momstriP: AMERIKA ONTDEKT Rfc AMADEUS - m 123*= ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 it de >-jaril koewei de posterijen van Verenigde Staten dit jaar •enkele tientallen herden- jzegels aan de markt heb- 1 gebracht, gaat de stroom j lustig verder. Nu zijn het jdat weet u doorgaans ïssies van één zegel en van i betaalbare waarde, zodat I verzamelen van Ameri- jnse postzegels nog steeds de genoeglijke bezigheden behoren. Dat genoeg lijke slaat meer op de inte ressante onderwerpen, die de postzegels brengen, dan op de artistieke vormgeving van de zegels. Amerika werd al ontdekt in het jaar 1000. Op 9 oktober kwam een zegel uit ter ere van de Noorman Leif Erikson, een ontdekkingsreiziger, wiens schip hem 500 jaar voor Columbus in de Nieuwe Wereld bracht. De historici zijn het noch over de naam van Leif eens noch over het feit, wanneer hij exact in Amerika is geweest. Hij zou rond het jaar 1003 van Groenland uit naar het westen gezeild hebben en vroeg in de herfst zijn gearri veerd of in New Foundland, in Nova Scotia of in New England. Wel staat vast dat de schepen van toen 20-40 ton maten; de Santa Maria van Columbus was met zijn 100 ton tot andere din gen in staat. De afbeelding op de zegel is een standbeeld van de Noorman, dat in Reijkjavik staat Een volgend zegel herdenkt de dramatische run op de boeren hoeven in de Cherokee-streek, nu 75 jaar geleden. Het land was aan de Cherokee's beloofd, maar vóór 16 september 1893 werd nie mand toegelaten. Meer dan hon derdduizend gegadigden stonden aan de grens op het startsignaal te wachten. Omdat er maar 40.000 percelen beschikbaar wa ren en het devies „wie het eerst komt, het eerst maalt", gold, was de race om een stuk grond te bezetten wellicht nog drama tischer dan op de zegels is afge beeld. Gisteren kwam een zegel uit ter herdenking van de Slag om Bunker's Hill uit de onafhanke lijkheidsoorlog (1775). De afbeel ding is een fragment van een groot doek dat de Amerikaanse schilder John Trumbull, die oog getuige was, later in Londen heeft gemaakt in de studio van Benjamin West. Het schilderij toont de dood van generaal Joseph Warren. Op de zegel is slechts luitenant Grosvenor en zijn oppasser Peter Salem Te «xS4 22x33 20—14 19 x10 30—24 47x20 25x 5 Even later kon wit de fout maken: H. WÏERSMA respondents voor deze rubriek jchten aan de heer A. J. Ivens, ikenslag 69, Den Haag. is veel werk aan de winkel in de De najaarsvergadering be- het principebesluit tot in- van een bondsbureau. Dat uiteraard „waar" gemaakt wor- belangrijke impuls tot het ge- besluit zal ongetwijfeld de inning" van het Ministerie van lur, Recreatie en Maatschappe- Werk hebben gevormd om dat ei activiteiten nu subsidiabel zijn. :h schuilt hier een addertje onder gras. Het Ministerie subsidieert lijk alleen dan indien voldoende gedaan aan kadervorming. Het- betekent dat cursussen bestuurs- opleiding tot wedstrijdleider jiding tot (assistent) trainer op worden gezet. luurlijk juichen wij een dergelijke kkeling toe. Het verkleint de rstand die de denksporten hebben t lichamelijke sporten en zal het lijk maken onderscheid te blijven Sn. len de dammers him kansen we- benutten en hun sport ook goed te verkopen liggen hier onge- mogelijkheden. Het is maar of gelooft in eigen waar! partij Schotanus versus Wlers- it het provinciaal kampioenschap wilt erige *lsa iie! van Friesland blijkt de gemoederen allerwege bezig te houden. Van Leo Springer ontvingen wij onderstaande bijdragen, die aantonen dat het wel „spitsroeden lopen" was. H. WIERSMA _pj3„sjsyi zien. Grosvenor, die zelf gewond was, keerde terug om te proberen het leven van de generaal te red den. In de serie „Prominente Ame rikanen" zal 21 oktober een zegel van 30 c verschijnen, waarop John Dewey voorkomt. Dewey (1859 -1952) was een pedagoog en een wijsgeer, die grote intellectu ele invloed op zijn land heeft ge had. Hij was geboortig uit Bur lington (Verm.), doceerde eerst in Michigan, Minnesota en Chicago alvorens een leerstoel aan de Co lumbia universiteit te aanvaar den. Proefnemingen, die hij in Chicago nam, leidden tot geheel nieuwe onderwijsmethoden, wel ke thans nog op de scholen in zwang zijn onder de titel „leren door te doen". Dewey was prag matisch filosoof, die invloeden van Kant, Darwin en James Wil liam had ondergaan. Tenslotte nog een zegel in het kader van een jaarlijkse uitgaaf ten bate van de natuurbescher ming in de Ver. Staten. Op de zegel een koppel eenden in de vlucht. De Amerikaanse orga nisatie ter bescherming van wa tervogels heeft tot heden 15 miljoen bijeengebracht en daar mede 900 reservaten gesticht J. J. M. KIGGEN HANS ROTTEVEEL A. F. SCHOTANUS zwart: 7. 8, IX. 13, 14, 15. 17. 19. 20 t/m 24. 27 wit: 25. 26. 28. 30, 31 t/m 36, 38. 42. 45. A. F. SCHOTANUS zwart: 3, 7, 11, 13, 14, 15, 17, 19, 20, 21, 22, 24, 27 wit: 25, 26, 28, 30, 31 t/m 36, 38. 42. 45, Indien 33—29 29x 9 25x23 31x22 Niet goed zoi wegens 33x24 zijn geweest 24—29 20x40 22x33 14x 3 24—29 29x27 27x47 47x24 13 3024 zwart 1. Ter oplossing een vraagstuk van de Haagse problemist zwart: 7. 8. 12, 19. 28. wit: 26. 27. 29. 31. 34, Wit speelt en wint. (Een wereld in wording) door John Kmttel li Hij trachtte zich te herinneren, hoe vaak hij geduren de die twee jaar aan Pauline Inwald had gedacht. Niet heel vaal. Slechts een paar maal, in vluchtige ogenblikken, wan neer de' geest terugblikt en zonder duidelijke gronden of kenbare oorzaken onbeduidende voorvallen en ongewone ge beurtenissen van het leven weerspiegelt, alsof het verleden op een geestelijke film was opgenomen, die voor het inner lijk oog werd afgedraaid. Amadeus herlas, wat hij in het boekje had geschreven. Het leek hem nu wreed, laakbaar, autoritair, ja bijna ver achtelijk cynisch. Hij moest er Pauline wel diep door ge krenkt hebben. Maar toch... hij had dit neergeschreven on der de indruk van een gesprek, dat hij met haar had gehad, het was neergeschreven onder een zekere betovering, hij had zich daarbij aan zijn gevoelens, aan gedachteloosheid over gegeven. Zoiets wilde hij nu niet meer schrijven. „Waarom vroeg ze me, om nog iets in dat boekje te schrijven? Wat een vreemd meisje! Hoe kwam 't toch. dat ze het boekje bij zich had, toen ze me ontmoette? Het was toch beslist een toevallige ontmoeting!" Hij bekeek het boekje weer. De omslag was niet nieuw meer. Die was versleten, werkelijk het was het omslag van een boekje, dat vaak gebruikt was. Een vreemd lief meisje! Hij liep de kamer op en neer, waarna hij ging zitten peinzen. Het was een moeilijk ogenblik voor hem, want hij had afstand gedaan van de mooiste van alle rijke gaven des levens van de liefde namelijk. Van al zijn geheimen was dit het moeilijkste om te dragen, want hij was jong, sterk, gezond, knap van uiterlijk en charmant. Hij bezat een geluk, dat verre boven het middelmatige uitstak, hij had een stuk uitgesproken romantische natuur. Hij bezat eveneens enige van de beste intellectuele gaven. Maar hét allergrootste geluk, dat van de liefde, ontweek hij. „Ze zal nog gevaarlijk voor je worden, als je niet oppast", sprak hij tot zichzelf. „Pantser je. Laat die aangename geur niet tot je doordringen. Zorg, dat haar ogen niet op je rusten. Blijf sterk en onwrikbaar. Dat alles deugt niet voor je." Plotseling maakte het onweerstaanbaar verlangen om Zürich te verlaten zich van hem meester, het verlangen, om Zürichs huizen en inwoners te ontvlieden, het verlangen, om alleen met zichzelf met zijn beste vriend te zijn. En voor er nog enige minuten verlopen waren, was hij al tot het besluit gekomen, om te vertrekken. Hij sprong op, pakte een klein koffertje in en legde er Pauline's rode boekje in neer. Daarna verliet hij het atelier, dat hij sloot, hij liep nu naar beneden naar de garage, waar zijn auto stond en reed weg. De wagen vloog voort door dalen en over heuvels, naar Schwyz, van daar naar Brunnen, langs het meer, dan door Tellsland, omhoog door het donkere dal der Reuss over honderden windingen steeds hoger klimmend, terwijl de lucht gedurig kouder werd. Het middernachtelijk uur had al geslagen toen hij het bergdorp Andermatt bereikte. De helderste sterren schenen in de nachtkoepel boven het versterkt centraal massief van Zwitserland. Hij kende alle toppen en spitsen, hij had er zowel bij dag als bij nacht over gevlogen, toen hij gedurende zijn militaire diensttijd snelle vliegtuigen bestuurd had. Hij trok een hotelportier, een oude kennis uit zijn slaap, nam een kamer en viel enkele minuten na zijn aankomst in een diepe slaap. (Wordt vervolgd Hor.: 1. gierigaard, 4. vreemde taal, 8. de fijnste veren, 12. lichaamsdeel, 13. strijdperk, 14. kerkelijk zangstuk, 15. eer waarde Heer (afk. Lat.), 16. alles wat men drinkt, 17. telwoord, 18. meisjesnaam, 19. deel van het gelaat, 21. nauw, 22. plaats in N.-Brab., 24. spitse bek van een vogel, 26. broeikas, 28. paard. 31. schraal, 33. roem en eer, 34. het voedsel der Israëlieten in de woestijn, 36. bekende afkorting, 38. scheepsvloer, 40. trapper van een fiets, 41. verstandig (Barg.), 43. dapper, 44. moerasvogel, 45. ingang, 47. zware zoete wijn, 49. muzieknoot, 50. wezenlijk, 51. mandje, 53. reeks, 55. achterdeel van de hals, 56. verzekerings- brief, 58. dikke boterham, 61. nachtgewaad, 62. ieder, 64. stronkje. 66. muzieknoot, 68. scheepsvloer, 69. stengel, 70. scheik. element (afk.), 71. bestelling, 73. meisjesnaam, 74. vogel, 75. kloof, 76. ver dieping, 77. getimmerde bewaarplaats. Vert.: 1. eetgerei, 2. Frans beeldhouwer, 3. bijwoord, 4. vreemde taal, 5. regen (Vlaams), 6. werktuig van de goudsmid, 7. voorzetsel, 8. rivier in Rusland, 9. jongensnaam, 10. keurig, 11. kurk, 13. vlakte maat, 14. klap, 17. eer, 20. land in Europa, 22. grond die bij een hoeve behoort, 23. myth, figuur, 25. de geboden som, 27. rond gebouw, 28. wiel, 29. koord van een speeltuig, 30. krijgsmacht, 32. vlegel, 34. lengtemaat, 35. de gezamenlijke hoeveelheid, 37. Europeanen, 39. rund, 40. stap, 42. punthoed, 46. latwerk, 48. hoenderachtige vogel, 51. bewijs van betaling, 52. onbeduidend, 54. verlegen, 56. puistje, 57. glijvoertuig, 59. waterlelie, 60. uur werk, 61. voorzetsel, 63. papegaai, 65. vracht, 67. vlaktemaat, 68. boom, 69. groente, 72. lidwoord, 73. atmosfeer (afk.). 74. familielid. 8. o.r, 9. toeter, 10. ar, 11. adiê, 12. leenman, 15. ges, 19. donor, 21. gelag, 24. R.D, 25. kandelaar. 26. plantlore, 27. ts, 29. R.K, 30. al, 32. boort, 34. egels, 35. midas. 37. Leo, 40. kat, 44. portier, 45. order, 47. aroma, 49. massaal, 51. talent, 52. nr, 53. pt, 54. temeer. 56. R.L., 58.. pa 60. Esla, 61. ver, 63. unie, 66. val, 67. rem, 71. as, 72. Be. 73. ta, 75. Ie. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. OPLO SSING VAN DE vor tIGE PUZZEL Hor.: 1. deleman, 7. portaal, 13. reis, 14. leger, 16. orde, 17 es, 18. Ld, 20. Gen, 21 ge, 22 i.e., 23. strook, 26. Petten, 28. Donar, 30. alles, 31. eb, 33. konkelaar, 35. ma, 36. nol,, 38. R.D, 39. N.G, 40. kin, 41 oei, 42. emelt, 43. Gad, 44. pro, 45. o.l., 46. la, 48. tam, 50. Ot, 51. transport, 55 sa, 56. radar, 57. troep, 59. teller, 62. Emmaus, 64. is, 65. er, 66. ver, 68. A.E, 69. na, 70 elan, 72. baret, 74. Elia, 76. rasteel, 77. makreel. Vert.: 1. Dresden, 2. eest, 3. li, 4. eslook, 5. al, 6. neg, 7. pen. DOR .DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - f aa* oi VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR lijk t- ig nichten en neven, 1 maken jullie het allemaal? gezond? Nog eventjes en jullie breekt de herfstva- ie alweer aan. jachtig.' We zullen hopen dat on dan niet met vakantie is ms eens fijn komt verwen- Dat zou heerlijk zijn! Heb- we al kleine plannotjebe- urge iwer L, zijn verscheidene meisjes en ns die verleden week de van tante Jos niet helemaal hebben begrepen. Er stond (kkélijk in dat eerst de oude nngen worden opgemaakt, duurt niet zolang meer, maar e moet nog even geduld heb- Zo gauw de voorraad op is, je dat in ons hoekje. >k vroegen meisjes in hun of ze een fotootje mogen en. Natuurlijk mag dat, maar comt niet in de krant hoor! zou tante Jos een „berg" fo- erpl ekrijgen. ze week kreeg ik weer brie zonder naam en adres. Jullie toch wel dat het helemaal netjes is om zo een brief te turen? We mogen toch geen ie anonieme briefschrijver- worden? Stel je voor! We ijven onze naam en adres on- an de brief en aan de achter van de envelop. Afgespro- Vinden jullie dit geen grappig plaatje? Bello de hond is goeie maatjes met de pony van zijn baas. Ah hij de kans krijgt laat hij zich heerlijk rijden hoor! :e week waren er heel wei- goede oplossingen. Vonden het werkelijk zo'n moei lijke puzzel? Nee toch? Vorige week zijn per abuis de prijswin naars niet in ons hoekje terecht gekomen. Zoals je wel ziet staan ze er deze keer wel in. Zijn jullie de afgelopen iveek erg natgeregend toen je naar school moest? Vooral de meisjes en jongens die een eind moeten fietsen hebben het wel geweten. Maar wie weet.... misschien krij gen we nog mooi weer voordat de winter begint. Moed houden maar hoor! Daaag, tot de volgende week. TANTEJOS Oef. wat is de kok boos en wat schrikken de mensen die om hem heen staan. Wat is er eigenlijk gebeurd? De kok ziet dat de lettergrepen op de borden helemaal door- elkaar zijn geraakt. Wat nu? De mensen kunnen niet eens lezen wat voor lekkers hij heeft klaar gemaakt. Gaan jullie maar eens de lettergrepen op zoeken die bij elkaar horen. We krijgen dan drie tboorden. De oplossing moet vóór 22 oktober worden ingezonden. JARIGEN Prijswinnaars Meisjes en jongens, vorige keer zijn de namen van de winnaars niet in ons hoekje gekomen. Hier komen ze alsnog hoor! Het zijn Ria Rietveld in Ha- gestein cn Elsart Vuik in Bolnes, die hun prijs krijgen thuisge stuurd. Deze week zijn de gelukkigen Agné van Klaveren in Ha- zerswoude en Hanneke van Wij nen in Delwünen. Ook zy krijgen hun prijs thuisgestuurd. DIT VERSJE STUURDE ALIE TERLOUW IN Pats-Pom Pats-pom. o wat dom, O wat dom deed Jantje. Gooit zijn volle beker om, Met zijn dikke handje. Alles druipt de tafel af, Op zijn schoon servetje. En nu moet hij voor straf, Zonder koek naar bedje. Die koekoek Heleentje was van de zomer aan het kamperen met haar zusje Liesbeth en haar mamma en pa pa. Op een morgen als het prach tig weer is roept de koekoek de mensen wakker. Heleentje hoort hem roepen en vraagt aan haar vader: „Hoe laat is he tnu papa?" Zij dacht natuurlijk aan het koekoekklokje. HIER IS DE OPLOSSING VAN DE DIERENNAMEN: kanarie, leeuwen en beren. PUZZELOPLOSSING Het jongetje A trekt aan het paardje, het jongetje B aan het bootje en het jongetje C aan dc 4 auto. Dit mooie huis tekende Helmi de Graaf voor ons. if-;::: Lappie Loep en de pruikebollen LANG ZULLEN ZE LEVEN!!! Marian Beurmanjer, Wout Bui tenweg, Janneke Doorduin, An nette Doorn, Ankie Harlaar, Min- ny de Laat, Nellie Bos, Meindert van Rumpt, Piet Scheijbeler, Robbie Vermei j, Ariëtte Vos, Elsart Vuik en Kunie v. d. Wate ring van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. 72. De volgende morgen keken alle pruikebollen in de spiegel. Van verrassing schreeuwden ze het uit: „Het heeft geholpen!" Het was me een herrie van belang en het hele strand gonsde ervan. Iedereen was blij. De haargroei was gestopt! Lappie en Jonas keken uit hun tent en luisterden naar het gejoel op het strand. „Het heeft geholpen, Jonas," zei Lappie. Daar keek Jonas van op. „Dan zijn we nu eindelijk van dit vervelende avontuur af, is 't niet Lappie, of...." Lappie knikte. „Ja Jonas, ik geloof, dat nu iedereen die last had van de vreemde haargroei een bad genomen heeft.... ze zijn er waarschijnlijk allemaal al vanaf." „Jo nas slaakte een hele diepe zucht. Lappie keek lachend om. „Ja, dat is inderdaad een echte opluchting," vond hij. Moeder: Maar Jan heb je ooit gezien dat Ik met zulke vuile handen aan tafel kwam? Jan: Nee moe, maar toen U zo klein was als ik, heb ik u nooit gezien. Welke namen van steden staan hier De letters van deze namen zijn helemaal doorelkaar geraakt Zoeken jullie maar eens precies uit wat hier staat. CHREUTT, LOEGNEH EN TRATDHOEM. 1047: We hebben hem al herkend natuurlijk. Het was Krelis, de pronte boe- rejongen uit de buurt, die zijn diepbeminde Jantina met een onverwacht be zoekje kwam verrassen. Maar hy voélde zich nu diep gekwetst, de arme Krelis. Boos stormde hij te voorschijn, terwijl hij riep: „Van de week mos ie zo nodig flauw vallen in de armen van Sjeems Pond, hè? En nou sta je weer te konkelesmoezen met die slappe bietel-pro- vo uut de stad! En wil jij zo graag mannekwijn wor den? Ha, dan mag je eerst wel een ander mombakkes opzetten, want je bent veuls te lelijk!" En met deze ontactische opemrking 'had Krelis zyn bloedeigen Jantina blijkbaar precies op haar gevoeligste plaats je getroffen, want jonge jonge, wat werd ze nu kwaad. „Dat néém ik niet!" gilde ze. Wat ze wèl nam, was een emmer water, waarmee ze nog zo juist de melkbussen omgespoeld had. Met een welgemikte worp kieperde ze de in houd over Krelis heen, roepende: „En nou is onze verkering voor eens en voor altied uut!" Dat was klare taal en Krelis kon dan ook niets anders meer doen dan er vandoor gaan. Verbolgen stapte hy heen, terwijl het water aan alle kanten uit zijn kiel droop. Voor de smidse aangekomen, belde hij een boze vuist en hij gromde: „En jou krijg ik ook nog wel met de stadse grap pen!" Het was dus allemaal heel duidelijk: Krelis zon op wraak.... Smidje Verholen en de Knap-Mutator Diezelfde avond gebeurde er elders in het land ook weer iets, dat de moeite waard is even te vertellen. Kolonel Plimmp wm naar Oosterwald ge gaan, een prachtig plaatsje in het rustige boagebied van Hoogwouderwier. De B.G.D. 'had smidje Verholen daar ondergebracht in het luxe familiehotel Verholen daar ondergebracht in het luxe familiehotel „De Vergulde Baers" ea de kolonel vond, dat hjj de heer Verholen eens op de hoogte moest gaan brengen van de stand van zaken. Hij bood de smid een koele dronk aan en vertelde hem allee. Dat wil zeggenalles wat-ie kwiit wou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19