ieiden krijgt Raad van Kerken net duidelijke bevoegdheden Bontmantels Elegante kleding voor huisvrouwen OPZIENBARENDE VERKOOP 198.- tot 498.- Puzzel 3 oktober PRISMA van 250 ledikanten wendden zich tot bisschop naar aanleiding an aanstaand vertrek van kapelaan C. J. Heijnen en eenvormigheid maar wel streven naar Zisgezi "Ênssezindheid Symposion in Gehoorzaal Krotten ALLEEN DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG IN DE POPULAIRE PRIJZEN VAN VRIJ KIJKEN - VRIJ PASSEN 395.- 235.- 395.- 279.- 450.- 375.- 00 Os 298.- 325.- 475.- 345.- 490.- Belangstellenden Lakenhal gaan jubileren Solglytt weer op thuisreis OBER VE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 duidj Aangj ambt| 1 gezet I CCllt id te tj n mai ten art n gafj (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het verraste mij, maar ik was eigenlijk niet ver- Jasd, toen ik het in de krant las". Dat zegt kapelaan C. (Kees) J. fijnen van de Petrusparochie over het verzoek, dat de pastores In Leiden-Oost via de Leidse Dekenale Raad de bisschop van titerdam hebben gedaan. De pastores, zo lieten zij in hun brief eten, juichen het toe, als de bisschop van Rotterdam voor een \rvanger zorgt, die tegenover de oecumene eenzelfde instelling tie) |eft a^s kapelaan Heijnen, die per 11 oktober is benoemd tot cje tstor van het St. Franciscus Gasthuis in Rotterdam. Een zeer aad Tgebruikelijk verzoek, formeel gezien zelfs niet helemaal juist, tarinW e bisschop van Rotterdam, maar de dekenale bestuurs- t viaM samenwerking met de oecumenische werkgroep beslist, n gjjie er namens de katholieken van Leiden deelneemt aan het /eTscjcumenische gesprek. Maar afgezien daarvan: het is wel een reld p20ekj waaraan men bepaalde gedachten kan verbinden. op n aPraatkrans de Kerk van geloof nou niet zo zeer, dat Bverzoek alleen vanwege mijn on is gedaan. Er steekt meer den i jeujog d< f2 ien om ?spei met iun beid. toe, de vera 'EL A AN Heijnen vertelt dan nthousiast over de huidige in de Oecumenische Raad van maar een jaar of drie gcle- as de Oecumenische Raad niet meer dan een praatkrans. Het allemaal erg vrijblijvend, het irijlaccent lag op de gezelligheid, v ilde eens zielzorgers van an- ai richtingen ontmoeten, wat er- igen uitwisselen. Dat was oilijk alles, je de bijeenkomsten van nu j keer of acht per jaar met eerste samenkomsten vergelijkt "ienauwelijks punten meer van ":omst. Nu valt het op als er niet is, vroeger was het taal als de meesten er niet wa- Ciiande >rkel h wel gelegen in de hele sfeer e benadering van elkaar. Het j^^rderen van de Oecumene is it in a^e Partners, zonder uitzon- aden1?- "iet alleen een hoogst art tige, maar ook dwingende zaak de rden. t z0Jhet decreet over het oecume- n Top van Vaticanum II staat in het K«hoofdstuk: „de verdeeldheid DOr Kerk een beletsel om haar v°he katholicteit aan ereld te presenteren." die katholiciteit wordt be- n ge één antwoord van de Chris- n Po e Kerk op de wereldproblemen 3laati00r1°S en vrede, van de arme jen i!n- van sociale rechtvaardig- ok plaatselijk f r* EL, als er iets duidelijk naar voren komt in de gesprekken ie Oecumenische Raad, dan is instemming met dié uit- k van het Concilie. De ene voelt dat zij voor haar vol- ïeid de andere nodig heeft, et alleen om één antwoord te ginn op de grote vragen van de af ld. Oecumene op plaatselijk iu is ook noodzakelijk. Wat en de kerken van Leiden te 3n op het gebied van de be- J enzorg, de jeugdvorming. de tijd, stedebouw? We staan Eeen gezamenlijke problema- Dat is niet mijn privé- dat getuigen alle leden de Oecumenische Raad. De Raad praat er ook ^Jjeet over en men wil ook al Ie gang gaan. er enkele maanden wordt de menische Raad daarom, als alle Ken"i het eens zijn over het ont- v#-statuut, omgezet in een Raad Kerken te Leiden. Dat is niet ar een andere naam. De be- hjng is, dat deze raad duidelijke schajegdheden krijgt, uitspraken kan en beslissingen nemen, die :nd zijn voor alle aangesloten in. Niet op theologisch gebied, Kover concrete, praktische za- die ik reeds noemde" Bindend d PELAAN Heijnen legt uit, wat de Oecumenische Raad be- met bindende beslissingen. „We zijn het er met zijn allen wel over eens, dat de tijd voorbij is, dat ieder kerkgenootschap in de stad en liefst in iedere wijk nog kan rea liseren wat het privé nodig acht, zoals eigen kerken, eigen opvangge- legenheden voor de jeugd, voor de bejaarden, tehuizen voor bepaalde categorieën van mensen en noem maar op. Ieder kerkgenootschap staat niet alleen voor enorme prak tische moeilijkheden, binnen de kerkgenootschappen vraagt men zich ook zeer serieus af of het echt nog wel nodig is, dat men zelf alle mogelijke voorzieningen gaat tref fen en bouwen. Neem de studies en discussies over multifunctionele kerkgebouwen, zo danig ingerichte kerkgebouwen, dat zij ook voor andere doeleinden dan kerkdiensten gebruikt kunnen wor den. En dat niet alleen. Is een kerk ook niet zodanig in te richten, dat ook andere kerkge nootschappen er gebruik van kun nen maken? Ik geloof, dat we bin nen de Oecumenische Raad de op lossing op die vragen reeds gevon den hebben. Als er binnenkort een Raad van Kerken komt dan zal die volgens onze mening een duidelijke be voegdheid tot planning moeten heb ben. Niet, dat de Raad van Kerken de uitvoering gaat onttrekken aan een kerkbestuur, dat iets wil gaan doen. Het moet eerder zo zijn, dat een kerkgenootschap-met-bepaalde-plan nen een soort meldingsplicht krijgt aan de Raad van Kerken te Leiden. Binnen de Raad van Kerken kan dan onderzocht worden of op het gemelde initiatief niet op de een of andere wijze ingehaakt kan wor den door anderen. Want wat is er tegen gezamenlijkheid als het tot iets goeds en groots kan leiden: een groot en goed geoutilleerd diensten en opvangcentrum voor bejaarden bijvoorbeeld in plaats van versnip pering? Als de kerken van Leiden samen de zaken gaan aanpakken geloof ik stellig, dat we de Leidse gemeenschap een grote dienst be wijzen. Wat ik al eerder zei: oecu mene houdt één antwoord in; ook op de problemen van een stad als Leiden''. „Zo goed als in de wereld moet Leidse predikanten (Hervormd, Geref. en Lu thers) hebben zich gewend tot de bisschop van Rotterdam naar aanleiding van het aanstaan de vertrek van kapelaan Heijnen van de St. Petrusparochie. Zij hebben de bisschop ge vraagd voor een vervanger te zorgen, die te genover de Oecumene dezelfde instelling heeft als kapelaan Heijnen. In dit ongebruikelijke verzoek zagen wij aanleiding kapelaan Heij nen te verzoeken om een gesprek. Dit artikel geeft een indruk van dat gesprek. de verdeelde christenheid ook op plaatselijk niveau streven naar één gezicht", aldus kapelaan Heijnen. Veelvormig We mogen er niet uit afleiden ac centueert hij, dat hij er voorstander van zou zijn, dat alle kerken zich op een goede dag opheffen in een grootste gemene deler. Uniformiteit en eenvormigheid is onmogelijk. Wat wel mogelijk is, aldus kape laan Heijnen, en waarnaar wij de opdracht hebben te streven, is eens gezindheid. „Als je aan mij vraagt hoe stel je je de volmaakte oecumene voor, dan denk ik altijd aan een gezin: Kinderen van eenzelfde vader en moeder, verbonden met elkaar, maar ieder met zijn eigen karak ter, zijn eigen hebbelijkheden en onhebbelijkheden. Een pluriforme kerk, daar geloof ik in. De leden van de Oecumenische Raad trou wens ook. Met „progressief" of „conservatief" heeft dat allemaal niets te maken. Ik durf zelfs te zeggen, dat een oecumenisch ge sprek pas vruchtbaar kan zijn als iedere gesprekspartner zich duide lijk bewust is van de identiteit van zijn eigen kerk. Als je je dat niet bewust bent wordt je er overigens wel toe gedwongen Er is duidelijke vooruitgang in het oecumenisch gesprek in Leiden, dat bewijzen wel de plannen om een stapje verder te gaan in de richting van een raad-met-bevoegdheden. „Er is iets positiefs aan de gang in Leiden. Het aangekondigde ge sprek van de drie grote christelijke partijen, de krachtenbundeling in de Leidse Padvindersraad, het zijn allemaal van die bouwsteentjes. Een gevaar alleen is, dat het zich boven de hoofden van de mensen gaat af spelen. Hoe staal het met het oecu menisch gesprek, wat is de stand van zaken? Voorlichting yAN aiie kanseis en via publici- teitsorganen moet er voorlich ting over gegeven worden. Het moet ook ..gebracht" worden. Niet alleen L.O.f. 45 jaar LEIDEN Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Leidsche Onderwijsinstellingen zal op 31 ok tober in de Stadsgehoorzaal een symposion worden gehouden over een tweetal aspecten van het schrif telijk onderwijs. Prof. dr. F. W. Prins zal een refe raat houden over „De zin van de studie in de hedendaagse crisis"; prof. dr. C. A. van Peursen zal spre ken over ..Onderwijs en informatie onderwijs en ethiek". Beide lezingen worden gevolgd door een discussie met een forum waarin naast prof. Prins een viertal deskundigen zitting zal hebben alsmede de deelnemers aan het sym posion. Het eerste forum zal worden ge leid door prof. dr. J. W. van Hulst en is verder als volgt samengesteld: prof. dr. F. W. Prins, drs. J. van Bergeijk, drs. Chr. Boermeester en C. D. van Noppen, prof. dr. L. M. de Rijk zal voorzitter zijn van het tweede forum. Het zal verder bestaan uit prof. dr. C. A. van Peursen, drs. C. P. Bertels, H. J. L. Vonhoff en Th. M. M. Luijpen. PRISMA BSE.1PH1W220 1) 100% waterdicht - incabloc shockproof - onbreekbare veer - plat model - edelstaal 125.- V PRISMA dameshorloge 2) incabloc shockproof -100% waterdicht dus óók bestand tegen (nat) huishoudelijk werk 99.- het ideaal van de oecumene, maar ook de praktische uitwerkingen op plaatselijk niveau: gezamenlijke kerkenbouw, jeugdhuizen, een so ciaal programma van dé kerken. De mensen moet het gaan zién. Een hele taak is bijvoorbeeld ook meer en regelmatige diensten voor gemengd gehuwden. Die mensen zijn de eersten, die iets van ons oecumenisch gesprek in praktijk ge bracht zouden moeten zien". Tot zover kapelaan Heijnen in het gesprek, waarmee hij duidelijk heeft gemaakt waarom de pastores van Leiden hem niet gaarne naar Rotterdam zien vertrekken. En waarom het langzamerhand ook tijd gaat worden, dat er van R.K. zijde iemand komt, die al zijn tijd en bezieling kan inzetten voor de oecumenische aspecten van Groot- Leiden. Ab, Is men leest dat minister Schut het plan heeft binnen tien jaar de 375.000 krotten die ons land „rijk" is te doen opruimen en te doen vervangen door nieuwe hui zen, dan is de gedachte dat Leiden daarvan wel een aantal graantjes zal meepikken niet onlogisch. Wie de woningtoestanden in Leiden kent, zal zich echter wel hoeden voor het optimisme dat over tien tien jaar ons woningbestand vol ledig zal zijn gesaneerd. Er zijn hier de laatste jaren heel wat krotten ontruimd resp. afge broken de gaten overal in de stad getuigen ervan maar we zijn er nog lang niet. Als het bou wen van nieuwe woningen na melijk geen gelijke tred houdt met het onruimen van slechte wonin gen, dan betekent dit al een moei lijk op te heffen vertraging in het vernieuwingsproces. In het complex van regelingen om de krotopruiming te bespoedigen is een nieuw element ingevoegd. Er wordt namelijk een rijksbij drage van f 2000 verleend voor het kopen van deze panden. Daar aan is echter de bepaling verbon den dat de panden binnen een jaar moeten worden afgebroken. In een stad als Leiden, met een zo schrijnende huisvestingsnood, zal het niet eenvoudig zijn, aan deze voorwaarde te voldoen. Versnelde krotopruiming is alleen mogelijk als vervangende woonruimte tij dig beschikbaar is. En daarmee zit Leiden verschrikkelijk te tob ben. Het voornemen van minister Schut zou voor Leiden dan ook weieens een beperkte reikwijdte kunnen hebben. ACADEMISCHE EXAMENS Puzzelprominen ten De prijswinnaars van de puz zel in ons zondagsblad van 28 september zijn: le prijs 10,mevrouw Hoo- gendoorn, Loeteweg 6, Hazers- woude; 2e prijs ƒ5.C. Kam- meraat, Kortenaarseweg 96, Ter Aar; 3e prijs ƒ5,J. van Duin, Stijntjesduinstraat 7, Noordwyk aan Zee. LEIDEN De plaatselijke afdeling van de Vereniging van Huisvrouwen bood gisteren haar leden een mode show aan, verzorgd door de firma Zurloh te Leiden. De collectie was vrijwel geheel afgestemd op een wat ouder publiek. De getoonde modellen waren niet spectaculair maar wel elegant. Het grootste deel van de collectie bestond uit deux- en trois-pièces die bij veel gelegenheden zijn te dragen. Zij hadden één basisvorm: een effen, rechte rok, eenzelfde kleur jasje dat iets boven de heupen valt en daar onder een in harmoniërende kleuren, gestreepte trui of blouse. De kleuren: voor oudere dames beige, bruin en lichtgroen en zwart, wat echter een gevaarlijke kleur is omdat hij zo gauw oud maakt. Voor de jongere huis vrouwen heldere kleuren als turquoise, rose, diep-paars en terra. Japonnen De jurken hadden een recht model, met een kleine opstaande boord en een vrij brede ceintuur met gesp. Een opvallende japon was een gebro ken wit exemplaar met een chocolade bruin patroon, wat vooral bij een gebruind gezicht bijzonder mooi uit kwam. Geliefde kleurencombinaties voor mantel-japon complets weren grijs-oranje en bruin-oranje, dit vooral voor de jongere huisvrouwen. De klassieke camel-mantel viert nog altijd hoogtij. Hij werd in verschei dene uitvoeringen getoond. Ook de tweed-mantel met bontkraag en het dito pakje zijn bijzonder in trek. Een blauwe kanten namiddagjapon een bruine met pailletten-garnering en een eenvoudige zwarte fluwelen rok met strokenblouse vormden het slot van de drukbezochte show. De tassen waren afkomstig van „Antilope", de hoeden van de firma Messcher en drogisterij Vrijenhoek verzorgde de make-up van de zes mannequins, allen leden van de Ver eniging van Huisvrouwen. KORTE EN LANGE OP EIGEN ATELIERS VERVAARDIGDE Het kopen van bont is een kwestie van vertrouwen, maar door aankoop bij een bedrijf met jarenlange ervaring en reputatie kunnen wij u deze mantels voor 100 procent garanderen. 3/4 MANTELS Zandkleurige Breitschwanz Lam bontmantel OÓ ON f— Vlotte Nerts Chevrette bontmantel Solide Cabrito bontmantel, elegante siaalkraag Moderne Persianer Pattes bontmantel Moiré getekende Vemen bontmantel Kalfsmantel met Aleution nerts- staartenkraag Diagonaal verwerkte leverkl. Asmara mantel Lichtgewicht Russische Zobelfeh bontmantel LANGE MANTELS Moderne iets getailleerde Nanking Lapin bontmantel Breitschwanz Lam mantel Zeer solide Zandkleurige Af#* Cabrito bontmantel dsQ Met Bisam kraag Beige Chevron Cabrito met split en ceintuur Gevlamde Hodeidha bontmantel In bruin en zwart Lichtgewicht OOQ Kalajos bontmantel 37 Nerts Chevrette bontmantel /IQx m sterk en afkledend GARANTIE Iedere bontmantel wordt ver kocht met schriftelijke garan tiebewijs, tevens bewijs echtheid. BEWARING Bij gedeeltelijke betaling wordt uw bontmantel desgewenst tot de winter kosteloos bewaard en verzorgd. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. VOLDOENDE PARKEERRUIMTE LEIDEN De Vereniging van belangstellenden in De Lakenhal" bestaat vijftig jaar. Ter gelegen heid hiervan wordt maandagavond 28 oktober om 8 uur in de Grote Pers van het museum een feeste lijke bijeenkomst gehouden. Voorzitter P. Herfst zal een his torisch overzicht geven, waarna prof. J. N. van Wessem, oud-direc teur van De Lakenhal, spreekt over „Iets over vervalsingen". Vervol gens zullen enige kunstwerken aan het gemeentebestuur worden aan geboden. Marjolein Hennes (viool), Eekje Hoenderdaal (cello), Veroni ca Steinbach (fluit) en Ada van der Bent (klavier) zullen, de bijeen komst muzikaal omlijsten. Er wordt een overzichtstentoon stelling ingericht van kunstvoor werpen, die door of met steun van de vereniging in de voorbije halve eeuw voor het museum De Laken hal werden verworven. Middags is er een bijeenkomst met de 25 prijswinnaars van de in de vakantie gehouden jeugdwed strijd, waaraan ongeveer vijfhon derd jongeren deelnamen. Het me rendeel had de prijsvraag goed op gelost zodat er moest worden geloot. LEIDEN Aan booi'd van de Victoria Regia, het motorschip waarmee ruim vijftig patiënten van het Leidse verpleeghuis Solglytt momenteel een Rijnreis maken, gaat alles naar wens. Vandaag is men aan de terugreis begonnen en tegen de avond hoopte men Keulen te be reiken. Gisteren begon de dag nevelig, maar na korte tijd liet het najaars zonnetje zich weer zien. Al varend, gaf rederij-amployé Dik de Hartog via de scheepsmicrofoon explicaties, terwijl hij op een plezierige manier allerlei sagen en legendes vertelde. In Rüdesheim werd gisteren gepas sagierd; men meerde hier al om twee uur 's middags af. T TIT DE OPLOSSINGEN van onze 3-oktober-fotopuzzel werd be- vestigd dat het „taptoepubliek" anders van samenstelling is dan het „optochtpubliek". Verreweg de meeste inzenders konden foto 15. dames in oude gymkleding. niet goed thuisbrengen. Zij widen optocht in maar het moest taptoe zijn. Kennelijk hadden zij de taptoe niet I gezien. De donkere achtergrond had hen op het spoor van de taptoe kunnen brengen. Hier volgen de winnaars: Honderd gulden: mevr. S. J. Bink, Zijlsingel 60 Leiden. Vijftig gulden: A. de Jong, Jacq. Urlusplantsoen 373 Leiden. Vijfentwintig gulden: J. W. Bakker sr., Leidseweg 48 Voorschoten. 1 Vijfentwintig gulden: A. Gijzenij, Ir. Driessenstraat 3 Leiden. Tien gulden: R. Honsbeek, Mauritsstraat 50 Leiden. Tien gulden: H. Verlind, Storm Buysingstraat 8 Leiden. Tien gulden: C. Kleer, Oude Herengracht 13 Leiden. Tien gulden: R. M. Smits-Clifford, Abr. Crijnssenstraat 21 Leiden. Tien gulden: I. van Gent-van der Meij, Valdezstraat 8a Leiden. De foto's waren: 1 Optocht (met K. en G.), 2 kindervariété, 3 reveille, 4 dienst Pieterskerk, 5 druivenetende kinderen, 6 behendigheidswedstrijden bromfietsen, 7 koraalmuziek, 8 lunapark. 9 mensenmassa na optocht op Breestraat, 10 optocht, 11 trampolinespringen, 12 lunapark, 13 draaiorgelconcours, 14 haring en wittebrood, 15 taptoe, 16 optocht, 17 optocht, 18 lunapark. 19 straatmuzikant, 20 optocht. Alle inzenders hartelijk dank voor hun meedoen, ook voor hun uitingen van waardering voor deze vorm van verslaggeving. „U hebt het weer leuk versierd", schreef de heer Bakker te Voorschoten bij zijn oplossing. Het geld wordt de winnaars overgemaakt. Red. N.L.C. Zeskampen voor jeugdschakers LEIDEN De jeugdschaakleider van de Leidse Schaakbond houdt op woensdag 23 oktober een groot aan tal zeskampen voor jeugdschakers uit Leiden en omgeving. De deelne mers krijgen per partij elk een half uur bedenktijd, zodat de partijen in maximaal een uur kunnen worden beëindigd. Hierdoor zal het mogelijk zijn deze zeskampen op één dag te spelen, 's morgens (te beginnen om 9 uur) drie partijen en 's middags twee partijen. Deze jeugdschaakdag is georga niseerd in het kader van het jubi leum van de Leidse Schaakbond. De jubileumcommissie stelt veel prijzen beschikbaar en vraagt dit jaar geen inschrijfgeld. De wedstrijden worden gehouden in gebouw Steenschuur 6. Men kan zioh tot 19 oktober opge ven bij de jeugdschaakleider van de LSB. de heer drs. M. Sattler. Zaanstraat 57, Leiden. Geest en gevoel nodig voor lezen van een gedicht LEIDEN Met een openbare les, getiteld „Response and responsibili ty: The teaching of poetry", heeft mevrouw dr. S. Betsky-Zweig het ambt van buitengewoon lector in de Amerikaanse letterkunde aan de Leidse Universiteit aanvaard. Door een analyse van drie gedichten van een Britse en twee Amerikaanse auteur trachtte mevrouw Betsky- Zweig één manier duidelijk te maken, waarop poëzie kan worden gelezen en onderwezen. In plaats van een bepaalde methode aan te bevelen legde zij de nadruk op het begrijpen van een gedicht door mid del van iemands humane reactie, zijn kennis van heden en verleden en zijn academische discipline. Voor het lezen van een gedicht is zowel geest als gevoel nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3