ERDRAG NU VAN KRACHT Végé stort zich prijzenslag krant van FORMAAT Alleen deel Russische troepen blijft NJV WENST BETERE RECHTSPOSITIE TV-JOURNALISTEN 55 Waarom geen bundeling van rechtse krachten?" Drie verdachten vrij in zaak Haring B. |H Tsjechische premier: onze positie versterkt MAMDAG NIEUW ZEGELSYSTEEM BEATLE JOHN LENNON GEARRESTEERD Auto rijdt op graafmachine: twee doden MR. KRONENBURG GAAT HET TE HARD BEROEPWGSWERK BE 5 ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 'fide ouders met hun twee kinderen voor het eerst gefotografeerd op Drakestein. Kroonprinses Beatrix prins Claus met hun zonen Willem-Alexander en Johan Friso. PRAAG Het Tsjechoslowaakse parlement heeft gisteren het Russisch-Tsjechische verdrag over de legering van Russische troepen (naar schatting 75.000 man) geratificeerd. Van de 242 afgevaardigden stemden er 228 voor, vier tegen en tien onthiel den zich van stemming. Ruim vijftig leden waren niet aanwezig. Het presidium van de Opper ste Sowjet heeft er gisteren ook zijn handtekening onder gezet, zodat het verdrag nog diezelfde dag van kracht werd. In het verdrag staat niet precies hoeveel Russische militairen in Tsje- choslowakije zullen blijven en ook niet hoe lang. De Russen dragen zelf de kosten van stationering. De bevoorrading geschiedt gedeel telijk door Russische ondernemingen. De troepen van de andere vier Warschaupact-landen Oost- Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije zullen binnen twee maanden het land uit zijn. REDE Voordat het in het Tsjechische par lement tot stemmen kwam had pre mier Cemik in een uitvoerige rede verklaard dat de soevereiniteit van Tsjechoslowakije door het verdrag in geen enkel opzicht wordt aangetast. De Ssowjet-eemheden zullen zich niet met de binnenlandse aangelegenhe den bemoeien. Ze vallen onder de Tsjechische jurisdictie. Zo zal voor misdaden en overtredingen van Russische militairen of hun familiele den in de regel het Tsjechoslowaakse recht gelden. De troepen krijgen wel de nodige faciliteiten, zoals het gebruik van opslagplaatsen, ziekenhuizen en vliegvelden. Premier Cemik zei dat de overeen- j komst het land tegenover het Westen zal versterken. Hij noemde het vcr- onze soc.-econ. redactie) AM Végé-Neder- ;omt maandag met een zegelsysteem voor de mdse huisvrouw. Het reageert hiermee op de ;slie prijzenslag, die er de af- i en weken in het kruide- 'jjedryf is ontstaan. pet. gratis zegels op artikelen blijven van kracht, ot daarbovenop komt nog 10 pet. rr^paarwinst, dus in totaal 11 pet. alle VéGé-zaken zal voor elke e gulden een 10-punts zegel van gekocht kunnen worden. De egel en de koopzegel zijn de- Zij kunnen beide in de spaar- geplakt worden, zodat de ouw veel sneller en gemakke- kan sparen. >r een vol zegelboekje met een van 10 aan zegels wordt •rugbetaald, dus zowel op de als op de gratiszegels krijgt D pet. spaarwinst. Goudgoed vendien kan de huisvrouw pro- i van de zogenaamde GoudGoed- len. Dit zijn artikelen voor f^n tuin, textiel, sieraden, speel- y^enz., die tegen zeer voordelige te koop zijn voor de m klant als hij een zegelboekje erfeft. h^eerste GoudGoed-artikel is een sche schotelwarmer met blauw tegeldecoratief voor 1 gelboekje plus bijbetaling van tjBt en tegelijk met het nieuwe ysteem van VéGé brengt het eIjn een eigen assortiment krui- ofswaren tegen nettoprijzen, dus :0f 10 pet. gratiszegels. Dit voor- n^sortiment wordt exclusief ge- i;jt onder een eigen merkvignet. frfee wordt voorzien in de be- j n van de huisvrouwen, die jnielig zonder zegels willen kopen. v£ze wijze zal VéGé ook bij de nevoering, aldus de directie, >flt voordelig voor de dag kunnen i- l In rep eii roer kruidenierswereld is op het ?tflik in rep en roer. Albert Heyn 11 een frontale aanval op de vaste iavan het merkartikel gelanceerd. Blhis dit bedrijf kunnen de merk- blen 5 pet. goedkoper, maar de- fijzen mogen niet verlaagd wor- zonder toestemming van de fa- inten. jGruyter heeft de 10 pet korting Jchaft, de prijzen verlaagd en jjdien een bonnenspaarsysteem iToerd. P^on de Wit stort zich elke week fel in de prijzenoorlog, heeft men het melkkoe- iaarsysteem en 2 pet. zegelkor- „alle merkartikelen". Het he rorganiseerde voor zijn afnemers pope reizen naar de Olympische i in Mexico. Co-op deed mee met de aan- teüjke reistarieven naar het pisch sportgebeuren. samenwerkende filiaalbe- wedijveren in het geven van ^zegels zonder prijsverhoging. is de grote profiteur van dit ht om een groter aandeel in de smiddelenomzet? Op het ogen- waarschijnlijk de consument, die 1 de koopjes gaat weghalen. 1 de bedrijven bergt deze strijd gevaren in zich, want voor sommigen kan dit uitlopen op sneuvelen of fuseren uit nood om erger te voorko men. Een veeg teken is al, dat de omzet van Albert Heyn de afgelopen negen maanden weliswaar met 20 pet. steeg, maar de nettowinst slechts 10 pet. Prijs contra prijs Een zogenaamde super-discount cash and carry levensmiddelenbedrijf gevestigd naast Autorama in Utrecht spant op het ogenblik in het concur- rentiegevecht de kroon. Bij zijn „prijzenontploffingen" meldt het be drijf in pagina's grote advertenties naast de eigen prijzen de prijs voor hetzelfde artikel bij Albert Heyn. Een jampot pindakaas voor 69 cent (Albert Heyn 89 cent); een vacuüm rookworst 78 cent (Albert Heyn 88 cent); gevulde speculaas 70 cent (Al- bert Heyn 119) enz. Er staat echter bij, dat de aanbie dingen slechts gelden tot 23 oktober; daarna wordt het bij de su per-discount ook weer duurder. De prijzen zijn dus niet zo spectaculair als het lijkt. Elke kruidenier kan im mers elke week zijn reclame-aanbie dingen in prijs gunstig laten afsteken bij de gewone prijs van de concur rent, maar de reclameprijzen van de concurrent zullen weer lager zijn dan de betreffende prijzen van eerstge noemd bedrijf. Het nieuwe van de super-discount is, dat de naam en de prijs van de blijkbaar meest gevreesde concurrent openlijk in de advertentie wordt ver meld. De consument zal steeds het meest profiteren, wanneer hij overal de re clame-aanbiedingen koopt. In bezit marihuana LONDEN Beatle John Lennon en zijn Japanse vriendin Joko Ono zijn gisteravond gearresteerd, be schuldigd van het bezit van mari huana en verzet tegen de politie. Re chercheurs van Scotland Yard arres teerden het paar in Lennons huis in het westen van Londen. Na verhoord te zijn werden zc op borgtocht vrijgelaten. Ze zijn vandaag voor de politierechter ver schenen. John Lennon verzette zich, toen de politie zijn huis wilde door zoeken. De inval volgde nadat allerlei in lichtingen waren ingewonnen door Scotland Yard en de politie van Sur rey, de plaats waar John vandaan komt. Beatle John Lennon en zijn Ja panse vriendin Joko Ono zijn in Londen gearresteerd omdat zij in het bezit bleken van marihuana en zich verzetten tegen de politie. Ze zullen voor de rechter moeten verschijnen. drag „in het belang van het Tsje choslowaakse volk". „Wij leven hier niet geïsoleerd. Er zijn in de wereld twee systemen en wij behoren tot het socialistische". VERTROUWEN De premier verbond de vertrou wenskwestie aan het rege ringsvoorstel om tot ratificatie over te gaan. De afgevaardigden werden buiten het parlementsgebouw begroet door een menigte van ongeveer vijf honderd mensen, onder wie verschei dene tientallen jongeren die de parle mentariërs met luide kreten aanspoorden het verdrag niet goed te keuren. De menigte juichte voor president Svoboda, partijleider Dubcek en an dere leiders maar floot de na de in vasie als collaborateurs gebrand merkte Vasil Bilak en Alois Indra uit. Premier Cemik gaf in het slot van zijn rede toe dat het verdrag bij de bevolking „pijn, bitterheid, spannin gen en misverstanden" had opgeroe pen, „gevoelens die niet onmiddellijk kunnen worden overwonnen". GEEN VERRAAD „Ik begrijp de mensen die de vraag stellen of de ondertekening geen ver raad van de nationale belangen bete kent Deze belangen zullen echter slechts door gemeenschappelijk han delen in samenwerking met al onze vrienden en verbondenen gediend worden. Wij zijn en blijven lid van de soci alistische familie en moeten daaruit ook realistisch en met vertrouwen de gevolgen trekken. Het Tsjechoslo waakse volk en zijn leiders blijft nog genoeg bewegingsvrijheid om de gestelde doelen te bereiken, aldus Cernik. wiens rede rechtstreeks door radio-Praag werd uitgezonden. ZEVENBERGEN Btf Zevenbergen is vannacht om drie uur op de Rijks weg bij Zevenbergen een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een vrouw en haar 2-jarige dochtertje, beiden vermoede lijk uit Dordrecht, kwamen om het leven. De bestuurder, de 27-jarige H. J. Kielman uit de Kranenburgstraat in Dordrecht. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Kielman met zijn auto op een voor hem rijdende graafmachine reed. De vrouw en het kind waren op slag dood. De ontslagen tv-jowrnalist Frits van der Poel heeft voorlopig het rumoer vanwege de tegen hem genomen maatregel van de KRO gelaten voor wat het is en koers gezet naar het zuiden van Europa. Gistermiddag pas seerde hij met zijn gezin de grenspost bij Wemhout ten zuiden van Breda, waar de douane hem nog enige vriendelijke woorden meegaf. Typische Van der Poelse reactie: een wat zuurzoet lachje. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Direct na het onverhoedse ontslag van Frits van der Poel heeft de Neder landse Journalisten Vereniging zowel hemzelf als de KRO en de beambtenbonden laten weten, dat zij verontrust is over de rechtspositie van radio- en tv- journalisten, omdat de omroep- cao, waarin deze is vastgelegd, een dergelijke maatregel moge lijk maakt. Hierdoor, zo meent zij, zijn de vak belangen in gevaar en wordt de vrij heid van meningsuiting op een ietwat afgeleide manier in het geding ge bracht. Dit verklaarde de heer J. J. van Raalte, voorzitter van de lande lijke vereniging, gisteravond in een spoedvergadering met de sectie radi- o- en tv-journalisten en de afdeling 't Gooi. Resolutie De vergadering kwam na drie uren rustig overleg tot het aannemen van een resolutie, ondertekend door de sectie zowel als door de afdeling 't Gooi van de NJV, dat de NJV er naar moet streven als volwaardige partner inspraak te krijgen bij de onderhandelingen over en de afslui ting van de cao voor omroepperso- neel, omdat het onaanvaardbaar is regelingen te treffen zonder dat. Tevens menen de twee groeperin gen, dat op korte termijn een vaste, in journalistiek opzicht deskundige arbitragecommissie moet worden in gesteld. die de journalistieke omroep medewerkers in geval van conflict meer rechtszekerheid biedt dan zij nu genieten. Voor journalisten, die een speciale en verantwoordelijke taak hebben bij de opinievorming (de totale omroep, met inbegrip van de Radio Doodslagmaar ook noodweer Van onze parlementsredactie) HILVERSUM Vandaag zou in het Hilversumse hotel Gooi land een nieuwe partij worden opgericht. De Groep-Harmsen bedankt ervoor om bekend te staan als een splinter van Koekoek. Want Koekoek zegt: „De Boerenpartij is van mij". Kamerlid Van de Brake: „Daar moeten we van af, van die ver binding die er gelegd wordt met Koekoek". Welke naam het wordt, is niet bekend. Wél is zeker dat mr. Kronenburg (nog) geen lid wordt. Is er ruzie? „Nee", zegt Kronen burg, „de verhoudingen zijn zelfs heel goed. Ik sta er alleen zo gereser veerd tegenover, omdat het mij te hard gaat en omdat ik bang ben dat er een tweede Boerenpartij opge richt wordt. Ik wil liever wachten en proberen om alle "goede rechtse ker nen, de CDU bijvoorbeeld, tot een rechtse partij te bun delen, waarin ieders eigen identiteit min of meer ge handhaafd kan blijven". „Als je nu een nieuwe partij opricht, die toch wel voornamelijk door boeren beheerst gaat worden, breek je de mogelijkheid voor een bunde ling af. Ik zou liever willen wachten tot het congres in het voorjaar. Dan heb je kans dat je een manier kunt vinden om het individualisme en het verdeeld zijn op grond van be langentegenstellingen te door breken." „Dat zit er nu niet in. Zeker niet na de uitnodiging van de Groep- Harmsen aan rechtse figuren: ieder een die zonder pretenties binnen komt, is welkom. Dat toontje heeft veel verzet gewekt. Alsof iedereen maar meteen achter Harmsen zal aanhollen. Ik ben ook geschrokken van het gebrek aan betrekkelijkheid, dat andere groepen de indruk moet geven: ze willen ons onze identiteit afnemen." Na de oprichting van een nieuwe partij zal het moeilijk worden, maar ik ben wel van plan te blijven ijve ren voor een rechtse partij. Liefst samen met de Groep-Harmsen, maar dan moeten ze toch wel meer uitgaan van de actie dan van de reactie (te gen Koekoek). Zoals het nu is, blijft het een splinter van de Boerenpartij, met een paar overlopers van de CDU". Vergeet niet dat Koekoek ruim twee jaar de tijd heeft om populaire streken uit te halen en de boe- renstemmen weer naar zich toe te trekken. Je moet een alternatief heb ben". KLAAR ZIJN Van de Brake: „Ja, ik weet dat Kronenburg het op een andere ma nier wil bereiken. Maar wij willen klaar zijn voor gebeurtenissen, een kabinetscrisis en nieuwe verkiezingen om er maar één te noemen." Men fluistert zelfs dat de nieuwe kandida tenlijsten voor de verkiezingen al klaar liggen. „We gaan zaterdag de partij op richten, statuten opstellen en een voorlopig bestuur kiezen tot maart 1969. Er zijn ook twee CDU-mensen kandidaat", aldus Van de Brake. „Qp de advertentie in Binding, waarin men werd uitgenodigd naar Hilversum te komen, hebben meer dan 300 mensen gereageerd. Harmsen zal een inleiding houden". Waarom is de vergadering beslo ten? „Het is een interne zaak". Enige weken geleden nog zei Harmsen: we willen voorkomen dat het een bloed bad wordt, want de knokploeg van Koekoek zou wel éenr kunnen komen opdagen." Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Drie verdachten die terecht hebben gestaan voor doodslag, medeplichtigheid daaraan en poging tot doodslag, zijn gisteren door de rechtbank te Rotterdam vrij gesproken van elke rechtsvervolging. Op 6 juni was in een woonwagen kamp in Gouda een ruzie tussen de kampbewoners zo hoog opgelopen dat er een pistoolschot viel, waardoor de legendarische figuur Haring B. (29) werd gedood. Het schot werd gelost door de 34-jarige koopman Jan van W. op het moment dat Haring B. hem gewapend met een mes besprong. Tegen Van W. had de officier van justitie op 9 oktober een gevangenis straf van vier jaar geëist. De recht bank achtte doodslag wel degelijk bewezen, maar stelde dat hier sprake is geweest van noodweer. Officier mr. A. C. van der Spek jiad in zijn requisitoir het beroep op noodweer bij voorbaat verworpen. Noodweer Tijdens de ruziepartijen, waarbij ongeveer de gehele mannelijke kampbevolking aan de zijde van Ha ring B. de achtervolging op Van W. inzette sommigen van hen gewa pend met messen arriveerde de door omwoners gewaarschuwde poli tie. Van W. gaf de agenten echter de aan de hand was. En dit nu nam de officier hem bij zonder kwalijk. Hij voerde ook be zwaren aan tegen het wapen dat ge hanteerd was, toen Van W. al enige aanslagen op zijn leven had weten te ontwijken. Met een auto had Haring B. getracht Van W. klem te rijden. Deze kon echter bijtijds over een hek in veiligheid komen. „Als dit geen geval van noodweer is, een man die schiet als hij me teen mes besprongen wordt, terwijl hij juist een aanstormende auto heeft kunnen ontwijken, dan kunt u nood weer wel uit het wetboek schrap pen", had de raadsman van Van W„ mr. Huygens, vertwijfeld na het re quisitoir opgemerkt. Pistool De 19-jarige koopman Jan van E., die medeplichtigheid aan doodslag ten laste was gelegd, omdat hij Van W aan een pistool geholpen had, werd, conform de eis van de officier vrijgesproken, op grond van het feit dat Van E. niet zelf het initiatief had genomen. Hel wapen was hem in handen gedrukt om dit aan van W. te overhandigen. Deze zou dan ten minste iets tegenover de steeds drei gender aanvallen van de kampbewo ners kunnen stellen. Hij aarzelde het pistool tenslotte te geven, maar werd daartoe overgehaald door de koop man Frits L. Frits L. die aanvankelijk als een van de weinigen de zijde van Van W. gekozen had, reageerde op het dode lijk schot en een vluchtende Jan van W. door hem enige kogels uit een buks achterna te schieten. Jan van W leek er met de auto van Frits vader vandoor te gaan. Deze reed echter regelrecht naar het politiebu reau. „Poging tot doodslag", had de offi cier beslist en eiste daarvoor een ge vangenisstraf van één jaar onvoor waardelijk. „Niet bewezen dat de ko gels tegen het leven van Van W. ge richt waren", zei de rechtbank. Hij heeft vier maanden in voorarrest doorgebracht. Nieuwsdienst ANP telt er op 't ogen blik bijna 300) is in de omroep-cao geen enkele specifieke bepalinge op genomen, zoals men die vinden kan in de cao voor journalisten. De heer Van Raalte noemde dit een onaan vaardbaar mankement. Wel kent men zulke bepalingen voor musici en hoorspelacteurs. In de laatste tijd is het mede hier door herhaalde malen bij diverse om roepen tot ontslagen gekomen. Er werde namen genoemd van Terlin- gen en Van der Kamp (KRO), Hou- waart (NCRV), Van Gijn (VARA). Reinhart (AVRO) en „een hele reeks" bij de VPRO. De zaak-Van der Poel is de druppel die de emmer doet overlopen. Geen aparte cao Gistermiddag overlegde het NJV-bestuur reeds met de beambten- bonden, die achter de omroep-cao staan. Het gesprek was vruchtbaar, maar het voorstel om een aparte cao voor omroepjournalisten op te stellen werd van de hand gewezen, aange zien er bij de omroep zovele beroe pen zijn vertegenwoordigd, dat men dan eindeloos cao's zou moeten ma ken. Wel toonde men zich van deze zij de geneigd tot het opnemen van spe cifieke bepalingen. Hierover zal ook de omroep moeten worden benaderd. In de avondvergadering merkte David Koning als voorzitter van de Groep 73 op, dat het nog beter zou zijn wanneer er voor alle creatieve medewerkers één cao zou komen, maar hij zag in dat dit niet mogelijk is. Ongerustheid Een tweede resolutie werd met vijf stemmen legen aangenomen. Hierin wordt herhaald dat er ernstige onge rustheid is ontstaan door het ontslag op staande voet om dringende rede nen en de gang van zaken daarbij. De twee groepen journalisten nodi gen daarom NJV en bonden uit on verwijld stappen te ondernemen tot wijziging van art. 46 van de om- roep-eao in die zin, dat schorsing zonder verhoor van de betrokkene niet meer kan voorkomen. Een motie van de afdeling 't Gooi om niet te solliciteren naar de open gevallen positie van Frits van der Poel alvorens deze in beroep is ge gaan (waarvoor hij een half jaar tijd heeft) werd teruggenomen wegens de verklaring van de Brandpunt-redac tie dat er gewoon kan worden door gewerkt Gedurende de vergadering werd voortdurend getracht, de behandeling van de rechtszekerheid van omroep journalisten los te houden van de kwestie-Van der Poel zelf, er werd geen woord gerept over de aanleiding tot het ontslag. Wel veroorloofde NJV-voorzittcr Van Raalte zich de persoonlijke p- merking „dat hij het gek vindt dat niemand in de KRO mr. Van Doorn na zijn handelwijze op staande voet wilde ontslaan." GEREF. KERKEN Beroepen te Ens. G. Glerum te Sleen; te Oostvoorne-Tinte, M. E. van Heesen te Uden. Aangenomen naar Utrecht-Zuid (a.s. vac. Joh. Booy, ziekenhuispred.). J. D. de Vries te Hoofddorp. Bedankt voor de benoeming tot hulppredikant te 's-Gravenhage Escamp, J. F. Sollie, em.pred. te Eernewoude. Emeritaat verleend aan Joh. Booy te Utrecht-Zuid. GEREF. KERKEN (vrügera) Beroepen te Capelle aan den IJssel (accl.). Joh. Francke te Hoogeveen; te Oldehove (accl.), C. J. Breen te Katwijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leiden A. Hoogerland te Werkendam; te Oostkapelle, L. Huisman te Vlaardingen; le Borssele, D. Hakkenberg te Dordrecht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5