Ontvoering hoofdagent komt jongeman duur te staan Gastenboek Akkoord bereikt legering troepen n Uit de Haagse hof geplukt Kostbaar beeld uit Rijksmuseum gestolen OFFICIER EIST DRIEËNHALF JAAR CEL TERBESCHIKKINGSTELLING OVERWOGEN Grove overtredingen van de Westduitsers „Verbiedt NPD", vraagt Schütz PETER VOORN: Bonthoeden met veel nieuwe vondsten Mil ioenenschade resten CVHO: Veel werk voorde boeg IN DE GREEP y VAN DE GRIEP? rOBB WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 Rhamses Shaffy haalt hier zijn nieu we vedette voor zijn Chantaie op Schiphol af. Het is de nieuwe Ame rikaanse zangeres Madeline Bell, i die zich vaak in Nederland zal laten horen. AMSTERDAM Uit het Rijks museum in Amsterdam is gistermor- termorgen een beeldje uit 1600 gesto len. Waarde 35.000 gulden. De diefstal moet tussen 10 en 12 uur zijn ge leegd. Het kunstwerk is ongeveer 40 om hoog en stelt een naakte mannen figuur voor, dat in de rechterhand een knots houdt (Hercules met de Bppels der Hesperiden). Het stond onbeschermd op een houten voetstuk. CONGRES WEGTRANSPORT e op v ROTTERDAM „Een probleem'", luidde een omschrijving, „een kind," een an dere, beide van toepassing op de 24-jarige verdachte die zich begin juni van gangstermethodes had bediend om zich te onttrekken aan een arrestatie wegens inbraak. Hij presteerde het om het gehele mobiele politiekorps van Zuid-Holland achter een gestolen politieauto aan te zetten, bestuurd door hoofdagent B. A. Hooge- veen, die (met twee pistolen op hem gericht) niet anders kou doen dan rijden in de richting waarheen de lithograaf R. T. K. liem dirigeerde. De officier van justitie, mr. W. D. de Jong, wilde van geen terbeschikking horen, tenzij hier aan een tijd van observatie was voorafgegaan. Volgens het rapport van de zenuwarts moest dë jongen enigszins verminderd toereke ningsvatbaar worden geacht. Hij eiste tegen de „goede vakman die al enige tijd het leven van een beroepsinbreker had geleid" een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest. Mr. De Jong verzocht de recht bank, als deze tcoh terbeschikking stelling mocht overwegen, een tus senvonnis te geven en de zaak terug te verwijzen naar de rechter-com- missaris. omdat de officier ter be schikkingstelling op grond van een enkel rapport onverantwoord acht. Wat met deze jongeman, die in hoge mate gevaarlijk had gehandeld, moest gebeuren, werd dinsdagmiddag tijdens de zitting gewikt en gewogen. De in geschakelde zenuwarts dr. --jja— vond een psychiatrische Bakker behandeling (Van onze sociaal-economische redactie) rballj UTRECHT De Duitse aai Bondsrepubliek heeft in de ver- lerpolitiek een aantal grove Itvertredingen begaan. De heeft al één keer ting'gefloten, want op 31 januari aar heeft de Europese Commissie een Me zeer kritisch oordeel geveld over (de Duitse vervoersplannen. Staatssecretaris Keyzer van !rv<iverkeer en waterstaat vroeg zich rk Igisteren in de jaarvergadering *8 'van de Stichting Nederlandse internationale Wegvervoer Or- [anisatie (NIWO) af, wat er ioet gebeuren, wanneer Duits land het advies van de commissie liet opvolgt. Op een aantal pun ten is dit zelfs niet onzeker leer. Zo heeft de- Duitse rege- •ing al aangekondigd het con- inervervoer toch te gaan sub- iidieren met de bedoeling de om- 'ang van het wegvervoer te be- trken. nd' j De heer Keyzer memoreerde zijn Dwerzet tegen de Duitse pogingen deze ^Hj*ubsidies zonder meer goed te laten gragpuren door de Raad van Ministers. n-B£ijn collegae binnen de EEG zon- _^Aler Duitsland uiteraard zijn hem irakPaarin gevolgd. Jent Onder normale omstandigheden d Vbben dergelijke subsidies de goed- p keuring van de Europese Commissie p nodig. De heer Keyzer ziet nu geen hiervan af te wijken. Duitsland jyjpl zich er bij neer moeten leggen. v?ndien de commissie neen zegt. Dat Duitsland op het gebied van vervoer is teruggevallen op ver ouderde. oneconomische en volkomen i ationalistische opvattineen. zal vol- (gens de heer Keyzer een vertragend jsffeet hebben op het Europees ver- erbeleid. Hij roemdehet een nstiee zaak. zeker voor Nederland. Nvaar het vervoer relatief van grotere betekenis voor de nationale economie •ni Is dan in andere landen, ek I m" Problemen h0 Het gaat niet alleen om ons weg- vervoer maar ook om de binnenvaart. ve Hier staan ook grote en ernstige pro- i i blemen op het sdcI met niet te on- ke,derschatten Nederlandse belangen. Ten verkeerde ontwikkeling op ver voersgebied zal bovendien de gehele ernstige schade be- rokkenen. S Op het stuk van de RHnvaartpoli- v^tiek bestaat gelukkig een grote mate fan eensgezindheid over de handha ving van de Acte van Mannheim. Al- le landenondertekenaars met uitzon dering van Duitsland zijn het op dit punt roerend eens met elkaar. De ebeer Keyzer hoopte dat ook de dag nog komt, waarop eenzelfde strijdlust rich openbaart als het gaat over het wegvervoer binnen de EEG. Naar het oordeel van de heer Keyzer levert de Europese Commissie helaas vaak hij wilde niet zeggen altijd onvol doende tegenspel aan de Duitsers. Tussen Duitsland en Nederland bestaat thans een bilateraa" verdrag. jj. waarbij de landen over en weer 1950 vrachtwagens in eikaars land toela ten. Een dergelijke overeenkomst zal op den duur in het totale EEG-ver- hO voersbeleid ingepast moeten worden. Duitsland wil de huidige situatie al- thans voor drie jaar bevriezen. Dit betekent nog grotere moeilijkheden bij de uitbreiding van het han- J Stliverkeer in de toekomst. Met behulp van technische appara tuur als computers en telex-appara- tuur hoopt men een systeem te ont werpen, waarbij in de vorm van dag vergunningen een optimaal gebruik gemaakt kan worden van het contin gent, maar zover is het nog niet. Voor de Duitsers'zal de waterdicht heid van een dergelijk systeem eerst nog aangetoond moeten worden. De heer Keyzer zag echter in deze rich ting de enige mogelijkheid om te ko men tot de garantie, dat er ook elke dag 1950 Nederlandse wagens op de Duitse wegen zi.in en niet minder, zoals nu nog veel het geval is. De vergunningen zullen dan ook niet meer alleen in Den Haag verstrekt behoeven te worden, maar tevens in plaatsen langs de Nederlands-Duitse grens. In de gemengde Nederlands-West- duitse commissie voor ver voersvraagstukken. waarin minister Leber en onze staatssecretaris Keyzer de besprekingen leiden en ook de mi nisteries van buitenlandse zaken ver tegenwoordigd zijn, heeft Nederland sterk aangedrongen op een redelijke regeling van het transitovervoer door Duitsland. Deze regeling, die op korte termijn tot stand zou moeten komen, vergt tevens een waarborg dat het transito vervoer geen onevenredig groot beslag legt op de 1950 vergunningen, die het totale vervoerscontingent telt. noodzakelijk, maar gaf deze slechts kans van slagen indien opname in de Van der Hoevenkliniek mogelijk was. Individuele of groepstherapie in de ge vangenis achtte hij onvoldoende, maar wel weer geschikt om de overgangs periode naar de gevangeniskliniek te overbruggen- De raadsman, mr. S. Ivens, vond dat het requisitoir naast het rapport van dr. Bakker, de zaak er nog moeilijker op maakte. Hij vroeg om een korte ge vangenisstraf met een voorwaardelijke terbeschikkingstelling. In het voordeel van zijn cliënt voerde hij aan dat de gewapende dolle rit door Zuid-Holland allerminst tegen het le ven van de hoofdagent achter het stuur gericht waè. „Hij hield hem onder schot, maar als hij had willen schieten, was dat wel eerder gebeurd Het Pinksterweekend werden K. en z|jn Russische vriend A. B. (26), car rosseriebouwer van beroep, betrapt b(j een inbraak in een huis aan de Wilgen lei. Zij rekenden er helemaal niet op dat een kennis van de heer des huizes binnen zou komen. Deze dame belde de politie, waarop het tweetal het haze- pad koos. Op de Ringdijk liep K- tegen politieauto's aan. Met een uit het huis gestolen pistool op een agent gericht eiste by diens schietwapen. .Geef op dat pistool, of ik doorzeef je". Hij sprong in de politieauto, rukte de radioverbinding los en beval de hoofd agent te gaan rijden. De achtervolging werd ingezet, maar zeer voorzichtig, omdat voor het leven van de bestuur der werd gevreesd. Tenslotte werd de auto, na tal van wegen onveilig te Discriminatie orkestmusici onder loep DEN HAAG De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. heeft de Commissie voor de Orkesten uitgenodigd advies uit te brengen over de vraag of er uit astistiek oog punt aanleiding bestaat andere or kesten dan het Concertgebouworkest en het Residentie-Orkest in de uit zonderingspositie te brengen, die deze beide orkesten hebben. Dit op grond van het eerder uitgebrachte advies van de commissie. Voorts vraagt de minister de com missie of de huidige salarisregeling, wat de indeling van de musici naar instrumentengroepen betreft, wel kan blijven gehandhaafd en of deze inde ling kan worden gewijzigd en op welke manier De musici hebben im mers in de afgelopen jaren meer praktische ervaring opgedaan. In de plaats van mr. dr. P. J. Wit- teman is mr. Y. Scholten, oud staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, tot voorzitter be noemd. Mr. dr. Witteman had om persoonlijke redenen bedankt. De he ren L. Hanekroot en J. van Vlijmen zijn als lid arm de commissie toege voegd. hebben gemaakt, door politieauto s klem gereden op het Kleinpolderplein- K. zei gisteren dat hij in Capelle a. d. Dssel had willen uitstappen om zich daar in een van de flatgebouwen on vindbaar te maken. Het was niet de eerste inbraak die hij in zijn leven had gepleegd. De of ficier en de rechtbankpresident telden er een dikke tien. alle in de omgeving van Kralingen en Hillegersberg uitge voerd, met een gezamenlijke buit van ƒ14 000 en sierraden. De perioden van inbraak gingen samen met huiselijke moeilijkheden. K. kwam in contact met de carrosseriebouwer B. in een gevan genis. Tegen B„ die al acht maal eerder wegens inbraak was veroordeeld, maar door de reclassering als reclassabel werd beschouwd, eiste de officier een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek. BERLIJN „Verbiedt de NPD en laat haar congres niet doorgaan." Dat heeft burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn de westerse geallieer den gevraagd, die de uiteindelijke verantwoording hebben in West-Ber lijn. Tot dusver hebben de geallieerden nog niet geantwoord. Oost-Duitsland heeft gisteren geëist, dat het West- berlijnse gemeentebestuur de NPD zou verbieden en een eind te maken aan de activiteiten van de partij. De brief van de Oostduitse mi nister van binnenlandse zaken Fried- rich Dickel was gesteld in scherpe bewoordingen en waarschuwde voor ernstige gevolgen als het gemeente bestuur niet handelend zou optreden. In een even scherpe reactie heeft burgemeester Schütz de Oostduitsers gezegd 1. zich met hun eigen zaken te bemoeien, 2. dat West-Berlijn geen lesje nodig heeft hoe op te treden tegen de NPD en 3. dat de Oost duitsers, die hebben deelgenomen aan de invasie van Tsjechoslowakije hun mond moesten houden, terwijl anderen hun vrijheid tegen de an ti-democratische brachten bescherm den. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Peter Voorn, hoedenmaker bij uit stek. zetelt nu in het riante herenhuis Keizersgracht 556, waar hij zijn uitzonderlijk mooie collectie toonde. Bont is het materiaal, dat hem dit sei zoen kennelijk het meest geïn spireerd heeft. Hij haalt er tal van grapjes mee uit, maar toont tegelijkertijd de tech- DOOR niek van het vak volledig te be heersen. Het begin was al verrassend. Ronde mutsen van wasbeer, geverfd met roze of lila gloed. Veel subtieler waren de gebreide baretjes, vaak ajour, van centimeter smal gestikte reepjes bont. Eerst van het gladde locoda (geschoren seal), dat een chenille effect geeft, later ook van nutria en zelfs nerts. Bijna steeds in twee of drie tinten van één kleur. Met nertsstaartjes was gespeeld tot er een soort distelachtige mutsen ontstonden. Effen nertshoeden hadden in crustaties van rondjes of vierkantjes in afstekende kleur. Zwart-wit; bruin- wit enz. Overigens is Voorn niet bang ook nerts een verfje te geven. Een bruin-wit gecombineerde baret kreeg bijv. een blauw veegje ter afwisse ling. De hoeden laten vrijwel steeds het voorhoofd vrij, maar bedekken de oren. De ideale omlijsting voor een knap gezichtje. Verder kleine hoedjes o.a. van grijs en zwart persianer als de dopjes van eikels, compleet met steeltje. Een paar turbans van jersey, heel licht gedrapeerd en tot slot grote hoeden en kleine baretjes van glinsterende pailletten of geheel mei goud en zilverdraad doorgestikt Een collectie van zeer hoog niveau, zoals men in Parijs nauwelijks zal vinden. Trouwens daar prefereert he laas menige vrouw het kapsel boven een hoed en ziet men vrijwel geen hoed meer dragen. Zolang we modisten als Peter Voorn hebben kunnen we hopen, dal in ons land de hoed in ere wordt gehouden. door Rond het Binnenhof en in den lande moge de Tweede Kamer op zien gewekt hebben door de man als hoofd der 'chtvereniging te doen sneuvelen ir. het Eerste boek van ons nieuwe Burgerlijk Wetboek, een rapport in mei van dit jaar door de Zweedse .egering aan de Verenigde Naties uitgehracht spreekt nog heel andere taal. De Zweedse regering, zo staat in dat rapport zou man en vrouw zo wel in gezin als in maatschappij de volkomen gelijken van elkaar willen zien. Dit wil 'eggen: de echtelieden hebben dezelfde taak zowel binnen- a'c buitenshuis. De vrouw, die huwt zou niet auto matisch moeten worden onderhou den door de nan: anderzijds zou de man zijn aandeel moeter leveren in de huishouding. Samen ook zullen zij de kinderen onderhouden en op voeden. Gehuwde vouwen moesten eigen sociale verzekeringen hebben en niet onder de noemei van 's mans sociale voorzieningen vallen. Kortom man en Vrouw ieder een eigen leven, 'ij het dan met de ge zamenlijke verantwoordelijkheid voor het gezin. Het is geen kleinigheid, wanneer men dit ioordenkt Een Zweedse econoom heeft berekend, dat het Zweedse nationale inkomen met een kwart zou «tijgen wanneer daar de nu nog ongebruikte arbeidsreserve van de gehuwde vrouwen produk- tief werd gemaakt en met de helft indien alle discriminatie ten aanzien van vrouwen (het niveau van het verrichte werk bijv.) ontbrak! In Frankrijk verwacht men in een dergelijke situatie een stijging van het nationale inkomen van 35 pro cent. In ons land zou de stijging veel en veel groter zijn. wam hier werken in geen geval meer dan 18 Drocent van de gehuwde vrouwen. Die acht tien procent zijn nog geflatteerd vyant volgens de belastingsta tistieken van 1964 verdient die wer kende gehuwde vrouw gemiddeld nog geen f 5000 per jaar. dat is minder dan het minimumloon Er zullen dan ook veel vrouwen bij zijn. die slechts enkele uren per Man on vrouw week, of voor korte perioden ge werkt hebben in dat belastingjaar Het Zweedse rapport spreekt niet van de mogelijkheid, dat er voor alle mannen nlus alle vrouwen geen werkgelegenheid genoeg zou zijn Daar moet -k. niet-econoom. toch aan denken Bovpndien voorspelt men. dat er steeds minder mensen voor het werk nodig zullen zijn Computer 3n automeal vragen wei nig man-vrouwkracht. Een goede *ans dus dat er geer banen eenoeg zijn Dan eieen'Hk zou hpt 7weed.se idee pas -en volledig succes zijn Immers man en vrouw zouden kun nen volstaan met ieder een halve dag te werken (of een halve week). Resultaat: beiden om de beurt thuis voor huishouden en kroost. Boven dien zal de arbeidsprestatie hoger kunnen zijn oer man-vrouwuur, om dat de vermoeidheid geen beduiden de rol meer «Deelt De conseauenties van deze nieuwe maatschaDppi:;ke orde zijn enorm. Geen vrouw 'enzi invalide, zou bij scheiding aanspraak od alimentatie kunnen ^oen gelden Alleen voor de kinderen zou gezamenlijk betaald moeten -orden Een weduwnaar zou pensioen, uit de premies door zijn echtgenote be taald. trekken De strijdbijl zou overigens niet al leen door nan en vrouw begraven worden. Gok de oneffenheden tus sen de categorieën vrouwen: onge huwd gehuwd gpscheiden en wedu we. die nu allen snpnifipke eiger 'orgen èn pigen voordelen hebben 'm'den glad vest reken worden. Zweden heeft he* raDDort geschre ven en aan de Verenigdp Natie* "onrqpie^d o|s basis am od voort te werken, nadrn door de VN de reso lutie inzake uitbanning van discri minatie "an k> vrouw werd aange "omen. Het is niet nationaal maar inter "oHonaal >edoeld Een DaDieror revolutie in de we- -eldorde. waarbij onze parlementai re stoutmoedigheid nog maar kin torcnel 's DEN HAAG Mr. J. F. G. Schlin- gemann. Tweede-Kamerlid voor de VVD. vraagt minister Lardir.ois van landbouw en visserij een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van de zware regenval in september. Vol gens sommige berichten heeft de re gen in de drie noordelijke provincies een miljoenenschade in de landbouw aangericht. Het Kamerlid wil van de minister weten wat hij daar tegen wil doen. Hij dringt aan op een schaderegeling. Dit irtikrl over de CVHO i« geschreven door dr. A. Ia Fleur, rector van de christe lijke scholengemeenschap Mamix van Sint -Udegonde in Haarlem. Hy ii oud-vooriitter en thans ere-voorritter van de CVHO, waar van het bureau gevestigd ia in Zwijndrecht (Adriaan Banckertstraat 112). jC.V.H.O. Met deze vier initialen is, by wijze van spreken, de roepnaam geïntroducerd van een vereniging tnet een lange naam: de Vereniging van docenten b\j het christelijk voorbereidend we tenschappelijk en hoger algemeen voortgezet onderwijs. Deze naam zou de gedachte kunnen oproepen dat hier sprake is van een nog jonge organisatie. Immers, de takken van onderwijs die haar leden vertegenwoordigen, ontlenen hun naam aan een wet,die pas op 1 augustus jl. in werking is getreden: de Wet op het voortgezet onderwijs, in de wandeling bekend onder de naam mammoetwet. Toch heeft de vereniging haar gouden jubileum al achter de rug. Zij werd namelijk opgericht op vrijdag 29 december 1916 te 's-Graven- hage onder de naam Vereniging van leraren bij het christelijk middelbaar onderwijs. Deze naam wijst erop dat zij geen gymnasiumleraren onder haar leden telde, tenzij het leraren waren die, behalve aan een christelijk gymnasium, ook aan een christelijke hbs verbonden waren. In 1916 waren er nog slechts vijf christelijke hogere burgerscholen en wel in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Leeuwarden en Dordrecht Dat verklaart ook het aanvankelijk geringe aantal leden van 23. Men dient daarbij te bedenken dat de vijf genoemde scholen nog in de kinder schoenen stonden en klein van omvang waren. De situatie heeft zich in de laatste halve eeuw wel grondig gewijzigd. Op het moment van het gouden jubileum van de vereniging in 1966 waren er in ons land 89 chris- lijke vh'mo-scholen en bedroeg het ledental van de vereniging 2220. Onder die scholen bevinden zich thans monsterinstituten van 1000 en meer leer lingen. Het heeft geruime tijd geduurd voordat de vereniging ook werd open gesteld voor leraren aan christelijke gymnasia. Dat gebeurde in 1946 en het bracht vanzelfsprekend verandering van naam met zich mee. De orga nisatie leefde verder onder de naam Vereniging van leraren bij het chris telijk voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. De plaatsruimte van dit artikel laat niet toe de oorzaken te beschrijven van de omstandigheid dat het 30 jaar moest duren voordat gymnasium leraren konden worden opgenomen in de gelederen van het in 1916 opge richte CMO. Dat is anders wel jammer want die oorzaken zijn kenmerkend voor Nederlandse situaties. Op de historie gegronde bindingen hebben hier een taai bestaan en niet zelden staan zij een volkomen natuurlijke groei stevig in de weg. Voor het overige ging de iongste naamsverwisseling zonder moeilijk heden onder de hamer van de voorzitter door. Aanpassing aan de ge wijzigde onderwijssituatie was immers onvermijdelijk. Na de koninklijke goedkeuring van de nieuwe statuten op 4 april 1968 kan de geschiedenis van devereniging worden beschreven onder het motto: van CMO via CVHMO naar CVHO. SAMENWERKING De doelstelling van de organisatie is even voor de hand liggend als duidelijk. Volgens artikel 3 van haar statuten wil zij de belangen behar tigen van het christelijk vwo en havo. alsmede die van de bij deze takken van onderwijs betrokken docenten, „een en ander in de ruimste zin van hel woord". In de loop van haar historie hebben de achtereenvolgende besturen hun'best gedaan deze doelstelling waar te maken. Hebben deze besturen in het eerste decennium voornamelijk op hun eentje gepioneerd, vanaf ongeveer 1930 werd er nauwere samenwerking gezocht en gevonden met de zusterorganisaties van het openbaar en rk onderwijs. Die samenwerking resulteerde sinds 1940 in de oprichting van de Raad van Leraren, in welke organisatie het tot dan bestaande los-vaste samengaan werd geconsolideerd. In deze raad heeft de vereniging steeds een behoorlijke inbreng gehad. Vele jaren lang traden achtereenvolgens twee van haar voorzitters tevens op als voorzitter van de Raad van Leraren. Via de raad heeft de vereniging veel kunnen doen in zaken van onderwijsorganisatorische aard ik denk hier met name aan het overleg over de uitvoering van de mammoetwet terwijl ook de salaris- en rechtspositie van de leraren aanzienlijke ver beteringen konden ondergaan, al ging dit laatste meestal allesbehalve vanzelf. Wie nader op de hoogte wil komen van de historie van de vereniging heeft het trouwens niet al te moeilijk. Hij kan de beide gedenkboeken raad plegen, die zijn verschenen ter gelegenheid van het 40- en van het 50-jarig bestaan. De auteur van dezé boeken, de historicus dr. J. Verseput, is er uitnemend in geslaagd een nauwkeurig en boeiend relaas te geven van de bewogen lotgevallen van de vereniging gedurende een halve eeuw. STERKE BUNDELING De laatste jaren Is de vereniging ook betrokken geraakt bij het op gang gekomen proces van organisatorische eenwording van het christelijk onderwijs. Het is een wat moeizaam proces, maar er begint nu schot in te komen. Op twee manieren wordt er door CVHO in geparticipeerd, te weten in de Contactraad en in het Convent van het christelijk onderwijs. Eerstgenoemde organisatie omvat de personeelsverenigingen, terwijl bij het Convent naast deze ook de besturenbonden zijn aangesloten. Hier is dus gekozen voor de vorm van federatieve verbanden. De sterk gewijzigde omstandigheden op onderwijsgebied vereisten een sterke bundeling van alle op hetzelfde doel gerichte krachten en dat doel is ook nog in onze moderne mammoettijd, waarbij men aan Hit begrip meer dan één betekenis kan toekennen, het doen functioneren v-.n het evangelie in de school. Daardoor worden tal van vragen opgeworpen, die ook door CVHO èn op haar jaarvergaderingen èn in b->*r' weekb'ad vanaf het begin tot op de dag van vandaag steeds onder ogen zijn gezien. De inhoud van de 45 jaargangen van het weekblad en "=m de vele op algemene vergade ringen gehouden redevoeringen leggen daarvan een welsprekend getui genis af. Men was en is zich ervan bewust dat de bloei an het christelijk vwo en havo niet in de eerste plaats is gelegen in het bestaan van veel scholen met grote aantallen leerlingen, maar in de wijze waarop en in de inten siteit waarmee onderwijs en evangelische opvoeding met elkaar verbonden zijn. Evenzeer leeft het besef dat dit. werk in de school moet worden ge dragen door een brede schare van zich mede verantwoordelijk wetende ouders en andere voorstanders van de school met de bijbel. CVHO gaat de toekomst tegemoet in de wetenschap dat er nog heel veel werk te verrichten valt. Maar gelukkig staat de vereniging vanaf 1 september een bureau ten dienste, dat de dikwijls naar adem hijgende bestuursleden de nodige lucht zal kunnen verschaffen. Grootste deel gaat land uit MOSKOU Over de legering van Russische troepen in Tsie- choslowakije is gisteren een ..akkoord" bereikt. De onderhan delingen zijn afgesloten en ver wacht werd, dat vandaag het verdrag, dat de legering regelt, aan de Tsjechische regering zou worden voorgelegd. Vermoedelijk zal de Russische premier Kosygin naar Praag komen en t.z.t. het verdrag te tekenen. Het grootste deel van het rode le ver zal b'nnen korte tijd worden te- rufuretrni-ken. zo heeft radio Praag gemeld. Volgens berichten uit Tsje choslowakije zou de Sow jetunie 50.000 tot 100.000 man troepen in Tsjechoslowakije willen stationeren. De schattingen over het totale aantal thans aanwezige Russische bezet tingstroepen lopen uiteen van 275.000 tot 600.000 man. De troepen van de andere landen van het Warschau-pact zullen geheel worden teruggetrokken. Alleen d' Sowiet-pact eenheden zullen ..op tij delijke hosts" in het tand blijven. Dp Tsjechoslowaakse televisie heeft gemeld, dat premier Cemik in Moskou de verzekering heeft gekre- een dat de troepen zich zullen ont houden van inmenging in de binnen- 'andse aangelegenheden, De correspondent in Moskou van de Praagse televisie vertelde, dat de besprek:rger eigenlijk al beëindigd rijn. hoewe' ondertekening nog moet volgen De discussies over zaken, die niet bepaal'' aangenaam zijn. ziin beëindigd," aldus de correspondent. WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Vallend gesteente doodt man (43) HEERLEN De 43-jarige houwer •J. H. Ubachs, gehuwd en vader van een kind. is gisteren omgpkomen in het ondergronds bedrijf van de Oran te Nassau mlin. Hij werd getroffen door vn"end gesteente en war v>p slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5