JJZZELHOEK Frits van der Poel kreeg op staande voet ontslag Talentenjacht doel van de nu test AMADEUS „Ik kan het niet begrijpen Rocleo in nieuwe vorm VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door John Knittel Lappie Loep en de pruikebollen Smidje Verholen en de Knap-Mutator DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 brandpunt gaf zwart beeld y»n on*e radio- en tv-redactie) LVERSUM Aan het begin van Brandpuntuitzending op Neder- I 2 kwam gisteravond Aad van Heuvel in beeld. Hij releveerde l>ericht over het ontslag van Frits if der Poel en zei dat de Brand- •dactie zich niet wil uitlaten de kwestie, maar haar collega vie zij zo prettig heeft samenge- een goede toekomst toewenst. viel het scherm tien se- i danker. Maar van KRO-zij- laastte men zich ons te verzeke- j,,dat dit niets 'had te betekenen, ras toevallig even storing bij het (lieten van filmbeeld". Hoofdre- Jacques Grijpink had zelfs 'oren al gezegd, dat Brandpunt haal niets aan de gebeurtenis fdoen. Zo'n toevalligheid kan r verluidt zou de vakbond Mer- waarvan Frits van der Poel lurnalist geen lid is, zich toch ij het ontslag bemoeien en de directie rekenschap daarvan tussen ging gisteravond in een I tussen Hilversum en Baarn het (-personeelsfeest lustig door met f en bonte avond na een wel- agde rally. Een redelijk deel van eatieve staf was vertegenwoor- Ook de heer Van Doorn was elk jaar enige tijd aanwezig. heeft een grammofoon. Dus? platenbon is altijd raak! hm i swoor tl puzzel zonder zwart rizontaal: 1. staartster - vlies. 2. - vette vloeistof - 3. otitvangka- -tijding. 4. deel van een boom - lette lijn - bekende afkorting. 5. t - meisjesnaam - opschik. 6. trig dier - plaats in Gelderl. 7. l in Utrecht - tnorsdoekje. 8. ler - ontkenning (Eng) - voeg- p. 9. deel van een boom - een- i rijschool (afk.). rticaal: 1. slot - atmosfeer (afk.) tindeling - ontkenning (Eng.) - in N.Brab. 3. zuivelprodukt - aam. 4. ontzaglijk - einde. 5. |de afkorting - voorzetsel - figuur. 6. vrucht - zuster. 7. (ken - onbep. voornaamw. 8. Ier- kant van een stroom. 9. stad in land - speer. ■ing vorige puzzel 1. stelt, 5. klank, 10. Leda, 12. 13. on, 14. slaag, 17. el, 18. ets, an, 21. Ate, 22. pa, 24. dn, 25. 26. Rika, 28. ra, 30. Ee, 32. oot, al, 36. rog, 38. re, 39. enter, 41. elan, 44. Esla, 46. lente. 47. t.: 1. sloep, 2. tent, 3. ed, 4. las, 7. al, 8. niet, 9. kelen, 11. paar, 16. An, !9. sport, 21. anker, 23. 14 die, 27. morel, 29. pats, 31. 33. oele, 34. An, 35. Ie, 37. oele, 40. ree, 43. An, 45. se. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO heeft gistermiddag Brandpunt- redacteur Frits van der Poel op staande voet ontslagen. Reden: ernstig verzuim in het doen van verplichte mededelingen over programma-onderdelen voor de uitzending die jL maandag avond onder de titel „Frits van der Poel" op het 6cherm kwam. Het noemen van de reden was het enige commentaar, dat voor zitter mr. H. W. van Doorn wil de geven. Van der Poel zelf was wel tot praten geneigd: „Maar ik kan niet veel zeggen. Ik heb ook geen reden, de KRO te bekladden, ik vind het onvoorstelbaar dat dit is gebeurd, ik kan het niet be grijpen." Op het moment dat wij met hem spraken was het ontslag hem kort tevoren aangezegd. Hij vertoonde geen spoor van hevige verontwaardi ging, barstte ook niet los in veronge lijkte scheldpartijen (zoals maar al te dikwijls voorkomt bij omroepconflic- ten) en had plotseling alle bravoure en arrogantie verloren. Hij *ras een geslagen man, die de klap nog nau welijks had verwerkt Telkens herhaalde hij: „Ik kan het niet begrijpen." En: „Er moet iets anders achter zitten, maar ik kan niet bedenken, wat. Ja, ik heb giste ren en vandaag herhaalde malen met de voorzitter gesproken. Het ging he lemaal niet heftig, er was kortslui ting. Ik voelde meteen, dat dit het eind was en nu ik het weet is het haast een soort opluchting." „Dat een programmamaker, die een bepaalde vrijheid geniet, er op staan de voet uitgegooid wordt omdat hij één keer uitglijdt, dat wil er bij mij niet in. Dat filmpje uit Utrecht had ik waarschijnlijk toch weggegooid en Uie andere dingen, dat waren mopjes. Ik kan daar niet zo zwaar aan tillen." „Wat ik nu ga doen? Ik weet het niet. Ik heb wel zoveel vertrouwen in de KRO dat ik niet met mijn gezin zal hoeven te verhongeren. Dat aan bod van de VARA? Nee, dat geldt natuurlijk niet meer. Dat heb ik ver leden jaar in overleg met de heer Van Doorn afgeslagen. Ik heb toen gekozen voor de KRO, maar wel wat meer vrijheid bedongen. Daarop kreeg ik die praat-uitzending. Ik zei nog tegen de heer Van Doorn: moet ik dan met elk ideetje bij u op de stoep komen staan? En hij zei: wel nee, je weet wel dat ik niet zo lastig ben. Goed, nu ben ik mis geweest. Ja, daarvoor verwachtte ik wel moeilijk heden, maar geen ontslag." Ik weet niet waar hij van houdt. Een platenbon is altijd raak! v.*. 4.25 norgen jarig en woont ver weg. ilatenbon is altijd raak! Voetangels angels en klemmen zit en ook een raadslid die niet allemaal kan onder scheiden, bleek wel uit de eerste Wet-strijd, opgezet door het Inbur- geren-team, waarin vroede vaderen van Rotterdam en Amsterdam tegen elkaar uitkwamen. Op geestige wijze stelde drs. Herman van Run min of meer eenvoudig lijkende vragen om trent rechten en plichten van bur gers, terwijl men in de huiskamer toch genoeg tijd kreeg om mee te doen. Een groep van 600 Nederlanders boven 15 jaar was tevoren al door het bureau Intromart ondervraagd en zij schoten dikwijls raker dan de raadsleden. Niemand behoefde zich echter te schamen indien hij of zij antwoorden miste, er viel dan ten minste iets te leren. Rotterdam bracht het er beter af dan Amsterdam, hoewel de gemid delde percentages juiste woorden niet hoger reikte dan resp. 31 en 29 pro cent, zodat geen van beide groepen het predikaat „goed" verkregen en beide het moesten stellen met „rede lijk". Een aardige uitzending. „Ja, ik vind het erg, dal ik uit Brandpunt ga. Het was een fijn team om in te werken. En wat ik nu ga doen? Vergeet niet, dat ik zes jaar lang het gezicht van de KRO heb helpen maken. Dan wil niet iedereen je zomaar hebben, hoor. Dan heb je je persoonlijkheid en je overtuiging getoond. Ik ben een stuk KRO ge weest en graag ook." „Voor mij is eigenlijk het zwaarste probleem: hoe moet je nu verdergaan als programmamaker? Hoe weinig vrijheid en eigen verantwoordelijk heid heb je eigenlijk? Moeten we misschien naar het Engelse of het Amerikaanse systeem, waar de mensen zich zo duur verkopen, dat het niet geeft of ze er eens uitgegooid worden?" „Neen, een terug is niet meer mo gelijk. Daarvoor bestaat geen basis meer. Of de heer Van Doorn zou in eens helemaal moeten omzwaaien. Daarin geloof ik niet Maar ik kan j nog altijd niet begrijpen dat dit heeft kunnen gebeuren". „Meer heb ik niet te zeggen. Van mij zal je geen interviews met trap pen tegen de KRO lezen. Ik heb niets tegen de KRO, ik heb er fijn gewerkt. Ik vind het vreselijk jam mer, dat ik er opeens weg moet." „Natuurlijk zijn er collega's die het niet eens zijn met het gebeurde. Dat hebben ze immers al laten blijken? Maar daar houd ik me verder buiten. Nee, daarover zeg ik niets." De KRO-leiding benadert de zaken iets anders dan Frits zelf doet: zij meent dat integratie van dergelijke „moppen" zoals die voor maandag avond waren voorbereid in het be doelde programma bepaald niet thuishoorden en bovendien op zich zelf geen pas gaven. Van der Poel had dit kunnen weten. Zij neemt ook niet aan, dat per ongeluk juist deze items niet ter kennis van de leiding waren gebracht en dan komt de hele zaak in een ander licht te staan. FRITS VAN DER POEL vreselijk jammer Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken. Een platenbon is altijd raak! (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Rodeo keert van avond terug in het NCRV-televisie- programma, maar in gewijzigde vorm. Nu niet meer een kans voor iedereen om eens in het zadel te wip pen: dat genoegen valt te beurt aan van tevoren geteste amateurs. De jury wordt gevormd door muzi kaal-deskundigen. die al of niet di rect met de commercie hebben te maken en dus andere maatstaven aanleggen: Rodeo wordt nu talenten jacht en krijgt daarmee een nieuw, niet minder aantrekkelijk karakter. Hierdoor krijgt het kijkpubliek minder te maken met dappere pro- beerders(sters) die nog nergens aan toe zijn en na enkele minuten door het hinnikend paard worden afge worpen. Die snelle afwijzing gebeurt nu al bij de voor-selectie, want nog steeds mag iedere amateur zich ko men melden. Niettemin blijft het een rodeo en wie dus niet al te vast in 't zadel zit gaat er onherroepelijk toch nog vlug af. De jury gaat andere maatstaven aanleggen. Maakten tv-critici twee seizoenen lang uit hoe lang optreden voor de camera's bleef boeien, nu wordt er aan de handles getrokken in verband met technische en artistieke bekwaamheid plus beloften voor de toekomst, die de gegadigde ten toonspreidt. Ten overvloede worden daarbij nog punten toegekend. In de jury hebben zitting de im presario's Annie de Reuver en Lou van Rees, Piet Beishuizen, directeur Commissie Collectieve Grammofoon platen Campagne en de musici Cor Lemaire en Louis van Dijk. Presentator van het programma is niet meer Pim Jacobs, maar Barend Barendse, U weet wel, de man van de wielerwedstrijd-verslagen. Hij speelde ook een rol in de presentatie van NCRV's Zeskamp. De NCRV gaat nu met Rodeo op reis, het hele land door. Zo meent zij tki.e\ isie vwuom) de Olympische Spelen in progr. Mexico. 21.25 Volksconcert: De Filharmonie van Antwerpen. 21.50 Première. 22.25 Nieuws. de problemen 1 t.,r,um I. .02 m.: «CRO: I Nieuws en weerpraatje. STER: 18.56 Reclame. NTS: I Actualiteiten. 19.05 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re- liws uit de protestants clame. ^AVRO^ 19.06 In kleur: PI Julia, TV-feulU. 19.50 Sportpa- telljke organisaties. 19.20 norama. STER: 1956 Reclame, (lek van Het Leger des NTS gr. 20.00 Journ. STER: 20.16 Lichte Reclame. AVRO: 20.20 AVRO's Televlzler. 20.50 Houden van, TV-spel. 22.05 Info: Advies- en detective hoorspel. 20.20 informatierubriek. NTS: 22.30 - Steravond* gevar. 22.35 Journaal. 23.00 - 23.30 Te- Lichte leac: R'Jk eens wat lk ze8 <les 21.35 Stereo: m. muz. 21.50 Kerkorgel- I (opn.);. 22.20 Avondo- flenking. 22.30 Nieuws. 22.38 lementair dagoverzicht. 3, herh.). Nederland II: NTS kleur: De fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19 00 Journaal. 19.03 Scala, een I Licht gevar. muzlekprogr. informatief progr. 20.00 Journ. I - 24 nn STER: 20.16 Reclame. NCRV: 24.00 Nieuws. 20 20 R0deo: jong talent in de lichte muze. 21.05 Hier en Nu: llversum II, 298 m.: AVRO: Actuallteltenrubr. 21.30 Zang comm. 16.1 f Nieuws. 18.16 Radiojourn. met instrumentale begeleiding: pole-ork. P Uitzending van de VVD. Franse chansons (herh.). 22.05 Pop-show. Stereo: Licht lnstrumen- Dagboek van Rembrandt. 17.45 Act. I ensemble. 18.50 Gesproken IKOR CVK: 22.10 Progr. MU. Kapel. H. 18.55 Voor de kleuters, rond Jacqueline Andreoli. P Voor alle weggebruikers. NTS: 22.40 - 22.45 Journ. P Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk 1 en dichtbij. 19.40 Avond- BELGIë :d. AVRO: 20.05 Stereo: Kanalen Nederlands 2 en 19: lophllharm. ork. en so- 18.30 Guten Tag, Duitse les ri. 21.30 Nasrln of de kunst (herh. les 3). 18.55 Zandmanne- dromen, hoorspel, tje. 19.00 Tienerklanken. 19.35 Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Seml-klass. muz. (7 30 Nws.; 7.32 Act.: 7.50 Over weging: 8 00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 V.d. hulsvrouw (9.00-9.10 Gymn. v.d. huisvrouw.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: moderne muz. 11.00 Nws. 11.02 V.d. zie ls 50 In ken. 11.55 Meded. 12.00 Gevar. progr. (12.22 Wij v.h. land: 12.30 Nws.: 12.41 Aot.; 13.00 Ra den maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Lijht gevar. muz.progr. TROS: I5.f van een volk. Dl. II: 15.30 Nwe. lichte gram. met Nws. 16.02 Metro- en sol. 16.30 ■PHBU 17.15 Sportkompas. 17.45 Act. NCRV: 18.00 Kon. Europese integratie. 12.26 Me ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.29 V.d. landb. 12.39 Lichte gram. 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 V.d. middenstand, lezing. 13.25 Stereo: Pianorecital. 13.40 Stereo: Viool en plano. NRU 14.10 Toeristisch progr. 14.30 Voordrachtwedstrijd van luch tige poëzie. 15.00 Klein chanson. VPRO: 16.00 Nws. 16 02 Voor thuiszittenden. 16.45 Amsterdams strijkkwartet en Nederlands Blazersens. 17.35 Informatie: achtergronden en Hilversum III. 240 m en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Klink-klaar, zonder nonsens. (10.00 Nws.) NRU: 11.00 Nws. 11.03 Micronotitios. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Help. TROS: 14.00 Nws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nws 15.03 met Nederlandse (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02 Radiojourn. 17.05-18.00 V.d. tieners. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Ra diojourn. 8.20 Lichte gram. (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Woordelijk... vandaag de dag. televisie mor«e.\ P Nieuws. 22.40 Radiojourn. Politieke tribune: Partij voor praatje. NRU: 9.00 Klass. en P ïk hoor, ik hoor wat u P hoort, lezing met gramm. **•30 Stereo: Sopraan, bari- H?ht* 19 57. claveclmbel en viola da bh». 23.55 - 24.00 Nieuws. 20.00 beids vitaminen. (deel 3). 20.50 Voorbereiding op Blik op de wereld: informatief Nederland I. NTS/NOT: 11.00-11.50 School-tv. België. Nederlands progr. kan. 2 en 10. 14.05-16.00 School-tv. 17.35 School-tv. het de amateurs gemakkelijker te maken om te komen: men kan dan in eigen omgeving blijven. Vanavond staan de camera's voor de eerste uit zending in Dronten, waar een zaal vol publiek de wedstrijd bijwoont. Ruggesteun Hoewel de NCRV met de vorige Rodeo's niet de bedoeling had jonge artiesten te „ontdekken", is hun tele visie-optreden toch voor verscheide- nen een fijne ruggesteun geveest. Meity Kneefel, die in 1967 won met haar goed-gezongei» evergreens, heeft haar ambities niet verder uitgestrekt. Maar de jongerengroep Cheops heeft de kans gekregen, platen te maken. Voor diverse amateurgroepen die al optraden voor publiek, zijn de uitno digingen veelvuldiger geworden. De Rotterdamse Surinamer Willi am Lansdorf, die verdiend zo hoog in de jongste finale eindigde, heeft daardoor moed gevonden om zich te verstaan met een gevestigd orkest van landgenoten en Sabine Mertens die nummer 2 werd, ziet na dit suc ces de mogelijkheid om te blijven zingen voor zich. De 15-jarige Ellen Hansen uit Rijswijk die ook zo goed volleybal speelt en maar heel kort in 't zadel kon blijven, kreeg van de jury een tip om zangles te gaan nemen. Zij is nu leerlinge van Bep Ogterop gewor den: deze lerares heeft goede ver wachtingen van haar. Zo zijn er meer persoonlijke suc cessen te melden, voortgekomen uit een misschien maar kort Rodeo-op treden, dat niettemin voor sommige deelnemers een keerpunt in de car rière is geworden. Vanavond bij de AVRO-televisie weer een ander soort driehoeksverhouding dan gisteravond in de film: „Houden van" (slecht vertaalde titel) toont de aan vechtingen van een vrouw die verliefd raakt op de huis vriend die haar naarstig het hof maakt. Meer dan zulk een verhouding heeft de Franse schrijver Paul Géraldy echter omstreeks 1921, toen echtscheidingen „in de mode" kwamen, het menselijk verweer tegen het al te gemakkelijk verbreken van een huwelijk willen aanmoedigen. Zo is Aimer" dus meer een zedenspel dan een licht zinnig stuk geworden. Hélène en Henri (Sigrid Koetse en Ton Lensink, hier op de foto) weten hun wat ver zand huwelijk ondanks alles te redden zonder over dreven gemoraliseer. U zult wel zien. hoe. Ned. 1 AVRO 7.06 uur aflevering feuilleton Julia. 7.30 uur Sportpanorama: tafeltennis. 8.20 uur actualiteiten. 8.50 uur tv-spel „Houden van" van de Franse schrijver Géraldy. 10.05 uur advies- en informatierubriek Info. Ned. 2 NCRV 7.03 uur (NTS) Scala, informatie. 8.20 uur Rodeo. 9.05 uur actualiteiten. 9.30 uur optreden van Liesbeth List en Pierre Barouh. 10.10 uur (CVK/IKOR) gesprek met Jacqueline Andreoli. 81 jaar. Hilversum I NCRV 8.00 uur deel 1 detectivehoorspel „Circus Mikkenie". 8.20 uur Steravond met allerlei amusement, o.a. de quiz Klapstuk. 9.50 uur orgelconcert door Helmut Winter in Meppel. 10.45 uur „Onvoorzien", sluitpost van de dag. Hilversum II AVRO 8.05 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert samen met solisten. 9.30 uur hoorspel: Nasrin of de kunst van het dromen. 10.55 uur causerie met platen: „Zie de dingen niet zo zwart-wit". (Een wereld in wording) Kinderen wierpen de zwanen stukjes brood toe. Maar Pauline zag niets van dit alles. Ze was geheel in zichzelf verzonken, ze merkte om zo te zeggen niets van de dingen en de gebeurtenissen, die zich buiten haar afspeelden. Haar ziel was geheel vervuld van de liefde en van de muziek en geen profane uiterlijkheden konden binnendringen tot deze innerlijke harmonieën. De liefde en de muziek waren haar vrienden en bondgenoten en dit waren al heel onstuimige metgezellen. Ze haalde uit haar muziektas een klein in rood marokijnleer gebonden boekje te voorschijn en opende dit. Jaren geleden had zij dit als kerstgeschenk van een rijke tante gekregen. Dit was alles, wat een rijke tante aan een meisje van dertien kon geven, een klein notitieboekje. Maar met dit geschenk had die tante Pauline onbewust een pe- langrijke les gegeven. Pauline las op de eerste pagina: „Dit is het boek van mijn hart. Wie ook maar in dit boek schrijft, schrijft in mijn hart." Dit was in haar eigen handschrift geschreven. Ze sloeg een pagina om: „Moge degenen, die hun namen in dit boek schrijven zo talrijk zijn als de pagina's van dit boek", las zij, „maar hoedt u voor het hart met vele inscripties, want in een hart waar voor velen plaats is, is geen plaat» genoeg voor één". En dit was het handschrift van de persoon, die dadelijk op haar volgend in dit boekje geschreven had, dit was het handschrift van Amadeus Müller, de man van de pastorie, die zij twee jaar geleden had verzocht een verjaardagssou venir in haar harteboek te schrijven. Sedert die dag had zij dit souvenir aan niemand getoond; zij had het als een talisman met zich rondgedragen. Zij wist op de een of andere wijze, dat de dag zou komen, waarop hij, die eens in dit boekje geschreven had, er wederom in zou schrijven. Dit rode boekje hoorde van hem. Met een paar zinnetjes had hij er bezit van genomen. „In een hart waar voor velen plaats is, is geen plaat» genoeg voor één." Ze had maar een kleine afstand af te leggen naar haar woning, een groot, statig huis uit rode bakstenen opgetrok ken, dat uit de vorige eeuw stamde en dat half in de klimop verscholen was. De drie verdiepingen van dit huis verhieven zich in een tuin, waarin drie reusachtige koperkleurige beu ken en een drietal ceders een melancholieke duisternis verspreidden. Enige uitgehakte stenen treden voerden naar een gepolijste deur, waarboven een kap van matgeslepen glas prijkte. Aan de deur was een gepolijst koperen schei- handvat bevestigd met aan de ene kant een eveneens gepo lijst koperen plaatje eronder, waarop de naam Inwald-Blu- menberg was gegraveerd. Dit was zonder enige twijfel een van de rijke burgerwo ningen uit vroeger tijden. Het was misschien zestig jaar oud met kerkelijk stenen ornamenten en gotische vensters, welke van een palazzo in Venetië gekopieerd werden. Het huis mocht dan al op een bijzonder dure plaats gelegen zijn, toch had het weerstand weten te bieden aan de voortschrijdende beweging van speculatie en gewapend beton. In zijn eenza me bakstenen waardigheid rees het op, temidden van de moderne kluispaleizen in zijn omgeving, een stukje van een vroeger Zürich, van een Zürich in wording, uit een tijd, waarin Inwald Banz en Co. nog een betrekkelijk jonge firma was geweest in het ijzergieterijbedrijf. Pauline stak een yale-sleutel in het slot en sloot de deur zachtjes achter zich. II Hugo Inwald was goed in de vijftig. Gedurende bijna dertig jaar was hij vennoot geweest van de bekende firma Inwald Banz en Co., die door zijn grootvader gesticht was. Maar ofschoon hij de eigenaar van een zeer groot vermogen was, ofschoon hij een voorname positie bekleedde en een zeer goed zakenman was, had zijn vrouw geen al te beste dunk van hem. Als echtgenoot betekende hij niet veel, hij ging geheel en al in zijn eigen zaken op. (Wordt vervolgd) 64) „Wat is dat nu, Lappie!" riep Jonas verschrikt. Lappie keek over de rand van het dak en zag de chauffeur uit de wagen komen. „Lekke band!" schreeuwde hij naar boven. Een gegons van verontwaardiging ging door en over de bus. „Iedereen moet lopen!" gebood de chauffeur. „Ik heb ook veel te zwaar geladen... Hoofdschuddend liep hij naar de gereedschapskist, terwijl alle reizigers die wel inzagen dat ze zo onmogelijk verder konden rijden, uit- en afstapten. Ook Jonas en Lappie klauterden van het dak af. „Het is me wat moois!" riep Jonas, „Nu kunnen we dat hele eind gaan lopen, bah!" Lappie steunde Jonas bij zijn afdaling en pakte zijn mars aan. Met enig tuimelen ge paard, belandde d* enigszins dikke marskramer op begane grond. „Nou, dan maar lopen, mopperde hij. Maar hoe ontving de badplaats al dit onverwachte publiek? 1039: „Een ingewikkeld werkje, baas", zuchtte Jopie de Bietel, alias agent 009. „Wat moet dat nou wor den?" Baas Pjotr keek zijn vermeende knechtje eens even onderzoekend aan en zei: „Dat zou zo'n kleine wijsneus als jij best 'es willen weten, hè? Luis ter goed, dan zal ik je er een héél klein beetje van vertellen. Een geleerde professor uit de stad heeft een nieuwe uitvinding ge daan en ik ben nu bezig er een model van te bouwen. Als we ermee klaar zijn, kunnen we kijken of het werkt." „En wat moet het dan doen?" vroeg Jopie onschuldig. „Wordt het een kleurentelevisie? Of een nieuw soort snijbonén- molen?" „Het spijt me. ventje", grinnikte Pjotr. „Maar meer mag ik je er niet van vertellen, want het is allemaal erg geheim. Dat is met het oog op de concurrentie, begrijp je? Als die er achter zouden komen, dan zouden ze het hele idee zo overpieken." „Ik zal zwijgen als het graf, baas", beloofde Jopie de Bietel. „Mooi zo", antwoordde Pjotr. „Zaag dan nou maar een stukje chroom-wolfradium af, trekbestendig vijf duim lang bij een doorsnee van drie duim. Het afgezaagde stukje netjes bramen, zoeten en in de draaibank zetten." Komt prima voor de bakker, baas", glimlachte Jopie, en hij ging aan het werk. „Zie zoik weet alweer een stukje méérdacht hij bij zichzelf. Intussen kwam buiten de wakkere veldwachter Eelco Eelkema aangewandeld. Hij was op zijn ronde en kuierde rustig voorwaarts, de handjes gevouwen op de rug. „Ik mot toch 'es eev'n bij smidje Verhool'n gaan kijk'n", mompelde hij. „Die arme kerel heeft de mens'nziekte van Alva. Boer Knolle zegt het zelf

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13