e tien van Moe van Mil Beurs door Vietnam nog weinig beïnvloed APOLLO IN HOGERE BAAN OM AARDE NEDERLANDSE FAMILIE TRAPP ZONG VOOR LANGSPEELPLAAT FIXAXCIEEL WEEKOVERZICHT Huib Goudriaan -r Typetjes Allemaal Onze nozem „Durf ik niet" Simpel liedje Wat doet Zwolsman? Speels ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 De basblazer zei tegen zijn vrouw: Vooruit, moe, dat moet je doen! Het was in 1965; de huisvrouw, moeder van tien kinderen, ging in het theater van IJsselstein een avoiid jjs alleen op de planken staan, j nj Ze zong haar liedjes, ze speelde gitaar, ze droeg voor. ^tDe dominee, de burgemeester, de pastoor, ze waren er alle- naal bij. En ze stonden perplex. De Moe van Milshow was ;eboren. I Nu, drie jaar later, zit het gezin in spanning over moeders eerste langspeelplaat. Volgende week komt de plaat met dertien liedjes (in twee ervan zingen de tien kinderen het refrein) gereed; volgen- jde week breekt er een groots ogenblik aan voor de 43-jarige me vrouw A. G. van Mil-de Bruin en haar gezin. zin, waar ze in het atelier en in de huishouding werkt. Ze zingt en speelt gitaar. Trudie, achttien, heeft maar één verlangen: op de planken te staan. Ze heeft al rollen gehad in de amateur toneelclub De Schakel. Ze zingt ook, en is klaroenblazer geweest. Trudie werkt op een kantoor. Joh is nog/ lid van Amicitia. Hij is trompettist en drummer en speelt ook gitaar en althoorn. Hij is twintig jaar en werkt op een accoun tantskantoor. En daar zit Henk. onze bescheiden oudste. Hij kruipt altijd in een hoek je". (John: Let op, hij kan leuk uit de hoek komen). „Hij heeft een electro- nisch orgel en speelt klarinet. Henk is eenentwintig, zit ook op een ac countantskantoor en wil belasting consulent worden". „Het is herfstvakantie en wel Iruk met zo'n heel stel, hoor!", lad mevrouw Van Mil me in een .telefoongesprek gewaarschuwd. 5r9l|,Er werken er een paar, maar ik zal proberen ze allemaal by el kaar te krijgen voor de foto." Jïet lukte: de een na de ander kwam de huiskamer binnen, en d vpruk, nou ja, de Van Mils bleken iespiet op hun mondje te z\jn ge vallen. mc Maar ze roeren niet alleen hun ionden. De muziekinstrumenten »reken een woordje mee. Vader W. van Mil is basblazer in de IJs- kelsteinse harmonie Amicitia. en an- erhalf jaar geleden waren alle kin eren lid van de jeugddrumband. „Als gezamenlijk werd gerepeteerd ronden de buren het helemaal niet Tg, hoor. Maar nu zijn er nog maar 'ijf lid: de helft is afgevallen door tudie, de militaire dienst en verke- ing krijgen. En Pia vond het uniform liet flatteus genoeg." Pia lacht en leinier kruipt op moeders knie. Een groot(s) gezin, een gezin waar veel gezongen wordt. De heer Van Mil (46) manden maker van beroep kwam in de verkeringstijd al in aanraking met de talenten van zijn vrouw. Ze was achttien, kreeg difterie, mocht niets doen en lag geïsoleerd. „Toen begon ik liedjes te schrijven, we hadden verkering, jij weet het nog wel. Later, als we een feestje thuis had den, maakten we ook schetsjes. De vrouwenvereniging vroeg een keer: Kun jij iets organiseren voor een feestje? Ik ben daarna begonnen ty petjes te maken: schetsjes van vrou wen. de freule, de tiener, de opoe, het volksvrouwtje, de zangeres met het Weense accent en het werkzieke vrouwtje. In die tijd een vriend van een zoon van me bracht me de eerste grepen van de gitaar bij had ik nog niet het lef zelf melodietjes te verzinnen. Ik zong bestaande melo dieën. Het sloeg in er kwamen steeds meer uitnodigingen van vrouwenver enigingen. Alles nam pas een grote vlucht met de eerste Moe van ïnd t«i Pa: „De meesten zijn nu binnen, ;eloof ik." Moe: „Hebben we ze nu illemaal?" „Wel, dit is Reinier, vier jaar oud Ti de jongste. Hij staat altijd wel rgens op te roffelen, wil drummer Borden en heeft een lekker maatge voel. Hij zingt ook al mee bij het 'epeteren. Antoon, negen jaar, is drummer bij Amicitia. Hij zit thuis ook overal op e roffelen. Soms krijg je er wat van, hè Antoon? En daar zit Anneke. Ze is majoret te, heeft dan een kort wit rokje aan, ?en pittig petje op en loopt voorop »ij Amicitia. Anneke houdt ook erg Van zingen, en is tien jaar." Anneke: «Bijna elf." Moe gaat onverstoorbaar door met het voorstellen van haar tien kinde ten. „Lineke, twaalf jaar. trommelde, tnaar is van de muziek af gegaan. Ze zit op de huishoudschool. Daar hebben we Willem." Een van zijn zusjes: „Hij heeft een scheur in zijn broek. Willem lacht. Moe: „Hij onze nozum. en wil graag lang haar hebben. Hij speelt al heel goed gitaar en is drummer geweest. Wim zit op de grafische school. Marga helpt ons 'n de huishouding. Ze is vijftien jaar, en heeft één liefde dat is Veronica. In Amicitia was ze klaroenspeelster, maar thuis zingt *e" Een oudere broer sneert: „En ze ^eelt op de pick-up". Alle Van Mils lachen. „On-? Pia, zeventien, is in een kunstenaarsge- Reinier op moeders knie Op een bruggetje in IJsselstein: van links naar rechts: Anneke, Lineke, PiaJohn, pa, moe, Henk, Trudie. Marga, Wim. Antoon, en helemaal vooraan Reinier. Milshow, nu drie jaar geleden. Ik durfde nooit zo, tot pa contact opnam met een paar mensen, en ik kon op treden in het theater van IJsselstein. Vu krijg ik uitnodigingen voor gro te zalen; ik kwam met mijn one-wo man-show 't is een beetje groot woord in 67 verschillende plaatsen in zes provincies. Drie jaar geleden had ik zoiets niet durven dromen. Toen mijn man er over begon zei ik: „Jo, dat durf ik niet." Pa: ..Of ze nu voor tien of voor tweeduizend mensen staat, maakt toch niets uit; en plankenvrees heeft ze niet. Die titel Moe van Milshow? Daar zijn we met een paar mensen opgekomen. Zo is het ook gebleven. Brieven met „Moe van Mil" erop ko men nu altijd terecht in IJsselstein". Vader van Mil is de afgelopen drie jaar de stuwende kracht van Moe van Mil geworden. Hij inspireert, keurt de liedtes. en organiseert: „een soort manager". Moe: „Pa leidt de avonden in. Hij doet dat erg leuk en begint met te zeggen: Jullie moeten er rekening mee houden dat ze moeder van tien kinderen is, en acht keer is geope reerd. Hij zegt dat op een toon van: Stellen jullie je er maar niks van voor.,." Het eerste liedje, dat ik breng is altijd „Mijn kinderen". In dit persoonlijke liedje vertel ik over de luiers, die ik heb moeten wassen, over de kinderbijslag en over de piaskousen. De heren in de zaal kij ken eerst meestal wat gjp, maar dit nummer slaat zo in dat er gelijk contact is. Ik breng ook een voordracht over de vakantie, over wat we zo allemaal meegemaakt hebben tijdens uitstap jes met de kinderen naar De Efteling. Schiphol en de Dom van Utrecht. Het laatste is meestal „Simpel lied je", Ze pakt de gitaar en begint te zingen: ..Ik zou een liedje willen zin gen, dat eenieder goed verstaat, wat bij groten en btj kleinen boven hun verstand niet gaat. een liedje zonder scherpe woorden, zonder hekel of kritiek. alleen maar om wat vreugd te brengen, op de klanken van mu ziek ■B Liedje wat ik zou willen zin gen, moet recht tot de harten gaan, armen, rijken, wijzen, sim pe len, hopelijk spreekt het allen aan, zonder poespas, vreemde woor den. in de taal uan mens tot mens. heel de wereld mag het horen, voor mijn liedje is geen grens. Ik wil elk gelukkig maken met deze simpele, kleine wijs, 't Moet herinneringen wekken, aan 't verloren paradijs... •B Ja, we hunkeren naar veel rijkdom, en we snakken naar plezier en we denken rust te vin den. in oritspanning en vertier, maar heel diep in onze harten, voelen wij door a"f»s heen, echte rust en echte vrede, vind je im mers maar bij een." „De zaal wordt dan altijd even stil, onverschillig welke mensen het zijn. Ik zing maar één zo'n liedje, niet mo- AMSTERDAM De vredes- geruchten inzake Vietnam hebben de financiële centra slechts in beperkte mate tot dus ver beinvloed. Overigens wordt het niet onmogelijk geacht, dat hierin verandering zal komen, als de geruchten vastere vorm gaan aannemen. Op de Amster damse beurs bleef de grondtoon vast en de vooruitzichten niet ongunstig. Wel komen winstne mingen in meerdere mate voor de dag. De Koninklijke Olie komt op de laatste van deze maand met de kwartaalcijfers en men heeft er wederom goede ver wachtingen van. Zoals men weet is de laatste tijd herhaaldeliik gebruik gemaakt van de gelegenheid om onderhands nieu we aandelen te plaatsen tegen een ..overval", tereinde het bestuur in staat te stellen zich op zijn stoel te handhaven. Het meest geruchtma kend voorval van de laatste maanden is wel geweest de onderhandse plaatsing van 15 miljoen aandelen van Nievelt Goudriaan Co bij de Steenkolen Handelsvereeniging. Deze gewoonte van een onver hoedse onderhandse plaatsing hééft verschillende kanten. Eenerziids kan men spreken over de continuïteit van het bedrijf dat op deze wijze ge handhaafd blijft, over de arbeidsze- kerheid van de werknemers, ander zijds kan men ook denken aan de kapitaalverwatering, welke plaats vindt, zonder dat de aandeelhouders, als rechtstreeks belanghebbenden, daarin gekend worden. Er komen veel meer aandelen in omloop en dan wordt het de vraag, of het bestuur der onderneming de winsten met het nieuw verkregen geld zodanig kan opvoeren, dat de rentabiliteit der aandelen gehand haafd of vermeerderd wordt. Dikkers Het laatste voorbeeld van een der gelijke onverwachte plaatsing van nieuwe aandelen heeft Dikkers te zien gegeven. Het bestuur heeft de aandeelhouders voor een fait accom pli gesteld door 7 miljoen aandelen uit te geven tegen 200 pet. aan de Amerikaanse onderneming RASA, welke evenals Dikkers in appendages gespecialiseerd is. Nu is er ook een andere soortge lijke Amerikaanse maatschappij, die begin ik zomaar te zingen raliserend of zo. maar daar sta ik helemaal achter, hè. Op een avond zag ik een man zit ten, die dc hele tijd niet een keer lachte. Hij had zeker iets meege maakt. Toen ik dit liedje zong liepen de tranen langs zijn wangen. Dat was mooi. zei hij. Kijk. dat vind ik nou fijn. Het gaat me echt niet om de ping, dat doet me helemaal niets." Toen mevrouw Van Mil jong was zei ze tegen een broer: „Waren we maar rijlcclui's kinderen, dan gingen we naar het conservatorium." Ze is nooit zover gekomen, ze Is Moe van Mil geworden. Ze bracht tien kinde ren groot. Ze werd de enige Nederlandse huisvrouw, die vier uur achtereen het publiek kan boeien met haar one-woman-show. Annie de Reuver, directrice van de maatschappij, die de Moe van Mil-plaat uitbrengt, ont dekte dat mevrouw Van Mil uniek is in Europa. Ze is de enige moeder van tien kinderen, die liedjes zingt en tekst en muziek nog zelf maakt ook. belangstelling toonde voor het Dïk- kers-bedrijf en die al op 17 juni zich bereid verklaarde om 260 pet. voor de aand. Dikkers te bieden en wel 600 contanten en 2000 7pct. obliga ties, gegarandeerd door de Ameri kaanse onderneming. Dit laatste bod is heel wat hoger dan het eerste van 200 pet. voor ƒ7 miljoen nieuwe aan delen. Toch heeft het bestuur van Dikkers voorkeur getoond voor RASA, omdat dit concern meer conti nuïteit voor Dikkers zou brengen, al dus meent men. Belangen Op de beurs is men niet te spreken over de wijze, waarop men handelt. Zonder een aandeelhoudersverga dering, zonder een uitvoerige uiteen zetting te geven, neemt het bestuur een ingrijpende beslissing. Is hierme de inderdaad het belang van de on derneming gediend en ook het belang van de aandeelhouders? Van enkele kanten is men voornemens om een proefproces aan te gaan tegen Dik kers Co te Hengelo om bij de rech ter te peilen, hoe hij denkt over de handelwijze van het bestuur, juri disch, zakelijk en moreel. Het is wel duidelijk, dat het drin gend nodig is, dat er een fusie-code komt. met regels te hanteren bij overname e.d. Inmiddels waren de aandelen Dik kers Co beter gestemd en kwam de notering van 150 op 170 pet Zwolsman Onze suggestie van vorige week over dc wenselijkheid, dat de heer Zwolsman als leider van de EMS voor een ander plaats maakt heeft bijgedragen tot het op gang brengen van een gesprek tussen de heer Zwolsman en leden van de commissie van „wijze mannen". Tot dusver is eerstgenoemde nog niet te bewegen om eindelijk de consequenties te trekken uit zijn falen der laatste ja ren. Volgende week wordt de aan deelhoudersvergadering gehouden en misschien wil Zwolsman deze weer afwachten, alvorens zijn uiteindelijke beslissing over heengaan of blijven te nemen. Inmiddels was alleen al het bericht over een mogelijk heengaan voldoen de om de koers van de aandelen EMS te verbeteren en wel van 28 tot ruim 33 per 50 nominaal. Van de internationale aandelen waren vooral Kon. Olie en Philips beter gestemd. Het hoofdfonds steeg van 194.70 tot 200.20, dus boven de j duizend procent. Het Eindhovens concern kwam ook goed voor de dag met een koersverbetering van 7, dus 28 punten. Unilever deed het wat kalmer aan, maar kwam toch nog van 136.30 tot 140.90, om te sluiten op 139.80. AKU liep tijdelijk sterk op en wel van 97.50 tot 104.50, maar winstne mingen brachten de notering gisteren op 102.60. Hoogovens verbeterde een fractie. Zout-Organon verloor een kleinigheid. Billiton Mij kan men tegenwoordig j ook wel een International noemen, j want het buitenland toont veel be langstelling voor dit fonds. Hier trad een koersverbetering in van 5, dus 25 punten (notering gisteren 176). In de rubriek der verzeke ringsmaatschappijen overheerste een gunstige stemming. Zo kwam Natio- nale-Nederlanden van 732 op 762 pet. op aanhoudende aankopen. Lokale waarden Van de verdere lokale waarden noemen wij Centrale Suiker Mij, welk fonds opnieuw in de belangstel ling kwam te staan door de overeen komst met Handelsvereeniging „Amsterdam" betreffende het bunde len der wederzijdse activiteiten op het gebied van de sucro-chemie. De beurs dacht in eerste aanleg, dat een volledige fusie tussen beide onderne mingen op stapel stond, maar dat ge beurde niet. Intussen steeg de koers van Cen trale Suiker van 481 tot 500, om later in te zakken tot 493 pet HVA pikte een gTaantje mee en kwam van 111 op 119, slot ongeveer 116 pet Tapljtfabrieken bleven gevraagd en Bergoss kwam tijdelijk van 630 cum claim voor de converteerbare obliga tielening (circa ƒ25 beurswaarde) op 670 pet. In de eerste dagen van de verhandeling der claims kon er geen notering tot stand komen vanwege de grote vraag. De biedprijs werd ver hoogd tot 35. maar later in de week kwam er aanbod los en gisteren werd 26 voor de claim genoteerd. Albert Heiju Albert Heijn meldde een wïnstver- beterlng van Hen procent over de eerste 9 maanden, dat is iets gunsti ger dan de prognose. Desondanks zakte de koers der aand. verder terug van 248 tot ruim 241, dat is 35 punten. Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij stelde ernstig teleur door aan te kondigen dat een dividendver laging over 1968 in de lucht zit en wel van 17 tot omstreeks 10 procent. Wel zou de winst over het lopend jaar ongeveer op gelijke hoogte zijn met die van vorig jaar, maar door 'n wijziging in de methode van afschrij ving (nu op vervangingswaarde en door reservering voor vennootschaps belasting niet langer op fiscale maar op basis van de commerciële winst, zal de getoonde nettowinst volgend jaar lager uitvallen. De beurs denkt er het hare van. De koers van de certificaten Mene- ba duikelde van 333 tot 280 laten. Het is wel duidelijk, dat insiders al gerui me tijd van voorwetenschap hebben geprofiteerd, gezien het koersverloop van de laatste maanden. Tot burgemeester van de gemeen ten Schermerhorn, Zuid- en Noord- Schermer is benoemd de heer S. Schagen, burgemeester van Oterleek. De heer Schagen is 61 jaari hervormd en lid van de PvdA. In de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp wordt een internationale kattententoonstelling gehouden. Mejuffrouw Wies de Vries met een poezenschoonheid, die de niet minder fraaie naam Pandour draagt. Het is een Cyperse kater. Schirra bediende motor zelf Dat gaat zo: „Ik zing zomaar en dan vallen woorden en melodie me in. Meestal gebeurt er weken achter een dan weer niets. Maar de melo die onthou ik, of neem ik op de band op. Later zetten vakmensen mijn me lodietjes op noten, want van muziek theorie weet ik niets." Bijna dertig jaar geleden ging een zingende Oostenrijkse familie moeder Maria Augusta Trapp op toernee in de Verenigde Staten. De familie werd be roemd. de films „De Familie Trapp" en later „The Sound of Music" werden kassuccessen. De von Trapps hadden tien muzikale, zingende kinderen. De Van Mils hebben tien muzikale, zingende kinderen. Het leven kan speels zijn. CAPE KENNEDY De Ame rikaanse ruimtecabine Apollo-7 volgt sinds gistermiddag een nieuwe baan om de aarde, waar door zij veel hoger in de ruimte komt. Gezagvoerder Walter Schirra stelde de grote motor 66 seconden in werking, waardoor twee ton brandstof werd ver bruikt. Ongeveer veertig seconden werkte de motor onder au'^mat'sche contro le van het navigatiesysteem van de Apollo. De laatste seconden bediende Schirra dc motor met de hand, om daarmee te bewijzen dat een piloot het werk kan overnemen, als er Iets mis gaat. Het Is nu wel zeker dat de Apol- lo-8 in december in een baan om de maan wordt gebracht, ook al zou de ze rutmtevlucht voortijdig moeten worden afgebroken. Ongeveer tachtig procent van alle taken is verricht. De Apollo volgt nu een sterke el liptische baar op ccn hoogte va riërend van 450 tot 165 kilometer bo ven de aarde. Schirra meldde, dat de astronauten door het aanzetten van de motor weer tijdelijk werden on- derworpen aan de zwaartekracht. De tweede trap van de Saturnusra- ket, waarmee de Apollo is gelan ceerd. is vannacht teruggekeerd in de dampkring en verbrand. Russische lof In het ruimtevaart-controle- centrum te Houston is een vlucht om de maan gesimuleerd. De Russische pers heeft vrijdag veel aandacht aan de vlucht met de Anollo besteed. In alle grote Sow- jet-dagbladen verschenen uitgebreide verhalen over de drie „moedige Ame rikaanse astronauten". De Prawda drukte zelfs een grote foto af van de mannen in hun cabine.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7