NIET GEBONDEN AAN VETO VAN SAIGON Weer nederlaag van de NPD inker naar list gesleept Huwelijk Jacqueline sobere plechtigheid Thieu verzet zich Humphrey meent: ilorieuze dagen in lexico: regen van aedailles op Nederland VEERTIG GASTEN SQ Het Kwartet caramelbonbons Schirra is kwaad Geen spelletjes ARP keurt beleid van fractie goed Meer bewolking Bejaarden mogen niet naar operette van hun directrice glanzende onderzettertjes (met lijn Indisch motiet) in etui ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! fienwe leidse Gmrant Maandag 21 oktober 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - teur: F. Dicmcr fdredacteur: Dr- E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvsstich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p, m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur MEXICO-STAD Een gouden, twee zilve ren en een bronzen medaille was de rijke Olympische oogst van de Nederlanders in Mexico tijdens de afgelopen dagen. Skiffeur Jan Wienese („pas na de finish voelde ik de ergste pijn") was de meest succesvolle Oranje-vertegenwoordiger. De Amsterdammer luidde de medaille-„regen" in met een gouden plak bij de skiffeurs. Hij ver sloeg de Duitser Meissner („als Wienese goud wil winnen, moet hij toch eerst mij verslaanop overtuigende wijze. Prinses Irene was de eerste die hem gelukwenste. Twee andere roei-combinaties veroverden zilver voor Nederland. Van Nes en Suselbeek moesten de Italianen bij de ongestuurde tweeën net voor laten gaan en Droog en Van Dis zorgden voor een e verrassing door by de gestuurde tweeën als tweede te eindigen. MIA GOMMERS bronzen plak kwam ten slotte ook terecht in de Hollandse prijzen- Daarvoor zorgde de Limburgse atlete Mia Gommers die op de 800 heel Nederland lang in spanning hield door iets te laat tot de il over te gaan, waardoor goud onbereikbaar voor haar was geworden, -emster Ada Kok zwom zich in de finale van de 100 meter vlinderslag, iet minder overtuigend dan insiders hadden verwacht. Nel Bos werd :e afstand uitgeschakeld. Henny Penterman kwam in de serie 400 wisselslag evenmin tot succes, et estafetteteam ten slotte, bestaande uit Wilma v. d. Berg, Mieke ik, Truus Hennipman en Corrie Bakker, miste op een haar na een azen medaille op de viermaal 100 meter. Het noteerde dezelfde tijd als zen medaille-winnaar Rusland en behield daarmee het Europees rd. it hockeyteam boekte twee overwinningen; het waterpolotëam één en een nederlaag. RANKFORT/HAMBURG uiterst rechtse Nationaal De- iratische Partij heeft zondag gemeenteraadsverkiezingen drie Westduitse deelstaten i succes gehad. De vorige and ingetreden daling van het Ital stemmen bij landdag-ver- fONDEN Begeleid door llosies is zondagavond de prse tanker Sitakund (16567 i) in brand gevlogen. Volgens door het schip uitgezonden 6 deden zich twee zware ont- (ffingen voor, waarna een felle |nd uitbrak. Onmiddellijk pten visserschepen te hulp, 34 man aan boord namen; fr bleken drie bemanningsle- i te zijn vermist. kleine vloot van sleepboten, ponder de Nederlandse Zwarte Zee, 'ln?sboten, vissersschepen en enke- prlogsschepen van de Britse marine zich naar het brandende tuig. De tanker voer toen ongeveer tilometer onder de kust van Zuid- land, ter hoogte van Eastbourne. Geen olie schip verloor geen olie: dit, met itrekkelijk kleine afmetingen van nker. wezen erop dat een herha- •an de ramp met de Torrey Canyon, wel niet zou voordoen. Wel werd Itakund een gevaar voor de scheep- in het Kanaal beschouwd, mogelijkheid bleef bestaan dat verdere ontploffingen het schip •ken en de olie toch in zee zou Daarom werd de Sitakund al gauw na het uitbreken van de d naar Eastbourne gesleept, n zich in de buurt bevindend oor chip, de Mohawk, waarschuwde re schepen uit de buurt te blijven, at de balasttanks van de Sitakund net gas zitten, en nieuwe explosies [en. reddingboten, die hun zoeklichten e tanker richtten, konden niet dich- lan 500 meter bij het schip komen •ns het gevaar van nog meer ex- es. Op de reddingsboten kon men 'emanning zien vechten tegen het lussen lanceerden «bemande satelliet tOSKOU Rusland heeft zater- een onbemande satelliet in een n rond de aarde gebracht in het er van het Russische ruimte- ttprogramma. In een officiële be- dmaking werd gezegd dat de mos 248 in een baan rond de aar- was gebracht met als hoogste punt km en als laagste punt 490 km tot aarde met een hoek van 62,3 gra ten opzichte van de evenaar. kiezingen in een andere deel staat, zette zich voort. In Baden- Wiirttemberg verloor de NPD zelfs de helft van haar aanhang. De kiezers in Hessen, Saarland en Baden-Württemberg schonken de drie grote partijen een overweldigen de meerderheid. De socialisten vielen iets terug, evenals de liberale FDP. De christen-demokraten boekten winst. De van neo-nazisme betichtte NPD verloor in Hessen veel stemmen in vergelijking met de landdagverkie zingen van 1966. Toen behaalde de partij nog 7,9 procent, zondag 5,2 procent. In Saarland kreeg de NPD even eens 5,2 procent. De rechtse partij deed daar voor het eerst sinds de Bondsdagverkiezingen in 1965 mee (de NPD behaalde toen 1,8 procent). WERKLOZEN Men had in Saarland een grote winst voor de NPD verwacht, vooral omdat het aantal werklozen daar bo ven het gemiddelde ligt. Voor vervolg zie pag 2 morgen voordeel 200 gram van 89 voor 79 WASHINGTON/SAIGON Vice-presiden Humphrey, demo cratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, meent dat president Thieu van Zuid-Vietnam geen veto kan uit spreken over een eventuele Ame rikaanse beslissing, de bombar dementen op Noord-Vietnam ge heel te staken. Terwijl steeds duidelijker wordt, dat Washington en Hanoi heel dicht bij een akkoord over stopzetting zijn gekomen, neemt het verzet van Zuidvietnamese zijde toe. Thieu zei in een tv-rede, dat een onvoorwaar delijke bombardementenstop niet aanvaardbaar is. De president weigert ook bespre kingen te voeren met het Bevrij dingsfront (Vietcong). Van onder handelingen kan slechts sprake zijn, als zij rechtstreeks tussen Hanoi en Saigon worden gevoerd. Aangeno men wordt, dat Thieu wellicht in stemt, dat het Bevrijdingsfront deel uitmaakt van de Noord Vietnamese delegatie. Ook de Senaat van. Zuid-Vietnam heeft meer voorwaarden aan een volledige bombardementenstop ver bonden, dan president Johnson deed in zijn rede van 31 maart. Nadat Thieu zijn tv-rede had ge houden voerde hij opnieuw bespre kingen met de Amerikaanse ambas sadeur, Ellworth Bunker (van wie bekend is, dat hij tegen onvoorwaar delijke beëindiging van de bombar dementen is). Verwacht wordt, dat het gesprek in de komende dagen wordt voortgezet. Humphrey Vice-president Humphrey hecht grote waarde aan de jongste ont wikkelingen. Hij zei te hopen, dat Amerika en Zuid-Vietnam hun me ningsverschil uit de weg kunnen ruimen. Duidelijk liet hij echter blijkij, niet te verwachten, dat president Johnson zich niet door Saigon zal laten weerhouden als hij meent, dat de bombardementen moeten ophou- den. In welingelichte kringen by de VN te New York verwacht men, dat Hanoi woensdag bij de hervatting van het overleg te Parijs het Ame rikaanse voorstel in grote lijnen zal aanvaarden. Hij zou deze stap willen nemen in verband met de presidentsver kiezingen, die op 5 november in Amerika worden gehouden. Noord- Vietnam rekent met de mogelijk heid, dat Nixon thans de beste kan sen heeft. Hanoi neemt aan, dat het moge lijk is, vóór de installatie van de nieuwe president op 20 januari een regeling met Johnson te treffen. Ook gaat het er van uit, dat de kansen van Humphrey in de komende we ken nog gunstig beïnvloed kunnen worden. HOUSTON Commandant Walter M. Schirra van de Apol- lo-7 was gisteren kwaad en liet de controlepost weten dat hij genoeg had van de veranderingen in de vliegplannen. Hij zei: „Ik heb het hier nu wel gehad. We zullen geen nieuwe spelletjes meer accepteren." Schirra, de 45-jarige ruimte veteraan, mopperde over de voed selvoorraad. de hoeveelheid werk en het gebrek aan slaap. Het was gisteren de tiende dag. Hij zei ook: „Van nu af ben ik de leider aan boord, we accepteren geen dwaze testen meer, waarvan we nooit eerder hebben gehoord." De controlepost had hem gevraagd aan boord tests met de computer te verrichten, die niet in het plan stonden. Er is ook een verschil van me ning ontstaan met de vluchtleiding op aarde over het dragen van ruimtepakken. De drie astronau ten wilden tegen het voorschrift in dinsdag geen ruimtepakken dra gen, wanneer zij naar de aarde terugkeren. Zij vreesden namelijk voor trom melvliesbeschadigingen door de snelle drukverschillen bij hun te rugkeer in de dampkring. Daarbij komt nog dat de drie mannen op nieuw aan neusverkoudheid lijden. Ze wilden de mogelijkheid hebben tijdens de veranderingen van de WALTER SCHIRRA toch humeurig atmosferische druk hun neusvleu gels dicht te knijpen en daarbij hard te blazen, zoals piloten bij een snelle daling gewend zijn te doen. Daarom wilde Schirra helmen en pakken uitlaten: met Apollo- helmen op is het onmogelijk de neusvleugels dicht te knijpen. De leiding oordeelde echter dat de mannen zonder pakken beenver wondingen zouden kunnen oplo pen. De ruimtevaarders gaven later toe, maar ze mogen zonodig tus sentijds wel even hun helm los maken om in hun neus te knij pen Onassis gaf deze foto vrij van de huwelijkssluiting tussen hem en Jacqueline Kennedy. Het paar is hier i te midden van vrienden op de receptie die na de officiële plechtigheid werd gehouden op het zwaar bewaakte privé-eiland van Aristoteles, Scorpios. SCORPIOS Jacqueline Ken nedy en de scheepsmagnaat Aris toteles Onassis zijn gisteren in de Grieks-Orthodoxe kapel op het privé-eiland Scorpios in het hu welijk getreden. De plechtigheid, die een zeer sober karakter droeg, duurde slechts een half uur. De veertig gasten, allen familie leden van het bruidspaar, konden nauwelijks een plaats vinden in het kapelletje, dat gewijd is aan de „kleine maagd". Ook de twee kinde ren van Jackie Kennedy, Caroline (10) en John (7), evenals de bijna volwassen zoon en dochter van de multi-miljonair waren aanwezig. De 39-jarige bruid droeg een beige deux-pièces, terwijl de 62-jarige Onassis gekleed was in een donker blauw kostuum. Vriend Het huwelijk werd ingezegend door archimandriet Polycarpos Atha- nassiou uit Athene, een vriend van Onassis. Mevrouw Kennedy was zichtbaar bewogen toen haar echtge noot de trouwring om haar vinger schoof. De zuster van Onassis, Arte- mis Garoufalide. verwisselde dc kroontjes van citroenbloesem bij het paar, een kerkelijk gebruik. Al die tijd droegen Caroline en John bran dende kaarsjes. CENTRAAL COMITÉ (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het Centraal Comité van de ARP heeft zich unaniem gesteld achter het beleid van de Tweede-Kamerfractie zoals dat naar voren is gebracht tijdens de algeme ne politieke en financiële beschou wingen. Fractievoorzitter mr; Biesheuvel lichtte het beleid op de vergadering van het CC nader toe. Uitvoerig werd verder van gedach ten gewisseld over het rapport van sectie vier van de Wereldraad van Kerken in Uppsala: Naar gerechtig heid en vrede in internationale za ken. De discussieleider was prof. dr. J. Verkuijl. Toen de linten, die hun handen sa menbonden, waren verwijderd, was overeenkomstig de Grieks-orthodoxe ritus het huwelijk een feit. Alle aan wezigen maakten daarna een lang zame traditionele dans rondom het altaar ten teken dat de plechtigheid was afgelopen. 's Avonds werd od Onassis' jacht Christina een receptie gehouden, waar bruid en bruidegom met cham pagne een heildronk op elkaar uit brachten. Het bruiloftsmaal duurde tot diep in de nacht. Concessie De enige concessie die het paar had gedaan om de beslotenheid van het huwelijk te doorbreken was de aanwezigheid van zes vertegenwoor digers van de wereldpers. Andere journalisten, die buiten moesten wachten, probeerden tijdens de dienst het (witte) kerkje binnen te komen, maar werden door de politie agenten tegengehouden. Deze verslaggevers waren niet uitgenodigd. Desondanks hadden zij zaterdag kans gezien op het eiland te komen door van vissersboten in zee te springen en naar de kust te zwemmen. Ze werden op het eiland opgevan gen door de lijfwachten van het paar die camera's in beslag namen en stuksloegen. Zij weigerden echter te vertrekken zonder mevrouw Ken nedy te hebben ontmoet. Tenslotte verscheen Jacqueline en zei „Tellis (Onassis) en ik zijn op het ogenblik zeer gelukkig". Zij vroeg de verslag gevers het besloten karakter van het huwelijk niet te verstoren. Zaterdag avond stemde ze er tenslotte mee in dat enkele journalisten de huwelijks plechtigheid zouden bijwonen. DEN HAAG De 32-jarige C. J. Kuyper uit Scheveningen reed zater dagavond met zijn bestelauto op de Tolweg tegen een lichtmast. De heer Kuyper overleed kort na middernacht in het ziekenhuis Zuidwal. De beste manier om de menselijke natuur te bestu deren is als er niemand an- I ders aanwezig is. MASSON Veertig jaar chr. reclassering pagina 2 0 Onze Taal: Lied en cabaret pagina S *-• I „Nu moet je voor het raam gaan staan, dan worden we door niemand gestoord." DE BILT De afgelopen da gen zorgde een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven Cen- traal-Europa voor zonnig en droog weer in grote delen van West-Europa. In het weekeinde trok een depressie over Scandi navië naar het oosten terwijl het centrum van het hogedrukge- bied zich naar het zuidoosten verplaatste. Hierdoor bereikte een zwak front behorende bij deze depressie het noorden van het land. In dit front is boven de Golf van Biskaje een kleine storing ontstaan, die de komende 24 uur dicht langs ons land naar het noordoosten trekt. Tijdelijk kan deze storing bewolking brengen maar het blijft op de meeste plaatsen droog weer. Achter storing verplaatst een rug van hogeluchtdruk zich opnieuw naar onze omgeving, zodat morgen ook opklaringen verwacht wor den. DE BILT Tydelyk wolken velden, maar morgn overdag ook zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets la gere temperaturen dan vandaag. ;en ste de VEENENDAAL De bewoners van het bejaardencentrum De Engelenburg in Veenendaal mogen van hun direc trice de operette „Victoria en haar hu zaar" (door het Haagse Operette Ge zelschap) niet bijwonen. De personeels vereniging van de Zweedse Kogellager- fabriek in Veenendaal, die de operette organiseert, had voor belangstellende bejaarden van het tehuis gratis kaarten beschikbaar gesteld. De directrice sloeg het aanbod echter af en weigerde de uitnodiging aan de bejaarden door te f;even. ..Het woord operette kennen we n ons bejaardencentrum niet. Boven dien bestaat de bevolking van het te huis merendeels uit bejaarde inwoners van Veenendaal en die hadden vroeger geen behoefte aan operette, dus nu ook niet," aldus de directrice. Aftocht troepen in T s j eehoslowaki j e PRAAG Duizenden militairen van de bezettingstroepen bereiden zich voor Tsjechoslowakije te verla ten. Honderden wagons zijn gevor derd voor tientallen treinen om de vertrekkende troepen van de landen van het Pact van Warschau en hun uitrusting naar Oost-Duitsland, Polen en Hongarije te vervoeren. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een set onderzettertjes. Oe nieuwe abonnee krijgt onze krant veerlien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1