Commissie gaat helpen hij het beroepingswerk h DAALDEROP DEN BOSCH HAALT BISSCHOP MET BLOEMEN IN Veertig jaar chr. reclassering: jlir. de Koek officier ?o Groei Geref. Kerken neemt iets af Groep Harmsen werd Binding Rechts Een woord voor vandaag Particulier initiatief in Geref. kerken Uw probleem is het onze.... C.h. jongeren veroordelen brief van gespreksgroep James Pike nu „gastpredikant" Boze brieven voor pastoor Boiler NPD verlii opnieuw alles goed en wel Praat u wel eens met uw buren over het geloof? Of hebben zij daarmee niets te maken? Sommige mensen menen dat op recht. Zij gaan uit van de gedachte dat het geloof iets uiterst persoonlijks is, waar geen ander iets mee van doen heeft. Dat is misschien wel een geloof, maar geen bijbels geloof. Herhaaldelijk zegt Gods Woord: „Gij zult Mijn getuigen zijn", en dat woord „getuige" heeft in het Grieks dezelfde stam als ons woord „martelaren." Met andere woorden, God wil dat we ons leven er voor over hebben om over Hem te spreken. Ik zei deze dingen eens tot een groepje jonge mensen in Mid delburg. Toen protesteerde een van de meisjes. Ze zei: ,^Maar dat is toch niet onze taak, daar huren wij de dominee voor." Zij had van het hele evangelie niets begrepen. De dominee is er niet om ons werk te doen. Hij is er om ons te helpen be tere christenen te zijn. En dat wil weer zeggenbetere getui gen. Om ons heen wonen mensen die nooit van het evangelie zou den horen als ze het van een dominee moesten horen. Die ont moeten ze nimmer. Maar u ontmoet ze wel, soms dagelijks. Moody, die later een beroemd evangelist werd, nam zich als jongen voor geen dag voorbij te laten gaan zonder met iemand over Christus gesproken te hebben. Op een avond kleedde hij zich uit en bedacht plotseling dat hij zijn belofte niet was na gekomen. Hij kleedde zich weer aan en ging de straat ap, daar ontmoette hij de vader van een jongen uit zijn zondagsschool klas. „U moet ik hebben", zei de man, „ik wil een christen worden, zeg me hoe." Die avond kwam de man tot geloof. We lezen vandaag: Psalm 106: 13-48. (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Feller dan ooit wordt er gevist naar predi kanten. Het ziet er naar uit dat binnen niet al te lange tyd het visserslatyn geheel zal zyn verdrongen door de heroepingstale Kanaans. Dan vertelt een beroepingscommissie vol trots wat een wonder van een predikant zy wel heeft weten te verschalken. En tientallen commissies luisteren ademloos en jaloers, want zy visten allen achter het net. Maar dank zy particulier initiatief is er nu in de Gereformeerde Kerken een commissie gevormd, die op zoek gaat naar de echte „goeie stekkies". Daardoor kan een vakante gemeente zich veel tyd, geld en moeite besparen. Want het kost veel tijd om een predikant te vinden. Het tekort is behoorlijk groot. En het zal nog gro ter worden in de nabije toekomst. Deze week publiceerden we dat de Hervormde Kerk tegen 1975 een te kort van 550 predikanten verwacht. In de Gereformeerde Kerken bestaat er op het ogenblik al een tekort van 214 predikanten. In de ko mende jaren zal het wel wat beter worden, omdat er de laatste jaren veel nieuwe studenten bijgekomen zijn. Tegen 1975 wordt een tekort verwacht van ruim 100. Maar dan Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband ttaan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een man sloot een tweede huwelijk op huwelijksvoorwaarden. Het tweede huwelijk bleef kinder loos. Uit zijn eerste huwelijk waren vier kinderen geboren. Deze kinde ren hadden hun moeders versterf ontvangen. Toen de man overleed, vermaakte hij het vruchtgebruik van zijn huis en inboedel aan zijn vrouw. Inmiddels is de vrouw elders opgenomen. Zij verkocht de inboe del en verhuurde het huis dat in behoorlijke staat was. Zij is geheel in de war en niet in staat het huis te onderhouden. Mag dit wel zo? De vrouw ontvangt de huurpenningen maar laat het huis verwaarlozen. Antwoord: Indien de kinderen het testament uitdrukkelijk of feitelijk hebben aanvaard, bijvoorbeeld door het hun toegedeelte erfdeel te aan vaarden zo dit er al geweest is) dan kunnen zij niet meer tegen het testament opkomen. Hebben zij ech ter alleen maar stilgezeten, dan kunnen zij tegen dit testament op komen. wanneer dit de vrouw meer heeft toegewezen dan het erfdeel dat de wet haar toekent plus een behoorlijk levensonderhoud. Dit is in de praktijk niet na te gaan als men niet het gehele testament en het vermogen van de man kent Heeft de vrouw te veel ontvan gen, dan kunnen de kinderen de eis stellen, dat aan het vruchtgebruik een einde komt en haar slechts wordt toegewezen wat de wet haar veroorlooft uit de nalatenschap van de man te ontvangen, namelijk één vijfde plus een levensonderhoud (aangezien de vrouw recht heeft of op de AOW of op de AWW is dit laatste bedrag minder hoog dan vroeger. Een globale schatting is echter niet te geven aangezien dit ter beoordeling van de rechter staat). De vrouw mocht niet de inboedel verkopen. Waarschijnlijk gaat het hier om een groot bedrag. De vruchtgebruikster mag het huis verhuren. Verwaarloost zij het huis, dan kan de rechter het vruchtge bruik beëindigen of het goed onder beheer van derden stellen, of het aan de eigenaars (de kinderen) geven, die in dat geval gehouden zijn haar jaarlijks de vruchten van het huis uit te keren. In geval van beëindiging van het vruchtgebruik blijft de huur doorlopen. Vraag: Ik heb eens gelezen dat worden wegens aanstootgevende beelden op het televisiescherm? Zo niet, waarom niet? Er is toch een wet die zulks verbiedt. Antwoord: Dit is mogelijk, maar het is bijzonder moeilijk uit te maken wat volgens de strafwet aanstootgevend is of niet. Een goed voorbeels is het uitvoerig arrest van de Hoge Raad inzake een bekend schrijver. Vraag: Ik meen eens gelezen te hebben dat het schilderij Het Joodse Bruidje van Rembrandt in een bui tenlands museum hangt Maar nu las ik weer dat Van Gogh naar Amsterdam ging om het schilderij te zien. Hoe kan dat? Antwoord: Het schilderij hangt in het Rijksmuseum te Amsterdam. Het was reeds meer dan een eeuw tevoren uit particulier bezit aange kocht, zodat de mededeling inzake Vincent van Gogh juist is. Vraag: In mijn tuin staat een per zikeboom. Wanneer zijn de vruchten plukrijp? Antwoord: Als ze gemakkelijk loslaten wanneer u een draaiende beweging veroorzaakt, of wanneer u voelt dat het vruchtvlees zacht wordt. Men onderscheidt plukrijp en eetrijp. Heel smakelijk worden ze wanneer ze na de pluk een paar dagen in de vensterbank liggen. DEN BOSCH „Lang zal hy leven", zong een enthousiaste me nigte toen bisschop Bluyssen van 's Hertogenbosch zaterdagavond in zyn bisdom terugkeerde. Een dichte haag van mensen had zich voor de ingang van zyn bisschop pelijke woning opgesteld om de bisschop met bloemen echt het gevoel te geven dat hy thuis nog steeds werd gewaardeerd, ook al schorste de „congregatie voor de geloofsleer" hem als lid van het presidium van de Raad voor de liturgie, een schorsing die in middels is opgeheven. Bij zijn aankomst op Schiphol uit Rome had hij reeds verklaa.d dat zijn botsing met Rome geen verande ring zou brengen in zijn belefd. Uit gesprekken had hij in Rome de in druk gekregen dat het Vaticaan geen bezwaar had gehad tegen zijn >>eleid als geheel. Rome viel o 'er drie inci dentele beleidsbeslissingen en heeft op die punten haar bezwaren ge handhaafd, zei MJ. Daar zag men deze bes.isstrgen als een inbreuk op het romeime beleid: „Dit is een misverstand dat voort komt uit de slechte commun'catie tussen Rome en Nederland als iwee christelijke gemeenschappen", zei hij nog. Helemaal opgelost is de zaak toch nog niet, bleek uit de woerden van Bisschop Bluyssen. Hij zei nog: Als ik op de zaak terugkij.-: heb ik de indruk dat er toch in zekere »r een verhelderende werking van is uitge gaan. Echter is niet alles glad gestre ken". Paus Tijdens zijn \erblijf in Runre had de bisschop ook nog contact met de UTRECHT De landelijke bestuursraad van de CHJO heeft in haar vergadering van zaterdag het schrijven van de zogenaamde Cen trum Gespreksgroep binnen de CHU veroordeeld. Men noemde het onnozel dat een aanval op de leiding van de CHU eigenlijk niet veel verder kwam dan een aanval op de CHJO. Hieruit blijkt, zo meende men, een angst voor de invloed van de jonge generatie. „Het feit dat de brief hele en halve waarheden bevat en voor een groot deel bestaat uit persoon lijke verdachtmaking" acht de lande lijke bestuursraad in strijd met het uitgangspunt van de CHU. Eensgezind besloot de landelijke bestuursraad het door de CHJO ge voerde politieke beleid voort te zet ten. Ze sprak haar waardering uit voor de wijze, waarop haar voorzit ter, Jac. Huysen, leiding geeft Tevens werd een commissie samen gesteld die een onderzoek zal instel len naar het werk van de CHU-Tweede-Kamerfractie. Tot lid van de commissie zijn benoemd dr. E. Bleumink, oud-vice-voorzitter van de CHJO, A. F. van Lijnden, vi- ce-voorzitter van de CHJO, drs. A. A. Soetekouw, lid van de landelijke bestuursraad, en J. Zwieten, oud-vi ce-voorzitter van de CHJO. HOLLYWOOD James Pike is „gastpredikant" geworden van de congregationalistische gemeente in Hollywood. Tot voor een jaar was hij episco paals bisschop van Californië en meermalen in het nieuws om zijn „ketterse" ideeën. Toen voor de twee de keer een leerproces tegen hem aanhangig werd gemaakt trad hij vrijwillig af. Hij aanvaardde toen een wetenschappelijke functie. paus, die zijn schorsing persoonlijk had goedgekeurd. Hij zeif had een audiëntie aangevraagd. Tijdens de audiëntie zei de paus hem, dat hij veel bewo"dering had voor de bloeiende Nede -laiulse Ka tholieke Kerk en groot vertrouwen in haar bisschoppen. Hij betreurde het echter dat hij van Nederlandse zijde soms zo fel en zo persoonlijk werd aangevallen. Volgens Bluyssen was de paus zeer verheugd dat het conflict opgelost was. De Bossche bisschop gelooft niet dat de affaire-Schillebeeckx verdere consequenties zal hebben. Hii had de indruk gekregen dat men in Rome zo objectief mogelijk deze zaa'ï wil be kijken en dat men op den duur de hele geschiedenis wil laten wegeb ben. Vertrouwen Op verzoek van de dekens van Den Bosch, Eindhoven, Tilburg en Nijme gen hebben de pastorale raden in middels het beleid van de bisschop met grote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Tevens werd gevraagd om uit te spreken dat het gezag op het ogen blik in de kerk niet juist functio neert. Van de 3000 stemmen die wer den uitgebracht konden slechts 96 zich niet met die uitspraak vereni gen. Mr. Van Mierlo „preekte' SPIJKENISSE Pastoor P. Wes- seling uit Spijkenisse heeft een groot aantal boze brieven uit het hele land ontvangen. De inhoud komt vrijwel op hetzelfde neer: het past niet de politiek de kerk binnen te halen. De pastoor van de Emmausparochie heeft zich deze gramschap op de hals gehaald door gistermorgen de eucha ristieviering te onderbreken om mr. H. A. F. M. O. van Mierlo te laten „preken" over het onderwerp „Wat is er met de mens gebeurd". De preek van de fractieleider van D'66 had een politieke inslag, maar politiek was niet het hoofdbestand deel van zijn toespraak. Mr. Van Mierlo belichtte de mens van deze tijd in al zijn hoedanigheden, waarbij hij het zei te betreuren dat de mens zo weinig wordt betrokken bij de besluitvorming op politiek terrein. In de ke*-k moesten velen, door de grote belangstelling, genoegen nemen met een staanplaats. Pastoor Wesse- ling probeerde de verwijten te ontze nuwen met te verklaren dat de kerk de enige ruimte is „waar iets kan gebeuren, een ruimte waar onder meer gekeijkt wordt." komen ook weer de magere jaren, want veel predikanten gaan daarna met emeritaat, en voor het eerst weer is dit jaar het aantal nieuwe theologiestudenten aanmerkelijk ge daald. En het beroepingswerk is ook een kostbare zaak. Onlangs publiceerden wij dat het de Gereformeerde Ker ken ongeveer 350.000 gulden per jaar kost. Vrijdag werd op een perscon ferentie meegedeeld dat dat bedrag waarschijnlijk veel te laag is. Daar kwam men op bijna een half miljoen gulden. Na dat bericht publiceerden wij van iemand een brief, die schreef dat veel kerkleden hun auto's gratis ter beschikking stellen. Maar de kosten blijven, ook als de kerkleden en niet de kerkeraden die betalen. GEBOREN De nieuwe commissie in de Gere formeerde Kerken is eerder geboren dan opgericht. Een scriba van een kerkeraad schreef jaren geleden een hoogleraar in de theologie, of hij nog „een goede kandidaat wist, rein van leer en leven en een goede preker". Sinds die brief was het de gewoonte dat de pedel van de Vrije Universi teit wat inlichtingen over kandidaten verstrekte aan gemeenten die daarom vroegen. De laatste tien jaar werd dit aan de VU gedaan door de heer F. Kruithof. Toen hij een benoeming in Kam pen aanvaardde, bleef hy die taak vervullen. Het gevolg was dat er al lerlei contacten groeiden. En daaruit is weer een wat meer permanente opzet ontstaan. Oorspronkelijk echter slechts voor bemiddeling tussen kan didaten en zogenaamde kandi daatsgemeenten, gemeenten dus die een kandidaat willen beroepen. Daarmee was al veel bereikt. Be roepingscommissies jakkerden niet langer het land door achter een kan didaat aan, die helemaal niet van plan was al een beroep aan te nemen, omdat hij eerst nog wilde doorstude ren. ENQUÊTE Maar toen dit eenmaal goed begon te lopen, vroegen vele gemeenten en predikanten zich af of zoiets ook niet uitgebreid kon worden tot alle predi kanten. Er werd een enquête gehouden in Overijssel. „Bent u van mening dat het beroepingswerk niet goed meer functioneert?" was de eerste vraag. Negentig procent van de ondervraag den gaf dat volmondig toe. Toch wilde 60 procent het houden bij het beroepingssysteem, dertien procent pleitte voor het benoemen van predikanten en 27 procent wilde een combinatie van beide mogelijk heden. Niet minder dan 81 procent van de ondervraagden juichte een bemiddelingscommissie toe. Sommigen antwoordden: „Er moet wat gebeuren. Zoals het nu gaat is het een Wild-West-beweging." Een predikant noemde het huidige sys teem zelfs „een goddeloos bedrijf". FORMULIEREN De uitslag van de enquête was een stimulans om iets te gaan doen. Op 18 mei kwamen in Utrecht, en op 21 juni in Meppel vertegenwoordigers van de grotere gemeenten bijeen en spraken het plan verder door. Op 29 juni kwamen voor het eerst alle af gevaardigden uit het hele land bijeen, die samen het Landelijk Comité Be roepingswerk oprichtten. Vrijdag zijn de formulieren gezon den naar de plaatselijke gereformeer de kerken met het verzoek die uitvoe rig in te vullen. Op die manier krijgt het comité een indruk van de ligging van de gemeente, van het aantal pre dikanten. de organisatorische opzet, de financiën, etc. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een zelfde soort formulier voor predikanten. Op die manier kunnen predikanten opgeven wat voor soort gemeente ze wensen en gemeenten wat voor do minee ze zoeken. Voor bemiddeling betalen de kleine gemeenten die een kandidaat zoeken 50 gulden en de grotere die een predikant willen beroepen 100 gulden. Maar dat geld, zo werd gisteren gezegd komt er dik uit KOSTEN Dank zij deze bemiddeling slaagde onlangs een gemeente er in een pre dikant te vinden, waarbij maar 160 gulden werd uitgegeven voor het be roepingswerk. Had zij geen gebruik gemaakt van deze bemiddeling, dan had de vacature langer geduurd en waren de kosten voor het beroe pingswerk zeker opgelopen tot 770 gulden. De initiatiefnemers zijn er van overtuigd dat zij zullen slagen. En dat terwijl de synode van 1967 uitsprak geen heil te verwachten van enig plan, want „alle plannen zouden ten koste gaan van de zelfstandigheid van de gemeente en de presbyteriale kerkregering." Maar synodes hebben tegenwoordig lang niet altijd meer het laatste woord. tEir Is h eels »yal DEN HAAG In het Kurhaus te Scheveningen hield zaterdag, ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan, de Prot.-Chr. Reclasseringsvereniging een druk bezochte receptie. Tijdens de vergadering, die eraan vooraf ging, maakte mr. E. J. Tjaden, die dc minister van justitie vertegenwoor digde, bekend, dat jhr. G. E. de Koek, sinds 1950 penningmeester van de vereniging, was benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. S. H. Sieperda, die de vergade ring opende vertelde over de veran deringen, die zich vooral sinds de Tweede Wereldoorlog op reclasse- ringsgebied hebben voorgedaan. Hij zei dat de Prot.-Chr. Vereni ging zeker open staat voor samen werking met andere reclasseringsver enigingen en dat er naar officiële sa menwerking met andere prot.-chr. instanties, werkzaam op het terrein van sociale hulpverlening, wordt gestreefd. Meer vrijwilligers De vereniging telt thans bijna 60 maatschappelijke werkers, wat ech- Door daling geboortencijfer (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Gerefor meerde Kerken zyn in 1967 re latief minder sterk gegroeid, dan de voorafgaande jaren. Het groeipercentage bedroeg in 1967 1,19 procent. In 1966 was dat 1,39 procent en in 1965 1,49 procent. Wel groeien de Gereformeerde Ker ken nog steeds sneller dan de eder- landse bevolking als geheel (vorig jaar 1,05 procent). De 813 plaatselijke kerken, die ge gevens hebben verstrekt (van de 822) telden per 31 december samen 841.661 leden. Er zijn in 1967 21.992 gereformeer den bijgekomen (in 1966: 22.300): 17.078 door de bediening van de doop aan kinderen van leden der gemeente (17.607), 4.084 door toetreding van buiten (4.037) en 830 door overkomst van buiten Nederland (656). Da aalderop is de grootste fabriek van elektrische boilers in Nederland. Elke Daalderop boiler is een perfekt apparaat dat u maar één keer hoeft te kopen om altijd heet water in huis te hebben. Dag in, dag uit, jaar in, jaar uit. Stilletjes doet hy z'n werk tegen laag nachtstroomtarief - en om dat zo'n boiler geen schoorsteen nodig heeft, kunt u hem overal plaatsen. Elke keuken is geschikt voor een elektrische boiler. Omdat het water elektrisch wordt opgewarmd is een boiler de veiligste en beste weg naar heer lijk heet water uit alle kranen! Vraag uw installateur wat het beste is voor uw huis: een 50, 80 of 120 liter. En vraag vooral naar de boven ste beste boiler: een Daalderop Er gingen aan de andere kant vorig jaar 11.791 gereformeerden af (11.780): 5.685 door overlijden (5.587), 1.368 door emigratie (1.409) en 4.738 doordat zij zich van de Gereformeer de Kerken losmaakten (4.784). De verminderde groei hangt dus samen met het teruglopen van het geboortencijfer. Onder de 4084, die in 1967 tot de Gereformeerde Kerken toetraden, waren 1945 hervormden, 486 vrijge maakt gereformeerden, 331 christelijk gereformeerden, 227 roomskatholie- ken en 690, die tevoren tot geen kerk behoorden. Van de 4738, die zich van de Gere formeerde Kerken losmaakten, gin gen er 1711 naar de Nederlandse Hervormde Kerk, 227 naar de Christelijke Gereformeerde Kerken, 154 naar de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), 128 naar de pinkster- groepen en 115 naar de Rooms-Ka- tholieke Kerk, terwijl 671 niet tot een nieuwe kerk toetraden. Verder maakten zich 795 feitelijk los, doordat zij naar een andete ge meente verhuisden zonder hun at testatie aap te vragen, terwijl nog eens 551 hun attestatie iri hun nieuwe woonplaats niet inleverden. Bij de bediening van de kinder doop was 21,2 procent van de kinde ren ouder dan vijf weken. In 1966 was dat nog maar 18,4 procent. Huwelijken Het percentage gemengde huwelij ken op het totaal aantal huwelijken, waarbij gereformeerden betrokken waren, bleef precies gelijk (27,2 pro cent). Er worden geleidelijk meer huwe lijke niet meer kerkelijk bevestigd. In 1967 was dat het geval bij 21.8 procent van de gemengde huwelijken (19,4) en bij 14,9 procent van de hu welijken, waarvan beide partners ge reformeerd waren (14,3 procent). De gereformeerden brachten in 1967 76.649.231 gulden bijeen, dat is ruim vijf miljoen meer dan het jaar daarvoor. Per lid betekent dat 92,70 (In 1966 86.25 en in 1960 nog maar 53.90). NED. HERV. KERK Beroepen te Elspeet: drs. R. T. Hul- zinga te 's-Grevelduin-Capelle; te Nieuw-Beijerland en te Schelluïnen: kand. A. Talsma te Den Haag. GEREF. KERKEN Beroepen te Badhoevedorp: R. J. v. d. Veen, studentenpred. te Delft. Aangenomen naar Waalwijk-Sprang: F. Spoelstra te Bleiswijk; naar Harde- garijp: S. Molenkamp, kand. te Emmel- oord, naar Vlissingen: J. W. Genuït te Drachten, die bedankte voor Harden- berg. voor Halfweg-Zwanenburg en voor Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Opheusden: A. Hooger- land te Werkendam, voor Franklin La kes (V.S): D. Hakkenberg te Dordrecht. (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM De Groep- Harmsen zal voortbestaan als Binding Rechts. Dat is een van de resultaten van de oprich tingsvergadering die de Groep- Harmsen van de Boerenpartij zaterdag in Hilversum heeft gehouden. Binding Rechts heeft ook al besloten binnenkort een activiteit te houden: de vrou wenafdeling van de partij zal op Kasteel Drakensteyn aan de jongste prins een Hindeloper kinderstoel aanbieden. Er is een waarnemend bestuur van dertien gekozen leden, waaronder twee oud-CDU'ern tot het in maart te houden congres. Voorlopig zal als voorzitter optreden de heer J. S. Wy- nia uit Noordoostpolder. Politieko ba sis blijft het beginselprogramma van de Boerenpartij. De vele vertegenwoordigers van de Boerenpartij in gemeenteraden en Provinciale Staten onder de driehon derd aanwezigen zullen zo snel moge lijk een verklaring afleggen over hun nieuwe politieke onderdak. Verondersteld wordt dat Kamerlid Harmsen geen voorzitter wordt. Me de op zijn aandringen is het Kamer lidmaatschap onverenigbaar ver klaard met het voorzitterschap van de partij. Zoals bekend was Kamerlid Kro nenburg niet aanwezig. Harmsen zei nadrukkelijk, dat zijn fractiegenoot „niet van plan is roet in het eten te gooien". Geen oorlog Wat dc opstelling tot andere partij en betreft, met de Boerenpartij van Koekoek wil men geen oorlog. Harmsen: ,,Wlj hebben Koekoek de hand toegestoken, maar hij heeft hem niet aanvaard", met Individuele leden van Noo.-Iraad en CDU worden contacten onderhouden, maar Bin ding Rechts zal niet aanwezig zijn op de oprichtingsvergadering van Nieuw Rechts in Utrecht waar de heer Le- win zich sterk voor maakt. „Om nersoon'ijke redenen", aldus de heer Harmsen. Voornaamste punten van studie van Binding Rechts zullen zijn: bui tenlandse polit'ek en onderwijs. Over het onderwijs: in de beurzen- regeling moet verandering komen. Slechte studieresultaten en gezagscri- ses binnen de universiteit zijn het gevolg van onverantwoordelijk be leid. Buitenland: behoud eigen identi teit, NAVO versterken en het com munisme waar mogelijk terugdrin gen. Ontwikkelingshulp moet rea listischer aangepakt worden en de hulp aan Indonesië moet stopgezet zolang de verplichtingen van Djakar ta jegens West-Irian niet worden na gekomen. Geen verplichte medezeggenschap en winstdeling meent Binding Rechts. Het bankgeheim beschouwt de nieuwe oartH als een van de be langrijkste remedies tegen de uithol ling van onze economie. In de sociale wetgeving moet meer plaats zijn voor de eigen veran*woordeiijkheid. Tot slot: het Huis van Oranje is als regerend vorstenhuis het symbool van nationale eenheid en dient als zodanig te worden gerespecteerd. 2 ter niet betekent, dat men in d?oor: komst geen vrijwilligers nodig yo Er is te weinig contact tussenbete! zichthouder en reclassent. Merzit voor die nazorg meer vrijwillig ieer dewerkers moeten aantrekken, et 1 Er moest in 1967 ruim 15101 eigen middelen op tafel komen kosten te dekken van de hulpem' ning. De heer Sieperda deed een^ v gende oproep om subsidieveri Als oud-voorzit'er van de vere ato sprak prof. mr. I. A. Diepe er over „De mens in de reclasa con Hij zei dat er grote onzekerhei betrekking tot de normen te cf£l teren is. De mens is er niet Bo zeker van of dat wat altijd als lijk goed gold. ook zo moet b En velen hebben zich een di moraal eigen gemaakt. -L' „Bij een schooljubileum kaï btf oud-leerlingen verwachten. B jubileum van de reclasserinj j j echter geen oud-reclassenten. de gelijkenis van de verloren niet scherper dan men eigenli toegeven?" Kracht Bij velen is een ingeworteld trouwen tegen de afgedwaald! zullen echter nooit op de juiste kunnen beoordelen wat een z( en wat een misdadiger is. Wi nen slechts wandelen in het lie ons gegeven is Heeft men het met het woord „ongeneeslijk" hoop uit te sluiten? Bepaalde p men zullen steeds onoplosbaar ven. Het is de kracht van de chris organisatie, dat zii vanuit een zekerheid niet eigenmachtig! vraagstukken wil doorstrepen prof. Diepenhorsts rede bood dLTr S. Jol namens het personeel af bestuur een -nveloppe met t£e aan. Op deze iubileumvercaL j was ook de Hangse wethouder) Happel aanwezig. (Vervolg van pag. 1) AT In Baden-Württemberg. watr uitslagen door het ingewikkelde)— stelsel pas morgen nauwkeun kend zullen ziin. verloor de NP! gens ruwe schattingen minste! helft van het aantal stemmen, f partij in april bij de landdag!) zingen behaalde. De woordvoerders van de dril te partijen in de BondsrepubM?^ ren verheugd over de uitslag,jest over de duidelijke teruggang feu: NPD. Overigens is men cr iqou, van overtuigd, dat de uitslag^er, zondag weinig gewicht in de est; "sfe leggen, omdat de NPD slechts staat voldoende kandidaten voji meenteraden had gesteld. In de andere staten kon de] niet genoei kandidaten vinden) een vergelijking met de land dl kiezingen niet helemaal opgaai HOOP De duidelijke tendens van t gang van de NPD heeft in hoop gewekt, dat de partij i Bond«dagverk'e7ingen volgen^ niet de benodigde 5 procent i halen, om in de Bondsdag te toegelaten. NPD-Ieider von Thadden dal gen verkondigde nn» na de ne<L van zondag aan, dat zijn parf" minstens vijftig zetels in. Bondsdag zal gaan bezetten. De uitslagen van de andere en: Hessen, CDU 29,7 procent ai 29 procent), SPD 49,9 (51,7), Fff" (11,1), Saarland: CDU 39,8 f SPD 37,4 39,9), FDP 8,5 (9). „D Geluidshinder r De laatste rijd worden wi; M Westwijk-Maassluis gebomb met hinderlijke herrie van dfrot kant. Dat zware industrie nietje loos kan verlopen, hebben we aa pen, maar dit hoogtonige gej iK van een koppel straalmotoren F" te veel van het kwade. Voora het 's nachts doorgaat. Nu werd m)j verzekerd df50 „Centrale meld- en regelkameih. verontreiniging Rijnmond" (te 26.26.26) dat van het betrokken de belofte werd ontvangen. na'chts met *e« lawaai geste worden. Dat kon dus blijkb meen verder begrepen te hebl de jankjob een tijdelijke aanf heid is. Dit allemaal zo zijnde i de directie van de herriezaak ton medemenselijkheid verzoekeit°« hebben onze nachtrusf nodig! Maassluis Ds. II. van T(,hj e Sportverdwazi» Sportliefhebbers van chri! a huize zou ik dit lied willen aar") dat zii desgewenst kunnen zii i j de wijze van pvalm 68: „De wfP° de christenheid beiivren zich "c loof ten spijt om 't sporten te ns ren De zondag en de zaterd I dagen dat toch illes mag voor en voor heren Het voetbal koningssport waar iedereetm graag op stort die ster is sni zen Men praat men leest, lui „j kiikt naar snort zodat het so 'rikt een afgodsbeeld te wezen/pe Rotterdam J. Ier

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2