Leiding bedrijf en vereniging gescheiden Openbaar Kunstbezit (nog) niet duurder AMADEUS Alleen Kamer eportages Mexico >p andere tijde n Nieuwe structuur VPRO Gesprek met oppositie KRO praat met personeel Bfonchï letten Lichte variaties mn VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN WÊÊ Lappie Loep en de pruikebollen Smidje Verholen en de Knap-Mutator rechtstreekse reporta- •andpunt heeft gisteravond de ospoortuitzending vervangen een uitgebreide reportage van Kamerdebatten over het inkomen de Koningin. Ad Ldngebent was ame presentator. De uitzending goed in elkaar en verliep rustig, halve minuut donker scherm nu niet meer als sensatie op, er blijkbaar weer iets aan de hand de filmaftaster. KRO begon het avondprogram- met de première van een quiz sportgebied, die kenners en lief- ibers wel zal zijn bevallen. Ie eveneens nieuwe serie Advo- 11 Judd blijkt een sterke concur- te zün van Amerikaanse reeksen Perry Mason en De verdedigers. n, flinke scheut romantiek, de na falende advocaat in de recht- il, hatelijkheden van en tegen de I ider van justitie en dan de ctaculaire ontknoping met een ap tot besluit. 7ulke verhalen, die met één been de rand van de werkelijkheid anceren doen het altijd goed en arom heten we advocaat Judd ook ytelijk welkom. HLVERSUM In de uitzendtij- i van diverse tv-reportages uit xico zijn veranderingen aanget- cht. De rechtstreekse vertoning t de sluitingsplechtigheid, die ge- nd was voor 27 oktober 's nachts sen 1.30 en 2.30 uur gaat helemaal t door. Een samenvatting van de- reportage komt op maandag 28 ober tussen 18.15 en 18.50 uur op scherm. tanavond begint de atletiekrepor- e niet om 22.35. maar om 22.50 Op dinsdag 22 oktober wordt de lortage zwemmen niet om 19.27 r, maar tussen 19.40 en 19.55 (dus korter) uitgezonden, en op ensdag 23 oktober kunt u het ldverslag paardensport en turnen t om half 11, maar om kwart voor zien. >p vrijdag 25 oktober begint de lortage zwemmen, kanovaren en halingen niet om 18 uur (Ned. 2) ar al om 17 uur en eindigt niet om ,50, maar om 8.30 uur. De uitzen- g die voor deze avond was gezet 23 uur, vervalt omroepprogramma's worden, jr zover -ïodig, bij deze wijzigin- aangepast. t>m de cijfers, te beginnen bij en in richting van de pijltjes, woorden tallen, die betekenen: i. tapijt, 2. pronken, 3. plaats in )ib„ 4. rangtelwoord, 5. plaats in ïnkrijk, 6. visroede, 7. verhaal, 8. beider in een kolenmijn, 9. handvat' k machines. .OPLOSSING VORIGE PUZZEL lor. 1. klok - stram; 2. Aida - de; 3. ma - ene - edel; 4. part - ed Ino; 5. Engelen - o.e.; 6. neen - len; 7. lens - el - ora; 8. ene - dei - a; 9. aster - aker. Vert.: 1. Kampen tea; 2. liaan - eens; 3. Oder - iet; 4. Kantens - de; 5. steel - kr; 6. trede - Elia; 7. rad - in - k; 8. Aden - oer - Ee; 9. meloen - (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gisteravond heeft het dagelijks bestuur van de VPRO, samen met enkele ver tegenwoordigers van de beraads- groep (ingesteld nadat op de rumoerige juni-ledenvergade- ring allerlei oppositie uitbrak) de voorstellen tot structuurver andering van deze omroep, ge koppeld aan statutenwijziging, besproken met 15 afgevaardigden van in totaal zes eisenstellende ledengroeperingen. Dit rondetafelgesprek, bedoeld als verzoeningsgeste, is slechts ten dele geslaagd. De beraadsgroep, waarvan de leden in het begin nogal verschil van me ning vertoonden, is tenslotte tot een eenstemmig besluit gekomen deze voorstellen aan te bieden, hoewel er ook meerderheidsbeslissingen moesten worden genomen, o.a. over het invoeren van een districtenstelsel voor de vereniging met het toevoegen aan het bestuur van twee vertegen woordigers uit het personeel, die dan een adviserende stem krijgen. In de nieuwe statuten wordt uitge gaan van scheiding tussen vereniging en bedrijf, hetgeen wordt uitgedrukt in twee verschillende leidingen. Zo zal ds. N. I. Immink, aan wie de functie van algemeen secretaris van het bestuur is toegedacht, dan geen inspraak meer hebben in de directe programmavoering. De positie van algemeen directeur omroepbedrijf t> nog steeds vacant: voorzitter dr. K. H. Roessingh, die ons van de voorstellen mededeling deed in een persconferentie, zegt nog geen naam te kunnen noemen. Ledenraad Nieuw is ook het voorstel, een le denraad samen te stellen, die het hoogste orgaan in de vereniging zal zijn. Deze raad wordt benoemd door de léden in de te vormen districten. De ledenraad benoemt het bestuur van de VPRO, dat uit zijn midden een voorzitter kiest. Deze presideert wel de vergaderingen van de leden raad, maar het bestuur maakt geen deel uit van dit lichaam. Het woont de vergaderingen wel bij en heeft een adviserende stem. Wat de scheiding tussen de leidin gen betreft bepalen de nieuwe statu ten dat de algemeen directeur de verantwoordelijkheid draagt voor het geheel van het omroepbedrijf en dat de algemeen secretaris de belangen van de vereniging behartigt. Daarbij is echter uitgegaan van 'fle veron derstelling dat tussen beide functio narissen wel nauw overleg dient te bestaan. Gistermiddag heeft het dagelijks bestuur van de VPRO zijn goedkeu ring gehecht aan het rapport van-de beraadsgroep en de door deze op gestelde nieuwe statuten. Het alge meen bestuur zal dat pas zaterdag kunnen doen. De na de beruchte ledenvergade ring ontstane groeperingen van leden mochten komen bespreken middels hun afgevaardigden, kunnen zelf niet opgeven, hoeveel leden zij eigen lijk vertegenwoordigen, zei dr. Roes singh in antwoord op onze vraag daarnar. Ook wilde hij de zes uitgenodigde groepen niet of nauwelijks aandui den. Tenslotte gaf hij toe, dat deze worden gevormd door de Centrale Commissie voor Vrijz. Protestantisme die oprichtster was van de VPRO en de belangrijkste taak van deze om roep zien in het activeren van het vrijzinnig protestantisme, de opposi tie-groep De Smit uit Amsterdam, die in juni ter vergadering onmiddel lijk aftreden van het bestuur eiste, een groep-Den Haag, die de VPRO minder eenzijdig wil zien, een Utrechtse groep-Overdiep die voor namelijk bestaat uit predikanten van diverse richtingen, de Zwinglbond en leden van het Humanistisch ver bond. Vergadering Het is de bedoeling, dat de VPRO op 14 december a.s. in de nieuwe Haagse congreszaal de beloofde twee de ledenvergadering zal houden ter aanbieding van deze voorstellen en het gesprek van gisteravond was be doeld ter voorbereiding daarop: men wil een tweede oppositie-explosie voorkomen. Het is echter zeer de vraag, of met deze structuurwijziging de oppositie wel tevredengesteld zal zijn. De groep-De Smit voelt niet zo bar voor een districtenstelsel en het feit dat de VPRO meer openheid wil nastreven en zich breder baseren wil, komt niet tegemoet aan de „oude kern" van le den, die in de junivergadering eisten dat alle nieuwlichters zouden ver dwijnen. In die vergadering beloofde het bestuur, bij het aanvaarden van nieuwe statuten en structuurwijzi ging, zijn mandaat ter beschikking te zullen stellen: gisteren vertelde dr. Roessingh ons dat dit niet (zoals de oppositie meende) betekent dat men dan meteen aftreedt: eerst volgt dan de lange procedure van het distric- tenvormen, het daarin vergaderen, het benoemen van een ledenraad die dan weer op zijn beurt een bestuur moet benoemen... en ook dit zal een moeilijk verteerbaar punt zijn voor (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO-leiding geeft gehoor aan de wens van het bestuur om te spreken met „ver ontruste personeelsleden". Dezen blijken zich voornamelijk te be vinden onder journalistieke en anderszins creatieve tv-mede- werkers. Er is geen algemene perso- neelssamenkomst gearrangeerd. Er wordt nu eens met deze, dan met gene beperkte groep gepraat. In de radiosector wordt helemaal geen drukte gemaakt, al zijn er wel brieven van de Brandpuntredactie en de groepsraad ter mede-onder tekening aangeboden. Nu de mist wat optrekt, blijken de emoties zich voornamelijk te be wegen rondom de actualiteitenafde ling. Het werk verloopt echter nor maal en de dagelijkse rondleidingen van groepen bezoekers in de studio gaan gewoon door. Die bezoekers zien uiteraard niets dan een rustig functionerend bedrijf. Het protest van de journalistieke KRO-medewerkers heeft geleid tot het hoden van een extra vergadering van de sectie radio- en tv-journa- listen in het Gooi. Waarschijnlijk zal deze bijeenkomst, waarin het protest tegen het plotselinge ontslag van Frits van der Poel als onderwerp dient, vrijdag a.s. worden gehouden. de oppositie, met name voor de groep De Smit Dit bleek al gisteravond laat, toen het rondetafelgesprek was afgelopen. „Er is constructief en wel opbouwend overlegd, maar het gesprek wordt na zaterdag nog voortgezet," deelde dr. Roessingh ons mede. De heer Frans de Smit, leider van de felste oppositiegroep-Amsterdam, had echter een andere mening. „Wij hebben al drie ontmoetingen met het VPRO-bestuur achter de rug," zei hij, „die vielen op 6 en 30 augustus en 7 september. De gesprek ken waren oeverloos. Vanavond leek het iets beter te gaan. Iedereen zal moeten samenwerken, wil de VPRO nog te redden zijn." Veel basis voor de samenwerking is er nog niet, want de heer De Smit verklaarde zich pertinent tegen inspraak van leden door middel van een districtenstelsel: „Dat is ouder wets en levert niets op. Ik ben trou wens niet tegen de huidige structuur van de VPRO, want die heeft al twintig jaar goed gefunctioneerd". Hoestdronk in tabletvorm.95ct (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De nieuwe lijn van series tv-programma's over een thema, welke Openbaar Kunstbezit in het afgelopen seizoen volgde, wordt in 1969, zij het met lichte vari aties, voortgezet. Het abonnement voor radio- en tv-cursussen samen blijft 13,75, hoewel de nieuwe omzetbelastingre geling voor de Stichting nadelig zal uitpakken, naar zij ons meedeelt. Voorlopig echter wil zij zelf dat risi co dragen. Dat „voorlopig" slaat op de tijd, waarin de juiste omvang van de kostenverhoging nog niet is uitgere kend. Men kan dus voor de cursus 1969 tegen het normale tarief inschrijven, maar de Stichting houdt een slag om de arm. Het platenalbum dat de cursist kan opbouwen, blijft 60 kleuren-reorodukties en een aan tal afbeeldingen in zwart-wit bevat ten. De museumkaart, die men mede ontvangt, geeft recht op toegang tot vaste collecties in tientallen Neder landse musea. Getracht wordt, met de zusterorganisatie in Vlaanderen een overeenkomst te sluiten opdat er één gemeenschappelijke museumkaart kan worden uitgegeven, die dan gel den zou voor toegang tot over de honderd musea in Nederland en Bel gië. Elk van de 5 tv-series welke voor 1969 op het programma staan, wordt RADIO VANAVOND K\ OR Hilversum I, 402 m. NCRV: .30 Nieuws en weerpraajte. 1.40 Actualiteiten. NRU: 19.00 )penbaar kunstbezit. 19.10 Sastcollege. 20.00 Concertge- (ouworkest en solist. (In de plm. 20.50-21.00 Spelen taal). 22.00 Ontmoeting kleur: de grens, gesprekken. 4VSH: 22.20 Sextant, radto- reekblad. NRU: 22.30 Nieuws. 2.40 Stereo: X. een sprong in et duister. 23.55-24.00 Nieuws. portage van de voetbal wedstrijd Manchester United - Estudiantes de la Plata te Man chester (In de rust: 20.30 Uit zending Politieke Partij D'66). 21.30 Uitzending Stichting So- cutera. 21.35 Charley Chan bi) de Olympische Spelen, speel- Hilversum I, 402 m. KRO: film. STER: 22.40 Reclame. 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende NTS: 22.50-01.00 In kleur: O- woord. 7.15 Klassieke en mo- lympische Spelen te Mexico, derne muziek (gr.). (7-30 Nederland n. NTS: 18.50 In Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 kleur: De Fabeltjeskrant, overweging; 8.00 Nieuws.) 8.30 STER: 18.56 Reclame. NTS:: Nieuws. 8.32 Voor de 19.00 Journaal. AVRO: 19.03 In huisvrouw. (9.00-9.10 Gym- kleur: Voor de kleuters. 19 08 nastiek voor de huisvrouw: In kleur: Onze vrienden de 9.35 waterstanden.) NRU: 10.00 dieren, film over de waterdie- wat heeft dat kind?, pedago- ren. 19.30 Ih kleur: De Mon- gische lezing. 10.20 Stereo: Hilversum II, 298 m. NRU: 1.00 Nieuws; 18.16 Actualitel- len; 18.20-18.30 Uitzending van Ie Boeren Partij. VARA: 19.00 Itereo: Dansorkest met so lsten. 19.30 Nieuws. 19.35 Bui- enlands weekoverzicht. 19.45 Üectronische muziek. 20.10 Iet oproer kraait: rebelse lle- leren. 20.40 De weg naar het ioger onderwijs: hearing kees. NTS: 20.00 Journaal. Muziek uit de Barok (gr.). STER: 20.16 Reclame. AVRO: KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor 20.20 Spaanse muziek en zang. de zieken. 11.55 Mededelingen. 21.00 Als een Phoenix, eenak- NCRV: 12.00 Lost-Vast: geva- ter. 21.50 Aktle Pokkenstad, rleerd programma. (12.15 documentaire. NTS: 22.20-22.25 Boekbespreking: 12.26 Medede- Tournaal. llngen voor land- en tuln- Belglë: Nederlands progr. bouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Ac- Kan. 2 en 10. 18.00 Sehool-tv. tualltelten.) 14.00 Licht platen- 18.55 Zandmannetje. 19.00 Ate- programma. 14.35 Stereo: Pia- lier. 19.25 De forel, dierenfilm, norecltal. 15.00 Hervormde 19.50 Hier spreekt men Neder- godsdienstige uitzending, lands, taalwenken. 19.55 De NRU: 15.30 Meer over minder, Actualiteiten Je 12.35 Toppers van toen (gr.) 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 't Muzikantenuur: I. Stereo: Altviool en piano: II. Stereo: Omroep dubbelkwar- tet; III. Trombone en kerkor gel. 14.30 't is historisch: docu mentair klankbeeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Radioprogramma in een note- dop. NRU: 17.00 Olympische Spelen: rechtstreekse reporta ges met om 18.50 een overzicht van de resultaten van het och tendprogramma ln Mexico Ci ty. In dit programma: 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.40 The Kllima Hawatjans Show. 10.00 Nieuws. 10.03 Cir cus Mlkkenle, detective- hoorspel. (Dl. 1 - herhaling van 10 okt. jl.) 10.26 Herhaling van de steravondqulz van vo rige week donderdagavond. 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek bij de koffie. NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Programma met Ad 's-Gravesande en Felix Meur- ders. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 13.08 Knalmu- Itaalwenken. RHPP^RR - T j Weerman. 2C.00 Journaal. 20.25 documentair programma. 7lek 1. Nieuws" 14 08 PÖo- MJmegen. 21.25 Gevarieerd Tussen tafel en bed. klein- <ig.oo-16.02 Nieuws.) NCRV: muziek W M Nieuws 1503 muziekprogramma. NU: kunstprogramma door het Ca- n.45 Sporfactualltelten. 18.00 p0p_ e'n countrymSc 16 00 1 Tijd vrij voor Nieuws. 16.03 Hitparade17.00 -- - 0, «n n, on pïï™ ,tl3dj koor2an« en f«n*»re-or- Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 21.45 Journaal. 22.00-01.00 Euro- kest. 17.07-18.00 Verzoekplatenpro- Htlverium II, 298 m. AVRO: gramma. met om 24.00 uur een «verzicht van de resultaten v,alc. „,„c van het middagprogramma ln lco. Atletiek. Mexico City. In dit program ma: 22.30 en 23.55 uur Nieuws; 22.40 Actualiteiten. visie: XTXe Olympiade ln Mex- TELEVISIE VA Ywoyn GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA DRAADOMROEP VAN AVOND Van 18 - 20 uur. The Happiest Millionaire. Une larme aux nuages. II faut ■8H Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammo- foonmuzlek. NRU: 7.30 Olym pische Spelen: Olympisch Journaal. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. (8,30-8.33 TELEVISIE MORGEN Nederland I. NTS: 07.30-09.00 In kleur: Olympische Spelen ln Mexico. NTS/NOT: 11.00-11.50 en 14.00-14.50 School- exagères. Pour une fleur. Ren- wijding. 9.0Ö Stereo: Moderne dez-vous 3 Brasilia. Le neon orkestmuziek (gr.). 9.40 Bon anniversalre. Aranjuez, Schoolradio. 10.00 Voor de mon amour. Esperanza. La kleuters. 10.10 Arbeidsvitaml- V! derntëre valse Le toréador. nen. (11.00-11.02 Nieuws.) 11.30 televisie. Sèxico.W18.50 In kleurT^De Fa- Vlvre pour vivre. GreCnsleev- Kopenhaags jongenskoor met Be'*1*- ^it^O^Ei^ovUle" beitjes krant. STER: 18.56 Re- es. I'll close my eyes. Satin harp en orgel. 11.55 Beursbc- 2 en 1^ 12.30-14.00 Eurovisie. doll 's Wonderful. Strike up richten. 12.00 Johan Willem XIXe Olympiade ln Mexico. ouk: w.w nocimnc. „.O. the hand. The man I love. I Frlso Kapel. 15.» Mededelln- 14.0M5» S^oltelevlsle. 17.00 19.06 Scala: intwmatlef pro- got rhythm. Someone to gen t.b.v. land- en tuinbouw. Eufovlsie. XDCe Olympiade te I gramma. 19.43 fcirovlsic: Re- watch over me. 12.29 Modern platteland, praat- Mexico: Atletiek. afgesloten met een uitzending in de trant van de cursus „Doen en zien", welke Christa van Santé geeft in het Haags Gemeentemuseum. Men wordt daarin niet alleen door luisteren en kijken, maar ook met de handen ver trouwd gemaakt met de kunst. Een bijkomende overweging is dat pro gramma's waarin ook iets meer ge beurt dan vertellen en tonen, aan trekkelijker zijn. In 1969 is het druk met herdenkin gen: het wordt een Rembrandt-, een Erasmus- en Bruegel-jaar. Openbaar Kunstbezit zegt „niet het plan te hebben, al te veel te offeren aan zul ke verplichte nummers", maar wel de drie genoemde figuren op een bijzon dere manier in het programma te willen brengen. De tv-reeksen behandelen o.a. de volgende onderwerpen: Kunst en techniek met beschouwingen over raakpunten tussen beide, Kunst en kijken, waarbij wordt geïnformeerd over de vraag of het kijken naar dingen vroeger en nu de kunst beïnvloedt, het Teylers Museum in Haarlem, waarin niet alleen kunst is te zien, en !9e-eeuwse tekeningen uit het Museum Roymans-Van Beunin- gen. Maxim Hamel, die wij in lang niet op de beeldbuis zagen, speelt vanavond bij de AVRO op Ned. II in een van de minst pretentieuze eenakters van de Engelse toneelschrijver Christopher Fry de rol van de soldaat Tegeus, die met zijn aanwezigheid Annet Nieuwen- huyzen als Dynamene in grote verlegenheid brengt. U ziet ze hier beiden op de foto in een spelscène uit dit stuk dat dateert uit 1946, toen Fry zich plotseling roem verwierf met deze verbeelding uit de Griekse oudheid: een weduwe die in de familiegrafkelder de liefde voor haar gestorven man zo opvoert, dat deze als een phoenix uit de as herrijst. Fry appelleert hiermee bovendien aan de opstan dingsgedachte. Het stuk is in ons land na 1952 dikwijls met succes gespeeld. Ned. 1 NTS 7.06 uur Scala, informatie. 7.43 uur reportage uit Manchester van de finale om de Wereldbeker: voetbalwedstrijd Manchester Uni tedEstudiantes la Plata. 9-35 uur oude speelfilm: Charlie Chan bij de Olympische Spelen (in Berlijn, 1936). 10.50 uur reportages Olympische Spelen Mexico. Ned. 2 AVRO 7.08 uur film over waterdieren, daarna The Monkees. 8.20 uur flamenco-concert 9 00 uur eenakter van Christopher Fry „Als een phoenix". 9.50 uur reportage Actie Pokkenstad (tegen het slopen van de Amsterdamse binnenstad). Hilversum I NRU I nur Concertgebouworkest en de violist Isaac Stern concerteren (Bach, Reger, Berlioz). 10.40 uur Iks, magazine. Hilversum II VARA 8.10 uur Rebelse liedjes over discriminatie. 8.40 uur discussie over de weg naar het hoger onderwijs. 10.00 uur reportages Olympische Spelen. (Een wereld in wording) door John Knittel SlfÉM 8 „Daar is nu geen onbeschreven pagina meer in dat boek je", antwoordde zij. „En iedereen, die er in schreef en die las, wat jij er in geschreven hebt, zei: Wat een verwaande egoïst!" „O zeiden ze dat?" sprak hij lachend. „Wel die lui zijn dan ieder op hun beurt goede beoordelaars van het karakter." Hij duwde haar zachtjes opzij, om een groep toeristen te laten passeren. „Je was bijna onder de voet gelopen", ver volgde hij glimlachend. „Dank je, dat je mijn leven hebt gered", antwoordde ze. Op dit ogenblik kwam er een foxterr'er aantrippelen, die zijn benen besnoof, daarna op zijn achte ."poten ging zitten en een kort geblaf uitstiet Pauline zag, hoe hij de hond met zijn bronskleurige hand een tik gaf. „Is dat jouw hond?" vroeg ze. „Alle honden zijn van mij", antwoordde hij en hij krabde de terrier zacht achter zijn oren. „Maar het lijkt wel, of hij zich eenzaam voelt. Ga nu weg. Ga nu naar je baas!" wendde hij zich tot de hond. „Houd je van honden?" vroeg ze. „Ik houd van alle beesten." „We hebben er heel wat op onze hoeve in Lützikon", hernam ze. „Dat weet ik", antwoordde hij. „Toen ik een jongen was ben ik vaak door een heg in jullie verlaten tuin gekropen. We speelden daar dan Indianenspelletjes. Ik kende al de lui van jullie eigendom; de pachter, de tuinman, ja, ik kende ze allemaal. Maar jij kwam daar enkel maar bij hoogst zeldza me gelegenheden." „We wonen altijd in de stad", verklaarde ze. „Vader kan zijn bibliotheek niet verlaten en moeder heeft daar al haar vriendinnen. We gaan alleen soms voor de korte zomerva kantie naar Lützikon. Ik was daar verleden jaar, maar toen was jij er niet" „Neen, ik was toen in Stockholm en vandaar trok ik naar New York en naar Chicago voor de tentoonstelling op technisch gebied." „Heb je zo'n grote belangstelling voor technische aangele genheden?" „Natuurlijk. Ik ben ingenieur." „Ben je ingenieur?" „Ja. Je weet wel, zo iemand in een blauwe kiel, die altijd een tas met gereedschappen bij zich heeft. Hij lachte; zij glimlachte alleen maar. „Houd je nog altijd van muziek?" informeerde ze. „Ja zeker. Ik tokkel op de guitaar en ik zing als een oude raaf, om mezelf te amuseren. En hoe staat het met jouw muzikale studie?" „Ik studeer heel hard." „Prachtig. Niets is zo geschikt als muziek om iemands vrije tijd te vullen." „Iemands vrije tijd? De muziek kan iemands leven vul len." „Dat is ook niet goed", antwoordde hij. „In ieder geval is dat niet goed in onze tijd, waarin zoveel te doen valt." „Dus geef je ook niet werkelijk om muziek?" Iets van teleurstelling maakte zich van haar meester, waarin zelfs iets van ontstelling lag. „Ik geef er wel om", antwoordde hij. „maar ik beschik niet over de gaven waarover jij beschikt, ik beschik niet over dat bijzondere talent Ik heb er een zeker begrip van, dat is dan ook alles. Ik ben een man van de daad." „Maar was je niet van plan om net als je vader predikant te worden?" „Zonen drukken niet altijd de voetstappen van hun va der", antwoordde hij. „en bovendien is er wel wat ge meenschappelijks te ontdekken tussen een ingenieur en een predikant. De een bouwt het Koninkrijk der hemelen op, de ander maakt de wereld meer zoals die eigenlijk moet zijn." (Wordt vervolgd) 69-2 Nu, dat viel hard mee. De heren met de baarden en lange haren, doken en plonsden in het zilte nat. Ze lieten de korte golven van de branding heerlijk door hun haren spelen. Met' ballen en strand-ringen vermaakten ze zich kostelijk en ze hadden nog helemaal geen zin om zich af te drogen. Lappie en Jonas zaten bij hun geopende marsen op de tegels van de strandweg. „Ze komen niet hard, hè Jonas," mompelde Lappie, Jonas wuifde geruststellend met zijn hand. „Dat komt nog wel. Lappie, je moet niet zo ongeduldig zijn." Lappie knikte. Hij keek naar de mensen massa in zee. Enkelen maakten aanstalten om zich weer aan te gaan kleden en hun haren af te knippen. Zoals jullie zult begrijpen heerste er een grote spanning. Zou het zoutwaterbad helpen....? 1044: „Pjotr schijnt het een leuk bericht te vin den", dacht Jopie de Bietel, alias agent 009 van de B.G.D. „Dat betekent, dat- ie met open ogen in het valletje loopt, dat kolonel Plimmp voor hem heeft opgesteld." Smidje „Pjotr" Verholen lag in tussen nog steeds over zijn krant, nasnikkend van dol le pret „Lieve help, Ka- reltje. Ik heb in tijden niet gelachen", hikte hij. „Hier, moet je dit bericht eens zien. Die wakkere ma rine van ons, hèjonge jonge, die kerels staan toch ook werkelijk voor niks. Weet je wat ze nóu weer gedaan hebben? Ze pikten uit zee een helikopter op met twee levensgevaarlijke spionnen aan boord." „Oei, baas, dat is misschien niet leuk, maar wel erg spannend!" riep Jopie opgewonden uit. „Vertel er 'es meer van! Wat waren dat voor kerels, die spionnen?" „De een was Bulbac de Beul", vervolgde baas Verholen. „En de andere was een zekere Pjotr Nogrottr. En speciaal dia laatste moet heel gevaarlijk zijn. Maar we zullen voorlopig geen last van ze hebben, want ze zitten veilig opgesloten in de Rijksgevangeïiis te Gravendrecht. Daar zijn ze heengebracht, toen ze in het marine-hospitaal weer een beetje opgekalefaterd waren." „Net goed", vond Jopie de Bietel. „Voor zulk gespuis er in ons land geen plaats, hè baas? Wij willen rustig ons werk doen en „Net wat je zegt, Kareltje", grinnikte baas „Pjotr" Verholen. „Wij willen rustig ons werk doen en we willen daarbij door niemand gestoord worden. Dat was héél verstandig van je, Kareltje. Alhoewel je zelf waarschijnlijk nog niet half begrijpt hóe verstandig„Nee, dét zal weldacht agent 009 en liep meesmuilend de kamer uit Eilaas, ook doktor Polnyck had een avondblad in handen gekregen. En een zorgelijke trek maakte zijn bittere gezicht nóg bitterder, toen hij het bericht las, dat de marine twee spionnen uit zee had gehaald. „Ik vertrouw het nietsiste hij. „Daar steekt wat achter, of mijn naam is geen Polnyck FERDNAND WOENSDAG 16 OKTOBER 1968

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7