Vandaag Russisch tekening verdrag bezettingsleger Engeland plan van achter Thant 1AALDER0P herdachte moord voorlopig vrij Uit de Haagse hof geplukt ;li( Radiator MASSAAL PROTEST VAN ARBEIDERS 100.000 MAN EANGS WESTDUITSE GRENS FFICIER EIST VIJFTIEN JAAR Compromis Tsjechen INKOMEN KROON Schmelzer mede namens VVD Weer schokken in Perth BANKOVERVAL MISLUKT Straks lossen we elk jaar f 100,- extra af op onze hypotheek... dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN Praten over de grote problemen erhoor Delon brengt 1 jolitie op spoor van root zedenschandaal EHBO-heli's klaar om uit te rukken Drie Kamerleden met regerin es- vliegtuig terug alles goed en wel Bende pleegde 115 inbraken Maatregelen tegen overvallen TOBER DINSDAG 15 OKTOBER 1968 E en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver- wannen "en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen- -Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake, is van radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en muurradiato- Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg ti ziet En de prijzen? ens on verrassend laag: van ƒ54.- tot bedelt f159'" Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop gehele Al enden r met een >or er behoef ge ko Oost- >r een lan te eeft ai aanha 11S MOSKOU/PRAAG Nog vandaag zouden Tsjechoslowakije en Moskou het verdrag tekenen waarin wordt bepaald dat een deel van het invasieleger van de Warschaupact-landen in Tsjechoslo wakije zal blijven. Deze militairen ongeveer 100.000 man worden gelegerd langs de grens met West-Duitsland. roord kingi roi later' ph e op emeri AMSTERDAM Op woensdag 23 mde (tober speelt DWS de uitwedstrijd dienstor de tweede ronde van het tomooi i de Jaarbeursstedenbeker tegen rordk t Londense Chelsea. Een week m aaiop woensdag 30 oktober, volgt de ds turn in het Olympisch stadion cent ^rdam. geme tal ou J. V selie enst. s 15 ssers Hij hetze voor id chook hem t van Puns ;"Wl VHERTOGENBOSCH De ^^ank in Den Bosch heeft 47-jarige, van moord verdach- koopman J. V. uit Dordrecht 'lopig in vrijheid gesteld "fi®lat de rechtbank voorlopig wa as oordeel is dat de officier ofh justitie, die 15 jaar eiste, bezwsfen bewijs geleverd heeft, ïen toe moordzaak kwam begin dit jaar inds or de rechtbank, maar werd aange- ijn i uden omdat de rechter een nieuw ychiatrisch onderzoek gelastte. Bo- ;ens ndien kon een belangrijke getuige :rs 20pt verschijnen, omdat hij ziek was. verl< 1 r af tPe koopman werd er van verdacht rerd ri§ jaar augustus de 71-jarige café hij uder J. Schoenmakers in diens café den e Oase" te Oirschot met een bijl te zjet j bben doodgeslagen, getre *et psychiatrisch onderzoek heeft rïg its nieuws opgeleverd, zo bleek teren. De verdachte weigerde alle idewerking. Psychiater dr. J. van Bors- m-Waalkes verklaarde, dat de man :h tijdens het onderzoek correct d gedragen. Hij had geen enkel r-l mptoom van geestelijke gestoord- id kunnen constateren. De getuige, die begin dit jaar niet n verschijnen, kon de rechtbank |ets nieuws vertellen. Hij had onds laat nog een bromfiets voor t café zien staan. De officier van justitie, mr. J. Hui ft »nan, achtte dc moord wettig en ertuigend bewezen, ook al bestaan ft- twijfels over de details. Hij eiste jftien jaar gevangenisstraf met af- :k van voorarrest, het iJuist op grond van die twijfels tuunjoeg verdediger mr. L. Pessers afvijspraak voor zijn cliënt. Hij sloot iet m mogelijkheid niet uit, dat na het zoek van de koopman aan het café g iemand anders binnen is ge- ilfeest. rond DIEFSTALLEIS can ndijslzou de man de kastelein toch heb- weer n vermoord, dan had hij in paniek handeld en zou de eis van de offi- tveldler veel te hoog zijn. .'rlastHij vroeg onmiddellijke invrij- vantidstelling omdat hij de moord niet wezen achtte. Dc verdachte had brtrder twee diefstallen gepleegd in lundert en Oud-Gastel. Met veer- ht. fen maanden voorarrest vond mr. diejtssers die diefstallen streng genoeg straft. Bij de besprekingen in Moskou werd hierover in principe al „over eenstemming" bereikt. De details van het akkoord zijn gisteren in de Russische hoofdstad besproken door een Tsjechische delegatie onder lei ding van premier Cernik. De Tsjechen zien het akkoord als een compromis, „maar ook als de eni ge manier om de situatie te norma liseren". Zij hebben moeten toegeven aan de Russische eis dat de pers, de tv. enz. aan censuur worden onder worpen. Protest De Tsjechische arbeiders hebben gisteren een massaal protest laten horen tegen de houding van de Rus- nval De rechtbank had een uur nodig om zich over de uitspraak te bera den. Er werd bepaald, dat donderdag 24 oktober het definitieve vonnis wordt uitgesproken. sen ten opzichte van de leiders in Praag. Vooral de campagne in het Oostelijk blok tegen Dubcek wordt aan de kaak gesteld. Wij mogen niet zwijgen over de aanvallen op onze politieke vertegen woordigers die ons vertrouwen sinds januari hebben gewonnen, staat in een motie van het vakbondscomité van de CKD-fabrieken in Praag. In de motie, die is gepubliceerd in het vakbondsblad Prace, noemt het comité de aanvallen in strijd met de akkoorden van Moskou. Het vreest dat als gevolg van deze aantijgingen leiders als president Svoboda, partij leider Dubcek, premier Cernik en parlementsvoorzitter Smrkofsky zul len aftreden. Het comité spreekt te gen, dat de hervormingen van janua ri de weg zouden hebben geëffend voor de „contrarevolutie". Tenslotte protesteert het comité te gen het feit dat nog steeds Russisch propagandamateriaal op het fa brieksterrein wordt uitgedeeld. Sirhan 9 december voor gerecht LOS ANGELOS Sirhan Bishara Sirhan, de jonge Jordaniër, die beschuldigd, wordt van de moord op senator Robert Kennedy, zal op 9 de cember voor de rechter verschijnen. Het proces is tot die datum uit gesteld, nadat de advocaat van Sir han had gezegd, dat zijn me de-raadsman niet gereed zou zijn voor het oorspronkelijke proces op 1 november. Tijdens het proces zal de jury's nachts worden opgesloten om beïnvloeding van buitenaf te voorko men. DEN HAAG Eén spreker voor verschillende partijen is in de Twee de Kamer geen novum meer, maar wel een confessionele politicus, spre kend voor de VVD. Vanmiddag trad de heer Schmelzer (kath. v.) op voor KVP, ARP, CHU en VVD bij het debat over de verhoging van het in komen van de Kroon. Zoals bekend was er eerst een an der voorstel onder het kabinet-Cals: een verhoging tot 5,2 miljoen (nu 2,5 miljoen). Het kabinet-De Jong stelt een verhoging tot 4,75 miljoen voor. Het is de bedoeling dat in 1971 een andere financiële verhouding tussen Rijk en Koninklijk Huis zal worden getroffen. Voor de wijziging die nu zal worden doorgevoerd, is een meer derheid van twee derden vereist. Over de verhoging zelf bestaat niet veel verschil van mening want de Kroon moet meer uitgeven dan zij ontvangt. Het debat spitst zich toe op een bepaling die niet in dit wetsont werp is opgenomen: de belastingvrij dom voor koningin Juliana, prins Bemhard, prinses Beatrix en prins Claus. Een commissie van drie uit de staatscommissie voor grondwetswijzi ging de hoogleraren D. Simons en J. van der Hoeven en drs. De Pous zal advies uitbrengen. Om in de vrijstelling van belasting verandering aan te brengen, zal de Grondwet ge wijzigd moeten worden. Twee kinderen uit een gezin verdronken LEEUWARDEN In Workup zijn gisteren twee kinderen uit één gezin verdronken. Het zijn de driejarige Doede Hofman en zijn vierjarige zusje Richarda. Het waren de enige kinderen van veehouder Hofman. De kinderen zijn verdronken in een gat achter de kuilbult van een buur man, waar de kinderen vaak speel den. Waarschijnlijk zijn zij tijdens het spelen in het gat geraakt, waar anderhalve meter water in stond. Ds. J. H. Velema voor ouderlingen O AMERSFOORT De jaarlijkse conferentie van ouderlingen in de Christelijke Gereformeerde Kerken wordt donderdag 31 oktober in de Ichthuskerk te Amersfoort gehouden. Onder het thema „In het snijpunt van horizontaal en verticaal" zal ds. J. H. Velema uit Apeldoorn plaats en taak van de kerk belichten, mede te gen de achtergrond van de kerkelijke vergaderingen van de laatste maan den. PERTH Duizenden bewoners van de Australische stad Perth en omgeving zijn vanmorgen de straat opgevlucht, toen opnieuw enkele aardschokken werden gevoeld. De bevingen, die enkele seconden duur den, waren niet zo sterk als die van maandag, waarbij 31 mensen werden gewond. BUSSUM Gisteravond om acht uur is een bankoverval op het bij kantoor van de Spaarbank aan de Koekkoekslaan gepleegd. De overval mislukte. Enkele minuten voor slui tingstijd kwam een geheel in het zwart geklede man binnen, die een plastic tasje over de balie wierp en „geld" riep. Op dat moment waren slechts twee leden van het kantoorpersoneel aan wezig, een 22-jarig en een 18-jarig meisje. De 22-jarige caissière vluchtte ondanks de bedreiging met een pistool weg. Zij was vlak bij de deur, die toe gang verleent tot het woonhuis van de adjunct-directeur van de spaar bank. In het woonhuis drukte zij op een alarmsirene. De overvaller rende daarop weg en verdween met een auto. Op het mo ment van de overval was er ongeveer 5.000 gulden in kas. Een onderzoek heeft nog geen resultaten opgeleverd. Alles wat we doen is deelnemen aan het Premie Spaarpian. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijkerl Misschien fs het Premie Spaarpian ook Iets voor 0. Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredletaflosslngen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Ralffeisenbanken, Postkantoren, Bahken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Basis voor persoonlijk bezit NEW YORK De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, is voorstander van regelmatige bijeenkomsten van de ministers van buitenland se zaken van de Grote Vier, zo als Oe Thant, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft voorgesteld. Stewart, die zijn standpunt gisteren op een persconferentie bekendmaakte, zei dat een dergelijke bijeenkomst niet onmiddellijk te verwachten is, aangezien de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk en de Sowjetunie New York, waar zij de opening van de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering hebben bijge woond, reeds hebben verlaten. Al eerder had Oe Thant (in zijn jaarverslag) op het houden van top conferenties aangedrongen; gisteren onthulde Stewart dat Thant zich ook rechtstreeks tot Amerika, Rusland, Burgemeester Utrecht bewoog zich gisteren als een bovenmeester tussen zijn kin deren, toen hij het startsein gaf voor de Nationale Verkeersweek. Dat sein bestond uit het omdoen van een witte wollen das bij de twaalfjarige Cilia Rijgen, een verkeersbrigadier. De das is niet alleen voor de warmte maar vooral ook om maar goed op te vallen in het verkeer. VS PARIJS Een zestien uur du- tnd verhoor van de Franse film- lifter Alain Delon en zijn vrouw Na- 1 balie heeft de Franse Politie op het (Poor gebracht van een van de rootste zedenschandalen van na de SdJ «os. De Delons werden ondervraagd i kg i verband met de moord op de uidslaviër Markov, Alain's film- ewai ubbelganger en vertrouweling van i op et echtpaar. Zijn lijk werd twee Als i'eken geleden op een mestvaal even a°denc luiten Parijs gevonden. naar Markov woonde bij de Delons in ïtmw n fungeerde als hun lijfwacht en de ecretaris. Achteraf blijkt, dat hij win'n *°k playboy en chanteur was en vorp landelde in verdovende middelen. it! Op feestjes van de Parijse artiest enwereld. waar ook prominente in c 'olitici kwamen, nam hij foto's en «rste later de bezoekers geld af. DEN HAAG Vandaag start een proef, waarbij helicopters worden in geschakeld bij de hulpverlening aan verkeersslachtoffers. De proef, inge deeld in verschillende periodes, duurt tot volgend jaar oktober. De koninklijke luchtmacht heeft hiervoor Alouette 3-helicopters beschikbaar gesteld, die op de vlieg- bases Deelen en Soesterberg dage lijks voor inzet paraat staan. Het proefnemingsgebied beperkt zich tot dat deel van Nederland, dat ligt bin nen cirkels met een straal van dertig minuten vliegen van beide vliegvel den. De ziekenhuizen binnen het proef gebied verlenen medewerking. Daar- het een proefneming betreft zal in alle gevallen, waarin een helicopter wordt gealarmeerd, tevens een ambu lance worden gewaarschuwd. De ervaringen met de helicopters zullen worden bestudeerd door de in terdepartementale weritgroep, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van verkeer en waterstaat, defensie, justitie, sociale zaken en volksge zondheid en binnenlandse zaken. OOOR TAAAR zitten we nu. En zo zul- ±y len we een goede twee weken blijven zitten. Het begon zaterdag avond, juist toen de tafel gedekt stond. De soep werd opgedaan. In mijn onschuld had ik er niets van gemerkt. Druk doende in de keuken. In de kamer reageerden ze slechts aarzelend op mijn kreet, dat het eten geblazen was. Bekeken de tafelschikking, die was zoals altijd. „Kan dat niet anders?" Toen snapte ik het pas. Niet-lezen- aan-tafel mag een gehandhaafde re gel zijn; het niet-kijken-aan-tafel- blijkt een onmogelijke stelregel. Er was wat te kijken. De ope ningsceremonie van de Olympische Spelen op de televisie. De ruil was al in volle gang. Ser vetten werden omgelegd. De oudere generatie bleek geneigd de beste kijkzetels af te staan aan de jonge ren. De maaltijd verliep ongebruike lijk. Mijn zorgvuldig geschikte scho tels werden ongezien afgeschept en bij de kaas, nog een restant van mijn Parijse escapade, noteerde ik, dat de anders meest kieskeurige kie zers nu maar een greep deden. Niet eens p-oefden dat het de verkeerde was geweest naar hun smaak! Sindsdien is de dagorde veran derd. We deinen mee op de golvin gen van de Olympische vlag. We roeien, we lopen hard, we horen ei genwijze beschouwingen van betwe terige heren en luisteren naar alle wereld-, Europese en ooit eerder behaalde Olympische records, zon der er iets van te snappen. Voorrondes kwart- en halve fina les zeggen ons niks. Zelfs het brons en zilver wordt door ons veron achtzaamd. Pas als er goud blinkt Jlcvioo gaat de nationale gevoeligheid wer ken. De jongeren denken er heel an ders over. Die loeien mee, ongeacht welke nationaliteit ook. Misschien is het een jeugdtrauma van me, dat ik er zo afzijdig bij zit Uit 1928, toen in Amsterdam de Spelen gehouden werden. Uruguay was toen de grote voetbalfavoriet. Het Stadion was tot de laatste plaats uitverkocht en de kaartjes werden stevig zwart verhandeld. Hoe mijn broer tegen normale prijs aan een zitplaats was gekomen heb ik nooit geweten. Maar hij had een kaartje. Het lag onder zijn hoofd kussen. Toen kwam de nacht vóór de dag van de match. Om drie uur was er een geloei. Geschreeuw.... in de donkere nacht stonden vlammende vuurzuilen. Brand.... Niet in het eigen huis. maar in de garage naast ons. Heel de straat moest ontruimd, want enorme ben zinetanks konden springen. Verwezen stonden we op de hoek te kijken. De hond en de kat onder de arm gekneld. Toen opeens liep er iemand in de straat recht naar de brand.... Een enorme spiegelruit knalde, vuurton gen spuwden rook. De jongen liep, duwde een agent, die drie keer zo groot was. onderste boven en verdween in ons huis, dat rossig verlicht was. Het was mijn broer. Nog voor we ons volledig in pa niek konden storten, verscheen hij weer. Holde door vonken en wa terstralen terug naar ons. Zwaaide met zijn hand. In die hand een on ooglijk vodje papier. Terwijl wij de volgende dag water hoosden en belendend puin ruimden, reisde hij naar Amsterda. Die Olympische Spelen kunnen me mateloos irriteren 1 Engeland en Frankrijk heeft gewend. Washington ziet er weinig heil in. Geen bedreiging In de algemene vergadering heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Stewart verklaard, dat de Sowjetunie niet het recht had troe pen te sturen naar de landen van het Sowjetblok, als het land van mening is, dat haar belangen worden be dreigd. Hij verklaarde, dat de Russische invasie in Tsjechoslowa kije in strijd is met het handvest van de Verenigde Naties. Stewart zei, dat er geen buiten landse bedreiging bestend voor Tsje choslowakije en dat die er nooit is geweest. Hij hoopte, dat Engeland ondanks de Russische interventie in staat zou zijn goede betrekkingen tot stand te brengen met de landen van Oost-Europa. Hij zei verder te hopen, dat de Sowjetunie zou inzien, dat zij schade heeft toegebracht aan de au toriteit van de internationale orde en dat Rusland die schade ongedaan zou maken. Hij noemde de invasie in Tsje choslowakije een tragische slag voor het streven naar ontspanning tussen Oost en West. Hij meende echter, dat pogingen in die richting moeten wor den voortgezet. ONTVOERDERS OP SARDINIË EISEN HOGE LOSPRIJS NUORO (Sardinië) De Sardi- nische bandieten, die een rijke za kenman hebben ontvoerd, hebben een losgeld van ruim 200 miljoen lire (f 1.2 miljoen) geëist, wat een record voor het eiland is. De ontvoerders hebben drie perso nen. die tegelijk met de zakenman waren meegenomen, omdat zij van de ontvoering getuige waren, vrijgela ten. Ze werden goed behandeld. Ze vertelden, dat de politie op een gegeven moment de schuilplaats van de bandieten op slechts vijftien me ter passeerde. Duidelijk hadden ze de stemmen van de carabinieri gehoord. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Ka merleden F. J. Goedhart (soc.), mr. N. G. Geelkerken (a.r.) en mr. J. A. Mommersteeg (kath. v.) zijn op hun verzoek met een regeringsvlieg tuig opgehaald uit Parijs om van middag de behandeling van het inkomen van de kroon te kunnen bijwonen. De drie Kamerleden, die in Parijs een vergadering van het parlement van de West-Europese Unie bijwo nen, zullen vanavond weer naar de Franse hoofdstad terugkeren. De heren Geelkerken, Goedhart en Mommersteeg wilden bij de be handeling graag aanwezig zijn, aan gezien een voorstel tot verhoging van het inkomen der kroon een twee derde meerderheid nodig heeft. Geen versplintering Vorige week konden we lezen dat het voornemen bestaat tot oprichting van een orthodox dggblad. Hoewel ik sympathiek tegenover de bedoeling sta, er is ook nog zo iets als commer ciële exploitatie. Voorts is het gevaar aanwezig dat binnen dit raam weer groepen zullen ontstaan die het over diverse dingen niet eens zijn. Men krijgt de indruk dat het mankeert aan onderling be raad en overleg en gebrek aan respect voor wederzijdse inzichten. Zie de ma nier waarop dr. Ozinga in de NCRV-gids zich van DEO heeft afge maakt Het i..oet mogelijk zijn te luisteren als bezwaren klinken tegen vervlak king e.d., maar we moeten bedenken dat een dagblad anders van opzet is dan een kerkelijk blad. Daarom zie ik geen heil in versplinteringen, maar wel in het uitbouwen en versterken van de bestaande en behoorlijk functio nerende christelijke dagbladpers, die ook ruimte geeft aan sport, kunst en cultuur. Rotterdam H. Hazewindus ARNHEM De Arnhemse politie heeft een groep van zeven jongens aangehouden, die in totaal samen 115 inbraken pleegden. De jongens in de leeftijd van 18 tot en met 21 jaar maakten deel uit van twee bendes. Van de inbraken waren er 25 buiten Arnhem gepleegd. In de stad zelf bra ken ze in ••cholen. kerken, garages, kantoren, bedrijven en bij particulie ren. Grote sommen geld vielen af en toe in hun handen, waaronder 3500 in een kantoor, 1600 in een woning en 1500 in de Arnhemse kunstacade mie. In de stadsschouwburg braken ze vier maal 'n. Het geld zouden ze onder meer nebben gebruikt om hun hoge drankschulden te betalen. Het zevental is voor de officier van justi tie geleid. Fonds bouwnijverheid (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Omdat de kantoren van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid (SFB) al enkele malen het doel wit zijn geweest van overvallen, gaat het fonds over tot een andere vorm van uitbetalen. Bij het fonds komt voor sociale verzekeringen en vakantiegelden per jaar ongeveer een miljard gulden bin nen via giraal verkeer en banken, maar de uitbetaling aan de werk nemers moest tot nog toe grotendeels contant geschieden, omdat de meeste bouwvakkers hieraan de voorkeur geven of niet beschikken over een girorekening. Er zal nu naar gestreefd worden de sociale uitkeringen via de werkgevers aan de bouwvakkers uit te betalen en de vakantiegelden zoveel mogelijk via de banken te laten lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5