Wie van de twee is de vakkundigste spaarder? Jhr. van Lennep vordering in trok Prof. dr. E. v. Slogteren overleden - gecremeerd Ziekenhuislening Indola passeert dividend Vijf gewonden na botsing met twee loslopende paarden Daggeld: nu 4 procent Seholten Cartoi Opel brengt snortwagens Brussel bouwt elf garages RILEY EN WOLSELEY UIT DE MARKT Dit jaar nieuw record autoverkoop: 310.000? Aardgas in automotor? „Windproof ruitewisser RUPROEF R16 TS NIEUWE LEIDSE COURANT 6 DINSDAG 22 OKTOBB HAARLEM In alle stilte Is van daag te Westerveld gecremeerd het stoffelijk overschot van prof. dr. E. van Slogteren uit Bennebroek. oud hoogleraar aan de landbouwhoge school in Wageningen en oud-direc teur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, die op tachtigjarige leeftijd in het Sint Elisabethsgasthuis in Haarlem Is overleden. De thans overledene ln het bloem bollenvak bekend als „bollendokter" is op 9 april 1888 in Groningen geboren, heeft in zijn geboortestad biologie ge studeerd en promoveerde in 1917 bij prof. J. W. Moll tot doctor cum laude in de plant- en dierkunde. Na zijn studie was de heer Van Slogteren en kele jaren assistent van prof. Moll en ln 1917 volgde zijn benoeming tot phytopatholoog voor de bloemencultuur. Dr. Van Slogteren was verbonden aan de Landbouw Hogeschool in Wagenin gen en zijn werkterrein lag in Lisse. Daar stichtte hij met steun van het bloembollenvak in 1922 het laborato rium voor bloembollenonderzoek, dat in de loop der jaren belangrijk werk heeft verricht voor het vak. Daarom heeft de bloemhbollencultuur veel aan hem te danken en dat is tijdens zijn werkzaamheid tot 1958, toen hij zijn functie neerlegde, dikwijls tot uiting gekomen. Hij was bijvoorbeeld erelid van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur en in 1942 werd hem de gouden medaille van het Nicolaas Damesfonds toegekend. Prof. van Slogteren werd in 1925 buitengewoon hoogleraar in Wage- ningen, in 1953 gewoon hoogleraar en na het bereiken van de 70-jarige leef tijd in 1958 nam hij afscheid bij het wetenschappelijk onderwijs. Zijn be langstelling voor het bloembollenvak is blijven voortbestaan en tot voor kort was hij dikwijls op bijeenkomsten van het vak aanwezig. Een groot aantal publikaties in binnen- en buitenland verscheen van zijn hand. Ook in het buitenland genoot prof. van Slogteren door onderzoek en con gressen grote bekendheid. De Royal Horticural Society in Londen benoem de hem tot erelid en begiftigde hem (als eerste buitenlander) met de Peter Barr Memorial Cup. Prof. van Slogteren was lid van de Koninklijke Academie voor Weten schappen en de regering heeft zijn verdiensten erkend door de benoeming tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. AMSTERDAM De Stichting Ka tholieke herstellingsoorden te Amster dam geeft uit nominaal f 5 miljoen 7Vi procent 30-jarige obligaties 1968 tegen 100 procent. Inschrijving en storting moeten geschieden op vrijdag 25 ok tober resp. 15 november 1968. Aflossing geschiedt pari in 25 gelijke jaarlijkse termijnen. Officiële notering ter beur ze van Amsterdam zal worden aange vraagd. De opbrengst van de lening is be stemd voor aflossing van bankkrediet en voor het restant ter gedeeltijke fi nanciering van een bouwprogramma dat in totaal ongeveer f 13,5 miljoen zal vergen. De Stichting heeft vijf vestigingen in Groesbeek en 3 in Wijk aan Zee. RIJSWIJK Het bestuur van Indo- la N.V. deelt mede, dat de omzetten in het eerste halfjaar 1968 in totaal ruim 5 procent achter zijn gebleven bij die in de overeenkomstige periode van 1967. Dit was in belangrijke mate het gevolg ven het grotendeels wegvallen van de verkopen aan R.S. Stokvis en Zonen N.V. solexbromfietsen en elektrische huishoudelijke apparaten en van het achterblijven van de export voornamelijk tengevolge van politieke omstandigheden. Mede als gevolg hiervan werd over het eerste halfjaar 1968 een verlies geleden van circa f 1.500.000. Inmiddels werd ln het derde kwar taal 1968 de achterstand in de verkoop ten opzichte van het vorige jaar inge haald. Ook in het vierde kwartaal wordt een verdere stijging van de om zet verwacht. Van het verties per 30 juni 1968 zal dank zaj deze toenemende omzetten een deel worden ingehaald, doch het eindresultaat over het gehele jaar 1968 zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een dividenduitkering niet toelaten. (Over 1967 werd fl.20 ofwel zes procent dividend uitgekeerd Red.). Organist Akkerhuis en familie gewond WASSENAAR Op de Papeweg, Is zondagavond negen nur de orga nist Gerard Akkerhuis uit de Van Zuylen Van Njjeveltstraat met zijn auto tegen twee loslopende paarden gebotst. De bestuurder verloor door de botsing de macht over het stuur en de auto belandde in een sloot, die langs de weg loopt. De heer Akker huls, zijn echtgenote, zijn twee kin deren en een zuster werden allen naar het Acad. ziekenhuis te Leiden ge bracht. De heer Akkermans en één van zijn kinderen konden na behan deling naar huis. Zijn echtgenote, het andere kind en mej. Akkerhuis zijn met ernstig letsel opgenomen. De heer Akkerhuis reed vanuit de richting Voorschoten Wassenaar bin nen en ongeveer op de grens van de twee plaatsen op de Papeweg be merkte de organist de twee loslo pende paarden te laat op en kon ze niet mee rontwijken. Eén paard stierf onmiddellijk en het andere dier werd zo ernstig gewond dat een politie man het die rmet een pistoolschot uit zijn lijden verloste. De auto kwam na de botsing in de sloot terecht en werd gedeeltelijk in elkaar gedrukt. Een aantal inzitten den kwamen klem te zitten en moes ten met behulup van breekijzers wor den bevrijd. De auto is total-loss. Kon. onderscheiding voor dr. Lammers heden uitgereikt Ben KB is benoemd tot comman deur in de Huisorde van Oranje dr. G J Lammers, directeur van de Rijks voorlichtingsdienst. De versierselen, behorende tot deze ondershceiding, werden de heer Lammers vanmorgen uitgereikt door de grootmeester van het huis van HM de Koningin, J J L baron van Lynden. De heer Lammers ontving deze on derscheiding wegens zijn grote ver diensten gedurende vele jaren je gens HM de Koningin. ZKH de Prins der Nederlanden en de overige leden van het koninklijk huis betoond. Gedingen tegen Zwolsman DEN HAAG Jhr. M. R. van Lennep, lid van de raad van bestuur van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen N.V. (EMS) heeft van morgen zjjn vordering ingetrokken die hij in het kort geding had inge steld tegen de heer R. Zwolsman, president-commissaris van de EMS. mejuffrouw P. Zwolsman, commis saris van de EMS en tegen de EMS zelf. Jhr. Van Lennep meende, dat hij op het moment dat de zaak voor de vice-president van de Haagse recht bank, mr. W. Th. D. A. van Eek, zou dienen, over voldoende gegevens be schikte, waardoor het spoedeisende karakter van de vordering is verval len. Jhr. Van Lennep had gisteravond de gelegenheid gekregen een deel van het rapport in te zien, waarin over de toekomstplannen van de EMS wordt gerept en wat ook aan de aan deelhouders zal worden meegedeeld. Jhr. Van Lennep vindt dat hij hier door voldoende is ingelicht, daar hij het zijn taak acht alles te doen wat in zijn macht is om te voorkomen, dat de heer R. Zwolsman president-di recteur van de N.V. wordt en de grootste macht in handen zou krijgen. Rapport De heer Van Lennep had het kort geding aangespannen. Hij eiste van de gedaagden afgifte van het rapport dat de groep van wijze mannen, de heren dr. W. H. van den Berge, A. Jiskoot, W. A. de Jonge, mr. A. E. J. Nysingh en dr. G. M. J. Veldkamp, had uitgebracht. Jhr. Van Lennep stelde recht te hebben op dit rapport in de eerste plaats om zich te kunnen verweren tegen de in het eveneens kort geleden verschenen jaarverslag van de EMS over 1967 opgenomen motivering over het ontbreken van zijn handtekening onder de jaarstuk ken. Een en ander werd voor mr. Van Eek naar voren gebracht door de ad vocaat van jhr. Van Lennep, jhr. mr. P. J. W. de Brauw. In antwoord hier op zei mr. J. W. Lely namens de ge daagden, dat hij de kritiek die werd geuit niet erkende. Hij betwistte dat het rapport voor jhr. Van Lennep niet ter inzage zou hebben gelegen. Jhr. Van Lennep zou zichzelf in de onmogelijkheid hebben geplaatst om Natuurlijk spaar jij. Maar spaar je wel goed? Hoe bedoel je? Nou, of je wel de hoogst mogelijke rente krijgt. Dat zal wel. Man, bij de AMRO Bank 8e'°°f P'°CenL krijg ik 6 procent. Weet je hoe dat komt? Geen idee. Kijk, bij de AMRO Bank kun je uit zes spaarrekeningen kiezen. Je krijgt meer rente als je je geld langer laat staan.Op het geld dat ik steeds nodig heb maak ik 4 procent rente. Maar daarnaast heb ik nog een AMRO-Spaarrekening met 6 procent. Nou begrijp ik dat je zo enthousiast bent over die bank van jou. Ja, en met alleen vanwege dat sparen. Ik krijg er mijn salaris op een Privé-rekening met 3'/2% rente en ik heb er meteen de mensen bij de hand voor geldleningen en verzekeringen. Tussen twee haakjes, wil je een sigaret? het rapport in te zien door met on bekende bestemming op reis te gaan. (De zitting duurt voort) AMSTERDAM Opnieuw is het ta rief van daggeld (call money) ver hoogt. ditmaal van 3Vfe tot vier pet. Op 16 oktober was het tarief nog slechts anderhalf pet. De stijging is een gevolg vart de voortgaande belasting betalingen. die een verkrapping van de geldmarkt bewerkstelligen. GRONINGEN Scholten Cartc papier N.V.. Zal naar het laat s over het boekjaar 1967/68 tod onveranderde dividenduitkering 1 14 procent kunnen doen. Dit on<M het feit. dat de in het jaarvel 1966/67 uitgesproken verwachting! de reorganisatie van de bedrijven v lijk een nadelige invloed op de bedj resultaten zou hebben, werkelijkhi geworden. Wat in Nederlandse steden nog vrijwel tot de onmogelijkheden blijkt te behoren, gebeurt in Brussel wèl: de rigoureuze aanpak van het parkeerprobleem. Het gemeente bestuur heeft plannen gemaakt voot de bouw van elf parkeergarages, die straks plaats moeten bieden aan 10.300 auto's. De garages komen bin nen de „Pentagone", de binnenste ring in de stad. Tussen de vijfhoek en de grote ring komen nog eens 62 parkeer voorzieningen, waar ruim 65.000 au to's een plaats zullen vinden. In to taal komen er dus ruim 75.000 nieu we parkeerplaatsen. De bouw van de parkeerterreinen en -garages is geïntegreerd in het herstructureringsprogramma van de stad. I rooi met p de ~eri mer mal' ma» y 31 VA. d lant zie zip! c V iste dee \et ijdi doe mts T P Opel heeft voor het nieuwe automobielseizoen ook aan de spor tieve rijders gedacht en twee sport wagens uitgebracht: de GT-1100 en de -1900. In Nederland zal (vanaf december) alleen de 1900-versie worden gebracht, maar op speciale bestelling is ook het lichtere model leverbaar. De 1100 is uitgerust met een 1,1 liter motor, die een top van 155 km geeft; de 1900 heeft een 1,9 liter-motor met een top van 185 km. De wagen is scherp gestileerd en heeft om aërodynamische redenen geheel wegklapbare koplampen. Ook de recht afgekapte achterkant is erop berekend de luchtweerstand tot een minimum te beperken. De prijzen zijn nog niet bekendge maakt. ver oc bi De merken RileyenWolseley verdwijnen van de automarkt. Een woordvoerder van de Britse Leyland-groep heeft meege deeld, dat de fabricage van de huidige modellen nog enige tijd zal doorgaan, maar dat geen nieuwe modellen meer worden gebouwd. Wolseley en Riley zijn na de tweede wereldoorlog opgegaan in de British Motor Corporation, die op haar beurt vorig jaar een fusie aan ging met de Leyland-groep. De groep, waaronder Austin, Mor ris, MG, Austin-Healey, Wolseley, Riley, Jaguar, Daimler, Rover en Triumph vallen, plus een groot aan tal vrachtwagenmerken, meent, dat concurrentie binnen de groep ver meden dient te worden. De Leyland-groep neemt de vierde plaats in onder de automobielfabrie ken, na General Motors, Chrysler en Volkswagen. he Am* om v filrr ara i are Het ziet ernaar uit, dat dit jaar meer auto's zullen worden verkocht dan ooit. Importeurs rekenen op een aantal van 310.000; dat is nog meer dan 1965, toen er door de in het jaar daarop te verhogen belasting een re cord werd geboekt van 304.000. Op 31 augustus van dit jaar waren er al 244.000 auto's (in 1967 waren er op dat moment nog maar 190.000) verkocht. Zoals gemepd, earn vori ge maand de 2 miljoenste auto op de weg. De autodichtheid is op het ogenblik 1 op 6,5 inwoner. 99 In Amerika wordt geëxperimen teerd met het gebruik van aardgas in automotoren in de plaats van benzine. Het betreft hier vloeibaar gemaakt gas. waarvan volgens de aardgas-expert Arthur D. Little op een congres in Chicago in het begin van de jaren tachtig dagelijks 84 miljoen kubieke meter de rol van benzine en kerosine zal hebben overgenomen. De reden, waarom men deze nieu we brandstof test is, dat zij goedko per is en bovendien minder de lucht verontreinigt. De San Diego Gas and Electric Company heeft op het ogenblik een Plymouth Variant met een zelfver vaardigde motor rijden om de mo gelijkheden te onderzoeken. Men heeft echter nog geen snelhe den van boven de 100 km per uur kunnen bereiken. Bosch heeft nieuwe ruitewissers ontwikkeld, die de eigenschap heb ben zelfs bij zeer sterke wind en bij zeer hoge snelheid het contact met de voorruit niet te verliezen. Het opmerkelijk dunne, maar zeer stijve profiel van deze nieuwe wis sers is zowel in de windtunnel als in de praktijk op de weg getest. Ze zijn al beschikbaar voor een grote serie populaire automobie len. Huilen van V lachen Dit is een van de cartoons, die te vinden zijn in het door Avia Ne derland uitgegeven boekje „Hui len van 't Lachen", waarin humo ristisch de draak wordt gestoken met de dwaasheden, die wij in het verkeer begaan. Dit onder het motto, dat de lachspiegel bij de verkeersdeelnemers vaak beter aanslaat dein de vermanende vin ger. De cartoons werden gemaakt door leerlingen van Akademies voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en Arnhem. Voor de eerste maal heeft een auto gereden met afstandsbedie ning. geheel zonder besturing. Al le auto-handelingen werden op af stand verricht door radio-controle. De auto (een Merceddes) ontving de orders door middel van een an tenne, gelegen in het wegdek van bij Hannover, waar banden worden het terrein van de „Continental" getest Boehen Wat is uw keus? door J. N. Hu- genhoitz. Uitgave Ad M. C. Stok, Den Haag (99 blz. f 10). De directeur van het circuit van Zandvoort geeft in deze rijk van fo to's voorziene uitgave zijn oordeel over 22 door hem geteste auto's. Voor wie op het punt staat een nieuwe te kopen een handige lei draad, want Hugenholtz brengt zeer uitvoerige beschrijvingen, waarin de auto diepgaand wordt doorgelicht. Een nadeel is, dat het aantal kleine re auto's nogal magertjes is. Als we de Renault 16 TS moeten klassificeren, kunnen we van een veilige en comfortabele wagen spre ken. De indrukwekkende ..top", die ermee kan worden gehaald (160 ki lometer per uur), doet hier niets aan af. Van bumper tot bumper en van dakstijl tot band is het pakket van verschijnselen, idat met hoge snelhe den gepaard gaat, ingecalculeerd in de berekeningen en zoveel mogelijk geëlimineerd. Het verschil met de gewone 16 valt vooral op bij rijden in de vier de versnelling. De acceleratie blijft pittig, wat bij inhaalmanoeuvres een belangrijk winstpunt betekent De „fatale weghelft" behoeft inderdaad slechts heel kort te worden bereden. Aan de banden is ook het nodige gedaan. Ze zijn wat breder en van een nieuw type: Michelin XAS of Michelin ZX. De remmen van de 16 TS zijn vergroot en bovendien van een be krachtiger voorzien. Geen luxe voor een razendsnelle auto, omdat de uit te oefenen pedaaldruk gauw te groot kan zijn. De bocht- en slipvastheid is enorm. Men moet wel een bijzonder •woeste of onbekwame bestuurder zijn, als men erin zou slagen met de wagen te gaan „dweilen". Waar men even aan moet wennen is het overhellen van de carrosserie in fors genomen bochten. De geringe ondersturing, die daarbij optreedt, kan overigens geen kwaad. Wat men zich door de voorwielaandrijving nog wel zou wensen, is een ser- vostuur, omdat draaibewegingen, die bij sportief rijden moeten worden uitgevoerd, de nodige kracht behoe ven. Bij een normale rijstijl merkt men niets van de belasting op de voorwielen. De stuurschakeling is een werke lijk prachtig mechanisme. Het op en terugschakelen kan niet soepeler en daardoor sneller zijn. De motor, die een cilinderinhoud van 1600 kubieke centimeter heeft (95 cc meer dan in de gewone 16), en die een vermogen van 87,5 pk kan ontwikkelen, heeft weinig geruis. Bij hoge snelheden hoort mn eer der de banden en de wind dan het toerengeweld dat optreedt. Het benzineverbruik viel ons mee. Een op 9 in plaats van de vroeger geregistreerde 1 op 10 in de minder krachtige 16, die overigens nog al tijd 145 kilometer per uur kan draaien. Over het comfort, dat bestuurder en passagiers in de 16 TS ondervin den, niets dan lof. De zit is als in een fauteuil een hele goede, wel te verstaan terwijl de vering zo is uitgekiend dat men er eerder in glijdt dan rijdt. Samenvattend kunnen we zeggen dat er in de 10.000-guldenklasse nauwelijks een betere propositie te vinden is. De vele pluspunten van de Renault 16 TS zijn evenzoveel pluimen op de hoed van de constructeurs. Prijs 9.995, 1.345 meer dan de gewone 16. lerl k-dr' gc in ziji iett dr •en ire eli

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6