STERK HERSTEL ORANJE Waterpoloploeg deed het rustig aan: 9-5 Mexicaan won zilver, maar was ontroostbaar... Hockeyteam veegde Argentinië van het veld Wilma v.d. Berg in halve finale Klap van Pakistan te boven: 7-0 triomf René Pijnen leider ploeg voor tijdrit Scoreverloop waterpolo longarije en lulgarije sterk Japan, Rusland en Peru ongeslagen l: VARGA NAAR NEDERLAND? Olympisch goud gisteren TRUUS HENNIPMAN UITGESCHAKELD OP 100 METER SPRINT DAMES 9 DINSDAG 15 OKTOBER 1968 MEXICO-STAD Het Nederlands hockeyteam heeft zich in Mexico-stad overtuigend hersteld van de zware 60 nederlaag tegen Pakistan. Het internationaal onbeduidende Argentinië werd met 70 van het veld geveegd. „Zie je wel dat we kunnen hoc keyen" zei een verheugde Piet Bromberg na afloop. „En ik wil je vertellen, Pakistan speelt geen wedstrijd ipeer zoals het tegen ons deed". De Nederlandse hockeyers hebben zich niet neergelegd bij de verpletterende nederlaag, die ze tegen Pakistan leden. Argentinië, niet zo'n sterk hockeyland, werd het slachtoffer van de op wraak beluste Oranjemannen. Liefst zeven maal moest de Argentijnse doelman capituleren. Op de foto het Nederlandse hockeyteam in de aanval. MEXICO-STAD De kreet „jongens het gaat goed hou- zo" van Fred van Dorp by de eindstand 31 in de tweede speelperiode van de waterpolo- ontmoeting Nederland-Grieken- land karakteriseerde het strijd plan van de oranjeformatie. Chef d'équipe Gerrit Jansen en toach Rudie van Feggelen had- irn hun pupillen in het water /tstuurd met de opdracht zich egen de ongetwijfeld zwakke Grieken niet bloot te geven voor de spionnen op de tribune. MEXICO-STAD De Nederlandse kvaterpoloploeg heeft zijn eerste (wedstrijd voor het Olympisch tor- hooi, waarin Griekenland tegenstan der was, met 9—5 (2—0 3—2 0—1 |l2) gewonnen. De Nederlanders speelden in de feerste drie perioden tegen de zwakke Grieken op zekerheid. Pas in de laatste periode lieten zij zien waartoe iij in staat zijn. De meeste doelpun ten werden uit strafworpen gescoord. I Score verloop: Van der Voet 10, fe—0, Palios 21, Van der Voet 31, Hoogveld 41, Kongevetopoulos 42, Van der Voet 52, Palios 53, Parrel fe—3, Wouda 7—3, Hoogveld 8—3, Van der Voet 93, Palios 94, Iosiphidis voetballers MEXICO-STAD In het Olympisch roetbaltornooi hebben alle ploegen in le voorronde een wedstrijd gespeeld. Voorlopig hebben de Oosteuropese teams Hongarije (groep C) en Bulgarije groep D) de meeste indruk gemaakt, letgeen ook op te maken is uit de be- eikte scores van resp. 40 en 70. In elke poule zijn twee winnaars en twee 'erliezers, waarbij het gisteren opval- end was dat Tsjechoslowakije in 'okio nog finalist in groep D tot die aatste categorie behoorde. Het verloor Met 10 van Guatemala. Van elke roep gaan de nummers 1 en 2 over naar le kwartfinale. Bij de voetballers gaat het er echter liet altijd in Olympische geest aan toe. lij Tsj. SlowakijeGuatemala werden n de laatste tien minuten drie spelers 'an het veld gestuurd: Pena en Torres 'an Guatemala en Pajerohin van Tsj. ilowakije. Ook het duel Spanje—Brazilië in lexico-Stad werd ontsierd door inci- ienten. De Braziliaan Barbosa werd 'oortijdig naar de kleedkamer gezon- len. De standen in de vier groepen zijn: ïroep A: rrankrijk flexico •olombia Met Fred van Dorp als „spielma- cher" trok Oranje dan ook niet al te fel van leer. Desondanks leidden de Nederlanders na de eerste periode al met 20 door twee goed benutte strafworpen van Nico van der Voet, die uiteindelijk met vijf treffers topscorer zou worden. REMMEN LOS Nadat de voorsprong in de tweede periode nog iets was vergroot (52), konden de Grieken in de volgende periode, waarin Van Feggelen in de Nederlandse formatie Moolhuysen door Parrel verving, tot 53 inlopen. Hun hoop op een redelijk resultaat bleef een illusie toen Nederland in het begin van de vierde periode even alle remmen losgooide en met zeer goed waterpolo door Parrel, Wouda (een solo), Hoogveld en Van der Voet tot 93 uitliep. GEEN INCIDENT Tot dan was er in deze wedstrijd geen enkel incidentje geweest. Dat kwam pas toen de Griek Theorado- pokoulis Hans Parrel in de hitte van het gevecht een klap op de neus gaf. De Hongaarse scheidsrechter Brandy stuurde de Griek resoluut uit het wa ter, maar realiseerde zich toen waarschijnlijk iets te strak te zijn opgetreden, want hij kende Neder land geen strafworp toe en liet de Grieken een vervanger in het water sturen. Dat Griekenland in de slot fase nog tot 95 kon terugkomen vormde geen bedreiging voor de Oranjeploeg, die tevreden op de kant klom. STRAFWORPEN Opvallend in deze wedstrijd was het grote aantal strafworpen. Van de veertien doelpunten werden er maar liefst negen uit deze positie gescoord. Rudie van Feggelen maakte zich daarover niet ongerust: „Brandy staat er voor bekend, dat hij veel strafworpen uitdeelt. Als hij het maar gelijk verdeelt". En dat had de Hongaar gedaan: beide ploegen kre gen er vijf toegewezen, waarvan die door Nederland feilloos werden geno men. Alleen de Griek Palios overi gens hun beste schutter schoot eenmaal tegen de paal. De standen bij het waterpolo zijn na de eerste wedstrijddag: Dames-volleybal MEXICO-STAD De twee volleybal grootmachten. Japan en Rusland, wonnen maandag ook hun tweede wedstrijd van het Olympische damestornooi. Japan had geen enkele moeite met Mexico, dat in drie sets slechts twaalf punten scoorde. Rusland ondervond van de sterke, maar traag spelende Poolse dames meer tegen stand, maar Polen slaagde er niet in. zoals Tsjechoslowakije een dag tevoren, een set te winnen. Als derde land bleef Peru ongeslagen. De door de Japanner Akira Kato getrainde Zuidamerikaanse dames versloegen Korea in drie sets. Groep A: Rusland Ver. Staten W-Duitsland Spanje Hongarije Brazilië Cuba 1 2 Groep B Zuidslavië Italië Nederland O-Duitsland Mexico Griekenland Japan VAR In de eerste helft lag de druk van de debacle overigens nog zwaar op de ploeg. Door een doelpunt in de laatste minuut van de eerste helft gescoord door Otto ter Haar, ging de rust in met een magere 10 voorsprong. In de tweede speelperiode echter legde Nederland alle schroom af. Het zelfvertrouwen keerde terug en de Argentijnse tegenstand, die eigenlijk alleen op conditie was gestoeld, werd geheel gebroken. De Nederlandse combinaties kregen steeds meer allu re en leverden een rijke oogst op van zes doelpunten, gescoord door Ter Haar, die met drie treffers topschut ter werd, Terlingen (strafbal), Thole, Van Vroonhoven en Fokker (strafcor- ner). Belangrijker nog dan de cijfers van de overwinning was het feit dat de Nederlandse hockeyploeg zichzelf had teruggevonden. ■fe Veldoverwicht Het Nederlands elftal waarin de backs Terlingen en Van Staveren van plaats hadden verwisseld en Hylke- ma met een zwaar gekneusde duim langs de kant zat, heeft van begin af aan een groot veldoverwlcht gehad. De zware nederlaag tegen Pakistan, die harder was aangekomen dan de Oranje-spelers zelf hadden gedacht, bleek hen toch ernstig te hebben aangegrepen. Vier strafcorners in de eerste helft leverden onze landgenoten geen winst op en uit een mooie voorzet van Thole tastte de vrijstaande Arie de Keyzer mis. Zou de klap van Pa kistan dan toch een knock out heb ben betekend? Op de valreep gaf in valler Otto ter Haar antwoord. Hij sloeg na een korte voorzet van De Keyzer de bal beheerst achter doel man Suarez: le=0. De tweede helft werd een waar Nederlands schuttersfestijn, waar voor de gehele Nederlandse ploeg het kruit aandroeg. Een combinatie tus sen Van Vroonhoven met Thole werd in de 10e min. afgerond door Ter Haar: 20. En nog geen tien minuten later was het al 30 door een haar- zuivere strafbal van Terlingen nadat Thole onjuist was geblokkeerd. Snel was het ook 40, weer door Ter Haar die in samenwerking met Van Vroonhoven en Keyzer zijn hattrick voltooide. •fe Zeer attent Intussen had doelman Boks een heel makkelijke middag. Hij hoefde v< het luidt: Japan 2 2 0 4 6—0 Rusland 2 2 0 4 6—1 Peru 2 2 0 4 6—2 Tsj. Slowakije 2 113 4—4 Polen 2 113 3—5 Korea 2 0 2 2 2—6 Mexico 2 0 2 2 26 Verenigde Staten 2 0 2 2 16 Bij dat tornooi wordt voor een verloren wedstrijd één punt. voor een gewonnen wedstrijd twee punten toegekend. 2 3—1 2 1—0 0 0—1 0 1—3 Sroep B [apan Spanje irazilië Nigeria Groep C Hongarije Israël Ghana El Salvador Groep D Bulgarije Guatemala Tsjechoslowakije Thailand 2 3—1 2 1—0 0 0—1 0 1—3 4—0 5—3 3—5 0-4 10 0 2 7—0 10 0 2 1—0 0 0 10 0—1 0 0 10 0—7 MEXICO-STAD De aankomst van de snelwandelaars op de twin tig kilometer zorgde voor ware hysterie-toestanden in het Olympisch Stadion. Nadat de Russen Goloebnitsji en Smaga uit het donker van de marathontunnel in het felle schijnwerperlicht waren gekomen, onmid dellijk gevolgd door de Mexicaan Pedraza, barstte de „hel" los. Ge dragen door het gejuich van zijn landgenoten passeerde Pedraza eerst Smaga en zette toen een furieuze slotaanval in op de andere Rus. In de laatste bocht leek Goloebnitsji te bezwijken maar met boven menselijke krachten wist hij zyn nauwelijks twee meter bedragende voorsprong le behouden. Pedraza was ontroostbaar. Schokkend met zijn schouders weerde hij iedereen af en het duurde vele minuten voor hij tot bedaren was ge bracht. Op het erepodium was alle leed vergeten. Trots toonde Pedraza zijn landgenoten de zilveren medaille Het zuurstofapparaat wordt tijdens de Olympische Spelen in Mexico veelvuldig gebruikt. Hier krijgt de Argentijn Dyrzka die in de tweede serie de 400 meter horden won, na afloop van de wedstrijd zuurstof toe gediend. De ijle lucht van de Mexicaanse hoogvlakten speelde ook hem parten. GUADALAJARA Volgens ge ruchten zou de verdwenen Hongaarse voetballer Zoltan Varga zich in ge zelschap van een Nederlands meisje via de Verenigde Staten naar Neder land hebben begeven. Varga, die met de Hongaarse Olympische voetbal ploeg in Guadalajara verbleef, zou donderdagmorgen nog met zijn ploeggenoten hebben ontbeten. Zijn afwezigheid zou bij de training zijn opgemerkt. bijna niet in actie te komen, hoewel hij zeer attent optrad bij een straf- corner van de Argentijnen die de to tale ineenstorting nabij waren. Ge lanceerd door Van Vroonhoven bracht Thole in de 26e min de stand op 50 en drie minuten later was het Van Vroonhoven zelf die doel puntte: 60. Uit de twee strafcorners die Nederland in de slotfase kreeg toegewezen bracht aanvoerder Jan Piet Fokker de stand op 70. De Oranje-triomf was compleet- Het hockeyteam van Frankrijk heeft de Pakistani aanmerkelijk meer tegenstand geboden dan Nederland. De Fransen hadden slechts het doel de tegenstanders het spelen te belet ten. Zij slaagden weliswaar in deze opzet maar konden niet verhinderen dat Pakistan door een solorush van mid voor Rashid toch de overwinning greep (1—0). ■fe Veel moeite Met heel veel moeite wist India, Olympisch kampioen van Tokio, dat op de openingsdag een nederlaag kreeg te slikken van Nieuw Zeeland, nu West Duitsland te overmeesteren. Na een 10 achterstand wonnen de Indiërs met 2^=1 niet echter nadat de Duitsers Krauss (neusbeen gebroken) en Sloma (hersenschudding) in het ziekenhuis waren geslagen. De stand in poule A: Nieuw Zeeland 2 2 0 0 4 41 Japan 2 1 1 0 3 2—1 België 2 10 12 4—2 West-Duitsland 2 10 12 3—2 India 2 10 12 3—3 Spanje 2 0 2 0 2 1—1 Oost-Duitsland 2 0 111 1—5 Mexico 2 0 0 2 0 14 Stand in poule B: Pakistan 2 2 0 0 4 7—0 Australië 2 1 1 0 3 2—0 Groot-Britannië 2 1 1 0 3 20 Nederland 2 10 12 76 .Maleisië 2 0 2 0 2 1—1 Frankrijk 2 0 111 0—1 Kenia 2 0 111 1—3 Argentinië „Ome" Nelis Bisschop, de trainer van de Nederlandse boksera In Mexico, Is vandaag 74 jaar geworden. Het jongste deelneemstertje aan de Spelen, de elfjarige zwemster Liana Vicens, die voor Porto Rico uitkomt op de schoolslag, feliciteerde hem met een papieren bloem en een welgemeende kus. JOOP UIDDEUiVK; VIJFDE PLAATS RENNERS IN GOEDE CONDITIE 2 0 0 2 0 MEXICO-STAD Winnaars van Olympisch goud waren gisteren: 100 meter hardlopen heren: Jim Hines (VS), 9,9 sec., nieuw Olym pisch record, evenaring wereldre cord. Kogelstoten heren: Randy Matson (VS). 20.54 meter. Gewichtheffen vedergewicht: Josji- noboe Mijake (Jap.), 392,5 kilo. 20 km snelwandelen: Vladimir Go- leobnitsji (Rusl.) 1.33.58,4. Speerwerpen dames: Angela Ne- meth (Hong.), 60.54 m. Verspringen dames: Viorica Viscopoleanau (Roemenië), 6.82 me ter. nieuw Olympisch en wereldre cord. MEXICO-STAD Met alge mene stemmen Is René Pjjnen door de leden van de ploeg, die van daag de ploegentijdrit over 100 kilometer rijdt, als captain geko zen. De Brabander werd uitver koren op voorstel van Joop Mid del ink. In het Olympische dorp kortten de betreffende coureurs René Pijnen, Fedor den Hertog, Joop Zoetemelk en Jan Krekels bij de televisie gisteren de uren voor het komende gevecht, waarin de gouden plakken van Tokio verde digd moeten worden. „Mijn jongens zijn de inzinking van de laatste week te boven ge komen", zei Joop Middelink, die evenals de andere leiders van de ploeg vroeg naar bed moest. „Als ik het in procenten moet uitdruk ken: ze zijn tussen de 90 en 95 procent. Ik houd het morgen op de vijfde plaats. Veel zal er van af hangen of we een beetje geluk hebben. We moeten als tweede starten achter Nieuw-Zeeland, ter wijl de grote concurrenten achter in het veld van dertig ploegen zit ten. Nu heb ik het tijdens de training al meegemaakt, dat we na de eer ste ronde, net tegen de tijd wan neer wjj straks aan de tweede om loop van 50 kilometer beginnen, wind in de rug kregen. Dat schijnt samen He hangen met het stijgen MEXICO-STAD Van de twee Nederlandse dames die zich maandag-morgen plaatsten voor de kwartfinales van de 100 meterhaalde in de middag uren alleen Wilma van den Berg de halve eindstrijd. De atlete uit Uden, gecoacht door Jacob Dikken, stormde na 11.4 seconde door de finish, hetgeen een offi cieus Nederlands record was. Dit zal echter als zodanig niet worden erkend, omdat de rug- wind bijna vier meter boven het maximum toelaatbare van twee meter per seconde was. De Leidse sprintster Truus Hennip- inan werd op dit onderdeel uit geschakeld omdat zij overigens met een zeer goede tijd van 11.5 se conde, ook al een officieus Neder lands record slechts als zevende eindigde in haar serie. Truus Hennipman had de kwartfi nales bereikt door in de eerste serie als vierde over de finish te gaan in een tijd van 11.7 sec. Wilma v.d. Berg werd in haar eerste serie derde (de eerste vijf van elke serie gingen over naar de volgende ronde). Zij liep 11.5 sec waarmee zi] het Nederlands re cord evenaarde. Weinig kans Veel kans op een Olympische me daille heeft Wilma v.d. Berg overi gens niet. De 11.4 sec waarmee zij haar plaats in de halve eindstrijd veilig stelde, kwam nog ver ten ach ter bij de tijd van Olympisch record- houdster Wyomia Tyus (11.0 sec) en ocfï in de Chinese Chi die 11.3 sec liet noteren, moest zij haar meerdere er kennen. Wereldrecordhoudster Irena Kir- zenstein bewees in de laatste kwart finale-race dat zij het Amerikaanse trio Tyus-Farrel-Bailes kan bedrei gen. Met een tijd van 11.1 sec en een toelaatbare rugwind evenaarde zij haar eigen wereldrecord, dat de Poolse overigens deelt met vijf ande re loopsters. Ook de Australische Raelene Boyle kondigde zich aan als gevaarlijk concurrente. Zij liep een tijd van 11.2 sec. van de temperatuur. Als dat mor gen ook zo het geval is zouden wij er wel eens een groot voordeel van kunnen hebben". Pijnen prof Wat er de komende dagen op wielergebicd in Mexico ook mag gebeuren, het staat vast, dat de Brabander René (Marinus Agustl- nus Josephus) Pijnen in februari van het komende jaar in de Zes daagse van Antwerpen z(jn debuut ais professional zal maken. „Ik hoop in de komende jaren behoor lijk wat geld te verdienen en dan houd ik er helemaal mee op en wordt boer," zegt de zoon van een hereboer in Woensdrecht. Merkwaardig genoeg dacht vier jaar geleden in Tokio Gerben Kar stens er precies zo over. Ook René Pijnen is in het bezit van het di ploma van de Middelbare Land bouwschool, maar hij heeft een streepje voor op Karstens. Pijnen is enig zoon (hij heeft wel twee zusters) en kan er op rekenen straks de scepter te kunnen zwaaien op de ouderlijke bezit ting, een bedrijf van 52 ha op het gebied van de akkerbouw, gerang schikt rond een kapitale boerderij die in Woensdrecht en omgeving als het „kasteeltje" te boek staat. Doorbraak 1.964 Het begin van zijn carrière was niet overweldigend. In 1963 won hij als nieuweling slechts twee koersen. De doorbraak kwam een jaar later, toen René liefst 38 maal het zoet der overwinning mocht smaken. De rossige boerenzoon blonk uit in criteria van niet meer dan 100 km. Dezelfde Middelink, die in Mexico P(jncn voordroeg als cap tain van zjjn formatie voor de ploegentijdrit, zag echter wat in de jonge Brabander, maar voorlopig kreeg de wegcoach nog niet gelijk In 1966 kwam Pijnen door een ope ratie aan de amandeleD tot slechts zeven overwinningen. Maar toen, in 1967, was hij cr echt. Hij won de ronde van Schotland, werd derde in de zware ronde van Mexico, be haalde in dat jaar in totaal 23 eer ste prijzen plus het brons in het wereldkampioenschap cp de weg in Heerlen. Niels meer lenen Pijnen wordt nu dus prof. Hoe de resultaten in Mexico ook mogen zijn. „Ik kan bij de amateurs niets meer leren", zegt hij zelfbewust. De Brabander, die als hobby's jagen en paardrijden („vooral een cross vind ik geweldig") heeft, weet pre cies wat hij wil. Middelink zegt nu van hem: „Hij is de lastigste, die ik ooit heb gehad. Maar wat een groot talent". WILMA VAN DEN BERG

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9