aardgas voor warmte) Zendingsdag in nieuwe stijl Eerste couplet telt precies 36 woorden 25 milj Begroting bij belwerk oen Uilenstede (van VU) in nieuwe fase Dr. M. Boertien tot hoogleraar benoemd t' Een woord voor vandaag Duitsers voor zending: 45 miljoen BEROEPMÜSWEBK LINIA lir Bisschop doet paleis weg Kerkdiensten voor gehandicapten Toneelstuk in Moskou verboden Protest van MAVO-scholen in holland brengt een buis de warmte bij u thuii JUBILEUM CHB. PLATTELANDSVROUWEN DO Binnen 15 tellen klaar: VRIJDAG 18 OKTOB Soms spreekt in een vertaling een heel andere zin aan, dan in het origineel. Zo verging het me, toen ik de nieuwe vertaling van het rapport van sectie II, de zending, van de assemblee van Uppsala las. Ineens viel me de volgende zin op: „De mensen kunnen hun ware natuur alleen leren kennen als zij zichzelf zien als zonen van God, die tegenover hun Vader verantwoordelijk zijn voor elkaar en voor de wereld In bepaalde kringen van Gods kerk wordt veel gesproken over de noodzaak van zondebesef. Soms wordt het zelfs voor gesteld alsof dat besef er eerst moet zijn eer God iets voor ons kan doen. Dan houden we strak aan de trits van de Hei- delberger vast: Zonde, verlossing en dankbaarheid. Maar daarmee is lang niet het laatste woord gesproken. Want nooit mogen we uit de trits van de Heidelberger de conclusie trekken dat er een scheiding kan zijn tussen zonde en dank baarheid, of beter, zondebesef en dankbaarheid. Wie deel krijgt aan de verlossing gaat de diepte van de zonde veel in tenser ervaren. Maar naast dat besef van schuld, van falen, van tekortschie ten, mogen we tegelijkertijd iets anders ervaren: Wat ge noemd werd: ,J)e ware natuur." Dat is niet onze natuur, maar de natuur van Christus. De eerste leert ons: We kunnen niets uit onszelf. Maar de tweede zegt ons: We kunnen alles door Christxis. De eerste leert ons niets van onszelf te verwachten, de tweede alles van Christus te verwachten. We lezen vandaag: Psalm 105 1-22. (Van onze kerkredactie) NEW YORK Het bestuur van de wereldbond van bijbel genootschappen heeft de begro ting voor 1969 vastgesteld op 25,3 miljoen gulden. Dit geld is nodig voor dekking van de onkosten in die landen, waar het bijbelwerk zichzelf niet kan bedrui pen. In vele landen moeten de bijbels ver beneden kostprijs worden ver kocht, om ze binnen het bereik van alle mensen te brengen. Hoewel deze begroting belangrijk hoger is, dan het bedrag, dat de nati onale bijbelgenootschappen in 1968 beschikbaar konden stellen (21,1 mil joen), moesten toch nog projecten in verschillende landen worden besnoeid. In een verklaring van het bestuur wordt gezegd, dat er op het ogenblik in vele landen kansen xijn voor de bijbelverspreiding, die niet benut kunnen worden bij gebrek aan geld. KOENIGSFELD Rond 38 mil joen gulden hebben de protestanten in West-Duitsland verleden jaar op gebracht voor het werk van de Duitse zendingsgenootschappen. Dat is twee miljoen meer dan in 1966. Daarbij stelden de kerken uit hun midden nog 6,6 miljoen (6,1 miljoen) ter beschikking. NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen: dr. A. v. d. Ent te Kootwijkerbroek; te Scher- penzeel (toez.): J. H. Vlijm te Krim pen a.d. IJssel. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Nunspeet (vac. J. Wieman): B. M. Meijndert te Wou denberg; voor Besoijen: J. Noltes te Ridderkerk. Beroepen te Den Haag (vac. mr. D. G. Hoevers): dr. G.J. Lindyer te Brussel. /POTTER'S MEHTHOL/,Vn Keelpij" ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Allean bij apothekers <n drogist an Naast inspiratie, informatie (Van onze kerkredactie) UTRECHT De hervormde Raad voor de Zending heeft gis teren voor het eerst een zen dingsdag nieuwe stijl georgani seerd. In plaats van een groot aantal sprekers uit te nodigen, kregen de aanwezigen de kans zich over acht gespreksgroepen te verdelen om allerlei onder werpen te bespreken, zoals In donesië, Afrika, verhouding zen ding en werelddiakonaat, de nieuwe plannen tot samenwer king en dergelijke. Het was even wennen voor velen, vooral voor degenen die altijd intens genoten van de inspirerende bijeen komsten van vroeger. Maar het nieu we informerende aspect van de dag voldeed anderen weer buitengewoon. Op deze wijze konden zij zich geheel beperken tot de onderwerpen die hun bijzondere belangstelling hebben. In de ochtendbijeenkomst sprak prof. dr. J. M. van der Linde uit Utrecht over de wereldassemblee van Uppsala. Hij beperkte zich daarbij geheel tot de uitspraak over de zen ding, die inmiddels uitstekend is ver taald door mevrouw Gramberg, echt genote van oud-zendeling Th. B. W. Gramberg. Uppsala bepaalde zich bij drie vra gen. In de eerste plaats de vraag naar de miserabele en wanhopige wereld waarin wij leven, in de tweede plaats naar wat God doet in deze wereld, en in de derde plaats naar de wijze waarop hij mensen en kerken in Zijn werk betrekt. Niet oppervlakkig Velen denken dat de uitspraken van de Wereldraad maar oppervlak kig zijn, vervolgde hij, dat daarin de (Van een onzer verslaggevers) AMSTELVEEN De com missaris van de Koningin in Noordholland, mr. F. J. van Kranenburg, heeft gistermiddag door een eerste paal te slaan een nieuwe fase ingeluid van de uit breiding van het VU-studenten- centrum Uilenstede in Amstel veen. Op het ogenblik wonen en werken in dit centrum al onge veer duizend studenten, een aan tal, dat volgend jaar zal oplopen tot 1800 als de laatste twee dub beltorens van de uitbreiding ge reed zijn. Onderdeel van deze uitbreiding is de bouw van een zgn. combinatiege bouw, dat een laagbouw-verbinding met de drie dubbele woontorens moet vormen. Hierin (oppervlakte ruim 10.000 m2) zullen de studenten straks voor een groot deel hun vrije tijd kunnen doorbrengen. Zo komt er een algeme ne ontmoetingsruimte, culturele ruimten voor muziek, fotografie, denksport, pottenbakken, zang, schil- SANTIAGO Aartsbisschop San chez van Concepcion, een van de grootste steden van Chili, heeft zijn ambtswoning in het deftige tóeel van de stad te koop aangeboden. Hij gaat wonen in een eenvoudig mid denstandshuis. Hij volgt daarmee het voorbeeld van aartsbisschop Helder Camara van Recife (Brazilië). Ook heeft aartsbisschop Sanchez gelast, dat 2800 hectare kerkelijk grondbezit verdeeld zal worden onder de 32 boeren, die deze grond tot nu toe pachtten. Hebreeuws, aan GU Amsterdam (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dr. M. Boertien is be noemd tot gewoon hoogleraar aan de gemeen telijke universiteit. Hij gaat Hebreeuwse taai en letterkunde vanaf de derde eeuw na Chris tus doceren. Dr. Boertien werd 22 augustus 1923 te En schede geboren. Hij studeerde theologie aan de Theologische Hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn en aan de Vrije Universiteit, Semitische letteren aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en speciaal Arabisch aan de universiteit van Ham burg. In 1964 promoveerde hij tot doctor in de letteren bij prof. dr. M. A. Beek aan de ge meentelijke universiteit op een proefschrift over het misjna-tractaat Nazir. Dr. M. Boertien Van 1950 tot 1954 was dr. Boertien christelijk-gereformeerd predikant te Wormerveer. Daarna werd hij uitge zonden door de deputaten voor de evangelieverkondiging onder Israël van de Christelijke Gereformeerde Kerken. Als zodanig diende hij eerst tot 1959 de Jerusalem-gemeinde in Hamburg. Van 1960 tot 1967 was hU uitvoerend secretaris van de raad van kerken in Israël. Sindsdien was hij als wetenschappelijk hoofdmede werker verbonden aan de gemeente lijke universiteit. Het is voor het eerst, dat een christelijk-gereformeerd predikant hoogleraar wordt aan een universi teit. deren enz, terwijl er tevens afzonder lijke sociëteiten worden onderge bracht voor diverse in dit plan parti ciperende studentengezellig- heidsverenigingen. Onder deze ruimten komt de sector dienstverlening met stallingen voor fietsen en bromfietsen, garderobes en zalen voor de mensen (niet één hele grote eethal, maar zalen en zaaltjes voor beperkte aantallen). Voor de studenten betekenen deze plannen, voor de verwerkelijking waarvan gisteren het startschot werd gegeven, een belangrijke uitbreiding van de accommodatie. Op het ogenblik beschikken zij be halve over woonruimte ook over een sportgebouw (met een grote hal, za len voor kleinere sporten en een gymnastieklokaal), terwijl zij in Ui lenstede tevens hun inkopen kunnen doen en het voorlopig studentencafé bezoeken. De kosten van het totale object be dragen 6 miljoen gulden, waarvan 1 miljoen uit particuliere bron moet komen. UTRECHT Het hoofdbestuur van „Philadelphia", dé pro testants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwij kende kind, houdt zaterdag in het gebouw voor K en W, Mariaplaats te Utrecht een speciale samenkomst met commissies, die zich bezighouden tnet de voorbereiding en organisatie van bijzondere kerkdiensten voor geeste lijk gehandicapten. Het thema is „Hoe, waar en wan neer kan op aangepaste wijze het evangelie worden verkondigd". Vra gen zullen aan de orde komen als de liturgie, de bediening des Woords, de inrichting van de dienst en de publi citeit. MOSKOU Een toneelstuk van de Russische dichter Jevtoesjenko is zonder opgave van redenen afge voerd van het repertoire van een theater in Moskou. In het stuk werd kritiek geleverd op het Stalinisme en op het antisemitisme. Volgens onbevestigde berichten zou Jevtoesjenko, op wie al herhaaldelijk kritiek is geoefend wegens zijn be dekte aanvallen op het Sowjet-beleid, een protesttelegram aan de Russische leiders hebben gezonden, waarin hij de bezetting van Tsjechoslowakije j veroordeelde. waardevolle traditie van de kerken voor vijf cent de deur uit gaat. Daar bleek in Uppsala niets van. Noordmans' woord werd daar werke lijkheid: „Conservatisme is verkapte eeuwigheid." Men wilde staan en blijven staan op de vaste grond der dingen. Maar tegelijkertijd werd ook waar wat E. Schillebeeckx een paar maanden geleden schreef: „De kerk zondigt meer door verzuim dan door overhaasting" Dat wil zeggen dat Uppsala dat gevaar juist onderkende en daarom wees op allerlei nieuwe taken in de wereld die de kerk noodzakelijk moet aanpakken. Prioriteiten Geklaagd wordt daarbij wel eens dat mensen veel te veel achter het „nieuwe" aanlopen tegenwoordig. Maar, zei prof. van der Linde, ver geet niet dat de bijbel ook bijzonder veel over het nieuwe spreekt: de nieuwe hemel en aarde, de nieuwe tijd, de nieuwe schepping. Als het woord „nieuw" werd gebruikt dan stond het steeds in dat bijbelse ver band. Er worden misschien dingen gezegd die ons nog wat vreemd in de oren klinken, bijvoorbeeld als er gespro ken wordt over de noodzaak van zen ding in de machtsstructuren, de uni versiteiten, etc. Maar een studie van dit rapport kan aantonen dat er bij ons blinde vlekken zijn. Het is goed dat de kerken en zendingen weer eens opnieuw prioriteitenlijsten gaan opstellen. Uppsala leert daarom de kerken weer dat wij in moeten gaan op de noden van de mensen, hen moeten bereiken in hun levensverbanden, zo als ze zijn. Zo kwam ook Christus tot ons. Tegen achterstelling DEN HAAG Het overkoepelend orgaan van de mavo-organisaties der drie onderwijsrichtingen heeft in een adres aan de Onderwijscommissie van de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de voortdurende achterstelling van de mavo-scholen (ulo-nieuwe stijl) bij de andere scholen die onder de Mammoetwet vallen. Bij het lager technisch onderwijs en het lager huishoudonderwijs krij gen scholen van 150 leerlingen een conciërge; bij een schoolgrootte van 150 tot 295 leerlingen krijgt men een conciërge plus hulpconciërge. Zo bestaan er ook regelingen voor de aanstelling van administratieve krachten. De mavo-scholen echter krijgen geen conciërge en geen enke le administratieve hulp. Bij het voormalige VHMO heeft el ke school, ongeacht haar grootte, recht op een conciërge tot 500 leerlin gen; bovendien op een hulpconciërge bij 500 tot 750 leerlingen. Bij deze tak van onderwijs (thans havo en v.w.o.) is in de exploitatievergoeding een bedrag per klas en een bedrag per leerling opgenomen, waaruit ad ministratieve hulp bekostigd wordt. Het bedrag dat in de Onderwijsbe- groting-1969 is opgenomen voor „be dienend personeel", komt neer op ge middeld ƒ4500 per mavo-school. Dit is volkomen ontoereikend om vanaf 1 januari 1969 een gelijkberechtiging met andere takken van onderwijs te realiseren. De samenwerkende mavo-organisa ties, die zich nog altijd bedienen van de oude naam „Mulo-verband", vra gen de Kamerleden ervoor te zorgen, dat met ingang van het volgend jaar de mavo-scholen gelijke rechten op bedienend personeel krijgen als de andere takken van voortgezet onder wijs. De rollende muizen op het feest van de Christelijke Plattelands vrouwen Bond oogsten veel succes. PUBLIKATIE N.V. NEDERLANDSE GASUN idi ekt erzo t st1 (Van een onzer verslaggeefsters) HILVERSUM „Moet er nu werkelijk zo hoog nodig een nieuwe omroepvereniging komen naast de NCRV, en misschien wanneer de berichten juist zijn een nieuwe christelijke krant naast Trouw, de Kwartet-bladen en het Friesch Dagblad? Blijkt uit het beleggen van vergaderingen van „verontrusten" en het eenzijdig sturen van telegrammen aan prof. Kuitert nu wel de vaste wil om elkaar te leren verdragen, waarderen en vertrou wen?" Dit vroeg mej. J. van Leeuwen, presidente van de Christelijke Platte landsvrouwen Bond (CPB) en tevens kamerlid zich gisteren af op de jubi leumviering van de CPB in de Expo- hal in Hilversum. Ongeveer 3400 da mes afkomstig uit alle delen van Ne derland dat laatste was te zien aan een ontelbaar aantal bussen maakten de feestdag mee. In haar toespraak bracht mej. Van Leeuwen tal van onderwerpen die yoghurt vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook! het leven van vandaag beheersen, in het belangstellingsveld van de CPB-sters. Zij sprak over het jaar van de rechten van de mens, de ne gerrevolutie in Amerika, de wel vaartsverschillen, de spanningen en onvrede in de wereld en de vele vooroordelen. Dom en hard Zij meende, dat, hoewel er sponta ne reacties van daadwerkelijke hulp verlening tegenover staan, er nog vaak dom en hard over de ontwikke lingslanden wordt geoordeeld. Vooral als we verwachten dat in enkele tientallen jaren een aanpassing kan worden bereikt waarover we zelf zo'n vijfhonderd jaar hebben gedaan. „Oordelen wij ook als christenvrou wen soms niet al te lichtvaardig over de enorme bevolkingsgroei in de ont wikkelingslanden, die metterdaad de nood nog steeds doet toenemen? Juist hun die het begrip verantwoorde gezinsvorming" ternauwernood heb ben aanvaard, laat staan verwerkt, past hier een wel zeer milde hou ding." „Zijn we in eigen land niet bezig de tegenstellingen te verscherpen in plaats van te verzoenen," vervolgde de spreekster. Dit sloeg zowel op so ciale als op godsdienstige als ethische tegenstellingen. „Waarom is er onder de vrouwen in de andere beroepsgroepen zo wei nig solidariteit met de hard werken de groep van boeren, tuinders en middenstanders en hun gezinnen?" vroeg mej. Van Leeuwen zich af. „Waarom hebben we het bijvoor beeld nog steeds als Nederlandse sa menleving niet opgebracht hen ook over de gehele linie te laten delen in de voorrechten van de kinderbijslag voor de loontrekkenden van dè ver plichte ziekenfondsverzekering en ga zo maar door." Toch feest Terugkomend bij de CPB, die dertig jaar bestaat, meende de presi dente, dat er beslist reden tot feest viering is ondanks de vele nog onver zoende en weer oplaaiende tegenstel lingen: „Wy mogen geloven dat we als mensen door de woestijn van machtsmisbruik, vooroordelen en on macht heen onderweg zijn naar Christus' grote toekomst. In die woestijn kunnen echter van- Mej. J. van Leeuwen daag al oasen zijn van een werk( omzien naar elkaar, daadwerkef hulp aan ontheemden en ontwol den, van een opkomen voor gebj nen In de samenleving en van veil— zenlij king van een stuk sociale rel vaardigheid." I— de ochtendsamenkomst had eef rieus karakter in tegenstelling 1 van 's middags toen Johan BodeL ven (met spijt) de touwtjes in haf had van het „CPB-jubileumfestfl Buitengewoon gewaardeerd werq het optreden van de Grif dansgroep Pegasus. De beste maakten daarin de groep sehaall rijdertjes, De Rollende Rijders,F verkleed als muizen of als berei 1 dereen voor zich innamen. Het was ook een leerzame mi want dankzij de feestquiz, waa alle 3400 aanwezigen deelna kwamen we te weten, dat de CF 1938 op 5 oktober werd opgericht eerste couplet van het bondslied cies 36 woorden telt, de CPB- 2,25m breed is en de bond than de kop af 19248 leden telt. Overigens was dit niet de activiteit waar de leden bij bel ken zijn. Voorafgaand aan het zijn ln het land wedstrijden niseerd in handwerken, declam en zingen. Een onderdeel van handwerken was het ontwerpen afdelingsvlaggen, die van Bei woude-Stolwijk was de mooish kreeg de eerste prijs. De producten op de tentoonsta waren bijzonder mooi en een duidelijk bewijs, dat het handwe beslist niet uit de tijd is. En daar moet je bij de CPB zijn... tusse sieraden op de tentoonstelling lag ketting van kralen en... kip halswerveltjes. Hij was beslist mooL

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2