akantie-op-zee: een gewild maar kostbaar artikel NEDERLANDSE ROEIERS IN ANGST-PSYCHOSE Vredesplan van Israël in VN Moeilijkheden in Mexico intern Cruisen blijft voor velen een droom and 0 naar 't continent Te laat in Mexico Fred van Dorp vlaggedrager Programma voor waterpoloteam Selectie voor wcreldelftal 11 WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 (door Bram Oosterwijk) ROTTERDAM Cruisen op »n roomwit schip, varen in de >n, steden en landen zien die »el te bieden hebben. Een pak- vol heerlijkheden waarmee erijen hun passagierssche- rendabel moeten zien te ken. Voor velen dè -droom in hun leven. Cruisen is een ikantie-bezigheid die terrein int. Steedt meer schepen ste en jaarlijks van wa'l om hun jhroefspoor te trekken door lauwe zeeën en langs exoti- ;he kusten. Eén ding staat ïhter als een paal boven dat- jlfde cruisewater: nooit zul- cruises populair kunnen irden bij de massa. Want tor het merendeel van de dro- iers zal een cruise iets on- ijpbaars blijven, iets dat ach- de lokkende horizon zal ijven liggen. En het is snel èrteld waarom: geld. Cruisen i\ een kostbare luxe blijven, leggelegd voor een enkeling. jCruise-varen is een „must" gewor- in voor de meeste rederijen. En wel trom: het varen van haven naar Iven is een tanende manier van rei ki. Een vliegtuig overbrugt een stand in uren waarover een schip Igen doet. En tijd is voor de meeste [zigers een kostbaarheid. Het is een twikkeling die al jaren aan de mg is, maar die steeds sterker gaat (reken. Rederijen moeten daarom met an- [re trekpleisters komen willen ze poud kunnen blijven geven aan het [zegde „navigare necesse est". Ze peten met luxe komen, met vertier, let zon. Varen moet geen manier Ktransport zijn, maar een manier vakantie houden. mcurrentie Cruisen verbreidt zich in een rede- k tempo over de zonbeschenen eën. Het aantal maatschappijen dat :h met cruises bezighoudt, groeit in cs tempo aan. Nederlandse, Duitse, issische, Italiaanse, Griekse, En- Ise rederijen doen er aan. De lisemarkt neemt toe en daarmee de ïcurrentie. n eigen land is het alleenrecht >r de Holland-Amerika Lijn. Haar ïises starten alle in de Verenigde iten, omdat men kennelijk (nog?) inig in het continent of Engeland zitten. Dan zijn er de Duitsers, voorzichtig zijn begonnen, maar n positie willen verstevigen. De ssen: zij zijn de indringers. Ze ko- n straks op de cruisemarkt met ntallen reizen die tegen lage prij- i worden gelanceerd. Ietwat be- uwd vragen de andere rederijen h af wat dat gaat worden. De Ita- nen en Grieken. Zij maken meren- ;ls korte cruise^ in de Middel- dse Zee en hebben daar een aar- vaste voet Ingeland: zeevarende natie pur ag en nog altijd bezitster van de otste passagiersvloot. Land met e rederijen die met tientallen ises de gunst van het publiek pro- en te veroveren. De Cunard Line dt cruises, Royal Mail Lines, P. O., om enige van de grootste te >men. ntinent ingeland heeft de markt binnen en grenzen flink afgegraasd en is van plan zich intensiever te gaan moeien met de continentale markt, et name de P. and O. met drie Djoen ton scheepsruimte ide botste scheepvaartgroep ter wereld gaat het cruisen aktiveren. Er is dracht gegeven tot een markton- rzoek om zodoende de verlangens behoeften van het continentale Ibliek te weten te komen. t zal echter moeilijk worden met Selse schepen de continentale sen te kunnen honoreren. Tussen Engelsman en iemand van het ^itiner.t zit een kloof, een verschil 1 niet gemakkelijk valt te over igen. iloe zal de continentale cruise-gan- r zich voelen tussen een overwe- Engels publiek? In het alge- niet op z'n gemak, zeker de Rotterdam De kans is dan ook groot dat P. and O. volgend jaar reeds of Ham- Zitten in de zon, zwemmen en luieren: enige genoegens van een cruise. hebben van enkele honderden beman ningsleden (waar verre weg het grootste deel uitsluitend ten be hoeve van de passagiers) kost kapita len. Er kèn niet bespaard worden op de prijzen. Bij een slechtere bedie ning aan boord, krijgt men geen pas sagiers, want de aantrekkelijkheid van cruisen is juist „het verwend worden". Het vervangen van het restaurant-systeem door het cajetari- a-systeem zou een besparing opleve ren van slechts enkele tientallen gul dens. En dat is te verwaarlozen. Hoe men het dus ook bekijkt: een vakantie-op-zee is een gewild, maar kostbaar artikel. Dat was al zo toen in de jaren negentig van de vorige eeuw de Britse adel zich op de luxu euze stomers liet volstoppen met ka viaar en champagne en zich in ha vensteden waarin de bevolking moest vechten om in leven te blijven in een protserige koets liet rondrijden. En dat is nog steeds zo, nu verreweg alleen de beter gesitueerden aan boord kunnen stappen en zich een veel gelid kostend leven op het schip en aan de wal kunnen veroorloven. Cruisen blijft een luxe. Politie ontdekte kaartjeszwendel MEXICO-STAD De Mexicaanse politie heeft dinsdag twaalf personen gearresteerd, die van plan waren kaart jes zwart te verkopen. Het betrof in het bijzonder kaartjes voor de openingsce remonie en de gymnastiekwedstriiden. Er is voor deze evenementen al weken lang geen toegangsbewijs meer te krij gen en op de zwarte markt werd ér al tot twintigmaal de oorspronkelijke prijs voor geboden. De gearresteerden hangt gevangenisstraf of een zware boete bo ven het hoofd. In de kleinere havens toom de grote schepen niet aan de kade kunnen komen worden de passagiers met de motorsloe pen aan land gebracht. IDe gestuurde twee van de Nederlandse roeiploeg maakt bij de training in Mexico een allesbehalve vrolijke indruk. De Nederlandse roeiers zijn van mening dat de acclimatiseringsperiode van drie weken te kort is om in optimale vorm te komen. V.l.n.r. Rijnders, Sussebeek en Van Nes. MEXICO-STAD Dokter Willebrand had maar enkele seconden nodig om tot een antwoord te komen. „Drie weken verblyf in Me xico op grote hoogte is ook voor de roeiers voldoende om volkomen te acclimatiseren. De roeiers verkeren hier echter in een angst psychose. Ik heb ze nog nooit zo gezien". De uitspraak van de arts, letterlijk en figuurlijk vergrijsd in de roeisport, laat niets aan duide lijkheid te wensen over. De Amsterdamse orthopaedisch chirurg en lid van de medische com missie van het Nederlands Olympisch Comité deelt in genen dele de mening van de roeiers, dat de welgeteld 21 dagen, die zij hebben gekregen om hun training op 2200 meter in Mexico af te sluiten, onvoldoende zijn om een optimale vorm te bereiken. „In het rapport van professor Biersteker staat dat een sportman na 18 k 21 dagen geheel is aangepast". Wel is dokter Willebrand van me ning, dat niet alles is gedaan om zo goed mogelijk in vorm in Mexico aan te komen. „Wij hebben als medische commissie geadviseerd de hoogtetrai ning in Zwitserland vast te stellen in de eerste helft van september. Dan ben je maar enkele dagen in Neder land voordat naar Mexico wordt ge reisd. Daardoor heb je het meeste profijt van je verblijf in de Zwitserse ber gen. Iedere bond was vrij in de keuze van de periode. De roei-coaches wil den echter persé de tweede helft van augustus naar Sankt Moritz. Die pe riode paste beter in de opzet van hun trainingsschema's. Je kan er natuur lijk over twisten wat het zwaarst weegt. Zeker is wel, dat een aanmer kelijk deel van de winst van de trai ning op grote hoogte verloren was toen de ploeg in Mexico aankwam". Niet ideaal Vast staat ook- dat de samenwer king tussen roeiers en coaches ener zijds Vast staat ook dat dc samenwer- king tussen roeiers en coaches ener- I het NOC momenteel lang niet ideaal zijds en de medische oommissie van is. „Ze zijn moeilijk voor rede vat baar", verzucht dokter Willebrand. „Het is duidelijk, dat er onrust is onder de roeiers. Maar in plaats van dat de coaches proberen de angst weg te neen, verergeren ze die nog. Ze zeggen ook maar steeds dat we te laat zijn. Het heeft geen zin nu aan te voeren, dat de roeiers te laat in Mexico zijn aangekomen. Zelfs als dat zo zou zijn, is het alleen maar van belang dat een rustig klimaat wordt geschapen. Over een al dan niet gemaakte fout kan je dan na de Spelen praten". Spanningen Er is sprake van geweest dat de roeiploeg, gezien de zware eisen die bij beoefening ervan in ijle lucht worden gesteld, eerder naar Mexico zou vertrekken. „Vorig jaar is echter bij dc voor-Olympische wedstrijden gebleken, dat na drie weken spannin gen gingen optreden. De roeiers tel eerste dagen van de cruise niet. Een Brit en dat is dan in het algemeen gesproken voelt de gedragingen van een Nederlander of een Duitser op vakantie niet zo best aan. Een Brit vindt iets lekker, wat een conti nentaal niet vindt. Een Brit leeft op als hij bingo kan spelen of kan mee doen aan een quiz. Een continentaal glimlacht om zulk typisch Engels vermaak. Kortom: hoe vindt men als rederij tijdens een cruise nu juist datgene waarmee iedereen tevreden is. Eén ding staat de P. and O. al dui delijk voor ogen en dat is het feit dat een deel van de cruises begonnen moet worden uit een continentale ha ven. Het eerst moeten reizen naar een Engelse afvaarthaven kan voor menige potentiële cruiser van het vas teland wel eens de barrière zijn. burg of Rotterdam als starthaven van meerdere cruises zal kiezen. Waarschijnlijk zal het Rotterdam worden, omdat het vanaf Hamburg altijd nog een dag langer varen is voordat men in zonnige wateren komt. En de leus blijft toch: zo snel mogelijk naar de zon. Nadeel voor Rotterdam is echter het ontbreken van geschikte faciliteiten voor het aan en van boord gaan van passa giers. Een der direkteuren van P. and O. Lines J. G. Davis (40) zei er onlangs dit van: „Rotterdam is ui terst geschikt als starthaven, maar het moest zich eigenlijk schamen. Er wordt wel gedacht over een terminal, maar voorlopig missen we 'm toch nog. Alleen de Holland-Amerika Lijn heeft een geschikte kade, maar die wil ons niet hebben, hoewel ze voor ons helemaal geen concurrent is". Negen van de elf P. and O.-passa- giersschepen gaan volgend jaar 38 cruises vanuit Europa maken. Het to taal aantal bedden op die reizen is 46.000. Dit jaar werd iets meer dan 70 procent van de bedden verkocht. De rederij pakte daarmee ongeveer een derde van het aantal cruisende En gelsen (het aandeel uit andere landen was gering), dat van 112.000 in 1966 opliep tot 135.000 vorig jaar. Schrikken Nogmaals: deze cijfers laten zien lat slechts een in enkele procenten uit te drukken deel van de vakantie gangers zich een cruise kan permitte ren. Nu omvat het P. and O.-pro- gramma om 'dat vast te houden wel twee cruises van zes dagen tegen irijzen rond de 250 gulden, maar het grootste deel draait toch om prijzen lie op ongeveer 150 gulden per dag 'iggen. Velen zullen er van schrikken m vandaar dat die dromen veelal 'romen zullen blijven. Sociaal toerisme is een kreet die /andaag de dag nog wel eens wordt gehoord, ook als het om cruises gaat. Maar het zal er waarschijnlijk nooit van komen. Dat is duidelijk. Varen kost hoe men het ook doet veel geld. Een schip is een investering van tientallen miljoenen en het in dienst NEW YORK Israël heeft vannacht in de Algemene Ver gadering aangeboden zijn bezet tingstroepen uit Arabisch grond gebied terug te trekken tot aan „permanent veilige en erkende grenzen, die in de plaats moeten komen van de huidige bestands- grenzen". Het aanbod was vervat in een uit negen punten bestaand vre- desprogramma, dat Israëls minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban aan de Algemene Vergade ring voorlegde. Eban legde er echter de na druk op dat de vaststelling van de veilige grenzen een onder deel moet zijn van een serie maatregelen, die definitieve vre de in het Nabije Oosten beogen. De negen punten zijn: vestiging van vrede op basis van onderhandelingen en vastleg ging van de vredesvoorwaarden in een formele overeenkomst, vaststelling van veilige en er kende grenzen, regeling voor de veiligheid, waaronder een verklaring van beide partijen dat zij niet tot een aanval zullen overgaan, „open grenzen zoals West-Euro pa die kent" met havenrechten voor Jordanië aan de Israëlische Middel landse Zeekust, vrije scheepvaart door het Suez- kanaal en de Golf van Akaba, internationale initiatieven voor de oplossing van het vluchtelingen vraagstuk, een speciaal instituut voor de heilige plaatsen in Jeruzalem en erkenning door Israël en de Arabische landen van eikaars soeve reiniteit en regionale samenwerking. Eban meende dat Israël en Egypte samen een verklaring moeten uitge ven, waarin staat dat het Suezkanaal en de Golf van Akaba internationale vaarwegen zijn. Wat het vluchtelingenprobleem be treft zei Eban. dat een internationale conferentie moet worden georga niseerd, die dit probleem kan behan delen. Tenslotte drong hij er bij de Ara bische landen op aan onmiddellijk rechtstreeks met zijn land te gaan onderhandelen. Radio Kaïro noemd? het Israëlische plan niet meer dan een herhaling van wat eerder gezegd is. MEXICO-STAD Fred van Dorp, aanvoerder van de waterpoloploee, is door chef de mission A. J. H. Dokkum aangewezen als vlaggedrager voor Ne derland tijdens de openingsceremonie van de Spelen, die zaterdag wordt ge houden. Van Dorp wordt zondag dertig jaar. Hij heeft 147 interlandwedstrijden ge speeld en o.a. deelgenomen aan de Spe len van 1960 in Bome en van 1964 in Tokio. Nederland zal bij het défilé worden vertegenwoordigd door ongeveer 130 at leten en officials. Een gedeelte van de roeiploeg ontbreekt. De zeilers zullen waarschijnlijk wel aanwezig zijn, zij komen daarvoor over uit Acapulco. I MEXICO-STAD Het Nederlands waterpoloteam is voor het Olympisch tornooi, dat volgende week maandag begint, ingedeeld in een groep van acht landen, waarbij onder andere Zuidslavië en Italië. In elke groep wordt een halve competitie gespeeld. De nummers één en twee gaan over naar de halve finales. De indeling van de groepen is: Groep A: Brazilië, Cuba, West-Duitsland, Spanje, Hongarije, Rusland, Verenigde Staten en moge lijk Australië. Groep B: Griekenland, Japan, Egypte, Oost-Duitsland, Mexi co, Zuidslavië, Nederland en Italië. Voor wat betreft Nederland ziet het programma er als volgt uit: 14 oktober: Nederland Griekenland; 15 oktober: vrij; 16 oktober: Neder land Mexico; 17 oktober: Neder land Japan; 18 oktober: rustdag; 19 oktober: Nederland Zuidslavië; 20 oktober: Nederland Egypte; 21 oktober: Nederland Italië; 22 okto ber: Nederland Oost-Duitsland; 23 oktober: vrij; 24 oktober: halve fina les en wedstrijden voor de bezetting van de vijfde tot zestiende plaats; 25 oktober: rustdag; 26 oktober: wedstrijd om de derde plaats en fi nale. LONDEN De uitslagen van de dinsdagavond gespeelde voetbalwedstrijden voor de eerste divisie van de Engelse Lea gue zijn Burnley—West Ham United 3—1: Liverpool—Everton 1—1; Nottingham Fo rest—Newcastle United 2—4: Queens Park Rangers—Ipswich Town 2—1. MEXICO-STAD Het Nederlands wa terpoloteam heeft dinsdag in het universi taire zwembad een oefenwedstrijd ge speeld tegen Rusland. Onze landgenoten verloren met 10—5. De tussenstanden wa ren: 3-#. 3—0. 3—1 en 1—1. den toen de dagen die hen nog scheidden van de wedstrijden. Van daar dat wij voor deze periode heb ben gekozen". De duur van het verblijf in Mexico is niet het enige punt van het rap port-Biersteker waarop de medici het oneens zijn met de coaches. „In de aanbevelingen van professor Bierste ker staat ook dat je kan doorgaan met trainen tot aan de wedstrijden toe", aldus dokter Willebrand, „je hoeft zelfs geen rustdag te nemen. Ik hoorde echter dat de roeiers het de derde week rustiger aan willen gaan doen". De Haagse schoonspringster Eljo Kuiler in uiterste concentratie tijdens haar training in Mexico. GUADALAJARA Op 6 november speelt een wereldelftal ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Bra ziliaanse wereldkampioenschap in Rio de Janeiro tegen het nationale Brazili aanse team. Trainer Detmar Cramer heeft zestien spelers voor deze wed strijd uitgenodigd. Dit zestiental bestaat uit: Jaspin (Rusland). Marcievic (Argentinië), Perfumo 'Argentinië). Sjesternev (Rus land). Schulz 'W-Dld), Marzzolini (Ar gentinië). Gu'tano (Chili). Suecs (Hon garije). Beckenbauer (W-Dld). Overath (W-Dld). Ozim (Z-Slavië), Metreveli (Rusland), Amancia (Spanje), Albert 'Hongarije) Farkac 'Hongarije) en Dja- jic (Z-Slavië). Als reserves staan ter beschikking Vikor <Z-Slavië). Bocha I 'Uruguay), Van Himst (België) en Bene I 'Hongarije). MEXICO STAD „Er is geen sprake van dat wij de ploeg zullen terugtrekken van de Olymnische Spelen. Dit is ook nimmer over wogen. Wij beschouwen d3 poli tieke verwikkelingen, met alles wat zich daar omheen afspeelt, als een interne Mexicaanse aangele genheid. Als buitenlanders kunnen wij bovendien niet overzien, welke de beweegredenen zijn, die tot de strubbelingen hebben geleid. Ué veizueken om de ploèg terug te trekken, zullen wij dan ook ne geren. Wanneer er werkelijk ge vaar voor de mensen zou dreigen, dus in geval van politionele en/of militaire acties die zich ook zou den uitstrekken tot het Olympisch dorp of de stadions, dan wordt het vanzelfsprekend een andere zaak". Dit verklaarde drs. Chris E. van der Ploeg, secretaris-penningmees ter van het Nederlandsch Olym pisch Comité, naar aanleiding van de vage geruchten, die zijn opge doken omtrent het vertrek van de Nederlandse delegatie uit Mexico. „Laten wij de zaak alsjeblieft niet overdrijven. Er bestaan in de bidden* en Zui^merikaanse lan den nu eenmaal andere normen dan in het eigen land. Maar dat is niet van vandaag of gisteren. Avery Brundage, de president van het IOC, heeft dat ook heel duide lijk gesteld."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11