Als er niets gebeurt trekt 3'de vakbeweging zich terug Vrouw van 17.000 gulden beroofd Veel lied en cabaret op luchtig congres Vijf zwaar gewonden bij riskant inhalen Uit de Haagse hof Moord op miljonair opgelost fr WAARSCHUWENDE TAAL NKV-VOORZITTER MERTENS ECONOMISCHE MACHTHOUDT VERNIEUWING TEGEN eti Straatrovers verwonden d man ernstig Man op klaarlichte dag van geld beroofd Schietpartij bij vlucht naar Westen Ierse hoogleraar is afgezet WEER VEEL ERNSTIGE ONGELUKKEN Abortus door medicus niet strafbaar MAANDAG 21 OKTOBER 1963 e\. SNEEK Er zal in Nederland heel veel moeten gebeuren aan maatschappijvernieuwing en als de werkgevers niet bereid zijn daaraan op nationaal niveau mee te werken, dan zal de vak beweging niet schromen zich terug te trekken uit de organen waarin zij thans met de werkgevers zit. Een blok splinternieuwe flats in Koeala Loempoer, de hoofdstad van Maleisië, stortte in, terwijl er de laatste hand aan werd gelegd. Een aantal mensen was al bezig hun intrek erin te nemen toen het gehele gebouw onder groot ge kraak in elkaar zakte. Drie do den zijn geborgen, tien nieuwe be woners zijn nog onder het puin be dolven. Er is een kleine kans dat een aantal van hen nog in leven is. Deze dreigende taal sprak zater dag de voorzitter van het Neder lands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, op een ver gadering in Sneek waar het vijftig jarig bestaan van het district Fries land van het NKV werd gevierd. Aan schouderklopjes van de werk gevers en aan loftuitingen van hen op het werk van de vakbeweging hebben we niets, zolang men niet bereid is dan maar zonder schouder klopjes samen met de werknemers te werken aan een nieuwe maat schappij. De rust, de gezapigheid, die thans de Nederlandse samenle ving kenmerkt, is naar mijn eerlijke overtuiging een schijnrust, aldus de heer Mertens. Onaanvaardbaar HU vond het onaanvaardbaar, dat de samenleving, waarvan de werk nemers het overgrote deel vormen, op het bedrijfsleven geen of nauwe lijks enige invloed kan uitoefenen. Het NKV wenst dat diegenen, die leiding geven verantwoording afleg gen over de wijze waarop zij die lei ding uitoefenen: het NKV wenst ook openheid, de mogelijkheid tot kritiek en correctie; de vakbeweging moet invloed kun nen uitoefenen op het beleid. Om dit ingeboren streven naar de mocratie op het politieke vlak af te dwingen en te vestigen was een revo lutie nodig. Het is volgens de heer Mertens een gerechtvaardigde eis dat deze democratische principes ook binnen de onderneming tot werkelijke medezeggenschap leiden. De heer Mertens ontkende niet dat enige vorderingen zyn gemaakt (wets- as 95 •98 .95 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de op dat tijdstip verre van verlaten Bergse Dorpsstraat in de noordelijke Rotter damse stadswijk Hillegersberg is za terdag om ongeveer kwart over ze- Ven een straatrover erin geslaagd Zich met niet minder dan zeventien- duizend gulden uit de voeten te ma- ken. I Die zaterdagavond had mevrouw L, P.d. Heijden-Hentzen uit de Burg. Le èvre de Montignylaan. 52 jaar. di- ectrice van J. van der Heijdens Wijn- nport NV haar rondgang gemaakt ings zes filialen van dit bedrijf en ij had juist het filiaal in de Bergse )orpsstraat verlaten, met in haar loodschappentas de bedrijfsuit- :omsten van deze zes filialen estienduizend gulden in enveloppen - en nog een portefeuille met dui- end gulden. Toen zij zich naar haar auto begaf, verd zij van achteren benaderd door ■eng en man, die haar met geweld de tas :elwi mtrukte, welke zij in haar linker- land droeg. De man vluchtte een wuwterrein aan de Bergse Dorps traat op en verdween. Het enige wat lij achterliet was een grote schroe- 'edraaijer, die hij in de Bergse )orpsstraat had laten vallen. lopjacht Er werd vanzelfsprekend een uit- feebreide klopjacht gehouden, waarbij ïelfs een speurhond werd ingezet, jtchter zonder enig resultaat. De overvaller is ongeveer 25 jaar oud. 1.70 m lang, gezet postuur, blo- lend bol gezicht, opvallend lichtblond glad haar met scheiding links. Hij i idrocg een effen blauw pak met zwar- Vte schoenen. Neergeslagen Een tweede geval van straatroof (speelde zich zaterdagavond tegen een juur of negen af op de Brede Hille- fdijk in Rotterdam-Zuid. Daar werd heer O. H. Pardoen van de Vre- lenoordkade, ambtenaar, 48 jaar, hij op het trottoir liep. door wee mannen neergeslagen en beroofd |"van een bruin lederen portefeuille |iniet ongeveer 830. De heer Pardoen moest worden op genomen in het Dijkzigtziekenhuis. Hij kon slechts een vaag signalement geven, want hij werd van achteren aangevallen, met vuisten bewerkt en daarna in het gezicht geschopt. In leder geval is het gezien de aard van tljn verwondingen zeker dat de kle ding van de overvallers met bloed is besmeurd. Beiden zijn ongeveer tussen de 20 en 30 jaar oud, blond, ongeveer 1.75 m lang. Op de plaats van de overval vond de politie een worst van 40 cm lengte en 7 cm dikte. Een derde straatroof geschiedde op de Mauritsweg in de binnenstad om half elf des avonds. Daar reed de kinderverzorgster A. M. van Asch uit de Nootdorpstraat met haar brom fiets, toen een andere bromfietser met duopassagier naast haar kwam rijden. De duopassagier rukte de tas van mejuffrouw Van Ach van de ba gagedrager, waarna de bromfietser er van door ging. De tas bevatte wat kleingeld, papieren en make-up arti kelen. De jongeman is ongeveer 18 jaar oud en heeft een pokdalig gezicht. Hij was gekleed in een lichtgrijs kostuum. Over al deze gevallen ver zoekt de politie eventuele getuigen zich in verbinding te stellen met de recherche van het hoofdbureau, tel. 143.144. MONTREAL In het Hartinsti- tuut in Montreal is vanmorgen met succes een harttransplantatie uitge voerd op een 45-jarige garagehou der, Yvon Therrien uit Quebec. Het was de zevende keer dat iq Canada een dergelijke operatie werd ver richt. ontwerpen inzake de jaarrrekeningen van ondernemingen, de herziening van het enquêterecht en de herzie ning van de pbo). Maar hiermee wordt het kernprobleem niet opge lost. De echte zeggenschap blyft by de organen in de onderneming. Hoewel het NKV dit alleen maar kan vermoeden, acht de heer Mer tens het duidelijk dat zich in Neder land een economische macht ontwik kelt, die elke door de vakbeweging gepropageerde maatschappelijke ver nieuwing, de kop indrukt. De hele economie in ons land is in handen van rond tweehonderd personen. Dat is een groep mensen die elkaar goed kent en elkaar fre quent ontmoet in verschillende colle ges. Het is zowel een deskundige, financieel sterke, als een beangsti gende groep, vond de heer Mertens. „ZU zyn het die de hoge functies in onze concerns vervullen, gelykty- dig commissarissen zün van tal van vennootschappen en veelal deel uit maken van bestuurscolleges van onze universiteiten en hogescholen. Over hun onderlinge relaties hangt altyd een waas van geheimzinnigheid." Doorbreken De kring waaruit de commissaris sen plegen voort te komen, moet vol gens de heer Mertens worden door broken. Nu nog verschansen werk gevers zich in hun heilige huisjes, barricaderen de zaak en houden zij de deur dicht. De heer Mertens betoogde verder dat het zogenaamde proletariaat niet meer onmondig is. Het win inhoud geven aan zijn bestaan. Het wil de verantwoordelijkheid en medezeggen- I schap hebben, hetgeen wat anders is I dan alleen-zeggenschap waarvoor de werkgevers zo bang schijnen te zijn. Er moet vóór alles meer duidelijk heid komen. Dan is het voor de vak beweging ook mogelijk te constateren uit welke hoek de wind waait. Nu maken bijvoorbeeld in de SER, die de regering moet adviseren over de so ciaal-economische problematiek, zo wel een werkgeverslid, als een Kroonlid en de voorzitter van deze raad deel uit van het college van commissarissen van Philips. Een dergelijke cumulatie, althans voor wat betreft de door de Kroon benoemde leden, acht de heer Mer tens onjuist. En zolang het wel juist AMSTERDAM Zaterdagmorgen half twee hebben twee onbekend ge bleven manen de 40-jarige Chinese restauranthouder T. S. L. in de Bur gemeester Hogguersstraat in Amster dam beroofd van een tas met 16.000 gulden aan Nederlands geld en een groot bedrag aan buitenlandse valuta. De heer L., die in de Burg. Hog guersstraat woont, keerde rond half twee in zijn auto naar huis terug. De mannen, die op de hoogte moeten zijn geweest van het feit dat hij een aanzienlijk bedrag bij zich had, heb ben hem op de parkeerplaats opge wacht en toen hij uit zijn auto stap te, hem met een ijzeren staaf neer geslagen. De mannen hadden hun gezicht met een doek bedekt zodat de heer L. niet in staat was een signalement te geven. De restauranthouder moest naar het Wilhelminagasthuis worden overgebracht, maar bleek er tamelijk goed te zijn afgekomen. wordt geacht, willen we weten met wie we te doen hebben. Juist het niet bekend zUn van dit soort bindingen wekt de schijn van praktyken die niet door de beugel kunnen. Dat moet terwille van de ge wenste integriteit van het Nederland se bedrijfsleven te allen tUde worden voorkomen. BELGRADO President Tito heeft zondag op een bijeenkomst in Leskoac, waar naar schatting 100.000 mensen aanwezig waren, an dere communistische landen ge waarschuwd tegen een militaire in terventie in Zuid-slavië en gezegd dat buitenlandse troepen die de grenzen van zijn land zouden over schrijden, op fel verzet kunnen re kenen. BRUSSEL Bij de Fordfabrie ken te Genk (Belgisch Limburg) zijn maandagochtend circa 3.400 ar beiders (vrijwel de volledige och tendploeg) in staking gegaan ter on dersteuning van looneisen. DEN HAAG In aanwezigheid van Koningin Juliana en Prins Claus heeft het genootschap „Onze taal" za terdag in het Scheveningse Circusthe ater zijn zevende congres gehouden. Het thema van het congres, dat door opvallend veel jongeren werd bijge woond. luidde: Het Nederlands in lied en cabaret. Nadat de voorzitter van het ge nootschap, de heer J. M. Redelé met een geestige rede het congres had geopend sprak Michel van der Plas over het „spelen met woorden" in het hedendaagse cabaret. Hij meende dat het cabaret de taal wakker houdt en vermolmd taalgebruik aan de kaak stelt. Vooral de woordspeling, het spel tussen schijn en zijn, neemt in de cabaret een belangrijke plaats in. Het cabaret draagt echter nauwelijks bij tot taalvorming. Professor dr. G. Stuiveling hield vervolgens een voordracht over Amsterdamse en andere liedboeken. Hij ging in op de historie van het Nederlandse lied, waarvan de kerk liederen altijd een belangrijke plaats hebben ingenomen. Tegen woordig zijn er met uitzondering van de kerk, geen groepen meer die zich spontaan door het lied willen mani festeren. Het collectieve lied is vol gens dr. Stuiveling dood, het indivi- BERLIJN Onder dekking van een dichte mist zijn drie Oostduitsers met twee kinderen gistermorgen vroeg naar West-Berlijn gevlucht. De Oostduitse grenswachten openden het vuur op de vluchtelingen. Zij troffen een zesde man, die waarschijnlijk ernstig werd gewond. Hij werd later door de grenswachten weggedragen. De vijf vluchtelingen waren een jong echtpaar, een vrouw van omstreeks 30 jaar en haar twee kin deren. De man, die door de grenswachten werd neergeschoten, was de vader van de twee kinderen. duele lied (vooral dankzij de tele visie) daarentegen springlevend. Nadat een werkgroep van de Amsterdamse akademie voor klein kunst liederen had gezongen van Brederode sprak Ernst van Altena over het amusement in de poëzie. Met tal van voorbeelden van gezon gen liedjes toonde hij aan dat poëzie zich makkelijk voor het moderne lied kan lenen. Slauerhoff kan zowel ge lezen als gezongen worden. Het con gres werd besloten met een kostelijk uurtje cabaret van Seth Gaaikema. Deze jonge cabaretier speelt werke lijk op zeer subtiele wijze met de Nederlandse taal, het valt daarom niet te verwonderen dat juist hij het nog steeds springlevende Neder landse cabaret mocht vertegen woordigen. De ruim duizend con gressisten konden met een glimlach op het gezicht van dit zevende con gres afscheid nemen. Koningin Juliana was zater dag in het Scheveningse Circus theater, waar ïij het congres van het genootschap Onze Taal bij woonde. Naast haar burgemees ter mr. V. G. M. Marijnen, voor het eerst in zijn nieuwe functie. CORK (Ierland) Pater James Good (44), die zich in Ierland het krachtigst heeft verzet tegen de en cycliek Humanae Vitae mag niet lan ger colleges geven aan de universiteit van Cork. Hij is hoogleraar in de theologie. Het verbod komt van bisschop Cor nelius Lucey, de bisschop van Cork, die pater Good reeds had verboden te preken en de biecht te horen. Pater Good weigerde commentaar. Twee delegaties van studenten, die reeds eerder voor pater Good hadden betoogd, zullen een onderhoud met de bisschop hebben. T-00- is De posterijen gaan onderzoeken hoelang een brief er over doet om op de plaats van bestemming te ko men. Zelf heb ik op dit gebied reeds zeer opmerkelijke ervaringen opge daan. Vrijdagavond vóór half acht, dat is de befaamde bestelling die „aansluit op de nachtposttreinen" een brief od öe bus. Adres Rijswijk. Daar komt seen trein aan te pas, want Rijswijk is een aanhangsel van Den Haag, naar stedelijke be bouwing bezien dan, ik kom niet aan de gemeentelijke rechten. Een auto berijdt de afstand in maximaal een kwartier. Wanneer nu wordt deze brief be zorgd? Drie maal raden. Za terd agochtend Fout. Maandagmorgen? Fout. Even diep doordenken... Misschien maandagmiddag? Geraden! Knap stukje werk. Post voor Leiden des zater dagsochtends na tienen op de post gedaan arriveert op het bestemde adres dinsdagochtend. Maar het gekke is, dat een brief PosJ-porikelen uit Arnhem op de zelfde tijd ver zonden des maandagsmiddags bij mij in de bus ligt. Een brief op vrijdagavond bij mij gepost wordt de volgende morgen prompt in Haarlem afgeleverd, daar kan ik op rekenen. Over het ulgemeen zo zou men kunnen zeggen, is het verstandig een brief zo ver mogelijk van de bestemming ergens in de bus te la ten glijden. De kans op snelle bezor ging neemt omgekeerd evenredig met de afstand immers toe. Of het onderzoek van de posterij en hetzelfde uit de bus krijgt is natuurlijk een vraag. Overigens is er wel meer onder zoekingswerk te doen. Zo vraag ik me af, waarom postzegelautomaten driekwart van de keren, dat ik een zegeltje wil draaien net leeg zijn? En ook hoe kantoren zo opgevoed kunnen worden, dat ze niet precies na de middaglichting, dus voor de lichting, die aansluit op de nacht treinen, de straatbrievenbussen vol proppen met hun dagproduktie. Een euvel, waar de kantoorbuurten nog al mee te kampen hebben. Zo blijft er werk aan de winkel en voor de oost. ZUNDERT Op de Bredase- weg z\jn gisteravond vier vol wassenen en een elf maanden oude baby zwaar gewond ge raakt by een frontale botsing tussen een personenauto en een bestelauto. De bestuurder van de personenauto, M. M. D. uit Breda, haalde in op het moment dat de bestelauto reeds kort ge naderd was. Samen met R. de J. uit Breda werd hij zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis te Breda. De inzittenden van de bestelauto, het echtpaar C. de J., en hun baby, eveneens uit Breda, werden eveneens met zware verwon dingen in dit ziekenhuis opgenomen. De rijkspolitie verzoekt de bestuur ders van twee personenauto's, die op het moment van het ongeluk werden ingehaald, zich bij haar bekend te maken (tel. 01696 - 2390) of zich te melden bij de plaatselijke politie. HENGELO Om kwart voor acht gisteravond heeft een auto ongeluk op de rijksweg Hengelo—Al melo het leven gekost aan de 59-ja- rige mevrouw Dijkerman uit Almelo en de 25-jarige G. H. Hulsman uit Dalfssen. De heer Hulsman was medepas sagier van een auto, die plotseling op de linkerweghelft ging rijden en met drie tegemoetkomende auto's in botsing kwam. met de laatste frontaal. In deze auto zat de omgekomen mevrouw Dijkerman, waarvan de echtgenoot zwaar werd gewond. De bestuurder van de auto, waarin de heer Heisman zat werd eveneens zwaar gewond. De vier by de botsing betrokken auto's liepen zware scha de op. Uitgebrand DE MEERN Op de oude rijks straatweg tussen Utrecht en Har- melen botste zaterdagavond om kwart voor zeven een personenauto tegen een houten lichtmast. De wa gen sloeg over de kop en brandde uit. De bestuurder, de 34-jarige A. B. uit Amsterdam werd met zware brandwonden in het academisch ziekenhuis in Utrecht opgenomen, e«n passagier, de 26-jange S. H. uit Wormerveer, is onder de auto ver brand. AMSTERDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag verongelukte de 44-jarige toneelspeler F Wiegman op de Haarlemmerweg. Hij kwam in botsing met een andere auto, die hij geen voorrang verleende, toen hij de richting Geuzenveld in wilde slaan. ASSEN By de Leembrug op de rijksweg in Smilde is zondagavond het echtpaar Ten Hoor uit Smilde, dat op een bromfiets wilde overste- ke, door een auto aangereden. Me vrouw Ten Hoorn-Mulder overleed ter plaatse. Tegen boom AMSTERDAM Op de Flevoweg in Amsterdam is zondagochtend om zes uur een auto tegen een boom gereden, waarbij de 27-jarige E. G. Sariewij k-Schutte verongelukte. Haar echtgenoot die geen letsel opliep verklaarde dat zyn vrouw op een gegeven ogenblik het stuur had gegrepen en dat hy daardoor de auto niet meer in zyn macht kon houden. SOMEREN Zondagmiddag om half twee verongelukte op de rijks weg kanaaldijk zuid een fietser. Hy werd door een auto aangereden, toen hij geen voorrang verleende. Het slachtoffer, de 67-jarige J. van Eyk uit Someren, was op slag dood. ECHT De 7-jarige Franciscus Vullers uit Echt is zaterdagmiddag om het leven gekomen. Het jongetje reed met zijn fiets over de Annen- belderweg en werd by het overste ken aangereden door een personen auto. Het kind overleed ter plaatse aan zyn verwondingen. HEERLEN De 4-jarige Joske Smeets uit Vylen is zondagmiddag met zijn step door een motor aan gereden. Het kind was op slag dood. BORGER Op de weg Stedum- Loppersum is zaterdag de 28-jarige G. Apotheker uit Groningen veron gelukt. Hij botste met zijn sport wagen tegen een boom. BERGEN OP ZOOM De moord op de 75-jarige industrieel Chr. P. J. M. Rogier, die op zaterdag 3 augustus in zUn villa aan de Faurestraat werd neergeslagen, is opgelost. De politie van Bergen op Zoom heeft ten 21- jarlge inwoner van Hoogerheide aan gehouden die een volledige bekentenis heeft afgelegd. De man, J. F., gehuwd en vader van een kind, is ingesloten en zal aan de justitie worden voorge leid. De jongeman, fabrieksarbeider van beroep, werd in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden omdat hij in Bergen op Zoom een volkswagenbus je had gestolen. MONTAGE-FOTO Bij het onderzoek naar deze diefstal viel het een rechercheur op dat het gezicht van F. verrassend veel gelij kenis vertoonde met een montagefoto die aan de hand van uiterst vage ge gevens door specialisten van het de partement van justitie van de over valler was gemaakt. F. werd aan de tand gevoeld om trent het tijdstip van de overvaL Ver dachte kwam met een vreemd ver haal, dat zo belastend was dat beslo ten werd huiszoeking bij hem te doen. In een kast vond de politie een zakje met tien briefjes van 100 gulden. Gevraagd naar de herkomst van dit geld zei F. duizenden guldens ver diend te hebben met de handel in ver dovende middelen. Dit verhaal kon hij echter niet lang staande houden en na een uur ging hij door de knieën, en bekende de overval te hebben ge pleegd. RECONSTRUCTIE Bij zijn verhoor gaf F. een vrij complete reconstructie van het drama dat zich op 3 augustus in de villa van de industrieel heeft afgespeeld. Hij verkeerde in grote financiële *T»oeL- lijkheden en was op de hoogte van aë vrijgevigheid van de miljonair met wie hij contact probeerde te zoeken. Diverse keren kwam hij voorbij de woning van de heer Rogier maar tel kens meende hij dat de kust niet vei lig was door publiek op straat of be zoek in het huis. Een keer belde hij zelfs aan maar werd niet binnengelaten. Op de bewuste zaterdag liep F. om streeks 6 uur de tuin in waar hij de j heer Rogier in een prieeltje aantrof. Hij vroeg hem of hij geld wilde ge ven. De industrieel gaf te kennen dat hij daarop in wilde gaan en samen gingen zij de woning binnen. Toen zij in het huis waren verlang de de heer Rogier een homofiele te genprestatie van F. die daarop, vol gens zijn verklaring, in woede ont stak. SIERDOLK Er ontstond een hevige ruzie, waar bij de heer Rogier met een vlak bij hem liggende sierdolk dreigde. De dolk viel op de grond en de heer Ro gier, die slecht ter been was, ernaast. Hij slaagde erin de dolk weer te grij pen en gooide deze met kracht naar F. die in panische angst raakte en zijn weerloze slachtoffer in het wilde weg begon te trappen en verscheidene steken met de dolk toebracht In de voorkamer greep hij een zwa re zilveren kandelaar waarmee hij de heer Rogier enkele slagen op het hoofd toebracht. Terwijl de oude man zieltogend in de deuropening bleef lig gen, sloot de dader de gordijnen en haalde alles in huis overhoop om geld te vinden. In een kabinetkast vond hij een bedrag van ƒ2400 en verder een honderdtal zilveren rijksdaalders en guldens. Na zijn daad deed F. nog enkele café's aan. Thuisgekomen bemerkte zijn vrouw dat hij bloed aan zijn broek had, maar F. zei in Bergen op Zoom gevochten te hebben met een jongen en dat het niets voorstelde. IN GESPREK Bij het onderzoek dat zich tot in Zwitserland en Duitsland heeft uitge strekt en waarbij ook Interpol en een speciale opsporingsteam betrokken waren, is vooral ook van belang ge weest de verklaring van een bejaarde vriendin van het slachtoffer. Deze belde om zes uur bij de wo ning van de heer Rogier aan die zij bloemen wilde brengen. Op haar bel len kreeg zij evenwel geen gehoor maar wel hoorde zij in het huis de telefoon overgaan. Toen zij later in hotel De Draak was en haar vriend wilde opbellen kreeg zij het gesprek- signaal. Achteraf is gebleken dat de moor denaar met zijn sinistere werk bezig was toen de vriendin aanbelde. F. heeft toegegeven de telefoon van de haak te hebben gegooid. Stichting Socrates AMSTERDAM De humanisten vinden het principieel onjuist dat de huidige strafwetgeving zich bezig houdt met abortus door een erkend medicus. Als het om een niet-medicus gaat, kan het strafartikel betreffende het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde worden gehanteerd. De bestaande artikelen in het wet boek van strafrecht kunnen zelfs worden gehandhaafd voor illegale aborteurs, maar dan met de toevoe ging dat erkende medici niet strafbaar zijn. Aldus vatte M. G. Rood, voorzitter van de humanistische stichting So crates, in Utrecht de inleidingen en disucussies samen van een conferen tie over de abortus provocatus. Op deze conferentie deelde een vrouwen arts mee, dat er jaarlijks 20.000 vrou wen door niet erkende medici worden behandeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5