Differentiatie in ambt algemeen aanvaard Duitse al lang eenheid fictie tzitin SANOVITE President Lübke treedt eerder af Ook verzet bij regeringspartijen Astronauten in tv duidelijk te Apollo op herkennen Dr. O. J. de Jong volgt prof. W.J. Kooiman op Een woord voor vandaag GOUDEN BOND OVER PREDIKANT VAN STRAKS KUNSTGEBI Kerk trekt consequenties NASCHOLING STELLINGEN SPECIALISATIE UITSPRAKEN m ei DEBAT OVER HUlJRBELASTIN! Classis adopteert bejaardentehuis Gezondheid! Voedingswaarde! Na maandenlange acties: E. van Ruller nam afscheid van Groningen ,h( DINSDAG 15 OKTOBER 1M Wc klagen in onze dagen veel over afval in de kerk. We horen nieuwe stemmen opgaan, die ons verontrusten. En we doen soms alsof ons iets geheel nieuws overkomt. Niets is minder waar. Johannes waarschuwt in zijn eerste brief de gemeente al voor antichristen, die uit de gemeente opstaan en verkeerde dingen prediken. En hij zegt er bij: ..Maar aan hen moest openbaar worden dat niet allen uit ons zijn." Let eens op dat woordje „moest". Waarom moest dat gebeuren? Het enige antwoord is, omdat God ons wil leren op eigen geestelijke benen te staan. Hij wil niet dat wij vertrouwen op alle mogelijke mensen in de kerk. Hij wil dat wij ons ver trouwen alleen op Hem stellen. Sommige mensen zijn als lianen. Ze slingeren zich aan een geestelijke boom, een stoere prediker of theoloogomhoog. Maar als die boom omvalt, storten ook zij met hem neer. God wil dat wij zelf bomen zijn. Psalm 1 zegt het: Een boom geplant aan waterstromen. God laat ketterijen in de kerk op komen, opdat Zijn kinderen zich weer zullen bezinnen op de enige grond van hun vertrouwen: het Woord van en de ge meenschap met God. We lezen vandaag: Psalm 103 1-22. DRAGERS VAN I E N Wanneer de vorm van het mondwet of tandvlees zich wijzigt, waardoor G prothese loslaat, dient U de tandartn raadplegen. (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT De Bond van Nederlandse Predikanten ge bruikte zjjn gouden jubileum niet als een gulden gelegenheid om nieuwe looneisen te stellen. Al heeft de bond dan in zijn geschie denis acht geslagen op de sociale, economische en juridische posi tie van zijn leden, (en dat met weinig bijbelteksten, zoals voorzit ter, ds. L. H. Ruitenberg gisteren zei) dit jubileum werd gebruikt voor bezinning op de „predikant van straks." Daarbij viel het op dat deze predikanten als uitgangspunt na men, waaraan de hervormde synode nog steeds niet toe is: Specia lisering in het ambt die kan leiden tot teamvorming en interge meentelijke arbeid. Alleen kwam het woord „specialisering" tij dens de discussie onder de tafel terecht en werd het vervangen door het meer genuanceerde woord: „differentiatie". (Van onze kerkredactie) BERLIJN Voor het eerst is verleden week het westelijk deel van de synode der Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) bijeen geweest, zonder dat tegelijker tijd het oostelijke deel verga derde. Het is een duidelijk teken, dat de EKD als de ene organisatie voor het gezamenlijke Duitse protestantisme het verdwijnen oabij is. In feite was de eenheid al lang een fictie gewor den. Twintig jaar geleden, in 1948, slo ten de evangelische kerken in de verschillende Duitse „Lander" (som mige luthers, sommige gereformeerd, sommige geünieerd, al naar gelang van de historie) zich aan tot één Evangelische Kerk in Duitsland. De laatste jaren is de druk van de Öostduitse regering echter steeds sterker geworden, om de EKD te bre ken. De Öostduitse communisten zien de EKD als een instrument van de politiek van Bonn. Het pogen, om door middel van de kerk nog iets te doen, om de eenheid van het Duitse volk vast te houden, beschouwen zij als een ontkenning van de realiteit van de DDR. Bovendien menen zij, dat de Westduitse leiders via de kerkelijke kanalen politiek in Oost-Duitsland infiltreren. TEKEN De Öostduitse regering zet dan ook alles op alles, om een scheiding te forceren. Het is al jaren niet meer mogelijk, om samen synode te hou den. De kerkelijke leiding vond er wat op, door gescheiden te vergade ren. Maar deze keer vergaderde het westelijke deel voor het eerst, zonder gelijktijdige parallel in het oosten. Een teken aan de wand. De nieuwe grondwet, die Oost-Duitsland dit jaar kreeg, veran derde de staatsrechtelijke positie van de kerken en maakte de druk nog sterker. In april 1967 deed de synode een uitspraak, waarin de .eenheid van de EKD werd bekrachtigd en tegelijk de landskerken zoveel vrijheid gegeven werd, dat zij hun speciale opdracht in hun gebied konden vervullen. Dat was de laatste jaren trouwens al de praktijk. De gedachte rees, dat de idee van „tweellngkerken onder één dak" nog wel perspectieven had. Recente uitla tingen van Öostduitse politici hebben deze hoop definitief de bodem in geslagen. Op het partijcongres van de Öost duitse CDU. vorige week in Erfurt, hekelde partijvoorzitter Gerald Götting de Westduitse EKD-leiding, die volgens hem in aansluiting aan de nieuwe oost-politiek van Kiesin- ger-Strauss met nieuwe, flexibeler methoden het oude doel poogt te be reiken. GRONDWET Elke vorm van samengaan onder één organisatorisch dak van de ker ken in Oost- en West-Duitsland noem de hij in strijd met de grondwet. Götting herhaalde de uitspraak, die bisschop Mitzenheim (die zeer posi tief tegenover het Öostduitse regime staat) in februari deed: „De grenzen van de DDR zijn ook de grenzen van de mogelijkheden voor kerkelijke or ganisatie." Götting toonde zich ingenomenh- met het initiatief, dat de Öostduitse landskerken vier maanden geleden hebben genomen. Zij stelden een structuurcommissic in. die de op dracht kreeg, plannen uit te werken voor nauwere samenwerking tussen de Öostduitse landskerken onderling. Götting noemde dat de eerste stap op de goede weg ter definitieve uitscha keling van de invloed van de West duitse EKD. (Göttings rede heeft ook de aan dacht getrokken om de wijze, waarop hij de „theologie van de revolutie" en de „noord-iuid-theorie" in de krin gen van de Wereldraad veroordeelde. Di« kwamen zijns inziens in de buurt va» de „pseudo-revolutionaire thesen van de groep rond Mao". Maar dit terzijde.) In Westduitse kringen houdt men zich tot nu toe op de vlakte ten aan zien van het initiatief van de Öost duitse kerken. Wel vindt men het volkomen begrijpelijk (bisschop Dietzfelbinger, de synodepraeses van de EKD zei het verleden week nog op de synode), dat de Öostduitse kerken zich beraden op eventuele structuur veranderingen. om hun opdracht be ter te kunnen vervullen in de Öost duitse samenleving. Hoe de verhouding van een even tuele verenigde Öostduitse kerk tegen over de EKD zou zijn, noemde Dietzfelbinger nog niet te overzien, maar hij zei wel, dat de kerkorde vereniging van meerdere landskerken toelaat. In Noord-West-Duitsland zijn ook enkele landskerken over vereni ging aan het praten. Niemand kan op het ogenblik zeg gen, welke gevolgen de plannen van de Öostduitse kerken tot nauwer on derlinge samenwerking zullen heb ben. Een antwoord op deze vraag kan alleen van de Öostduitse kerken zelf komen. In het begin van deze maand heb ben de oostelijke synodeleden zich tijdens een driedaagse bijeenkomst in Halle laten informeren over de eerste resultaten van de structuur- comimssie. Over deze samenkomst is niets bekend gemaakt. STERKER Het is zeer te betwijfelen of de Öostduitse regering blij zal zijn met een eventueel ontstaan van één Öost duitse Evangelische Kerk, die in een veel sterker onderhandelingspositie zou staan, dan de acht afzonderlijke landskerken. Men zou zich kunnen voorstellen, dat de kerkelijke leiders, die zich in grote meerderheid nog steeds niet willen lenen voor Ulbrichts politiek, om deze reden eventueel bereid zijn. de illusie van de Duitse eenheid op te geven. De tijd zal leren, of zij daarin gelijk hebben. In ieder geval heeft de westelijke synode er verleden week wijs aan ge daan, om zich met de problemen van „de andere kant" niet in te laten, hoewel er in een deel van de pers druk werd uitgeoefend, om dit wel te doen. Iedere uitspraak van West duitse zijde zou immers voet geven aan de idee, dat men over de Öost duitse kerken probeert te regeren. Men besprak rustig de resultaten van Uppsala. Nu ja, rustig, met de zo langzamerhand mode wordende bege leiding van zich „kritische synode" noemende jongeren dan... Ruim 150 predikanten waren giste ren in het Evert Kupersoord bijeen en veel meer hadden willen komen. Een zelfde aantal moest worden af geschreven, omdat er geen plaats voor hen was. Zij krijgen begin vol- gend jaar hun kans om verder te denken over het onderwerp dat aan de orde was. Aan het eind van de dag vatte voorzitter Ruitenberg de discussie sa men: „Algemeen wordt door ons aan vaard", zei hij, „dat differentiatie no dig is. Hoe die er uit moet zien, is echter nog steeds niet duidelijk. Maar er klonken geen fundamentele bezwa ren." „Ook is duidelijk geworden dat wat verder gebeuren moet, in oecu menisch verband moet gebeuren. Daarbij is de toekomst van de kleine kerken, zoiets als werkgroepen bin nen het groter geheel, niet zozeer met «gen hebben en houwen maar met een eigen bijdrage. Als dit regio naal gaat leven dan kunnen nu reeds allerlei mogelijkheden gevonden worden." Een derde conclusie was dat er heel wat moet gebeuren aan de oplei ding en de nascholing van predikan ten. Hoewel er stemmen opgingen die het hervormd seminarie verdedigden, kregen we sterk de indruk dat de meerderheid het praktisch werk wil de incorporeren in de theologische studie aan de universiteit. Als voor beeld werd de hts genoemd met zijn praktijkjaar. Ook de nascholing moest aan de universiteit gebeuren in de vorm van post-academiale studies. Als ideaal werd gezien dat een predi kant ieder jaar een maand lang wordt bijgeschoold. De dag begon met drie korte inlei dingen van ds. L. H. Ruitenberg over „Het predikantschap in beweging," ds. J. Vuyst over „De predikant van straks", en prof. dr. H. Berkhof over „Ambt en specialisatie." Samen leg den ze de predikanten twintig stellin gen voor. Enkele interessante stellingen luid den: De werkzaamheden van de predi kant, zoals deze door beroepsbrie ven omschreven worden, passen niet in de rangorde van belangrijk heid der werkzaamheden zoals deze op allerlei gebieden, dus ook in de kerk, bezig is te ontstaan. (Ds. Rui tenberg). Omdat alleen voor het leraarschap een volledige theologische oplei ding vereist is, behoeven de domi nees die de andere taken (bij diffe rentiatie) als hoofdmoot toebedeeld krijgen (het „bij elkaar houden van de gemeenteleden", en hét „praat paal zijn voor gemeenteleden" of de pastorale zorg) geen althans geen volledige theologische op leiding te hebben. (Ds. Vuyst). De „herder en leraar" is een com binatie van twee ambtsaspecten die gezien de eisen van de tijd weer ontbonden zou kunnen worden (prof. Berkhof). Niet altijd waren de drie sprekers het helemaal met elkaar eens. Ter wijl ds. Vuyst zei, dat voor bepaalde taken beslist geen volledige theolo gische opleiding nodig was, zei prof. Berkhof met nadruk dat de her dersfunctie evenzeer als de le raarsfunctie een universitaire vor ming vraagt, maar anders gericht. Van de drie sprekers waarschuwde vooral prof. Berkhof om niét alles van specialisatie in het ambt te ver wachten. Die is noodzakelijk, maar 1 dan treedt toch weer een „verva- gingsproces op". Als je catechisatie geeft komen ongetwijfeld catechisan ten vragen hen te trouwen. Elke functionele splitsing verplicht tot groter samenwerking in de geest van I Corinthe 12:17-21 (vele leden vor men samen één lichaam). Wie specia liseren wil moet bereid zijn de prijs te betalen. Na grondige bespreking van de stellingen in groepjes, beantwoordde 's middags een uitgebreid forum al lerlei vragen die gerezen waren. Het j werd geleid door de nieuwtesta- menticus van Leiden, prof. dr. M. de Jonge en leden waren: mej. ds. G. Westerouwen van Meeteren. re monstrants predikante te Rotterdam; ds. J. Vuyst, hervormd predikant te Zeist; ds. G. J. Duijvendak, luthers predikant te Utrecht ds. R. Kaptein, secretaris van de Raad voor de her derlijke zorg; drs. R. G. Scholten, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de theologische faculteit te Lei den en ds. J. Zuidersma, secretaris van de provinciale kerkvergadering van Friesland. Enkele uitspraken: Het is helemaal niet nodig dat de predikant in de toe komst nog altijd de hele kerk dienst moet verzorgen. Hij kan als deskundige op de achter grond de leiding hebben om zo de gemeenteleden aan het woord te laten. Toen iemand zei dat dit alles pas mogelijk is als de mentaliteit bij pre dikanten en gemeenteleden is gewij zigd antwoordde de socioloog drs. Scholten, dat het niet nodig is. Ver ander de structuren zei hij en de mentaliteit zal vanzelf veranderen. De lutherse dominee Duij vendak zei: Wij moeten als kleine kerken niet anders zijn als specialisten, werkgroepen in landelijk verband. Deze en andere oonclusies van dit beraad zullen volgend jaar voorge legd worden aan weer een groep van ruim 150 predikanten. De resultaten van die bespreking zullen in het hoofdbestuur van de jubilerende bond komen, die eventueel voorstel len zal doorspelen naar de organen van de kerk. TUSSENRUIMTEN, veroofzaoD door schrompelen von bet tOftdyl Alleen de tandarfs Is in staat het gebit t possend te maken. Tracht dit niet zelf te doen. stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vo wijzigen en do tere mondweefsels kunnen tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tondarh! wenden, is het raadzaam voorlopig DENTf te gebruiken, een aangenaam alkalisch poedei, het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTQ •wordt geheel verwijderd door hef schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen oio met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel von zekerheid dank zij DENTOFIX. o il Verkrijgboar bij Apothekers en Drogisten. EI ooc ten vit •F posi [posi lelde )e rke inst ZUTPHEN De diaconieën van de gereformeerde kerken in de Achter hoek hebben samen het project "be jaardentehuis in het diaconaal cen trum Kwitang" te Djakarta geadop teerd. De classis Zutphen besloot tot deze adoptie in overleg met en met instemming van het algemeen diaconaal bureau. Uit volle tarwe, mèt de kiem. Heerlijk met alle beleg. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Morgen zal ge stemd worden over het wets ontwerp dat minister Schut van Volkshuisvesting zal verdedigen: de huurbelasting die meer draagkrachtigen moeten beta len die in goedkope woningwet woningen wonen. Het is de eer ste krachtproef voor de rege ring, na het vertrouwen dat zij bij de algemene beschouwingen kreeg. Zoals wij reeds schreven, is er veel verzet. De heren Wiegel (lib.) en An- driessen (kath. v.) willen via een amendement de huurbelasting ook laten gelden voor de particuliere gesubsidieerde houw, omdat zij niet één bepaalde categorie het slachtoffer willen laten worden. Maar ook in c.h. kringen ontmoet men bezwaren. Anderzijds heeft minister Schut al laten weten tegen een uitbreiding tot de vrije sectorbouw te zijn, omdat deze woningen hooit bestemd zijn ge weest voor de lagere inkomens. En daar gaat. het juist om: de doorstro ming te realiseren die woninwetwo- ningen vrijmaakt voor lage inko mens. Verder is het zeer goed mogelijk dat slechts weinigen van de rege ringspartijen uit de boot zullen val len: de 70 miljoen opbrengst van de huurbelasting is reeds in de be groting verwerkt Wordt het wetsont werp verworpen, dan zal minister Witteveen bij de Kamer om extra geld aankloppen Bezwaar In het kort komt het voorstel hier op neer: tien procent van het belast baar inkomen 'volgend jaar geldt het inkomen van 1967) moet aan de staat afgedragen worden: de huur mag worden afgetrokken plus nog tien HOUSTON Miljoenen men sen in de wereld hebben gisteren via de televisie een kijkje kun nen nemen in. de cabine van de Apollo-7, waarin drie Ameri kaanse ruimtevaarders om de aarde draaien. Het was een live-uitzending met in het begin slechte beelden. Maar toen de camera warm was gedraaid verbe terde het beeld en kon men de drie astronauten duidelijk herkennen. De Apollo vloog toen boven het zuiden van de Verenigde Staten. BONN Dr. Heinrich Lübke, de Westduitse president, heeft op zijn 74ste verjaardag gisteren bekend gemaakt, dat hij zijn ambt op 30 juni 1969 zal neerleg gen. Hij zei, dat hij voortijdig zou aftreden om de verkiezing van het volgende staatshoofd buiten de partijpolitiek te hou den. Onder gewone omstandigheden zou de Westduitse bondsdag in september een nieuwe president kiezen, onge veer twee weken voordat de West duitsers naar de stembus gaan om een nieuw parlement te kiezen. Beide partijen in de huidige rege ringscoalitie. de christen-democraten en de sociaal-democraten, zullen een kandidaat leveren voor de presi dentsverkiezingen. Men verwacht, dat zij zullen trachten een eind te maken aan de coalitie, zodat de ver kiezingscampagne ook betrekking zal hebben op de verkiezingen van de nieuwe president. In West-Duitsland zijn in de afge lopen maanden stemmen opgegaan, die een voortijdig aftreden eisten van Lübke. Deze is een van de meest omstreden figuren in de na-oorlogse Westduitse politiek. Van Öostduitse zijde is hem jaren lang verweten, dat hij in de oorlog bouwplannen parafeerde voor barak ken van gevangenkampen. De Westduitse regering heeft lang volgehouden, dat de handtekeningen van Lübke vervalst waren. Internati onale deskundigen toonden evenwel de echtheid aan. De speculaties over de opvolging concentreren zich op de minister van defensie Schroder (CDU) en op dienst collega van justitie Heinemann. (SPD) Eén van de ruimtevaarders richtte de camera op het venster, waardoor de inwoners van Texas en Louisiana hun staten vanuit de ruimte konden bekijken. Toen de uitzending na tien minuten werd beëindigd, kon men nog net de kustlijn van Florida waarnemen. NED. HERV. KERK Beroepen te Gouderak, A. Stekelen burg te Lexmond; te Oldenkëppel, H. H. van der Neut te Emmer-Compas- cuum. Aangenomen naar 's-Gravenhage (wijkgem. binnenstad, 2e pred. pl.), A. M. A. Hellendoorn te Anna-Paulowna naar Harderwijk (buitengem. wijk gem.; 2e pred. pl.). H. K. Stauttener te Amsterdam-Watergraafsmeer; naar De Meern, K. van Liers te Soest: naar Rotterdam-Zuid (wijkgem. Zuid" wijk), J. G. Kooren te Zaandam; naar Schoorl (toez.). P. Ph. E. van Koo- ten te Harenkarspel-Dirkshorn. Bedankt voor Anjum (toez.. W. de Greef te Kamperveen; voor Bruinisse, G. Koerselman te Bleiswijk; voor De venter (vac. G. J. Rijks), H. K.' de Wilde te Haren (Gr.); voor Kampen (vac. J. van Malenstein), C. J. P. Lam te Putten: voor Maassluis (vac. K. M. Vogel; toez.), G. C. Vijzelaar te Veenendaal; voor Makkum (vac. A. J. de Bue; toez.), J. G. N. Cupédo te Pijnacker. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Nijkerkerveen, M. Vreugdenhil, a.s. em. pred. te Ruiner- wold; naar Sittard, R. Molemaker te Dronten. GEREF KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Berkel (2e pred. pl.), J. F. de Weger te Houwerzijl, die bedankt voor Rotterdam-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk, P. op den Velde te Zierikzee. Bedankt voor Sliedrecht (Middeldiep straat). P. van Zonneveld te Papen- drecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem. G. A. Zijder- veld te Middelburg te Leerdam. Ch. van den Poel te Yerseke. Bedankt voor Enschede, C. Wisse te Elspeet. OUD-KATHOLIEKE KERK Eervol ontslag verleend aan A. R. Heyligers te Alkmaar-Enkhuizen. Benoemd tot priester in algemene dienst (voor Alkmaar en Egmond aan Zee), C. P. van den Berg te Gouda c.a. De Apollo is na de televisie-uitzen ding in een andere baan rond de aar de gebracht. In de koers, die het ruimteschip nu aanhoudt, kan het in geval van nood onmiddellijk naar de aarde terugkeren. De Nasa heeft verklaard, dat deze koerswijziging niet betekent dat een landing op aarde wordt voorbereid. Wel schijnt het controlecentrum te Houston rekening te houden met een herhaling van de moeilijkheden met de stroomvoorziening in de cabine. Het ruimteschip bevindt zich nu in een baan met een laagste punt van 162 kilometer en een hoogste punt van 287 kilometer boven de aarde. Renate Rubenstein liet vermogen na NEW YORK Renate Rubenstein, eigenares van het beroemde Cosmeti- caconcern met die naam, heeft een vermogen van 34.887.000 dollar ach tergelaten. Zij stierf op 94-jarige leeftijd. De zoon van Helena Rubenstein, die president-commissaris van de on derneming is, krijgt jaarlijks een uit kering van 40.000 dollar. Er zijn voorts 121 legaten, variërend van 500 tot 250.000 dollaar. ject procent van het verschil voor ied ge kind. igei Als het wetsontwerp wordt aangdini nomen, zal vriiwel zeker de wijzigii zijn opgenomen, dat de huurdersbi drage gaat werken bij inkomens v 15.000. Nu geldt nog 12.80Q. Het grootste bezwaar tegen h )dz wetsontwerp is wel. dat mensen m een inkomen tussen 15.000 t 20.000, die wel naar een duurde woning toe zouden willen, plotseli In een huur zouden moeten gaan betal Hgj die schommelt tussen de 300 ej 400 per maand, vooral in de gro steden. Want juist de goedkope cal gorie woningen tussen de goedkp woningwetwoningen en de dure vri n sector ontbreekt. De socialisten hebben al aangekoi"'<j digd dat voor hen het wetsontwei slechts aanvaardbaar is wanneer <x na' andere woningen dan woningwetwi Dri ningen er in opgenomen zijn. Ook s 0 Radikalen en Boeren zijn tegen h< j,e huidige voorstel. Het gaat er nu om of ministl l Schut met zijn portefeuille rammdf doet hij dat dan wordt het ontw| aangenomen; doet hij het niet taL maakt het grote kans verworpen M worden als de minister tegen h amendement van Andriessen en Wi gel blijft Pg IJL Aan universiteit van Amsterdam (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dr. O. J. dc Jong. lector in dc Nederlandse kerkgeschiedenis aan dc universiteit tc Groningen, is benoemd tot hoogleraar in dc geschie denis van het christendom aan dc universiteit van Amsterdam. Hjj volgt prof. dr. W. J. Kooiman op, die onlangs is overleden. Dr. Otto Jan de Jong werd 14 oktober 1926 te Culemborg geboren. Hij studeerde in Groningen Amsterdam en een jaar te Bazel. In 1957 promoveerde hij cum laude bij prof. Kooiman op een proefschrifi over „De reformatie in Culemborg". Inmiddels was hij na een vicariaat van twee jaar in Eindhoven in 1955 bevestigd tot predikant van de hervormde gemeente van Nieuwolda. In 1961 ging hij naar Ten Boer. terwijl hij tevens voor een deel van zijn tijd studentenpredikant werd in Groningen. In 1964 volgde zijn benoeming tot lector. Dr. De Jong heeft al veel kerk historische publikaties op zijn naam staan. Samen met de hoogleraars Mönnich en Rogier en dr. Weiier schreef hij een Geschiedenis van de Kerk in Nederland. In Documenta Reformatoria had hij een belangrijk aandeel. Ook verzorgde hij de laatste druk van Berkhofs Geschiedenis der Kerk. Hij is lid van da hervormde raad van de zaken voor kerk en school. Verzetsstrijder en politicus >g Gi: ids (Van onze correspondent) 61 GRONINGEN De heff1 E. van Ruller is gisteravond b^r zijn afscheid als wethouder valid.- Groningen onderscheiden officier in de Orde van Oran; Nassau. De onderscheiding wer uitgereikt door burgemeeste J. J. A. Berger. De heer Van Ruller, die zijn ca rière in de journalistiek begon, hee onder meer naam gemaakt in verzet. Na als verslasgever te hebbi gewerkt bij de nieuwsbladen I Amersfoortse Post en De Graafschaj per in Aalten werd hïi in 1936 redai teur te Arnhem voor De Rotterdan mer en drie iaar later werd hij ovei «"■^oa+st naar Rotterdam. Na het verschijningsverbod voq Dp Rotterdammer gins hij onder a schirinaam Peters in het verzet. Al een der ..anosteten" leidde hij over in het land ARP-biieenkomsten. Oc verleende hii ziin medewerking af het illegale blaadje Nederland L Oranje, en in 1943 was hij een van mede-oprichters van het dagbli f6 Trouw. ARJA De heer Van Ruller was ook vcx de oorlog al aktief in de politiek. 2 werd hij in 1933 hoofdbestuursl van de anti-revolutionaire iongerei rfj aktie (Aria) en na de oorlos wei hij landelijk voorzitter van de A j, jos. "Bovendien is hij enise tijd lip. van de Zuidhollandse Provincia e'r Staten voor de ARP geweest voord 0Q hij naar Groningen vertrok in vei y band met ziin benoeming tot hoofi n'. redacteur van de Nieuwe Provincial en Groninser Courant. w In 1953 werd hij raadslid van Gro ningen en in 1958 wethouder. In dï iaar legde hij zijn functie als hoofd redacteur neer, waarmee een pun. werd sezet achter zijn journalistiek carrière. Burgemeester Berger benadruk: bij het afscheid de medemenselijk heid die kenmerkend is voor de h« Van Ruller. J dr. O. J. de Jong In z'.i" afscheidsspeech zei de he«ee| Van Ruller dat hij altijd vanuit «Var christelijke visie heeft willen levellta „Het eaat om de mens als schcpsi 1 Gods". J Sprekend over de ambtenaren I»®* de heer Van Ruller tenslotte: „W i kri.ispn de onderscheidineen die r®' verdienen. Zij zijn het die het vul werk opknappen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2