iocialisten feld voor willen nog meer de woningbouw s Ikazia - ziekenhuis goed particulier initiatief Bedreigde koopman zocht uitweg in dodelijk schot )E GOEDE: KABINET DOET HET REDELIJK ïftsf»- 1,95 t\r. Buijsert gekozen tot lid van GS h mm ivi Officieel open drie jaar na eerste patiënt BONN ZWICHT VOOR DE FRANSE EISEN (CINZANO .JgSgf rtsggs Yl! nicletsoiitwerp p jerhoging cejren (6 pet.) a merdebat IN ARNHEM KVP, AR en CHU samen V S? Horloge voor heldin ir telefoon ANDERHALF JAAR GEËIST TEGEN BRANDSTICHTERS „Verbijsterende" trouw van duizenden KLASSIEK VOORBEELD NOODWEER Officier eist vier jaar Geen toenadering tot Engeland DONDERDAG 10 OKTOBER 196B rvrmouth in Êiii tncv 7($S lij Fiatul slank flvtt v" £j 3 T .'Aï sl (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ook de PvdA heeft bij de algemene beschou wingen nog enkele voorstellen tot uitgavenstijging gedaan. Vijfduizend gesubsidieerde woningen meer en een totaal van 135.000 woningen, enkele honderden miljoenen meer voor regio nale werkloosheidsbestrijding, enkele tientallen miljoenen meer voor onderwijs (verlaging leerlingenschaal) en ƒ150 mlijoen extra voor ontwikkelingshulp. De heer Ed. Berg zoekt hier voor compensatie in een bespa ring op departeenten: landbouw, defensie en ook woningbouw. Volgens hem zou het subsidie stelsel een fundamentele wijzi ging moeten ondergaan. Daarnaast zoekt hij dekking in een wijziging van de wet huurdersbijdra- gen die volgende week behandeld wordt: de heffing zou zich ook moeten uitstrekken tot gesubsidieerde parti culiere woningen. Hij wil verhoging vennootschapsbelasting en de in komstenbelastingplichtigen sneller laten betalen. De heer Berg vond de belastingver laging per januari 1969 sympathiek als deze maar niet gefinancierd wordt uit verhoging indirecte be lastingen. Datzelfde geldt trouwens voor de inflatie-correctie in 1970. MOTIE De Democraat mr. De Goede meen de dat het kabinet de lopende zaken i een onzer verslaggevers) 2N HAAG Provinciale in van Zuid-Holland hebben ïorgen tot lid van het col van Gedeputeerde Staten N. Bijsert (c.h.), directeur van de dienst ge- iwerken te Alphen aan Rijn. 'uijsert vervult de vakature ont- ieiftoor het vertrek van de heer D. Jer Kwaak fc.h.), die een functie j bedrijfsleven heeft aanvaard. Tot ,p. j.lid van de Provinciale Staten in de vakature-Van der Kwaak argen beëdigd de heer M. van det Uit Oegstgeest. Buijsert werd met vrijwel alge- stemmen gekozen. Hij zal zijn iniep functie pas kunnen aanvaarden, 1aakde gemeenteraad van Alphen aan lijn volgende week zijn ontslag ,p. Bben goedgekeurd. 75 ij IT nyl v 7 P* "N HAAG Minister Schut libij de Tweede Kamer een al ftondigd wetsontwerp inge- waarin wordt bepaald dat de van bepaalde categorieën wo- 1 voortaan jaarlijks zullen wor- -Jerhoogd met zes in plaats van AHArocent. Deze verhoging heeft het algemeen betrekking op de »i 1945 gebouwde huizen, zolang leillljk daarvoor jaarlijks een bij- stenverstrekt. J.p., deni) lijn# s gemeld heeft KVP-fractielei- Schmelzer dinsdag bij de al- i beschouwingen in de Tweede zijn bezorgdheid uitgesproken verdere verhoging van de >.p. jpe P-P- ter Schut noemt als argument 'de verhoging het vorig jaar ipgelopen rentepeil. Het Rijk ik de subsidie voor de bouw iningwetwoningen en particu- Miingen in de loop van de tijd :h verhoogd. Anders zou de iting van de huren van die wo- ienil °p het huurpeil van de be~ le woningen zijn verbroken, het geleidelijk doen aflopen ze verhoogde subsidie zou ech- veel langere periode dan de Ie tien jaar gemoeid zijn. Dit 'orden voorkomen door het percentage huurverhoging te brengen, aldus de minister, nog op wijst dat ook de SER «•deel is dat aan die verhoging ilt te ontkomen. ÏC11 peilt 3niel Ir. Buijsert werd in 1926 in Woerden geboren en bezocht de HBS in Woer den en de Technisch Hogeschool in Delft. In 1952 en in 1953 was hij werk zaam als ingenieur bij het ministerie van oorlog en daarna als adjunct-direc teur van het centraal bouw- en woning toezicht en de dienst van gemeentewer ken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen te Ter- neuzen. Sinds 1957 is hij directeur van gemeentewerken te Alphen aan den Rijn. Voorzitter mr. J. Klaasesz richtte een afscheidswoord tot de niet aanwezige heer Van der Kwaak. De commissaris van de Koningin zei dat de heer Van der Kwaak ontslag vroeg als lid van het college van Gedeputeerde Staten, maar dat hü had verzuimd ontslag te vragen als lid van Provinciale Staten. Deze staten machtigden de voorzitter om voor de heer Van der Kwaak ontslag te vragen als lid van P.S. Tot ir. Buijsert zei hij dat hij een eervolle maar zware taak op de schou ders gelegd had gekregen. Later in de vergadering bleek dat de heer Van der Kwaak toch ontslag had gevraagd als lid van Provinciale Sta ten. De voorzitter zei dat hij deze aan vraag over het hoofd had gezien en vroeg om wat hij eerder hiervan had gezegd uit de notulen te schrappen om het blazoen van de heer Van dei- Kwaak te vrijwaren van iedere smet. (Van onze correspondent) ARNHEM De afdelingen Arnhem van de K.V.P., A.R.P. en C.H U. zul len binnenkort samengaan in de fede ratie christen democraten Arnhem (CDR). De leden van de afdelingen van de K.V.P. en de C.H.U. hebben zich reeds achter het plaatselijk sa menwerkingsverband geschaard, de le den van de A.R.P. zullen hierover op 5 november beslissen. De federatie de eerste in zijn soort wil zich bij haar politiek han delen laten leiden door de christelijke inspiratie zoals die is neergelegd en tot uitdrukking komt in de grondslagen van de samenwerkende partijen. Daar toe zal zij komen met een gemeen schappelijk program en met een ge meenschappelijke lijst voor de gemeen teraadsverkiezingen. redelijk doet maar te weinig oog •heeft voor de knelpunten in de sa menleving. Aan planning en verklei ning van de vermogensverschillen wordt niets gedaan. Hij stelde een motie in het vooruit zicht waarin wordt gevraagd de op trekking van de belastingvrije voet niet via accijnsverhogingen te finan cieren maar door middel van verho ging van de successierechten, schen kingsrechten en de vermogensbe lasting. De D'66-woordvoerder kon digde aan dat hij bij de behandeling van de begroting van economische zaken zal voorstellen 50 miljoen ex tra uit te trekken voor stimulering van de technologische ontwikkeling. Ook de PPR-afgevaardigde Janssen had kritiek op het inkomensbeleid van de regering. De looninkomens worden afgeremd, de vermogens en winsten laat men onaangetast. Dit is een conservatief en onredelijk beleid aldus de heer Janssen. Hij stelde hier tegenover dat de regering moet ko men tot invoering van een spaarloon en investeringsloon om de besparin gen te kunnen opvoeren. PROVOCATIE GPV-afgevaardigde P. Jongeling meende dat de regering over het al gemeen wel goed werk verricht. De werkloosheidsbestrijding gaat zijns inziens beslist de goede kant op. Hij bepleitte een opvoering van de pa raatheid van de NAVO. Ook drong hij er op aan Biafra te erkennen. De heer Jongeling beschouwde dit als „een daad van eenvoudige recht vaardigheid." Vrijheid en democratie, zoals de Troonrede dit stelt zijn naar zijn mening alleen te bereiken door terugkeer naar Gods wet en geboden. Hij betreurde de toenemende provo cering via de t.v. Op zijn vragen over een uitzending uit een nudistenkamp heeft hij nog steeds geen antwoord gekregen ter wijl bijna maandagavond opnieuw een provocerende uitzending (met Frits van der Poel) had plaats gehad. (Juist gisteren antwoordde minis ter Polak schriftelijk, geen aanlei ding te zien voor een strafvervol ging tegen de VARA vanwege het nudistenkamp). VVD-OFFER Afgescheiden vrije boer Harmsen bepleitte stopzetting van de hulp aan Indonesië totdat dit land haar ver plichtingen jegens Nieuw-Guinea is nagekomen. De liberaal Joekes betoogde dat het niet doorgaan van een aanpassing van de loon- en inkomstenbelasting voor de VVD een offer is geweest. De VVD blijft hopen dat dit in de toe komst wel mogelijk zal zijn. De heer Joekes stond zeer positief tegenover het beleid van minister Witteveen. Hij had de indruk dat veel gemeen ten zich niet houden aan de voorschriften die de overheid om trent het financieel beleid geeft. Het dappere, 12-jarige meisje Beppie Visser, die een half jaar geleden drie zusjes uit een bran dende slaapkamer redde, heeft gisteren van het Carnegie Hel denfonds een polshorloge met inscriptie ontvangen. Vol trots liet ze haar cadeau bewonderen, terwijl ze op een kaart met de plattegrond van Amsterdam naar het Borssenburgplein wees, waar de brand op 20 april woedde. iua. p.p.s )de\ fHAAG De PTT heeft een gestoken voor de mogelijkheid ia telefoons buiten het regerings- m de algemene beschouwingen Tweede Kamer te volgen, dag bleek het mogelijk het Ka- 'bat te beluisteren aan toestel- arvan het abonneenummer met jfer elf begon. Een legertje sto- leskundigen slaagdon er niet in 't op te sporen, waarna een ap- werd ingeschakeld om de be ide telefooncircuits te blokke- I Chrysanten! Zeeën ran kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. LEEUWARDEN De officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwar den heeft anderhalf jaar gevangenis straf en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen twee inwo ners van de Friese hoofdstad, die in juli en augustus een serie branden hadden gesticht. De oudste verdachte verklaarde, dat het hem en zijn maat niet om de branden zelf ging. Maar ze vonden het zo mooi als de brandweerwagens uitrukten en de sirenes loeiden De jongste verdachte had ook geen verweer: „We wilden heel Leeuwar den platbranden..." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Ikazia- ziekenhuis is een mooi voorbeeld van goed geslaagd particulier initiatief, dat een behoefte op ving in een zich snel uitbreidend stadsgedeelte, zo zei dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, woensdagmiddag bij de of ficiële opening van het Ikazia- ziekenhuis in Rotterdam-Zuid. De heer Kruisinga zag dit pro testants-christelijke ziekenhuis als een vorm van diaconaat in het besef dat de verhouding tussen ziekenhuis en samenleving niet uitsluitend be paald wordt door technische factoren. De patiënt, zo stelde hij, mag meer verwachten dan een behandeling of een briefje naar zijn huisarts, en meer dan ooit vraagt deze tijd steun aan de patiënt, de eenzame mens. Uiteraard is ook het Ikazia-zieken- huis een object van regeringsgaran tie. Die beloopt zelfs tot dertig mil joen gulden, zo deelde dr. Kruisinga mee, die garantie illustrerend met een stelling van Erasmus, die het reeds als een der voornaamste plich ten van de overheid zag te zorgen dat de burgers gezond zijn. WETTEN In deze gedachtengang past het geen dr. Kruisinga als doelgerichte planning aanduidde, welke planning thans wordt vastgelegd in wettelijke regelingen. Ds. G. Samson, voorzitter van de Stichting Prot. Chr. Ziekenhuis Rot terdam-Zuid en Omstreken, van wel ke stichting het Ikazia-ziekenhuis uitgaat, memoreerde hoe deze in- dienststelling de afsluiting was van een periode van meer dan twintig jaar, waarin het gehele project eens moest worden verplaatst ten behoeve van de metro. Als kenmerk van deze bouw geschiedenis zag ds. Samson de ver bijsterende trouw van duizenden en duizenden, die is vastgelegd in de □aam van het ziekenhuis: Ikazia is niet anders idan de afkorting van In terkerkelijke Ziekenhuisbouwactie in welke actie deze trouw zich mani festeerde. Namens het Rotterdamse architec tenbureau Cramer en Kruisheer sprak ir. J. E. Kruisheer, die nog nooit een ziekenhuis had gebouwd, waarvoor in de wijde omtrek tijdens het werk zo'n grote belangstelling is getoond. KWALITEIT Dr. H. Hartog, voorzitter van de medische staf, stelde dat de reputatie Het Ikazia-ziekenhuis in Rot terdam-Zuid, zoals eventuele be zoekers het niet zullen zien. Rechts het ronde zusterhuis met zonneterras, dat van de Rotter dammers reeds de bijnaam „de beschuitbus" heeft gekregen. Links daarnaast de hoofdingang en geheel links tegen de vleugel aangebouwd de polikliniek. In de linker benedenhoek is een klein gedeelte te zien van de christelijke lagere technische school „De Vaan", die tegenover het Ikazia-ziekenhuis ligt. Op de achtergrond de Vaan weg in aanleg, de nieuwe toe gangsweg tot Rotterdam van Zeeland uit via Barendrecht. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „We kunnen uit het wetboek het begrip „noodweer" wel schrappen als u het hier niet wil aannemen. Dit is een klassiek voorbeeld van noodweer". Zo besloot de Haag se advokaat mr. M. H. Huygens woensdagmiddag een kernachtig pleidooi voor de vrijheid van de 38-jarige koopman J. van W. uit Gouda, tegen wie even tevoren de officier vier jaar gevangenis straf had geëist wegens doodslag. Na de vijf uur durende rechtszit ting, waarop tien getuigen uitgebrei de verklaringen kwamen afleggen, klonk de vrijspraak op grond van noodweer echter acceptabeler dan de vier jaar cel van officier mr. A. C. van der Spek. Onder presidentschap van mr. A. R. Jolles had de rechtbank een ui terst ingewikkelde zaak ontward, waarin Van W. de hoofdrol en nog twee andere koopmannen een onder geschikte rol speelden. Toch klonken de tenlasteleggingen tegen de twee verdachten ook niet misselijk. De 19-jarige J. van E. was medeplichtig heid aan doodslag tenlastegelegd en de 23-jarige F. L. moest zich ver antwoorden voor een poging tot doodslag op de hoofdverdachte. Aan enkele punten in dit warnet kon niet getornd worden. In de vroege morgn van 9 juli 1967 over leed Haring Bos even buiten het Goudse woonwagenkamp aan de ge volgen van een pistoolschot door zijn hart en linkerlong. Een tweede vaststaand feit was dat Van W. dit dodelijk schot afgevuurd had. Hij had het pistool kort voor .het fatale schot gekregen van zijn zwager Van E. Zo op het oog een duidelijke zaak, ware het niet, dat Van W. ten stel ligste ontkende met opzet Bos dood te hebben geschoten. De dramatische nacht begon met de consumering van een flinke hoe veelheid drank. Eerst in een café in Gouda en later in de woonwagen van Van W. Het bierdrinkend gezelschap bestond uit Van W. en vriendin An na Massink, verdachte L. met zijn vader en Haring (Arie genoemd) Bos, die na enige biertjes altijd agressieve neigingen kreeg. Zo ook deze avond. Bos en L. senior kregen ruzie met Van W. en de gemoederen werden zelfs zo verhit, dat Van W. op de vlucht sloeg. L. junior was net de doodsbange Van W. aan het overre den terug te komen toen Van E. een pistool met patronen uit naam van zijn zuster, Johanna Brand-Pil, kwam brengen. Moreel en lichamelijk gesterkt door het pistoolbezit wilde Van W. het kamp weer in. Op dat moment reed een auto met achter het stuur Haring Bos snel op de koopman af. Deze redde zich met een sprong in de berm, waarna de auto hem probeerde klem te rijden tegen een hek. Uit de wagen sprongen L. senior, Haring Bos en nog een andere woon wagenbewoner. Deze drie. later uit gebreid met een grote groep woon wagenbewoners, kwamen op Van W. af. die achteruit lopend het vege lijf wilde redden. Maar de koopman raakte ingeslo ten, aan twee kanten slootjes, achter een hek. Haring Bos deed een uitval en toen schoot Van W. Even later was Haring Bos dood. Tot overmaat van ramp verscheen L. junior ten tonele met een buks en schoot op de auto, waarin Van W. net wilde ver trekken om zich bij dc Goudse politie aan te geven. L. verklaarde later in de banden te hebben willen schieten om een vluchtpoging te verijdelen. Maar de kogel trof het autoraampje. Intussen was de politie een kijkje komen nemen, gewaarschuwd door omwonenden. Dreiging met mes? De tien getuigen, onder wie enkele flatbewoners van het aan het kamp grenzende Uiverplein, moesten uit komst brengen op het belangrijke punt of Haring Bos al dan niet een flink mes in zijn hand droeg. Dit werd niet duidelijk. Het merendeel van de getuigen schetste wel een situatie, waarin Van W. het slachtoffer dreigde te worden van een bedreiging. Officier Van der Spek wilde er evenwel niet aan. dat Van W. zich met een pistoolschot had bevrijd uit een zeer netelige situatie. Van W. had, volgens de officier, de politie, die ter plaatse kwam kijken, moeten inlichten. „Dit was een kritiek mo ment en hij heeft cr geen gebruik van gemaakt. Van lijfsbehoud en dus noodweer is hier geen sprake." De officier achtte doodslag bewe zen. De eis van vier jaar deed zowel de verdachte als zijn vriendin duide lijk schrikken. De medeplichtigheid van Van E. kon de officier niet bewezen verkla ren. De eis luidde vrijspraak. Tegen L. junior eiste hij een jaar gevange nisstraf met aftrek. Fel pleidooi In een fel pleidooi schilderde mr. Huygens de gespannen situatie aan de hand van een memorie van toe lichting, die de officier eerder hij de rechtbank had ingediend. Zo had de officier gesteld dat Van W. moedwillig en roekeloos een ge vaarlijke situatie had gezocht en dat ondanks de tarting en poging tot moord met de auto toch niet bleek dat hem een onmiddellijk gevaar dreigde. Mr. Huigens: „Wanneer dreigt er dan wel eindelijk onmiddel lijk gevaar. Zeker niet als eerst een auto je haast te pletter rijdt tegen een hek en later een stel dronkelap pen je met messen als een rund wil len afslachten." Over het fatale schot. „Als je oog in oog staat met iemand, die met een mes op je afstormt en je hebt een pistool in je hand. wie zou hem dan niet gebruiken?" van een ziekenhuis geheel berust op de kwaliteit van het erin verrichte medische werk en dat dit werk oo!: de verhouding tussen patiënt en art:: bepaalt. Maar deze stelling betekent ook een hoog niveau van alle diensten, ook de huishoudelijke, administratie ve en technische diensten. Als noodzaak daarvoor zag dr. Hartog een goede communicatie tus sen allen die bij het ziekenhuis zijn betrokken. Namens de medische staf bood hij het ziekenhuis een plastiek aan, die op een nog nader te bepalen plaats zal worden opgesteld. Geneesheer-directeur dr. S. Lups memoreerde evenals ds. Samson hoe het Ikazia-ziekenhuis tot stand kwam door de samenwerking van zeer vele groepen mensen. Hoewel de finan ciële positie geen reden tot pessi misme geeft, eist die toch grote op lettendheid en er zijn nog diverse investeringen nodig. Zo constateerde dr. Lups dat de toeloop van patiënten naar de polikliniek veel groter is dan men had kunnen verwachten en dat vereist nadere voorzieningen. Het 'kazia-ziekenhuis. dat drie en een half jaar geleden de eerste pa tiënt ontving, overwint geleidelijk de kinderziekten, en thans, zo consta teerde dr. Lups, zijn dc bedden voor ne"f>nti(? orocent bezet. Ziek ziln, zo constateerde dr. Lups ook, wordt een steeds duurdere zaak, de behandeling is zeer arbeidsin tensief en vereist steeds meer kostba re apparatuur. Dr Lups vergeleek de verhoudin gen in en rond een ziekenhuis van vroeger met die van nu en hij zag. dat na de oorlog men steeds meer overging naar het instituut van een vaste wetenschappelijke staf. En in vele particuliere ziekenhuizen wil men nog verder gaan: deze weten schappelijke staf mede-verantwoorde lijkheid laten dragen voor de gehele gang van zaken in het ziekenhuis, wel ke ontwikkeling dr. Lups als heel gun stig aanmerkte. BONN West-Duitsland is ge zwicht voor het Franse stand punt inzake de ontwikkeling van de Europese gemeenschap en de koppeling daaraan van de Britse toetreding tot de EEG. Na afloop van een kabinetsvergadering deelde een regeringswoordvoer der mee, dat bondskanselier Kie- singer en president de Gaulle volledige overeenstemming heb ben bereikt. Met Frankrijk is West-Duitsland nu van mening, dat inzake de uil- bouw van de gemeensehap geen overeenkomsten met Groot-Britannië mogen worden gesloten. Tot vorige week heeft de Bondsre publiek steeds volgehouden dat meer samenwerking met Engeland niet af hankelijk behoeft te zijn van het Franse standpunt over Engelands toetreding. De interimvoorstellen, die minister Willy Brandt op de ministerraad van 28 september in Brussel naar voren bracht, omvatten een verlaging van 30 procent van de tarieven tussen Engeland en de EEG binnen drie jaar. Bovendien steunde de Bondsrepu bliek het streven van de Benelux en Italië de technologische samenwer king met Enge'and uit te breiden, om zo dit land op toetreding voor te be reiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11