BROSIO WAARSCHUWT VOOR ACTIE RUSSEN GOEDE KANS VOOR MÏRNA Commentaren JAMIN Raad heeft recht op inlichtingen Fraude in postkantoor Bleiswijk Het Kwartet Groeiende vloot vlakbij Israël spsiuk Onstabiel Ei tmi Paus wraakt experimenten Druk op Zwolsman EMS te verlaten naar de maan Zeilers in de achterhoede choc, menagerie ZCS glanzende onderzettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! I Nieiiwe JLeidse CowamU rectcur: F. Diemer oofdrcdacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden Dinsdag 15 oktober 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuu/t Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghcnspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De militaire kracht van de Sowjetunie is volgens Brosio praktisch gelijk geworden aan die van de Verenigde Staten. De beste hervormers die de wereld ooit gekend heeft zijn zij die met zichzelf beginnen. SHAW Gouden jubileum Nederlandse predikanten pagina 2 0 Oe Tliant: vredes- topconferentie pagina 5 VAN DOORN KRIJGT KRO- BESTUUR MEE „Koude dranken, één kwartje!" WwmmlK, DE BILT Een westelijke stroming, die zich van de Oceaan via de Britse eilanden en onze omgeving tot Polen uitstrekt, voert vrij koude en onstabiele lucht aan. Hierin kwamen in de afgelopen nacht in Nederland plaatselijk enkele buiten tot ont wikkeling, waarvan sommige vergezeld gingen van onweer. Tijdens opklaringen daalde het kwik in het binnenland tot 4 gra den. Het komende etmaal komt het weer bij ons geleidelijk meer onder invloed van een despres sie, die zich van IJsland in zuid oostelijke richting verplaatst. DE BILT Wisselend be wolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust wel licht af en toe harde wind tus sen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. 16 oktober zon op 07.06, onder 17.44: ïaan op -.-, onder 16.10. AMSTERDAM Dr. L. Meinsma, lei- Ier van de actie „Niet roken '68", be- chuldigt de sigarettenindustrie ervan, illes in het werk te stellen om via Ie publieke opinie Kamer en rege- ing ertoe te bewegen de accijnsverho- ;ing op sigaretten en kerftabak niet te aten doorgaan. Volgens dr. Meinsma passeert de siga- ettenindustrie het belang van de volks- [ezondheid. De actie „Niet roken'68" pordt gefinancierd door de overheidy n uitgevoerd door het Koningin Wil- lelminafonds. LISSABON De secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, waarschuwde gisteren de westelijke landen ernstig voor de dreiging van de groeiende Russische vlootmacht in het Middel landse Zeegebied. Juist gisteren voer de elfde Russische oorlogsbodem via de Bosporus naar de Middellandse Zee. Er bevinden zich hier nu al o.m. een onderzeeboot jager, een mijnenveger en een vaartuig voor het lanceren van raketten. Brosio sprak over een „zorgwek kende situatie in het Middellandse Zeegebied, waar de Sowjetunie een aanzienlijke vlootmacht vormt terwijl zij het Israëlisch-Arabische conflict voor haar eigen doeleinden exploi teert". Als we hier niets tegen onder nemen en dus passief blijven, zullen we noch het ontzag van de Russen wekken noch de kansen op een poli tieke oplossing vergroten. Men kent het lot van ongewapende profeten, zei Brosio tot tweehonderd afgevaar digden uit vijftien NAVO-landen en Maltha, die in Lissabon bijeen zijn voor het congres van het NAVO- bondgenootschap. We moeten bereid zijn elke moge lijkheid die tot verbetering van de betrekkingen met Moskou kan leiden, aan te grijpen, zei Brosio. Men moet zich volgens hem echter ook bewust zijn van het feit dat de Russische regering veel ontzag heeft voor kracht. T s jeclioslowaki je Brosio zag in de invasie van de Russen in Tsjechoslowakije geen rechtstreekse bedreiging van het NAVO-bondgenootschap. Ze is een teken van politieke zwakte van het Russische systeem. Dit betekent ech ter niet dat de Russen in internatio naal opzicht minder gevaarlijk zijn geworden. „Integendeel, de geschiedenis laat zien dat grote mogendheden met een bijzonder grote militaire macht eer der meer dan minder gevaarlijk wor den wanneer zij een periode van politieke moeilijkheden doormaken. We zijn op het ogenblik getuige van een reusachtige groei van de militaire kracht van de Sowjetunie, die praktisch gelijk is geworden aan die van de Verenigde Staten, althans op strategisch-nucleair gebied. Berlijn Brosio waarschuwde ook nog, dat de Sowjetunie van plan zou zijn het Westen te provoceren tot een mili taire actie in Berlijn. Sinds de inval in Tsjechoslowakije heeft Moskou zijn perspropaganda tegen West-Duitsland gericht. Nu zullen de Russen druk gaan uitoefe nen op Berlijn en de Westerse mach ten confronteren met de noodzaak om door militair ingrijpen de vrije toe gang tot de stad te garanderen. Tenslotte riep Brosio op tot een verenigd Europa, dat een krachtige partner van de Verenigde Staten zou zijn en dat voor een gezonder even wicht in de NAVO zou kunnen zor gen. DEN HAAG Het bedrijfschap voor de bloembollenhandel en de bond van bloembollenhandelaren hebben de Sociaal-Economische Raad verzocht de regering te advi seren tot opheffing van het bedrijf schap voor de bloembollenhandel. Sedert de instelling van het be drijfschap hebben sterk gewijzigde omstandigheden bij de buitenlandse afzet van bloembollen de taken van het bedrijfschap aanzienlijk doen af nemen. Over ruim een half jaar zal de huidige Westduitse bondspresident Heinrich Lübke, aftreden, zo heeft hij officieel aangekondigd. Lüb ke is 74 jaar oud. (Zie verder pag. 2) MEXICO-STAD Hoogtepunt van de Olym- pische gebeurtenissen in Mexico was gisteren 5 ongetwijfeld de sprintfinale van de 100 meter heren die na een enerverende race werd ge wonnen door de neger-Amerikaan Jim Hines. Supersnelle Hines liep de 100 meter in 9.9 sec., goed voor evenaring van het wereldrecord en verbetering van het Olympisch record. In Mexico werd nog een wereldrecord gebro ken. De Roemeense Viorica Viscöpoleanau sprong 6.82 meter ver en ontnam daarmee te vens het Olympische record aan de Engelse tv-verslaggeefster Mary Rand. Intussen heeft Nederland zich nog niet in de medaille-strijd kunnen mengen. Lang zal dat overigens niet meer duren want de Haagse atlete Myrna v. d. Hoeven legde de 400 meter af in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 51.4 waarmee zij zich onder 's werelds sterk- sten schaarde. Kans op Olympisch eremetaal voor Myrna is niet denkbeeldig. Ook Wilma v.d. Berg leverde een uitsteken de prestatie door op de 100 meter met een tijd van 11.5 sec. het Nederlands record te evenaren en zich te plaatsen voor de finale, waarin de Udense atlete overigens zo goed als kansloos is. Overtuigend was het herstel van het Nederlands hockeyteam dat Argentinië met 70 van het veld veegde en de knappe start van het waterpoloteam dat Griekenland klopte. Myrna van der Hoeven O (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Minister Beernink heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat de ver antwoordingsplicht van burgemees ters aan de raad in de Gemeentewet regelt. Het wetsontwerp stelt voor in de gemeentewet een bepaling op te ne men die inhoudt dat de leden van het college van B. en W. aan de raad verantwoording schuldig zijn voor het door hen gevoerde bestuur en dat zij hierover inlichtingen aan de raad moeten verstrekken voorzo ver dit niet strijdig is met het al gemeen belang. De bewindsman vertrouwt erop dat door de burgemeesters en de colleges van B. en W. slechts alleen indien dit inderdaad nodig is een beroep op het openbaar belang wordt, gedaan om geen inlichtingen te geven. Ander zijds hoopt de minister dat ook de raad bij het vragen om inlichtingen een wijze zelfbeperking in acht zal nemen Hele bestuur In het wetsontwerp is de verant woordingsplicht uitgestrekt tot het hele burgemeesterlijke bestuur en niet beperkt tot handhaving van de openbare orde. Bij het opstellen van het ontwerp is de minster ervan uitgegaan dat de raad aan het hoofd van de gemeen te staat. De bereidheid van de bur gemeester tot het geven van inlich tingen behoort voort te vloeien uit de overweging dat de raad recht op deze verantwoording heeft. De overweging dat het handhaven van een goede verstandhouding tus sen raad en burgemeester van groot belang is. is van minder betekenis. De minister acht het ontbreken van de mogelijkheid dat de raad een burgemeester kan ontslaan niet van grote betekenis. De raad kan op an dere wijze zijn bezwaren tegen het beleid van een burgemeester ken baar maken: onder meer door de minister van binnenlandse zaken hiervan in kennis te stellen, aldus mr. Beernink. ROME Paus Paulus heeft maan dag zijn afkeuring uitgesproken over wat hij noemde „eigenmachtige ex perimenten" bij de liturgie. Tijdens een ontvangst van de raad voor toe passing van de liturgische hervor ming toonde hij zich zeer bezorgd over het feit, dat „sommigen het no dig achten, de liturgische eredienst van haar heilig karakter te ontdoen." De riten en de liturgische gebeden moeten niet worden beschouwd als een privé-zaak, maar a's bezit van de kerk als geheel. Het is daarom nie mand toegestaan, deze formules te veranderen, door andere te vervan gen of nieuwe formules in te voeren, aldus de paus. LID VAN COMMISSIE WIJZF. MANNEN ZOU OPVOLGEN MIERLO De heer R. Zwolsman zal waarschijnlijk zijn functie als president-di recteur van de EMS neerleg gen. De heer W. A. de Jonge, ex-vice-president van Philips, lid van de commissie van wijze mannen die de Exploi tatie Maatschappij Scheve- ningen heeft doorgelicht, heeft gisteravond een „gun stig" gesprek met de heer Zwolsman gehad. Na afloop zei hij de heer Zwolsman tot vertrek uil de EMS te willen bewegen. „De zaak is hiermee het beste ge diend, en het is ook in het be lang van de heer Zwolsman." Het gesprek met de heer Zwolsman zou vanavond worden voortgezet. Naast de heer De Jonge zitten in de commissie van wijze mannen, die een rapport over de EMS hebben opgesteld, de heren Jiskoot, firmant van het bankierskantoor Pierson, dr. W. H. van den Berge, oud-secreta ris van financiën, mr. A. E. J. Nysingh, advocaat in Den Haag en dr. G. M. J. Veldkamp, oud minister van sociale zaken. De heer De Jonge vertelde naar bekwame mensen te zoe ken voor het bestuur van de EMS. Een van de vijf wijze man nen zou wellicht in aanmerking komen, maar voorlopig niet de heer De Jonge. In hun rapport zeggen de wij ze mannen dat de heer Zwolsman als commissaris bij de EMS zou kunnen blijven. Met het oog op de druk hem te laten aftreden is dat een compromis. De heer Zwolsman heeft geen commen taar willen geven. ZWOLSMAN exit? Tijdens de lunch aan boord van de nieuwe Koningin Juliana, het motorschip dat voor de maat schappij Zeeland tussen Engeland en ons land gaat varen en waarbij enkele honderden auto's tegelijk kunnen worden overgezet, werd gisteren aan de naamgeefster, onze vorstin, een aandenken aan geboden. Dr. ir. Th. P. Tromp, regeringscommissaris en voorriy voorzitter van de raad van commis sarissen bood de Koningin een scheepsklok aan, afkomstig van het inmiddels uit de vaart geno men motorschip Prinses Beatrix. Rus in Yew York: Voorlopig niet ACAPULCO l)c eerste Olym pische zeilregatta heeft gisteren in de baai van Aeapulco do Nederlanders weinig succes gebracht. De beste Ne derlander was Drakenzeilor Cor Groot, die op de tiende plaats eindig de. Boudewijn Binkhorst finishte bij de Finnjollen als 24ste. Sensatie was er bij de Flying Dutchman, waar de Brit Rodney Pat- tison zich lange tijd winnaar waande. De Canadees Green meende echter dat hij door de Brit was gehinderd en laat op de avond besloot de jury de Brit te diskwalificeren. De Duitser Uli Libor werd hierdoor de winnaar van deze eerste race. De Rotterdamse zeiler Ben Verha gen kwam in de Flying Dutchman- klasse niet verder dan de zestiende^ plaats. Ook voor hem dus in de - eerste race (in iedere klasse worden zeven wedstrijden gehouden) nie* zo'n best resultaat. Frankrijk werd winnaar bij de Finnjollen, Zwitserland in de 5,5-me- ter klasse en de Verenigde Staten in de Starklasse. Oost-Duitsland won de race bij de Draken. NEW YORK De Sowjetunie heeft geen plannen om in de nabije toekomst een bemande vlucht naar de maan te maken, heeft dr. Leonid Sedof vandaag gezegd op het negen tiende congres van de internationale federatie van de ruimtevaart in New York. Sedof leidt de Russische delegatie naar het congres. „Maanlandingen staan op het ogenblik niet op ons programma", zei hij. Hij wenste Amerika succes bij de pogingen voor 1970 een man op de maan te laten landen. Twijfel aan vroegere overval op kantoorhouder BLEISWIJK De 57-jarige H. J. R., kantoorhouder van de PTT in Bleiswjjk is door de postale recher che aangehouden en voor de officier van justitie te Rotterdam geleid. R. j wordt er van verdacht in dienstbe trekking 10.000 te hebben verduis terd. Hij heeft reeds gdeeltelijk bekend. Het hulppostkantoor in Bleiswijk tegenover het gemeentehuis is slechts klein. Er zyn drie bestel lers en de heer R„ die soms nog assistentie heeft. Steeds heeft R. de kas kloppend weten te maken. Maar de laatste tijd zou er een te- I kort van 10.000 zijn ontstaan. De verdenking van deze fraude heeft weer twijfel opgeroepen aan de over- i val op het postkantoortje, die in 1962 I - zou zijn gepleegd. R. wist toen te ver tellen, dat hij bij het verlaten van het kantoortje door twee mannen was neergeslagen, die ruim 3.800 hadden meegenomen. Hij zag er bebloed uit, toen hij het politiebureau binnen kwam. Sporen van dc overval werden toen verder niet gevonden: geen slagwapen en geen aanwijzingen, dat er een auto was geweest. Reeds toen geloofde de politie het verhaal van de overval niet helemaal. Verantwoording r\E plicht tot het afleggen van ver» antwoording staat in onze dagen hoog genoteerd. Dat komt ook uit in de mate waarin binnen ons maatschappelijk bestel de openbaarheid gestalte heeft aange nomen. Wie in het openbaar werkt, legt op datzelfde moment verant woording af van de wijze waarop liij werkt. De arbeid in het parlement en in de raden van provincie en gemeente ie te volgen omdat die arbeid zich m het openbaar voltrekt. En wie die arbeid verrichten kunnen daarom ook ter verantwoording worden ge roepen. Dat gebeurt dan ook. Bij de verkiezingen met name. Minister Beernink heeft nu een wetsvoorstel ingediend dat de vee» antwoordingsplicht van de burg©« meester nader regelt. Het komt er op neer, dat ook voor hen de plicht tot het afleggen van verantwoording breder wordt. Ten aanzien van meer dan één bur gemeester zal dit voorstel feitelijk niet zoveel veranderen: de bereid heid tot het afleggen van verant woording was in die gevallen, zij het op basis van vrijwilligheid, reeds gul genoeg. Maar het is een juist beleid dat er een wettelijk voorschrift komt. Het is immers een kenmerk van ge zag onder mensen, dat de gehouden heid tot verantwoording daarmee nauw is verbonden. Aan banden TSJECHOSLOWAKIJE heeft zich bü de harde werkelijkheid neer gelegd. Die is, dat het niets kan zyn en doen buiten de wil van Moskou. Het kan nog slechts trachten de schade zo beperkt mogclyk te houden. Dat is wat de Tsjcchoslowaakse lei ders gedaan hebben tydens hun vo rige bezoek aan Moskou. Zy beseften dat zy geen keus hadden, en toonden zich bereid een heel bittere pil t« slikken. De Russen blyven in Tsjechoslowa kije, anti-Russische elementen wor den van belangrijke posten verwij derd en door ja-broers vervangen, en dc persvrijheid wordt verder aan banden gelegd. Meer dan ooit beseffen dc Tsjecho- slowaken nu, dat zy in de maanden die voorafgingen aan de Russische in vasie ver boven hun stand hebben geleefd, ook wat hun vertrouwen in Moskou betreft. De vrijheidsdrang eenmaal op gang gekomen werkte zo aanste kelijk, dat hjj ten slotte geen gren zen meer kende. En het was deze grensoverschrijding, waardoor het Kremlin zich genoopt zag in te grij pen. Het Hongaarse drama had in 1956 ge leerd, dat pogingen om uit het Sow- jetblok te breken niet ongestraft ble ven. In een bepaalde vorm was da ontwikkeling in Tsjechoslowakije zulk een uitbreekpoging. De Tsjechoslowaken vergisten zich echter, met vele anderen in en bui ten het Sowjetblok, in de houding van de Russische leiders by het stre ven naar ontspanning en toenade ring tussen de volken. Er bleek in de twaalf jaren sinds het verraad in Boedapest in f^ite niets veranderd. Dubcek heeft erkend, dat er fouten zyn gemaakt. Dat hoeft niet te ver bazen. Hy geeft daarmee slechts toe dat bij het zgn. liberalisatiepro ces te weinig rekening was gehouden met de positie van Tsjechoslowakije in het Sowjetblok. Dat hij niet is afgetreden wyst er o.a. op. dat hy zich voor deze gang van zaken verantwoordelijk voelt. Moge lijk wil hy alsnog proberen geleide lijk de gevolgen van de Russische in vasie weg te nemen. morgen voordeel melk en puur 1 50 gram van 109 voor 95 nio* duur itol heerlijk Ik geef op als >0 nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1