ARP: REGEERBAARHEID OP DE EERSTE PLAATS Egga Pompbediende voor f 500 neergeslagen Kritiek niet fundamenteel JAMIN Commentaar Praag geeft toe aan eis Russen Grootste manoeuvres Navo in twee jaar Het Kwartet Partijverhouding verdringt de Troonrede uit debat spitiii Biesheuvel betwijfelt linkse concentratie OVERVAL OP BENZINESTATION Afscheid van Doorman pindarotsjes Overleg Smith-Wilson begonnen Baby van zesling geopereerd Het debat Rome akkoord met fusie Fiat- Citroën ZCS glanzende onderzettertjes in etui Nieuwe Leidse Courant Woensdag 9 oktober 1968 - 49ste |»»rgang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen pcteur: F. Diemcr efdrcdacteur: Dr. E. Dicmcr ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De heer Tilanus (ch): „Ondanks de wed- loop om het kampioenschap van partijver nieuwing is er nog maar weinig bereikt. Een linkse concentratie is het stadium van de vriendelijke correspondentie nog niet voorbij; een progressief blok is voorlopig een her senschim e a.r. fractieleider mr. B. W. Bies- rnvel aan het woord tijdens de algemene beschouwingen. Menigeen iceet zo te val len, dat hij het been van een ander breekt. WEISS „Wc rijden met luchtkoeling." i »iyy IftffCP DE BILT Een oceaandepres sie, die gisteren in West-Europa langdurige regen bracht, is nu boven de Duitse Bocht aangeko men. Ook in Nederland werd op vele plaatsen meer dan 10 mm af getapt en langs de kust viel plaat selijk 20 mm. De storing trekt ge leidelijk verder oostwaarts en ze wordt gevolgd door een rug van hoge druk die over West-Frank rijk naderbij komt, en de buiig heid neemt hierdoor af. In de avond en nacht kan tij dens opklaringen plaatselijk mist of laaghangende bewolking ont staan. Morgen bevindt ons land zich in een vochtige zuidweste lijke luchtstroming waarin veel bewolking voorkomt. Behoudens hier en daar motregen zijn de re genkansen niet groot. DE BILT Vrij zacht weer en over het algemeen veel be- j wolking met plaatselijk mist of motregen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Vooruitzichten voor vrijdag: zon: minder dan 40 procent; min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een geheel droog etmaal: 10 procent; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. (Van onze partem entsredactie) DEN HAAG Mr. Biesheuvel van de ARP heeft met het aan de orde stellen van de partijverhoudingen bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer een la wine van navolgers gekregen. Dit leidde er toe dat dit vraagstuk plotseling de beoor deling van het regeringsbeleid wat in de schaduw stelde. Toen de kruitdamp was opgetrokken bleek dat Van Mierlo en de zijnen in de ver dediging waren gedrongen en dat de heren Biesheuvel en Toxopeus elkaar in alle vrien delijkheid om de oren handen geslagen. De heer Biesheuvel stelde voorop dat het gaat om de regeer baarheid van ons land, anders gezegd de bereidheid tot samen werking is voorwaarde. Hij twijfelde eraan of D'66 in die zin wel gouvernementele partij genoemd kon worden, waar de ontploffingstheorie met alle kracht gehandhaafd wordt. Men is bezig met vernielingen wanneer men elke partij ouder dan één jaar van samenwerking uitsluit. Prins Bernhardt op weg naar zijn vliegtuig dat hem van Schiphol naar Mexico zal brengen, waar hij de opening van de Olympische Spelen zal bijwonen. Hij werd uitgeleide gedaan door de Koningin. Tijdens het oponthoud in Montreal zal prins Bernhard nog een ontmoeting heb ben met prinses Christina. PRAAG Het presidium van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij heeft gisteravond de houding van de afgevaardigden naar de jongste besprekingen in Moskou goedgekeurd. De partijleiding komt dus tegemoet aan de Russische eisen voor een verdergaande beperking van de liberalisering. Berichten uit Westelijke kringen over vervanging van hoge partij- en DUBCEK regeringsleiders zijn tegengesproken. Partijleider Dubcek en premier Cernik zouden dus aanblijven. Het presidium, dat vergaderde onder leiding van Dubcek, zal in de komende dagen de „belang rijkste taken" formuleren die de partij thans moet uitvoeren. Ze zullen voor het centrale partij comité het volk bereiken. Aanbevolen wordt, de grondbegin selen van het beleid sinds januari duidelijk te omschrijven. In het communiqué wordt kritiek geoefend op de activiteit van „para siterende anti-socialistische krach ten" en aan de andere kant op de onvolkomenheden die bij het in praktijk brengen van het politieke beleid sinds januari zouden zijn ge bleken. Loyaliteit Grote nadruk wordt gelegd op de loyaliteit aan de communistische ideologie en de strijd tegen het ka pitalisme, zodat de mogelijkheden voor de Tsjechoslowaakse niet-com- munisten belangrijk minder wor den. Iedere communist moet begrijpen dat de vooruitzichten van de ont wikkeling van Tsjechoslowakije lig gen in een bondgenootschap met de Sowjetunie en de andere socialis tische landen. Alle maatregelen op politiek, economisch, cultureel en militair gebied moeten hierop be rusten". Intussen is gisteravond een gro te Tsjechoslowaakse delegatie, onder wie vele hoge militairen in Moskou aangekomen, naar wordt verwacht om te onderhandelen over een ver drag, volgens welke Russische troe pen in Tsjechoslowakije kunnen blij ven. De delegatie staat onder lei ding van vice-premier Hamouz. (De Russen eisen dat minstens zeven di visies 100.000 man in Tsjecho slowakije blijven). Hij maakte zich ongerust over het exclusivisme in het politieke leven. „Het is opvallend dat uit gerekend die mensen die de idee van de democratie opnieuw ge stalte willen geven, zich het sterkste aan exclusivisme over geven". Dc reactiebewegingen D'66, PPR en Nieuw Links willen duidelijkheid en een stembusakkoord, aldus Biesheu vel, maar zij dreigen het tegenover gestelde te bereiken var. wat zij beo gen. De confessionele partijen zouden wel eens in de dwangpositie kunnen geraken een regeringscombinatie te moeten aangaan, niet omdat zij deze combinatie zelf wensen, ook niet om dat deze programmatisch het meest voor de hand zou liggen, maar omdat het de enige mogelijkheid is het land een regering te geven. Hij verweet PPR, D'66 en Nieuw Links de linkse concentratie te stel len boven alle andere politieke pro blemen. Te meer jammer omdat D'66 en ook de PvdA zo'n waardevolle bij drage zouden kunnen leveren aan vernieuwing van de samenleving. „Het is anderzijds enghartig te menen, dat die vernieuwing met de WD onmogelijk is", aldus de ar-fraktieleider. Enghartig (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een pompbediende van het benzinestation aan de Mgr. Nolenslaan 458 is gisteravond het slachtoffer geworden van een roofoverval. Iemand sloeg hem van achteren met een hard voorwerp op het hoofd, deed een greep in het geldkistje en maakte zich ijlings uit de voeten. De buit bedroeg ongeveer 500. Ik stond in m'n kantoortje toen iemand binnenkwam. Ik wilde me omdraaien, zag iets glimmends boven m'n hoofd flitsen en kreeg een klap die me deed duizelen, aldus het relaas aan de politie van de 21-jarige pomp bediende J. M. Schippers, die in Rotterdam aan de Nassauhaven 99b woont. Het gebeurde om een uur of acht. net op een Tustig moment. Niemand heeft dan ook gezien hoe de over valler het kantoortje uitrende. De pompbediende, die on danks de harde klap weer snel bij z'n positieven kwam, is hem nog achterna gegaan. Hij zag nog net hoe de man in een personenauto dook en met gierende banden wegreed. De kleur of het merk van de wagen bleven onbekend, even als het signalement van de dader. De pompbediende belde on middellijk de politie, die we gen liet afzetten. Het slacht offer werd in een politiewagen naar het ziekenhuis ge bracht, dat hij na onderzoek kon verlaten. Hij heeft een flinke buil opgelopen. Dat was voor de liberaal Toxopeus aanleiding om hem te vragen: bete kent dat, dat de ARP met enige wan hoop een eeuwige kombinatie met de VVD in het verschiet ziet liggen? Als dat zo is, wil ik wel zeggen, aldus Toxopeus. dat dat een terugkeer naar de lood-om-oud-ijzer theorie betekent en dan zal de VVD in zo'n coali tie het volle pond aan liberale in breng eisen. Over Biesheuvels ruimhartigheid zei hij, dat hij dan niet te enghartig j zou zijn om te zeggen dat je met de 1 ARP helemaal geen evenwichtig be- 1 leid kunt voeren. Voor vervolg zie pag 2 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op enkele uitzonderingen na was de kritiek van de fractieleiders op het uitgestippelde regeringsbeleid gisteren niet fundamen teel. Lof was er voor de ministers Klompé en Veringa. Mr. Luns kreeg het hard te verduren. De oppositie eiste verhoging van de ontwikkelingshulp. Tilanus (ch): de algemene lijn is goed; op onderdelen vraagtekens. Biesheuvel (ar) mist in het beleid iets van echt vooruitzien, originaliteit en streven naar vernieuwing van de samenleving. Met Toxopeus (lib.) brak hij een lans voor de kleine zelfstandigen. De liberale fractieleider waardeerde het kabinet om zijn evenwichtig beleid. Voor Schmelzer (kath. v.) is de verdeling van inkomens en vermogens een moeilijk te verteren brok. Den Uyl (soc.): „Het kabinet raakt vele dingen aan, maar altijd half. Het knipoogt naar vernieuwing, maar doet er Wezenlijk niets aan." '■BfcUH Voor het laatst wordt (in stromende regen) de driekleur gestreken op het meest besproken schip van de mari ne, de Karei Doorman. De comman dant van het vliegdekschip, kapitein ter zee B. Veldkamp, had tevoren een soort lijkrede gehouden, die deel uitmaakte van de officiële uitdienst- stelling" van de oorlogsbodem. De reus zal binnenkort onze wateren verlaten BRUSSEL Generaal Lyman Lemnitzer, bevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, heeft gisteren de grootste manoeuvres van de Navo in twee jaar aange kondigd. De oefening, „Fallex 68", wordt van 16 tot 25 oktober gehouden. Behalve het opperbevel van Lem nitzer, zullen ook twee andere grote militaire commando's van de Navo er bij betrokken zijn: het Atlantisch commando onder de Amerikaanse ad miraal P^mes en het commando van het Enr^L' Kanaal. De manoeuvres op het vasteland van Europa zullen de werkelijkheid zo dicht mogelijk benaderen. Er zul len ook luchtstrijdkrachten aan deel nemen. Nederlands protest tegen doodvonnis van Soebandrio DEN HAAG Een delegatie van acht studentenorganisaties en jeugd verenigingen heeft premier De Jong gistermiddag een brief aangeboden, waarin de regering wordt gevraagd alle steun aan de Indonesische presi dent Soeharto te staken en stelling te nemen tegen de doodvonnissen, on dermeer tegen Soebandrio. Het is niet bekend hoeveel militai ren aan de oefening zullen deelne men. RUSLAND Het hoofdkwartier van de ver dragsorganisatie in Brussel ontkent dat de manoeuvres iets te maken hebben met de Russische invasie in Tsjechoslowakije. Maar waarnemers in de Belgische hoofdstad menen, dat het juist de bedoeling is de sterkte van de Navo te beproeven, nu Rusland het militaire evenwicht in Europa heeft verstoord. morgen voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk GIBRALTAR Vanmorgen zijn aan boord van de Britse kruiser „Fearless" onderhande lingen begonnen tussen de Britse premier Harold Wilson en zijn Rhodesische ambtgenoot Ian Smith. De conferentie kon wel eens de laatste kans bieden voor een schik king in het drie jaar oude geschil tussen Engeland en zijn ex-kolonie Rhodesië. Wilson zal trachten Smith een meerderheidssysteem aan te pra ten, waardoor de zwarte bevolking van Rhodesië meer zeggenschap zou krijgen. Smith heeft vlak voor zijn vertrek naar Gibraltar verklaard, dat hij beslist niet van zijn standpunt zal afwijken, dat de Rhodesische rege ring blank moet blijven. Hij wil de negers wel meer inspraak geven. Premier Wilson heeft van zijn La- bourpartij opdracht gekregen ook niet te wijken en daarom is men zowel in Londen als in Salisbury pes simistisch gestemd over de afloop van het gesprek. Volgens waarne mers in de Britse hoofdstad is het gesprek tot stand gekomen door be middeling van Zuid-Afrika. BIRMINGHAM Lynne Thorris, de kleinste baby van de vijf nog in leven zijnde kinderen van een Britse zesling, is gisteren geopereerd aan de ingewanden. De baby is er zeer ernstig aan toe en men vreest dat het de ingreep niet zal overleven. AMSTERDAM Enkele honder den personeelsleden van de NDSM hebben de directie een petitie aange boden, waarin wordt gevraagd om een extra uitkering van 250 gulden als compensatie voor het feit, dat het bedrijf geen dividend uitkeert. Een directielid heeft een gesprek met de opstellers van de petitie ge had en hen toegezegd, dat er in de ondernemingsraad over zal worden gesproken. yOALS te verwachten was komt de regering zonder risico van kleer scheuren door hel debat in de Twee de Kamer heen. Haar beleid is niet gek en de oppositie is zwak en heeft weinig constructiefs in te brengen. Hoofdpunten in het debat van giste ren vormden, voor wat het regerings beleid betreft, het buitenlands beleid dat meer tot de verbeelding zou kunnen spreken voorts de inko mens- en vermogensverdeling, en dan het tegenwoordig graag beprate punt van de democratisering. Vanuit D'66 kwamen weer enkele suggesties die op het eerste horen boeiend lükcn, maar waar achteraf doorheen te prikken is. Ditmaal werd bijvoorbeeld bepleit dat het parlement een keus zou krijgen uit alternatie ven. Maar hiertegenover werd terecht opgemerkt, dat de regering een beleid moet bepalen en dat het aan het par lement is. wil het anders, met alter natieven te komen. Er bleek een vrijwel algemene waar dering voor het onderwijs en het maatschappelijk werk. De regerings partijen stond achter werkgelegen heid en woningbouw; maar ook zij willen wel meer gedaan hebben aan ontwikkelingshulp. Er is we zouden zeggen: natuur lijk gepraat over de partijverhou dingen, iets wat uiteraard langs de regering heengaat. De heer Biesheu vel verweet op goede gronden PPR, D'66 en Nieuw Links exclusivisme, wat vanuit de PPR het weerwoord opriep dat het evangelie zelf tot ex clusivisme zou leiden. Ook dat is een uitspraak die het zo op het oor wel doet. Alleen, ziet men dan niet voorbij aan het feit dat ons land reeds zovele eeuwen christen dom heeft gekend? Niet dat er nooit reden is gegeven tot kritiek, integen deel. Maar men behoorde toch ook eens dankbaar te zijn voor hetgeen het heeft uitgewerkt. Zowel PPR als D'66 noemden de in vloed vanuit de ARP op het rege ringsbeleid groot. De spreker van de PPR meende, dat de ARP in een CDU wel de leiding op zich zou nemen. Een bewijs dat de protestantse inbreng ook m het huidige kabinet niet gering is en dat bovendien in een eventuele CDU niet behoeft te zijn. GOED EN VOORDELIG KUNNEN SAMENGAAN KHK MAAR BIJ: DeManteispedaïst 10 VESTIGINGEN ry o.a.in: LeidonHaarlemmerstraat 163 ROME De Italiaanse regering gaat akkoord met een fusie tussen de Fiat autofabrieken en het Franse be drijf Citroen. In de Italiaanse senaat is meegedeeld, dat beide ondernemin gen een akkoord over nauwe samen werking hebben bereikt. Volgens een minister zal een orga nisatie worden opgericht waarin bei de ondernemingen gelijke belangen hebben en die de bedrijven moet gaan besturen. Van den Wall Bake voorzitter verenigde chefs van staven DEN HAAG Tot voorzitter van het Comité verenigde chefs van staven is als opvolger van generaal H. P. Zielstra benoemd vice-admi- raal H. M. van den Wall Bake, die tot 16 december bevelhebber van de zeestrüdkrachten en chef van de ma rinestaf zal blijven. (met tijn Indisch motief) -top Ik geef op als nieuweabonnee: Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krent veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1