ananne op bodem vooru Jan MayVandaag echt miljonair Biafranen STERK RIJDENDE DEN HERTOG KON NIET MEER LOPEN Zwemster Debby Meyer loopt op krukken Geen einde Op de grond Meer vluchten Primeur Jaarbeursbeker Kindvall op dreef in Stockholm Prins Bernhard en prinses Irene te gast in Mexico Geen 100 m voor Hillie Gankema BEK. DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 Ruim veertig verslaggevers en fotografen verdringen zich rondom de Prins Bern- iard, het chartervliegtuig, dat de eerste vijf verschopppelingen naar Nederland heeft jebracht. Het is zes uur in de avond. De schemering valt over Schiphol. Marianne de Bruin zet ls eerste een ziek Biafraans kind op Europese bodem. Bij het de trap afgaan, met een tt een deken gehuld Biafraantje in de armen, knippert ze even met de ogen tegen het elle blitzlicht van de fotografen. knipperde even met de ogen [Later, in de perskamer, vertelt |d ik hele ienn.h-da eDhd ea jarianne me: „Zoveel drukte d ik helemaal niet verwacht, eerst vond ik het wat over- feven. Toch geloof ik dat publi- (eit in het belang van de kin- ren is. Ik ben ervan overtuigd t er nog veel meer naar Ne- jrland moeten komen". jAls Marianne dit zegt, denk ik Iwillekeurig aan het interview, t ik 26 juli had met mr. G. E. n Walsum, voorzitter van de chting Vluchtelingenhulp afra. Bij zei toen: „Volgens een rap- rt van de Unicef sterven er da- ij ks 3000 mensen." Het is nu iktober: vijf, vijf uitgemergel- Biafraantjes mogen minis- Polak was welwillend Ne land binnen. r Iet zijn twee jongens en drie |isjes. In leeftijd variëren ze van tot dertien jaar. De oudste jon- Emanuël, lijdt aan pleuritis. De |ere vier zijn ernstig ondervoed, namen van de meisjes zijn Victo- jgen heet Udo. Fidelia en Margareth. De tweede |gen heet Udo. i|p ide persconferentie tracht Abi than eerst de achternamen te spel- een poging die al gauw wordt itaakt wegens de gecompliceerd- d van dc namen. lij begint te praten over de Stand in Biafra: „Wie denkt dat de 'log gauw afgelopen zal zijn, heeft bij het verkeerde eind. Volgens jekwoe, de leider van de Biaf- pse militairen, zijn nieuwe wa- aangekomen. en zal nog deze een hevig offensief opluchting Si a i a I ibi Nathan trof in het ziekenhuis tuahia, waar hij drie van de vijf Beren vandaan haalde, meer dan zieken aan, terwijl er maar 180 ANGLlden waren. Ze lagen overal spreid op de grond en in de gan- De toestand werd nog verergerd een groot gebrek aan verple- personeel. larianne over Abi Nathan: „Een mens, die het werkelijk goed t. Aan boord bemoeide hij zich tmaal met de kinderen". Ze gt een button op de revers „Keep 'ra alive" („Houdt Biafra in le- en vertelt dit van Abi Nathan lebben gehad. Tjdet is haar opgevallen dat de kin ken bij het begin van de vlucht stil apathisch waren. „Later huilden Dmdat ze naar het toilet moesten, at dat zijn ze daar niet gewend; *r na een poosje ging een jongetje naar het toilet. Erg leuk van zo'n d van acht jaar." je. Fijn een N gels irtver. tvoerlnfjj; ieel EUJ \GEl Voorzitter J. de Hoop, directeur van een NV in Huizen, twijfelt niet aan het succes van de kers verse stichting. „In de verwach ting dat er nog meer kinderen zullen volgen, hebben wij ook in andere ziekenhuizen reeds bed den laten reserveren". Het gironummer van de Stich ting Luchtbrug Biafra te Am sterdam is 200100. Een gironum mer voor verontruste mensen. Marianne de Bruin, een 21-jarig meisje uit Voorburg, werkt nog maar een half jaar als stewardess bij Transavia („leuk werk, het trekt me erg aan met mensen om te gaan; 't is afwisselend en vreselijk leuk om gastvrouw te zijn"). Gisteren ontfermde zij zich als - eerste stewardess over Biafraanse kinderen, die Europa na maanden verontrusting naar betere omstandigheden heeft laten vliegen. En Nederland had de primeur, een wat wrange primeur. Abi Nathan, de Israëlische piloot, die met zijn eenmanshulp aan lijdend Biafra al maanden lang de eens windmolens bevechtende Don Qui- chot met vliegtuigen probeert te overtroeven, haalde ze naar Sao Tomé. De chartermaatschappij Transavia laat haar toestellen goederen ,naar Sao Tomé vervoeren. Op de terugweg wordt nu de lege ruimte benut om Biafraanse kinderen mee te nemen naar ons land. (Vervolg van pag. 1) De stichting heeft zich tegenover de overheid voor het opvangen van de kinderen in Nederland garant moeten stellen met 10.000 gulden per kind. De vergunningen werden door de overheid verleend aan een andere stichting: Terre des Hommes. Voor waarde was evenwel dat de kinderen niet ten laste van de staat zullen komen. De hulp, die de stichting in samen werking met Abi Nathan poogt te verlenen, beschouwt ze als een drup pel op de gloeiende plaat, maar: „Al zou door onze inspanning slechts een kind van de dood worden gered, dan nog zou deze daarmee ten volle ge rechtvaardigd zijn." Oproep „Vvij beogen echter vele tientallen slachtoffers naar Nederland te halen en wij hopen, dat ons voorbeeld tot navolging in andere Europese en Amerikaanse landen zal leiden." Voor vervoer en verpleging van de kinderen is veel geld nodig. De stich ting doet daarom een beroep op het Nederlandse volk financiële steun te geven. Het gironummer is 200100 ten name van de Stichting Luchtbrug Bi afra te Amsterdam. iar directeur, de heer J. N. Block, it binnen. „Ben je moe" *a. ik ben bekaf." heer Block vertelt aan te nemen er nog meer vluchten met Biaf- Ose kinderen naar Nederland zul- volgen. Maar dat hangt ook af de mogelijkheden van de Stich- Luchtbrug Biafra 'laandag passeerde de acte van op- 'ting van de stichting; gisteren 'en de eerste kinderen hier. Het «Pfatief van enkele zaken.ieden ift snel vrucht gedragen. TV^laar om nog meer kinderen te Hj nnen verplegen tot ze genezen ar hun land kunnen worden fuggebracht, is geld nodig. KAMERLID VRAAGT TOELATING GRIEKSE DICHTER DEN HAAG Het kamerlid Vis ser (D'66) vraagt minister-president P. de Jong de Griekse dichter Ritsos in ons land toe te laten. Ritsos is door de junta gevangen gezet. Hij zou momenteel zwaar ernstig ziek in een ziekenhuis bij Athene verblijven. publiciteit in belang van kinderen Een vreemde sprong van de Nederlandse tienkamper Ed de Noorlander tijdens een training op het Olympische oefencentrum in Mexico. ME*ICO-STAD Fedor den Hertog probeerde weer meelq te wekken na de laatste pre-Olym- pische wegwedstrijd, waarin hij een verdienstelijke tiende plaats had veroverd. „Ik kan niet meer lopen", steunde de ranke cou- Soigneur Sjeng Collard, die achter op de motor de 180 km lange koers over een zwaar parcours had ge volgd, werd kwaad: „Je hebt fan tastisch gereden. Wat denk je dan wel te kunnen wanneer je echt goed zou rijden. Je bent er weer hele maal". „Zo kan hij niets en zo is hij weer een van de besten", bracht Klaas Balk in het midden. En hij had nog niet eens gezien wat Fedor on derweg allemaal had gedaan. Hoe de Jaarbeursstedenbeker gespeeld. De uitslagen zijn: BK Odense 09 (Denemar ken) Hannover 96 (W-Dults land) 0—1 (00), Hannover plaatste zich voor de tweede ronde. Academica Colmbra (Port) Lyon (Fr) 10. Lyon bij lotLng in twee de ronde. München I860 (W Did) Legia Warschau (Polen) 2—3 (2—1). De Polen plaatsten zich voor de tweede ronde. Ltn- fleld (Ierland) Vlttorta Setubal (Portu gal) 1—3 (1—3). Setubal plaatste zich voor de achtste finales. Panathlnaikos Athene (Griekenland) Daring Brussel (België) 2—0 (0—0). Juventus (It) Lausanne Sports (Zwits) 2—0 (1—0). Juventus piaatste zich voor de tweede ronde. „Hard op de hardboard deur slaan! Miljonairs slapen meestal om deze tijd". Dat zei de buur man in plat Amsterdams, gister middag om twee uur. Ik had eerst tegen een paar deuren geduwd, en erg lang op de bel gedrukt. Het op de deur slaan had meer effect. Toch sliep de miljonair niet; z'n vrouw wel. Ze werd wakker en riep naar beneden dat haar man even weg was. Cheque Later vertelt de heer Jan May jr., dat hij en zijn vrouw samen de zaak het onder eters vermaarde La Ca ve Internationale aan de Herengracht 561 met tot diep in de nacht wer ken nog vermaarder proberen te ma ken, en daarom 's morgens slapen. Maar het echtpaar May hoopt nu vurig dat drieëneenhalf miljoen gulden hun lasten wat zullen gaan verlichten. De heer May maakte 8 augustus twee diners klaar voor een Amerikaanse mevrouw, die hij zich nog nauwelijks kan herinneren. JAN MAY leve de cheque! O/ is hei een grapje Wel herinnert hij zich dat ze een cheque van een miljoen dollar achter liet. „Ze betaalde gewoon de maal tijd, maar na sluitingstijd vonden we bij het opruimen die cheque, uit geschreven op La Cave Internatio nale. Er was bijgeschreven: „For your delightful dinners" (Voor uw heerlijke diners). Koken hobby Nu is dit een zaak waar enorm veel Amerikanen komen. Ik heb ook stu dentenmaaltijden voor 1,65 en bij de diners geef ik vier soorten groen te. Er is hier kaarslicht en gitaarmu ziek dat geeft een beetje romantische sfeer en dat vinden die Amerikanen heerlijk. Ik vind het ook fijn als de mensen zeggen, dat het lekker heeft gesmaakt. Koken is mijn hobby: ik ben overal kok geweest. Ik heb zo'n beetje rondgezworven: in Australië, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen en ik ben kok geweest op de Oranje. Ik kan dus wel koken en vind het geweldig als de mensen genieten van het eten. We krijgen ook veel post van Amerikanen, en andere buiten landers, die het bij ons naar hun zin hebbep gehad. Maar dit is natuurlijk stom mesjokke. Ik kan het eigenlijk nog niet geloven." Onderzoek Toch heeft de Amro-bank de heer May gezegd dat de cheque in orde is. De Century-bank in Los Angeles bestaat en de naam van de mevrouw, Ruth R. Kranhause uit Beverly Hills in Californië heeft een goede klank. Alleen wordt nu onderzocht of ze een tegoed heeft, groot genoeg om de heer May een miljoen dollar te schenken. Vandaag gaat hij informeren bij de Amro-bank of hij zich nu inderdaad miljonair mag noemen. „Donderdags ga ik toch altijd naar de bank, maar ik denk nog steeds aan een grapje. Kijk eens. ik ben niet zo gewend met miljonairs om te gaan." Broodnuchter Zijn vrouw: „Ik ben broodnuchter, ik moet het eerst nog zien". Als een neef, die ook aanwezig is, voorzichtig de veronderstelling oppert, dat de Amerikaanse mevrouw wel eens spijt zou Iciinnen hebben gekregen, en te rug kan krabbelen, ze»! ze: „Het moet me wel gegund zijn, ander ho"*- 1'- b"' n'et!" En als het haar en haar man ge gund is, en ze de ruim drie miljoen gulden nog krijgen ook? Dan gaan we de zaak verbouwen en lekker met vakantie, want dat zijn we in drie jaar niet geweest." Zwaar onweer boven Olympisch dorp MEXICO-STAD De omgeving van het Olympisch dorp werd woensdagavond voor de tweede keer in deze week geteisterd door een he vig onweer, gepaard met ongekend zware regenbuien. In het perscen trum moesten tientallen journalisten hun werkvertrekken ijlings verlaten, omdat het water door de daken heen drong en in stromen op schrijfmachi nes. telextoestellen en andere appa ratuur terechtkwam. De verlichting ging uit en aan. In het Olympisch dorp kwamen de wegen diep onder water te staan zodat de stromen atleten het was juist etenstijd langs „smokkelpaad- jes" de restaurants moesten bereiken. MEXICO-STAD Aan het Olympische waterpolotornool zal worden deelgenomen door vijftien inplaats van zestien ploegen. Australië heeft geen toestemming gekre gen mee te doen Dit land kwalificeerde I zich weliswaar reeds anderhalf Jaar gele den als winnaar van de Azlatisch-Austra- I llsche zone. maar het Australisch Olym pisch comité weigerde de ploeg officieel in te schrijven. STOCKHOLM Het Zweedse elf tal heeft woensdagavond op overdui delijke wijze de eerste punten be haald voor de kwalificatieronden van het tornooi om het wereldkampi oenschap voetbal. In Stockholm bleef Zweden het Noorse elftal met 50 de baas. De 38.000 toeschouwers in het Rasunda-Stadion te Stockholm kon den driemaal jubelen bij treffers van de Feijenoorder Ove Kindvall, die voor deze wedstrijd was „uitge leend." Den Hertog van het begin af in de vuurlinie had gestreden, vaak de ziel was van een vluchtpoging en tenslot te in de 40 km lange klim na het keerpunt in Cuautla naar Amecame- ca in zijn eentje het gat naar de beslissende kopgroep overbrugde. Dat hij in de slotfase er niet in slaagde een definitieve demarrage te plaatsen was de enige schaduw over dit geslaagde heroptreden van de man, die nauwelijks enkele dagen geleden een vaste patiënt van de ziekenboeg leek te worden. Niet alleen Maar Den Hertog stond in die te leurstelling niet alleen. Want het puikje van de Europese en La tijns-Amerikaanse wielrennerij werd verrast door de totaal onbekende Sa- turniao Rustrian uit Guatemala, wiens slotdemarrage onweerstaan baar was. „Geen wonder. Die man heeft de laatste tien kilometer alleen maar zitten slikken", beschuldgde Sjen Collard. Of hij gelijk heeft zal nooit aan het licht komen want con trole op doping komt pas in de offi ciële wedstrijden. Naarmate de klim in de bergrit zwaarder werd kwamen de zwakke ren meer in moeilijkheden. Er vorm de zich een kopgroep, waarbij zich als laatste Fedor den Hertog in een machtige rush voegde. Voor Pijnen en Zoetemelk werden de koplopers onbereikbaar. Na 110 km waren deze twee teruggevallen in de achtervol gende hoofdmacht, die op 1 minuut 10 seconden van de leiders voor een hopeloze taak stond. Want voorin marcheerden de zaken opperbest, vooral nadat de wispelturige Paren- teau en de Italiaan Conti waren ge lost en daardoor rust kwam in het groepje. Wie de volgers ook als winnaar tipten, zeker niet Rustrian, Favorie ten waren de Belgische sprinter An dree Dierickx. Fedor den Hertog indien hij er in zou slagen alleen weg te komen en de Spanjaard Au- gustin Tamames. Misschien is het outsiderschap de donkere knaap uit Guatemala behulpzaam geweest toen hij zijn aanval inzette. Wellicht heb ben de Euronese grootmachten, bij wie de Zweed Curt Soederlund een zeer opvallende rol speelde, zijn krachten onderschat. Het was in ie der geval te laat toen zij zich rea liseerden wat er gebeurd was. Rus- tri^ri was en bleef weg, onbereikbaar ook voor Tamames, die nog een halve minuut op ziin vluchtmakkers uit liep. Verheugend voor de Nederlandse ploeg, die dinsdag het goud van To kio in de 100 km od de wee moet verdedigen, was het optreden van René Pijnen, wiens gezondheid een dag tevoren nog zoveel zorgen baar de. Pijnen, die 6,5 minuut na Rus trian de spurt van de grote groep won, zei wel. dat hij nog niet zo goed reed. Hij vertelde dat hij in de klim had moeten lossen omdat hij niet de juiste versnell'ng had kunnen draai en. In de hoofdmacht eindigden ook Harrie Jansen. Jan Krekels en Joop Zoetemelk, die ondanks darmstoor nissen bij was eebleven. Alleen Leen de Groot viel uit de toon. Hij kwam met een achterstand van 18 minuten binnen en mag er nauwelijks op re kenen straks in de Olvmpische wedstrijden aan bod te komen. MEXICO STAD Prins Bernhard en Prinses Irene hebben woensdag rond het middaguur een bezoek ge bracht aan het Olympisch dorp. In hun gezelschap bevonden zich de Ne derlandse ambassadeur in Mexico, mr. S. Baron van Heemstra, en mevrouw Van Heemstra. Het gezelschap werd rondgeleid door de chef de mission van de Nederlandse ploeg, de heer A. J. H. Dokkum, die bovendien ver scheidene officials en leden van de ploeg aan de prins en prinses voor stelde. In de Nederlandse flat bezocht Prins Bernhard het medisch centrum en onderhield hij zich met leden van de hockey- en kanoploeg, wier kamers hij tijdens zijn rondgang door het ge bouw bezichtigde. Prinses Irene be zocht in die tijd de kamers van de Nederlandse dames en sprak daar ook met de leidsters en de atletes. Er volg de ook nog een kort bezoek aan het achter het Olympisch dorp gelegen perscentrum. MEXICO-STAD Hillie Ganke ma, zal in Mexico-Stad waarschijn lijk niet in de baan komen. Chef d'equipe Jo Moerman had de afgelopen dagen nog geprobeerd Hil lie Gankema's inschrijving op de 100 meter geaccepteerd te krijgen. Woensdagavond viel echter de beslis sing. De IAAF heeft de aanmelding afgewezen, omdat de Drentse niet aan de limiet van 11.6 seconden heeft voldaan. De enige mogelijkheid dat Hillie nog in de Olympische baan komt, is wanneer ten van de loopsters van de estafetteploeg geblesseerd raakt. Piet v. d. Kruk als veertiende geplaatst MEXICO-STAD De Neder landse zwaargewicht-kampioen Piet van der Kruk is op de Olympische ranglijst van gewicht- heffers als veertiende geplaatst. De Delftenaar is ingedeeld in groep A. In deze groep zijn de „zwakkeren" geplaatst die op 19 oktober mogen proberen hun persoonlijke records scherper te stellen. „Als ik een beetje geluk heb kom ik tot 500 kg en wordt dan hooguit twaalfde", zei Van der Kruk. „Die knapen hier zijn wel wat gewend. De Amerikanen spelen met 200 kg alsof het een veertje is. Maar ik ben nu fijn uitgerust en heb wekenlang ach tereen kunnen trainen. Dat is voor mij een gunstige omstandig heid". Favoriete verstuikte enkel De uitslagen van de wedstrijden, die woensdag zijn gespeeld ln de eerste league van de Engelse voetbalcompetitie, lulden: Leicester City Wolverhampton Wander ers 2-0. Manchester City Arsenal l-l Sheffield Wednesdav Chelsea 1-t, Stoke City - Southampton 1-0, Sunderland - Leeds United 0-1, Tottenham Hotspur Manchester United 2-2, Westbromwich Al bion Coventry City 4-1. MEXICO-STAD Debbie Meyer, de groot ste onder de groten van de Amerikaanse dames zwemploeg, hinkt op krukken door het Olym pisch dorp. Is de favo riete voor dc 200, 400 en 800 meter vrije slag al vóór het begin van (le Olympische wedstrijden uitgeschakeld? Het lijkt erger dan het ls. Blonde Debbie, op vijf tienjarige leeftijd in staat op de langere afstanden elke tegenstandster in Amerika of daarhuiter '•en ach'erstand van vele lengten te bezorgen, ver stuikte dinsdagmiddag bij een wandeling haar enkel. De medische com missie van de Amerika nen trad onmiddellijk on vervaard op. Het komt tenslotte niet elke dag voor. dat zo'n beroemdheid op het spreekuur verschijnt. Er werd onmiddellijk een gl inzend paar alumi- nium-krukken tevoor schijn gehaald en sinds dien loopt Debbie Meyer rond als levend symbool van de waakzaamheid van de Amerikaanse art sen. Dat heeft natuuHiik enip op.'iip gphaa*"d ir het. karnn van de con currentie er haar trainer Norman Chavor, die te vens leider is van de da mes-afvaardiging. heeft verklaard, dat het minder erg is dan het lijkt. „Ze heeft alleen pijn bij het lopen, maar kan wel zwemmen. Voor het be gin van de spelen zal ze volkomen hersteld zijn", zei hij. Debbie Meyer zelf kon al de drukte rond haar oersoontje maar matig waarderen Ze had bo vendien pijn. „Ja, ik heb vanmorgen wel weer ge traind. maar fijn ging het niet. Vooral bij het 'ceren deed het pijn", ""•at waren zo ongeveer 'e enige zinnen, die de ••erzamelde journalisten san de Amerikaanse kon den ontlokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9