Duitse kerk staat twee procent af p£D E ANDERE „KLEUR'' IN 17 GEMEENTEN Kerk in goede positie voor gesprek met joden DE BIJBEL OPNIEUW LEZEN Zwolsman weigert af te treden Aantjes (a.r.) steekt «zijn' minister een hand toe Veroudering in studie U bent toe aan de voordelen van de postgiro 60.000 patiënten krijgen uitkering Confrontatie kiest voor isolement Versprekingen in de politiek Een woord voor vandaag Jeugd niet voldaan Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten [pc Thema gebedswe „Tot vrijheid™ geroepen Anderhalf jaar: 113 nieuwe burgemeesters Ds. Lievaart niet meer beroepb, aar NBO-actie dicht bii twee ton BEBOEPIKCSWBII WOENSDAG 16 OKTOBER l Van Spurgeon gaat het verhaal dat hij het commentaar op Leviticus van Andrew Bonar ontving. Het boek sprak hem zo aan, dat hij het de schrijver toezond met het verzoek er zijn handtekening in te zetten en een foto in te plakken. Een paar dagen later kreeg hij het boek terug met een brief je van de exegeet: „Geachte Spurgeon, hier is het boek terug met mijn handtekening en mijn foto. Als je nog een poosje had willen wachten, zou je een veel beter gelijkend portret ontvangen hebben, want ik weet dat „wij Hem gelijk zullen wezen, want we zullen Hem zien gelijk Hij is." Bonar citeerde uit de eerste brief van Johannes. Die woor den zijn een troost voor ieder die met zichzelf moeite heeft. Wat werken we vaak hard aan onszelf om betere christenen te worden. Hoe vruchteloos en vermoeiend vaak. We verge ten dan dat God aan ons bezig w. Hij wil ons hervormen naar het beeld vhn Christus. Zo zullen we zijn. Dat is een belofte, die Hij niet vergeet. Dat betekent niet dat wij dus kunnen leven zoals we willen, „want God is toch met ons bezig". Het betekent wel dat we minder krampachtig mogen leven. Wij worden niet wat we moeten zijn uit eigen kracht, maar uit Zijn kracht. Ook op dit punt gaat het om geloof en niet om goede werken. We lezen vandaag: Psalm 104: 24-35. UTRECHT „Bekering van Israël is bekering van kerk en Israël allebei" was de kern van het betoog dat ds. S. Gers- sen op de jaarvergadering van de hervormd-gereformeerde pre dikantsvrouwen, gisteren in Utrecht hield. „Maar bekering van het joodse volk betekent niet, dat het zoals velen het op vatten, tot de christelijke kerk moet gaan behoren". Beter dan over Christus te praten moet men proberen Hem te laten zien. Joden moet men beginnen te aan vaarden zoals ze zijn, dat is zolang niet gebeurd en laten wij zelf ge woon blijven zoals we zijn bij het contact De vruchtbaarste gesprekken heb je als je er niet op uit bent in tegenstelling tot wanneer je meent, dat je deze mensen moet overtuigen. Het onderwerp van ds. Gerssen, de secretaris van de hervormde raad voor de verhouding tussen de ker ken en Israël was: Israël en wij. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De heer R. Zwols man heeft verklaard niet voor 25 ok tober (de datum, waarop de jaar vergadering wordt gehouden) te zul len aftreden als president-commissa ris van de EMS, ondanks de druk, die wordt uitgeoefend door de „commis sie van w(jze mannen". H(j wil dat eerst iemand wordt ge vonden. die zjjn taak kan overnemen. Het gesprek tussen de heer Zwols man en enkele van de wijze mannen, onder wie de heer W. A. de Jonge, oud-vice-president van Philips en oud-minister dr. G. M. J. Veldkamp, is vandaag voortgezet. De reden, waarom men de heer Zwolsman beweegt af te zien van zijn dominerende positie in het concern, is, dat pas na zijn aftreden een reor ganisatie in de ondoorzichtelijk ge worden EMS kan worden doorge voerd. Over deze noodzakelijke reor ganisatie heeft de commissie van wij ze mannen een rapport opgesteld. Intussen is in deEMS-affaire een nieuw conflict ontstaan door een schrijven van jhr. M. R. van Lennep, lid. van de raad van bestuut van de EMS. Hij vraagt hierin de heer Zwolsman rectificatie van «de in het jaarverslag gemaakte opmerking, „dat de heer Van Lennep zonder motive ring niet aanwezig is geweest in de vergadering, waarin de jaarstukken werden vastgesteld". De heer Van Lennep en zijn mede directeur drs. A. H. Langeraar heb ben inmiddels ontslag aangezegd ge kregen van de heer Zwolsman. Volgens de heer Van Lennep heeft hij de stukken niet getekend omdat hij het concept daarvan pas kreeg in de bijeenkomst, waar de handteking werd verlangd. Andere bezwaren: hij zou geen kennis hebben kunnen ne men van de taxatierapporten, noch van enig accountantsrapport betref fende de jaarstukken. Tevens werd hij niet op de hoogte gesteld van de volledige rapportering van de com missie van wijze mannen. (Van onze kerkredactie) BERLIJN De regionale sy node West van de Evangelische Kerk in Duitsland heeft al haar ledenkerken, gemeenten en ker kelijke instellingen gevraagd, twee procent van hun inkomsten af te staan voor de strijd tegen de armoede, de honger en de nood in de wereld. Voor 1975 zullen zij dit percentage moeten hebben verhoogd tot vijf. De synode riep de individuele kerkleden op, minstens één procent van hun in komen ter beschikking te stellen van het werelddlakonaat. Deze concrete uitspraken gingen de aanwezige jongeren echter lang niet ver genoeg en zo kwam het 'tegen het einde van de «ynode tot een incident Spandoeken Aan de balustraden van de publie ke tribune hadden de jongeren vijf spandoeken gehangen. Daarop wer den de synodeleden gekwalificeerd als „onboet vaardigen", „blinden", „huichelaars" en „huurlingen". Toen de synodepraeses dr. Hans Puttfarc- ken vroeg de doeken te verwijderen, verliet het merendeel van de jonge ren demonstratief de vergadering. Het waren de leden van de werk groep „Kritische Synode" en drie van de zes officieel uitgenodigde jonge ren-gedelegeerden. Op pamfletten, die zij uitstrooiden, zeiden zij: „Vier dagen lang hebben wij geprobeerd uw christelijk gewe- (Vervolg van pag. 1) Wijzigingen die de regeringsfrac ties uitdrukkelijk aangebracht willen zien, zijn: De wet moet een tijdelijk karak- ten krijgen. Tot 1 januari 1974. Bejaarden moeten buiten de sfeer van het wetsontwerp blijven. Woningen die na 1 januari 1968 zijn gesubsidieerd hebben geen speci fieke bestemming meer (niet voor de laagste inkomensgroepen) en moeten worden uitgezonderd. De grens voor heffing moet 15.000 in plaats van 12.000 wor den. Veel aandacht werd geschonken aan de zogenaamde hardheidsclausu le om voor bepaalde schrijnende ge vallen een uitzondering te maken. Als voorbeeld werd onder meer ge noemd die groep van ambtenaren die door de overheid gedwongen is een woningwetwoning te accepteren. De Kamer vond het maar een naar wetsontwerp, weliswaar beter dan het voorstel-Bogaers, maar toch nog met veel onbillijke kanten. Bij de minister werd er op aangedrongen eens serieus te denken over een vol ledig andere opzet van het subsidie beleid. Zowel regeringsfracties als oppositie spraken zich uit voor indi viduele subsidies. De Democraat Ny- pels dacht dat dit in 2 jaar kon wor den verwezenlijkt. De woning wordt dus niet meer gesubsidieerd, maar de bewoner. De minister zal met zware argu menten moeten komei), aldus de heer Scholten, om de doelmatigheid en rechtmatigheid van deze doorstro mingsmaatregel aan te tonen. Hij voelde meer voor een huurheffing op basis van kostprijs van de woning en huuropzegging voor die mensen die te veel verdienen. liet de doelstelling van de mi nister, de doorstroming te bevorde ren, kon men zich verenigen, maar wel werd gevraagd of de minister concreet kon toelichten hoe de doorstroming met dit wetsontwerp wordt bevorderd. De heer Van den Doel had bere kend dat slechts een vijfde van de 350.000 gezinnen die minder dan 10 procent van hun inkomen aan huur besteden, in woningwetwoningen wo nen. Voor hem is de doorstroming nihil te achten, omdat je niet alleen moet willen, maar ook kunnen uit wijken naar een duurdere woning. Steun De heer Aantjes (a.r.) wilde „zijn" minister wel een hand toesteken. Wat betreft het mee laten betalen van bewoners van premiewoningen, die speciaal voor de lagere inko mensgroepen gebouwd ziin, wilde hij het antwoord van de minister afwach ten. Hij verheelde overigens niet dat dit juist de woningen zijn die de „doorstrortiers" moeten opvangen. Hij twijfelde er niet aan, dat dit wetsontwerp het zou halen, zij het gewijzigd. De heer Aantjes meende dat het geen populair wetsontwerp is, maar het gaat er om de laagste inko- mensgroenen de mogelijkheid te ge ven goedkoop te wonen. Ook hij meende dat de regering moet gaan werken in de richting van de indivi duele subsidie. Hij vroeg of niet meer rekening kon worden gehouden met diegenen die veel geld hebben besteed aan de verbetering van hun woning. De suggestie van de socialist Van den Doel om ook eigen woningen on der d. regeling te laten vallen, on dervond verzet: de subsidie hiervoor verleend, heeft een ander doel en het zou te gek zijn deze mensen te dwin gen mee te doen aan de doorstro ming. ten bloot te leggen, maar wij kwa men nog niet eens tot uw huid. Met een goedkope twee procent hebt u een interne vrede gekocht op kosten van hen, die voor uw ogen verrek ken." Deze jongeren wilden niet alleen, dat de kerk belangrijk meer geld zou uittrekken voor ontwikkelingshulp, maar ook dat zij dat geld voortaan niet meer zelf zou besteden, maar ter vrije beschikking zou stellen aan de vertegenwoordigers van sociaal-revo lutionaire landen en groepen in Afri ka, Azië en Latijns-Amerika. Zij eisten verder, dat de kosten voor kerkbouw (voor de protestanten in West-Duitsland en West-Berlijn jaarlijks op een bedrag tussen de driehonderd en vierhonderd miljoen geschat) met een derde deel zouden worden beperkt ten behoeve van de ontwikkelingshulp. Ook namen zij het de synode kwa lijk, dat deze een voorstel had ver worpen, om bij de regering aan te dringen op een verhoging van de ont wikkelingshulp tot twee procent van het nationaal inkomen en op de in voering van een speciale belasting ten behoeve van de ontwikke lingshulp. Tenslotte hadden deze jongeren ook nog pogingen gedaan, de synode te bewegen tot het uitspreken van een schuldbelijdenis, zoals de Evan gelische Kerk in Duitsland in 1945 heeft gedaan. Die schuldbelijdenis zou als volgt moeten hebben luiden: „Wij hebben lange jaren niet gestreden tegen de onrechtvaardige economische verhou dingen, waarvan wij wel profiteer den. Wij beschuldiger onszelf, dat wij ons niet duidelijk ingezet hebben voor de zaak van de lijdenden in de wereld, dat wij niet vrijer onze voor ingenomenheid overwonnen hebben en ons in ons handelen niet hebben laten leiden door de nood van het grootste deel van de mensheid." Aartsvaders De drie jongerenafgevaardigden, die de synode verlieten, zeiden in een eigen verklaring: „Wij hebben ge leerd. dat de aartsvaders die hier bij een zijn, in begrippen denken en spreken, die wij niet meer verstaan." Provoceren is volgens hen nog de enige mogelijkheid om een discussie te krijgen. De leden van de werkgroep „Kri tische Synode", grotendeels jonge predikanten en theologische studen ten, hebben aangekondigd volgende maand weer actief te zullen zijn. Dan vergadert de synode van de Berlijnse kerk. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK „Er worden over de rechten van de bejaarde in onze sa menleving. veel dierbare woorden gesproken. Toch mag men bij sommi ge uitingen zich wei eens afvragen of onze maatschappij inderdaad bereid is de bejaarde zonder discriminatie in de samenleving te accepteren. De be jaarden vormen kwantitatief een steeds groeiend deel van onze bevol king. Het absolute aantal mensen bo ven 65 jaar stijgt, vooral het aantal vrouwen, zodat deze groep thans 1.250.000 mensen omvat". Dit zei gistermiddag staatssecreta ris dr. R. J. H. Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid bij de ope ning van het nieuwe gebouw in het TNO-complex ten behoeve van de Werkgroep Experimentele Gerontolo gie (leer van de oude mens). Dr. Kruisinga noemde gerontologie fascinerend omdat het samenhangt met en raakt aan de wortels van tal van filosofische theorieën en aan de religieuze mystiek. Hij meende, dat niet mag worden geschroomd publie ke middelen aan te wenden voor we tenschappelijk onderzoek dat niet di rect is gericht op enig economisch voordeel. Wat de werkgroep in het nieuwe complex wil onderzoeken: wat is ver oudering, hoe begint het, hoe ver loopt het en wat is er aan te doen. „We zijn vanuit dezelfde God ge roepen. We staan onder de belofte, dat we in Israël zijn ingelijfd en de naam van Sions kinderen mogen dra gen". aldus ds. Gerssen, die meende, dat de zending tekort is geschoten in de visie op het joodse volk. Vrijblijvend Uitdrukkingen van deze tijd als „gesprek" en „ontmoeting" met Israël zijn woorden die het eigenlijk niet doen. Maar het is onmogelijk de ver houding met Israël recht te doen. De ontmoeting met het joodse volk kan echter nooit van vrijblijvende aard zijn. Vroeger was er geen open verhou ding te verwachten tussen christenen, die de macht hadden en joden, die dit absoluut niet hadden. Nu it ech ter de kerk weggeslagen. Als we eer lijk zijn moeten we zeggen, dat de kerken met elkaar vandaag weinig in te brengen hebben, ook in Uppsala niet. Ze bevinden zich op zo'n manier in een gelukkige positie voor een gesprek. Spreker noemde het verheugende symptomen, dat men ook van joodse kant met christenen in tontact wil komen. Hij vertelde ovei het ver zoek, dat aan Nes Ammim is gedaan om er theologen te laten komen, waar geïnteresseerde Israëli's mee in contact kunnen komen, bijvoorbeeld een week lang. In de Hervormde Kerk worden nu voorbereidingen ge troffen om een predikant uit te zen den naar Nes Ammim. Voor mensen op posten, die na 1948 zijn gevestigd, wil men in Israël geen visum geven, maar in dit geval doet men het van harte, volgens de Utrechtse predikant. Ds. Gerssen schetste in het begin van zijn toespraak het verschil tus sen de opvattingen over Israël vroe ger en nu. Als het vroeger over het joodse volk ging dacht men aan iets ouds, iets met een, heel lange geschie denis. Toekomst De beelden van nu ziin van een jonge staat, van kibboetsen, jonge dansers, kortom van opbouw en ont wikkeling. Tegenwoordig wordt ge dacht aan het jonge, het verwach tingsvolle beeld van de toekomst. Volgens sommigen was het joden dom niet zozeer door belofte maar door vloek en verwerping getekend. Nu heeft men op zijn minst moeite met die gedachtengang. Opnieuw is men gaan nadenken na de jodenver volging in de tweede wereldoorlog en bij de stichting van de staat Israël. Is dat joodse lijden alleen maar straf, of komt daarin misschien op duidelijke wijze tot openbaring dat er een verkiezing van Israël is? Ging het alleen maar om het joodse volk of ging het alleen maar om een aan val op de God van Israël? Er zijn veel vragen, waarop niemand een antwoord weet. Wat betreft de stichting van de staat Israël, dat is een droom, die door alle eeuwen heen is gekoesterd. Het Zionisme alleen is een modern verschijnsel. In onze tijd spitsen zich de dingen van het joodse volk op dramatische wijze toe. Je kunt de stichting van de eigen staat niet on der de categorie van religie of poli tiek onderbrengen. Het is meer. Maar dat betekent, dat we worden gedwongen de Bijbel opnieuw te gaan lezen. Hebben we niet over Isra el gesproken alsof het over beelden ging, in plaats van over de aarde? Conflict Ook sprak ds. Gerssen over het verschrikkelijk conflict tussen Jezus en zijn volk „zij hebben Hem niet aangenomen". Wij zouden zeggen, daarmee is het afgelopen, maar zo is het niet, want dan zou het gedaan zijn met Gods trouw. De roeping en verkiezing van Israël worden niet herroepen. Tweede spreekster was gisteren de arts mevr. M. M. Plomp-van Harme ien uit Zeist. Haar onderwerp was: Experimenten in de geneeskunde. Ongeveer zestig dames maakten gisteren de bij'eenkomst in het ge bouw van CSB mee. Maar het bestuur is daar nog niet tevreden mee, omdat er 180 hervormd-gerefor meerde predikantsvrouwen in het land zijn. (Advertentie) Dringt direct door tot aan de baard van de pijn ||eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, 11 verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. U hebt immers een salaris of andere inkomsten! Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. jyj |nni\ Voor bestaande rekeninghouders (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal Wet bijzondere ziektekosten AMSTERDAM Bijna 60.000 patiënten worden dit jaar ver pleegd voor rekening van de nieuwe volksverzekering, die op 1 januari van kracht is gewor den: de Algemene wet bijzondere ziektekosten. Onder hen zijn 25.400 geesteszieken, 15.800 lichamelijk zieken, 15.600 zwak zinnigen, 1.500 zintuigelUk gehandi capten en 700 anderen. Voor hen wordt in 1968 bijna 600 miljoen gul den uitgegeven. Aludus deelde de voorzitter van de Ziekenfondsraad, dr. W. L. P. M. de Kort ons mede. De raad raamt het aantal patiënten dat volgend jaar een beroep op de wet zal doen op bijna 63.000. Daar zal 870 miljoen voor nodig zijn. Een premieverhoging tot 0,9 procent is genoeg om de kostenstijging op te vangen, maar de Ziekenfondsraad vindt het wenselijk de premie tot 1 procent te verhogen. De meerop brengst (41 miljoen gulden) is dan bedoeld als financieringsreserve. Dr. De Kort bestreed de opvatting, als zou de uitkering alléén aan pa tiënten die verpleegd worden in een erkende inrichting, discriminatie I Elke verpleeginrichting kan erlfe worden. Men moet dan aan enf normen voldoen, waardoor de I een sanerende invloed heeft, fg&j Patiënten in niet-erkende inricw®*- gen moeten een beroep doen oi| Algemene bijstandswet. GENÈVE „Tot vrijheid pen" zal het thema zijn van de van gebed voor eenheid tuss christenen, die in 1969 weer als ouds van 18 tot 25 januari gehi wordt. Het thema is ontleend aan Gi 5 13. Evenals vorige jaren koi ook ditmaal weer een (advies)- gie voor gebruik tijdens de g< week. Deze liturgie is voorbe door de afdeling voor Geloofsbeli fge: nis en Kerkorde van de Wereldr en een groep rooms-katholieken, samenwerken met het Vaticaanse cretatiaat voor de eenheid. Zeven maanden voor kerkdienstverstoring BERLIJN Wegens huisvrede- breuk en verstoring van een kerk dienst in de Kaiser-Wil- helm-Gedachtniskirche op Ooude- jaarsavond is de 25-jarige student Fritz Teufel tot zeven maanden ge vangenisstraf veroordeeld. DEN HAAG Van de 113 burgemeesters die in de afgelopen anderhalf jaar zijn benoemd, hadden er zeventien een andere poli tieke kleur dan hun voorganger. Dit antwoordt minister Beernink op vragen uit de Kamercommis sie voor binnenlandse zaken. vervangen door resp. een socialist en een KVP'er. In Oudendijk nam een KVP'er de plaats in van een socialist. Verder werden in Den Helder en Ruinen socialisten opgevolgd door liberalen en in Brummen en Alblas- serdam was het net andersom. In Kantens en Vlissingen kwamen PvdA'ers in de plaats van burge meesters, van wie de politieke kleur niet bekend is. De CHU-burgemeesters in Zuid- Beijerland, Ouderkerk aan den IJssel en Staphorst werden opge volgd door anti-revolutionairen. Omgekeerd kwamen CHU'ers in Veenendaal, Stedum en Asperen/ Heukelum, waar een ARP'er zetelde. In Hellevoetsluis moest een CHU'er wijken voor een PvdA-man. Abbenbroek/Oudenhoorn kreeg een a.r. burgemeester als opvolger van een WD'er. Dit houdt verband met het feit dat deze gemeenten binnen afzienbare tijd bij herindeling wor den betrokken. Dat geldt ook voor Wijdenes/ Schellinkhout. Berkhout en Ouden dijk. De liberalen in Wijdenes/ Schellinkhout en Berkhout werden Veel HBS'ers in jur. faculteit ROTTERDAM De juridische fa culteit telt veel HBS'ers Voor de eerste maal dat de mnpelilkheid open stond met het einddiploma HBS rechten te gaan studeren hebben daarvan 49 eindexaminandi gebruik gemaakt. Dat is de helft van het to taal aantal jongelui dat bij de fakul- teit staat ingeschreven. Met de Nutsakademie voor Pedago gische en Maatschappelijke Vorming heeft de NEH de verplichte bijscho ling in Latiin. Deze categorie studen ten krijgt een programma van twee jaar tot het kandidaatsexamen. Het fakulteitsbestuur meent dat zo de beste kansen worden verkregen Aan de nog jonge fakulteit werd pas vorig jaar het eerste doktoraal examen af gelegd. In enkele gevallen heeft de minis ter de benoeming van een burge meester van een andere politieke kleur bevorderd, omdat in de loop van de jaren het jólitieke en/of geestelijke klimaat van de betref fende gemeente is veranderd. (Van nze kerkredactie) ROTTERDAM Confrontatie, het blad van de greep van verontrusten in de Rooms Katholieke Kerk heeft het pastoraal instituut meegedeeld het pas begonnen gesprek niet te willen voortzetten. Confrontatie heeft ec-n verzoek van kardinaal Alfrink naast zich neergelegd om verder te spreken. Een eerste gesprek dat moei zaam verliep is in mei gehouden. Unaniem werd toen besloten dat het een vervolg zou kriigen. Het was op het verzoek van het Nederlandse episcopaat georganiseerd door het pastoraal instituut. In die mei-vergadering werd ook in principe besloten een gezamenlijk tijdschrift uit te geven van verschil lende groeperingen. Nu zegt de groep dat het zijn eigen strijd wil voortzet ten. Het blad heeft daarmede voor het isolement van de verontrusten gekozen. (Van onze kerkredactie) OOSTERWOLDE (Fr.) De classis Amersfoort van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) heeft besloten het preekconsent van de voormalige gereformeerde predikant ds. G. Lievaart niet te verlengen. Hierdoor mag hij niet meer preken, terwijl hij ook niet meer beroepbaar is. Dit besluit hangt samen met het feit, dat ds. Lievaart enkele weken geleden bedankte voor een beroep naar Delfzijl. De predikant is van het besluit van de classis in appel ge gaan bij de particuliere synode van Utrecht, die vandaag bijeen is ge komen. Begin 1967 ging ds. Lievaart in Nieuw-Loosdrecht, waar hy predi kant was, naar de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) over. In maart 1967 stelde de classis Amers foort hem beroepbaar. Eind augus tus 1968 kreeg ds. Lievaart, die in middels naar Oosterwolde verhuisd was, zijn eerste beroep. Ds. Lievaart begon zijn loopbaan als predikant in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). In verband met de zaak van ds. Van der Ziel ging hij in 1965 naar de Gereformeer de Kerken over, vanwaar hy nog geen twee jaar later terugkeerde. AMSTERDAM De speciale na jaarsactie van het Nederlands Bijbel genootschap „Neem een bijbel voor uw rekening" is goed op weg naar een opbrengst van twee ton. Na wat publiciteit, enkele radio programma's. een bescheiden adver tentieserie en drie tv-uitzendingen is er nu aan giften van particulieren al meer dan 160 000 gulden binnengeko men Daar komt nog bij het resultaat van de acties, die door christelijke sportverenigingen gevoerd worden. «lil IF iel* F (Van onze parlementsredactief DEN HAAG Wandelgang! de parlementaire columnist vjgri De Volkskrant (Henry Faaltel heeft weer een aantal kostelijf versprekingen van politici gebi deld (bij Bruna, Utrecht): 1 Rode Boek ie van Wandelgangtkat Formaat van Mao, teksten v Mao en tekeningen van Oplai Er is nauwelijks een bet aanbeveling mogelijk dan enke citaten. Vooral minister De Bic1 ,de ■te moet het bijwonen van Kami vergaderingen voor Wandelgi ger de moeite waard mak» ..Deze laatste hoop is nog niet laatste hoop". Over het buit land: .Nederland doet dit zo. Ie andere buitenlandse lani doen anders". Even later: buitenlanden... eh... alle landen buitenland". Over het te water laten vide schepen: „Ek zie niet hoe u w< kunt maken dat het van de helli gen rol". Over de heer Veroli „Wat betreft de natte en de dro|de: reparatie heb ik gemeend, Verolme alleen droog zal zijl Minister Schut: „Meneer voorzitter nu is er hier al gewezen., ik wee1 niet meer doj wie... o ja, ik was het zelf'. Van Eibergen- „Het gebooriJG dn-oie miinerzijds". Oud-minister Teulings was o! een geweldig verspreker: Jvi meneer de voorzitter, dat kunnpe we nou wel doer., maar het seen doden aan de ziik". Geertsema: „Wat doet kaart daar?" Voorzitter Th'el: Die kaart doet niets, ef-nt daar alleen maar". Dr. Sch urine (met zeki trots): Tk heb een vriend die is arts in Nieeria en die ht oer dag wel 600 mensen aan meert verschrikkelijke ziekti Nog eens minister Schut: weet niet wat mevroif Oroensmit bedoelt, maar ik ,r*nf lat zii oplMk heeft" Ruim 140 blidzüden met ane) dotes, monies en verspreking! die de politiek van een andê) •mnnirrer 'jfóp laten zien. E NED. HERV. KERK Beroepen te Vroomshoop (toez.):4n Schuurman te Vollehove. GEREF. KERKEN l.„ Beroepen te Parijs (as. vac. H. J. ter): J K. Welbedacht, stud. pr»?te Delft tin Aangenomen naar Buitenpost- ai Schippers te Dandenong (Australië GEREF GFMFFNTEN Bedankt voor Ve«»npndpn1- J C. strate te **<*1««kprke EVANG. LUTH KERK fen Aangenomen naar Tiel: prop. Mulder te Bussum. der du

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2