NPD EN DE DUITSERS De Duitsers Ontbijt met z'n drieën mag niet politiek zijn OPINIE STUDENTEN-ANZEÏGER Natïonal+Zeitung Der Schuldige heiflt Israel Vlit der NPD bricht sich dos Neue Bahn Natlonal+Zeitui Zeven dogen verder WRAAK Rampenfunctie voor plastic Wie ben ik Dr. G. J. Lammers met pensioen PTT vertelt sprookjes Gooi 'm maar in 't water STORR cof ZEVEN Cl HM ZATERDAG 12 OKTOBER Het verhaal gaat, dat strandjutters van Schiermon nikoog een stuk vee met een brandende lantaarn tussen de hoorns over het duin joegen bij een storm. Schippers die een deinend licht vanuit de verte zagen, dachten dat daar bevaarbaar water was en sloegen te pletter op de gron den, waardoor het schip een prooi voor de jutters was. Eertijds hadden de heren van het eiland van de „schiere monniken" (lekebroeders uit het klooster te Rinsumaeeest, die het onbewoonde eiland over de wadden benaderden en bewoonbaar maakten) die houding als wet. En in de achttiende eeuw ontston den tussen Friezen en Gronin gers rellen over de „buit". Stoffelijke resten van omge komen schepelingen werden nauwelijks aangekeken, want belangrijker was de buit die weer maanden leven voor de eilanders betekende. Verteller bij uitstek, K. No- rel beschrijft in zijn nieuwste roman van de zee „Wantij" (Riviere Voorhoeve, Zwolle) de levensgeschiedenis van Fedde Wadman. Hij laat uiteraard niet de gelegenheid voorbij gaan om te duiken in de rijke geschiedenis van Schiermonnikoog, waar de mens moet knokken tegen de stormvloeden. Trekt men de vergelijking met bijvoorbeeld het bekende „Sil de strandjutter" van Cor Bruijn, dan valt vooral op. dat Norel nadrukkelijk heeft ge kozen voor de geschiedenis en de anekdotes. Het levensver haal van Fedde Wadman loopt als een wat vage rode draad door de wandel en handel van typische eilanders. Fedde, wees van een ver dronken zeeman en een van verdriet gestorven moeder, botst op de „tegenstroom" in zijn leven: door een gebrek aan zijn ogen kan hij, on danks veel studie en aanleg niet naar zee. Voor de eilan ders geldt hij als een misluk keling. Talrijk zijn de perikelen die Nu de mogelijkheid bestaat, dat het federale gerechtshof te Karlsruhe zich gaat bezighouden met een verzoek van de regering te Bonn, de neo-nazistische NPD te verbieden, trekt het over dit verschijnsel geschreven boek NPD neo-nazistische partijvorming in de Bondsrepubliek1) veel aandacht. Het is niet waarschijnlijk, dat het tot een verbod zal komen. Want sinds de partij onder de straffe leiding van Adolf von Thadden staat, wordt angstvallig vermeden, zich in strijd Tnet de grondwet te gedragen. Zij die zich niet aan zijn gedragsregels houden, worden onverbiddelijk tot de orde geroepen of uit de partij gezet. OORZAKEN Overigens is Werner Smoydzin, schrijver van het door Martin van Amerongen ingeleide boek, van mening dat de oorzaken van het groeiende succes van de NPD (Nationaaldemocratische partij van Duitsland) niet zozeer in een versterkte anti-parlementaire op positie van links moeten worden gezocht ook al heeft de partij daarvan geprofiteerd. Veeleer zou men ze moeten zoeken in een bij belangrijke de len van de bevolking aanwezige angst om de economische onze kerheid, in een toenemende er gernis over politieke toestanden en in een merkwaardig sterker wordende drang naar een natio naal gevoel dat zich duidelijk distantieert van het streven der regeringspartijen om tot interna tionale integratie te komen. DEMOCRATIE Smoydzin zegt dat niet meer dan 2 procent van de Duitsers uit overtuiging op de NPD stemt. Heel anders liggen de zaken met de kiezers, die uit zucht tot op positie. omdat ze geneigd zijn au toritair te denken, uit vrees voor de toekomst of „om het die lui in Bonn eens te laten voelen", ertoe komen hun stem aan de NPD te geven. MJt der NPD leber» Minister Heinemonns Vergangenheit hij ondervindt voordat hij, als aannemer en mèt Jantina zijn vrouw, uit Groningen terug keert naar het eiland. Natuur lijk blijft Jantina (in het wit getrouwd!) de eerste jaren een paria voor de eilanders, die opzien tegen zeelui, maar die pe verachting hebben voor het armoedig bestaan van am bachtslieden. Fedde werkt zich er echter bovenop, en Jantina's menselijke benade ring van de eilanders doet het wantrouwen wegebben. Fedde's positie wordt be paald niet gunstig beïnvloed door het feit, dat hij zoon is van een „tsjuuenster". een zienster. Het geestenleven tiert welig op het eiland, vooral in de tijd dat het boek speelt, eind negentiende en begin twintigste eeuw. Fedde en talrijke andere ei landers sidderden van angst als zij dachten aan de „dünat- ters en tjatteljuued", ketel mannen die bij nacht en ontij door de duinen joegen om mensen mee te sleuren en te begraven onder het zand. Want waren de ketelmannen, schipbreukelingen die lieder lijk in de steek waren gelaten, terwijl jutters het schip tot hun bezit maakten, ook niet onder het zand begraven? Naast het „geestenleven" op Schiermonnikoog past echter het oprechte en eenvoudige geloof van de orthodoxe eilan ders logisch in het leven van Fedde. Norel, niet de man die zijn boeken literair met etslijntjes in het geheugen krast, heeft in zijn „Wantij" iets van de eilanders: met stoere trekken accentueert hij het harde, soms meedogenloze bestaan van de ruwe bolsters achter de smalle duinenrij. Dat er ook „blanke pitten" zijn, kan men onderkennen in de boei ende hoofdstukken over „Sjoerd Worst", de matten- vlechter en „Tjerk Eenoog" Het is de lezer van „Wantij" of hij enkele uren toeft bij „beite", die vertelt over het wel en wee van het eiland dat hij bemint, Schiermonnikoog. ■HIHHTH BCüaiïüB Da» Ausiand kauf!<Se dautreha WMsdwB NPD-Unfereane mier ReUitne? De groei van de NPD en de invloed, die zij kan uit oefenen op het politieke leven In de Westduitse Bondsrepubliek, trekken steeds meer aandacht. Het boek „De NPD" Is er ge heel aan gewijd, dat over „De Duitsers" voor een belangrijk deel. Johannes Uross Het land van het midden. I van de middenstand en de middelmaat. Ef fl| bestaat geen nationaal Duits SI karakter De Duitse bovenlaag heerst, maar regeert niet Crises zijn verboden Het Duitse nationalisme komt HB van de periferie. |H De haat tegen de Duitsers |H is.ouderdan Hitier, jonger dan.Bismarck. Hitler HB door de geschiedenis MB niet voorzien. Vele landen zijn Duits, dé Bonds republiek is Duitsland I De successen van de NPD zou den volgens de schrijver niet mo gelijk zijn geweest bij een volk, dat zich van de „waarden van zijn democratische orde" bewust is. Een positiebepaling kan niet plaatsvinden tegenover de NPD. maar tegenove de democratie. De burger kan slechts verant woordelijkheid op zich nemen als hij weet. waarvan de staat eigen lijk de belichaming is en welke waarden hij vertegenwoordigt. ACTUEEL Volgens de jonge Duitse schrij ver Johannes Gross in zijn boek De Duitsers zal de rol van de NPD die van een perma nente buitenstaander zijn. Zij zoog de restanten op van onbe duidende organisators, maar tracht de indruk weg te vagen, dat zij een nog maar net grond wettelijk oelaatbare voortzetting van Hitlers NSDAP is. Ook tracht zij haai aanhangers niet in de eerste plaats of uitsluitend onder vroegere of nieuwe nazi's te werven. Veel meer dan andere rechtse groeperingen voor haar richtte zij de blik op de actuele politiek. Daarmee "reeg zij een bredere basis, die ook veel jongeren trok. Deze jongeren prefereren een vast Ideaal en de radicaliteit van een opvatting boven de neiging tot compromissen van de grote partijen. Totdat zij zelf aan het tot compromissen neigende bestaan van de volwassene toe zijn. GEEN GEVAAR Gross siet dus geen gevaren: ontevredenen en afgescheidenen aan de randen van het officiële partijenspectrum zullen er altijd zijn: rechts en links in de oude betekenis echter niet Zijn uit weiding -ver da NPD is slechts een facet "an Gross' interessante werk over wat de Duitsers naar zijn mening wel en niet zijn. J. DEN BOEF Uitg. Bekking, Amster dam (204 blz. 12.50). Uitg. In den Toren, Baarn (276 blz.. f 12.90). Naar aanleiding van Eva Hoornik, Ontbijt met z'n drieën, uitg. De Bezige Bij, Amsterdam, 124 blz., 6.50. De titel van deze roman De man heet Maarten, zijn het ontbijt de volgende morgen l i ,.nnpn vrouw Merel en de vriendin, vertrekt het echtpaar per auto. schreeuwt het om i, werkzaam op hetzelfde kantoor Sonja zal op de fiets naar kan- uit dat het in dit boek over ajg maili sonja. Sonja was nog toor, maar in een telefooncel belt een driehoeksverhouding gaat. maar nauwelijks bij Maarten op ze haar vriend Hans op en stelt Toch ii hij, literair gesproken, de zaak aan het werk, of het j j werd al een verhouding. Wan- verantwoord,^ want j neer Merel een reisje naar Parijs met zijn drieën (twee vrouwen maakt, trekt Sonja zolang bij en een man) is inderdaad het Maarten in. keerpunt en in zekere zin ook het dramatisch hoogtepunt van het verhaal. Spanning en ontspanning AAN HET EIND van een week als deze is het niet de vraag wat er in dit overzicht moet staan, maar wat je weg moet laten om het nieuws doorzichtig te laten blijven. Alles draait nu om Viet nam en de NAVO, met in een ruimere cirkel de Apollo-7, de Spelen in Mexico, des noods het huwelijk van Jacqueline Kennedy met Aristotelis Onassis en, dichter bij huis, de huurbelasting. Er is ook nog wel een mislukt gesprek tussen Wilson en Smith over Rhodesië, het vervroegd aanstaand aftreden van de West duitse bondspresident Lübke. een militaire staatsgreep in Panama, het afzetten van de Chinese president Lioe Sjao-tsjl en het toekennen van de Nobelprijzen geneeskunde (naar Amerika) en literatuur (Japan). Maar wat betekent dat bij het mogelijk volledig stopzetten van de Amerikaanse bombardemnten on Noord-Vietnam en het terug trekken van zeven Noord-Vietna- mpce divisies uit Ziild-Vietnam? En Europa. Enerzijds aanwij zingen dat Rusland. Roemenië en Jopeoslavië en we'Hcht ook het chlna-rode Albanië zou gaan aanoakken. Anderzijds Ameri kaanse waarschuwingen dat het zover niet ma» komen, en Manlio Broslo. de NAVO-secretaris. die de aandacht vestigt op de Russische dreiging in de Middel landse Zee. inclusief Israël, en in Berlijn. Kosygin vliegt naar Praag om het „akkoord" over de Russische troepenlegering in Tsjechoslowakije toch maar op ptpler te krijgen. Voor zo'n prestatie als de ruimtevaart met de Apollo-7 is de belangstelling allang geluwd. Schirra, Eisele en Cunningham komen deze week halverwege de af te leggen 7,2 miljoen kilome ter. maar wij zien liever de 100. de 400. de 10.000 meter en andere afstanden uit Mexico (trouwens ook via een kunstmaan op het schenn) met Mia en Mvrna. Tilly en Truus, met onze roeiers en onze wielrenners, die goud ver dienen. De Kamer keurt de verhoging van het inkomen van de koningin goed. Moeilijker heeft minister Schut het met zijn voorstel voor een huurdersbiidrage. Na inwilli ging van enkele wensen uit de regeringsfracties gaat het ont werp door naar de Eerste Kamer. Dr. J. M. de Jong, rector van het hervormd seminarie te Drie bergen, overlijdt plotseling op 56-jarige leeftijd. Leerlingen van de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam maken een rel rond de openingsrede van prof. dr. N R. A. Vroom. Den Haag begroet zijn nieuwe burge meester Marijnen. Het aantal arrestaties van IJ- muidense loodsen loopt over de veertig, en de Rotterdamse haven heeft een hout-schandaal. Een ongelukje op Schiphol doet een zeer giftig goedje in het water van de Ringvaart belanden. De regen richt voor miljoenen scha de op het land aan. De kinderbijslag, de AOW en de AWW gaan omhoog, de sociale premies stijgen mee. de ambtena ren krijgen hun nacalculatie in de vorm van een vast bedrag voor iedereen, en het geboorten- cijfer daalt, vooral in het zuiden. DEZE WEEK GEZEGD: „Als er sprake is van een overtreding van een bepaalde iiorm In duizendvoud, is tole rantie geboden. Het zou bijzon der onverstandig zijn de nale ving van normen als iets hei ligs te beschouwen" (Hoofd commissaris Offers) „Wie enige bestuurservaring heeft oogedaan. heeft wel ge leerd dat roekeloosheid in het sproken even gevaarlijk kan zijn als waaghalzerij in het handelen" (Burgemeester Ma- rijnen) „Praktisch alle inrichtingen voor kinderbescherming verschuilen zich achter een rookgordijn van onduidelijk heid" (H. W. van Marle) „Geluidshinder moet een wettelijke erkenning krijgen op hetzelfde niveau als water en luchtverontreiniging". Mr. P. Zonderland) ln een apotheek in Lissabon verscheen een zeer gezette dame, die de apotheker vroeg of hij een middeltje verkocht om dikker te worden. De verbaasde apotheker dacht dat hij mevrouw niet goed verstaan had. Meestal vragen dikke dames om andere middel tjes. De volslanke Portugese vergiste zich niet: zij wilde echt nog dikker worden. Ze verklaarde: .Mijn man en ik hebben de laatste tijd steeds ruzie. Hij zit altijd op mij te vit ten. Ik weet, dat hij zich ergert aan mijn dikte en nu wil ik hem eens goed op de kast hebben!" Na Merels terugkomst zoekt Sonja haar op en blijft eten na dat Maarten thuisgekomen is. Ze maken er met zijn drieën een gezellige avond van, met drank, grammofoonmuziek en een dansje. Als het 's avonds te laat wordt blijft Sonja logeren. Na Medici aan de universiteit van Uppsala zijn er in samen werking met technici van een Zweedse plasticfabriek in geslaagd, een container te ont wikkelen met niet eerder be reikte uitnemende kwaliteiten voor het bewaren van bevroren bloed. De plastic zak, vervaardigd van capton en teflonfilm, is bestand tegen de min 196 gr. C. koude vloeibare stikstofoplos sing, waarin het bloed wordt geconserveerd. Het voordeel is duidelijk: de plastic zak is goedkoper dan de metalen con tainer, gemakkelijker in het on derhoud en (als belangrijkste winst) handiger in het gebruik en dus van groter nut bij ca tastrofes. Ik ben het mannetje van kr-kr-krakend verse chips verkleed als soldaat. Stuur een lege verpakking van mijn produkt naar Postbus 120, Deventer en u krijgt een leuke verrassing. (vergeet niet afzender te vermelden) hem voor haar per auto af te halen en om maar zo gauw mo gelijk te gaan trouwen. Dit zijn de feiten, tenminste een deel ervan. Ik had willen zeggen: de feiten zonder de ge voelens, maar die gevoelsns de erotische spanningen tussen Son ja en Maarten, waarom alles draait leiden tot fragmenta rische, hevige vrijages op al die ogenblikken dat de niets vermoe dende Merel er even niet bij is. Sonja talmt 's avonds zo lang mogelijk in de echtelijke slaap kamer met tandenpoetsen, maar moet tenslotte toch het veld rui men. Na een diepe slaap ge volg van te veel drank is het nuchtere ontbijt, met zijn drieën, tegelijk een anti-climax en en climax. Sonja leeft op impulsen, maar ergens beseft ze de ellende en de afhankelijkheid van haar positie. Dit leidt dan tot het im pulsieve voorstel aan haar ver loofde, van wie ze weet dat hij haar graag trouwen wil. Een zoveelste variatie op een overbekend thema, maar het „wem es just passieret" van Heinrich Heine leidt altijd weer tot nieuwe variaties. We zijn hier overigens wel vèr af van alle Tristan en Isol de-romantiek. De erotiek is volkomen „gesecula riseerd". zou ik bijna zeggen. Zo zeer zelfs dat men ook buiten alle ge-zedenmeester om moeite heeft om wat toch impliciet in een boek gevraagd wordt met Sonja mee te voelen en mee te leven. Of is het alleen maar de bedoeling een koele analyse te geven van gepassioneerde toestanden? Die koelheid zou dan b.v. uit komen in de overwogen composi tie en ook (opvallend) in de aan dacht voor beschrijvende details. Als man vind ik het kinderlijk om van alles wat men in woon kamer, keuken en slaapkamer aan dingen aantreft nadrukkelijk voorgeschoteld te krijgen hoe de kleur (vooral de kleur) en de vorm is. Wat kan het mij schelen of de theedoek of keukendoek blauw en geblokt is en of het Diastic voorwerpje om te roeren geel is of niet. Er spreekt een Dick Ket-achtige precisie uit die sterk aan de ouderwetse roman herinnert en die van de hoofd zaak afleidt. Nu kan men zeggen dat ook de "eDassioneerde vrouw die aan dacht voor het ding en voor het concrete nooit kan verloochenen. Het kan zelfs ook de toepassing zijn van een literair-psvcholo- gisch raffinement: de aandacht wordt in het kleine afgeleid om die in het grote des te sterker te spannen. Hoe het zij: de illegale passie wordt niet hoofs, ook niet poëtisch of muzikaal gesubli meerd. Het gaat hier alleen maar om zinnelijk verlangen. Dit trekt duidelijke grenzen om het boek heen. De passie wordt nergens tot grootheid opgevoerd en zo blijft de lezer zitten met de eind indruk van alleen maar een afschuwelijke afhankelijkheid van de vrouw ten opzichte van de bevoorrechte man, die zijn gunsten rustig over twee of meer vrouwen kan verdelen. Ook romantechnisch brengt dit debuut(?) niets nieuws. In wezen is het een ouderwets verhaal, on danks de harde toon, de korte zinnen en het noemen van alle dingen bij de naam, zoals van daag gebruikelijk is. Ongetwij feld is de zin voor het preciese detail en de opvallende kleurge voeligheid artistiek een positieve factor. Maar over het geheel heb ik het geen prettige lectuur ge vonden. Een literaire belofte zie ik er niet in. DR. C. RIJNSDORP Elk mens wil wel weer eens, heel even, kind zijn en naar sprookjes luisteren. De Oosten rijkse PTT begrijpt dal en daarom liggen bij de telefoon dienst in Wenen 100 ge luidsbanden met sprookjes klaar en wie het verhaaltje wil horen hoeft alleen maar 1560 te draaien. Tante Pos oogstte met dit ini tiatief groot succes: er zijn uren geteld met meer dan 300 aan vragen. Natuurlijk was er ook een groot aantal bij van moe ders, die om rust te hebben, hun kinderen dehoorn in de hand gaven. Krijgt u ineens de neiging een paar geluidsbandjes in het roater te gooien, wel. beheers u dan niet. want u hebt grote kans dat u ze, als u ze een paar weekies later weer opvist, on- aeschonden kunt beluisteren. Op het strand van het Oost- friese eiland Baltrum werd een in elkaar gedraaide lanasneél- band gevonden, die bedekt was met zeewier en kennelijk een hele reis achter de rug had. Na ontwarren en schoonmaken ble ken er oude hits van Louis Arms ong op te staan en et gesprek van een Zweedse vader met zijn zoontje. De Stock- holmse geluidsjagers zoeken nu ijverig naar de eigenaar van deze bereisde band. (Van onze parlementsredactie) „Overheidsvoorlicnting moet, wil ze objectief blijvi neutraal mogelijk zijn. Geen politiek instrument, wan dreigt het gevaar dat het vertrouwen van het publiek voorlichting wordt aangetast. Misschien heeft een lichter met een politieke status bestaansrecht onder bi gewone omstandigheden of bij een tweepartijenst maar in ons land met zijn coalitiekabinetten kunnen alleen maar moeilijkheden van verwachten". Dat zei dr. G. J. Lammers. de „oppervoorlichter van Den zoals hij wel wordt genoemd, of de woordvoerder van de rej de directeur van de Rijks Voorllchtings Dienst, vijf Jaar geleden Interview in onze krant. Nu de heer Lammers volgende week met pensioen gaat, he uitspraak nog niets aan waarde ingeboet. Ook de voorzitter commissie Overheidsvoorlichting, mr. B. W. Biesheuvel, is ervan tuigd dat zo'n politieke voorlichter in onze verhoudingen een zou zijn. Waar de commissie wèl verandering in gaat brengen Is di van ondoorzichtigheid in het overheidsbeleid: de burger moet wat er gebeurt. Het gaat daarbij ook om de openbaarheid van heidsdocumenten; men werkt nog te veel in een sfeer van g houding. Wat dit laatste betreft, daar kan dr. Lammers van meepral 1952 werd hij directeur van de RVD. Ais zodanig werd hij t voerder van het Koninklijk Huis. In nogal geruchtmakende zak die met Greet Hofman en de huwelijken van de prinsessen Ire Beatrix moest hij soms meer de boot afhouden dan actieve vo ting bedrijven. Dat stelde hem wel bloot aan kritiek. Maar hij l eenmaal de zware last op zich twee onverenigbare functies <a bineren. I j Er is overigens wel veel ten, goede veranderd. Dr. Lammen ik mijn loopbaan bij de RVD overzie, is het opvallend hoez openheid In de voorlichting is gegroeid. De marge waarin ik, Jok recteur van de RVD, mij kan bewegen als voorlichter van het H lijk Huis, is ruim." Zijn beleid was en is: de eenheid van de Kroon moet bewaci ven. Persoonlijk heeft hij het daarmee nooit moeilijk gehadj Oranjehuis heeft diepe wortels in de Nederlandse samenlevira nog republikeins denkt, maakt deel uit van een verdwijnende it heid." 1 Wie in Den Haag zijn oor te luisteren legt, hoort over dr. Lai, integer, loyaal, solide (Juist in zijn voorlichtingsbeleid), bescheil Zeventien jaar was hij toen hij zijn ouderlijk huis In Aalt^1 vader was molenaar) verliet. Hij werkte als volontair bij het A Dagblad. Daarna werd het De Standaard in Amsterdam, vent school- en kerknieuws. In 1926 versloeg hij de Gereformeerde i van Assen, ook nu nog een begrip. Hij was opmaakredacteur.! taris van de hoofdredacteur. Hij heeft nog steeds de groots wondering voor Colijn, zijn toenmalige chef. S Dr. Colijn werd premier en in 1937 ging Lammers naar Der als parlementair redacteur van De Standaard. Gekscherend is w gezegd dat Lammers toen al directeur van de RVD werd. Elke dagavond kon men hem In de werkkamer van Colijn aantreffer mers bestrijdt dat hij het „loodsmannetje" van de premier was: malen was ik he' niet eens met Colijn en dat schreef Ik ook li krant. Colijn nam mij dat niet kwalijk. Hij had een scherp ooi/ de vrijheid van de pers." In de oorlog werkte hij voor de illegale pers. Hij werd t,„, genomen en „kreeg" anderhalf Jaar. In de latere oorlogsjaren s de hij rechten (aan de Vrije Universiteit). Men kan wel zegciwe hij een self-made man Is. Hij legde op latere leeftijd het „colli |E doctum ef en hield pas op met studeren toen hij In 1952 pronj de op het proefschrift „De Kroon en de kabinetsformatie". Hij zat bij Sociale Zaken als voorlichter. Maar nog geen mi zijn promotie werd hij directeur van de RVD als opvolger van nu de man van de Tros. „Zijn" minister dr. Drees haalde hem Sindsdien heeft hij zeven verschillende premiers gekend. L moeilijkheden gehad. Je moet je aanpassen bij de werkwijzen mentaliteit van elke premier. De ervaring die |e bezit zorgt L voor. dat de nieuwe man aan het roer rekening met je houdtf Het zal geen verwondering wekken dat zijn ervaring op hetl van kabinetsformaties wel het grootst is. Welke herinnert hij f de meest Interessante? Nog altijd uit het interview van I9tt van 1939. toen het kablnet-Colijn bij de geboorte overleed, en I De Kort In 1963 In beide gevallen werd overduidelijk aanff dat een formatie bij voorbaat tot mislukking Is gedoemd als L Is afgestemd op wat op dat ogenblik in de praktische politiek! lijk Is. Colijn (met zijn deskundigenkabinet) en De Kort (met t partijen-constructie) probeerden vanuit een theoretische opvati combinatie te verwezenlijken die niet In overeenstemming wasL potentiële mogelijkheden en dan ook onhaalbaar bleek. Zij ondervonden, dat |e er als formateur wel prachtige denklj op na kunt houden, die je zelfs met Indrukwekkende argument/ o verdedigen, maar dat de praktijk ten slotte In elke formatie M ste woord spreekt." Dr. Lammers gaat 1 november met pensioen; wat zal hljtt doen? Meer tijd besteden aan mijn secretarisschap van de Prot Christelijke Reclasserlngsvereniglng. Misschien nog wat sociologie en politiek. Geen plannen overigens voor de actieve politiek. HIJ Is i gebleven van de ARP, mear zijn functie van overheldsvot bracht mee dat hij zich nooit partijpolitiek geëngageerd heeft fl Dr. Lammers wordt opgevolgd door de heer Van der Wiel) paalde opzichten gaat de overheidsvoorlichting misschien andere leest geschoeid worden. Maar mocht er 6oms ook eensl geoefend zijn op de Rijks Voorlichtlngs Dienst, over één ding V het eens: Lemmers' persoon en Lammers' onmiskenbare 1 is nooit een punt van discussie geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14