KABINET KAN VOORUIT Vredesplan van Egypte in de VN ESSEN EERST OP MAAN Begrafenis na ongeluk te voet verder JAMIN MAREL HOLS ONAKAT De Gaulle verbiedt fusie Fiat - Citroën Het Kwartet tormdepressie ca: stle furniture bulthuis fVernher von Braun vernacht ijscups Man wilde vrouw van balkon gooien Drie miljoen Britse arbeiders 2:aan staken Z65 glanzende onderzettertjes (met lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leids e Courant jteur: F. Diemer dredacteur: Dr. E. Diemer ;dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 11 oktober 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPREUK Ik geloof dat de beste de- nitie van de mens is: de on- inkbare tweevoeter. DOSTOJEWSKI Geen garantie voor Mexico-tv. Vrouw te weinig achter het stuur tirlb. at is er? Ik verzamel vogelgclui- op mijn bandrecorder." HET WEER >E BILT Na het voorbij- eken van een frontaal sys- m, behorende bij een depres ten westen van Schotland, am het weer vandaag in onze geving onder invloed van een van hogeluchtdruk, die zich r Zuid-Engeland en Noord- nkrijk naar ons land uit- idde. Er kwamen opklaringen ;r terwijl het op de meeste itsen droog bleef, ïtussen is een nieuwe en ac re stormdepressie afkomstig het zeegebied bij de Azoren westen van Ierland aangeko- n. Hij trekt de komende 24 Iin noordelijke richting ver en zal het weer in ons land i beheersen. Er wordt, dan veel wind verwacht met tij— jk regen. ooruitzichten voor zondag: minder dan 40 procent; li temp. 1 tot 4 graden boven imaal; max. temp.: omstreeks <maal; kans op een geheel procent; kans op een droge "ioden van minstens 12 uur: procent. verkrijgbaar in 1 dierenspeciaalzaak hdbewerkte EIKEN meubelen Speciale show Nieuwe Rijn 25 exclusieve interieurs Botermarkt 23 fl MINISTER WITTEVEEN noemde een zekere belas tingverhoging noodzakelijk om het gemeentefonds te saneren. Ook de omzet belasting zal wel omhoog moeten. Hogere tabaks accijns heeft wel bezwaren, maar benzine kan ook niet, want die wordt door de BTW tóch al vier cent per liter duurder DRS. DEN UYL zag vannacht al zijn drie moties in de Tweede Kamer met grote meerderheid verworpen. Ze beoogden verhoging van de ontwik kelingshulp tot 1 pet in 1969; verlaging van de leerlingenschaal op de scholen en een programma van vijf punten over de vermogensverdeling. DRS. SCHMELZER had gisteren meer succes. Zijn pleidooi voor uitstel van de opvoering der jaarlijkse huurverhoging van 4 naar 6 procent ondervond weerklank bij de regering. Er is in elk geval over te praten, zei premier De Jong. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ondanks de indiening van negen moties, waarvan twee werden inge trokken en twee uitgesteld, heeft het kabinet geen grote moeilijkheden gehad orii de al gemene politieke en financiële beschouwingen vanmorgen vroeg succesvol af te sluiten. Zelfs de kritiek van de oppo sitie was in tweede termijn gematigd. Drs. Goudzwaard (a.r.) was weliswaar niet in alle opzichten bevredigd, maar zijn kritische benadering van het begrotingsbeleid en de fi nanciering van de inflatie correctie bleek meer bedoeld als een soort geheugensteuntje aan minister Witteveen dat de ARP dit soort zaken, en voor al een te grote verhoging van de omzetbelasting, met grote aandacht volgt. De heer Den Uyl diende drie mo ties in: over ontwikkelingshulp (1 procent in 1969), over de verlaging van leerlingenschaal voor kleuteron derwijs en lager onderwijs (uit gesteld tot begrotingsbehandeling) en over vermogensverdeling. In deze laatste motie waren vijf punten ver werkt, waaronder invoering spaar loon, investeringsloon en vermo- gensaanwasdeling, geen huurverho ging van 6 procent, een gelijk bedrag voor amtenaren bij verhoging sala rissen en herziening van de be lastingcorrectie in 1970. Al deze mo ties werden met grote meerderheid verworpen, ook omdat op het punt huurverhoging nog overleg met de Kamer zal zijn. Zo verging het ook een motie van de heer Berg (soc.) om voor 1969 5000 woningen meer uit te trekken. De regering heeft geëigende maatregelen in de gesubsidieerde sector toegezegd. De heer Bakker (comm.) trok zijn motie in nadat hij te verstaan had gekregen dat de Nederlandse rege ring alles in het werk zal stellen-om de executie van dr. Soebandrio te voorkomen. Biafra Een motie-De Goede (dem.), die in hield de verhoging van de BTW in 1970 zo gering mogelijk te doen zijn en tevens per 1970 de vermogensbe lasting, successierechten en in komstenbelasting van de allerhoogste inkomens te verhogen, kreeg alleen de steun van de PSP en PPR. Een motie van de heer Jongeling kreeg steun van de PSP de beide Boerengroepen en de liberaal Joekes. De heer Jongeling wilde erkenning Biafra, maar minister-president De Jong had hem er op gewezen dat erkenning juist niet ten goede zou komen van de bevolking van Biafra omdat de enige weg voor voedselver- voer, die via Lagos, zou worden af gesneden. Voor vervolg zie pagina 7 HOOP OP VREDE GESTEGEN NEW YORK/CAIRO/HEBRON De hoop op een regeling van het con flict in het Nabije Oosten is vannacht toegenomen, door verklaringen van de Egyptische president Nasser en zijn minister van buitenlandse zaken Riad. Riad verklaarde in de Algemene Vergadering van de VN dat Israël ein delijk akkoord ging met de resolutie van de Veiligheidsraad. De VN-be- middelaar Jarring moet nu een plan in fasen uitwerken. Egypte zal dat plan zeker aanvaarden. JARRING vrede in fasen Riad diende eerder een Egyp tisch vredesplan in. De bijzon derheden over dat plan zijn niet bekend gemaakt. Over het plan van Israël zei Riad, dat het een nieuw punt bevatte en wel de bereidheid van Israël met Jar ring samen te werken. President Nasser verklaarde In Caïro, ;Ut Egypte ingenonvn zalsrrijn met elke „eervolle, vreedzame rege ling". Kom die regeling er niet, dan zullen ide Arabische landen naar de Minister-president De Jong zorgde gisteren bij de beantwoording van begrotingsvragen weer voor de lichte toets, die na de vele zwaarwichtige betogen weldadig aandeed. Herhaal delijk had de Kamer daar het groot ste plezier om. Hier is zo'n moment, met de camera gericht op een deel van de regeringstafel: de ministers Verïnga en Udink schateren. Alleen minister Luns, op de voorgrond, anders graag voor een grapje te porren, werkte onverdroten door. Alsof hij een dosis strafwerk op tijd klaar moest hebben. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'iil AAP KENNEDY Dr. nher von Braun, het hoofd het ruimtevaartcentrum in ïtsville (VS)gelooft dat de sen al in de komende zo- een bemande vlucht naar naan kunnen uitvoeren. De erikaanse astronauten zul- pas op z'n vroegst in het na- de maan kunnen bereiken. >n Braun zei dit op een pers- erentie in Kaap Kennedy aan vooravond van de lancering de Apollo-7, die vanmiddag vier uur (Nederlandse tijd) plaatshebben. Drie astronau- zouden tien dagen in de ruim- lijven. oor vandaag werd op Kaap nedy regen verwacht. Mocht i regen vergezeld gaan van d, dan was de kans groot dat lancering op het laatste mo lt werd uitgesteld. Morgen dag zal dan vermoedelijk een ede poging worden onderno- i. Von Braun verwachtte niet het zover zal komen, e bemanning van de Apollo-7 aat uit de gezagvoerder, de arige Walter M. Schirra, die oudste van de 52 Amerikaanse MAASSLUIS Bij een au to-botsing op het kruispunt Laan 1940-1945-Mesdaglaan - P. C. Hooft- laan werd een lijkwagen, aan de kop van een uitvaartstoet, woensdagmid dag dermate zwaar beschadigd dat de begrafenis te voet moest worden voortgezet. De botsing ontstond doordat een bestelauto, bestuurd door de 23-jarige Hagenaar A. C. L., bij het oversteken van de Laan 1940-1945 (voor- rangsweg) geen voorrang gaf aan op op deze weg rijdende veewagen, bestuurd door de 40-jarige N. Ver meer uit Maasland. De vee-auto werd enige meters naar rechts gedrukt en kwam met een flinke klap terecht tegen de uit de P. C. Hooftlaan na derende lijkauto, bestuurd door de 45-jarige J. J. L. Fransen uit Naald wijk. Hoewel geen persoonlijke ongeluk ken gebeurden werd de lijkauto zo ernstig beschadigd dat cr niet meer mee gereden kon worden. Met een draagbaar, die de begrafenisbedie naars elders in de stad moesten op halen. werd de tocht naar de be graafplaats te voet voortgezet. De uitvaart ondervond 25 minuten vertraging. De voorzitter van de Amsterdamse studentenvereniging Obas, de heer D. Roesink. is uit protest tegen het nega tieve optreden van zijn eigen vereni ging afgetreden. De Obas is korte tijd geleden opgerich tals tegenhanger van de Asva. VON BRAUN verontrust j ruimtevaarders is, de 38-jarige Donn F. Eisele en de 36-jarige R. Walter Cunningham. Beiden laat- sten maken hun eerste ruimte reis. Voor Schirra, die al negen jaar ruimtevaarder is, is het de derde vlucht lllllllllllllltililllllllllliiillilllllllllllllllllllllilllinilliil'llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllCIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII'tlllllllllllllllllliT-1 morgen voordeel 200 gram van 9S voor 85 niot duur wol heerlijk PARIJS De fusie tussen de Franse autofabriek Ci troën en het Italiaanse con cern Fiat schijnt van de baan te zijn. De Franse regering (president De Gaulle) heeft gisteren het veto uitgespro ken over de aankoop door Fiat van een groot pakket aandelen Citroën. De Franse regering voelt er niet veel voor dat een buitenlandse on derneming een van de be langrijkste fabrieken in han den krijgt. Uit het communiqué, uitgege ven na een kabinetsvergadering, MAASSLUIS De Maassluise po litie heeft de 34-jarige C. K. aange houden. De man wordt ervan ver dacht vorige week donderdag zijn vrouw over de ballustrade van de twaalf meter hoge galerij van zijn woning aan de Mgr. Bekkerslaan te hebben willen duwen. K. zal in Rotterdam voor de offi cier van justitie worden geleid. blijkt dat de mogelijkheid voor samenwerking op technisch ge bied blijft bestaan. Het plan van Fiat (wat goed gekeurd was door de Italiaanse regering) was dertig procent van de aandelen van Citroën in handen te krijgen. Dit moest ge beuren door aandelen te kopen van de bandenfabriek Michelin, die 56 procent van de aandelen Citroën bezit. Michelin zou dan een zo graag gewilde vin ger in de pap van de Italiaanse bandenindustrie verwerven van wege Pirelli's belang bij Fiat). In Parijs overheerste echter de vrees dat het niet bij die der tig procent zou blijven, maar dat Fiat een meerder^e'd^be'^ng in Citroën wilde krijgen. Citroën zou dan in buitenlandse handen zijn en dat is iets wat de Franse regering in geen geval wil. Fiat heeft nog niet gereageerd op het Franse veto. De Italianen streven naar een Europese con centratie om de Amerikaanse concurrentie liet hoofd te kun nen bieden. Er gaan geruchten dat Fiat en Volkswagen nu gaan praten. wapens moeten grijpen „voor de laatste slag". Tegenover de pers heeft Riad ver klaard, dat zijn land, er niet op staat, dat eerst de Israëlische troepen zich uit de bezette gebieden terugtrekken. Cairo wenst een regeling, die door Jarring moet worden uitgewerkt. Het besluit van president Johnson onderhandelingen te beginnen met Israël over de levering van vijftig -Phantomstraaljagers, heeft tot hefti ge reakties geleid in de Arabische hoofdsteden. Inmiddels heeft de politie te He- bron een zeventienjarige Arabier ge arresteerd, die er van wordt verdacht de granaat geworpen te hebben, waarbij gisteren op het kerkhof van de aartsvaders te Hebron 42 biddende joden werden gewond. O LONDEN Het Britse vakverbond van arbeiders in de scheepsbouw en metaalnijverheid heeft een staking aangekondigd, die volgende week vrijdag ingaat. Tot die tijd kan met de regering onderhandeld worden over een nieuwe arbeidsovereen komst. De minister van werkgelegenheid, Barbara Castle, heeft werkgevers en vakbondsleiders reeds voor een gesprek uitgenodigd. Als de werkgevers de eisen van de arbeiders (hoger loon) negeren, zullen drie miljoen arbeiders het werk neerleggen, wat een groot gevaar zou betekenen voor de Britse economie. De Amerikaanse defensiebegro ting voor volgend jaar zal 71,9 mil jard dollar (259 miljard gulden) be dragen. Het bedrag ligt 5,2 miljard gulden lager dan waarom president Johnson had gevraagd. Enorme sortering voordelige auto occasions. WASSENAAR Tel. 0175T-2545 Minder werklozen AL enkele maanden achtereen ver toont het werkloosheidscijfer in ons land een daling. Dit geldt zowel ten opzichte van de voorafgaande maand als vergeleken met de overeenkomende maand van het vorig jaar. Eind september waren er 43.600 mannen werkloos tegen vorige maand 45.900 en vorig jaar 55.500. Telt men de mensen mee, die werk zaam zijn op aanvullende werken of sociale werkvoorzieningsobjecten, dan komt men op dit moment tot een totale arbeidsreserve van 55.400 mannen. Deze teruggang in de werkloosheid is bijzonder verheugend. Hij is te danken aan structuurverbeteringen in verschillende bedrijfstakken, aan enig herstel van de conjunctuur, en aan de activiteiten van de overheid, die vele honderden miljoenen be schikbaar stelde voor het scheppen van werkgelegenheid. Het aantal geregistreerde vacatures bij de arbeidsbureaus voor mannen is nu zelfs hoger dan het aantal mannelijke werklozen. Het aantal vacatures bedraagt 57.100. We zijn dus duidelijk op de goede weg. Dit neemt niet weg, dat een vermindering van het werklozen- cijfer met nog een 25.000 man tot circa 30.000 bijzonder welkom zou zijn. In september 1966 verklaarde minis ter Den Uyl op dat moment wa ren er 31.000 werklozen dat er met de werkgelegenheid geen vuil tje aan de lucht was; de situatie op de arbeidsmarkt gold nog als over spannen. Een vermindering van het werklozencijfer tot circa 30.000 zou dus in de ogen van de socialisten bijzonder bevredigend zijn. Geen aanval T.JET is wat verbazingwekkend, dat ondanks de gunstige ontwik keling van het werkloosheidscijfer de socialistische vakbeweging in haar organen de regering fel blijft beschuldigen van „niets doen" en een „afwachtende houding" aanne men. Men krijgt zo het gevoel, dat het NVV niet eer ophoudt met schreeu wen om meer regeringsmaatregelen dan op het moment, dat zc weer met een overspannen arbeidsmarkt te maken hebben en SER en Stich ting van de Arbeid weer ernstig moeten gaan studeren op de vraag, hoe men tot een beetje ontspanning kan komen. Veelzeggend is overigens, dat bij de politieke debatten in de Tweede Ka mer de heer Den Uyl in eerste in stantie geen grote kritiek geleverd heeft op het werkgelegenheidsbeleid van de regering. Hiertoe is ook wei nig reden aanwezig; bovendien is de heer Den Uyl gelet op het verle den niet de gelukkigste figuur om zich aan zo'n aanval te wagen. Ander systeem TNE provincie met het hoogst aantal werklozen is Limburg: 3,9 pet. van de beroepsbevolking. Maar het opmerkelijke hierbij is, dat verschillende bedrijven in Noord-Limburg op het ogenblik Belgisch personeel werven. In Rotterdam en omgeving schreeu wen de bedrijven om personeel bij de scheepsbouw en in de metaaL Het lijkt erop, dat via bij- en om scholing en bereidheid om elders werk te aanvaarden voor vele werk lozen reeds op dit moment de moge lijkheid bestaat weer ingeschakeld te worden in het produktieproces. Bij de arbeidsbureaus staan niet minder dan 57.000 vacatures geregistreerd. Ook zou een ander beleid van de arbeidsbureaus kunnen bijdragen tot een vermindering van het werkloos heidscijfer. Beschikt men wel over voldoende ge gevens over de - werklozen en kent men dus wel voldoende de mogelijk heden om deze mensen weer aan „passende arbeid" te helpen? De aard van het aanbod en de vraag moeten in onze technisch hoog ont wikkelde samenleving sneller en efficiënter bij elkaar gebracht kun nen worden om tot een optimale werkloosheidsbestrijding te geraken. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloninq voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau *'an dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1