YAM IMIT DRAAIBOEK Er relchen - matige grapjes en een brokje kolder Minister Roolvink reikte 250ste vakdiploma uit Mevrouw Klaasesz opende bejaardentehuis Emmaus -TUSSEN Di BLADZIJDEN Man neergeslagen en beroofd in Leiden L. A. P. Stoppelenburg 40 jaar bij Bodegraven Medicijnen verloren Gewonden in het Leid se verkeer 1Z Ri j nsburgerweg u i nn Qf>nivw\^'y*MV>fW>fMVyvyWMV^rtfV>fMVir>nnrirMW>r>r>r>rrf^i(%"irifM,'iririnriririr rr --.-i^i-ir»" V NIEUWE LEIDSE COURANT NIEUWKOOP Gisteravond is in de kantine van de onderneming de heer L. A. P. Stoppelenburg door de directie van Gebroeders Bodegraven N.V. gehuldigd in verband met het feit dat hij gedurende veertig jaren aan het bedrijf verbonden is geweest. De jubilaris kwam als 21-jarige jongeman op het kantoor van deze metaalwarenfabriek en na een zestal jaren werd hij reeds benoemd tot procuratiehouder. In 1936 verkreeg hij algemene procuratie. Het toen nog kleine bedrijf heeft in de daarop volgende jaren een aanzienlijke groei meegemaakt en ontelbaar zijn de relaties die de heer Stoppelenburg in zijn leidinggevende functie heeft gekweekt. Studentenhospita onderscheiden LEIDEN Mejuffrouw W. van der Velden, Oude Vest 53, vierde gisteren haar veertigjarig jubileum als studentenhospita. Tot haar grote verrassing kreeg de zeven tigjarige hospita gistermiddag be zoek van burgemeester Van der Willigen, die haar de zilveren medaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, aanbood. Vandaag heeft de jubilaresse een etentje met een aantal oud-kamerhuur ders. Twee hoofdzusters nemen afscheid LEIDEN Twee hoofdzusters van het Diaconessenhuis, de zusters Nel Urbanus en Catrien Smallegange, gaan met pensioen. Zy houden voor vrienden en bekenden dinsdagavond van 7 tot 9 uur een afscheidsreceptie in de Vredeskerk. LEIDEN Een Leidenaar verloor, komend van de Haven-apotheek, een blikken trommeltje met gele kleur, waarin Roterpoeders zaten, een mid del tegen duizeligheid. Voor kinderen zijn deze medicijnen gevaarlijk. De man liep onder meer de Haarlem merstraat, de 'Willem de Zwijgerlaan en de Marnixstraat. LEIDEN Een zestienjarig meis je werd gisteravond met haar fiets op de Hagweg klemgereden door een militaoire auto. Zij kwam te val len en liep een hersenschudding en een achterhoofdwond op. Een 66-jarige fietser die op de Oude Herengracht gistermiddag geen voorrang gaf aan een bestel auto, werd ook ten val gebracht. Hij liep een hersenschudding op, een hoofdwond, een sleutelbeenfractuur en enige gebroken ribben. De oudste directeur, de heer J. S. Bodegraven sprak de jubilaris, in tegenwoordigheid van het vol tallige personeel, hartelijk toe, er aan herinnerd hoe zij zich als jong en energiek administrateur al spoe dig opwerkte tot chef en procura tiehouder van het bedrijf. Hij maakte de groei van het bedrijf mee en heeft daaraan in zijn func tie in niet geringe mate meege werkt. Hij loofde de bijzondere ijveF van de jubilaris en de om gang met personeel en clientèle. Zoals gebruikelijk ontvangen werknemers die veertig jaar aan dit bedrijf verbonden zijn een gou den horloge. Ook viel de heer Stoppelenburg dit te beurt. Van de personeelsvereniging werd hem door de heer J. v d Lippe een boekwerk aangeboden alsmede een boeket bloemen voor zijn echtge note. De heer Stoppelenburg getuigde van de prettige samenwerking en van de saamhorigheid die onder het hele personeel leeft. Nadat een heildronk op de jubila ris was uitgebracht, werd van de gelegenheid hem te feliciteren druk gebruik gemaakt- Zaterdag zal voor de relaties van de onderneming een receptie wor den aangeboden in hotel Plaszicht. De heer Stoppelenburg, die ver schillende functies in het Nieuw- koopse openbare leven bekleedt zoals lid van de gemeenteraad, bestuurslid van Het Groene Kruis en voorzitter van de plaatselijke afdeling van de WD. zal het ze ker niet aan belangstelling ontbre ken. LEIDEN In samenwerking met de Haagse politie heeft de Leidse politie een ZO-jarige Haagse magazijnbediende gearresteerd, die heeft be kend in de nacht van zondag op maandag op het Schuttersveld een 21-jarige Hagenaar te hebben neergeslagen en beroofd. Het slachtoffer liep daarbij •en kaakfractuur en een hersenschudding op. De gearresteerde magazijnbediende had eerst met zijn stadgenoot, die hij oppervlakkig kendé, verschillende cafés bezocht in Leiden, waarbij hij ftierkte, dat de man nogal wat geld bij zich had. Hij stelde hem voor naar het station te gaan om terug te reizen naar Den Haag en koos daartoe het Schuttersveld, waar hij zijn maat neersloeg en hem beroofde van zijn porte- monnaie, waarin zich f 155 bevond. Diezelfde nacht vond de politie in de nabijheid van de neergeslagen Hagenaar een jasje en een ring, die aan de dader bleken toe te behoren. Na zijn arrestatie bleef de man een dag ontkennen, maar ten slotte viel hij door de mand. Biljart prijzen uitgereikt VOORSCHOTEN Tijdens de viering van het eerste lustrum van de biljartvereniging Landzicht sprak LBB-voorzitter L. Smit zijn waar dering uit over deze tot een der grootste en beste verenigingen van de bond uitgegroeide club. Tevens reikte hy de prijzen uit van het nederlaagtoernooi. De uitslag was: categorie A. goud: BCV, Voorscho ten; zilver: De Heul, Alphen; brons: Rijnegom, Leiderdorp; cat. B. goud: De Heul; zilver: 't Zuid, Leiden; brons, Vriendenkring, Langeraar. VRIJDAG 18 OKTi Otó Voorlezen in Voorschoter bibliotheek VOORSCHOTEN Evenals vorig jaar organiseert de commis si e voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek in samenwerking met de openbare bibliotheken voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen een voorlees- wedstrijd onder het motto: Voor lezen een tien kinderen lezen voor uit hun lievelingsboek. In Voorschoten nemen tien lagere scholen (van de dertien) deel aan deze voorleeswedstrijd. Er heeft reeds een selectie plaats gevonden en zaterdagmorgen komen de beste kinderen van iedere school naar de openbare bibliotheek aan de School straat om daar voor een jury te pro beren de finale te halen, die op za terdag 26 oktober zal zijn in aanwe zigheid van o.a. burgemeester L. de Kool. De jury bestaat uit mevrouw W. A. Douw-de Vetten, mevrouw C. Verhoeff-Oudshoorn, mej. G. T. Jansen, de heer C. M. A. van der Lee (namens de boekverkopers) en de schrijver Sipke van der Land uit Wassenaar. De winnares of winnaar van Voorschoten zal mogen deelnemen aan de districtsfinale. Vlag op huurhuizen HILLEGOM Tijdens een korte plechtigheid hees voorzitter P. Bou- ma van de Hillegomse woningstich ting Patrimonium gistermiddag de vlag op een der in aanbouw zijnde blokken woningen in het plan Meer en Dorp 3. Het plan omvat 117 wo ningen, waarvan de totale stichtings- kosten. met inbegrip van de grond, rond f 5,5 miljoen bedragen. De huurprijs voor deze huizen (waarvan de verkoopprijs tussen de f50.000,— en f60.000,— zou liggen) is vastgesteld op ongeveer f 225, per maand. De NV Bredero bouwt deze wonin gen volgens het zgn. Meandertype; de woon-eetkamer heeft een Z-vorm. Vanuit de keuken stapt men zo in de woonkamer. De woningen hebben elk vier slaapkamers en twee toilet ten, alsmede een douchecel met wastafel. De zolder, bereikbaar met een vlienotrap, loopt over het het gehele huis. De bovenramen worden in aluminium uitgevoerd, wat de on derhoudskosten beperkt. De ruim 8.40 meter diepe wonin gen worden centraal verwarmd met hete lucht (aardgas). ZOETERWOUDE „De gastvrijheid van de Emmaüsgangers moge spreekwoordelijk zijn voor u", waren de woorden waarmee mevrouw L. H. A. Klaasesz-de Bruijne officieel het nieuwe complex van het be jaardencentrum Huize Emmaus opende. Ze hod dit al officieus gedaan met een sleutel die de 7-jarige Gerard van de Hoorn haar aanbood. Het hele gezelschap, waaronder burgemeester Detmers en zijn vrouwkon daardoo r het feestelijk versierde centrum binnengaan. Een bijzondere plaats in het com plex neemt de kapel in. De ramen zijn ontworpen door glazenier Lam bert Simon, die met applicatietech niek het bijbelverhaal van de Em maüsgangers uitbeeldde. Rond de offertafel is werk aangebracht van de Utrechtse edelsmid Jan Noyens. De bewoners boden verschillende geschenken ter verfraaiing van het centrum aan: een grote klok, een bloemenbak, tuinbanken, een strijk ijzer, een paraplubak en een drietal standaards met asbakken. Dokter W. Kortmann, voorzitter van het stichtingsbestuur, vertelde iets over de geschiedenis van het te huis. Twintig jaar geleden bestem den Els en Cornelis de Boer hun huis voor de verzorging van bejaar den. Er werden toen twee patiënten opgenomen. Al spoedig bleek het aantal aanvragen de plaatsingsmo gelijkheid verre te overtreffen. In 1953 werd voor het eerst gesproken over nieuwbouw. Men dacht aan een gebouw voor 50 bejaarden. Het aantal aanvragen bleef stijgen. Pas in 1960 werd de stichting gevormd. „Wij zien deze dag als een etappe- punt, om na flink lucht ingehaald te hebben weer verder te gaan". Het bestuur streeft ernaar ieders vrijheid zoveel mogelijk te respec teren. Thuiswonende bejaarden zul len gebruik kunnen maken van de speciale voorzieningen van het cen trum. Mr. J. Duinstee, voorzitter van de Kath. Ver. van Bejaardentehuizen, zei dat vooral de menselijke bege leiding zo belangrijk is in een te huis. Goed gediplomeerd personeel is daarom onmisbaar. Namens het gemeentebestuur bood burgemees ter Detmers een vlaggemast en enige vlaggen aan. Deken A. Lamot schonk namens parochie en kerkbestuur een kruis, dat in overleg met de archi tect aan de buitenmuur geplaatst zal worden. De bewoners konden op hun ka mer via de geluidsinstallatie de plechtigheid volgen. De hervormde hulpprediker E. Loerakker sprak uit ervaring dat het openstaan voor alle kerken geen holle frase is. Hij haakte in op het woord van de Emmaüsgangers „Was ons hart niet brandend van liefde toen wij de Christus ontmoetten". miii»n»iimniiiintininii»iiiiinminmiii!ii!iim>!n!>nmmiiin De 7-jarige Gerard van de Hoorn biedt mevrouw Klaasesz de sleu tel van het nieuwe hoofdgebouw Feest bij NZH LEIDEN Ter ere van de jubila rissen uit het rayon Leiden van de NZH was gisteravond in de Stads gehoorzaal weer het jaarlijkse feest met muziek, cabaret en dans. Deze jubilarissen waren: 40-jarig dienst verband de heren B. Roman, M. D. J„ Been, C. van Baardwijk, N. Wild schut, J. Tukker en G. J. van der Mark: 25-jarig dienstverband de heer M. J. Cambier. Om half acht begon de Harmo niekapel NZH o.l.v. de heer P. Baart met een programma van populaire marsen en bekende melodieën. Namens het personeel sprak de heer C.. Neuteboom een welkomst woord. Hij begroette in het bijzon der de jubilarissen, de directeur van de NZH mr. J. P. A. van Ballègoijen de Jong, oud-directeur Hortensius, de heer Kapteijn en de genodigden en collega's uit het district Haarlem. De heer Van Ballegoijen de Jong sprak de jubilarissen toe. „Behalve aan instrumentarium heeft u aan kwaliteit gewonnen, waardoor het orkest in grote mate bijdraagt aan de feestelijkheid van deze viering", zei hij eerst tot de kapel. De vrolijke avond begon met „Sja- badabadoe" van The Flintstones. Frans van Dusschoten was een ge vatte conférencier. Na de pauze tra den de artiesten weer op. Tot twee uur was er gelegenheid tot dansen. RIJNSBURG Ten behoeve van de reconstructie en de riolering van de Rij nsburgerweg moeten enkele perceeltjes grond worden aange kocht. De eigenaren (in totaal 5) zijn bereid de grond aan de gemeen te te verkopen. Voorgesteld wordt een bedrag van f 14.556.50 uit te keren als schade loosstelling aan de eigenaren. VOORSCHOTEN B. Roolvink reikte in het V.A.M.-gebouw het burg er vakdiploma uit technisch-specialist de plichtige korporaal F. J. uit Amsterdam. De uitreiking werd bijgewoond staatssecretaris J. C. E. oud-staatssecretaris Peijne burgemeester L. de Kool en officieren van de Koni Landmacht. Het technisch specialist ject is 1 februari 1966 gegaan en sedert die tijd hi al rond 4000 jongemannen rrpi Technisch-specialist voor hel vullen van een grote versche heid van technische functies intrede gedaan in de Koninü a Landmacht. Centraal in het Ai, ject Technisch-specialist stat opleiding, die elke T.S.-er l voor een. (burger)vakdijA Zijn militaire dienst van jaren tot maximaal 8 jaar te| lengen wordt daardoor dienstbaar gemaakt aan zijnf komst: Het project is sléchts metj functies gestart, maar nu zi reeds 17 mogelijkheden, chauffeur tot hersteller van tuigen, van radio- tot telexsw list. De V.A.M. leidt op en O de examens af voorzover W he auto- en motortechniek b<pre. Alle diploma's zijn erkende diploma's in de burgermaatst de: Pij- Minister Roolvink zei dt mi introductie van dit systee rai belangrijke mate heeft bijg nd gen tot verruiming van schol le mogelijkheden voor de jeu mi werknemers, terwijl dit pt ook een bijdrage levert tot omscholen van jonge werkne j), „Onze steeds meer vertechnisfn de maatschappij eist steeds scholing: zonder scholing is dere economische vooruitgan ithi goed mogelijk", aldus de min lak Na het officiële gedeelte v nti- een rondgang voor de genod door het V.A.M.-gebouw, bijzondere aandacht werd be UVJ aan de nieuwste uitbreiding. Jat liei stat ■««I onz Aankoop van gr< voor remiseterre RIJNSBURG B. en W. ,tel 'gv raad voor grond aan de Oegs terweg aan te kopen van mingsmaatschappij Van Rhi, Katwijk. Dit is nodig voor de sluiting van het voormalige r> p terrein en voor het uitvoeren v bestemmingsplan „Oegstgeestei De grootte van de grond is on| 120 vierkante meter. De aannemingsmaatschappij reid de grond voor een prijs vTP te verkopen. Totaal komt het op een bedrag van f 605. EC ik\ School KortevaSeè' n iel opheffen RIJNSBURG B. en W. f1 de raad voor, voor de jaren 19 ar< en met 1971 de openbare schoo e6 gewoon lager onderwijs aan de ®°J tevaart niet op te heffen Volge tel lager-onderwijswet 1920 moet"1 openbare lagere school, waarva aantal leerlingen in een gemeen! ,f minder dan 25.000 inwoners, lai111 dan 50, worden opgeheven. De school in Rynsburg telt 33 1/3 ling. Het voorschrift is evenwel een termyn van drie jaar nie toepassing, als de instandhoudin f®1 de school wordt bevorderd school aan de Kortevaart is de openbare lagere school die Rijn heeft. LISSE Zaterdag houdt de y trale Instuif een soos-dansavol u het KAB-gebouw. Schoolstraat STUDIO In zijn film „Engel- chen" heeft regisseur Marran Gosov geestig willen doen over de pogingen van een dorpsmeisje in de grote stad te worden ontgroend. Daarin is hij maar zeer ten dele geslaagd. De grapjes zijn vaak weinig origineel en het ligt er alle maal veel te dik bovenop. Het onderwerp zelf is trouwens ook al erg ongeloofwaardig. Zo kwam een film uit de camera, die het aanzien wel waard is, maar door zijn tekort aan spiritualiteit toch de mist ingaat. Tenslotte probeert Gosov het met een gooi- en smijtpartij waarby de traditionele taarten zijn vervangen door potten verf. Dat doet het na tuurlijk altijd, maar het toch al middelmatige niveau wordt er niet beter van. (Gestoei rond vrijages) Reis om de wereld in lach lig dagen LIDO <2.30 en 8 uur) Mike Todds monsterproduktie „De reis om de wereld in tachtig dagen" is weer eens in Leiden terug. Het betreft de beroemde verfilming van Jules Verne's lievelingsboek ..In 80 dagen de wereld rond". In dertijd (in 1872) geschreven om het panorama van de hele wereld in woorden te schilderen. Eigenlijk een groot showboek om de merk waardigheden der aarde te beschrij ven. De film, die geregisseerd werd door Michael Anderson, is dan ook een grootse showfilm, waarin de wereld erop' komt te staan als één groot dolgeworden circus. S. J. Perelman schreef het gees tige scenario vol flitsende dialogen en Victor Young componeerde de meeslepende muziek. Er spelen liefst 45 beroemde filmacteurs in mee. Kleurrijke showfilm) Het tvonder der liefde LUXOR De film „Het wonder der liefde" is gemaakt door F. J. Gottlieb met behulp van gegevens uit in de Neue Revue verschenen artikelen, die waren geschreven door de Duitse publicist Oswalt Kolle. Begonnen wordt met vier kleine schetsjes over de seksuele opvoe ding van kinderen. Daarna worden in twee uitvoeriger verhalen be handeld de heginmoeilykheden in de seksuele omgang in het huwe lijk voortspruitende uit de onna denkende houding van de man en de moeilijkheden die kunnen voor komen wanneer de sleur in het huwelijk zijn intrede doet. De problematiek is goed in beeld gebracht. In haar algemeenheid is deze voorlichting zeker aan te be- veleh. (Verantwoorde voorlichting) Ue laatste trein uit Katanga TRIANON De oorlog is een wreed bedrijf. Dit is een algemene vaststelling, waarmee iedereen het eens kan zyn. Extra wreed als ook de natuur Samen in een luchtballon. Beeld uit de shotvfilm ,Jleis om de wereld in tachtig dagen". van het Afrikaanse oerwoud de mens voor bovenmenselijke moei lijkheden stelt. Superwreed als het een strijd wordt tegen weerloze burgers, die op afgelegen plaatsen worden af geslacht. Ex tra-super-wreed als primitieve volken geoefend worden en aange voerd door huurlingen, losgeslagen schuim uit de onderwereld. Kennelijk zyn er echter nog al tijd mensen, die hiervan zelfs hiervan het naadje van de kous willen weten en zo heeft Jack Car diff een boek van Wilbur A. Smith verfilmd in „De laatste trein uit Katanga". De meest afschuwelijke sadistische moordfilm ooit ver toond. Je hart draait om in je lijf als je de vreselijke beelden van ge vechten van man tegen man moet gadeslaan. Ontdaan van de romantische aankleding blijft slechts over een satanisch beeld van de mens. (Verschrikkelijk) Bemin je naaste maar vergeet je vrouw niet REX Niet alleen in Nederland bestaat een dorp als Staphorst. Re gisseur Egil Kolsto laat in zijn film ..Bemin je naaste, maar vergeet je vrouw niet" een dorpje uit Zweden zien. dat met Staphorst zou kunnen wedijveren. Ook hier komen volks gerichten voor, kompleet met fak kels, knuppels en vrouwen. Dit alles ter ere van Sven Gje- man, die zijn brood verdiént met het schrijven van sexboeken. In de grote stad kan hij zich niet meer concentreren en daarom zoekt hij (om inspiratie op te doen) een rus- lig dorpje uit. Daar kan hij zich in stilte bezighouden met zijn werk. Ook zijn vrouw gaat mee. Natuurlijk brengt dit het dorp j in grote opschudding, maar als na verloop van tijd blijkt, dat de schrij ver een toeristische trekpleister is en hij van plan is weg te gaan, stelt men alles in het werk de man hier te houden. De regisseur heeft de kijker wil len suggereren met een satire te doen te hebben, maar veel verder dan wat grappen (meestal nog flauwe) komt hij niet. Hij heeft waarschijnlijk zelf niet geweten, wat het moest worden, en heeft er toen maar wat van gemaakt. (Niet veel aan) King Kong REX (alleen vrijdag- en zater dagavond 11.30 uur) ..King Kong" is een in 1933 gemaakte film met trucagewerk. dat als zo danig nooit is geëvenaard. Een tientallen meters grote, mon sterachtige aap wordt verliefd op een meisje en dat geeft aanleiding tot wilde avonturen. De bevrijders van het meisje ne men de aap mee om in New York ten toon te stellen. Als het los breekt, vertrapt het monster hui zen en treinen. Met vliegtuigen slaagt men er ten slotte in het beest, dat het meisje opnieuw in zijn klauwen kreeg, neer te schie ten. (Oude trucjes doen het nog goed) Spel met de zonde CAMERA Ondanks grote na men (Elisabeth Taylor en Marlon Brando) en ondanks het vaardig filmen van regisseur John Huston is „Spel met de zonde" niet meer geworden dan een ordinair sadis tisch sexgeval, waarin mensen als beesten tekeer gaan en dieren mis handelen. Het verhaal speelt zich af in een Amerikaans fort. waar harde of ficieren soldaten trainen. Er komt geen normaal mens in beeld. In al hun afwijkingen hebben zij één ding gemeen: ze treiteren elkaar en de paarden die in hun handen vallen. Gluurdersfilmpje De liefde van een blondje CAMERA (vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) „De liefde van een blondje" van de Tsjechische regisseur Milos Forman is het trieste verhaal van een fabrieks meisje dat voor het eerst kennis maakt met de liefde en daarbij haar eerste teleurstelling te ver werken krijgt. Opvallend is dat grote straat scènes of beelden van de omgeving waarin het verhaal zich afspeelt, ontbreken. Men was in staat zon der deze stoplappen een film te vullen. (Teleurgestelde liefde

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4