Pas nieuw wegdek wordt helemaal kapotgeslagen Chr. lyceum Alphen bestaat 50 jaar Nieuwe methode Frans knelpunt in de raad Leiden krij landijsbaan Ruilverkaveling in twee Zoeterwoudse polders D I oor aanleg van aardgasleiding Half jaar eerder zou men tonnen hebben bespaard Ned. Madrigaalkoor zingt psalm Vrees door geringe voorlichting? Hard schaken bij Philidor en LSG Binnen vijf jaar nieuw gebouw aan Steenstraat Grond voor Spaarbank op Bevrijdingsplein Leiding E. H. Moens verlaat bank Begrafenis ds. Punselit Chen winnaar vg gouden medail NIEUWE IEIDSE COURANT 4 DINSDAG 15 OKTOBB VOORSCHOTEN Drie maan den kon de Provinciale Waterstaat de driesprong De Zilverfabriek vrij geven voor het verkeer. Een einde was gemaakt aan de zeer gevaar lijke oversteekplaats, zowel voor het rijdende als lopende verkeera. Gis termiddag is de nieuwe driesprong weer gedeeltelijk afgesloten voor alle verkeer en maakte de N.V. Ne derlandse Gasunie voorbereidingen tot het kapot slaan van het nieuwe wegdek. De geprojecteerde stalen gas- transportleiding, bestemd voor de landelijke aardgasvoorziening, voert dwars door dit kruispunt heen. Er zal een sleuf worden gemaakt met een breedte van tien meter, hierin zullen de buizen worden gelegd met een lengte van 12 meter, een no minale diameter van 900 mm en een wanddikte van 12 tot 15,5 mm. Het betreft een onderdeel van de pijp leiding die van Driehuis via Noord- wyk naar Zoeterwoude voert. Zowel Provinciale Waterstaat als de gemeente Voorschoten en de rijkspolitie spreken van een on verkwikkelijke zaak. Nog geen half jaar geleden had deze buis kunnen worden gelegd in het toen nog ruwe zand. De kosten zouden veel geringer zijn geweest. Nu on dervindt het verkeer ernstige hin der, het nieuwek ruispunt komt volgens ingewijden nooit meer zo gaaf temg als vóór de buislegging en de aanlegkosten gaan tonnen extra bedragen. De Gasunie heeft eerst getracht de buis te leggen door middel van ondergraving van het wegdek, maar dit stuit op tal van technische be zwaren. Verwacht wordt dat de werk zaamheden ongeveer zes zeven weken zullen duren. LEIDEN Het Nederlands Ma drigaalkoor heeft de eervolle uit nodiging gekregen medewerking te verlenen aan de feestelijke vie ring van het 90-jarig bestaan van de St. Gregoriusvereniging. Dit lustrum zal worden gevierd op 20 oktober in het Circustheater te Scheveningen. aan welke vie ring o.a. het Scapino-ballet mede werking zal verlenen. Ter gelegen heid van dit lustrum werd aan de heer Herman Strategier (dirigent van het koor) opdracht verleend tot het componeren van een psalm op tekst van Gabriel Smit voor ge mengd koor en harmonie-orkest De premiere van deze psalm zal worden gezongen door het Neder lands Madrigaalkoor o.l.v. de com ponist met begeleiding van een harmonie-orkest uit Den Haag, ge naamd St Gregorius. ZOETERWOUDE Ruilverkaveling is momenteel een belangrijk gespreksthema in de Zoeterwoudse agrarische wereld. Aanleiding hiertoe is een onderzoek van de Cultuurtechnische dienst of hiervoor ook in Zoeterwoude belangstelling bestaat. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat deze dienst voor een gebied van ruim 2000 h.a. onder de gemeente Hazerswoude, grenzend aan het oostelijk deel van Zoeterwoude, een begin van de voorbereiding heeft gemaakt voor verkaveling. reeks van jaren niet meer mogelijk zal zijn. Vorige week heeft deze zaak reeds gespeeld in een vergadering van in gelanden van de Oost- en Westbroek polder. Een voorstel van het bestuur om voor deze polders ruilverkaveling aan te vragen werd met het kleinst mogelijke vei-schil afgestemd: 14 voor en 15 tegen bij drie onthoudingen. Gisteravond waren de ingelanden van de Grote en Grote Westeindse polder in het Don Boscohuis bijeen om nader Over deze zaak geïnfor meerd te worden. De voorzitter de heer L. Droogh gaf het woord aan ir. C. J. K. v. Dam van de Cultuurtech nische Dienst namens welke ook de heer A. J. Broekhuijsen aanwezig was. Ook de heer C. J. v. Staaldui nen van de landbouw voorlichtings dienst gaf van zijn belangstelling blijk. Ir. v. Dam zei dat men voorheen bij ruilverkaveling veelal niet verder ging dan één polder. Nu denkt men in grotere eenheden b.v. van vijf- tot tienduizend ha. De belangrijkste re den waarom men nu ook voor Zoe terwoude aan ruilverkaveling denkt is gelegen in het feit dat men in een aangrenzend gebied hiertoe zal over gaan. De Broekweg is geen duidelijke scheidslijn temeer daar verschillende bedrijven land aan beide zijden van de weg hebben. Hij wees er met klem op dat als men nu hiertoe niet zou besluiten verkaveling voor een lange De pas vernieuwde driesprong De Zilverfabriek is weer afge sloten. Het nieuwe wegdek wordt kapotgeslagen voor de aanleg van een gasleiding, die men een half jaar geleden zo in het zand had kunnen leggen. LEIDEN In de tweede klasse van de Leidse Schaakbond ontmoet ten elkaar gisteravond het vierde tiental van Philidor en het derde tiental van LSG, twee tientallen, die zoals de aanvoerder van Philidor memoreerde als de sterkste van deze klassé mogen worden aangemerkt. Dat er hard geschaakt is blijkt uit het feit, dat geen enkele parij remise werd gegeven. Bij het einde van de speeltijd was de stand 44. Na on derlinge arbitrage kwam daarna de tegenstander van ds. Mackaay terug op zijn aanvankelijk voornemen de afgebroken partij uit te spelen. Hij gaf op. zodat de stand thans is 54 voor LSG III. De LSG-ers hopen dat Sikkel zijn party tegen Teeuw re mise zal kunnen houden. De gedetailleerde uitslag luidt: H J van der MaatW H van der Nat 01, Th van den Bergds P J Mackaay 01, WakkaVoorintholt 01. Moonenvan der Drift (res) 01, Paardekoperdr Wilterdink 10, van de BultP J Piket 10, TeeuwD Sikkel afgebr, Broester- huizendrs de Bloey 10, Vink (res)Vreeken 0—1, mr Westra dr De Groot 1—0. Contant? wissel hoorspn AMSTERDAM, 14-10 - Londen 8.69% -8.69*,, New York 3.6311—3.64ft. Mon treal 3439—3.39 Vi. Parijs 73.18—73.23. Brussel 7.23*4—7.23*4. Frankfort 91.36% —91.41%, Stockholm 70.36%—70.41%, Zürich 84.72—84.77, Milaan 58.41%— 58.46%. Kopenhagen 48.4748.52, Oslo 50.93%—50.98%, Wenen 14.07%—14.08%, Lissabon 12.70%—1271%. ALPHEN Op de Tweede Paasdag 1918 had de oprichtingsvergade ring plaats van de christelijke HBS en op 17 september van dat jaar startte de school met een en twintig leerlingen, in het oude hotel St. Joris aan de Julianastsraat. Het vijftigjarig bestaan van de school zal met allerlei festiviteiten worden gevierd in de week van 2126 oktober. Van het begin af is er in de ver eniging een bijzonder goede samen werking geweest tussen hervorm den, gereformeerden en de Verga dering der Gelovigen. Eerst door de invoering van de mammoetwet is er een eind gekomen aan de zeer gesloten vorm van de schoolvereni ging. Verscheidene oprichters droe gen namen van vooraanstaande fa milies in Alphen a.d. Rijn. Een grote gebeurtenis was de in gebruikneming van de school aan het Burgemeester Visserpark op 15 de cember 1924. Het was een gebeurte nis van belang want de opening werd verricht door niemand minder dan de minister van O. Ven W., dr. J. Th. de Visser. In 1941 werd begonnen met een afdeling gymnasium, zodat de chr. H.B.S. chr. lyceum werd. De vleu gel die in 1950 werd gebouwd bleek in de loop der jaren niet voldoende LEIDEN Meer dan een uur heeft de gemeenteraad gisteravond ge praat over het voorstel van B. en W. om een krediet van f 8.000 beschik baar te stellen voor het vormen van een tiental experimenteerklassen op lagere scholen, waarin volgens de audio-visuele methode Frans zal worden onderwezen. De scheidslijn over dit „gewichtige" punt liep zelfs door het college heen, want ook wethouder Harmsen was tegen het voor stel, zy het om budgettaire redenen. Hij vond het onjuist f 10.000,- (het genoemde krediet plus de kosten, verbonden aan instructie van onder wijzers te voteren voor een dergelijke kleine groep. Mevrouw Geelkerken (prot.-chr.) verklaarde, dat een deel van haar fractie tegen was; zelf was zij voor standster, al had ook zij wel be denkingen. Zo kan men zich af vragen of de adviescommissie niet te „pro-Frans" was samengesteld. Vragen, die in de fractie rezen, waren bijvoorbeeld: moet men in derdaad tot de nieuwe methode overgaan en zou onderwijs in de Engelse taal niet nuttiger zijn? Esperanto De heer Koopmans (PSP), zelf verwoed esperantist, benutte deze gelegenheid door een lang pleidooi voor het esperantisme te houden. Raakpunt met het in behandeling zijnde voorstel was zyn bewering, dat een kind, dat eerst een jaar «per an to leert en daarna een jaar Frans na die twee jaar het Frans beter beheerst dan een kind dat twee jaar achter elkaar Frans heeft gehad. Hij vond het dan ook onbil lijk om alleen een tiental „voor- keurscholen" van de nieuwe me thode te laten profiteren. Bij de heer Ham (KVP) kwam bezorgdheid om de hoek kijken: hoe wordt de zaak straks finan cieel geregeld als de methode al gemeen wordt geaccepteerd? De heer Gransch (PvdA) wilde de beslissing over de te volgen methode graag aan de deskundi gen overlaten. In zijn antwoord zei wethouder Sannes, dat het met het „Franse overwicht" in de commissie nogal meeviel en dat er voor Engels lang niet zoveel bevoegde onderwijzers zijn by het lager onderwijs. Espe ranto vond hij een moeilijke zaak ook al omdat de ouders vrij zijn in hun keus en zij dus als regel zich zullen richten naar het voort gezette onderwijs, dat esperanto momenteel slechts nog als keuze vak kent. Met 32 stemmen voor en 7 te gen werd het voorstel ten slotte aangenomen. Tegen stemden: de heren Elsgeest en Kret (prot.-chr.), Koopmans (PSP), Nijssen, Pompe en Koppen (Noodraad) en wethou der Harmsen. Kinderboerderij Het voorstel over onderhandse aanbesteding van de aanleg van een wijkpark in Zuidwest, waar over wij gisteren schreven, gaf nauwelijks stof tot discussie. Het feit, dat de kinderboerderij voorlo pig uit het plan is geschrapt, von den de heren Van der Klugt (KVP) en Koopmans minder prettig maar de wethouders Piena en Sannes antwoordden, dat ernaar wordt ge streefd alsnog een kinderboerderij te stichten op de nu als speelweide bestemde grond. De PSP-fractie was tegen ver koop van grond op het Bevrijdings plein aan de Leidse Spaarbank. om het aantal leerlingen te bergen, zodat tot de bouw van noodlokalen moest worden overgegaan. Nu telt de school 629 leerlingen. In de leiding van de school is in die vijftig jaar slechts weinig ver loop geweest. Dr. H. J. van Haselen was directeur vanaf de oprichting tot 1936. daarna volgde de periode van drs. A. J. Scherpbier, die tot zijn pensionering in 1955 de leiding had en die werd opgevolgd door drs. M. A. Taal, die nu nog de rectorstaf zwaait. Ook het bestuur gaf in die vijftig jaren bekende namen te zien zoals J. Sprey, J. B. Samson, B. Lemkes en L. Spreij. Het voorzitterschap is nu in handen van de heer C. J. P. Engel. Niet onvermeld mag blijven, dat gedurende veertig jaar de heer L. de Graaf penningmeester was. Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan is er een bijzonder goed verzorgd jubileumnummer van „Lucifer", het schoolblad, uitgeko men. In het tot stand komen hier van heeft vooral de heer Paats een groot aandeel gehad. De viering van dit gouden school feest staat in het perspectief van een nieuwe huisvesting, die zal verrij zen op een terrein aan de Steen- straat, dat nu als sportterrein in ge bruik is. Na vele jaren van onder handelen ls nu ook de medewerking van het rijk voor de bouw verkre gen. In de voorlopige planning is re kening gehouden met achtentwintig leslokalen en twee gymnastiekzalen van 12 x 21 m, twee vaklokalen voor aardrijkskunde, geschiedenis en te kenen; lespracticum-lokalen voor natuurkunde, scheikunde en biolo gie. Nog een vierde lokaal voor de natuurwetenschappen. Er zullen brede gangen komen met werknis- sen en een grote bibliotheek. Hoewel er voordat de zaak finan cieel rond is geen tijdstip kan wor den genoemd, hoopt drs. Taal het nieuwe gebouw nog vóór zijn pen sionering tot stand te zien komen, d.w.z. binnen een periode van vijf jaar. Reeds anderhalf jaar is een jubi leumcommissie onder leiding van ir. L. W. Scherpbier bezig met het orga niseren van de festiviteiten. Er is een uitvoerig programma opgesteld, waarop wij nog nader terugkomen. LEIDEN De heer E. H. Moens, directeur van het kantoor Leiden van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V., zal deze maand wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn post verlaten. Er zal een afscheidsontvangst worden ge houden in de Doelenkazerne op vrij dag 1 november van 4 tot 6 uur. „Als wy ons afvragen is ruilverka veling nuttig en nodig dan zullen wij moeten nagaan hoe het met de be drijfsvoering is gesteld". Belangrijke vragen zyn daarbij: a Zijn alle percelen behoorlijk be reikbaar? b Hoe is het gesteld met de water beheersing? c Hoe liggen de bedrijven, de perce len ten opzichte van de bedrijfsge bouwen en ten opzichte van elkaar? Er worden in deze tijd hoge eisen gesteld aan de bedrijfsvoering. De prijzen zoals b.v. voor melk liggen vast, daar is nauwelijks enige invloed op uit te oefenen. Aan de kosten is wel veel te doen. De omstandigheden voor de bedrijfsvoering moeten zo ideaal mogelijk zijn. Het boerenbe drijf is alleen in stand te houden bij een goed inkomen. De gemiddelde be- drijfsgrootte heeft een neiging tot stijgen. Bij dit alles komt ruilverka veling om de hoek kijken. Ir. v. Dam beschreef de procedure waaruit duidelijk bleek dat de be langen van de eigenaars en pachters met waarborgen worden omkleed. De voorbereiding van een plan vraagt plm. 4 jaar en kost niets. Pas na vier jaar wordt er door de ingelanden ge stemd of het plan definitief door gaat. Betalingen moeten worden ge daan op basis van de mate waarin men profiteert. Na de pauze kwam een groot aan tal vragen los. Ir. v. Dam achtte het in het algemeen verstandig gronden voor uitbreidingsplannen buiten be schouwing te laten. Hetzelfde geldt voor rjjks- en provinciewegen. Er wordt met de verkaveling wel reke ning mee gehouden. Waar gesproken wordt over de contacten met open bare lichamen geldt dit alleen ter oriëntatie, zij hebben b.v. geen stem recht. Sommigen vonden het een moeilijke zaak dat men bjj stemming niet weet wat men in de toekomst zal krijgen. Ir. v. Dam zette duidelijk uit een dat dit op het tijdstip van stem ming onmogelijk is vast te stellen. Niemand zal er echter minder van worden. Hjj bevestigde dat het vast stellen van het tracé van een rijks weg (b.v. R.W. 11) bespoedigd kan worden als er een plan tot ruilverka veling voor het onderhavige gebied op stapel staat. Kosten Veel vragen waren er ook over kosten. Exacte cijfers noemen was niet mogelijk maar om de aanwezi gen enig inzicht te geven werden cij fers naar voren gebracht over de verkavelingen in de Alblasserwaard en het gebied rond Zwammerdam. Het rijk geeft een bijdrage van max. 70 pet. Voor boerderijbouw wordt tot 40 pet gesubsidieerd. De gehele nanciering van een project door het rijk voorgeschoten. Af sing door de belanghebbenden ineens of in max. 30 jaar met annuïteit van 5 pet, met een van 2.78 pet. Duidelijk werd nog eens on yer streept dat er voor hen die een gunstige ligging van het bedrjj de percelen hebben waardoor er welyks iets gewijzigd behoef worden ook slechts geringe ko zullen zyn. Het afstemmen in de Oost Westbroekpolder werd door een de aanwezigen geweten aan te ringe voorlichting, men heeft ai Deze zaak zou opnieuw aanhaf gemaakt kunnen worden. nst OEGSTGEEST Na een rol dienst die een half uur later gon dan was aangekondigd vanmiddag de begrafenis pli van ds. M. J. Punselie, de op jarige leeftijd overleden emer predikant van de Hervormde (4°b meente van Leiden. De dienst de Groene- of Willibrordk t i werd bijgewoond door een aaio predikanten, onder wie ds. Kloek, praeses van de cent kerkeraad der hervormde gem< te van Leiden, en een aantal ou re gemeenteleden. Ds. D. J. V sers, die indertijd ds. Punselie volgde, leidde de rouwdienst. Na het lezen van Lucas 15 11 tot 32 sprak ds. Vossers woord ter nagedachtenis. Hij met 25 jaren verschil, uit hetze kerkelijke milieu te zijn voor komen. Ds. Punselie was een id voorganger. Gemeente en schoof eniging hadden veel aan hem danken. Hij droeg de geest van Reveil altijd met zich. Ds. Puns werd reeds op 23-jarige dikant en hij diende sinds Leid Gemeente. Hij was beelanouwer van het sprak velen met zijn Ds. Punselie hield met de geestelijke verzorging degeest. Zijn laatste levensjaren versomberd; 15 jaar geleden leed zijn vrouw en de van de ouderdom begonnen steeds sterker te plagen. Sinds was hij ook doof. Maar zijn bleef helder. Ds. Vossers sprak vervolgens aanleiding van Lucas 15 vers de geschiedenis van de zoon: „En toen hij nog ver af zag zijn Vader hem en werd ontferming bewogen. En hij hem tegemoet viel hem om der en kuste hem". De Vader ziet ons uit en is ons tegemoet Dit is het evangelie, zo zei sers. LEIDEN Dank zij een suggestie van de heer H. J. Uljé (Maurits- straat 79, Leiden) gaat de afdeling plantsoenen van Gemeentewerken in de komende maanden als proef een gedeelte van het openbare speelterrein achter de Willem de Zwijgerlaan nabij de Marnixstraat inrichten als landijsbaan. Deze wordt ongeveer 5.000 vierkante me ter groot. De heer Uljé deed een voorstel hiertoe in een brief aan burgemees ter en wethouders in januari van dit jaar. Aanvankelijk bleek dit idee pi ;k niet goed uitvoerbaar. Door het In ter treedt in de grond structuurv oe andering op, waardoor na afvHjs van het water de bodem niet rr kan „ademen" en dus niet meer droogt. In de loop van dit jaar is ecl een nieuwe machine op de m£ gekomen waarmee men de grond op vrij aanzienlijke diepte kan v luchten. Hierdoor kan de landijs spoedig na de vorstperiode weer speelweide dienst doen. Om het nabij gelegen sportveldjer complex niet aan wateroverlast H helpen zal ongeveer de helft vai speelweide aan de zijde van Marnixstraat met een aan te bi gen dijkje worden afgezet en landijsbaan worden ingericht, gras zal als ijsvers te viger dii doen. Wellicht kunnen omwonenden aan meewerken dat deze toek» stige landijsbaan na het invalfc van de vorst zo lang wordt ontzi'*- dat het ijs voor het schaatsen f worden gebruikt. De plantsoen^ dienst zal met het oog daarop r een waarschuwingsbord plaatsenf LEIDEN Voor de tweede maal t het lid Chen van de Judoclub Eendri het Internationale judotoernooi in I rade gewonnen. In de llchtgewichtklasse tot 63 kg ft zijn le tegenstander de Belg Peetere.» hij in de 3e minuut me teen le beenwf overwon. De tweede tegenstander wall lelie v d Aa, van wie Chen won op li slissing van de scheidsrechter Alst kreeg Chen de Nederlandse kampioen C het vorige Jaar Ooms. Hiervoor had t precies 5 seconden nodig. Met een pri tlge 10e heupworp werd Ooms naar[ mat gezonden. In de finale ontmcH Chen weer v d Aa die zich vla de 1 kanslng toch had weten te plaatsen. E echter had Chen spoedig zijn overwinnr veilig gesteld. Met een 8e heupworp p 1 minuten was Chen voor de 2e ra winnaar van dit grote judotoernooi L mocht hij uit handen van de burgemf ter van Kerkrade de gouden plak in 4 vangst nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4