Aristoteles oude vriend Jacqueline Kennedy >VIB VRAAGT 2,6 MILJOEN 4 LOONBELEID OVERHEID OOK VOOR NS DAALDEROP HET GEHEIM WERD GOED BEWAARD MARIA GALLAS WEER NAAR DE OPERA .aêe* INTIHONGERACTIE 1968 en FS V moeten beslissen er erkenning Stroom door! APOLLO WAS MET BLOTE OOG TE ZIEN Astronauten verlangen om naar huis te gaan Grieks regime maakt propaganda op NAYO-basis Badkamerkache VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 (Van een onzer redacteuren) D\ Griekse operazangeres Maria Callas werd de laatste tijd in New York gesignaleerd, waar zij bezig zou zijn, haar veelbesproken loopbaan te hervatten. Bijna acht jaar lang was haar naam in één adem genoemd met die van de schatrijke Griekse reder Aristoteles Onassis. De zeer nauwe relatie tussen Callas en Onassis had echter niet tot een huwelijk geleid en Maria's opvallende tegenwoordigheid te New York gaf voedsel aan geruchten, als zou de vriendschap met „Ari" niet meer zijn wat zij geweest was. Niemand stond er echter bij stil, dat Maria Callas op zoek was naar nieuwe werelden, omdat Onassis van plan was, in het huwelijk te treden met Jacqueline Bouvier, de weduwe van president John Fitzgerald Ken nedy. Wellicht waren enkele ingewijden van deze plannen op de hoogte. Voor vrijwel iedereen kwam de aankondi ging van gisteren echter als een ver rassing. Dat er geruchten de ronde deden, was niets bijzonders. Die zijn sinds Jacqueline bijna vijf jaar ge leden weduwe werd, nooit van de lucht geweest. HARLECH Zij die het wisten (althans dachten te weten) verwachtten, dat Jacqueli ne Bouvier binnen afzienbare tijd zou trouwen met Lord Harlech, de man die geruime tijd Brits ambassadeur te Washington is geweest. Hij was be vriend geraakt met de familie Kenne dy en deze vriendschap duurde voort, nadat hij naar Engeland was terugge keerd. Lady Harlech kwam anderhalf jaar geleden bij een auto-ongeluk om het leven en sindsdien vergezelde we duwnaar Lord Harlech de weduwe Kennedy op haar wereldreizen. Voor al tijdens een bezoek aan Cambodja viel sterk de aandacht op de edelman. Het is niet bekend, of Jacqueline in die tijd van plan is geweest, met hem te trouwen. De mogelijkheid bestaat. onze speciale verslaggever) exsj HAAG Aanhakend Olympische Spelen wordt het motto „Wedloop voor i ireldwelvaart" voor de ze- maal de anti-hongeraktie derland gehouden. In de van 2127 oktober zal middel van affiches, een rant en radio en televisie g ndacht worden gevraagd ondervoede of slecht ge- mensen in de wereld. i dt steel büi choi jeu t p tol Jen ^inis eds ganbi *U). mt: te v nod w, I bi ing. Stichting Nederlandse Orga- voor Internationale Bijstand die de aktie organiseert en met de Nederlandse filialen NICEF en UNESCO hoopt binnenvloeien van een bedrag miljoen gulden. Tot deze som Ithans ontwikkelingsprojekten T inkt. nti-hongeraktie maakt deel uit tachtig landen omvattende >m from Hunger Campaign" Toen in 1960 de Voedsel- en e uworganisatie van de Vere- ïaties, de FAO, ertoe overging lieren te betrekken bij de •lening aan ontwikkelingslan- i de FFHC werd in de eerste gedacht aan verbetering van 'ensomstandigheden op lange Tot het hulpverleningspak- loren o.m. verbetering of sti- g van landbouwmethoden, visserij, van distributiesyste- van coöperaties. estei on| «Oei en w. n 1! :hoo n di arvl dl ieenl de SCHT De Federatie Spoor- ikvereniging heeft gisteravond de leden te laten beslissen vraag cf het gesprek met de :gdirecfie over een mogelijke ing zal worden voortgezet, punt daarbij is of de FSV d kan gaan met een reeks in in het reglement dienst- 9 arden van de Nederlandse 0 egen over de werkwijze van lt soneelsra^d Dit reglement is teld in overleg tussen de di- n de dr'e tot nu toe erkende len. Wijziging is pas mogelijk verkiezingen voor een on- ingsraad bij de Spoorwegen iouden. ogenblik zou de FSV twee in de personeelsraad kunnen tn en zich moeten neerleggen huidige reglementsregels. In de R eelsraad hebben thans zitting 'genwoordigers van de NBV, de KBV en twee van de 1« f nc.._ '3 dat e rd fteg« novemoer za' od de algemene erirg van de FSV het defini- standpunt wc-den bepaald, iter Giisbertse benadrukte, dat V niet van plan is de strijd jhet nuidige RDV op te geven, willen niei net zo ingekapseld a als de bestuurders van de bonden", zei hij. Projecten De NOVIB voert deze zevende an ti-hongeraktie met behulp van haar wijdvertakte net van plaatselijke ak- tiecomités (ongeveer 1.000). In de ja ren 1960 - 1967 kon op deze wijze 8,6 miljoen gulden in ontwikkelingspro jekten worden gestoken. De totale wereldcampagne leverde tot dusver 2,1 miljard gulden op. De projekten, die voor Nederlandse rekening zijn en die alsnog voltooid moeten worden, liggen in Dahomey (moestuinen), ini Nigeria (idem), op Ceylon (opleiding jonge boeren), in Kenya (idem), in Pakistan (veevoe- derproduktie), in Ethiopië (moder nisering vissersvloot), in Oeganda (streekopleidingscentra), in Columbia (verbetering lager onderwijs), in Bo livia (bevolkingshygiëne), in Equador (idem) en op de Tonga Eilanden (vak opleidingen). Ceylon krijgt dit jaar bijzondere aandacht van de Stichting Friesland voor Ontwikkelingssamenwerking, die nauw met de NOVIB verbonden is. De inwoners van Friesland zullen trachten het Ceylon-projekt be hoefte in 1968 een half miljoen gul den gedurende een jaar te adopte ren. 0 Hetzelfde doet de NOVIB-afdeling Rotterdam met het Ethiopië-projekt (150.000 gulden per jaar) en de No- vib-afdeling Eindhoven met het Ke- nya-projekt (51.000 gulden). Voor wie 't niet meer precies wist: van de totale wereldbevolking krij gen 450 miljoen mensen te weinig voedsel. Anderhalf miljard moeten het doen met een slecht samengesteld dieet, wat ziekten en kindersterfte veroorzaakt De Anti-hongeraktie houdt kantoor in Den Haag en haar gironummer is 100200. Parijs lanceert dit eenvoudige, flatteuze kapsel. Een kleine scheiding deelt de gladde voor partij in twee delen. Naar achteren waaiert het haar uit in natuurlijke golven. dat zij zich alleen door een „vriend van de familie" liet vergezellen om de aandacht af te leiden van andere vriendschappelijke contacten die zij onderhield, o.m. met Aristoteles Onas sis. Meermalen was zij met haar kin deren en andere leden van de familie Kennedy de gast van de reder en olie magnaat op zijn jacht Christine. Als dat zo is, slaagde zij voortreffelijk in haar opzet. OUDE VRIEND Onassis (overigens al een oude vriend van de familie Kennedy is 23 jaar ouder dan Jacqueline. Hij werd op 15 januari 1960 te Smyrna in Tur kije geboren uit welgestelde Griekse ouders. Zijn moeder stierf, toen hij vijf jaar was en sindsdien gaf zijn grootmoe der hem een strenge opvoeding. Toen hij zestien was, maakten de Turken in de Grieks-Turkse oorlog zijn ou derlijke woning met de grond gelijk. Hij moest toezien hoe veel familie leden werden gedood. Met de andere overlevenden vluchtte hij naar Grie kenland. Om hem een kans te geven, wat in de wereld te bereiken zond de fa milie hem met 60 dollar op zak naar Argentinië. Nadat hij wat loop- jongenswerk had gedaan, stortte hij zich in de tabakhandel, waarmee ook zijn familieleden zich hadden bezig gehouden. De zaken gingen goed. Hij werd Argentijn, maar mocht het Griekse staatsburgerschap be houden en werd Grieks consul te Buenos Aires. In de jaren dertig kocht hij schepen op van in moei lijkheden geraakte reders en zo kwam hij in de „big business". MARIA CALLAS Hij was al veertig, toen hij met Athina Livanos, de (jonge) dochter van een rijke Griekse reder trouw de. Een zuster van Athina huwde niet lang daarna met de grootste concurrent van Onassis, Stavros Niarchos. Toen het huwelijk met Athina bij na acht jaar geleden op de klippen liep vanwege Onassis' belangstelling voor Maria Callas, had het echtpaar twee kinderen: Alexander en Chris tina. De kinderen werden na de scheiding aan de moeder toegewezen, die enkele jaren geleden met de markies van Blandford is getrouwd. Jarenlang waren Onassis en Maria Callas onafscheidelijk. Na verloop van tijd gaf de beroemde sopraan, die van het ene conflict in het andere verzeild raakte, haar loopbaan op. Als gezegd kwam het evenwel niet tot een huwelijk en achteraf bezien is het duidelijk, dat de relatie tussen beiden niet meer is geweest dan die tussen twee heel goede vrienden. In hoeverre deze verandering gevolg was van groeiende vriendschap tus sen Onassis en Jacqueline (Kennedy) bewaard geheim blijven. Bouvier, zal vooralsnog wel een goed JACQUELINE Jacqueline Bouvier werd op 28 juli 1929 in het deftige Southampton op Long Island geboren als dochter van de bankier John Bouvier, een po pulaire figuur in de societywereld. Haar moeder. Janet Lee, liet zich in 1939 van haar vader (die van Franse afkomst is) scheiden. Zij zei al heel vroeg „oom"1 tegen beroemdheden, bezocht een exclu sieve meisjesschool, het Vassat Col lege en de Sorbonne. Haar leven liep op rolletjes, ook nadat zij als ver slaggeefster-fotografe in dienst was getreden van de Times-Herald te Washington. Door haar werk leerde zij John F. Kennedy kennen, die toen nog een van de jongste senatoren was. Nadat zij in opdracht van haar krant een gesprek met hem had gehad, groeide een romance tussen geïnter viewde en verslaggeefster. Toen zij op 24-jarige leeftijd haar huwelijk met Kennedy bekend maakte, bracht haar krant het nieuws op de voorpagina. Dat was in die tijd heel wat. Later nadat haar man president was geworden zou het vanzelfsprekend worden, dat zij voortdurend in het nieuws waren. VERDRIET De mooiste tijd van hun leven in het Witte Huis heeft be trekkelijk kort geduurd: van januari sloop al enkele maanden voor de 1961 tot november 1963. Het verdriet dood van Kennedy het gezin van de Kennedy's binnen, toen het zoon tje Patrick Bouvier kort na de ge boorte stierf. Mevrouw Kennedy heeft twee kinderen, de 11-jarige Caroline, die vorig jaar nog een vliegdekschip de naam van haar vader mocht geven, en de 7-jarige John Fitz gerald, die de naam van zijn vader draagt. Sinds 1964 bewoonde mevrouw Kennedy met haar kinderen een appartement met vijftien kamers aan de Fifth Avenue te New York. Waar zij na haar huwelijk gaat wonen, is nog niet 'bekend. Heus. 't Moet nu gebeuren. Als u straks met plezier naar uw tuin wilt kijken. Daarom bollen planten. Voor een lente-kijkfeest straks. Loyale houding PCB tegenover FSV (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De bedrijfsgroep spoorwegen van de Protestants- christelijke Bond van vervoer personeel is bereid de categorale Federatieve spoorweg vakvere niging (FSV), die gisteren voor een gesprek bij de NS-directie werd ontvangen, loyaal tegemoet te treden als overlegpartner op voorwaarde, dat de FSV ook be reid is een constructieve bijdrage tot het overleg te leveren. Naar het oordeel van PCB-voorzit- ter Dassel is de FSV tot nog toe niet meer dan opposant geweest. Zou de FSV op deze weg voortgaan, dan zal de PCB de samenwerking verbreken om te voorkomen, dat het overleg bij de NS volledig in het slop zou raken. Bovendien zal volgens de heer Dassel noe nagegaan moeten worden, of de FSV wel voldoende representatief is om mee te spreken in het overleg. Hij gaf toe. dat deze categorale or ganisatie onder sommige sectoren van het NS-personeel een redelijk aantal leden heeft, maar op fyet totale NS-personeel is 75 pet georganiseerd bij de prot.-chr., de r.k. en de alge mene bond van vervoerspersoneel. De FSV-leden bevinden zich vooral onder het rijdend personeel. De bedrijfsgroep spoorwegen van de PCB kon zich gisteren met dit beleid verenigen. Men wees de ge dachte van een loonsverhoging per 1 januari van een vast bedrag van 100 voor iedereen, die de FSV had voorgesteld, radicaal van de hand. NS krijgt trend De afgelopen drie jaren is het loon niveau van het NS-personeel opge trokken tot het algemene peil bij de overheid en voor de toekomst hoopt de PCB voor het NS-personeel de zelfde loonsverbetering tot stand te brengen als aan het overheidsperso neel worden toegekend. Ook de voorsehotregeling en de nacalculatie gelden voor het NS-personeel. De na betaling van 116 in eens, die het overheidspersoneel thans krijgt, geldt ook voor de NS. Overigens blijft het mogelijk met de gegeven ruimte te schuiven van primaire naar secondaire ar beidsvoorwaarden. met name wil de PCB bij de komende onderhandelin gen een extra accent leggen bij de vaeantietoeslag. Ook zal ditmaal bij de NS gestreefd worden naar het afsluiten van een driejarig contract, waarbij voor de lonen de trend voor het overheidspersoneel wordt ge volgd. Voorts wenst men de onregelmatig heidsbijslagen te verbeteren en speci ale aandacht te geven aan de beteke- Vijftien jaar geleden werd het geluk hun in de schoot geworpen. Een vierkamerflat op de vierde verdieping met nog een flinke zol der konden zij, jong stel, zo maar huren. En bovendien nog tegen een prijs die weliswaar iets te hoog voor hun inkomen was, maar met wat zuinigheid bij andere zaken, toch haalbaar. Zes jaar verliepen. Zijn salaris steeg met de dienstjaren en hij klom nog treetjes hoger op de maatschappelijke ladder. De oudste zoon had er een broertje en een zusje bij gekregen. De vier kamers waren niet zo erg royaal meer voor hun gezin. Het hoog wonen voor de kleintjes en voor de moeder een hele last „We kunnen best meer verwo nen", rekenden ze uit Ze begonnen ruiladvertenties te zetten, maar de mensen die van groot naar kleiner wilden waren steeds ouderen, voor wie de vierde etage een onoverkomenlijk be zwaar was. Verloofde paartjes on der de kennissen bekeken hun wo ning met begeerte, maar die had den geen ruilobject. Ze gingen naar huisvesting om over „doorstroming" te praten. Ze kwamen op een lijst en hoorden nooit meer iets. Ze gingen weer en kregen te verstaan, dat ze een prachtig doorstromingsgeval waren, maar zelf moesten zoeken. De ge meente had niets, wist niets en koesterde geen hoop ooit zo ver te komen. De vierde baby werd geboren en met veel geloop en gepraat kregen ze zelfs een urgentieverklaring om in aanmerking te komen voor een parterrewoning. Maar niemand met een grotere en duurdere parterrewonisg kon verleid worden naar hun goedkope wolkenflat te komen. Negen jaar zijn 'ze met de ver huisplannen in de weer. Maar een echte verhuizing is niet in zicht De huurbelasting echter wel. De Tweede Kamer heeft al beslist Dat balletje rolt wel verder. Nu zijn ze kwaad. Op alles en iedereen. Ze voelen zich beboet. Morgen willen ze inpakken voor een verhuizing. Vandaag nog als het kan. Maar het kan niet, want hun ruil object deugt niet voor de caiegorie waarmee geruild zou kunnen wor den. Zij althans kunnen de willige ruiler niet vinden en de gemeente zegt: „Zoek het zelf maar uit". Stroom nu eens door als er zulke dammen in de vaart zijn! nis van de zaterdag. Afzonderlijke aandacht werd gisteren door de be drijfsgroep besteed aan de studie over de dienst- en rusttijden. Het bestuur heeft de eerste fase van het overleg afgesloten en een standpunt bepaald, waarover echter de geheim houding wordt bewaard. Bij de stu die is sterk gedacht aan verdergaan de werktijdverkorting. Korter werken Tussen 15 november en 15 decem ber zal er gelegenheid zijn voor de leden over de betekenis, de gevolgen en de mogelijkheden van het plan te praten met het doel tot een andere structuur voor de dienst- en rusttij den te komen en een verdergaande arbeidstijdverkorting. De heer Dassel ontkende, dat de diensttijden van de machinisten op het ogenblik de veiligheid van de spoorwegen in gevaar brengen. Op dit moment mag een machinist niet langer dan tien uur achtereen dienst hebben en moet de diensttijd ten minste 12 uur worden onderbroken. Zelf kan hij het rooster van de vrije dagen sterk beïnvloeden, zodat wan neer iemand geen tien dagen achter- Sint Nicolaas moet zyn tijd goed verdelen, want hij kan op 5 de cember niet overal tegelijk zijn (al zou men in Nederland zeg gen van wel). In elk geval heeft hij in Brussel zijn intocht al achter de rug. Hij vormde het kleurrijke middelpunt van een even fraaie als bonte stoet praalwagens, waarop kinderen en grote mensen hun ogen uitkeken. Weggelopen jongen is terecht AMSTERDAM De vijftienjarige Joseph Vlieger, die op 22 september van huis wegliep en sindsdien spoor loos was, is terecht. De jongen werd gisteravond in Amsterdam aangehou den en overgedragen aan de kinder politie, die hem op transport zal stel len naar Heerlen. Hij werd door poli tiemannen uit een tram gehaald. De politie kwam hem door enkele tips op het spoor. een dienst wil doen, hij dit ook niet behoeft. De heer Dassel ontkende hiermee de juistheid van bepaalde beweringen van de zijde van de FSV gedaan. Met betrekking tot de samenwer king met de FSV verklaarde de heer Dassel tenslotte nog, dat de noodza kelijke rust ter uitvoering van een goed beleid niet mag worden verstoord in het geval de NS-directie de FSV zou erkennen als partner bij het overleg. De betekenis van het in een reeks van jaren uitgebouwde overleg mag niet in de waagschaal worden gesteld. HOUSTON Verlangend om thuis te komen zijn de astronau ten van de Apollo 7 aan de twee de helft van hun reis begonnen. Het beproeven van veel ingewik kelde systemen zetten ze voort. De vlucht verloopt nog steeds soepel. Kaptein Walter Schirra, majoor Donn F. Eisele en Walter Cunning ham zijn gisteren opnieuw op de te levisie verschenen in hun „show". Cunningham gaf woensdag te ken nen. dat hij naar de laatste dag ver langde. Hij zei: „Ik zou willen, dat we die grote klok sneller konden la ten aftellen." Schirra vertelde, dat alle drie nog verschillende vormen van verkoud heid hebben. Cunningham had last van zijn oren en hij zou ook graag neusdruppels aan boord hebben ge had om die bij terugkeer naar de aarde te gebruiken tegen de atmosfe rische druk, die hij omdat hij prop pen in zijn oren heeft, in de neus zou kunnen voelen. Het ruimtevaart-centrum ontvangt per dag ongeveer 2000 brieven over de vlucht uit alle delen van de we reld. Vele zijn ongetwijfeld geschre ven toen de ruimtevaarders een bord lieten zien met het opschrift: „Voor uit mensen, kom op met je kaarten en brieven." De televisieshow van gisteren duurde kort en was zakelijk. De au toriteiten van de ruimtevaart hadden naar verluidt bezwaar gemaakt tegen de grapjes in de vorige uitzendingen. DEN HAAG Nederlandse jour nalisten, die vorige week op de Navo-basis op Kreta schietoefenin gen bijwoonden, hebben op de basis propaganda-mteriaal ontvangen van het Griekse regiem, in enkele geval len met een Navo-stempel erop. Het Tweede-Kamerlid P. Dankert (soc.) vraagt de ministers van defen sie en buitenlandse zaken of dit overeenstem', met het multi-natio- nale karakier van de basis, waar ondermeer Nederlandse troepen oefenen in het afvuren van raketten. Een voorlichtingsambtenaar van de Griekse regering heeft de jour nalisten op hun oezoek vergezeld en ook da- vindt de heer Danken in strjjd met het karakter van de Navo. De heer Dankert vraagt de minis- ters aan deze ongewenste toestanden op de basis een einde te maken. Wel blies Schirra om de gewicht loosheid te demonstreren een potlood in de cabine rond. De Apollo 7 was gisterochtend kor te tijd met het blote oog te zien toen het ruimtevaartuig Californië pas seerde. Een groot aantal mensen stond in Los Angeles in groepjes te kijken, toen de Apollo met een snel heid van 28.000 kilometer per uur langs de horizon scheerde. Het vaar tuig bleef twee minuten zichtbaar. Navigatie Misschien worden de navlgatie-me- thoden op toekomstige ruimtevluch- ten veranderd. Oorspronkelijk was het plan, dat op een maanreis de navigatie op de sterren zou gebeuren. De bemanning heeft evenwel laten weten, tijdens daglicht moeite te hebben met het vinden van de ster ren. Eigenlijk is een badkamer kachel onmisbaar. Want ook uw bad- of doucheruimte moet heer lijk warm zijn, wil baden een puur genoegen worden. Met dit Daalderop apparaat straalt zo'n weldadige warmte u tegemoet. Wèg zijn die koude momenten van vroeger. Weg is dat onnodig rillerig zijn. Voor deze sublieme kachel is altijd een plaatsje in uw badkamer te vinden! Want met de reflektor kunt u 2 kanten uit: hij kan naar links èn naar rechts worden gemonteerd. Haal 'n folder bij uw winkelier, want Daalderop maakt vele typen badkamer- kachels. Kiest u déze, weet dan dat u voor ƒ63,75 een betrouwbare badkamerkachel met KEMA- kcur en waterdichtheidsteken krijgt. Bel uw installateur meteen voor deze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5