Oranje start kansrijk finale: drie favorieten de Fedor den Hertog reed sonder zelfvertrouwen Schoolslag zwakke punt in estafette NEGERATLETEN MOETEN MOND HOLDEN rtffl Nieuwe triomf waterpoloteam Ondanks griep sterke race van Luynenburg Wereldrecord viermaal verbeterd.... Eerste succesje voor zeilers lil Mexi-Collectie Excuus FS over „groet" van Smith en Carlos Sport in het kort Alle wedstrijden van Spijkenisse afgelast Lichtinstallatie voor RVYH? RUSSINNEN BLEVEN WEG 13 VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 Grandioze finale hink-stap-sprong jMEXICO-STAD Viermaal werd fet wereldrecord scherper gesteld, ts deelnemers kwamen over de bij- I onoverkomelijke barrière van ze- intien meter. De finale van het bkstapspringen bereikte daarmee m ongekende climax. De strijd om medailles werd een heroïsch ge acht tussen de Italiaan Gentile, de taziliaan Prudencio en de Rus Sa- hev. Gentile bracht eerst zijn wereldre- rd, dat hij woensdag op 17.10 meter d gesteld op 17,22 maar Sanejev rong even later één centimeter ver- jr. De lange Prudencio kwam onder biderend gejuich van de 50.000 eschouwers even later tot 17.27 me ten leek daarmee zeker van goud. De taaie Rus gaf zich echter nog et gewonnen. Uiterst geconcen- fcerd stormde Sanejev naar de bak l kwam tot 17.39 meter! Juichend ^rmde de Rus naar de verslagen raziliaan die hem onmiddellijk om hals viel. Gentile was door dit weid zo geïmponeerd dat hij voor j vierde maal een ongeldige sprong kakte. irspringen voor de eindstrijd van het rspringen plaatsten zich de volgen- deelnemers: Boston (VS) 8,27 m, famon (VS) 8,12, Davies (GB) 7,94, (pik (Rusl) 7,91 m, Pani (Fra) 7,91, Sys (VS) 7,85 m, Boschert W-Dld) 9 m, Beer (O-Dld) 7,77 m, Ahey ha) 7,77 m, Ugolini (Fra) 7,75 m, rovanesian (Rus) 7,74 m, Brooks )m) 7,71 m, Crawley (Aust) 7,71 m, plmach (Pol) 7,70 m, Borkowski usl) 7,70 m, Yamada (Jap) 7,67 m. ÏCAPULCO 1 Eindelijk hebben Nederlandse zeilers voor een suc- kunnen zorgt,.. Veteraan Cor •ot ging in de Drakenklasse als de door de finish en Boudewijn nkhorst eiste in de Finjollen-klasse een veld van 36 boten een alleszins teptabele zesde plaats op. De Rot- dammer Ben Verhagen bracht het de Flying Dutchmann-klasse ech- niet verder dan een zeventiende Booral voor Binkhorst waren de ■handigheden uitstekend. Voor het fct tijdens de Olympische zeil- fdstrijden stond er weinig wind en pkhorst maakte daar dankbaar ge lik van. Cor Groot lag met zijn lite Jewel zelfs lange tijd in twee positie, viel terug naar de vijfde maar eindigde toch nog als de. Ben Verhagen had opnieuw nig geluk. Hij zat.aan de verkeer- kant van de startlijn en hield bo- ïdien te weinig rekening met de Tke stroom. n de algemene rangschikking ne- n de Nederlanders echter nog wei- imponerende klasseringen in. Boris Selitski woog i00 gram minder 1EXICO-STAD De Russische vichtheffer Boris Selitski vero de de gouden medaille in het itzwaargewicht. Hij bracht bij de 1 Olympische oefeningen een to- van 485 kilogram omhoog, het- een nieuw wereld- en Olym- :h record betekent. Zijn landge- Beljajev leverde dezelfde statie, maar kreeg, doordat hij 300 m meer weegt, de zilveren medail- Het brons was voor de Pool Nor- t Ozimek met 472,5 kg. Japan met 9-1 overklast Vermoeid maar gelukkig: de Nederlandse twee zonder stuurman R. J. Luynenburg (liggend) en R. Stokvis (rechts) na hun overwinning in de halve finale. Ze roeiden zich in een zeer snelle tijd naar de finale. MEXICO-STAD „Niet te geloven" zei coach Bloe- mendaal, nadat het met Ruud Stokvis de boot van de on gestuurde twee had weggedragen. „Niet te geloven". Eer gisteren liepen we nog met pap heen en weer om te zorgen dat Luynenburg tenminste nog iets naar binnen kreeg. Gis teravond was het nog niet zeker dat hij zou roeien. En nu zo'n prachtige overwinning." WIENESE Voetbal Na Israël, Spanje en Guatemala hebben zich nu ook de ploegen van Frankrijk, Mexico en Hongarije geplaatst voor de kwartfinales van het Olympisch voetbal- tornooi. In de groepen A en C zijn de voorronden afgewerkt. Daarbij werd Frankrijk In A door een beter doelgemid- delde dan Mexico eerste met evenals de Mexicanen (tweede) 4 uit 3. Hongarije werd in C eerste door een zege op Israël dat tweede werd met vier punten, één minder dan Hongarije. Volleybal Tsj.Slowakije heeft in het Olympische volleybaltornooi voor heren een wellicht beslissende voorsprong genomen op Japan dat weliswaar de eerste twee sets met overmacht won. maar daarna toch met 3—2 verloor. Tsj.Slowakije leidt nu met 6 pt uit 3 wedstrijden gevolgd door Japan, Rusland, Bulgarije, Polen en de VS die elk een wedstrijd verloren en één punt ach terstaan bij de Tsjechen. Bij volleybal wordt één punt gegeven voor een verloren wedstrijd. Rusland is koploper bij de dames met vier van de zeven gewonnen wedstrijden. Japan met 6 uit 3 en Peru mtt 6 uit vier volgen. WISSELSLAGPLOEG ZEVENDE De vreugde bij de roeicoach in Mexico was begrijpelijk. Nadat Stokvis' rugblessure was gene zen sloeg de griep toe bij Luy nenburg. Een plaats voor de ster ke Nederlandse formatie in de eindstrijden van. morgen leek on waarschijnlijk. Gisteren toen de halve finales wer den geroeid, was de Amsterdamse student nog niet geheel hersteld. „Hij was voor tachtig procent fit", zei dokter Mosterd. De jongens glunder den. Na de verwachte eliminatie van de gestuurde Triton-vier had Neder land de eerste ploeg in de finale. Glunderen En ze konden blijven glunderen. Want ook de drie Nederlandse boten die daarna op het water kwamen be reikten de finales. Niet zozeer de omstandigheid dat Nederland, wat betreft het aantal finaleplaatsen, na de Verenigde Staten, Oost- en West-Duitsland, doch voor Rusland op de vierde plaats staat, telt. Van een aanmerkelijk groter belang is de wijze waarop de Nederlanders de eindstrijden bereikten. Stokvis en Luynenburg zorgden voor de beste tijd van de dag van de tweeën zonder stuurman, Jan Wie- nese toonde zich de snelste skiffeur en de Laga-twee met stuurman ein digde als tweede, maar alleen omdat de Delftenaren geen enkel nut zagen in een prestigeduel met de Oost duitsers. Stokvis en Luynenburg roeiden een fantastische race in de laatste 500 meter. De Oostenrijkers en Austra liërs konden het tempo niet meer volgen. Bewonderenswaardig ook was de wijze waarop skiffeur Jan Wienese zich in de finale roeide. Na duizend meter leidde hij met twee lengten voorsprong op de Argentijn Demiddi. Weliswaar kwam de Zuida merikaan nog iets terug, bedreigen kon hij Wienese niet meer. Domp Moeite IEXICO-STAD Het commen- r van zwemcoach Rob Kerkhoven de matige zevende plaats in de ale van de 4 x 100 meter wis- slag voor dames op de ope- igsdag van het Olympische zwem- nooi klonk niet bepaald overtui- »d. „Ik ben tevreden. Wanneer enie Bimolt op de schoolslag drie onden sneller had gezwommen, dden we wellicht brons gehaald. Ik nog even met de gedachte ipeeld Marjan Janus op te stellen, ar de ervaring van Klenie moest doorslag geven." Wet haar ouderwets lange slag kon enie echter niet op tegen het ge ld van de jongere garde, die haar vele meters achterstand zetten, a Kok slaagde er niet in de grote iterstand te overbruggen. Integen- el. haar tussentijd van 1.05,5 op de nderslag geeft zelfs enige reden tot Mrgdheid wanneer men bedenkt t Lyn McClements 1.05,0 en Ellie 'niel 1.04,8 lieten noteren... De Amerikaanse meisjes stelden st hun tijd van 4.28,3 het wereldre- rd scherper. Rusland legde beslag het zilver, het felvechtende 'stralië reikte tot het brons. In de de hadden Coby Buter, Ada Kok Nel Bos de achterstand van Kle- a Bimolt nog voor een belangrijk el kunnen goed maken, waardoor tweede plaais én de finale werd reikt. Enkele minuten na de Amerikaanse iomf bij de dames ging de stars en dpes opnieuw omhoog, ditmaal •ri" het viertal Zac Zorn, Steve Re- Ken Walsh en Mark Spit dat 2t 3.31,7 het wereldrecord op de 4 x 100 meter vrije slag en passant ver- verbeterde. Ook schoonspringsters Mariette Dommers en Eljo Kuiler deelden in de Nederlandse malaise. Mariette faalde zelfs volledig bij haar eerste sprong van de drie-meterplank. Ook Eljo Kuiler was bijzonder nerveus. Zij reikte niet verder dan een voorlo pige vijftiende plaats. Mariette Dom mers herstelde zich enigszins bij haar tweede sprong, maar de achterstand op de concurrentie kon zij uiteraard niet verkleinen. Van Nes en Suselbeek gingen met Oost-Duitsland en Amerika over naar de finale, hoewel dat meer moeite kostte dan verwacht. De Laga-twee werd op enkele honderden meters voor de finish verrast door de Oost duitsers die een geweldige aanval in zetten. De Delftse combinatie lag bij de 1000-meter lijn nog voorop maar moest de Oostduitsers laten gaan. De tweede plaats was echter ook genoeg voor een plaats in de eindstrijd. Bijzonder tactisch roeiden Droog en Van Dis zich bij de dubbel tweeën in de finale. De Nederlanders wisten dat een derde plaats het hoogst be reikbare zou zijn. Als laatste begon de Proteus Willem 3-combinatie aan Het Amerikaanse Olympische Comité heeft haar verontschuldi gingen aangeboden over de onhoffe lijkheid van Tommy Smith en John Carlos gisteren hij de prijsuitreiking van de 200 meter. Het Comité liet weten dat geen herhaling zal worden geduld. De twee negeratletcn hadden tijdens de prijsuitreiking met gebalde vuist een groet van Black Power ge bracht. Het IOC had eerder na een spoedvergadering de Amerikanen verantwoordelijk gesteld politiek in de Spelen te brengpn. Ji. De Hongaarse voetbalbond heeit Zoltan Varga, die in Mexico de Hongaarse ploeg heeft verlaten en sindsdien spoorloos is, voor twee jaar geschorst. De Japanse boksscheidsrechter Tanaka is gisteravond het slacht offer geworden van de continentaal chauvinistische houding van het Me xicaanse publiek. Toen hij de Uru- guays Rivero in zijn partij tegen de Turk Sevimli diskwalificeerde, begon het publiek hem te bekogelen. Bij het verlaten van de ring werd hij zelfs door vechtlustigen aangevallen. Officials, onder wie veel oud-boksers, ontzetten de Japanner, die er schijn baar onbewogen onder bleef. Na afloop van de gisteren ge roeide halve finales is er een vechtpartij ontstaan in de perskamer. De aanstichter was een Mexicaanse roeier, die de kamer was binnen gedrongen om de Mexicaanse verslag gevers duidelijk te maken dat hij on tevreden was over hun berichtgeving. ■fr Het geslachtsonderzoek heeft uit gewezen dat alle meisjes, ingeschre ven ypor de Olympische Spelen, ook inderdaad meisjes waren. Europa geeuwt •5$. De produktiviteit in Europa zou weleens kunnen lijden door de Olympische Spelen. Tijdens de werk uren is in heel Europa het geeuwen te horen. Niemand schijnt genoeg slaap te krijgen als gevolg van de tv-uitzendingen uit Mexico. Talloze miljoenen hebben er weinig slaap voor over om te kijken. Vraag van atleet aan atlete in Olympisch dorp:: „Ga je mee een flesje zuurstof met me drinken?" Ferm veroverd goud op moderne vijfkamp MEXICO-STAD Niet één van de favoriete Russen of Hongaren, maar de Zweed Bjoern Ferm heeft op de moderne vijfkamp het goud vero verd. Het zilver was voor de Hongaar Andras Balczo, het brons voor de Rus Pavel Lednev. Bij de landen teams toonde Hongarije zich wel de sterkste. Rusland won zilver, Zweden brons. MEXICO-STAD Het Neder landse waterpoloteam, onderwerp van vele discussies voordat het door het NOC waardig werd bevonden naar Mexico te worden afgevaardigd, heeft deze keuze volkomen gerecht vaardigd. Na de klinkende overwin ningen op Griekenland (95) en Mexico (81) deed men het donder dag tegen het in waterpolokringcn vrij hoog aangeslagen waterpoloteam van Japan nog eens dunnetjes over: 91. Het doelpuntentotaal, een over duidelijk bewijs van de aan- valskracht van de Nederlandse ploeg, kwam daarmee op 26. Vooral Nico van der Voet speelde een briljante partij. Zijn ploeggeno ten maakten handig gebruik van zijn snelheid en gave techniek. De Hage naar nam zelf zes treffers voor zijn rekening: twee met een omhaal waarbij hij nota bene bijna onder water werd gedrukt door een te genstander, twee met een afstands schot, één uit een strafworp en één na een combinatie met Fred van Dorp. Opzienbarend Doelman Eppie Kroon kwam ook al tot een opzienbarende prestatie. De enige in dit duel aan Japan toegeken de strafworp ranselde hij schitterend uit zijn doel. In de laatste speelperio de werd Japan volkomen dolge draaid. Het slotoffensief van het Oranjeteam bracht de stand in enke le minuten van 51 op 91. Het enige Japanse doelpunt was het ge volg van een klein foutje van Van der Voet die in de derde speeltijd een ogenblik vergat zijn tegenstander te schaduwen. de tweede kilometer. Op vijfhonderd meter van de eindstreep lag de Ne derlandse boot al in tweede positie, maar op de slotaanval van de Ameri kanen hadden Droog en Van Dis geen antwoord. Ze werden derde. er Een domper op de Nederlandse vreugde was de onnodig zware ne derlaag van de Triton-vier. Toen de Utrechtse studentenformatie inzag dat men geen derde plaats meer kon bereiken, liet men de teugels vieren. Als zesde en laatste ging de Tri ton-vier over de streep. De onverwoestbare Poolse sabreur Jerzy Pawlowski heeft op 35-jarige leeftijd in Mexico-Stad de bekroning gevonden van zijn schermloopbaan, die zo rijk aan grote internationale triomfen is, maar waaraan nog altijd een Olympische titel ontbrak. Hij won goud op het nummer sabel. LYON Spanje heeft donderdag avond in Lyon een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd tegen Frank rijk met 13 gewonnen. Bij de rust van deze door 40.000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd hadden de Fransen nog een voorsprong van 1—0. LONDEN De Internationale Voetbalfederatie (FIFA) heeft George Best, die wonesdag tijdens de tweede wedstrijd tussen Manchester United en Estudiantes voor de wereldbeker voor clubs uit het veld werd gestuurd, voor de eerste twee komende wed strijden van Manchester United in het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen geschorst. Dit houdt in dat de Mancunians in de twee wedstrijden tegen Anderlecht zonder de Britse voetballer van het jaar moeten uitkomen. MANCHESTER De spelers van Estudiantes krijgen voor het verove ren van de wereldbeker voor clubs ieder een bedrag van 2.5 miljoen pe sos (bijna 26.000 gulden) .Anderhalf miljoen pesos voor het behalen van de titel en één miljoen pesos voor het uitkomen in beide wedstrijden tegen Manchester United. SPIj'kENISSE Alle wedstrijden die voor morgen waren vastgesteld voor de voetbalvereniging Spijkenis se gaan niet door. De KNVB heeft deze ontmoetingen afgelast, nu deze week het lid en oud-eerste elftalspe ler Koos Kweekei (32) bij een be drijfsongeval om het leven kwam en morgen zal worden begraven. In groep B bezorgde Italië het ster ke Oost-Duitsland een koude douche. De sterker geachte Oostduitsers stap ten met een 54 nederlaag uit het water. West-Duitsland leed in groep A een kostbare nederlaag tegen Rusland. Al na drie minuten zond de Nederlandse arbiter Geurtsen de Westduitser Nagy uit het water zodat West-Duitsland met slechts zes spe lers verder moest. Stand groep B De stand in groep B luidt: Nederland 3 3 0 0 G 26— 7 Italië 3 3 0 0 G 24— 7 Joegoslavië 3 2 1 0 5 2G6 Oost-Duitsland 3 1 1 1 3 20—13 Griekenland 3 1 0 2 2 1923 Japan 3 1 0 2 2 1125 Ver. Arab. Rep3 0 0 3 0 9—30 Mexico 3 0 0 3 0 5—29 Wandelgoud naar de Oostduitser Hohne MEXICO-STAD De Oostduitser Chrlstoph Hohne heeft de «ouden medaille gewonnen op het nummer vijftig km snel wandelen. De zilveren medaille was voor Antal KIss (Hong.). Larry Young (V.S.) veroverde de bronzen medaille. De Westduitser Bernhard Nermerice. een favoriet voor de medailles, werd na verscheidene waarschuwingen, na 40 km gediskwalificeerd toen hij ln tweede posi tie lag. RIDDERKERK De kans dat het sportcomplex van RVVH binnen af zienbare tijd met een lichtinstallatie wordt verrijkt, is aanzienlijk groter geworden. Aanvankelijk bleken de kosten van het aanleggen van een kabel van de Koninginneweg naar het sportpark (17.000 gulden) te hoog, maar aangezien de gemeente dichtbij het terrein van RWH een nieuw elektriciteitshuisje gaat plaatsen, zal het bestuur van RVVH zich opnieuw beraden over een lichtinstallatie. Wanneer het complex van RWH met het elektriciteitsbuis je kan wor den verbonden, kunnen de kosten aanzienlijk worden verminderd. Peeters in eerste elftal van RWH RIDDERKERK Het de laatste weken in de competitie van slag zijn de RVVH hoopt morgen de vrije za terdag te benutten met het spelen van een oefenwedstrijd tegen de Feijenoord jeugd. Bij die gelegenheid zal de van Amstelveen overgekomen Ton Peeters in de RVVH-gelederen zijn debuut maken in het topteam. Fedor den Hertog heeft het niet waar kunnen maken: al in de eerste rit in de achtervolging werd hij uitgeschakeld. De zeer sterke Deen Mogens Frey rechtshaalde Den Hertog bij het ingaan van de laatste ronde zelfs in. MEXICO De twee Russische medaille-winnaressen bij het hoogspringen Antonin Okorkova en Valentino Kozyr weigerden tijdens de huldiging na afloop te zamen met de Tsjechische Mi- loslavia Rezkova, die goud won, op een persconferentie te verschijnen. De 18-jarige Mi- loslavia huilde toen zij aan verslaggevers tekst en uitleg gaf over haar fraaie overwinning. „Ik kon niet veel trainen omdat er militairen op de atletiekbaan rondliepen", zei de Tsjechische. De Russinnen hadden als excuus voor hun afwezigheid aangevoerd dat „zij ziek en vermoeid waren". MEXICO-STAD Gebrek aan zelfvertrouwen is de enige oor zaak geweest van het falen van Fedor den Hertog in de persoonlijke achtervolging, het openingsnummer van het Olympisch baantornooi. De Nederlander werd in de kwalificatiewedstrijden door de Deen Morgen Frey ingehaald en kwam uit op een tijd van 4.54.32 sec., waarmee hij direct werd geëlimineerd. Er werden op de Olympische wie lerbaan overigens meer reputaties gekraakt. De Tsjech Jiri Daler win naar van goud in Tokio, werd even als Den Hertog geëlimineerd en ook de Columbiaan Rodriguez die een maal Tiemen Groen in zijn gouden dagen heeft verslagen, kwam met 4.45.38 niet ver genoeg. Opvallend was dat de grote man nen van de voor-Olympische dagen, de Italiaan Chemello (4.43.58) en de Westduitser Kratzer (4.43.84) door de verrassend sterk rijdende Zwitser Kurmann die tot 4.40.41 kwam, wer den overtroefd. Zij moesten behalve de 19-jarige Zwitser ook voor laten gaan de Nederlandse Australiër Bijlsma (4.41.10), de Fransman Rebil-. lard (4.42.15) en de Deen Frey (4.42.30)., Nieuw record Deze laatste Deen kwam in de kwartfinales, die direct daarop wer den verreden tot de fabelachtige snelle tijd van 4.37.54 seconden. Hij vestigde daarmee behalve een nieuw Olympische record ook een nieuw wereldrecord. Een andere verrassing was de eli minatie van Kratzer (4.41.43) door de Fransman Rebillard die tot 4.39.87 kwam. Morgen Frey schakelde met zijn nieuwe recordtijd de Italiaanse favoriet Chemello uit. De vierde hal ve finalist werd de Australiër Bijlsma die dankzij een zeer snelle laatste ronde met de tijd van 4.41.66 de Mexicaan Mercado uitschakelde. Kurmann (4.45.94) bleef de baas over de Belg Crapez. In de halve finale rijdt Kurmann tegen Frey en Bijlsma tegen Rebil lard. Loevesijn zesde MEXICO-STAD De Nederlander Leijn Loevesijn heeft het op de tijd rit over een kilometer met staande start tot een eervolle zesde plaats gebracht. Loevesijn reed de kilome ter in 1.04.84 sec., de snelste tijd ooit door een Nederlander gemaakt. Win naar van het goud werd de Fransman Pierre Tretin die met 1.03.91 een nieuw Olympisch- en we reldrecord vestigde. Trentin had in Tokio brons gewonnen. Tweede werd de Deense wereldkampioen Fredborg in 1.04.61 en derde de l'ool Kiersz- kowski in 1.04.63.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13