SMITH GEEFT NIETS TOE Olympisch succes voor roeiers r^M WÊÈÈSÈSM Commentaren Aardschok in West- Australië JAMIN Het Kwartet SPREUK HET WEER Gesprek met Rhodesië totaal mislukt Voorwaarden van Wilson afgewezen Blanke minderheid houdt de macht MANTELS Tsjechische delegatie in Moskou SPELEN KLEURRIJK GEOPEND Brand (aangestoken) in Brits oorlogsmuseum Hongaar Var ga spoorloos M. L. King-kapel in Amsterdam ZCS glanzende onderzettertjes in etui volle maantjes Nieuwe Leidse Courant ecfeurF. Diemcr ifdredacteur: Dr. E. Dicmcr Maandag 14 oktober 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een naam die te beroemd geworden is, is een zware last. VOLTAIRE ft „Koningin Juliana" in gebruik genomen pagina 5 ft Muziek en meditatie in de popmuziek atém ,Is het niet vreemd? Normaal houdt Bonzo helemaal niet van taart." DE BILT Een diepe depres sie trok gisteren tussen IJsland Schotland naar het oosten. Langs de zuidflank van de depressie ontwikkelde zich daar- oij boven de Noordzee tijdelijk een westerstorm. Aan het front, dat de scheiding vormt tussen koude lucht, waar mee de depressie is gevuld en warmere lucht boven Zuid- Europa vormde zich boven Frankrijk een storing, die er ilaatselijk regen veroorzaakte. De storing veroorzaakte vanmor gen in het zuiden van het land tijdelijk veel bewolking, waaruit plaatselijk enige regen viel. Op de Oceaan nadert inmid dels met grote snelheid een nieuwe storing. DE BILT Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige westelijke vind. Iets koudere nacht. Mor en overdag dezelfde tempera- jren als vandaag. Vooruitzichten voor woensdag: Zon: 20 tot 70 procent. J Min. temp.: van ongeveer nor- /maal 3 graden beneden normaaL I Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. I Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. ;hik D. iten Iet Jeugd in actie voor >ond tegen vloeken DEN HAAG De Bond tegen it vloeken heeft een nationaal ugd offensief georganiseerd, aarin een beroep op jongeren ordt gedaan actie te voeren Dor de bond. Aan 9000 scholen, jeugdverenigin- padvindersclubs en sportclubs n „muurkranten", affiches en plak- aatjes gestuurd die als propagan- materiaal moeten worden gebruikt plakplaatjes en muurkranten zijn doeld om ze aan te brengen in kan- ■en, schoolklassen en auto's. De actie heeft de vorm van een ïdstrijd gekregen. Het is de bedoe- dat in elftallen wordt „geope- erd". Het elftal, dat de beste presta- is boekt, krijgt een vliegreis boven ;en stad of dorp aangeboden, deelnemers moeten van iedere, die estemrning geeft een plakplaatje of Uurkrant op diens auto of raam te len aanbrengen, naam en adres no- •en en deze opsturen naar de bond. De advocaten Zinaida Kamin- skaya en Olga Kalistratova krijgen gelukwensen en bloemen na afloop van het proces tegen Paval Iitninov, mevrouw Daniel en anderen, die werden veroor deeld wegens verstoring van de openbare orde na de bezetting van Tsjechoslowakije. Links Alexander Yesenin-Volpin. de zoon van dichter Sergei Volpin. Voor de grote zwarte meerderheid in Rho desië bestaat geen uitzicht. Wilson en Smith, die gistermorgen samen de kerkdienst bezoch ten op het Britse oorlogsschip Fearless in de haven van Gibraltar, werden het na vier dagen praten in geen enkel opzicht eens. GIBRALTAR De topconferentie over Rhodesië is mislukt. Na een gesprek van vier dagen bereikten de Britse premier Wilson en de premier van het rebellerende Rhodesië geen akkoord. De kleine blanke minderheid in de Britse kolonie blijft de grote zwarte meerderheid overheersen. Premier Ian Smith van het rebelle rende Rhodesië, zou hebben gezegd, dat de concessies in de voorwaarden van Harold Wilson onbeduidend wa ren. Smith zei verder, dat het geen zin had de besprekingen, die vier da gen hebben geduurd en in een voort durende impasse waren, voort te zet ten. Hij zei teleurgesteld te zijn, dat er niet meer was bereikt. De twee regeringsleiders hebben echter een volledige breuk vermeden. Smith krijgt de kans naar Rhodesië terug te keren om het voorstel van Wilson met zijn kabinet te bespre ken. Men verwacht, dat Wilson dit als een teken zal beschouwen. Wilson zal maandag naar Londen terugke ren. Voorgoed In het laatste document, dat Wilson aanbood heeft hij de voorwaarden, voor een oplossing van het conflict aangegeven. Hij drong aan op een HONDERDEN 1 FONKELNIEUWE MODELLEN en PAKJES van eigen ateliers Topklasse in kwaliteit en afwerking van 59,95 tot en met 89,95 <4 Terlenka Regenmantels 49,95 MOSKOU Een Tsjechoslowaakse regeringsdelegatie is vandaag naar Moskou gereisd, waar besprekingen zullen worden gehouden met de Russische leiders. Het zal voorname lijk gaan over legalisering van het verblijf van een aantal Russische troepen in het land. De Tsjechische delegatie staat onder leiding van pre mier Cernik. onverminderd streven naar een meerderheidsregering in Rhodesië en een garantie, dat de nieuwe grondwet zou voorkomen, dat de blanken de rechten van de Afrikanen op een la ter tijdstip zouden terugnemen. Smith heeft vastgehouden aan zijn eis, dat er in de komende honderd jaar geen sprake kan zijn van een meerderheidsregering. Men neemt aan, dat de mislukking van de besprekingen Rhodesië dichter zou brengen bij de apartheidstaat Zuid-Afrika en dat Rhodesië mis schien voorgoed Engeland de rug zal toekeren. Engeland, dat nooit troepen heeft willen sturen naar de kolonie, zou nu haar economische sancties tegen Rhodesië moeten versterken. De eco nomische sancties van het ogenblik veroorzaken al grote moeilijkheden in de Rhodesische economie. Het mislukken van het overleg ver oorzaakte grote teleurstelling in Rho desië. Men heeft genoeg van de eco nomische boycot tegen het land. Al leen de uiterst rechtse vleugel is ge lukkig met de mislukking van het ge sprek. MEXICO-STAD De opening van de Olym pische Spelen werd za terdagavond een kleur rijk schouwspel waar van 80.000 enthousiaste Mexicanen getuige wa ren. De manifestatie had een ordelijk verloop, zowel binnen als buiten het stadion, waar dui zenden militairen en le den van het politie apparaat paraat waren om eventuele ongere geldheden de kop in te drukken. Men behoefde niet in te grijpen. Inmiddels zijn de eerste Olympische wedkampen achter de rug. Het zwarte werelddeel Afrika werd TEMU goud op de 10.000 nieter overtuigend triomfator van de Olympische ouverture. De onbekende Keniaan Temu won de 10.000 meter na een adembenemende race. Hij eiste daarmee de eerste gouden medaille op. Nederland incasseerde vreugde en teleurstelling. Vreugde by de roeiers, die met vier van de zes ploe- gn een ronde verder kwamen, en teleurstelling bij het hockeyteam dat door Pakistan ongenadig werd afge straft (60) en kans op eremetaal als verkeken mag beschouwen. In Mexico werden ook al twee Olympische records gevestigd. De Amerikaan Whitney liep in de derde serie van de 400 meter horden een tijd van 49 secon den rond. Het oude record stond sedert de Spelen van Rome in 1960 op naam van zijp landgenoot Glenn Da- vies. Tijdens de kwalificatiewedstrijden kogelstoten wierp de Amerikaan Randy Matson de kogel 20.68 me ter ver. Hij kwam daarmee 35 centimeter verder dan zijn landgenoot Dallas Long die in Tokio het record op 20.33 meter stelde. LONDEN In het keizerlijke oorlogsmuseum, de schatkamer van Engelands militaire ver leden, heeft vannacht een vrij ernstige brand gewoed, die vrij wel zeker is aangestoken. Scotland Yard heeft in het ge bouw tenminste een brandbom gevonden. Gevreesd wordt dat een aantal reliquieën uit de beide wereldoor logen verloren is gegaan. De bi bliotheek, ter waarde van 2,1 mil joen gulden, kon worden gered. De enorme koperen koepel van het mu seum stortte na een explosie in. Vooral de bovenverdieping is zwaar beschadigd. Toen de brandweer de brand meester was, stond het water in la ger gelegen verdiepingen vele cen timeters hoog. Hoe groot de schade precies is, valt nog niet te zeggen. In 1920 open In het museum, dat in 1920 door koning George VI werd geopend, zijn ook tanks, vliegtuigen, 4.5000 lichte wapens, uniformen uit vele landen, viereneenhalf miljoen foto's en enkele kilometers film onderge- bracth. Het document van de Duitse overgave, dat het museum in sep tember van veldmaarschalk Mont gomery had gekregen, is in ieder geval onbeschadigd gebleven. In de nacht van zaterdag op zon dag woedde al een kleine brandl in het gebouw. Even tevoren was een voorwerp door een raam op de par terre gegooid. 33ste loods gearresteerd AMSTERDAM Met de arrestatie van de IJmuidense loodsen K. S., J. M. van S., L. de B. en A. J. W. zaterdag en zondag is het aantal arrestaties in de loodsenaffaire in middels opgelopen tot drieëndertig. Ook zij worden evan verdacht zich te hebben laten omkopen. Zoals bekend worden de verdach ten weer op vrije voeten gesteld, zo dra zij zijn voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. MEXICO STAD Zoltan Varga, belangrijke troef in het Hongaarse voetbalteam dat in het Olympisch tornooi zijn in Tokio verworven ti tel verdedigt, is verdwenen en nie mand weet waar hy is. Officials van de Hongaarse dele gatie vertelden, dat Varga vrijdag nog op het Hongaarse voetbalhoofd kwartier is geweest, maar dat hij daarna volkomen is verdwenen. AMSTERDAM De hoofdstad krijgt een kerk, die de naam van dr. Martin Luther King draagt. Zaterdag 19 oktober zal deze kerk in een speciale dienst worden geo pend. Het is de nieuwe plaats van samenkomst van de baptisten in Amsterdam-Centrum in de Kerkstraat Hun vorige kerk moest twee jaar geleden op last van de bouwpolitie worden afgebroken. Aan boord van de kruiser Fearless, voor de rede van Gibraltar, hebben premier Wilson van Engeland (links) en premier Smith van Rhodesië (derde van links) giste ren de godsdienstoefening bijge woond, zoals de marine die op zon dag overal ter wereld pleegt te houden. De psalmzingende, maar overigens zo ver van elkaar ver wijderde politici, tussen de scheeps officieren. Zwitsers ambassadeur verongelukt DEN HAAG Sven Stiner, de 58-jarige Zwitserse ambassadeur in ons land, is zaterdagavond bij een verkeersongeluk gedood. Het ongeval gebeurde op de autobaan in de omge ving van Freiburg. De auto botste tegen de midden bermbeveiliging, waarna de ambassa deur en zijn vrouw uit de auto wer den geslingerd. Zijn echtgenote werd met verwondingen naar een zieken huis gebracht. Arnaulfo Arias, de president van Panama in wiens land zaterdag een opstand tegen het 11 dagen oude bewind is ontstaan. Nog hoop TNE BREUK tussen Engeland en Rhodesië is nog niet volledig. Het gesprek te Gibraltar tussen pre mier Wilson en Ian Smith is onder broken, maar er is nog hoop op toe nadering. Nog altyd staan de standpunten dia metraal tegenover elkaar: Rhodesië weigert de Britse eis te aanvaarden dat de ruim 200.000 blanken geleide lijk de macht overdragen aan de vier miljoen niet-bianken. Voordat Smith in Gibraltar was had hy duidelijk gemaakt zulk een over dracht van macht niet tydens zyn le ven en mogelyk zelfs niet de eerste honderd jaar te verwachten. Aangenomen mocht worden, dat deze uitlating behoorde tot de taktische voorbereiding van de conferentie met de Britse premier, die zelf ook mi nima noemde, aan welke Rhodesië moet voldoen. Dat het moeizame overleg niet zon der meer is afgebroken betekent niet, dat de standpunten belangruk zyn veranderd. Dit mocht nauweiyks worden verwacht. Wèl hebben de onderhandelaars het resultaat van hun werk mee naar huis genomen om het nog eens in grotere kring te bestuderen. Dat ook Smith hiertoe bereid was, geeft nog enige hoop. Versterking DR heerst verschil van mening ove: stappen die de Navo moet ne men om het in Europa verstoorde mi litaire evenwicht te herstellen. Voor al de Duitsers hebben overigens om begrypelyke redenen zo hun eigen opvattingen. Nu de Amerikanen weigeren, hun troepen in West-Duitsland te ver sterken, is er de neiging, aan te ne men dat Washington de toestand is Europa niet meer ernstig vindt en dat het daaruit bepaalde conclusies trekt. Men vergeet dan echter, dat het Ame rikaanse besluit juist wèl te maken kan hebben met de ernst van de si tuatie, nl. de mogelykheid, dat ver sterking van de Amerikaanse troe pen in Europa op Moskou een ave rechtse uitwerking zou hebben. Als er iets versterkt moet worden ia het de Navo-organisatie zelf en niet in de eerste plaats haar militaire kracht in Europa. Hoe hechter men zich aaneensluit, hoe kleiner de kans op avonturen als in Tsjechoslowaky* wordt. Stadscentra geïsoleerd PERTH In West-Australië heeft een vrij zware aardbeving vanmor gen grote schade aangericht. In de stad Perth scheurden gebouwen, muren en plafonds bezweken en ruiten vlogen aan scherven. Hon derden mensen renden in paniek uit hun huizen. Tal van stadscentra in de driehoek Albany Kalgoorlie Geralton, een gebied van ongeveer vierdui zend vierkante kilometer, zijn ge- isoleerd doordat de verbindingen zyn verbroken. Ten oosten van Northam is het verkeer geheel gestremd. Een deel van de hoofd verkeersweg is verwoest. De aarbeving, die 24 seconden aanhield, wordt de hevigste in Perth genoemd sinds mensenheugenis. Ze had een kracht van 7 op de schaal van Richter. De seismografen van de univer siteit van Californië registreerden om 4.18 uur Nederlandse tijd de aardbeving. Het epicentrum ligt op 13.700 kilometer ten westen van San Francisco. Ook in Sumatra zou de aardschok aanzienlyke schade heb ben aangericht. (met fijn Indisch motief) morgen voordeel 300 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Ik geef op als i>Qr nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktivtteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. naam: Mijn naam I straat: straat: plaats: - plaats* bat aalt: par kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1