Linnenkast Negen maanden anders IJ NIET LANGER STATUS SYMBOOL Voeding van aanstaande MOEDER Voor mannen anders leven begint eertig dialoog Betere bestrijdin f brandwonden Q Wilt u onze jcover-girl' worden? ZATERDAG 19 OKTOBER ■h Op de omvangrijke markt voor huishoudtextiel vol trekt zich een niet geringe omwenteling. De huievrouw in epé denkt namelijk heel anders over haar uitzet dan haar moeder en grootmoeder. Vier en twintig lakens, acht en veertig slopen, hoge stapels theedoeken, linnen doeken, servetten, tafellakens? Vergeet het maar. De tijd van de gevulde linnenkast is voorbij. Niet langer beginnen meisjes in de huwbare leeftijd „alvast" wel overwogen haar linnenuitzet op te bouwen. Ook zonder zo'n stapel kan ze het huwelijk in gaan. one „Ik zit tot over m'n oren Tn het kinderen krijgen. Mensen, alsof er geen overbevolking bestaat. Allemaal zijn we buik jes aan het kweken. Twee vriendinnen, vier naaste buur vrouwen, mijn zusje, en dan ook nog Ikzelf". Zo begint len Cohen Roos haar dag boek van een vrouw In ver wachting, dat Gebr. Zomer Keunlngs, Wagenlngen uitgaf. Het boek kreeg de alleszeg- Het verhaal over haar zwangerschap was een op dracht. Merkwaardig genoeg komt len Cohen niet aan het verslag van de geboorte van haar derde kind toe. De vriendin-met-fototoestel ver telt het kraamverhaal. Heel fijn tekent de schrijfster zelf de sfeer in huis. Al6 er een kindje wordt verwacht leven in het moderne gezin óók de jongste kinderen mee. Doch ter van vier reageert bij de vraag of ze een nieuw gezins lid op prijs zou stellen inet: „Nee, we hebben toch al een baby". In de loop van de zwangerschap kan moeder steeds weer een stukje voorlichting kwijt. „Het trappelen van het kindje daar binnen is ies wat ook haar enorm intrigeert Maar steeds had haar kleine handje geen succes. Ze legde het zo voorzichtig op mijn buik, dat ze ook bijna niets kon voelen. Maar naarmate de baby groeide en zich krachtiger ging bewegen, lukte het natuurlijk beter en altijd weer was ze even stil als stralend over dit wonder." Iedere zwangerschap is anders. Ook len Cohen ervaart dat als iedere moeder. „Je hebt werkelijk geen idee, in je eerste zwanger schap. Ik had zelf wat vage gevoelens van een klein lief babytje tegen je aanhouden, er goed voor zorgen. Maar hoe ingrijpend ik er zelf door zou veranderen, ik had geen idee. Wat is het toch, moeder worden? Het Is voor mij de verrukkelijke ontdekking geweest mezelf kwijt te raken. Zelfbewuster en tegelijk kleiner worden. Heel andere dingen in het leven belangrijk gaan vinden en niet het idee hebben dat je nooit meer in je eentje ergens anders helemaal zorgeloos en gelukkig kunt zijn." Haar eerste twee kinderen kwamen in het ziekenhuis ter wereld. Vijf weken voor deze bevalling stuurt ze alle plannen in de war: ze besluit dat de derde baby thuis zal worden geboren. „In ons plaat selijk ziekenhuis bleek namelijk tot m'n eindeloze schrik, dat je hier de baby niet bij je op de kamer hebt.'1 't Blijkt een reden om met geen stok naar dat ziekenhuis te willen. „Voor mij is een bevalling ook een partus in de eigenlijke zin van het woord. Een scheiding. En hoeveel opluchting en vreugde die van zelfsprekend voor de moeder inhoudt, er is ook een gevoel van leegte opeens." Ras-moeder als len Cohen is, vraagt ze zich af: voer baby zelf is het geboren worden helemaal een ingrijpende gebeurtenis. „Moet mijn eerste kennismaking met een nieuwe wereld een kamer vol andere schreeuwende babies zyn? Het moge sentimenteel zijn, maar ik ben ervan overtuigd, dat moeder en kind die eerste tijd bij elkaar horen omdat ze elkaar nodig hebben. Het moet zo zijn, dat je de gelukkige en ontspannen sfeer van die dagen op de baby uitstraalt." Over de moeder-kind relatie zegt len Cohen rake dingen: „Met jaloezie denk ik aan inlandse vrouwen die hun baby de hele dag bij zich dragen". Ze voelt na de bevalling nog steeds een leegte, „die pas verdwijnt als ik hem tegen me aanhoud". Blijmoedig en eerlijk vertelt zij haar emoties: „ik ben ontzettend moe, ik ben ontstellend gelukkig". Doktoren en verpleegsters, kraam- en gezinsverzorgsters kunnen uit dit verslag heel wat over de psycho logie van de kraamvrouw opsteken. Zo zal de aanstaande moeder zich beter aan de voorschriften houden als ze weet waartoe ze dienen. Ze leest bijvoorbeeld dat er door het uurtje rusten meer bloed door de placenta gaat stromen, wat het kind ten goede komt. „Ik wist het niet Weet je dat wel. dan licht je er minder de hand mee, dan wanneer het alleen om jezelf gaat." len Cohen denkt ook aan de „kraamheer", die een stukje vrouw verliest maar een kind wint. Een moeder is een moeder is een moeder Zij vertelt veel duidelijker dan de kanttekeningen van de dokter na elk hoofdstuk, hoe het is om moeder te worden. Ondanks alle pijn en zorgen, overbevolking hier en voedseltekorten daar, staan we altijd weer vertederd boven elk nieuw aandoenlijk hoopje mens, zijn we blij met de nieuwe band in het gezin. Iedere moeder zal dit boek met een plezierig schokje van herkennen in één adem uitlezen. Is zij „aanstaande" dan zal ze het telkens weer hérlezen met een zucht: zij ook, in dat aparte wereldje van „negen maanden anders". gende titel „9 maanden an ders". Jet Stikkers maakte prachtige platen van de groeiende moeder, en van de baby nè de geboorte, len Co- hen vertelt openhartig over de pijntjes, de mijmeringen, ver wachtingen, ontroeringen ge- durende de tijd dat zij haar derde kindje droeg. Een boek, waarmee iedere aanstaande moeder (en vaderl) héél blij Is te maken (100 blz., f 5.90). Andere raken nemen nu de plaats van het linnengoed in. Een verlovingscadeautje van moeder kan nu best een of andere keuken machine rijn. De woonkamer wordt exclusief ingericht en in de keuken starten de moderne bruid jes graag met een volautomatische wasmachine, of een fornuis met grill. Er zijn andere bestedingsmo gelijkheden. Aan de uiterlijke ver zorging wordt veel aandacht besteed (make up en mode); bui tenlandse reizen, televisie, auto zijn evenzovele geldopslokkers. Voor de linnenuitzet zorgde vroeger het bruidje, en met dat kostelijke goed deed ze tot haar vijfentwintigjarige bruiloft of lan ger. Kent u ook niet een oude dame die trots vertelt: „Dit tafella ken is nog van mijn linnenuitzet?" De jonge vrouw van heden werkt er niet zelden bij. Is haar kleine stapel linnen op, dan is ze in de gelegenheid die weer aan te vullen naar de mode van de dag. IX'ant ook dat is een verschijnsel: de huisvrouw van nu wil haar uitzet niet langer wit en wit alleen, al zouden de vele advertenties en TV-reclamestrips dat wel doen ver moeden. Nu worden geheel be drukte lakens en slopen in de han del gebracht. Het eentonig witte laken is er uit. Lakens in pastel kleuren, lakens in ruiten, lakens die geborduurd zijn, lakens met bloemetjes, in heldere modieuze kleuren hebben het wit verjaagd. Ongeveer 73 procent van de Neder landse gezinnen houdt van flanel len lakens voor de winter. Ook deze zijn in gekleurde en gebor duurde uitvoeringen in de handel. Lliteraard volgt de fabrikant dit sterk gewijzigde koopgedrag van de Ncderland.-e huisvrouw. Al loopt dc markt niet terug, ex pansiemogelijkheden zijn er nau welijks. „De enige weg is" aldus een vooraanstaand fabrikant van huishoudtextiel „onze produkten zo eenvoudig en functioneel moge lijk t$ maken tegen een zo 6cherp mogelijke prijs, waarbij aan de kwaliteit geen afbreuk mag worden gedaan." We mogen er du» op rekenen dat de ontwikkeling in de richting van een „modieu» bed" wordt gestimuleerd. Het luxe huishoud textiel zal onder meer door mindei bewerkelijke produktiemethoden eenvoudiger worden en wat plezie rig klinkt: waar mogelijk in prijs verlaagd. Koele koffie-dranken Gezellig avondje met vrien den. Ze moeten nog rijden. Wat zullen we nu eens serve ren. Hier i rat koele koffie- drankjes, waarbij u de Sterke drank eventueel kunt weglaten. Van links naar rechts: 1. Vul de bodem van een niet te hoog glas met fijn ge hakte ijsblokjes en een stuk je citroen. Giet er wat Curasao overheen en vul verder op met koude, sterke koffie. Zet een schijfje citroen op de glasrand. 2. Neem een whiskyglas, doe daarin wat sinaasappel partjes en vul het glas op met zoete, sterke, koude koffie. Serveren met sinaasappelschijf op glasrand. 3 en 4. Giet wat sinaasap pelsap op een schoteltje, dom pel het glas met de rand erin en daarna in kristalsuiker. Vul het glas met sterke, koude kof fie (met of zonder suiker) en laat hierin 2 cocktail 1 kersen eventjes trekken. Garneer met prikker en cocktail-kers. 5. Neem een wat groter glas en doe daarin een eetle pel vanille-ijs, waarop u wat koffie-extract giet, vervolgens hierop weer vanille-ijs, daarna koffie-extract. Bovenop kómt slagroom met suiker en uat rum opgeklopt). Eert sterk toenemen in gewicht kan op de bevalling vertragend werken. Het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding beveelt per dag bij een normale zwan gerschap pl.m. 100 calorieën per dag meer aan. Deze extra hoe veelheid stijgt tot 300 calorieën aan het eind van de eerste helft der zwangerschap. In de tweede helft kan dit tot 400 calorieën stijgen boven de behoefte van de niet-zwangere. Bij geringe arbeid zijn deze hoeveelheden iets te hoog! Streef naar een laag vetver- bruik, liefst niet meer dan 30 - 35 pet vetcalorieën (denk aan de vetarme melk in dit ver band). Een extra hoeveelheid kalk van 300 - 500 mg. per dag gedurende de negen maanden zou ruim in de behoefte voor zien. De aanstaande moeder heeft behoefte aan iets meer ijzer (15 tot 20 mg. per dag) en bij een zeer vetarme voeding moet ex tra vitamine A-D er aan te pas komen. Gebruik bruinbrood in plaats van wittebrood; rauw kost en citrusvruchten leveren vitamine C. Algemene richtlijn: De aanstaande moeder moet niet meer aankomen dan twintig procent van haar eigen li- - chaamsgewicht. Na twintig we ken kan hiervan zes a zeven procent zijn bereikt. „Aan verschillende dingen heb ik me geërgerd" begint Mejuffrouw G. te D. (uw adres?) „Bijvoorbeeld: .,'s Morgens ben je fit maar 's middags gaar", daar heb ik toch om gelachen. En een an der knapt zo lekker op als zij 's middags een uiltje knapt Zijn die mensen dan zo lui of niet gezond? Een vrijgezel moet maar zien; de mensen moesten zich schamen dit te schrijven. Ik ben eenenzestig jaar en werk de hele dag nog. Tussen de middag vlug naar huis, staande eten, een flink eind fietsen en daar gaan we weer. Ik ben al zevenenveer tig jaar bij dezelfde baas. Ik mag niet klagen maar je mag je zelfs niet moe en akelig voelen. De rest vindt het heel gewoon, de hele dag maar werken. Zondags ben ik te moe om naar de kerk te gaan. Zo zijn er veel vrijgezellen van boven de vijftig. Voor de mannen ligt het heel anders, ik zie het wel aan mijn broers. Die komen 's avonds thuis: krantje lezen, koffie drinken, eten. t.v. kijken... hun vrouwen zorgen voor hen. Het is een mooie maatschap pij; wij kunnen voor alles dik betalen terwijl het salaris ook zoveel niet is. Een jonger meisje met minder ervaring verdient veel meer vanwege haar leeftijd. Ik kan wel 's morgens op bed blijven lig gen. de dokter laten komen en zeggen dat ik totaal op ben. Maar daar tracht ik voor te waken. Mezelf moed inspre ken en 's morgens zeggen: „Vooruit eruit, het molentje gaat weer draaien." Ook Mejuffrouw V. te H. trof het dat er gesproken werd over „een beetje kalm aan doen". „Inderdaad is dit, wil men zich fit blijven voe len, heel verstandig wanneer men hiervoor gelegenheid heeft. Helaas niet voor de werkende vrouw, die dient nog voor de volle honderd proeent aan het arbeidsproces mee te doen. Ik ben nu vijf enveertig jaar en sta al heel lang bij het bureau voor huisvesting ingeschreven. Tot mijn spijt moet ik constateren dat ik over de aktiviteiten niet enthousiast kan zijn. Bij woningbouwverenigingen word ik niet ingeschreven. El ders kreeg ik te horen dat je minstens vijftig jaar moet zijn om voor een huis in aanmer king te komen.... Hoewel de inhoud van deze brief wellicht niet geheel op uw rubriek is afgestemd, geeft ze wel weer de woningnood waarmee de ongehuwde veertiger steeds geconfronteerd wordt." „Pluis en plastic wordt wel eens vergeleken met ouderen en jeugd" merkt mevrouw G. te D. op. „Pluis is warm. diep van kleur, blijft lang, heeft franje en kan overal tegen. Plastic is koel. ko&d, hard, nuchter, zakelijk. Misschien vindt u het een vreemde ver gelijking, maar wat kan de jeugd weinig begrip hebben voor ouders en anderen. Wat eist zij veel en toch zijn ze werkelijk zo? Wij ouderen, geven wij wel die warmte die zij nodig hebben? Zijn wij de franje om alles gezellig te ma ken? Al ben je nu oma, het is niet meer zo leuk als vroeger. Wat kan je nog breien wat in de smaak valt. Er is nu zoveel moois voor baby in de winkel. Besteed dan die tijd aan sport en spel, in een club. omgang met de jeugd, enzovoorts. Pro blemen heeft iedereen, de ou deren. de jeugd, net zo goed als opoe in de polder vroe ger." Mevrouw I. te D. wil graag een loflied zingen op de jaren na de veertig: „De belangrijke dingen vallen je meer op; je hebt ervaren dat er hoofd- en bijzaken zijn. Je zelfkennis is gegroeid door dit alles. Vooral dit lijkt mij zeer belangrijk. Je weet beter wat je wèl en wat je niet kunt, ligt. aanspreekt, waardoor je je ze kerder en evenwichtiger voelt. Misschien beleeft iemand dit allemaal wel voor de veertig jaar, maar gezien de gesprek ken met leeftijdsgenoten is veertig plus een aardig gemid delde. Ik merk het uit de om gang met jongere kennissen. Soms hebben ze kinderen van dezelfde leeftijd maar dèt be paalt toch niet hun beleven en verwerken van de dingen. Ik zou ook het woord „wijsheid" in dit verband willen gebrui ken, al is die uiteraard niet aan een leeftijd gebonden. Het heeft toch beslist te maken met ervaring, verwerken, bo ven de dingen staan. Het lijkt me logisch dat daar tijd voor nodig is." „Voor de veertig leven we meestal in een roes omdat je gezin je zo in beslag neemt" vindt mevrouw M. te R. „We zijn er dan echter nog niet... Ik kreeg nog twee kinderen na mijn veertigste. Op de middelbare leeftijd komt er wel meer bezinning en zien we nieuwe mogelijkheden. En mocht u sluimerende talenten hebben voor creatief werk: nu is er de tijd en gelegenheid cursussen te volgen, bloemschikken, borduren." ,,'k Heb vroeger dikwijls verlangd om te reizen, bergen te beklimmen enz.", zegt me vrouw U. te M. „Dat ging toen om financiële redenen niet. Nu nog steeds niet, want als weduwe met drie kinderen moet je je geld anders beste den. Als de kinderen ouder zijn en een baan hebben ver wacht ik nog wel eens een buitenlands reisje. Dat is ook een heel verschil met vroeger, de wereld is kleiner gewor den. Naar je begrip waren toen Italië en Spanje onbe reikbaar: alle mogelijke jon gelui gaan er nu naar toe. Hoewel de „welvaartsbooj" waar u over sprak erg persoonlijk is en niet alleen van jaartallen afhangt. Dat gaat alleen op als je met het gemiddelde rekening houdt." Mevrouw N. te V. vond de reactie van de eerste ronde erg somber. „Ik heb niets ge merkt van narigheden toen ik veertig werd. Ik deed aan sport, evangelisatie en voelde me jong met de kinderen, 'k Ben nu zestig jaar maar voel me niet als zodanig. Wees ge woon jezelf, lach, zing. wees behulpzaam en luister als er iemand bij je komt met moei lijkheden. Zet dames, een handwerkmiddag in elkaar eens in de maand, voor het Magdalenafonds of weet ik wat. Dan is er geen tijd om aan je leeftijd te denken. Ga eens uit de oude sleur, doe eens iets leuks. Maak er iets van: iedere leeftijd heeft zijn charme!" In de laatste jaren is het aantel sterfgevallen ten gevolge van ern stige brandwonden aanzienlijk ge daald en kan men spreken van een grote vordering terzake van de me dische wetenschap. Dit plezierig bericht geeft „De Brandweerman", blad voor en van alle Rotterdamse brandweerlieden. Doodsoorzaak bij brandwonden is in de regel Infectie, als gevolg van bacteriën die zich In het ver brande weefsel nestelen. In de eerste week na de vertiif kunnen in elke gram van h#l brands weefsel honderd ff bacteriën voorkomen. h Kolonel Robert Lindberg, |c rioloog van het Amerikaanss, stelde een romige sulfamyln men. dat met stijgend succei toegepast, ook bij soldal) Vietnam. Een tweede genei del werd ontdekt in Missoifi de Washingtonunlversitelt, lijk een bepaalde menging r half procent zllvernitraat GOED NIEUWS! BLADZIJ IS DE PAGINA VAtf LEZERES. BEWIJS: IEDERE WEEK HEB" KANS, ONZE „COVER-GIRL" TE WORDf NIET DE ONWAARSCHIJNLIJK MOOIE, Ff! HOEZEPOES UIT DE DROOMWERELD SHOW EN FILM EN ROMANTISCHE BLAQf midc MAAR ECHT ZOALS U BENT. EN DAARBIJ «u ibbe ond< en i ;eloc ree izijn' EIGEN KORTE IMPRESSIE OF EEN LEUKEjde" VARING, EEN VERZUCHTING, KRITIEK OF^ LIMERICK. WIE MEE WIL DINGEN, STURE I KORTS, MET FOTO EN ADRES, AAN: REDA(J BLADZIJ. AAN ONZE „COVER-GIRLS" WE GRAAG EEN VERRASSING. WIE DUR WIJ GEVEN HIER METEEN EEN IDEETJE HET KAN. Zij, dat Is dan mevrouw N. Deur- loo-Thorenaar, Kraaienlaan 24, Den Haag. Haar „kortje" is de volgende vakantie-ervaring: Ik was ergens In Italië met mijn nichtje en dochter op de markt. Kooplieden riepen: „Mamma, mag Ik je dochter heb ben?!" Mijn nichtje kocht een prachtig tasje voor twaalf gulden, drie pakjes Nederlandse sigaret ten en: drie zoenen. Haar ouders stonden erbij, dus ze was goed be waakt. Mijn dochter Paula zei: „Ik kon mijn tas voor vijfhonderd lire minder krijgen, als ik een zoen zou geven. Maar dat vertikte Ik". De over ons onderwerp ontvan- jen brieven zijn te splitsen in ,voor" en „tegen", waarbij dan opvalt, dat de eerste uit vraag-brleven bestaat en dat de tegenstapel (de dikste) alle ant woorden bevat. De vragen-brieven tasten af, zeggen als het ware: ik ben blij dat je de weg met me wilt gaan. maar het is e&n verschrikkelijke wereld, niet? En de brieven met de antwoorden wijzen me op de cate chismus („kuis en ingetogen le ven") en op de Bijbel: „De apostel zegt: het huwelijk zij eer baar onder allen." Ook zij verkla ren dat de wereld verschrikkelijk is maar zij doen dat. ik zou haast zeggen: met e&n zekere voldoe ning. Terwijl de jonge vrouwen het meest zitten met de vraag hoe IN deze wereld te leven, taak en roe ping te verstaan, zich van oordeel te onthouden, verklaren de oudere, de antwoord-vrouwen, dat zij ki déze zaken (die van het lichaam) van de wereld AF leven. Wat mij nu verdriet doet is. dat de oudere dikwijls denkt dat de jongeren maar al te graag in zon de willen leven, zo van: het wordt je toch wel vergeven. Kan geen enkele oudere het opbrengen te veronderstelle dat ook de jonge vrouw „kuis en inge togen" wil leven? Ik ben overigens bang, dat „kuis en Ingetogen leven" voor velen betek&nt: zoveel mogelijk van het lichamelijke afzien. En dat is dan hoger, reiner De jongere keert zich hier tegen, op goede gronden. Geen zelfkwelling, geen kl-oster. alsof dat een Gode meer welgeval lig leven zou zijn. De jongere zegt: ik e iteer de sexualiteit als e&n gev<- van God. Zoals brood. Als I geen brood mag eten om gezondheids- of andere redenen, dan hou ik toch niet op met eten. Het is natuurlijk mijn slechte schrijven dat de tegenstellln belde groepen onvoldoende lijk heeft gemaakt. Ik geef daarvan allereerst de schu ben zo voorzichtig gewees zoeken naar en openstaan meningen dat iedereen bij recht kon en niemand de kcj de kop kreeg. Wat Ik dan no positiefs gezegd heb, is vo ouderen In onze kring te Niet het gelovig zoeken na) weg voor het beleven van in deze ingewikkelde maatsd is voldoende, nee, er IS weg. nl. de hunne. Hoeveel respect ik ook o£ voor die opvatting, ik kan s del&n want ik zie dat ze nietl Het is als een zalf waarom il KI jaren bij de dokter liep. Totl ontdekte dat het smeersel «uur vervangen was door een andlbur neesmiddel. Al wat er nog ligt aan vri antwoorden hoop ik kn perst brieven tegemoet te komei moeten per slot weer eens Eén ding moet mij nog vt .hart. Een paar keer kwam mijn post de waarschuwing 1Uur beseft u wel mevrouw, dalI uur een christelijke krant 8chrijfnUur V. en of. Dat besef ik zo goed, j doodmoe ben van alie voort* heid. Niet meer tot de plepi( behorend maar te ongedurljl" de ouderen probeerde ik i ootmoed naar beiden te luisM Probeerde ik te gaan pratï wel zo dat ze naar elkaar r luister&n. „De jongeren luisteren zeggen de ouderen „Maar",iuur gen de Jongeren, „de ouderen! uut ben hun antwoord al klaar, zijl uui ben niet eens naar onze f geluisterd." En zo verlies ik mijn eigen j antwoord, mijn zg vlotheid. uui luister. Dat is de winst voorl zelf uit deze rubriek: ik heb luisteren. En het is geweldig, eenmaal gaat luisteren, wat jt HOORT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 16