GROOT RECREATIEPLAN MIDDEN-DELFLAND Daling aantal werklozen met 2300 u ;|r Leven wordt in ons lam gevaarlijker Na 20 jaar: in of uit de Navo? 3 VOOR CHRISTENEN NIEUWE KANSEN IN WERELDVERBOND Mexico V" Uitvoering kost 300 miljoen Rusk sprak niet Gromyko MAANDAG 7 OKTOBER 1961 Zo tirt midden-Delfland bepaald nog niet uit, maar dit is dan toch het toekomst-perspectief loals dat in bijgaand artikel wordt beach re vi Het landschap i« gezien vanuit een punt henoorden Delft. Op de achter grond du« de bebouwing aan de Nieiwve Waterweg: geheel rechts Maaashiis, meer naar links Ylaardin- gen en Schiedam. Op de voorgrond flat» in Delft en verder rechts op de tekening Schipluiden en Maasland. De tekening laat vooral zien, hoe watersport, oeverrecreatie en recrea tie in open ruimten en bosgedeelten in Midden-Delfland een kans rallen krijgen. De cijfers 1 tot en met 8 verwijzen naar de volgende moge lijkheden L Motorbootvaren, speedbootvaren en waterskiën I. Zeilen, motorbootvaren en roeien 3. Meer het rustige water: kanova ren, roeien, punteren en water fietsen. Bij de nummers 1-3: jachtha vens, veriiuurinrichtingen, boten- loodsen, aanlegsteigers, horecabe drijven. 4. Nog rustiger: zwemmen en „ver pozen aan de waterkant" 5. En het allerrustigsteverpozen aan de waterkant en vissen. Bij de nummers 4 en 5: zwemge- legenheden, strandjes, viskweke- rijen, steigers. 6. Rondtoeren met de auto, fietsen, bromfietsen. T. Wandelen, fietsen, picknicken, paardrijden. 8 Attractiepunten, sport en spel. Bij de nummers 6-3: autowe gen, parkeerplaatsen, fiets- en wandelpaden, picknickplaatsen, trapveldjes, speel- en ligweiden, speelparken, kinderboerderijen, hertenkampen, wildweiden, confe rentie- en expositieruimten, eve- nementsterreinen en horecabedrij ven. vv_,IkJO® - - iHSt! N IA (?- - LrT- (Van onze soc.-econ. redactie) LUXEMBURG Het Interna tionaal Christelijk Vakverbond heeft het woord „christelijk" uit zqn naam geschrapt en zich om gedoopt tot Wereldverbond van de Arbeid (WVA). Hoewel dit feit aan een kant te betreuren is, zag de algemeen secretaris van het CNV. de heer C. van Nierop, hierin toch ook wereldwijze mo gelijkheden voor de christelijke vakbeweging. De christelijke vakbeweging heeft zich in de wereld geen iso lement willen laten opdringen. In een commentaar op het resul taat van het congres gaf de heer Van Nierop ons hierover zijn mening. Het ICV was de laatste jaren in feite al geen christelijk wereldvak verbond meer te noemen. Tal van vakbonden uit andere werelddelen, die geen christelijke signatuur droe gen, waren inmiddels als lid geaccep teerd. Dc consequentie hieruit heeft het ICV vorige weck op zijn congres in Luxemburg getrokken. Het we reldverbond heeft nu een ander ka rakter gekregen, maar onder invloed van de christelijke organisaties is een beginselverklaring vastgesteld, die de mogelijkheden voor de christelijke vakbeweging in de wereld eerder vergroot dan verkleint. Het schrappen van het woord „christelijk" maakt het voor bepaalde groeperingen van vakverbonden in de wereld (bijv. in Japan) mogelijk tot het WVA toe te treden, maar dit betekent tevens, dat er een gesprek, een confrontatie komt van christenen met andere groeperingen, die tot nog toe niet mogelijk was. Daarbij Is voorts uitdrukkelijk vastgelegd, dat de onafhankelijkheid van elke aangesloten vakcentrale on verkort gehandhaafd blijft en haar principiële uitgangspunt onaangetast blijft. Pluriformiteit Het nieuwe beginselprogram is ge baseerd op de erkenning van de geestelijke pluriformiteit, op het er kennen en respecteren van eikaars opvattingen. Daarbij staat echter steeds voorop: de geestelijk gekwali ficeerde uitgangspunten van mensbeschouwing, menselijke rech ten. plichten en verantwoordelijk heid. De geestelijke instelling steunt op de grondwaarden van het menszijn, op de overtuiging, dat mens en heelal door God geschapen zijn, ook met anderen, die een andere wereld beschouwing zijn toegedaan, wil men samenwerking aan een menselijke gemeenschap in de wereld, die vol doet aan eisen van broederlijkheid, vrijheid, waardigheid en rechtvaar digheid. De maatschappijstructuren, zullen afgestemd moeten worden op de wezenswaarden van de mens. Sa men met mensen van verschillend geloof en verschillend ras wordt gestreefd naar een geestelijk geïnspi reerde benadering van mens en sa menleving. Hierin heeft men elkaar vorige week in Luxemburg gevonden. De preambule van de beginselver klaring kwam tot stand, mede dank zij belangrijke invloeden van de Eu ropese christelijke vakbonden, waar van Nederland en België niet in de laatste plaats. Divergerende geestelijke inspiraties hebben elkaar gevonden op een basis, waarin men zichzelf en elkaar her kent. De heer Van Nierop meente te mogen zeggen, dat de christelijke or ganisaties in deze wereld op weg zijn t« leren, anderen, die leven uit an ders gekwalificeerde geestelijke le- (Van een onzer redacteuren) Den HAAG Op korte termijn kan men beginnen met de uit voering van het recreatieplan Midden Delfland Oost, een gebied van ongeveer 1300 hectare. Daarna volgt Midden Delfland West. Het totale recreatiegebied wordt globaal begrensd door de gemeentegrenzen van Delft, Maasland. Schiedam. Schipluiden en Vlaardingen. Vandaag heeft de studie commissie een basisplan gepu bliceerd voor het gebied Midden- Delfland-Oost. De totale kosten van het plan, waarvan de uit voering enkele decennia in be slag zal nemen, worden thans geraamd op 300 miljoen. Van dit bedrag zal het Rijk een zeer groot deel voor zijn rekening nemen. Voor 1971 wil men hier van reeds 42,5 miljoen uitgeven voor de grondverwerving. 1 vensbronnen, te gaan waarderen, respecteren en erkennen. Samen zal men moeten zoeken naar nationale, continentale en mondiale oplossingen. Nieuw congres Het WVA telt leden in. vijf conti- j nenten, in 74 landen met 76 organisa- I ties en 12,7 miljoen leden. Volgend I jaar belegt het WVA een buitenge- I woon congres in Genève, waar nader gesproken zal worden over de struc- i turen van de continentale organisa ties (moet er een Europese christe- j lijke organisatie blijven bestaan?), I over het actieprogram en de nieuwe statuten. De continentale organisa- ties zullen moeten streven naar ge zonde financiële posities om in de eigen behoeften te kunnen voorzien. Thans financieren de Europese lan- I den vrijwel het gehele ICV. Overigens moeten de aangesloten vakverbonden zelf nog hun goedkeu ring hechten aan de besluiten van Luxemburg. Het lijkt waarschijnlijk, dat in Nederland zowel CNV als NKV met de thans gekozen pream bule akkoord zullen kunnen gaan. De heer Van Nierop wees de ge dachte af, dat wat in Luxemburg ge beurd is op nationaal niveau in Ne derland gelijk zou staan met een fusie tussen NVV, NKV en CNV. Wat het WVA in dc toekomst gaat wor den, vergeleek de CNV-secretaris met wat hier al lang geschiedt, namelijk de samenwerking van de drie vak- centralen in het overlegorgaan. Voorts blijft er ook een duidelijk onderscheid bestaan tussen het WVA en het (socialistische) Internationaal vakverbond van vrije vakverenigin gen (IVVV). Bij het IVVV zijn tal van divergerende meningen zonder beginselomschrijving als basis. Het IVVV is té politiek georiënteerd cn leeft te veel in politieke blokverhou- dingen. Tegelijkertijd wil men dc detail plannen opstellen en uitvoeringsklaar maken, zodat men in het begin van de jaren zeventig met de werkelijke uitvoering kan beginnen. Dan zal op een snelle wijze het gehele gebied een geheel ander gezicht krijgen. Het Amsterdamse Bos heeft men als voorbeeld genomen. De ontwerpers zijn er bij het opstellen van hun ontwikkelingsplan van uitgegaan dat de open ruimte als één geheel dient te worden behandeld. Al vroeg werd duidelijk, dat voor het oostelijk gedeelte de hoofdbestem ming recreatie zal zijn, terwijl het westelijk deel primair een agrarisch karakter zal krijgen; echter met dien verstande, dat in het oostelijk deel enkele belangrijke landbouwgebieden zullen worden ondergebracht en in het westelijk deel een aantal eenvou dige recreatieve voorzieningen zullen worden getroffen. Het oostelijk deel van het plan wordt begrensd door de zuidelijke bebouwingsgrens van Delft, Rijksweg 13, de Verlengde Doenkade (Provinci ale weg 20) en de Vlaardingervaart. Dit gebied ligt namelijk, tussen ener zijds de stedelijke bebouwing van Delft en anderzijds de agglomeratie van steden op de Rechter Maasoever: Rotterdam, Schiedam en Vlaardin gen, en werd teneinde een verklitting van Delft en Schiedam te voorkomen aangewezen als bufferzone. Dagrecreatie Men rekent in Midden Delfland Oost op een totaal middagbezoek van ongeveer 60.000 personen, die tege lijkertijd aanwezig zullen zijn. Het project Midden Delfland Oost zal een regionale funktie hebben en vrijwel uitsluitend zijn afgestemd op dagrecreatie. Zou ook de verblijfsre- creatie worden toegelaten, dan zou de economische basis wel aanzienlijk kunnen worden versterkt, maar dit acht de commissie in strijd met de gedachte, dat deze elementen van formaat moeten fungeren als de lon gen van de grote steden; met andere woorden deze complexen van bos, weide en water, gelegen in de onmid dellijke omgeving van de steden moeten voor iedereen vrij toeganke lijk zijn. Met name hotels en tweede wonin gen moeten er liefst niet komen. De commissie denkt wel aan enkele con ferentie-oorden en jeugdherbergen. Om het projekt goed bereikbaar te maken, zijn er goede aansluitingen gepland op het primaire wegennet. De attractiepunten voor (luidruchtig) en massaal vermaak zullen worden geplaatst direct bij de toegangswegen naar de steden; bij de inrichting van deze punten zal er naar worden gestreefd dat de bezoekers zo weinig mogelijk afhankelijk zijn van de weersgesteldheid. erkeer De wegen voor de verschillende soorten verkeer zullen waar mogelijk gescheiden worden aangelegd. Vooral wordt aandacht besteed aan de oost-west-verbindingen, thans nog een grote handicap in het te ontslui ten gebied. Uit het recreatiegebied wil men zoveel mogelijk zwaar ver keer weren en op de daartoe geëigen de plaatsen zal zoveel mogelijk par keerruimte worden aangelegd. De in het gebied reeds aanwezige waardevolle elementen, zoals terp boerderijen, eendekooien en molens zullen zoveel mogelijk worden gespaard en in het nieuwe landschap worden ingepast. De te graven waterpartijen vooral in de omgeving van Schiplui den en Maasland worden zoveel mogelijk met elkaar verbonden. Deze waterpartijen zullen aansluiten op de Maaslandse Vlieten, de Vlaardinger vaart en de Schie. inrichting van de recreatiegebie den inclusief de ontsluiting van het gehele gebied 167 miljoen; herstructurering van het resterend agrarisch gebied 28 miljoen; bijkomende werken ƒ28 miljoen. Eilandjes Twee mannen verdronken GRONINGEN De 31-jarige on- gehuwde losarbeider C. H. Niezwaag is zaterdag in de Noorderhaven ver dronken. Aangenomen wordt, dat de man 's morgens vroeg te water is geraakt. Volgens de politie zou hij nog om hulp hebben geroepen, maar is al zwemmende halverwege de haven in de diepte verdwenen. Kikvorsmannen van de Groninger brandweer tracht ten tevergeefs het slachtoffer naar boven te halen. In de middag werd het lichaam gevonden. In de Maas bij Roermond is zater dagochtend het lijk gevonden van de 56-jarige R. Vermevden uit Merum. De man werd sinds vrijdagavond vermist DEN HAAG Ook in de maand september is de werkloosheid weer verder afgenomen. Aan het eind van de maand waren 43.600 mannen werkloos tegen 45.900 een maand tevoren, een verschil dus van 2.300. Eind september 1967 had den 55.500 mannen geen werk. Het voor seizoens invloeden gecorrigeerde cijfer is in september eveneens lager geworden. Aan het eind van de maand waren er voorts 8.400 vrouwen werkloos tegen 8.000 een maand tevoren en 8.100 een jaar geleden. De werkloosheid was het hoogst in Limburg (3.4 pro cent van de beroepsbevolking), gevolgd door Drente (2.6), Noord-Brabant (2), Groningen en Overijssel (elk 1.9) en Friesland (1.8). In vergelijking met augustus daalde het aantal werk loze mannen relatief het sterkst in Groningen en Lim burg. Daarentegen trad een lichte stijging op in Fries land. Alleen in de sector Horeca-personeel en bij de min- dergeschikten kwam meer werkloosheid voor. In alle andere beroepsgroepen was er een daling. Er stonden behalve de 43.600 werkloze mannen ook nog 11.800 mannen als werkzoekend ingeschreven bij de arbeidsbureaus, die werkzaam waren op aanvullende werken of sociale voorzieningsobjecten. De „geregistreerde arbeidsreserve" omvatte eind sep tember dus 55.400 mannen, dat is 2.000 minder dan aan het eind van de vorige maand (vrouwen resp. 9.200 en 8.700). De vraag naar arbeidskrachten steeg nauwelijks: van 57.000 tot 57.100 voor mannen. Bij de vrouwen trad een daling op van 29.800 tot 27.700. (Het aantal open arbeids plaatsen onder mannen van 19 tot 64 steeg met 2.300, dat onder jeugdigen daalde met eenzelfde aantal). Door de aanleg van eilandjes en schiereilandjes wordt getracht een maximum aan oeverlengte te berei ken. Beplantingsschermen zullen bij dragen tot de zonwering van de ruimte in gebieden voor massare creatie (de buitenrand), stille recre atie (centrum) en de over gangsvorm daartussen. Deze beplantingsschermen zullen tevens een nuttige functie vervul len in de bestrijding van de lucht verontreiniging. Het agrarisch gebied wordt visu eel vergroot door verspreide boom groepen, met name bij boerderijen. Reeds nu staat vast, dat de beplan ting in een vroeg stadium moet worden aangebracht. Met de indeling van het overwe gend agrarisch Midden Delfland West is men nog niet toe aan een compleet indelingsplan, hoewel de beginselen die hier in de praktijk zullen worden gebracht, wel duidelijk zijn. Er wordt niet gestreefd naar een volledige in tegratie van recreatie en landbouw. ,Het wordt beslist geen Twents landschap waar men tussen de boer derijen doorloopt", aldus het rapport. In het totale gebied zal jaarlijks zo'n 200 ha aan de landbouw worden onttrokken. De totale herstructure ring van het gebied moet in 1985 zijn beslag hebben gekregen. Dan zal de oppervlakte grasland nog 3500 ha zijn. Offers compenseren Sprekende over de agrarische of fers zegt het rapport: „Het spreekt vanzelf dat de hieruit voortvloeiende grondoverdracht en bedrijfsschade op behoorlijke wyze gecompenseerd zul len moeten worden; daarby dient be paald niet alleen aan vergoedingen in geld te worden gedacht. De ge meenschap maakt terecht aanspraak op de open ruimte van Midden Delfland. Dit impliceert dat door deze zelfde gemeenschap, verte genwoordigd door de betreffende overheden voor het welzijn van de autochtone bevolking alle passende maatregelen worden getroffen". Uit de bouwrekening tot eind 1979 blijkt, dat het mogelijk wordt geacht te komen tot een behoorlijk even wicht tussen baten cn lasten, welke worden geraamd op 300 miljoen. Hierin zijn de volgende hoofdgroepen voor geheel Midden Delfland begre pen: grondverwerving voor recreatieve en agrarische doeleinden ƒ77 mil joen; Rijk Verwacht wordt, dat de kosten van grondverwerving geheel door het Rijk zullen worden gedragen. Na aftrek van de subsidies van Rijk en Provincie zal er nog een be drag van 3 miljoen ongedekt blij ven. Men wil dit bedrag verdelen over Rijk, Provincie en de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Delft, Vlaar dingen, Maassluis, Maasland en Schip luiden. De uitvoering van het totale plan zal zich waarschijnlijk over 20 jaren uitstrekken. De commissie is er van overtuigd dat het voor <3e rondom wonende ste delingen en ook voor de bewoners van het gebied zelf ongetwijfeld veel fantasie kost zich nu reeds een con creet beeld te vormen van het Mid den Delfland nieuwe stijl. Zeker is, dat het beeld van de open ruimte, zoals deze nu is, hiertegen spoedig zal vervagen. DEN HAAG In het jaar 2.000 zullen er op zijn minst achttien mil joen mensen in ons land wonen. In toenemende mate, mede doordat ons land dichterbevolkt zal zijn, moet rekening worden gehouden met plot selinge gebeurtenissen die de veilig heid van de bevolking direct bedrei gen of een plotseling, ernstige ver storing van het natuurlijk evenwicht veroorzaken. Te denken valt aan rampen bij industriële processen of die bij transport van gevaarlijke of vervuilende stoffen. Het jaarverslag over 1967 van de Rijksplanologische dienst wijst ook op andere gevolgen die een snelle ontwikkeling met zich mee kunnen brengen. In het Ro.tterdamse haven gebied bijvoorbeeld leidt dit tot een steeds nijpender wordend ruimte gebrek. Een onbeperkte groei van het industriegebied zal kunnen lei den tot een onhoudbare aantasting van het leefmilieu. De Rijksplanologische dienst noemt de verhouding laagbouw/hoogbouw niet verontrustend. Toch dreigen sommige nieuwe wijken door zestig tot zeventig procent meergezins- bouw en de omstandigheid, dat deze praktisch volledig sociale woning bouw omvat, zowel functioneel als ruimtelijk een eenzijdige structuui te krijgen die gevaren inhoudt vo< de leefbaarheid van die wijken. nten NEW YORK De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, De an Rusk en zijn Russische ambtege- noot Andrei Gromyko hebben zon dagavond gezamenlijk gesproken over wereldproblemen. Rusk zij van tevoren dat 'het een verkenningsex peditie ten aanzien van het mid den-oosten, de ontwapening. Vietnam en midden-Europa zou worden. De Amerikaanse minister hoopte dat de Sowjet-Unie vrede zou helpen te stichten in Vietnam. (Vervolg van pag. 1) Aansluitend op de verklaring de Nationale Studentenraad van terdag is zondagochtend opnieuw persconferentie gehouden in de versiteit van Mexico. De studente! leiders waren het er over eens. da de Olympische spelen niet door nieu» we incidenten in gevaar dienen b worden gebracht. Een van hen. Mar- celina Perello, verklaarde evenwer dat de studenten de strijd zulli voortzetten, totdat de regering hi eisen zal inwilligen. Hiertoe behoren de vrijlating politieke gevangenen, ontbinding vaj het korps reservepolitie, ontslag de stad Mexico en het schrappen va) twee wetsartikelen over ondermijj nende activiteit. Over de bloedige voorvallen va{ vorige week zei de woordvoerder, geen student wapens bij zich hai Het optreden van het leger was volp, gens hen uitgelokt door een niet 1 der gedefinieerde goed bewapend! groep, die het vuur op de politif opende. Volgens de stakingsraad de studenten zijn vorige wee) woensdag minstens honderdvijftii burgers en veertig militairen om hef leven gekomen. Het officiële cijfer if^j' vijfendertig doden. r 22 Ook het partijbestuur van de PSlf 31- heeft een dringend beroep gedaan ojAn, het Nederlands Olympisch Comité °nfer*11 aan te dringen op afgelasting van dj*. 6- spelen of terugtrekking van de Nel- Vy derlandse deelnemers uit de spelen). 18-( De PSP acht dit gewenst gezien he de> optreden van de oproerpolitie tegei)38- studenten en arbeiders. De speleiy- hebben, aldus de PSP, de vorm aan- genomen van een geldverslindend W prestige-object ter camouflage van heersende toestanden. t ke< feedsc ikhi H ju eitje ijning on prize Europa's veiligheid (1) (Van onze militaire medewerker) 4 APRIL 1949 tekenden twaalf landen waaronder Nederland het Noord- Atlantisch V erdrag. Drie jaar later sloten zich nog twee landen aan en in 1955 werd de Bondsrepubliek Duitsland tot de NAVO toe gelaten. In 1969 na twintig jaar dus wordt van ons een beslissing gevraagd over verdere deelname. Niet dat het verdrag in dat jaar afloopt, maar dan breekt het ogenblik aan waarop iedere regering op grond van artikel 13 van de overeenkomst het recht krijgt aan te kondigen dat zij zich volgend jaar (1970) zal terug trekken. Nu heeft een eventuele wijziging van het aantal lidstaten in beginsel geen invloed op de instandhouding van de NAVO. Het is zeL*s zo dat over het einde van het verdrag for meel niets is geregeld. In de prak tijk betekent dit natuurlijk wel dat indien de meeste leden uit het bond genootschap treden de organisatie min of meer automatisch uiteenvalt. In ons land lopen de meningen over het continueren van ons lid maatschap nogal uiteen. Sommigen zijn van oordeel dat wij ons volgend jaar moeten terugtrekken. De be weegredenen zijn verschillend. Zo schrijft ds. Ketelaar in zijn brochure gewijd aan radicale, evan gelische politiek: „Christen-radicaal zijn betekent bij regering en volk erop aandringen uit te treden uit het NAVO-verband, daarbij een ie der die meent onze vijand te moeten zijn met gevulde handen van onze productie tegemoet te treden en ze waarachtig lief te hebben zoals Christus ons dat geboden heeft". Een ander motief kan worden ge vonden in hetgeen B. S. Hylkema en K. Byleveld schrijven in de Leeu- Een gesprek op „hoog niveau" kort voordat het Noord- atlantisch wordt ondertekend (4 april 1949). Van links naar rechts de ministers van bui tenlandse zaken Joseph Bech (Luxemburg)Robert Schv- man (Frankrijk) en Ernest Bevin (Engeland). De toenmalige Amerikaanse president Harry Truman te kent het verdrag van het Atlantisch Pact, nu bijna twintig jaar geleden. Ten slotte zijn er nog die het uit treden van Nederland propageren als een gebaar tegenover het Warschau-Pactter navolging. Langs deze weg verwachten zij een geleidelijke afname van de spanning tussen Oost en West. Zij hebben voor de NAVO als instituut zeker waardering, maar menen evenwel dat het de hoogste tijd is om door een bijzondere daad, de huidige im passe te doorbreken. warder Courant van 31 augustus 1968 naar aanleiding van de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije: „Ver vanging van het NATO-leger door sen organisatie van geweldloos ver bet. zou het grootst denkbare eerbe toon aan het dappere Tsjechoslo- waakse volk zijn". Schuldig Ook zijn er die tegen verdere deelname zijn omdat zij de NAVO (mede) sehuldig achten aan en dus (mede) verantwoordelijk houden voor de politieke onrust in Europa. Zij worden in deze mening gesteund onder meer door maarschalk Yakoe- bofsky, opperbevelhebber van de Warschau- Pact-strijdkrachten, die in de Rode Ster van 23 juni 1968 opmerkt: „Zolang het imperialisme bestaat en een voortdurende bedreiging voor de vrede en veiligheid van de volkeren vormt, is het de patriot tische en internationale plicht van alle socialistische landen om hun verdedigingscapaciteit te modernise ren, op alle mogelijke manieren de eenheid en duurzaamheid van het internationale systeem van het soci alisme te versterken en De NAVÖ in het zondaarsbankje. Dit motief werd overigens ook aan gevoerd ter verklaring van het Russische optreden in Tsjechoslowa kije. Het „op alle mogelijke manie ren" versterken van de socialistische eenheid waar de maarschalk zo op aandringt is in dit verband wel van bijzondere betekenis. Onmisbaar Tegenover deze „neen zeggers staan zij die pleiten voor handha ving van ons lidmaatschap. Zij ach ten met het oog op de internationale toestand de NAVO onmisbaar voor de bestendiging van dc vrede. Uit een vorig jaar gehouden enquête is gebleken dat 85 pet. van ons volk deze mening deelt. Blijkens de Troonrede en de on langs verschenen Nota inzake het NAVO- en het Defensie beleid 1968, staat ook onze regering op het standpunt dat de NAVO als een re gionale statengemeenschap gehand haafd moet blijven. Zij gelooft zelfs dat binnen een mondiaal rechtsbestel de gemeenschap een positieve functie kan blijven vervul len. Dat hierbij dan wordt gedacht aan een gewijzigde taakstelling, spreekt vanzelf. Het voorgaande zou aanleiding kunnen zijn het schrijven over de NAVO nu maar te staken. De strijd is beslist. Ook mag van deze zijde geen pleidooi voor beëindiging van het lidmaatschap worden verwacht. Toch leert de praktijk dat het goed is de functie van de NAVO nader te analyseren. Immers, het is op zijn minst opmerkelijk dat, alhoewel 85 pet. van ons volk prijs stelt op het voortbestaan van de NAVO. uit de zelfde enquête blijkt, dat een groot deel twijfelt aan de noodzaak tot handhaving van de strijdkrachten. Zonder hier direct nu al een oordeel aan te willen verbinden, rechtvaar digt het enquête-resultaat zeker een nader onderzoek. De gebeurtenissen in Oost-Europa tijdens de laatste maanden onderstrepen de noodzaak. In enkele artikelen zullen wij doel en takên van de NAVO belichten. Naast verleden en heden zal ook aan de mogelijkheden met betrek king tot de toekomst aandacht wor den geschonken. Hierbij zal dan te vens worden ingegaan op de be weegredenen van hen die menen dat bestaande banden moeten worden verbroken. Het belang van dit on derwerp mag niet worden on derschat. Onze verantwoordelijkheid is niet gering. Het gebeuren in Eu ropa heeft nog steeds mondiale be tekenis. Te zamen zullen wij op df uitdaging die in de huidige situatie tot ons komt een passend antwoord moeten vinden. n t« sh

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6