre beïnvloedt schipper de besomming? in- -ii^pi 1.- 18- 61 3 50 VROOM DREESMANN 1 Ds. Boer in Katwijk viert zilveren jubilea [k wil best _meeschoppen maar dan dient het Verantwoord zijn Bloembollen naar Berlijn LEIDS gesprek in Noord wijk IffUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 '3) Oh Brushed nylon in diverse mooie uni kleuren. Een zachte en sterke kwaliteit Nu kuntUgoedkoop zelf Uw pyama of nachthemd maken. Per meter Parterre Maarsmans 1 7® steeg la Nougat glacé Heerlijke chocolade met een zachte vul ling. Een tractatie voor jong en oud. 250 gram Hoeden metde handgemaak. te velourchiffon hoe- den.3 charmante mo- dellen.ln de moderne najaarskleuren: zwart-bruin-beige- rood-d.groen en marine. Vist ram stadstaa Een practisch model in veel mooie kleuren leverbaar. Keuze uit 2 modellen zonder rits 4. 05 met rits Ie etage ALLEEN GELDIG VAU DAG 26 OKTOBER M.S. 95 Zitbad 104x65cm van breuk- vrij plastic overal en gemakkelijk te plaat sen waar U maar w"t 59_ Bijpassende vlonder waar bad op staat 5.8S 3e etage „Vendex plakplastic" Voor Uw kastplan ken. wanden, kast deuren en nog vele andere mogelijkhe den. 101 vrolijke kleu ren en motleven. 45 cm breed. Per meter 75 2e etage kist van stevig stalen plaat 5 uelig. met veel ruimte om alle materiaal In op te bergen. Met één handbeweging te openen of te sluiten. 9." 1 Persoons slaapbank Bekleding zuiver wollen moquette met uitgeschoren bloemdes6ln in de kleuren groen-belge- goud. 3e etage 2e etage 225- Ome magazijnen Ie Alphtn a d. Rijn zijn ieder* Vrijdagavond (koopavond) geopend tol 9 uur. Rolmo parkeergelegenheid. LEIDEN ALPHEN Jongenspyama van sterk en warm keperflanel in een veel gevraagd jon gensdessin. vele kleurvariaties. Maat 92 95 176 5. Parterre Maarsmans 95 steeg Strijkdekan Strijkplank overtrek ..Ideaal" van geme- tallseerde stos en flanellen rug. weer kaatst de warmte en schroeit niet. Past op strijkplank. De maat is 132x37 cm. Loden wintermantel Een ideale mantel voor elke weersge steldheid. Geheel op serge gevoerd met diepe rugplooi, o.a. Groen en grijs. Maten 36/44. 50 Grijperkraan met draaibaar kraan, huis en verstelbare hijsarm, op vier wie len. een getrouwe cople voor de jeug dige dragline machinist 95 50 C 1 Ie etage «9 4e etage Geheel verzorgde 2-daagse vliegreis naar Londen op 24-25 of 26 november nu 115.Vacantiereizen - Parterre. 50 (Van een onzer redacteuren) KATWIJK AAN ZEE Ds. Gijsbert Boer heeft een schit terende werkkamer. Zijn bu reau staat zo opgesteld, dat hij langs zijn beide boekenwanden heen recht op zee kijkt. Een inspirerend uitzicht. „Voor dit huis ben ik erg dankbaar. Wij prijzen ons gelukkig in Kat wijk te wonen. Ook omdat hier een bevredigend compromis kon worden gevonden met be trekking tot het plaatselijke en het landelijke werk waartoe ik me geroepen weet. Er is aan drang op me uitgeoefend me helemaal vrij te maken voor landelijk werk, maar die aan drang heb ik weerstaan". >s. Boer (55), die morgen zijn zilve ren jubileum als predikant en zijn zilveren huwelijksfeest hoopt te vieren, wil eerst de keuken indui ken om een kopje thee te gaan zetten, maar zijn dochter komt thuis en neemt dit werk van haar vader over. Het tweede kopje wordt later door de dominee zelf geserveerd. Specialisten ITIJ VERTELT, waarom hij de Her vormde Gemeente van Katwijk aan Zee trouw blijft. „Ik zou het regelmatige contact met de Ge meente niet kunnen missen. Ik heb er behoefte aan midden tussen de mensen te staan. Ik heb niets tegen specialisten. Tot op zekere hoogte heb ik mede aan hen mijn leven te danken toen ik ernstig ziek in het Academisch Ziekenhuis te Leiden lag. Maar ik kan me niet losmaken van het gevoel, dat je blik als predikant- specialist ver engt. ou ik niet meer mogen preken, dan was het met me gebeurd. Ik heb de wisselwerking tussen de Ge meente en mezelf nodig. Je wilt de mensen toch iets meegeven, hen helpen. Als je ziet hoe begerig in Katwijk naar de prediking, naar het Woord Gods, wordt geluisterd, dan vat je als predikant weer moed. Dat heb ik nodig, dat kan ik gewoon niet missen. Catechisanten JEEM HET contact met de cate chisanten. Als je zo'n vijftig, zestig jongens en meisjes voor je heb zitten, als je met hen mag praten en samen bezig zijn met de zaken waar het uiteindelijk om gaat, dan kun je alleen maar dankbaar zijn, dat je tot dit werk geroepen bent, uitverkoren zou ik zeggen. e regeling in Katwijk is, dat de heer De Vos aan de wijkgemeente is toegevoegd voor een deel van het pastorale werk. waardoor ik tijd kan vrijmaken voor mijn werk als voorzitter van de Gere formeerde Bond in de Hervormde Kerk en als eindredacteur van De Waarheidsvriend. Het is een com promis en een compromis blijft een compromis, maar in dit span ningsveld kan ik mezelf zijn. kan ik redelijk ooed werken Feestelijk ")S. BOER leeft elke week opnieuw naar de zondag toe. De kerk diensten beleeft hij als iets feeste lijks. Daarmee is tevens de vraag beantwoord of hij, na 25 jaar te rugziende, geen spijt heeft van zijn keuze voor het predi kantschap. „Ik heb van jongsaf aan die aan drang gevoeld. Het was eigenlijk de bedoeling dat ik onderwijzer zou worden. Maar toen onze domi nee eens op bezoek was in het ouderlijk huis in Bodegraven en m'n ouders zeiden, dat ik voor schoolmeester zou gaan leren, zei hij: Die jongen kan beter dominee worden. Die terloops uitgesproken woorden hebben mij nooit losgela ten. Duidelijk NATUURLIJK heb ik nog wel ge aarzeld. Je vraagt je af of je zelf wel voldoende deel hebt aan de dingen die je als predikant moet verkondigen. Toen ik als onder duiker- hulpprediker in Delfsha- ven bij een bombardement als door een wonder werd gespaard, werd mij duidelijk, dat mijn leven niet voor niets was behouden en dat ik dienaar van het Woord diende te zijn. Bij alle tegenslagen en teleurstellin gen die ook mijn leven kenmerk ten, ben ik deze zekerheid nooit meer kwijt geraakt. M'n broer is in de timmerzaak gebleven. Hij heeft een flink aannemersbedrijf opgebouwd. Ik gun het hem van harte. Ik ben blij, dat ik dominee ben. Harmonie J~\S. BOER heeft als jongen hard moeten werken. Hij was kind in een middenstandsgezin met acht kinderen. Tijd voor ontspanning was er niet veel. Toch denkt hij met genoegen aan die jaren terug. Hoewel hij vrij strak werd opge voed (de fiets kwam op zondag de schuur niet uit), heerste in het ge zin een goede harmonie. „Ik begrijp dat niet. Als ik die boe ken van Jan Wolkers lees, dan merk je, dat hij boordevol rancune zit met betrekking tot zijn opvoe ding. Ik ken dat ook allemaal, maar over dingen die je hinderen moet je je heenzetten. Ik ben al leen maar dankbaar als ik aan m'n ouders denk." Veellezer fiS. BOER is een veellezer. Hij kent ook de moderne literatuur. „On ze kinderen lezen die boeken op school en ik wil graag weten waarover ik praat. Wat de romans van Wolkers betreft: een prachtig verpakt Sinterklaascadeautje met een heel lelijke inhoud. Ik geef enkele uren les op een kweekschool in Utrecht en laatst vertelde de directeur me, dat een meisje haar leraar had gevraagd haar geen tweede boek van Wol kers te laten lezen. Kijk, dat vind ik nou aardig. Ik geloof niet. dat de jeugd veel is veranderd. Ze is kritisch, maar dat waren wij vroeger ook. Ik vind het alleen maar gezond, dat door vragen en tot de kern komen. Wanneer er loze vormen in de tra ditie zijn. is het goed daar tegen aan te schoppen Daar wil ik zelf nog wel aan meedoen ook. Voedi ngsbodem J?EN ANDERE zaak is, dat men de traditie niet zonder meer opzij kan zetten. In de traditie zit veel goeds, zij is een voedingsbodem Wie wat is opgebouwd in de lijn der geslachten plotseling afbreekt, komt in een vacuüm terecht. Het is goed kritiek te hebben, maar er moet een alternatief zijn. Haalt men de voedingsbodem weg dan blijft vaak geen andere weg open dan die van het nihilisme. De jeugd wil die kant niet uit. Dik wijls zijn liet ouderen, die haar suggereren dat ze onder alle bestaande vormen een schop moet geven. Ik kan daar genoeg voor beelden van geven. Kortademig TT/AARIN DE jeugd wel van vroe- ger verschilt, is dat zij kortade- miger is geworden. Hele stukken uit het hoofd leren is er niet meer bij. Niet dat iemands zaligheid verzekerd zou zijn met het uit het hoofd kennen van de catechismus, maar het is niettemin belangrijk. Op de catechisatie gebruik ik nu een boekje, waarin de lange vra gen en antwoorden in gedeelten uiteenvallen, in stukken zijn ge knipt. Dat werkt uitstekend." Ook als voorzitter van de Gerefor meerde Bond is ds. Boer geen starre man. Hij is principieel maar een mens met een scherp intellect en iemand die, toch ook met op rechte waardering kan spreken over woordvoerders in de Her vormde Kerk' die anders denken dan hij. Beivondering f^ROTE bewondering heb ik voor prof. Sevenster, een theoloog die zich vrijzinnig noemt, maar van wie ik veel heb geleerd ert die prachtige, zuiver bijbelse dingen heeft gezegd. Respect heb ik ook voor de geleerd heid van prof. Berkhof, een man met veel invloed in onze Kerk, en als mens heb ik eveneens veel waardering voor prof. De Graaf, de voorzitter van „Kerk en Vre de", onder wiens leiding mijn zoon pas een scriptie heeft gemaakt. Al leen als De Graaf over Rusland en het pacifisme gaat praten, ja, dan kan ik hem niet meer volgen". Vrijzinnigen T~\S. BOER vindt, dat je de vrijzin- nigen niet allemaal over één kam .kunt scheren. Het is de vraag wat het woord vrijzinnig betekent. De vrijzinnigheid verwerp ik van harte, maar wanneer bepaalde vrijzinnige mensen bijbelse dingen zeggen, ben ik daar dankbaar voor. Het gaat erom, wat de woor den betekenen. Als lijdelijkheid betekent, dat je maar met de ar men over elkaar moet gaan zitten en maar moet laten komen wat er komt, dan zeg ik duidelijk: nee. Als het betekent dat je door een hand van buitenaf wordt geleid, dan is het ja. Als bevindelijkheid inhoudt het zit ten met een boekje in een hoekje, dan zeg ik: nee. Betekent het een verborgen omgang met God heb ben, dan heet het weer ja. Glas ijs 0VERIGENS meent ds. Boer, dat de leiding der Kerk zich op glad ijs waagt. „We moeten ervoor wa ken dat de Kerk verschraalt tot een inlstituut voor maatschappe lijk. werk. Ik vind het voortreffe lijk, dat men als christen actief is op maatschappelijk en politiek ge bied. Er moet veel gebeuren. Maar het is de taak van de Kerk niet. De taak van de Kerk is het getui gen van de Heere Jezus, het ver kondigen van het Evangelie. Het is opvallend, dat de Heere Jezus zich vrijwel niet heeft uitgelaten over actuele maatschappelijke en politieke vraagstukken. Belasting betalen aan de keizer? Geef Gode wat Gods is. Dynamiet NATUURLIJK heeft Paulus dyna miet gelegd onder de heidense opvatting over de verhouding man-vrouw en onder het sla venstelsel, maar dat dynamiet was een uitvloeisel van zijn evangelie prediking. Ook ik lijd onder de brandende wereldvraagstukken en als christen heb je mee te denken en mee te werken, maar de taak van de Kérk is dat niet Het lijkt of er geen vertrouwen meer is in de wederkomende Christus. Zo'n kreet als „Eén we reld of geen wereld" is daarvan een aanduiding. Men gelooft, dat men het allemaal zelf moet op knappen en dat als dat niet lukt alles verloren is. Wie in de Weder komst gelooft, legt z'n handen niet in de schoot, maar hij leeft toch minder krampachtig. Zuiver TT/'AT DE Gereformeerde Bond be treft: die heeft zijn fouten en zwakheden. Maar zijn doelstelling is zuiver: het verbreiden en verde digen van de waarheid in de Her vormde Kerk. waarbij de nadruk op het eerste komt te liggen, hoe wel het tweede soms ook nodig is. De kerkvormen spelen daarbij een niet te onderschatten rol. Als je een pak gaat kopen, dan koop je een kostuum dat goet zit, niet te nauw en niet te wijd. Je hakt niet een stuk van jezelf af om het be ter te laten passen. Wanneer de inhoud voortdurend minder wordt, passen de vormen niet meer. Het lijkt me dan echter verstandiger iets aan de inhoud te gaan doen dan aan de vorm. An ders loop je de kans, dat er tenslotte helemaal geen inhoud meer is". Invloed fiVERIGENS vindt ds. Boer, dat de invloed van de Gereformeerde Bond in de kerkleiding niet even redig is aan zijn omvang. „Als lid van de commissie van de verzoe ning, ingesteld door de raad voor kerk en theologie naar aanleiding van de zaak prof. Smits, kwam ik als eenling met een minder heidsnota in de synode. Ik meen echter, dat het kerkvolk in meer derheid staat achter de opvattin gen die in deze nota zijn neerge legd. Dit om een voorbeeld te noe men. Het schort de Gereformeerde Bond aan voldoende kader. Behalve aan predikanten en stoere kerke- raadsleden (en dan niet stoer in de zin van ferme jongens, stoere kna pen, want daar geef ik niet zoveel om, maar in de betekenis van zich niet schamend voor hun belijde nis) hebben wij behoefte aan doc torandi en hoogleraren. Dat zal ook het gezicht van de Gerefor meerde Bond naar buiten, dat dik wijls verwrongen wordt, ten goede komen. We proberen hier iets aan te doen. De Gereformeerde Bond brengt jaarlijks meer dan een ton bijeen ten behoeve van studenten in de theologie. De Bond levert veel predikanten aan de Kerk. Hij beschouwt dat als een ereplicht". Viering rVERUG naar het jubileum, dat -*• morgen wordt gevierd, om drie uur met een bijeenkomst in de Pniëlkerk en 's avonds van acht tot 9.30 uur met een receptie op dezelfde plaats. „Het initiatief is van de wijkkerke- raad uitgegaan. Ik heb eerst wel geaarzeld, maar later vond ik, dat we er toch wel iets aan mochten doen, al was het alleen maar voor m'n vrouw. Ik heb veel aan haar te danken. Hoeveel zelfverlooche ning moet een predikantsvrouw niet opbrengen? Bovendien: dit is vermoedelijk het enige jubileum dat we kunnen vieren, doordat ik laat predikant ben geworden. Er is veel stof tot dankbaarheid. Nee, het zou niet goed zijn hier stilzwijgend aan voorbij te gaan Ds. Boer ook veelschrijver KATWIJK AAN ZEE Ds. Gijsbert Boer is niet alleen een veellezer, hij is ook een veel schrijver. Behalve tal van arti kelen in De Waarheidsvriend, vooral over het zelfgetuigenis van de Schrift en allerlei actuele kerkelijke onderwerpen, ver schenen onder meer van zijn hand: Gedachtenwisseling met dr. H. Berkhof over positie en problemen van de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk (1956), De sterke Simson en de Sterkste (1961), Ik ben de Alpha (1964 cn 1968), Hoop op God (1965). Van 1950 tot 1951 was ds Boer Lid van de Generale Synode, 1950-1955 praeses van de clas sis Gouda, 1953-1955 visitator- provinciaal in Zuid-Holland, 1955-1956 lid provinciale kerk vergadering van Zuid-Holland, 1947-1951 lid hoofdbestuur Ge reformeerde Zendingsbond, 1950- heden lid hoofdbestuur Gerefor meerde Bond. 1966-heden voor zitter van de Gereformeerde Bond en eindredacteur van De Waarheidsvriend. 1953-1956 2de voorzitter kweekschool te Gouda. 1961-1966 lid van de commissie van de Verzoening, ingesteld door de raad voor Kerk en Theologie. WEST-BERLIJN De Neder landse bloembollenexporteure heb ben West-Berlijn meer dan een kwart miljoen bloembollen geschon ken. In tegenwoordigheid van de voorzitter van de Bond van Neder landse bloembollen exporteurs, de heer F. J. van der Kolk, en het plaatsvervangend hoofd van de Ne derlandse militaire missie by de ge allieerde bestuursraad in Berlijn, mr. F. van Raalte heeft de West- berlijnse senator R. Schwedler gis teren in de zogenaamde Engelse tuin symbolisch de eerste Darwin tulpen geplant. In 1967 heeft Nederland voor 125 miljoen mark aan bloem bollen naar West-Duitsland uitge voerd, waaronder voor 10 miljoen mark naar West-Berlijn. Christenvrouwen V'burg VALKENBURG De Christen- Vrouwenbond, afdeling Valkenburg, hield gisteravond in de zaal van de Herv. Kerk een huishoudelijke ver gadering. Na de opening en medita tie over „Heb ik al wat bereikt"? door de presidente, mevr. Van der Nagel-de Mooij, werd overgegaan tot het kiezen van een nieuwe secre taresse en twee propogandistes. Daar er geen tegenkandidaten wa ren gesteld, werd bij acclamatie ge kozen als secretaresse mevr. De Vries-Klomp en als propagandiste mevr. Imthorn-van Delft en mevr. Noort-Botermans. Na de pauze bracht mevr. Van Resteren verslag uit over het uit stapje, dat deze zomer werd ge maakt. Mevr. Hofman bracht nog enige korte stukjes ten gehore. De eerstvolgende vergadering wordt gehouden op 20 november. LEIDEN NOORD WIJK De concretisering van de gewenste samen werking tussen de industrie en de universiteit van Leiden is nog geen feit. „Maar", zo stelde ir. A. Sitsen, voorzitter van de Leidsche Vereeni- ging van Industrieelen gisteravond op de eerste bijeenkomst tussen bestuurders van industrie en universiteit in het Palace hotel te Noord- wjjk, „dat kan ook nog niet. Industrie en universiteit kennen elkaar niet. Ze leven allebei in hun eigen wereldje. Het is noodzakelijk, dat er pene tratie komt van de industrie in de universiteit. Ons streven moet er op gericht zyn, dat universiteit en industrie een zo groot mogelyk rende ment en dan in de ruimste zin van het woord opleveren. Beide hebben raakvlakken; er moet worden onderzocht tot welke samen werking industrie en universiteit kunnen komen". Om elkaar beter te leren kennen belichtten gisteravond mr. N. F. Hofstee, secretaris van het college van curatoren van de Leidse univer siteit en ir. D. J. G. de Graaf, bouw- curator, de gang van zaken in en om de Leidse universiteit. De heer A. Koningsveld sprak namens de in dustriëlen. Mr. N. F. Hofstee gaf een overzicht van de organisatie van de universiteit, die met haar sterk maatschappeliik gerichte functie, met meer dan 3000 werknemers, onder wie 1500 weten schapsmensen. professioneel is. „Om chaos in bestuursvorm te voorko men". zei mr. Hofstee, „wordt ernaar gestreefd te komen tot een monistisch bestuur. Enerzijds mag men de uni versiteit niet als een bedrijf be stempelen, omdat de prikkel tot winstmaken ontbreekt en de op brengst niet is te kwantificeren. An derzijds is de universiteit dat toch omdat zii een ootimaal resultaat wenst te bereiken". Minder studenten Uit de kring van industriëlen kwam de vraag naar voren of de Inschrij ving van de 10.000ste student giste ren reden was voor felicitatie of condolatie. Mr. Hofstee zag in de toekomst een relatieve vermindering van het aantal studenten in Leiden, omdat het aantrekkingsgebicd klei ner wordt. Bouwcurator, ir. D. J. G. de Graaf, lichtte de toekomstplannen van de universiteit voor en gaf een inzicht in de kosten. Momenteel komt de Leidse univer siteit 120.000 m2 ruimte te kort. Als men rekent, dat iedere m2 f2500.— kost en er voor 30 milioen per jaar wordt gebouwd, dan zal het nog tot 1980 duren voordat er evenwicht ontstaat tussen het aantal studenten en beschikbare ruimte. Nadat hij geschiedenis, structuur en activiteiten van de LVT had toe gelicht. zei de heer Koningsveld, dat industrie en universiteit in een voort durende concurrentie leven. „Deze speelt zich zowel af op het gebied van de sociaal-economische als op dat van de structureel-ruimtelijke De voor de industrie slechts mond jesmaat beschikbare grond voor uit breiding, nieuwbouw of vestiging in Leiden steekt schril af tegen de voor expansie van de universiteit beschik bare ruimte". Toch zag de heer Koningsveld reden voor samenwerking: „Juist in de overrompelend snel opkomende bèta-cultuur is het zaak uiterst dili gent te zyn". Wat betreft het onder wijs en wetenschappelijke publika- ties en voorlichting zag de heer Ko ningsveld gemeenschappelijke taken „De universiteit moet niet te be scheiden zijn in aanspraken op mo rele, conceptuele en materiële steun van het bedrijfsleven, maar zij moet zich ook openstellen voor wensen en suggesties uit het bedrijfsleven". In zijn slotwoord drong de heer Sitsen er op aan in de toekomst tot meer samenspraak en samenwer king te komen. Leidse straatmaker had moeite met geld DEN HAAG Van het brail van een auto had een 27-jarige straatma ker uit Leiden nu niet bepaald ple zier. Voor tegen de f 5.000 had hij een tweedehands auto gekocht met een lening van f 2.000 van een fi nancieringsmaatschappij erop. Drie dagen na de koop moest wat gerepa reerd worden. Kosten f 500. Twee weken later een karweitje aan de versnellingsbak. Rekening f 1.500. Een paar maanden daarna raakte de straatmaker zonder werk. Hij zat zwaar omhoog met de afbetalingen, maar een financieringsmaatschappij houdt daar geen rekening mee. Op de vastgestelde datum moet het geld er zyn. De straatmaker beging de fout de auto te ruilen voor een andere. Hij pleegde hiermee een strafbaar feit. want hij verkocht een auto, die hy in huurkoop had. De financierings maatschappij sleepte hem dan ook voor de rechtbank. De officier zei. dat de straatmaker binnen anderhalf jaar de nog reste rende schuld van ruim f 1.000 moest afbetalen. Zo niet. dan hingen hem zes weken gevangenisstraf voor waardelijk boven het hoofd. De rechter veroordeelde conform de DEN HAAG Het Visserijschap is in overleg met de ministeries van landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid een subsidie van f 59.700,- toegekend coor een onderzoek naar de sociaal-psychologische factoren die een rut spelen bij de mogelijkheden die de schipper heeft om de besomming te beïnvloeden. Het onderzoek wordt aan boord van de schepen uitgevoerd door het Nederlands instituut voor preventieve ge neeskunde onder leiding van prof. dr. J. Koekebakker cn kan worden ge zien als een aanvulling op het onderzoek met betrekking tot het beman- mingsvraagstuk in de zeevisserij dat zich in het eindstadium bevindt. De totale kosten van het vervolgonderzoek worden begroot op f 128.000,-. Het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde zal hierin f 62.200,- bijdragen, het Visserijschap f 6100,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11