BOMSTOP LIJKT NIET MEER VERAF TE ZIJN i Commentaren Eis metaalbonden 16% in drie jaar Weer terug op aarde NU 49 LOODSEN GEARRESTEERD Kansen voor Lubbers in Mexico verkeken Fraude bij Hollandsche Bank unie Studenten in aktie Motie tegen Eban verwor pen Inwoners van Praag sturen brief naar veroordeelde Russen goudgraantjes f m 11 Ook zondagsrust bij rijkswerken Eieren duurder ZCS glanzende onderzettertjbo (met fijn Indisch motief) in etui voor leder^die nu eennieuwe abonnee opgeeft! i Tliieu wijzigt tactiek IET WEER lustig: weer lil 4 Drie breed lachende astronauten: Schirra, Eisele^en Cunningham, na dat een helikopter hen op het dek van de Essex had afgeleverd. Als in een stadion juichte de bemanning, op alle dekken aangetreden, hen toe (boven). Na vele spannende, krui pende minuten was de Apollo 7 ge- localiseerd en gevonden. Astronaut Schirra is al in de rubberboot over gestapt. Aan de bovenkant van de capside de drie ballonnen, waarmee de bemanning het op zijn kop in de zee terechtgekomen ruimtevaartuig wist te kantelen (onder Voor vervolg zie pagina 5 AMSTERDAM Met de aanhou ding van nog drie IJmuidense loodsen is het aantal arrestaties in de loodsenaffaire gisteren tot 49 opgelo pen. De verdachten zijn de 32-jarige P. D. van der K., de 33-jarige D. van de B. en de 34-jarige R. D. K. Vijf Duitsers en een Oostenrijker alle opvarendenvan een Duitse co aster in de Merwehaven, zijn maan dag gearresteerd. Zij worden ervan verdacht bandrecorders en textiel te hebben gestolen uit de lading van hun schip. PARIJS Binnen 48 uur worden de bombardementen op Noord-Vietnam gestaakt. Een wapenstilstand zal er het gevolg van zijn. Dit meldt bet Parijse dagblad Le Soir uit Amerikaanse bron. „Of er een crisis met de regering te Saigon komt of niet en we ge loven, dat het géén ernstige crisis zal zijn we zullen doorgaan. Er komt een eind aan", zou een Ameri kaanse diplomaat in Saigon gisteren gezegd hebben. Maar een Amerikaanse woordvoer der wilde geen commentaar leveren op dit „speculatieve" bericht. Voorspelling Intussen voorspelde generaal Le- may, kandidaat voor het vice-presi- dentschap van de VS (naast de ex treem-rechtse Wallace), dat vóór de verkiezingen van 5 november een „door politiek ingegeven" vredesge- baar zal worden gedaan, waai'bij Hanoi zal meespreken „om de Ame rikaanse kiezers te beïnvloeden". Hanoi zal dit doen omdat het de verkiezing vreest van Wallace en hemzelf, meent Lemay. Toen hem ge vraagd werd, of hij enig bewijs had om zijn bewering te staven, moest hij ontkennend antwoorden. Hij zei alleen bang te zijn dat het zal gebeu ren. Nu wordt algemeen aangenomen, dat Ho Tsji Minh (de Noordvietna- mese leider) belang heeft bij een ak koord voordat de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen worden gehou den. Hij zou vooral de verkiezing wil len voorkomen van Richard Nixon, die voor Vietnam een „harde lijn" voorstaat. 1 ietroi.^ Ho Tsji Minh zit echter met het pro bleem, dat de regering van Zuid- Vietnam de vertegenwoordigers van het Bevrijdingsfront (Vietcong) niet als gelijkwaardige gesprekspartners willen aanvaarden. Zij zijn slechts acceptabel als leden van de Noord- vietnamese delegatie. Het Bevrydingsfront wil echter er kend worden als de enige werkelijke vertegenwoordiger van de Zuidvict- namesc bevolking. President Thieu van Zuid-Vietnam staat er evenwel op, dat uiteindelijke vredesonderhan delingen tussen Hanoi en Saigon wor den gevoerd. Thieu zei gisteren zich niet te zul len verzetten tegen een bombarde mentenstop. Hij verbond er echter een zo groot aantal voorwaarden aan. dat zijn mededeling nauwelijks beschouwd kan worden als een tegemoetkoming aan het standpunt van president Johnson. Van het antwoord van Hanoi, dat vandaag wellicht tijdens het Ameri- kaans-Noordvietnamese overleg te Parijs zal worden overhandigd, hangt af, of irtderdaad binnen 48 uur, of pas kort voor 5 november, de bom bardementenstop wordt afgekondigd. (Van een c r verslaggevers) MEXICO-STAD Op aanvechtbare manier heeft Nederland gisteravond Iaat een serieus kans hebber op een medaille van het Olympisch toneel zien verdwijnen. Hoewel in technisch opzicht veruit superieur werd zwaargewicht bokser Rudi Lubbers na het gevecht legen de Mexicaan Kocha tot ver liezer verklaard. Duidelijk was dat de jury bang was voor een rel onder het Mexicaanse publiek als men de Ne derlander tot winnaar had verklaard. Om onheil te voorkomen liet men nu Rocha winnen, waarmee het fanatiek publiek zijn zin kreeg. Lubbers: „het leek wel of ik een klap in mijn gezicht kreeg toen de uitslag bekend werd gemaakt". Maar er was ook reden tot vreugde in het Neder landse kamp. De kanovaarster Mieke Jaapies plaatste zich zowel individueel als in combinatie met Thea Duyf direct voor de halve finales. Die zelfde prestatie leverden de combinatie Hoekstra- Geurts. Niet geplaatst werden Paul Hoekstra en de Nederlandse vier. Zwemmer Bob Schoutsen (17) kwam tot een redelijk resultaat in de finale 100 meter rugslag. Hij werd zesde en stelde daarmee stellig niet teleur. Dat deden ir. zeker opzicht wel de Nederlandse zwemsters die geen van allen een finaleplaats wisten te bereiken. Coby Buter kwam op de 100 meter rugslag nog tot het beste resultaat. Eerst in de halve finales werd zij (met wat pech) uitgeschakeld. Bep Weeteling, Coby Sikkens en Klenie Bimolt waren reeds in de series kansloos. Vooral voor Klenie Bimolt be tekende Mexico '68 een triest einde van haar door tegenslagen gekenmerkte carrière. Tot slot was ook het Nederlands waterpoloteam niet in staat een helden rol te spelen. De formatie van Rudi van Feggelen verloor met 83 van Oost-Duitsland en bereikte de halve finales niet. UTRECHT De vakbonden van werknemers in de metaalindustrie eisen voor de komende drie jaren een totale loonsverhoging van 16 procent: 6 pro cent in 1969, 5 procent in 1970 en 5 pro cent in 1971. Voorts moet volgens deze vakbonden de „bijsturingsclausule", die in de hui dige cao is opgenomen, worden gehand haafd, zodat de lonen jaarlijks met maximaal 2 procent extra kunnen wor den verhoogd, indien de stijging van de kosten van levensonderhoud daartoe aanleiding geeft. De bonden vragen ver der in deze clausule een minimum-be drag van 200 op jaarbasis. Na 1969 moet dit bedrag dan welvaartvast wor den gemaakt. In de loonvoorstellen van de metaal vakbonden valt op. dat zij in tegen stelling tot de vorige driejarige cao de loonsverhogingen tevoren vast gesteld willen zien. Er wordt nl. niet meer gesproken van loonkostenstij gingen. percentages dus. waaruit alle verbeteringen gehonoreerd moeten worden, zoals loonsverhoging, arbeids tijdsverkorting. vakantieverlenging, minimumvakantietoeslag, minimum bedrag voor bijsturing enz. Zoals bekend hebben de vakbonden in de metaalindustrie zich als voorlopig einddoel een 40-urige werkweek voor ogen gesteld. Als volgende stap in die richting stellen zij voor de werktijd te verminderen met een-derde deel van het verschil tussen de geldende werk tijd en het voorlopige einddoel van 40 uur. Als bii ploegendienst werktiidverkor- ting achterwege zou moeten blijven dan zou dit moeten worden gecompenseerd. Ook hebben de bonden verdere verlen- gine van de vakantie voorgesteld Uit het eerste commentaar van de werkgevers in de metaalindustrie, ver enigd in de FME. blijkt dat zii niet erg gelukkig met de voorstellen van de vak- bonden zijn. „Met elkaar komen deze voorstellen uit op een loonkostenstijging van meer dan 30 procent", zo wordt ons desge vraagd meegedeeld. „De huidige situatie en de vooruitzichten voor grote delen van de metaalindustrie, met name wat de rentabiliteit betreft, rechtvaardigen een dergelijke loonkostenstijging geens- j zins", aldus een woordvoerder van de i FME. In Amsterdam was er gisteren weer een „ouderwetse" rel, toen jongeren, onder wie veel stu denten, betoogden tegen de be slissing van de politierechter in de zaak tegen de bezetters van het Mexicaanse consulaat. De politie, erg lang meegaand, moest ten slotte charges uitvoe ren, waarbij het soms tot rare tonelen kwam. Zoals hier: de beeldhouwer Jutte (in witte rij broek) hindert de politie te paard, waardoor een berijder zijn hoofddeksel verliest. Dit wordt weer „buit gemaakt" door een andere jongeman, die er schielijk mee in de menigte zal verdwijnen. MONTEVIDEO Volgens Associated Press is bij het filiaal van de Holland sche Bankunie in Montevideo <Uru- quay) een zwendel-affaire van 250.000 dollar ontdekt. Er zouden twee personen zijn aangehouden. Een hunner is Victor Omar Bessonar. chef-arbitrageant van de bank. De directie van het hoofdkantoor in Amsterdam kon vanmorgen nog geen bijzonderheden bekendmaken. Men was nog bezig de juistheid van het bericht te onderzoeken. Rudi Lubbers PRAAG .Wij zijn met jullie, wees met ons" zo eindigt een open brief van Praagse burgers aan de vijf Russen, die zijn veroordeeld wegens hun pro-Tsjechoslowaakse houding. „Wij willen dat jullie weten dat jul lie durf diepe indruk heeft gemaakt op alle vooruitstrevende mensen in de hele wereld. Jullie internationale houding in het tragische tijdperk van ernstige verstoring van de betrekkingen tus sen onze landen, hoorde tot een licht punt. Wij bewonderen de moed. waarmee jullie ie opvattingen wisten uit te spreken, ook al zijn die in strijd met de politiek van de. vijf Warschaupactlanden." De brief besluit: „Als wij de over eenkomst van Moskou niet willen overtreden, moeten wij ons onthou den van alle kritiek, die als inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van jullie machtig land kan worden opgevat. De toekomst zal uit maken, wat de waarheid is". JERUZALEM Het Israëlische par lement heeft gisteren een motie van wantrouwen tegen minister van buit- tenlandse zaken Eban verworpen met 69 tegen 4 stemmen bij 6 onthoudingen. De motie was ingediend door het recht se nationale vrije centrum. Deze groep verweet de regering dat zij bezig was om de veiligheid van het land en de be zette gebieden op te offeren voor „vïe- desillusies". morgen voordcel 300 gram van 69 voor 59 KAMERLID SGP DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid ir. H. van Rossum (sg) vraagt de minister van verkeer en wa terstaat voor de uitvoering van rijkswerken een zodanige termijn te stellen, dat de zondagsrust niet in gedrang komt. Zo zou de termijn voor het werk aan de Scheveningse buitenhaven en de buitengeul bij Hoek van Holland zo kort zijn, dat de aannemers als het ware geprest worden om tot con- tinu-dienst over te gaan. Veel waterbouwkundige aannemers halen hun personeel uit de Mer- westreek, waar velen principieel te gen zondaigsarbeid zijn. lonen. Met het spaarloon zou een te grote bestedingstoename voorkomen wor den en worden toch de lonen reëel verbeterd. Ook de minister-president heeft zich een voorstander verklaard van spaarloon als „belangrijke mogelijk heid om inkomenspolitieke deside rata met een hoog niveau van be sparingen te combineren". Bij spaarloon aanvaarden de werk nemers vrijwillig de plicht, een deel van de hun toegewezen loonsverbe tering op een spaarrekening vast te zetten. Het begrip investeringsloon, dat hier en daar óók wordt genoemd, duidt op een aandeel voor de werkne mers uit de geïnvesteerde winsten, dat in de vorm van een effect of ook wel als geblokkeerd loon kan worden toegekend. In de praktijk komen spaarloon en investerings loon ongeveer op hetzelfde neer. West-Duitsland meldt, dat daar de centrale werkgeversorganisatie zich bereid verklaard heeft tot investe ringsloon, op voorwaarde dat de be steedbare lonen in de toekomst op de werkelijke economische groei worden afgestemd. Dit houdt in een contante loonsverhoging in over eenstemming met de stijging van de produktiviteit, met daar bovenop een geblokkeerd investeringsloon. In Nederland hebben twee grote be drijven (Philips en Albert Heijn) reeds een systeem ingevoerd, waar bij aan de werknemers aandelen in het bedrijf worden toegekend. Onze werkgeversorganisaties zullen zich nader moeten bezinnen op hun houding ten opzichte van spaar- en investeringsloon, juist nu onze re gering en een der EEG-landen zich positief opstellen. Loon en prijs TJAT invoering van spaarloon in de praktijk nog wel op moei lijkheden zal stuiten, is al duidelijk wanneer men slechts de uitlatingen van het NVV volgt. De NVV-voorzitter heeft gevraagd om een prijzenstop alleen de BTW mag worden doorberekend en de NVV-secretaris heeft in het openbaar verklaard dat de loons verhoging volgend jaar ten minste zes pet. zal moeten bedragen. Lang niet al onze bedrijfstakken zijn in staat een loonsverhoging van zes pet. zonder prijsverhoging te beta len. De bijzonder arbeidsintensieve dienstensectoren komen dan in de knel, afgezien nog van een even tueel spaarloon. Wanneer de vakbeweging te zware eisen stelt, zal zij hiervan zelf de nadelige gevolgen ondervinden. De rentabiliteit van bepaalde onderne mingen zal afnemen en bij sommige zal het voortbestaan van het be drijf, en dus de werkgelegenheid, in gevaar komen. Deze voorbarige ongenuanceerde mededelingen van het NVV zijn daarom ongelukkig; hiermee be wijst deze vakcentrale haar leden beslist geen dienst. Het komend overleg in de bedrijfstakken wordt er door bemoeilijkt en de bereidheid van de werkgevers om op bepaalde wensen van de vakbeweging in te gaan neemt er allicht niet door toe. ALPHEN AAN DEN RIJN Door de grote vraag naar Nederlandse eieren in Duitsland. Frankrijk en Israël zijn de eierprijzen de laatste week sterk ge stegen. De prijs voor de consument va rieert van 18 tot 21 cent per stuk. De marktprijs bedraagt op het ogen blik 1.70 tot 2.50 per kg. De driejarige Jacqueline Ditshui- zen uit Emmeloord is dinsdagmiddag in de buurt van haar woning in de Lemstervaart geraakt en verdronken. Hoe het ongeluk is gebeurd, is niet bekend. Twee hengelende jongens za gen het meisje drijven. Ik geef op als nieuwe abonnee: laait. por kwartaal par maand Inzonden aan Bureau van dit blad plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit R ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: leidse Courant Woensdag 23 oktober 1968 - 49ste jaargang Het al dan niet doorgaan van de bomstop in Vietnam is afhankelijk van de houding van twee Vietnamese leiders: Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam en Thieu van Zuid-Vietnam, Spaarloon yOORAFGAAND aan het beraad in de bedrijfstakken over de lonen voor volgend jaar, rijst op het ogenblik regelmatig uit de vakcen- tralen de vraag om een spaarloon naast de verhoging van de contante r: F. Diemer teur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur een ezel van zichzelj kt-, moet niet kwaad zijn mensen op zijn rug klim- FULLER Youtli for Christ: een brug naar de kerken pagina 2 ik met hem binnenspelen?" BILT Een uitgestrekt van hoge luchtdruk boven brengt in grote delen van •Europa rustig herfstweer, avond vormde zich boven Jland dichte mist die vanmor- op vele plaatsen overging in "langende bewolking. Het rus- weer houdt ook morgen nog Er moet dan ook op mist en langende bewolking gerekend len, maar onder invloed van ;dalingen boven de golf van raje en Engeland kunnen, door szins toenemende wind later ie - dag enkele opklaringen komen. het tempera tuurverloop komt r weinig verandering. E BILT Rustig en over- end droog weer met mist of [hangende bewolking, maar •gen later op de dag ook ipreide opklaringen. Weinig inderinig in temperatuur. ooruitzichten voor vrijdag: on: minder dan 50 procent, in. temp.: 0 tot 5 graden bo- "TÖ normaal. •»*fllax, temp.: 0 tot 4 graden bo- normaal. ans op een geheel droog et- 50 procent. ■ans op een droge periode van 71 stens 12 uur: 70 procent. itoor Leiden Steenstraat 37

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1