|Groninger wurgde collega ia uitstapje in De Hoek Blijdorp- bestuur houdt bewijs ontslag achter RESIDENT NIGER MER TEVRE VER NEDERLAND Uit de Haagse hof geplukt -- anders dan andere HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS WITTE KRUIS -fc EIS 3 JAAR VOOR DOODSLAG OP KASTELEIN Felle betoging in Brazilië eker 660 doden bij watersnood En U? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis i aktief tegen griep, verkoudheid en I -pijnen. Witte kruis spaart boven- I dien de maagl Merci, monsieur ooor WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 ROTTERDAM Het bestuur van de Stichting Koninklijke Rotterdamse Diergaarde is niet bereid of in de gelegenheid te zeggen welke bewijzen er zijn die hebben geleid tot het ont slag van hoofdadministrateur A. Okkerse. Het bestuur zegt over aanwijzingen te beschik ken dat hij mededelingen heeft gedaan aan derden over inter ne zaken en betreurt het bij zonder dat dit ontslag noodza kelijk is geweest. Het artikel in het Rotterdamsch Nieuws blad van zaterdag jl. is door slaggevend voor het ontslag geweest. De ontslagreden die aan de heer Okkerse is meegedeeld is het feit dat het bestuur gronden heeft om aan te nemen dat er mededelingen zijn ge daan aan derden buiten medeweten van bestuur en direktie. Het bestuur heeft daaruit geconcludeerd dat er van verdere vruchtbare samenwer king geen sprake meer kan zijn. Het is haar bekend dat de heer Okkerse heeft ontkend mededelingen te heb ben gedaan. Zijn ontslag is nog niet aange vraagd bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. Het samer«tellen van de brief eist enige voorbereiding. Stichtingsvoorzitter mr J. Dutilh deelde dit gistermorgen mee tijdens een persconferentie. De heer Dutilh verklaarde verder dat het hem zwaar was geva'len de heer Okkerse maandagochtend te moeten meedelen dat hem ontslag werd gegeven en de toog .ng tot de tuin werd ontzegd. Volgens hem heeft de heer Okkerse zelf gevraagd of iemand van het bestuur met hem naar de diergaarde kon gaan om en kele privé-spullen op te halen. Het bestuur geeft toe dat er tussen direktie en staf van dt diergaarde een gebrek aan communicatie bestaat. Er zijn in het recente verle den vele botsingen geweest en het bestuur heeft volgens haar zeggen diverse malen geprobeerd daarin verbetering te brengen. Dat is meestal niet gelukt In de toekomst zal er nog meer naar worden gestreefd interne moeilijkheden te voorkomen. DIREKTIE Toegegeven werd tevens dat ook de direktie fouten heeft gemaakt. Ze waren echter niet van een omvang die tot ontslag moesten leiden. Ook de bezetting van de twee direk- teursposten wordt echter een kwestie die zal worden bekeken. Het bestuur zal zich daarover beraden. Mr. Dutilh deelde mee dat de heer Okkerse zeker éénmaal is ge waarschuwd voor een vergrijp dat op hetzelfde terrein ligt Nu hij ditmaal duidelijk de volgens het bestuur gestelde normen heeft overschreden, kon er alleen nog maar sprake zijn van ontslag. Mocht de heer Okkerse overgaan tot het aangaan van een kort geding zoals bekend zal hij een advocaat in de arm nemen en in het gelijk worden gesteld dan is het bestuur uiteraard verplicht hem in zijn funk- tie weer aan te stellen. Het ligt niet in de bedoeling van het Blijdorp-bestuur om een of meer dere andere functionarissen te ontslaan. Hoe dit in de toekomst zal gaan is niet te zeggen. Het bestuur zal zich ook daarover beraden. Het personeel van de diergaarde is zo merkte de heer Dutilh op bijzon der geschokt door het ontslag. De staf is bijeen geweest om erover te spreken. Gisteravond of vandaag zou het personeel uitvoerig over de affai re worden ingelicht. Het gehele per soneel heeft een spreekverbod gekre gen. Het bekend worden van de moei lijkheden in Blijdorp is eerst nu voor het bestuur aanleiding om de organisatie-struktuur te gaan bezien. Men gaf toe dat het misschien fout is geweest dat zoiets niet eerder is ge beurd. Voor het bestuur is het be wuste artikel de aanleiding geweest stappen te ondernemen. Voorzitter Dutilh gaf toe dat de in het verleden voorgevallen fraudes niet in de accountantsrapporten wa ren opgenomen. Het bestuur heeft dat niet nodig gevonden en de ac countant heeft zich daaraan gehou den. Men heeft deze fraudes als de tailzaken beschouwd, die intern zijn opgelost. Zoals bekend hebben beide frauderende 'unetlonarissen de gele genheid gekregen zelf ontslag te ne men (..om menselijke redenen"). Het grootste deel van de bedragen is later terugbetaald. UTRECHT Het landelijk verbond van Staatkundig Gereformeerde studie verenigingen LVSGSi houdt zaterdag middag 26 oktober najaarsvergadering in hotel Smits. Vredenburg. Utrecht. De heer H A. Abma jr. zal spreken ove- secularisatie en politiek, waarna vra gen over dit onderwerp kunnen worden voorgelegd aan een forum. Hierin heb ben. behalve de inleider, zitting: de he ren M. Golverdingen. Chr. S. L. Janso en J. Roozemond. leeft, dat doet maar een klein stuk je. Alleen het hoofdkantoor Balzac blijft tot 12 uur open en om één over twaalf werd de telefoon daar niet meer opgenomen. De Madame in de loge had er genoeg van. Geen kamers, geen ho tel en een schuin oog naar de fles, die kennelijk onmiddellijk voor de fooi was ingeslagen en reeds duchtig beproefd. Of we nou maar vertrekken wil den. We wilden niet. Wat we dan wilden. Opeens verrezen alle gelezen Mai- grets (en dat zijn er vele) voor mijn oog. Waren alle Parijse hoteliers van laag tot hoog niet als de dood voor de politie ..La Police...." De schok was onmiskenbaar. „La police" Nou dan moesten we zelf het nummer maar opzoeken.... Iets wat in een Parijs telefoon boek vrijwel een onmogelijkheid is, want dat zijn reuze-cryptogram men. Maar Madame was vergeten, dat het nummer op de wand van haar loge was gekrabbeld en ik het dus zo lezen kon. We belden. Stomme verbazing aan de andere kant van de lijn. „Wij zijn geen hotelreservering....!" De stem was aardig. Dus ratelden we met de weinige ons ter beschikking staande woor den onze bezwaren tegen de Parijse hotelservice en tegen het idee de nacht op straat door te brengen.... Aan de andere kant was eerst een daverend gelach en toen een laco niek: „Kom, kom. het mist toch niet...." „Maar ik heb geen oude kranten en weet niet waar de métroroosters zijn en de bruggen van de Seine zijn te ver weg.. Het leek me de enige manier de man daar aan de andere kant vast te houden. Het lukte. Even wachten.... En zie, na drie minuten spanning een adres. En de boodschap: „Met de groeten van Monsieur Roger...." We gingen. Deden de groeten aan de patron in de loge van het nieuwe hotel en kregen een kamer, een hand, een glimlach, een service en uiteindelijk een rekennig, die de helft van onze schatting was. Merci Monsieur Roger.... caballerö constante kwaliteit Advocaat: tenlastelegging fout, vrijspraak (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie jaar ge vangenisstraf heeft dinsdagmid dag de Rotterdamse officier van justitie mr. B. v. d. Meulen ge- eist tegen de Groningse caféhou der J. P. B. (48)die ervan wordt verdacht op 6 juni zijn Groning se collega-kastelein Jacob Hui- zinga (53) te hebben gewurgd. De Groningse advocaat mr. J. de Boer vroeg de rechtbank, gepre sideerd door mr. G. J. E. Poe- rink, echter vrijspraak na een pleidooi waarin hij de medische conclusies aanvielen waarin hij trachtte te bewijzen dat de ten lastelegging fout is gesteld. De verdachte kon zich niets van het gebeurde herinneren, anders dan dat hij was kwaad geworden op zijn vriend omdat die gekleed op bed was gaan liggen. Het tweetal was de vijf de juni uit Groningen vertrokken, ie der op eigen gelegenheid. Bij de paardenrennen in Duindigt ontmoet ten zij elkaar. Het waren vrienden en zij gingen vaak samen naar paardenrennen. Bij een van die gelegenheden hadden zij een weddenschap van duizend gulden aangegaan. Volgens verdachte had hij die gewonnen en had hij dus recht op duizend gulden. Dit feit stond tussen het tweetal in. Die dag hadden ze al goed gedron ken voordat zij in Den Haag een taxi namen (Huizinga had zijn vrouw ge zegd vroeg thuis te zijn en de ver dachte was in bezit van een NS-re- tour Groningen - Den Haag) naar Hoek van Holland, naar hotel Ameri ca, waar de verdachte al eens was geweest met vakantie. Engeland Ook in het hotel werd gedronken, waarbij Huizinga iets schijnt te heb ben gezegd en getuige kelner M. Jasperse (27) bevestigde dat tijdens de zitting over een reis naar Enge land, waar Huizinga nog geld te vor deren had. Tegen een uur of twee zijn zij naar boven gegaan, naar hun kamer. Over deze periode weet ook B. zich niets te herinneren. De kelner wel. Volgens hem waren zij niet ru zieachtig en ook niet echt dronken. „Anders zouden ze die trap niet heb ben oogeloDen", zei hij. Later bleek dat B. een promillage van 1,50 alcohol in zijn bloed had en Huizinga 2,4. De onverstaanbaar mompelende verdachte, die tijdens zijn verhoor af en toe met een zak doek langs zijn ogen veegde, bleef ontkennen iets te weten van het ge beurde. Kelner Jasperse zei dat er nog wel moeilijkheden waren geweest over 25 gulden die B. op tafel had gelegd en die Huizinga had weggenomen. „Om kwart over drie stond", aldus de kel ner, „de geheel aangeklede H. weer beneden. Hij vroeg om een biertje, waarop Jasperse zei: „Je kunt naar boven of naar buiten". Naar boven Jasperse zei tijdens de zitting: „Ik ben toen naar boven gegaan om zijn jas en hoed te halen. Toen ik op de kamer kwam, was ook de verdachte aangekleed. Die ging met me mee. In de zaak kregen we moeilijkheden over de betaling". Jasperse verklaar de dat hij daarop de verdachte heeft gezegd naar buiten te gaan. Vervol gens heeft hij de eigenaar, de heer W. de Bie, gebeld. Deze heeft toen even met Huizinga gesproken en die betaalde de 23. Daarop is ook Huizinga naar buiten gegaan. Op straat is een vechtpartij ontstaan. De heer De Bie is even gaan kijken, kwam terug, sprak met Jasperse en toen de ruzie voortduur de, zijn beiden weer naar buiten ge gaan. Zij zagen toen verdachte boven op de rug van Huizinga zitten, wiens keel werd dichtgeknepen en wiens hoofd op de grond werd geslagen. Samen hebben ze, aldus hun verkla ringen, B. van Huizinga afgetrokken. Later bleek dat het slachtoffer al was overleden. B. was daarop vrij rustig naar binnen gegaan. Daar heeft hij wel uitlatingen gedaan als „Al had ik hem doodgeslagen, het zou me niets kunnen schelen." Officier Van der Meulen maakte de opmerking dat volgens hem de bei de mannen uit het hotel waren ge gooid. Iets dat de heer Jasperse bestreed. Uit het sectierapport van ana toom-patholoog dr. Makking (die zelf aanwezig was) blijkt dat de man door wurging om het leven is gekomen maar dat hij bovendien een zieke lijke hartafwijking had, die na het alcoholgebruik en de opwinding do delijk kan zijn. Medisch „Alles met elkaar kan de dood bin nen de minuut zijn ingetreden. Al leen de wurging zou ook dodelijk zijn geweest", aldus dr. Makkink. De ad vocaat stelde een lange reeks me dische vragen, waarbij hij zelfs me dische tekeningen overlegde. Het psychiatrisch rapport meldt over de verdachte: „Tijdens de daad vermin derd toerekeningsvatbaar." Mr. v. d. Meulen begon zijn re quisitoir met de opmerking dat hij geen geloof hechtte aan de uitlatin gen van verdachte. „Hij kan verkla ren wat hij wil". Volgens hem heeft B. geen begrip voor de zaak. „Ik vind het doodslag", zei de officier enkele malen. Hij baseerde dat op: „Zijn bruut en direct optreden en zijn uitin gen na de daad, die slechts kunnen komen van een man die een ander wilde doden." De verdediger meende dat de con clusie uit het rapport het rapport zelf niet dekken door medische spraak verwarring en ook dat de conclusie niet helemaal de delictomschrijving in de tenlastelegging van de officier dekt. Hij stelde dat het onmogelijk is dat de handen van B. de dikke nek van het slachtoffer helemaal hebben om vat. Bovendien waren strottenhoofd en slokdarm niet beschadigd. Hij is dus niet overleden door het breken van het tongbeen en niet door afslui ting van de luchtwegen. Hierdoor past volgens hem niet de omschrij ving in de dagvaarding dat de man is overleden door het dichtknijpen van de keel. Mr. De Boer zei ook dat het hart van het slachtoffer twee keer te groot was. „Een kind van drie zou slechts met een lichte druk op de keel die man in die toestand hebben kunnen doden". B. zou het „carotis-effect" te weeg hebben gebracht dat voor Huizinga fataal is geweest. Verdachte heeft wel druk op de hals van het slachtof fer uitgeoefend, maar dat is, volgens mr. De Boer, niet ten laste gelegd. Hij vroeg daarom vrijspraak. Mr. De Boer zei tenslotte nog dat van opzet geen sprake is geweest. Anders zou verdachte niet hebben geroepen: „Ik krijg nog duizend gul den van je". Zou de rechtbank niet kunnen beslissen tot vrijspraak, dan zou slechts mishandeling en geen doodslag ten laste kunnen worden gelegd waarvoor een straf gelijk aan het voorarrest zou kunnen volgen, al dus de verdediger. Uitspraak over veertien dagen. DEN HAAG President Diori kmani van de Afrikaanse staat tger is zeer tevreden over de iderlandse regering. Hij zei fetermiddag op een persconfe- mtie dat ons land nauwere ban- p tussen de EEG en de Frans- pekende Afrikaanse landen korstaat. Volgend jaar loopt het associatie- Hdrag van deze landen met de Eu- öpese gemeenschap af. De Neder- indsc regering is er voorstander van Ut verdrag te verlengen en zo moge- 'Ukuit te breiden. betere garanties zullen worden opge nomen voor investeringen in de Afri kaanse landen. Biafra Diori sprak ook over Biafra. Hij erkende, dat er snel een eind aan de oorlog moest komen, maar meende tevens, dat de federale Nigeriaanse regering niet kan toestaan dat een deel van het land zich losscheurt. Hij pleitte voor het instellen van een neutrale troepenmacht in Biafra, die de Ibo's moet beschermen. Hij deed een beroep op alle landen mee te werken aan een wapenstilstand. Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans 25 STUKS 1.50 EEN LAURENS PRODUCT j Kruisje slaan slot |t maakt het uit of een hervormd I in een r.k. ziekenhuis eens een ije „moet" slaan, in dit geval ook Pis gevolg van een misverstand? kt kruis dan zo'n onbekend ding hervormden of gereformeerden? I dochtertje van twaalf is gerefor- ld opgevoed, maar ze zou geen 'aar hebben gemaakt en het eten haar er niet minder om gesmaakt jen. Haag H.E. STAVINGA-KREMER Posttarieven (2) I voorstel van de heer J. Koesjen, differentieerd posttarief in te zou ik willen vereenvoudigen de invoering van slechts één ta- Syoor alle enkele stukken tot en 0 gram. jaren gaat mij voorbij waarom leen prentbriefkaart met „groeten jJan" aan de adreszijde geschre den lagere port dient te worden pld dan wanneer diezelfde prent kaart volgeschreven met „vakan- fgelijk ook de DRUKWERKenve- fcn de BRIEFenvelop. Persoonlijk 'ik veel meer voor één tarief, dat literaard lager zou moeten liggen ihet voorgestelde kwartje. Het zou fcht zelfs 18 cent kunnen worden. Wingcn C. Zuurmond LJET REISBUREAU zou een hotel voor ons bespreken toen de plannen voor een bezoek aan Parijs oprezen. Maar inplaats van een reservering kwam de boodschap, dat het hotel vol was en de rekening ƒ6,80. Met de toevoeging, dat alle hotels wel vol zouden zijn en de vraag of we bereid waren het risico van x-maal zoveel kosten te betalen, wanneer men het verder ging pro beren. Geschokt in ons vertrouwen wim pelden we af. Wat indien ze steeds niet slaagden en elke mislukking ons zoveel geld zou kosten Dan was de reiskas leeg voor we in de trein zaten! Dus belden we zelf een ons be kend adresje. Zeiden, dat we omstreeks half twaalf des avonds zouden komen en alles scheen in orde. Edoch, juist die avond arriveerde de TEE prompt flink te laat en de Madame in de portiersloge bleek reeds gezwicht te zijn voor de flinke fooi van een andere hotelzoekende en had prompt onze kamer ver huurd! Daar stonden we. Er ging tijd ver loren met het bellen van hotels in de buurt, allemaal vol. Eén minuut over twaalf. Alle bureaus van het Syndicat d'I- nitiatif dicht, want het is een sprookje, dat Parijs 's nachts door- Met Nederland is Niger van me- js, dat Engeland tot de EEG moet rden toegelaten. Dat zou toelating 1 de Engelssprekende landen in rika vergemakkelijken. 5e president loofde de Nederlandse ;wikkelingshulp. Hij wees erop dat 1 land meer heil ziet in de banden t de EEG, dan in de „resultaten" de wereldhandelsconferentie in v Delhi. e president kondigde aan, dat in nieuw verdrag met de EEG zeker SAO PAULO De Braziliaanse politie heeft met behulp van helicop ters, cavalerie, pantserwagens en zwaar bewapende infanteristen grote studentenbetogingen in Sao Paulo uiteengedreven. De studenten protesteerden tegen de onderwijspolitiek van president Costa de Silva. De studenten kregen steun van arbeiders en middelbare scholieren. Tenminste vijftig mensen liepen verwondingen op. Op sommige plaatsen in de stad is geschoten. IALCUTTA Overstromingen in trd-Bengalen hebben het afgeln- I weekeinde minstens 660 mensen leven gekost. Honderden inwo- van deze Indiase staat worden vermist. |t de andere getroffen staten, Bi- l Sikkim en Bhoetan, zijn nog b cijfers over slachtoffers bekend, lat de verbindingen zeer slecht l bk Oost-Pakistan lijdt onder de (stromingen. Hier zou het aantal htoffers bijna honderd bedragen, ftjl vier miljoen Pakistani last het water hebben. Last met de buren Ondanks protesten van de bewo ners zijn vader en moeder Van Engelen met hun twaalf kinderen in het hun toegewezen huisje bij Hellendoorn getrokken. Nadat hun woonwagen was afgebrand en zij niet onmiddellijk een wo ning kregen, betrokken de Van Engelens een tent in de bossen. Dit bleek een onhoudbare situa tie. Maar nu zijn de bewoners uit de omgeving van het toege wezen huisje weer boos, omdat ze vinden dat de familie bij hen niet thuishoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9