OLYMPISCH VUUR ONTBRAND Kleurrijke ©pemlmj Eerste èn rake klap voor Nederlands hockeyteam NEDERLAND ZEER SUCCESVOL OP EERSTE ROEIDAG Afrika triomfeerde op de eerste dag Wielerploeg start als tweede Roelants niet op de steeple chase Van uur tot uur Dinsdag Resultaten MAANDAG 14 OKTOBER 1968 MEXICO-STAD Zonder een enkele wanklank verliep de ruim twee uur durende openingsceremonie van de Olympische Spelen die zaterdag zijn begonnen. De Mexicaanse president Gustave Diaz Ordaz brak met het plechtig uitspreken van de openingsformule de spanning die in steeds toenemende mate boven de Spelen van de negentiende Olympiade heeft gehangen. In het rijk geschakeerde kleurenpalet dat van de pas geschoren grasmat waarop meer dan 7500 deelnemers en officials van 108 landen na het defile stonden opgesteld, doorliep via de met 80.000 toeschou wers compact gevulde tribunes naar de licht bewolkte hemel, toen veertig duizend ballonnen op het vleugje wind naar de verre horizon dreven was de in het fel Oranje gestoken Nederlandse ploeg (zie foto onder) een treffende blikvanger. Ook onze landgenoten deelden in het gulle applaus van de vriendelijke Mexicanen. Pakistan fameus: 6-0 Alleen Fokker sterk MEXICO STAD Het zal moeilijk zijn de jongens over deze dreun heen te helpen", waren de eerste woorden van Piet Bromberg, de coach van het Nederlands hockeyteam dat in het Olympisch tornooi de eerste (en rake) nederlaag incasseerde tegen Pakistan. ,J)ie Pakistani speelden geweldig. Ik heb zelden zulk voortreffelijk hockey gezien." Roemloos ging de Oranje-formatie in Mexico ten onder tegen een bij vlagen fameus spelend Pakistan, win naar van Olympisch zilver in Tokio. De jonge Pakistaanse ploeg was van begin af aan oppermachtig en heeft onze landgenoten geen moment de il lusie gegeven ook maar een eervol resultaat te bereiken. Het werd 60. Elk commentaar van Nederlandse zijde was na afloop overbodig. Het was slechts verspilling van woorden... •fe Hoog tempo Met „gegroepeerd" hockey van allu re zoals insiders zich alleen herinner den van India in zijn grootse dagen, hebben de Pakistani zeventig minu ten lang hun machteloze tegenstan ders in hun greep gehouden. In een hoog tempo bouwde Pakistan vanuit de verdediging zijn aanvallen op en de technische bekwaamheden van de spelers reikten dermate ver, dat zij er telkens weer in slaagden de Ne derlanders uit positie te spelen. Er vielen vele gaten in de Neder landse verdediging. De voorhoede kwam in het geheel niet tot ontplooi ing. Het overwicht van Pakistan on dermijnde het vertrouwen van de Oranje-mannen in eigen kunnen. De enige Nederlander die koelbloedig overeind bleef was aanvoerder Jan Piet Fokker die viermaal naar voren kwam voor een strafcorner, maar tel kens zijn schot zag afstuiten. Behalve de laatste keer, maar scheidsrechter Ramalingen uit Singapore keurde de Nederlandse treffer af wegens sticks. Verlies India MEXICO-STAD India, de Olym pische hockeykampioen van 1964 kreeg op de openingsdag van de Spe len een geweldige teleurstelling te verwerken door een 12 nederlaag tegen Nieuw Zeeland, dat bij rust al met 20 de leiding had. De Nederlandse scheidsrechters Lathouwers en Herrebrugh die reso luut optraden tegen de overtredingen van de Indiërs, hebben een duidelijk stempel op de wedstrijd gedrukt. Het was Lathouwers die niet alleen beide straffen uitdeelde welke tot beide Nieuwzeelandse doelpunten leidden, maar die ook in de 27e minuut de vermaarde schutter, Singh van Pa kistan met sticks bestrafte toen deze de vermeende gelijkmaker inschoot. Tevoren had Singh uit een lange cor ner in de tweede helft de achterstand tot 1—2 teruggebracht. MEXICO STAD De Nederlandse wielerploeg zal morgen in de tijdrit op de weg over 100 km als tweede van start gaan. Als eerste ploeg start Nieuw-Zeeland. Wereldkampioen Zweden volgt als dertigste en laatste. De ploegen vertrekken voor de 100 km lange rit vanaf 10.00 uur (Mexi caanse tijd) om de twee minuten. De organisatoren zijn met lof Ioor hun eerste examen geko- iien. Tot op de minuut volgens i et schema werd de ope- lingsplechtigheid afgewerkt, die cerd ingeleid door twaalf ven- lelzwaaiers en met het uitspre ien van de eed namens alle deel- iemers door de Mexicaanse ma- nthonloper Pable Garrido (tie !ito onder). de enthousiaste Mexicanen in to Olympisch stadion wisten iet dat buiten honderden solda- en leden van de veilig heidspolitie een oogje In het zeil lelden en paraat waren om bij minste of geringste orde- ierstoring in te grijpen. Intussen rokken ruim zeventig minuten ing 108 ploegen langs het oog president Diaz Ordaz en very Brundage, de praeses van e Olympische beweging en met en beiden genoten zovele dui- enden van het kleurrijk en eestelijk schouwspel. De show werd gestolen door de i smetteloos wit geklede Mexi- aanse hardloopster Enriqueta asilio, die het Olympisch vuur ntstak. De kleuren streelden het oog, e muziek het oor en het en- iousiasme van 's werelds sport- eugd was hartverwarmend, wart en blank stonden naast el- laar. Ideologen schenen aan el- aar verwant. In de komende wee weken zal moeten blijken f sport ook echt verbroedert. MEXICO-STAD De eerste gouden medaille van de Olympische Spelen in Mexico is gewonnen door de onbekende Afrikaan Naftali Temu uit Kenia. Temu bracht op de 10.000 meter alls favorieten waaronder de Australiër Ron Clarcke, een vernietigende nederlaag toe. De 23-jarige Keniaan die voortdu rend in de kopgroep had gelopen maar geen moment de leiding nam, was de enige die bij het ingaan van de laatste ronde de eindsprint van de Ethiopiër Wolde kon volgen. Terwijl Wolde met zijn felle spurt de groep van zes, die de laatste tweede ronden het tempo had gedicteerd, uiteenruk te, bleef Temu zijn zwarte tegenstan der als een schaduw volgen. Eerst bij het uitkomen van de laatste bocht zette de Keniaan zijn moordende slot- aanval in. Juichend Onder donderend gejuich van 50.000 toeschouwers die tevoren de Mexicaan Martinez luid hadden toe gejuicht, sprintte het Afrikaanse Ioderne vijf kamp EXICO STAD Na het eerste [derdeel van de moderne vijfkamp. paardrijden, leidt Rusland me" '5 punten voor Zweden en de Ver. feten. MEXICO-STAD De Belg Gaston 'elants. die in 1964 op de 3000 me- steeple chase de gouden medaille foverde, zal door een knieblessure n titel niet kunnen verdedigen, •elants, die ook op de 10.000 meter rstek liet gaan, zal nu alleen star- o in de Marathon. Karate titelstrijd op 18 oktober in Odeon ROTTERDAM Op vrijdag 19 ok tober worden in Gebouw Odeon in Rot terdam de nationale karate kampioen schappen georganiseerd. Er zal worden gestreden om de titel licht-, midden- en zwaargewicht als mede ,,alle cate gorieën". Na de wedstrijden worden o.a. demonstraties gegeven van Bo Jitsu (stokvechten) en Tasesei wara (breken van voorwerpen). Preussen Muenster heelt zaterdag voor een verrassing gezorgd ln het tornooi om de Westdultse voetbalbeker door VFL Bo- chum. vorig seizoen finalist, met 2—0 te verslaan. tweetal op de finish af. Vijf meter voor de streep bezweek Wolde en juichend wierp Temu zich door de finishdraad. Na Abebe Bikila, die in Rome en Tokio de marathon won, veroverde een Afrikaanse atleet voor de derde maal in de historie van de Spelen een gouden medaille. Achter Temu en Wolde kwam de Tunesiër Mahammed Gamoudi als derde door de finish daarmee beslag leggend op het brons. Voor Afrika, dat in de internatio nale atletiekwereld een steeds grote re rol gaat spelen het zal de ko mende dagen nog wel duidelijker tot uiting komen was de eerste wedstrijddag van de Olympische Spelen glorieus verlopen. Horden De 400 meter horden werd een grandioos gevecht tussen de Ameri kaan Ron Whitney en de Westduitser Rainer Schubert, die elkaar zo op zweepten dat het wereldrecord van Geoff van der Stock (48.8 sec) in ge vaar kwam. De seriewedstrijden wer den tenslotte een succes voor Whit ney die in 49 sec rond door de finish kwam. Schubert was 0.1 sec langza mer, maar zijn prestatie betekende niettemin een verbetering van het Europees record. Wereldrecordhouder Wade Bell uit Amerika ging op de 800 meter kansloos ten onder. Hij eindigde (als grote favoriet) in de eerste serie op de vijfde plaats. De snelste tijd werd gemaakt door Wilson Kiprigut uit Kenia die in Tokio zilver won. Hij noteerde een tijd van 1 min en 46.1 sec. Voor Eddy Monsels is het Olym pische tornooi al afgelopen. De Suri namer die verrassend was doorge drongen tot de kwartfinales van de 100 meter eindigde daarin met een tijd van 10.4 sec als laatste. Monsels startte naasi Charlie Greene, die evenals de Cubaan Ramirez in 10.0 sec het Olympische Record van Bob Hayes evenaarde. Noord-Korea was er niet bij MEXICO STAD Noord-Korea heeft uit protest niet deelgenomen aan het défilé van de openingsplech tigheid. De Noordkoreanen hadden gevraagd onder de naam van de De mocratische Volksrepubliek Korea aan de spelen van dé 19e olympiade te mogen uitkomen. Het Internatio naal Olympisch comité kwam hun in zoverre tegemoet, dat het land in 1972 onder die naam mag deelnemen. Tijdens de Spelen van Mexico stad wordt de ploeg echter aangekondigd als Noord-Korea. Het is nog niet be kend of de Noordkoreaanse ploeg zich nu zal terugtrekken. Noord-Korea heeft in februari om dezelfde reden afgezien van deelne ming aan de Winterspelen van Gre noble. Tivee ploegen in herkansingen Dinsdag van uur tot uur: Ned. tijd: 15.30 Schermen: Series floret indi vidueel heren. 16.00 Roeien: Herkansingen in alle nummers. Basketbal: Verenigde Sta ten Philippijnen, Rusland Ko rea, Zuidslavë Senegal, Bulgarije Marokko. 17.00 Atletiek: Vijfkamp dames, 80 meter horden kwalificatie speerwer pen heren. Wielrennen: Tijdrit over 100 km voor ploegen. Gewichtheffen: Lichtgewicht, groep a. Moderne vijf kamp: Schieten. Volleybal: Dames: Mexico Tsj. Slowakije. Japan Peru. Heren: Japan Polen, Mexico Bulgarije, Oost Duitsl. Tsj. Slo- wak., België Brazilië, Rusland Ver Staten. Waterpolo: Oost Duitsland Spanje, West Duitsland Mexico. Brazilië - Cuba. 17.30 Atletiek: Series 200 meter he ren. Vijfkamp dames, kogelstoten. 18.00 Hockey: Spanje België, In dia Mexico. 19.00 Zeilen: Tweede wedstrijd in alle klassen. 19.30 Hockey: Oost Duitsland Nieuw Zeeland, West Duitsland Japan. 21.30 Boksen: Voorronden in alle gewichtsklassen. 22.00 Atletiek: Halve finales 100 meter dames. Finale discuswerpen heren. Waterpolo: Griekenland Ja pan, Italië Ver. Arabische Repu bliek. 22.20 Atletiek: Halve finales 400 meter dames. 22.30 Voetbal: Mexico Frankrijk, Columbia Guinea. Hongarije Ghana, El Salvador Israël. 22.40 Atletiek: Kwart finales 200 meter heren. 23.00 Atletiek: Vijfkamp dames, hoogspringen. Gewichtheffen: Licht gewicht groep B. 23.10 Atletiek: Series 5000 meter heren. 24.00 Schermen: Series floret indi vidueel. Basketbal: Spanje Pana ma, Polen Cuba Porto Rico Italië, Brazilië Mexico. 00.35 Atletiek: Finale 400 meter horden heren. 00.50 Atletiek: Finale 100 meter da mes. 01.10 Atletiek: Finale 800 meter he ren. 02.00 Boksen: Voorronden in alle gewichtsklassen. MEXICO-STAD De eerste Olympische dag is voor de Ne derlandse roeiers een groot suc ces geworden. Van de zes Oranje-ploegen bereikten er vier direct de halve finales. De ge stuurde Laga-twee werd niet door zijn tegenstanders, maar door ziekte van Herman Susel- beek naar de herkansing verwe zen. En Wartena's Nereus acht ging met ere ten onder tegen grootmachten op roeigebied als Rusland, Oost-Duitsland en Nieuw-Zeeland. Vooral de plaatsing van Jan Wie- nese, op wiens voorbereidingen op de Spelen veel kritiek is geleverd, is geen moment in gevaar geweest. De Amstel-skiffeur roeide een impone rende race. Hij leidde van start tot finish en was er halverwege de strijd al zeker van dat hij als toeschouwer de herkansingen zou bijwonen. De Oostberlijner Hill, houder van de Eu ropese titel, won in het zicht van de tribune weliswaar een enkele seconde terug, maar was niet in staat Wie- nese van de overwinning af te hou den. HERSTELD Overtuigend ook was de wijze waarop de combinatie Stokvis-Luy- nenburg de serie won. Ruud Siokvis was geheel hersteld van zijn rugbles sure en bouwde met Luynenburg een voorsprong op die uitgroeide tot drie lengtes. De Nederlanders waren vijf seconden sneller dan de Amerikanen Lawrence-Hoügh en Johnson, de Euro pese kampioenen van Vichy (1967) en de winnaars van de tweede serie. De Triton-vier had in de serie (van de 13 ploegen gingen er 12 over naar de volgende ronde) genoeg aan een derde plaats om de halve finales te bereiken. De voorsprong die de Utrechters in de eerste kilometers hadden veroverd op de Argentijnen, Russen en Mexicanen was voldoende om de tweede plaats achter Oost-Duitsland te behouden. Dat niet alleen de Nederlanders het in de laatste meters moeilijk hadden, bleek overduidelijk toen drie leden van de Oostduitse ploeg moesten worden ondersteund op hun weg naar de kleedkamers. Ook een van de Russen had het te kwaad met zijn maag. DRAMA De race in de dubbel twee werd beheerst door het drama Stu- dach-Bürgin. De Zwitsers, tweemaal Europees kampioen en in 1966 we reldtitelhouder, stortten tegen het De Nederlandse skiffeur Jan Wie- nese bereikte in de derde serie dc eer ste plaats voor de Oostduitsr Miel. Op de foto gaat de vermoeide Nederlander met duidelijke voorsprong door de finish. HOCKEY Groep A: Japan Mexico 2—1: Spanje Oost Duitsland 1—1: West Duitsland België 2—0: \w. Zeeland —India 2—1; Groep B: Austrahe - Kenia 2—0: Frank rijk Maleisië 0—0; Nederland Pakistan 0—6; Groot Britanr.ië —Argentinië 2—0. VOLLEYBAL DAMES: Polen Korea 3—2, Peru Mexico 3—2. Rusland Tsjecho Slowakije 3—1, Japan —VS 3—0. BASKETBAL Groep A: VS Spanje 81—46, Porto Rico Senegal 69—26, Zuldslavië Panama 96—85. Italië - PiiilipptJnen 91—66. Groep B: Brazilië Marokko 98 - 52. Bulgarije Cuba 70—61. Mexico - Zuid Korea 75—62, Rusland Polen 91—50. VOETBAL Groep A: Mexico Columbia 1—0, Frankrijk Guinea 3—1: Groep B: Honga rije San Salvador 4—0: Ghana —Israël 3—5. ATLETIEK 10.000 m: 1 en Olympisch kampioen Naf tali Temu (Kenia) 29 minuten 27.4 sec; 2. Wolde (Ethiopië) 29.27,5 - 3. Gammoedl (Tu nesië) 29.34.2; Martinez (Mexico) 29.35.0. Kwalificatie voor halve finale 100 m he ren: Ramirez Cuba). Green (VS) belden 10.0 sec: Miller (Jamaica). Hines (VS). Pen- der (VS), Bambuck (Fr). Montes (Cuba), Ravelomanantsoa -Madagaskar) allen 10.1, Flgueroal (Cuba), Jerome (Can). Schelter (O-Dld), Kone (Kameroen) en Eggers (O-Dld) allen 10.2, Moreno (Chili), Ijima (Jap) en Fenouil (Fr) allen 10.3. Kwalificatie (00 m horden: Hennige (W-Dld) 49.5. vanderstock (VS) 50,6, Sko- morozov (Rusl) 50,7, Dyrzka (Arg) 49,8, Johnson (VS) 51,3, Cooper (GB) 51.4, Whit ney (VS) 49.0, Schubert (W-Dld) 49,1. Kno- ke (Aust) 49.8, Frlnolll (It) 49,9. Hemery (GB) 50,3, Polrier (Fr 50.5. Tuominen (Fin), 50,6, Songok (Den) 50,6. Sherwood (GB) 50,2. Weistand 'Pol) 50,7 Maldonado (Ven) 51.4. Kwalificatie halve finale 800 m heren: Salsl (Kenia) 1.47.0: Dufeesna (Fr) 1.47.6. Fromm (O-Dld) 1.46.9. Kemper (W-Did) 1.47.0 Adams (W-Dld) 1.48.4. Plachy (Tfjh) 1.48.6, Doubell lAus) 1.47.2. Szordyitowskl (Pol) 1.47.4, Klprugul (Kenia) 1.46.1, Far- rel (VS) 1.47.9, Cropper (GB) 1.47.9, Cayen ne (Trinidad and Toboga) 1.48,2, Kutsjinskl (Rus) 1.47.6. Oulko (Kenia) 1 47.6, Atsjanov CRus) 1.48.4, Dyce (Jam) 1.48.5, Verspringen dames: De twaalf verspringsters die ln de eindstrijd zullen uitkomen zijn: Heidemarle Rosendahl (W-Dld) 6.54 m; Vltorica Vlscopoleanu (Roe) 6.48; Berti Berthelsen (Noo) 6.48; Vl iet Odegwu (Nlg) 6.45; Mlroslava Sarna (Pol) 6.44: Sheila Sherwood (G-Br) 6.42; Willy White (VS) 6.42; Ingrid Becker (W-Dld) 6.40; Barbel Loehncrt (O-Dld) 6.35; Maureen Barton (G-Br) 6.34: fatjana Ta- lisjeva (Rus) 6.30; Martha Watson (VS) 8.30. Kogelstoten. De volgende deelnemers hebben zich voor de finale van het ko gelstoten heren geplaatst: Randy Matson (VS) 20.68 meter; Edouard Goetsjln (Rus) 19.88: Geprge Woods (VS) 19.79; Dieter Hoffman (O-Dld) 19.75; Pierre Colnard (Fra) 19.57; Helnfrled Blrlenbach (W-Dld) 19.43: Dave Maggard (VS) 19.26: Uwe Grabe (O-Dld) 19.15 Vladislav '(omar (Pol) 19.09, Traugott Glockler (W-Dld) ;9.08, Leslie Mills (Nwz) 19.00 en Jeffrey Teale (G-Br) 16.87 meter. GEWICHTHEFFEN Gewichtheffen. Bantamgewicht: 1 en 01 kampioen Mohamed Nasslrl perzlë). 2. kampioen Mohamed Nasslrl (Perzlë), 2. 'Ichaamsgewlcht. ROEIEN Kwal. halve finale vier met stuurman: Oost Duitsland 7.03.60, Nederland 7.08.15, Rusland 7.10.18, Nieuw Zeeland 7.12.19, Roemenie 7.16.56, VS 7.21.39. Italië 7.08.60, Zwitserland 7.10.39, West Duitsland 7.12.04. Kwal. halve fin skiff: West Duitsland 7.45.80. Argentinië 7.49.78, Denemarken 7.51.45 Canada 7.55.88. Nederland (Wienese) 7.44.92, Oost Duitsland 7.47.23. Kwal. halve finale twee met stuurman: Roemenie 8.13.31, West Duitsland 8.19.78, Bulgarije 8.11.13. VS 8.12.48. Oost Duitsland 8.01.82, Italië 8.03.00, Nederland in herkan sing. Kwal. finale vier zonder stuurman: Oost Duitsland 6.54.02, Hongarije 6.44.72. Kwal. dubbel twee halve finale: Bulgarije, Nederland, Oost Duitsland, VS. Roemenie, West Duitsland, Rusland, Tsj Slowakije, Frankrijk. Kwal. finale achten; Nieuw Zeeland en West Duitsland. einde volkomen in elkaar. Hun favo riete boot viel terug naar de vierde en laatste plaats. Bekwaam roeiend finishte Nederland met de favoriete Droog en Van Dis als tweeden. Dat de acht van Nereus de race, waarmee het programma van de eerste Olympische roeidag werd besloten, niet kon winnen stond al bijvoorbaat vast. Nieuw-Zeeland, Oost-Duitsland en Rusland waren te sterk voor de Amsterdamse studen ten. Evenals Van Nes en Susel- beek krijgen zij morgen een nieuwe kans de volgende ronde te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9