YRNA IS KLAAR E WEDLOOP OM VOOR GOUD NORMAN SNEL OP 200 M Wilma v. teleur op d. Berg stelde 100 m dames Van Nes en Suselbeek gemakkelijk in halve finale gestuurde twee Recordtijd op 400 m Goud voor Wyome Tyus Doubell won verrassend Geen verrassingen bij waterpolo Toch naar halve finale Van Ispeleri in tweede ronde oud én record voor Hemery )erter won voor tierde keer goud Poolse triomf vedergewiclit Indeling voor wisselslag dames 11 WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 tijd van dit seizoen. Zij benaderde het wereldrecord van de Noordkore- aanse Sin Kim tot op 0.6 seconde. VERRASSEND De eerste halve finale Myrna startte in de tweede werd verras send gewonnen door de Duitse Helga Henning, die op het laatste rechte stuk doorging. Desondanks was haar tijd, 53.3 sec. aanmerkelijk minder dan die van de Lilian Board, de win naars van de tweede halve finale. Ook Myrna v.d. Hoeven bleef nog 0.7 sec voor op winnares Helga Hen ning. De Cubaanse Aurelia Penton, die maandag tot ieders verrassing de snelste tijd (53.8) had gelopen, plaatste zich nu ternauwernood voor de finale waarin uitkomen: Colette Besson (Fr.), Jeanet Simpson (Gr. Br), Natalia Pesjenkica (Rus), Jarvis Scott (VS) en Myrna v.d. Hoeven (Ned), Lilian Board (GB) en Aurelia Penton (Cub). Zonder al te veel moeite roei den Van Nes en Suselbeek zich tijdens de herkansing bij de twee met stuurman in de halve finale. Van Nes (rechts) en Suselbeek (links) gingen met ruim negen seconden voorsprong op de Zwitsers door de finish. -#■ De Amerikaanse Wyomia Tyus „vliegt" door de finish van de finale 100 meter dames. Met haar tijd van 11 seconden vestig de zij een nieuw Olympisch en wereldrecord. Rechts van haar •de Australische Ranele Boyle die niet in de prijzen viel. -$• Thomas Keiler, president van de Internationale Roeifederatie, heeft aangekondigd dat de FISA een strenge doping-controle zal doorvoe ren tijdens de Olympische Regatta. „We zullen niet de voorschriften van het Internationaal Olympische Comi té hanteren", zei de FISA-president dinsdag tegen de afgevaardigden van de nationale bonden, „doch onze eigen reglementen toepassen. Deze zijn aanmerkelijk scherper dan de richtlijnen van het IOC". MEXICO-STAD De Nederlandse sprintster Wilma v. d. Berg is dinsdagmiddag in de tweede race van de halve finales 100 meter dames uitgeschakeld voor verdere deelneming. Zij werd in haar race zevende met een tijd 11.8, hetgeen niet voldoen de was voor een plaats in de finale. De race werd gewonnen door de Amerikaanse Wyomia Tyus in een tijd van 11.3. De Amerikaanse zou later ook de finale en daarmee het goud op dit nummer winnen. Marian Ackermans (tweede links) werd tijdens de derde serie 80 me ter horden vijfkamp tweede in de tijd van 11,5 seconden. Wilma v. d. Berg liep haar race in de stromende regen. Haar tijd stelde zeer teleur omdat zij in de serie reeds 11.4 op de klokken had ge bracht. Alleen de Britse Valier Peat (11.8) hield zij achter zich. De andere halve finale werd verrassend gewon nen door de Pools Irena Kirzenstein in 11.3 voor de Atnerikaanse Barbara Farrel (VS). De finale van de 100 meter dames werd een boeiende aangelegenheid. Na twee valse starts schoten de loopsters weg. Wyomia Tyus nam al snel de leiding en in haar race naar het goud sleurde zij haar landgenote Barbara Farrel mee. Het resultaat was een gouden medaille met een nieuw wereldrecord (11.0 sec.) en een nieuw Olympisch record. Barbare Farrell bleef 0.1 sec. achter en won zilver terwijl de Poolse Irena Kir zenstein met eveneens 11.1 brons greep. Gouden Wyomia Tyus heeft aangekondigd een sti-eep te zetten onder haar atletiek-loopbaan nu zij het hoogste heeft bereikt. Marjan Ackermans MEXICO-STAD Na de eerste dag van de vijfkamp dames bezet de Nederlandse Marjan Ackermans de tiende plaats in een veld van dertig deelnemers. Zij heeft een puntenaan- tal van 2855. De Beverwijkse die dinsdagmorgen met 11.5 sec. op de 80 MEXICOSTAD Bij de twee met stuurman maakten Van Nes en Suselbeek, nu volkomen fit, duide lijk. dat zij wel degelijk recht heb ben op een plaats in de halve finale. In de herkansing namen de Delftse studenten vanaf de start de leiding met een halve lengte voorsprong. Na één kilometer was die voorsprong verdubbeld en ook op de tweede dui zend meter liep het Nederlandse duo zienderogen uit. Ruim negen secon den voor de finish ging de Neder landse boot door de finish. Voor de Nereus-acht verliep de herkansing heel wat minder gunstig. Slechts één tafellengte hield de Ne derlanders af van een finaleplaats. Precies 0,8 seconde achter de Russen ging de ploeg van Sjoerd Wartena door de finish. Halverwege de race lag de boot al in derde positie achter Australië en rusland. Het verschil met de Austra liërs leek te overbruggen, maar de Australische ploeg sloeg de aanval bekwaam af. Langzaam werd de ach terstand op de Russische acht ver kleind, maar in het zicht van de fi- nisch strandde Nederlanders. Opnieuw bleek in de roeiwedstrij- den dat vele roeiers met zuurstofge brek kampten. De Russische twee zonder stuurman, de gestuurde twee van Frankrijk en Tsjechoslowakije en de vier zonder stuurman van De nemarken haalden de finish niet Zij moesten door de kamprechter naar de wal worden getrokken waar snel medische hulp moest worden ver leend. Thomas Keiler, de president van de Internationale roeifederatie, heeft ernstige bezwaren gemaakt tegen het optreden van de fotografen. „Ik geef u toestemming de camera's uit de handen te slaan als men weer samen dromt rond een ingestorte roeier", riep de woedende president. LOTING meter horden en 12.62 meter bij het kogelstoten zwak startte, kwam 's middags in de stromende regen op haar favoriete nummer. het hoogspringen, tot 1.65 meter. Dit resultaat was gezien de barre weersomstandigheden van goed ge halte. Vandaag worden het verspringen en 200 meter hardlopen afgewerkt. Het is te verwachten dat Marjan Ac kermans nog meer terrein zal verlie zen. Zij heeft al een grote ach terstand op de Oostenrijkse Liesl Prokop die verrassend het klasse ment aanvoert met 3061 punten. Liesl dankt deze positie aan het hoogsprin gen waarbij zij 1.68 meter haalde. De grote favoriete voor de titel is evenwel de Russische Valentina Tik- homirova die tweede staat met 3000 punten. Ook de Westduitse Ingrid Becker (2937 punten) zal in de prij zen vallen omdat haar beste nummers, verspringen en 200 meter, vandaag worden afgewerkt. De Westduitse Heide Rosendahl liep een dijbeenblessure en moest als favoriete de wedstrijden vanaf de tribune volgen. MEXICO-STAD In de series van de 200 meter heren maakte de 25-jarige Australiër I Peter Norman die begin deze maand bij test- I wedstrijden met 20.2 sec. ook al van zich deed I spreken, de beste tijd. In de zesde serie liep I Norman nu weer 20.2 hetgeen een Olympisch I record betetkende. Norman wordt ongetwijfeld I een groot gevaar voor de Jamaicaan Mike Fray I die met 20.6 de vierde serie won. Ook John I Carlos, wereldrecordhouder liep een sterke I race die hij besloot in 20.5 sec. Nog beter kwam de Amerikaan Tommy Smitsh voor de dag. Hij I deed de klokken stilstaan op 20.3, een evenaring van het Olympisch record. De derde serie was voor Questad eveneens uit Amerika in 20.7 sec. Moreno uit Chili won de zesde serie in 20.9. Lewis (Australië) noteerde 20.7 sec. ton), boel 3: Ver. staten, boet 4: Argenti nië. boel 5: Italië, boel 6: Nieuw-Zeeland: 2e halve finale: Oost-Dultsland, Rusland. Roemenië. Zwitserland. Frankrijk, Cuba. Twee zonder stuurman: Ie halve finale: Nederland (Stokvis - Luvnenburg. Nereus), Australië. Italië. Polen. Oostenrijk. Zwitserland. 2e halve finale: Frankrijk, West-Dultsland, Oost-Dultsland, Ver. Sta ten. Denemarken. Hongarije. Sklf: le halve finale: Krausbar (Oosten rijk). Meissner (W.-Dld). HUI (O.-Dld). Dwan (GB). Kozak (Tsjsl.), Secher (Den). 2e halve finale: Melnlkov (Rusl). Jackson (Can), Bromek (Polen). Wlencsc (Ned), Van Blom (VS). Demlddi (Arg). Twee met stuurman: le halve finale: Argentinië. Cuba. Roemenië. Ver. Staten, Oost-Dultsland. Nederland (Van Nes - Suselbeek. Laga). 2e halve finale: Dene marken. Italië, West-Dultsland. Rusland. Zwitserland, Bulgarije. Dubbel twee: le halve finale: Oost-Dultsland, Roemenië. Zwitserland. Frankrijk, Bulgarije. Rusland. 2e halve fi nale: West-Dultsland. Mexico. Nederland (Droog - Van Dis. Proteus-WUlem III), Tsjechoslowakije. ver. Staten, Brazilië. Op 800 meter De loting voor de halve finales van de Olympische roelwedstrljden. die donderdag worden gehouden, heeft het volgende resultaat opgeleverd: (van elke halve fi nale gaan de snelste drie over naar de eindstrijden van zaterdag) MEXICO-STAD De tweede dag van het Olympische waterpolotornooi bracht geen verrassingen. In groep b, waar Nederland niet in aktie hoefde te komen, behaalde Oost-Duitsland een ruime overwinning op Mexico (124). De Oostduitsers maakten een goede indruk, zij zwommen veel en schoten goed. Over de krachtsver houdingen in deze groep kwam men iets meer te weet bij de wedstrijd Japan Griekenland. De zwakke Grieken, een dag tevoren tegen Ne derland kansloos, verschilden weinig met Japan, dat een moeizame over winning (8—7) behaalde. In groep A had West-Duitsland meer moeite dan werd verwacht met Spanje. De te traag spelende Duitsers kwamen in de eerste periode met 30 voor, maar de Spanjaarden ga ven zich niet snel gewonnen: 53. MEXICO-STAD Ralph Doubell uit Australië heeft voor grote sensa tie gezorgd door de gouden medaille te winnen op het nummer 800 metgr hardlopen. In een adembenemende eindsprint versloeg deze als outsider te boek staande Australiër de Keni- aan Kiprigut en noteerde daarbij te vens een nieuw wereldrecord: 1.44.3 sec. hetgeen bovendien een nieuwe Olympisch record was. Kiprigut zette bij het ingaan van de tweede ronde een tussensprint in en had met nog 200 meter te lopen een tweetal meters voorsprong op Doubell. De Australiër echter perste er een machtige eindsprint uit waar op de Keniaan het antwoord schuldig bleef. De bronzen medaille was voor de Westduitser Walter Adams, die in de series de snelste tijd had gelopen. 5000 meter De Fransman Jean Wadoux heeft in de series van de 5000 meter de snelste tijd genoteerd: 14.19.8. Hij werd daarmee winnaar van de derde serie voor de Mexicaan Martinez, die 14.20.- nodig had. De Westduitse fa voriet Norpoth kwam tot 14.20.6. In de eerste serie had de Keniaan Keino zijn meesterschap bewezen door een tijd te lopen van 14.28.4 voor Gam- moudi, winnaar van het brons op de 10 km, in 14.29 en Wolde in 14.29.8. Winnaar van de gouden medaille op de 10 km. de Keniaan Temu weyi ook winnaar van de tweede serie in 14.20.4 voor een weer1 herstelde Ron Clarke die zo vriendelijk was zijn grote tegenstander op de streep te laten „voorgaan". Clarke noteerde 14.20.8 sec. SMITH -*■ De Australiër Ralph Doubell (links) evenaarde met zijn tijd van 1.44.3 op de 800 meter het wereldrecord van de Nieuwzee- lander Peter Snell. Het zilver was voor Kiprugut uit Kenia, die hier vlak na Doubell over de eindstreep gaat. Dc Belg Frans Brands heeft dinsdag de grote Prijs van Putte een wieler wedstrijd over 150 km voor professionals gewonnen. HIJ legde de afstand af ln 3 uur 20 min 16 sec. Tweede werd zijn landgenoot Jullen Stevens op 18 sec cn met een achterstand van 36 sec legde de eveneens uit België afkomstige Jos Huysmans beslag op de derde plaats. Vanavond om twaalf uur (Ned. tijd) loopt Myrna v. d. Hoeven de finale van de 400 meter. De kans dat de Haagse atlete in de Olympische prijzen zal vallen, is gisteren groter geworden nu zij met een nieuw Neder lands record van 52.6 sec. slechts 0.1 sec. achterbleef op Lilian Board uit Engeland, die de snelste tijd van dit seizoen noteerde. Zilver ligt in ieder geval binnen bereik. De Engelsman D. Hamery (402) verbeterde tijdens de finale van de 400 meter horden het Olympisch en wereldrecord met de tijd van 48,1 seconde. MEXICO-STAD De Amerikaan Oerter schreef dinsdag Ölym- che geschiedenis: voor de vierde al achtereen werd hij Olympisch mpioen discuswerpen. En ook in ixico deed hij dat op dezelfde wij als de voorgaande keren. Elk pmpisch jaar houdt de 36-jarige rter zich od de vlakte om op de elen onverbiddelijk hard toe te in. Hij deed dat met succes in Mei- me, Rome. Tokio en Mexico. Dit werd zijn landgenoot Sjilvester slachtoffer. Silvester, wereldre- fdhouder, leek onverslaanbaar, lar hij reikte niet verder dan de |fde plaats. Oerter vestigde boven- en een nieuw Olympisch record Bt zijn worp van 64,78 meter. eerwerpen )e kwalificatie voor het speerwer- heren leverde slechts één verras- op. De Fin Nevada, Olympisch ïpioen in Tokio, haalde de eis van [meter niet en werd uitgeschakeld. Zweed Nilsson kwam tot de beste statie met een worp van 84,74. De iische favoriet Loesis bereikte zijn eerste poging 83,68 meter en rliet toen tevreden het stadion. loksen ^IMEXICO-STAD De Haarlemmer hKjn van Ispelen is vrij gelukkig door li! eerste ronde van het bokstornooi de middengewichtsklasse gekomen, jjn tegenstander, de Chileen Vilug- n, werd kort na het begin van de feede ronde door de ringarts uit de ijd genomen wegens een blessure zijn linkeroog. let einde van de partij vond bij publiek geen goed onthaal. Vilug- In liep kwaad de ring uit zonder pn Ispelen, die overigens zeer matig (ikste, de hand te reiken. De Neder- ider, die met muntstukken werd ;ogeld, verliet toen daar onder gejoel de ring. „Jammer, ik ging lekker draaien", oordeelde Van :len nuchter. MEXICO-STAD De Brit David emery zorgde dinsdag voor een da- irende verrassing door de 400 meter wden op zijn naam te brengen. Zijn jd van 48.1 seconde betekende bo- endien een verbetering van het we- ildrecord met 0,7 seconde. De Duit- ir Hennige was met 49,0 seconden oed voor het zilver. John Sher- 'ood klopte VanderStock op de fi- ishlijn en werd daarmee derde. Whitney, houder van het Olym- isch record met 49,0 seconde, kwam het stuk niet voor. Hemery maakte ich halverwege de race los van het eld en stevende onbedreigd op het oud af. Incidenten bij basketbal tornooi MEXICO-STAD In het Olympische isketbaltornool wordt er niet op alle onten ln ridderlijke geest gestreden, aandagavond brak er een ernstig Ind ent uit bij het ..streekduel" Mexico-Cuba •en een fotograaf na afloop een plaatje ilde maken van het verliezende Cubaanse •am. De toeschouwers wilden dat verhtn- eren. waardoor er een tien minuten du- end handgemeen ontstond. Ook bij Span- t Phllllppijnen werd gevochten. Na het afwerken van de derde ronde is <1 gebleken dat de deelnemende Afrl- aanse landen veel te zwak zijn. Zowel uidslavië als Bulgarije konden tegen «sd. Senegal cn Marokko b.v. hun reserves P« tellen. Gewichtheffen MEXICO-STAD Met een nieuw Olympisch record van 437,5 kilogram is de 33-jarige Poolse lichtgewicht Waldemar Baszanovski dinsdag voor de tweede keer Olympisch kampioen geworden. De kleine Pool, die in To kio ook goud veroverde, had in het „Teatro Insurgentes" weinig te duch ten van zijn tegenstanders. Boeiender was de strijd om de tweede plaats. Lang zag het er naar uit dat de Ja panner Nogoejoeki Hassa het zilver zou veroveren, maar de met veel the atrale gebaren de hulp van Allah in roepende Pers Parviz Ja^tyer stootte bij het laatste onderdeel 165 kilogram en verdrong daarmee de Japanner. Zelfs het brons zou Hassg niet vero veren. Ook de Pool Marian Zielinski ging de Japanner bij het stoten voor- Hongarije leidt bij moderne vijf kamp MEXICO-STAD In de moderne vijf kamp voor landenteams heeft Hongari e na drie numme«s (paard rijden, schermen en schieten) de lei ding met 8784 punten, gevolgd door Zweden en Rusland. De Hongaar Mo- na voert bij de individuele vijfkamp het klassement aan. De Zweed Ferm bezet de tweede, de Fransman Gue- guen de derde plaats. MEXICO-STAD Myrna van der Hoeven heeft op overduidelijke wijze gedemonstreerd tot 's werelds beste hardloopstqrs te behoren op de 400 meter-afstand. Gisteren plaatste de Haagse atlete zich op overtuigende wijze voor de finale door met een tijd van 52,6 sec. niet alleen het Neder lands record met een halve seconde scherper te stellen, maar bovendien in het veld van Olympische deelnemers op één na de beste tijd te maken. Myrna is de eerste atlete in Mexico die wist door te dringen tot de finales. Zij slaagde er overigens niet in de halve fi nale wedstrijd te winnen voor namelijk doordat de 21-jarige Myrna evenals in de series van maandag, de zeer ongunstige startpositie in de zevende baan had geloot. Op de prachtige tartanbaan die na een hevige onweersbui binnen tien minuten weer volledig droog was, snelde zy naar een tweede plaats achter de supersnelle Engelse Lilian Board die nog 0.1 sec. sneller was dan onze landgenote. Lilian Board liep 52.5 sec. en daarmee de snelste MEXICO-STAD Dinsdag is de loting verricht voor de eerste zwem- onderdelen, die donderdag in het Olympische zwembad te Mexico-Stad gehouden worden. De indeling van de series 100 m wisselslag dames, waarbij Nederland in de tweede serie van start gaat. is als volgt: Eerste serie: Oost-Duitsland, Mexi co, Rusland, Canada, Ver. Staten, San Salvador en Nieuw-Zeeland. Tweede serie: Hongarije, Neder land, Australië, Zuidslavië, Japan, Porto Rico, Uruguay en West-Duitsland. De ploegen met de acht beste tij den kwalificeren zich voor de eindstrijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11