krant van FORMAAT Botsende meningen over chr. karakter van school Jintan Voor de randstad slachthuis een wDampo TIEN JAAR GEËIST NA VRIJSPRAAK IN SINAASAPPELMOORD Bus: alles verkeerd EEG-verdrag schiet te kort Verenigingen voor chr. vhmo Vestig Sociaal Bouwfonds jin Zuid-Limburg' Jongeren vaak messcherpe kijk Donorlanden maandag bijeen Zal Djakarta vragen om 500 miljoen dollar Nieuwe kinderzegels filatelisten voor Rotterdams rapport goed ontvangen Celstraf geëist teven twee goudsmokkelaars Vóór 1971 geen herziening grondwet Kerk wordt kleiner krachten schaarser alles goed en1 wel VRIJDAG 18 OKTOBER 19A8 Roolvink op congres over werkgelegenheid AMSTERDAM Minister Rool rink van sociale zaken en volksge- jondheid heeft op de conferentie van de Europese Beweging over de werk gelegenheid gezegd, dat de bestaande Europese verdragen op dit punt te Kort schieten. In het bijzonder gold dat naar zijn mening voor het EEG-verdrag. Het draagt duidelijk het stempel van een tijd, waarin de problemen, waarmee men in een niet al te lange toekomst zal worden ge confronteerd, niet zijn onderkend." Nergens in het verdrag, aldus de minister, is sprake van een rechtstreeks werkend, gemeenschap pelijk sociaal beleid noch van een gemeenschappelijk werkgelegen heidsbeleid. De minister zei, dat al enkele jaren bezinning gaande is op de vraag in welke opzichten de taakstelling van het Europese Sociale Fonds zou kun nen worden herzien om het meer dienstbaar te maken aan een modern, vooruitziend arbeidsmarkt- en werk gelegenheidsbeleid. De heer A. H. Kloos, voorzitter van het NVV, noemde het van algemeen belang, dat in de eerste plaats de werkgelegenheid een centrale plaats inneemt onder de doelstellingen van het economisch beleid. Over het vrij verkeer van arbeidskrachten zei hij, dat duidelijk is gebleken, dat migra tie geen permanente oplossing biedt voor regionale werkloosheidspro blemen. Hij verwachtte, dat de technische entwikkeling, concentratietendensen en internationale concurrentie de ko mende periode voor grote werkgele genheidsproblemen zullen zorgen. „Groter dan wij ze sinds 1945 hebben gekend." Kleuter gedood TWELLO Het vijfjarige jongetje A. W. Aalpoel kwam gistermiddag om het leven bij een auto-ongeluk. Hij stak overwachts de rijksstraat weg over en werd gegrepen door een passerende auto. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De tegenstelling oudere jongere generatie is gis teren op de jaarvergadering van de bond van verenigingen voor christelijk vhmo scherp naar vo ren gekomen in de 's middags gehouden gedachtenwisseling over „het christelijke karakter van de school". Representanten van de eerste categorie: senator H. Algra en dr. A. la Fleur, uit Haarlem. Van de tweede: rector D. J. Steenkamp uit Leiden en dr. H. A. Visscher uit Heemstede. Over dit onderwerp had de heer Algra eerst een uitvoerig referaat ge houden. Hoofdpunten daaruit: de bij bel^ dient zijn volle plaats op de christelijke school te hebben. Dat be tekent, dat e'.ke leraar zijn bijbel moet kennen erbij moet leven. Er moet telkens naar worden gegrepen. Ook bij het prepareren van de les. Wie uit dit boek leeft aldus de heer Algra, kan daarvan overdragen op PARELS voor frisse adem 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM DEN HAAG Als maandag de zogenaamde Intergouverne mentele Groep voor Indonesië in Scheveningen bijeen komt, zal Djakarta voor 1969 dit wordt althans verwacht een behoef teprogram van 500 miljoen dollar (1,8 miljard gulden) op tafel leggen. Dit is aanzienlijk meer dan het vorig jaar (325 miljoen dollar, later uitgebreid tot 350 miljoen dollar door Amerikaanse voed selhulp), doch de oorzaak hier van moet niet gezocht worden in een verder afglijden van de Indonesische economie. Met het grootste deel van de beno digde kredieten zal zeer zeker de be talingsbalans moeten worden gesteund. Maar de rest is bestemd voor projekten- en ook ontwikke lingshulp nu de moeilijke periode van stabilisatie en rehabilitatie gunstig lijkt te verlopen. De vooruitzichten voor 1969 zijn goed. De rijstoogst staat er uitste kend voor, terwijl in de grote Indo nesische sleden voedselvoorraden lig gen opgeslagen. Sinds april van dit jaar heeft de inflatie slechts 2 pro cent bedragen tegen 40 procent alleen in de maand januari, 114 procent in 1967 en liefst 660 procent in 1966. In de Intergouvernementele Groep, die sinds 1966 opereert, is het Inter nationale Monetaire Fonds een steeds grotere rol gaan spelen. Hoewel de stabilisatie- en rehabilitatiefase nog niet in de ontwikkelingsfase is over gegaan, komt de Wereldbank thans opzetten. Het is heel goed mogelijk dat deze organisatie, die sinds kort onder leiding staat van de vroegere Amerikaanse minister van defensie McNamara en die een afdeling met twaalf economen in Djakarta heeft gesticht, straks de leiding overneemt van het blok van lar.den, dat Indo- nesië uft het financiële en econo mische moeras tracht te heffen. Deelnemers De driedaagse bijeenkomst, die de olgende week begint is de vijfde •inds 1966. De vergadering van de '•ogeheten donorlanden staat opnieuw onder leiding van Nederland. Voor zitter is de minister van ontwikke lingshulp mr, B J. Udink. Deelnemers, tevens kredietgevers, zijn Australië. België. Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Japan. Neder land. Groot-Britannië en de Verenig de Staten. De Indonesische delegatie wordt geleid door de voorzitter van het Nationaal Planbureau, prof. dr. Widjojo Nitisastro. Er zijn ook waarnemers: Canada. Nieuw-Zeeland, Zwitserland. Oosten rijk. Denemarken en Noorwegen. De laatste twee landen zijn nieuwelingen in de observatiegroep. De vijfde donorlandenconferentie niet bedoeld voor het doen van toezeggingen en het opmaken van Pen bijstandsstaat. Hiervoor is een nieuwe bijeenkomst nodig, die waarschijnlijk in apri van het vol gend jaar .al worden gehouden Waar 't voornMn^Hk om gaat. zijn beleidsbeslissingen Zowel hel Inter nationale Monetarie Fonds als Indo nesië zullen met verkiaringer komen over de huidige ganr var zaken Hierdoor zal inzicht kunner worden vwkregen in de hulp. die voor 1969 aodig is. De eigenlijke beslissingen zullen in de onderscheidene hoofdste den moeten vallen. Ook zal gesproken worden over hel stimuleren van particuliere investe ringen. Dit is een minder moeilijk punt dan vroeger, omdat de nieuwe Indonesische regering bereid is de nodige garanties te geven. Projektenhulp Met de projektenhulp ligt hel heel wat moeilijker. Deze kon nauwelijks worden gerealiseerd (dit jaar was er 75 miljoen dollar voor uitgetrokken), omdat de toegezegde kredieten veelal te laat binnenkwamen, of alsnog worden overgemaakt. Nederland kwam dit jaar met een bedrag van 114.3 miljoen gulden over de brug. 70 miljoen hiervan was bestemd voor steun aan de Indone sische betalingsbalans, 20 miljoen voor projektenhulp en 24,3 miljoen voor technische hulp. Tot de Nederlandse projekten, waarmee een begin is (wordt) ge maakt, behoren een meerjarenplan om de Garoeda met Fokker-vliegtui gen uit te rusten, de inrichting van een suikerfabriek (nieuwe ketels), de modernisering vfln het baggerwezen, de uitbreiding van elektriciteitswer ken buiten Java de verbetering van de kustverbindingsmiddelen (radio), de asfaltering van wegen en de uit breiding van de gouvernementsvloot zijn leerlingen. In de klas moet re- I gelmatig de bijbel open. Doel moet zijn jonge mensen zo ermee te leren omgaan dat zij later persoonlijk, in het gezin en in de maatschappij rijker en dieper met het woord van God kunnen leven. Dr. La Fleur onderstreepte dit en wees op het proces van verwereldlij king dat gaande Is, hetgeen kan lel den tot een Deriode van a-religie. We begrijpen als ouderen onze leerlingen vaak onvoldoende maar één ding weet ik, aldus deze spreker, zij willen luisteren en verwachten van ons, ou deren, tegenspel. Wordt dit wel gege ven? De heer Steenkamp kon deze taal verstaan, maar toch ook weer niet. Hij zei jaloers te zijn op de zekerheid van de heer Algra over begrippen als wereldbeeld. kerk. school, maatschappij, gezin. Die zekerheid zie ik niet meer, aldus deze rector, die aantoonde dat daar toch wel iets aan het veranderen is, nu VU-busjes en NCRV-gids bijv. geen vanzelfspre kende zaken meer zijn en het pater nalistisch gezinshoofd heeft plaats moeten maken voor de moderne va der die in het gunstigste geval als een kameraad, een raadgever, voor zijn kinderen zal proberen op te tre den. Schema Op zijn „huis, tuin en keukens" zou hij de situatie van nu willen vatten in een schema, waarbij op de hori zontale lijn geloof, hoop en liefde en op de vertikale lijn hoofd-hart en hand staan. Dan zit ik zo ongeveer op het punt, dat ik in liefde wil hande len in de hoop dat we, wie weet, later weer geloven met verstand, zo als senator Algra dat doet, zo besloot deze spreker. Dr. Visscher ging nog wat nader op dit thema In. HIJ signaleerde In de benadering van dc oude generatie een monoloog, die de wijze van bele ving van onze jeugd-zelf buiten beschouwing laat. Maar we leven toch in een tijd van dialoog: aan de andere kant staan jongeren, die met al hun tekortkomingen vaak een messcherpe klik blijken te hebben op wat gaande is en veelal Intuïtief ook een scherp oog voor de toekomst kunnen hebben. Misschien, aldus deze spreker, zul len we wel eens een nieuwe taal moeten gaan spreken en nieuwe vor men moeten vinden, waarbij allerlei dierbare vormen verloren dienen te gaan. Een eerlijke dialoog is geboden, In elk geval is het voor mij de vraag, zo zei dr. Visscher verder, of het bij na 17-de eeuwse, in elk geval 19-de eeuwse verkeren met de bijbel van de heer Algra niet in discussie gesteld moet worden. Die andere conceptie zou ik zo graag willen aangeven, maar ze is er helaas niet, zo eindigde deze woord voerder, die zichzelf wilde typeren" „als Iemand die ermee inzit wat christelijk onderwijs en zijn taak nu eigenlijk is." Er werden bij deze discussie ook de nodige interessante randopmer- kingen gemaakt, zoals door dr. la Fleur, dat in de brugklassen godsdienstonderwijs gegeven moet worden ten koste van de voor geschreven studielessen. Dat is een negatief punt wan dt nieuwe wetge ving. We zitten hiermee In het slop. Hlf Ij vond het ook jammer dat van de gelegenheid niet eebruik is gemaakt 1 bij voortgezet onderwijs aan christe lijke scholen godsdienst op te nemen 1 als eindexamen vak. In zijn 's morgens gehouden ope- i ningswoord had voorzitter prof. dr. W. J. Wieringa gesignaleerd, dat we zijn aangeland 'n hei stadium van de onderwijstechnologie waarop veel gebezigde termen als studie-attitude, programmering e.d. duiden. Hij kwa lificeerde dit positief, al wilde hij niet verhelen dat hii wel eens bang is voor een jxpe rimer, teren zonder einde Statuten De organisatorische herstructure ring maakt andere statuten voor de bond noodzakelijk. Zo zal de nieuwe naam gaan luiden: Bond van vereni gingen voor protestants-christelijk vwo en havo. Deze wijziging kon (nog) niet wor den aanvaard mda* de meerderheid het er met de heer J. Wilschut uit Rotterdam ov;r eens bleek te zijn dat deze zaak eerst in de besturen van de aansloten verenigingen moet worden besproken. De tijd was daarvoor tekort. Er za] voor de bekrachtiging van de nieuwe statuten nu een nieuwe vergadering worden uitgeschreven. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen. j HEERLEN In een vergadering van de provinciale staten van Lim- I burg heeft drs. F. J. W. Gijzeis, bur- I gemeester van Heerlen, uit naam var alle fracties een dringend beroep ge daan op Ged. Staten om al het moge lijke te doen om het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid uit Amster dam te bewegen zich in Zuid-Lim burg te vestigen. Drs. Gijzeis wees op het overschot aan administratieve werkkrachten door afvloeiing van de mijnen vrijge komen en op het gunstige leefkli maat in Zuid-Limburg. DEN BOSCH De advocaat- generaal van het Bossche ge rechtshof jhr. mr. N. Witsen- Elias, heeft tien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist tegen de Brabantse nerts fokker. die ervan wordt verdacht zijn vrouw met giftige sinaas appels om het leven te hebben willen brengen. Verdachte Jan H. was eerder door de rechtbank vrijgesproken na een els van vijftien jaar. Hij blijkt sinds 2 januari, de dag dat hij vrij kwam, weer met zijn vrouw samen te wo nen. Van 23 november tot en met 31 januari zullen nieuwe kinderpostzegels van Suriname worden verkocht. De afbeeldingen op de zegels zijn spelmomenten van kinderen, die naar fotografische opnamen uit Suriname in tekeningen zijn weergegeven. De zegels hebben de volgende waarden, toeslagen en kleuren: 10 5 ct. beige en zwart; 15 8 ct. lichtblauw en zwart; 20 10 ct. rose en zwart: 25 12 ct. lichtgroen en zwart; 30 15 ct. lila en zwart. ROTTERDAM De oplossing van het vraagstuk van slachthuis en vee markt In Rotterdam kan het beste wor den gevonden in de bouw van één Dit is de Britse dubbeldekker die op de rijksweg Rotterdam Dordrecht een kettingbotsing ver oorzaakte. doordat het hoge geval een viaduct niet kon passeren Twee achteropkomende auto'r werden vernield en er moesten twee gewonden naar het zieken- huis worden gpbracht. De oude bus werd in besla' genomen waarna bleek: het voer tuig heeft g°en kentekenbewijs, geen ontheffing om met een buitenlands nummerbord te rijden reed zonder wegenbelasting, is nie' wettelijk verzekerd, heeft geer ontheffing vanwege z\jn hoogti (meer dan 3.80 meterom t rijden. In de bus is het een chaos va: frankflessen en resten van lekker 'xapjes. want de wagen was tijden ~ijn onqelukslooht gehuurd doo een groep studenten, di° er eei .jooltocht" in maakten Eigenar is een autosloper uit Eemnes. nieuw centraal slachthuis met veemarkt in samenwerking met andere gemeen ten In de randstad Holland. Ook Amsterdam en Den Haag hebben problemen met de exploitatie van de gemeentelijke slachthuizen. Om tot de vereiste samenwerking te kunnen ko men bij het bouwen van één nieuw centraal slachthuis zal overleg op be stuurlijk niveau noodzakelijk zijn. Het is dan ook aan te bevelen dat de ge meente Rotterdam achtereenvolgens contact opneemt met de gemeenten Am sterdam en Den Haag en met de andere gemeenten in de provincies Noord-Hol land en Zuid-Holland die een openbaar slachthuis exploiteren. Dit schrijft de commissie slachthuis en veemarkt te Rotterdam in een in terimrapport. dat thans is verschenen, van deze commissie is wethouder J. Worst van Rotterdam voorzitter. Naar wij vernemen hebben de ge meentebesturen van Amsterdam en Den Haag het rapport gunstig ontvan gen en ook Utrecht zal voor overleg open staan. Het slachthuis te Rotterdam is 85 jaar oud en ruim zestig jaar wordt reeds door middel van aanpassingen getracht het te laten voldoen aan de eisen op het gebied van de volksgezondheid Het is dringend aan vervanging toe. en het slachthuis en de daarbij behorende vee markt te Rotterdam dienen uit stede bouwkundig oogpunt dringend uit de noordelijke binnenstad te verdwijnen. De kosten van de thans noodzakelijke verbouwing, modernisering en sanering van het Rotterdamse slachthuis worden geraamd op tachtig miljoen gulden AMSTERDAM De officier van iustitie bij de rechtbank heeft giste ren een gevangenisstraf van zestien maanden eeë'st tegen twee leden van een eoudsmokkelaarsbende. Het ziin de dertiviariee schrijver Roderic M K. uit Londen en zijn hetner de 25-lar'ee Australische dameekapper Peter W. C. uit Melbourne Zij stonden terecht voor een poging de Banc of America in Amsterdam op te lichten voor 150.000 dollar. Dank zij het argwaan, dat men bij het Amsterdamse filiaal tegen uitbe taling van een dergeliik groot bedrag had. ging men hoewel de beta lingsopdracht klopte niet tot ult- betaling over. De bedoeling van de bende was om op 2 en 5 augustus bij de filialen van de bark ;n ^ms«err»om er Zürich tel kens 50 ono do'iar. zogenepmd door de Hang Sere Bank in Hongkong naar be'de fil'a'en ovprremaakt. op te nemen In Zürich luk*e het de eerste keer. In totaal zou met deze 1 perfect voorbereide onderneming de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beernink heeft de vaste commissie voor Bin nenlandse zaken gisteren meegedeeld dat vóór 1971 geen algehele grond wetsherziening te verwachten is Een gedeeltelijke herziening zit er wel in. Nog vóór het einde van dit jaar hoopt de regering het eerste advies van de Staatscommissie Cals-Donner aan de Kamer te kunnen aanbieden. Vanuit de commissie werd aange drongen op spoed ter regeling van vraagstukken als processieverbod en verlaging kiesgerechtigde leeftijd. De minister zegde toe dit aan de staatscommissie te zullen overbren gen. Deze heeft tegenover mr. Witsen Ellas verklaard, dat zy ervan overtuigd is dat haar man parathion in de sinaasappels had gespoten, om haar „van kant fe maken". President mr W. van Roosendaal las twee procssen-verbaal voor, die nog net waren binnengekomen. Het ene gaat over een gesprek tussen verdachte en zijn vrouw voor de rechtbank, waarin de nertsfokker twijfelt aan de verstandelijke vermo gens van zijn echtgenote. Hij tracht zijn vrouw in het gesprek zo te intimideren, dat de of ficier van justitie van de rechtbank er een eind aan maakt. Het tweede proces-verbaal betrof het onderhoud van de officier met de vriend van de inmiddels overleden zoon Jan. Deze had eerder verklaard dat Jan tegen hem had verteld dat hij het gif in de sinaasappels had gespoten. La ter had hij dve verklaring ingetrok ken en gisteren zei de president, dat de vriend op die beslissing terug kwam. Mr. Witsen Elias achtte in zyn re quisitoir verdachte schuldig. Hij grondde dit zowel op getuigenverkla ringen als op de vele leugens, waarop verdachte tijdens zijn verhoor was betrapt. De gewetenloosheid van zijn han delen blijkt uit de wijze waarop hij, nadat hij parathion en spuit had aan geschaft. de huisarts bewoog zijn vrouw in het 'iekenhuis te Veghel te laten opnemen. Mr. Witsen Elias was er van overtuigd dat zoon Jan geestelijk beslist niet in staat was dit moordplan zo feilloos op te zeiten. Zelfmoord Maar raadsman mr B. Drion vond het tegendeel waar. Kon de advo caat-generaal hem een ander motief voor Jan's zelfmoord aanwijzen, dan de gedachte, -lat hij na het plegen van de moord on zijn (gehate) stief moeder weer naar een gesticht zou moeten? Ook sloot mr. Drion een zelfmoord poging van mevrouw H. niet uit. Het is bekend, dat zij herhaaldelijk de neiging daartoe heeft getoond. Uitspraak 31 oktober. Wereldbevolhins in 2006 verdubbeld? NEW YORK De wereldbevol king is van midden 1966 tot midden 1967 met 65 miljoen mensen toegeno men tot 3.42 miljard, aldus het demo grafisch jaarboek van de Verenigde Naties. In die periode bedroeg de bevol kingstoename ongeveer 1R0.000 zielen per dag of 1,9 procent per laar Wordt dit tempo gehandhaafd dan zal de wereldbevolking in het jaar 2006 verdubbeld zijn. Driekwart van de mensen woont In de ontwikkelingslanden en meer dan de helft in Azië. Het inwonertal van Communistisch China werd vorig jaar op 720 miljoen geschat, met een jaarlijkse groei van 1,4 procent (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT - „Het is in het belang van de Nederlandse Her vormde Kerk dat de inbreng van alle vrouwen in de gemeente door kerkelijke organen begre pen wordt als van wezenlijke waarde voor het functioneren van de gemeente", lezen we in het jaarverslag van de Hervorm de Vrouwen Dienst (HVD). Hoewel het verslag wegens omstandigheden laat is vinden we toch de volgende regels uit de inlei ding de moeite waard dm ze over te nemen. Generatie ..De generatie vrouwen, die aan bod is voor functies binnen het kerkelijk raam is een generatie die reeds geleerd heeft in beroep en be drijf samen te werken met mannen Wij koesteren de hoop, dat zij, wanneer de gezinsverantwoorde lijkheid gaat verminderen, zich wil inzetten voor werk in het kader van apostolaat, diaconaat en pastoraat. Temeer daar zij zich binnenkort gesteld zal zien voor het feit. dat de partner een werkverkorting onder gaat, zodat man en vrouw samen een reservoir aan tijd ter beschikking krijgen ,dat zij kunnen besteden bui ten het —afvloeiende —gezin. De toerusting tot begeleiding van bijvoorbeeld onze 1'/» miljoen bejaar den vraagt bezinning op het „hoe" en hier ligt voor de kerk een taak. die door man èn vrouw onder ogen zou kunnen worden gezien en uitgevoerd. Laten wij ons goed realiseren dat de kerk ieder ogenblik kleiner wordt, dat de man- en vrouwkrachten schaarser worden en dat de beschik baarheid van beiden een punl van aandacht bltjve Wij moeten er met zijn allen attent op zijn dat rie maatschappeIHke ontwikkelingen aan het werk in de kerk ten goede ko men." DEN HAAG Minister Beernink verwacht niet dat er tegen 1971 een algehele grondwetsherziening zal komen, wel partiële herzieningen De minister beloofde bij de staats commissie aan te dringen op ren spoedige behandeling van de ver laging van de kiesgperehtigde leef tijd en de wet processieverbod. Bank of America 600 000 dollar (ruin twee miljoen gulden) afhandig zij» gemaakt. De verdedigers schetsen hui cliënten niet als internationale -e'•"'ad'ver? maar als mensen dir door hun avontuurliikp geest en hur goklust het verkeerde pad waren op- CCHIEDAM In de Haagse bioscoop Du Midi ging de film: „Ga je weg of ik neem je weg" met Louis de Funes gisteren in première. In Schiedam viel een andere première van ongeveer ge lijke strekking te beleven, met dit verschil, dat de prolongatie onver mijdelijk bleek. In de hoofdrollen Dammis de Geus. journalist van de Nieuwe Haagse Courant, en Thea Matthijssen. die elkaar het ja-woord gaven en daarmee hun huwelijks „lot" bezegelden. De vergelijking met de film is niet z0 vreemd, als men weet dat de kerverse echtgenoot filmken ner by uitstek is en al vele ko lommen filmrecenties voor de Kwartetbladen vol schreef. Men senkenner is hij ook, want dege nen die Thea wel eens ontmoet hebben en wii behoren tot die gelukkigen hebben ervaren welk een charme van haar uitgaat. De receptie in Maison West huis aan de Warande in Schiedam werd door vele familieleden, ken nissen, vrienden en collega's be zocht om het jonge paar geluk te wensen. Daaraan vooraf gingen de plechtigheid in het stadhuis en de indrukwekkende oecumenische hu welijksinzegening in de St. Jan de Doperkerk. Voorgangers waren pastoor Dr. E. Robben en hervormd predikant J. W. Zimmerman, die samen de dienst leidden. Tijdens de Schriftlezing las pastoor Rob ben onder andere een vers uit het Hooglied: „Vele wateren kunnen de liefde niet blussen en rivieren spoelen haar niet weg al bood iemand alles wat hij bezit voor de liefde, smadelijk zou men hem afwijzen". De pastoor hield een korte preek en ds. Zimmerman sprak een slotwoord. De zegen over het huwelijk werd door de geeste lijken gelijktijdig uitgesproken. De geboren en getogen Schie dammers hebben hun stad vaar wel gezegd en hebben zich in de residentie gevestigd, waar zij zidh voorlopig voor een korte vakantie hebben teruggetrokken, om samen in „besloten voorstelling" het hap py-end van hun film te vieren. t VERKOUDHEDEN 1 VOOR VADER. MOEDER EN KIND Ztrijf/en..., Wie over de historie van het Russisch communisme nadenkt en ontstemd is over het optreden van dit communisme tegenover Tsjechoslowa- kije, gaat in deze duisternis een licht op wanneer hij het boekje van de Russische bisschop Dionissios heeft gelezen, getiteld „Russische Ortho doxie'. In dit boekje stelt deze bisschop o.m., dat hij de passiviteit, het gebrek aan maatschappelijk en humanitair handelen van dc Russische kerk wijt aan de opvatting van haar kerkbegrip: niet de actieve strijd, maar veeleer het heilige zwijgen en bidden zijn ide aal. Publieke plaatsen en straten be horen de missionarissen te mijden, ook in cellen kunnen zij bidden en tevens de mensen overtuigen van de waarheid. De sluwe volksdemagoog Lenln ken de het klimaat van gedachten, waarin deze kerk leefde: afwachten, bidden en zwiigen. Anders zou hij zich wel honderd maal bedacht hebben met zijn kleine groep medestanders naar de macht te griipen voor de verwe zenlijking van de tirannie van het consequente Marxisme in Rusland. De kolos van meer dan honderd miljoen volwassen christelijke Russen keek werkeloos toe. wachtte af, bad en zweeg en bleef afwachten, bidden en zwijgen tot nu toe. Wel tragisch, vind ik. Zeist D. Wit zand llormoontje De boekenmarkt in het Amster damse RAI-gebouw is ditmaal ge opend door Hormoontje. een bijna naakt meisje. Ik moet zo langzamer hand wel lachen om al dat naakt-ge- doe Ons volk zit op dat punt inderdaad met enorme frustraties: als men van uit de binnenlanden van Afrika vrou wen met blote borsten op het tv-schorm brengt, dan klinkt er (te recht) reen woord van protest; zo gauw echter een paar blanke borsten on *e beeldbuis te zien ziin, schreeu wen vele farizeeërs moord en brand. Nop en near iaar en we zijn er aan gewend fnet al.« indertijd aan de blote enkels') en d°n is h»t heel gewoon. Mede"''•p" bpb ik evenwel met de- ""nar dl#» h'iRTP-pnatrt zo "eforceerd :n onze gnpne-'o,.;,,,, mpnen tP moeten !- -eest van: kijk eens "-at WLJ al d»»-,-en ~.,,cPr. worcfpiop paar mijn menine mei minstens even grote fructrn'V nt dtt terrein als de eerder pppoemde farizeeërs. Rijswijk K. L. van Hoven

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7