Eerste levertransplantatie in Nijmegen verwacht Speculatie viert hoogtij, ook in kleine papieren Hoge commissaris voor rechten mens cpa Wie ben ik NOVIB start X-Y actie Walschap kreeg 'etteren-prijs DIT JAAR DOK EERSTE HARTTRANSPLANTATIE TOENEMEND GEBREK AAN DESKUNDIGEN Bankroet Tumeno: woensdag valt beslissing FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Minister Luns stelt voor: „Koelhuisboter direct verkoper aan consument" Britse boerenknecht moest verzet staken Conferentie over techniek in ziekenhuis Hallo MrsTerrific, er is nu een snellere manier om goedkoop naar Canada te vliegen 7 ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 De actie verstandig snoepen krijgt steeds nieuwe impulsen. Zo heeft de vereniging Het Ivoren Kruis, die al jarenlang een vinnige strijd voert tegen tandbederf, in het Jaarbeursgebouw een stand inge richt, die verstandig snoepgoed in allerlei variaties toont. De kinde ren mogen er ook van proeven. ROERMOND In het gehucht Spik bij Roermond is in de afgelopen nacht de 72-jarige mevrouw Ida Sanders- Stoks door kolendampvergiftiging overleden. Haar 72-jarige echtgenoot J. Sanders is opgenomen in een zie kenhuis. Het bejaarde echtpaar woon de in een oud boerenhuis, waarvan de slaapkamer in verbinding staat met de woonkamer, waar gisteravond een kachel brandde. Buurtbewoners von den vanmorgen het bewusteloze be jaarde echtpaar, waarvan de vrouw kort nadien is overleden. De toestand van haar man is zorgwekkend. Ik ben het mannetje van kr-kr-krakend verse chips verkleed als cowboy. Stuur een lege verpakking van mijn produkt naar Postbus 120, Deventer en u krijgt een leuke verrassing. (vergeet niet afzender te vermelden) NIJMEGEN Binnenkort kan in Nijmegen de eerste Zever- transplantatie worden verwacht. Een team van de Nijmeegse medische faculteit bereidt in samenwerking met het gemeente ziekenhuis te Arnhem deze transplantatie voor. Afgewacht wordt het ogenblik waarop de juiste donor beschikbaar zal komen. derlandse maatschappij ter bevorde ring van de geneeskunst. Hij schets te, dat het vooral het gebrek aan materiële voorzieningen en deskun digen is dat vooralsnog transplanta tie op grotere schaal bemoeilijkt. ONVOORSTELBAAR Het gaat om onvoorstelbare getal len, aldus dr. Nauta. Verder is het de vraag of er naast dure appara tuur, operatiekamers en ziekenhui zen ook voldoende deskundigen zul len zijn. Reeds nu kampt men in transplantatiecentra met een gebrek aan deskundigen. ROTTERDAM De Dordtse rechtbank beslist woensdagmorgen over 'het faillissement, dat de be drijfsvereniging in de metaalnijver heid en de nieuwe algemene bedrijfs vereniging voor het constructiebedrijf Tumeno hebben aangevraagd. Dit bedrijf zou grote bedragen zijn ver schuldigd aan sociale premies. Op 29 oktober behandelt de Haagse rechtbank een eis tot schadever goeding van Tumeno aan Olivetti in Den Haag, omdat deze een defecte telmachine zou hebben afgeleverd waardoor Tumeno acht miljoen schade zou hebben geleden. Het bedrijf eist vijf miljoen gulden. De verbinding NijmegenArnhem is niet willekeurig: beide ziekenhui zen werken sinds kort samen op academische opleiding van medische studenten. Er is overigens contact irf dit ver band tussen alle medische facultei ten in ons land. Te verwachten is dat ook elders in het land levertrans plantaties zullen worden uitgevoerd. NIEREN Niertransplantaties zijn in ons land het afgelopen jaar in toenemende mate verricht, met name in Leiden en Nijmegen. Het gaat reeds om tien tallen. In alle gevallen is de ingreep geslaagd en maken de patiënten het goed. Zoals eerder gemeld kan dit jaar ook de eerste Nederlandse harttrans^ plantatie tegemoet worden gezien. Deze zal, naar men verwacht in het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden verricht. Over de transplantatieproblema- tiek sprak gisteren ook dr. Z. Nauta, voorzitter van de Koninklijke Ne- DEN HAAG De Nederlandse or ganisatie van Internationale bijstand (NOVIB) acht de (verhoogde) bijdra ge van de overheid voor de ontwik kelingshulp tot een bedrag van 632 miljoen gulden aan de te lage kant. Het nu uitgetrokken bedrag vormt 0,81 procent van het nationaal inko men terwijl de doelstelling van het NOVIB voor het komend jaar gericht is op een percentage van 1,25 procent van het nationaal inkomen. De NOVIB heeft nu opgeroepen het verschil tussen beide percentages (een percentage van 0,44 procent) uit vrijwillige bijdragen bijeen te bren gen. Deze actie zal gevoerd worden on der het motto „X-Y", welke actie niet in de eerste plaats bedoeld is als een nieuwe wijze om gelden te ver krijgen ten behoeve van de uitbrei ding van ontwikkelingshulp. X-Y is veel meer het demonstreren van verantwoordelijkheidsbesef door personen, die zich bewust zijn dat de bijdrage van de rijke landen aan de arme landen maximaal moet zijn. X-Y is ook een pleidooi voor orde ning in de wereld, waarbij gerechtig heid uitgangspunt is en de weivaart van de totale wereld zo effectief mo gelijk wordt aangewend ten nutte van alle mensen. X-Y is een protest tegen het onver mogen om de wereld te zien zoals zij is en tegen de onwil om werkelijk solidariteit te betrachten met allen, die de aarde bewonen. X-Y is een getuigenis van de wil om voor dit ideaal een persoonlijk offer te bren gen, aldus de NOVIB. AMSTERDAM De 70-jarige Vlaamse schrijver Gerard Walschap ontving gistermiddag in de krijgs raadzaal van het Paleis op de Dam uit handen van koningin Juliana de Prijs der Nederlandse letteren 1968. De Belgische en de Nederlandse rege ring kenden de prijs, die eens in de drie jaar wordt uitgereikt, onlangs toe. Het jurylid prof. dr. G. Stuiveling noemde de prijs een symbool, omdat het een gemeenschappelijke prijs is. In het juryrapport werd opgemerkt, dat de besprekingen beheerst werden door twee namen: Simon Vestdijk en Gerard Walschap, die bij stemming als geheel gelijkwaardig uit de bus kwamen. De prijs, die tot nu toe vier keer werd toegekend, werd afwisse lend uitgereikt aan een Vlaming en een Nederlander. De jury meende van deze regel niet te moeten afwijken. Een ontroerde Gerard Walschap zei in zijn dankwoord, dat de Koningin hem met de uitreiking van de prijs de hoogste eer bewees, die een schrijver in het Nederlandse taalgebied kan worden toegekend. De Belgische voor zitter van de jury, prof. dr. josé Aerts. citeerde uit het juryrapport o.a., dat het werk van Walschap veer tig jaar lang op onvervangbare wijze heeft bijgedragen tot de grootheid van de Nederlandse literatuur. Koningin Juliana reikte gistermiddag een ontroerde Gerard Walschap de Prijs van de Nederlandse Letteren 1868 uit. De Vlaamse schrijver gewaagde met dankbaarheid hoe haast beurtelings letterkundigen uit Ne derland en Vlaanderen tot de uitverkorenen mogen behoren. DEN HAAG Onder leiding van Wallstreet. waar de handel zulk een afmeting aannam als slechts in juni en verder nooit in de geschiedenis is voorgekomen, konden op de Amster damse beurs de koersen van de inter nationals en vele prominente aande len een flinke koersstijging onder gaan. Vooral Philips en Unilever kwamen belangrijk hoger, terwijl de overname van Galeries Modernes door de Bijenkorf de fusiekoorts we der aanwakkerde. Het is onmiskenbaar, dat de spe culatie op het ogenblik hoogtij viert. Ongetwijfeld werkt het gunstige bedrijfsnieuws in Amerika en ook in West-Europa stimulerend op de koersen, maar het feit. dat allerhande dubieuze papiertjes ook in de hausse-vreugde delen, is een symptoom van de neiging om „vlug-rijk" te willen worden via beursspeculaties. Als men ziet, dat allerhande als Crane Nederland, Vulcaansoord, Alex Adam, Euro- pa-Azië Handel Mij door mensen met kleine beurzen opgekocht wor den op hoop van een koe rsrij zing, die dan ook prompt komt, dan is de waarschuwing op haar plaats om onberaden transacties af te wijzen. bevaar De opgaande conjunctuurlijn, wel ke o.a. in ons land tot uitdrukking komt in de zeven procent hogere in dustriële omzetten in het eerste half jaar en verder in de goede cijfers van prominente concerns, vormen de basis van de beurshausse. Maar men doet goed zich twee din gen te herinneren, nl., dat de beurs op een gunstige gang van zaken al tijd vooruit loopt en dikwijls te hard en voorts dat de enorme speculatie in Amerika gevoed wordt .door de nog niet gestuite inflatie. Als in de dat de gang van zaken in de eerste helft van het boekjaar alleszins gunstig is geweest. Men is voorne mens om. als de tweede helft van het jaar niet tegenvalt en dat zal wel niet, een dividend van 18 pet. (onv.) plus een agiobonus van 5 procent uit te keren. De beurs reageerde op een en ander gunstig en de koers van de Bijenkorf steeg van 655 tot 691 pet Het gerucht inzake een fusie van Phs Van Ommeren met een ander concern is hardnekkig. Men wist zelfs ter beurze te vertellen, dat voor 2000 van Ommeren 1000 Pakhoed plus ƒ750 in contanten zou worden verkregen. De beurs denkt verder, dat „waar rook is, daar is vuur" en het is geen wonder, gezien de affaire Van Nievelt Goudriaan Co, dat men ernstig rekening houdt met een publicatie op de een of andere dag. De koers van dit fonds steeg van 222 tot 242 pet De overige schepen deden het kalmer aan. Holland Am. Lijn liep tijdelijk terug van 103 naar 93. maar was gisteren weer 99V* pet. Ver. - Staten de beurs valt doOT de een Goudr',a" C? „fidp hiedkoers van S.V.H. ad 180 DCt. De zonderling John James, die zich meer dan twee weken in zijn woning te Londen ver schanste omdat hij niet door de politie gearresteerd wilde wor den, werd tenslotte door een re chercheur weggevoerd. De man kon overmeesterd worden nadat familieleden zijn geweer uit een raam hadden gegooid. Hij werd gezocht omdat hij een verkeers overtreding had begaan. NEW YORK Minister Luns heeft zich gisteravond in de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties, namens de Neder landse regering, uitgesproken voor een benoeming van een hoge com missaris voor de rechten van de mens. Hij zei een dergelijke com missaris nodig te achten omdat er nog onvoldoende is gedaan om de universele verklaring over de rech ten van de mens in praktijk te brengen. De minister meende dat de rol van de Verenigde Naties versterkt dient te worden omdat er op het ogenblik een „geweldige concentratie van pure macht in handen van slechts enkele 1 staten" is. Over de gebeurtenissen in 1 "ÏTsjechoslowakije zei de minister on der meer dat het groeiende vertrou wen dat de Sowjetunie de methode van de koude oorlog had opgegeven, ongerechtvaardigd was gebleken. „Ondanks het feit dat de agressie van de Sowhetunie en haar vier bondgenoten een ernstige slag heeft toegebracht aan de politiek van ontspanning blijft ontspanning een fundamenteel doel van de buiten landse politiek van de Nederlandse regering." De minister roerde verder de oor log in Nigeria, „het afschuwelijke conflict in Vietnam", de toestand in het Midden-Oosten en de ..kunstma tige verdeling" van Duitsland aan. Hij noemde het Duitse probleem het voornaamste obstakel op weg naar een werkelijke vrede. In afwachting van de toespraak van de minister van ontwikke lingshulp, drs. B. J. Udink, beperkte de minister zich tot de mededeling dat de Nederlandse regering haar bijdrage aan het ontwikkelingspro gram van de VN met bijna 17 pro cent zal verhogen van 7,4 tot 8.6 miljoen dollar. BRUSSEL Nederland heeft in Brussel voorgesteld de voorraad overtollige koelhuisboter in de EEG direct aan de consumenten te verko pen tegen verlaagde prijzen. Op het ogenblik wordt de boter tegen verlaagde prijzen verkocht aan de verwerkende industrie, in de vorm van boterconcentraat, als toevoeging aan het voer van kalveren en aan ontwikkelingslanden. Nederland meent dat door middel van de huidige maatregelen ter be vordering van de afzet geen blijven de toeneming van de consumptie kan worden bereikt. WELLINGTON De boerenarbeider, na de Verschillende keren 28-jarige Britse boeren- dood van zijn moeder heeft de politie verwan knecht John James, die geestelijk gestoord, ver- ten van de boerenknecht zeventien dagen lang in wondde tijdens het beleg ingeschakeld om hem te zijn huis te Shrewsbury een brandweerman met bewegen zijn verzet op een beleg van de politie een schot aan het been. te geven. Woensdag werd doorstond. heeft zich of andere gebeurtenis in de economie of de politiek (in november is het presidentsverkiezing!), dat zal dit feit internationaal invloed uitoefenen. De dreigende havenstaking is voorlopig afgewend door de afkoelingsperiode van 80 dagen, maar er blijkt wel uit. dat arbeidsconflicten in Amerika spoedig kunnen uitbreken. Als men daarom op de beurs ope reert, dan geloven wij, dat men het beste handelt, door prima fondsen te kopen van ondernemingen, welke een goede groei aan de dag leggen en eeh "redelijk rendement opleveren. Van de internationals kwam deze week eindelijk Unilever opzetten, welk fonds bij de koersstijging was achtergebleven. De reden daarvan is de band met de Britse sector van het Unileverconcern en de herinnering aan een minder sterke groei in het tweede kwartaal. Deze week steeg dit fonds 25 punten en het slot kwam op ƒ139.40. Philips werd flink door het buiten land gekocht o.a. Amerika en dit aandeel kwam van 149.10 op 156.30. Kon. Olie deed het kalmer aan en liep op tot 196 cum de bonus van 12'/ï pet., terwijl AKU van ƒ92 op 94.20 kwam. Staal GEEN TEGENSTAND de taktiek gewijzigd. On der dekking van een groot kogelvrij schild werd in de richting van het huis opgedrongen. Men durfde het huis ech- Volgens Tom Gavlor. ter niet te bestormen uit commissaris van politie, vrees dat James een van bood James geen verzet zijn kinderen zou doden, bij zijn arrestatie. De po litiemannen vonden hem In het begin van hot In de slaapkamer op de beleg had James aangc- deren werden ongedeerd bovenverdieping, zijn boden om vrouw en kin- naar buiten gebracht. „uitkijkpost" tijdens het deren te laten vertrek- beleg. De politieman zëi, ken. Zijn echtgenote gaf John James sloot zich dat het met hulp van er echter de voorkeur met zijn 26-jarige vrouw bloedverwanten mogelijk aan om bij hem te blij- en zijn kinderen in zijn was geweest, James te ven voor het geval, dat .voning op. nadat de po- arresteren. Vier verwan- hij gewond zou raken. Ilitie hem op 18 septem- ten waren eerder het Op de politie is veel kri- her had aangehouden huis binnengegaan. Een tiek uitgeoefend voor de voor een lichte ver- van hen had het geweer wijze, waarop zij het ge- 'keersovertreding. De naar buiten gegooid. val behandelde. gisteren overgegeven. Elf politiemannen met hon den gingen het huis bin nen, nadat een familielid van James diens jacht geweer, waarmee hij de politie op afstand had gehouden, door een raam naar bulten had gegooid. De boerenknecht, zijn echtegenote en vier kin- De vooruitzichten van het staalver- bruik worden gunstig beoordeeld. De prognoses van deskundigen wijzen op het sterk toenemend verbruik in de metaalverwerkende industrie. Als het bouwbedrijf, de autoindustrie, de scheepsbouw goed gaan, wordt er veel staal en ijzer verwerkt. De cert. I Kon. Hoogovens waren gisteren vast gestemd en stegen tot 120.50, maar van de week was er eerst een inzin king tot ƒ116.80. Een merkwaardig geval, gezien de opwaartse lijn bij dit ultra-modern concern. Zou de vrees voor aanbod uit het bezit van eert. van aandelen der overheid soms een rol spelen? Gelijk men weet, is daar onlangs een discussie in de Tweede Kamer over geweest. Gunstig bedrijfsnieuws bracht Bil- liton Mij met een belangrijk gestegen winst in het lopend boekjaar. De köers van dit fonds steeg ex ƒ2 inte rim dividend van 169 cum tot 174 ex. dat is 35 punten bij elkaar. De Bijenkorf kwam in het nieuws door het bericht, dat Galeries Moder nes Nederland wordt overgenomen, terwijl de directie van eerstgenoemd warenhuisconcern heeft medegedeeld, de biedkoers van S.V.H. ad 180 pet. genoteerd. Er heerst nog steeds veel ontstemming over de gang zaken bij deze fusie, met name ook hierover, dat geen aandeelhoudersvergadering wordt gehouden voor de laatste dag en aanmelding. Nu ziet het er naar uit. dat de particuliere belegger wel gedwongen wordt zich bij de meer derheid aan te sluiten en 180 pet. voor zijn geld te kiezen. Neen, deze affaire blijft een donkere bladzijde, hoe knap de S.V.H. het ook gespeeld heeft. De directie van de Ver. Machine Fabrieken vindt hel spijtig, dat zij „het zeebeen" van Wilton-Fijenoord - Bronswerk heeft moeten afstaan aan de Rijn-Schelde groep. Overigens vindt men de gekozen oplossing de beste in de gegeven omstandigheden. Inzake de orderpositie van het con cern deelde men mede, dat deze in totaal op het niveau van vorig jaar ligt. Of de orders allemaal winstge vend zijn. is niet gezegd. In ieder geval vindt de directie de beurskoers der aandelen VMF laag. Een uitspraak, waartoe men zich o.i. lie ver niet moest laten verleiden, want het geeft bij-gerlachten. Rijn-Schelde meldde een mooie opdracht van ƒ30 miljoen, maar de koers der aand. deed niets. DRIEBERGEN Onder het thema „Ethiek en techniek in het zieken huis" wordt 9 en 10 november een beraadsconferentie gehouden bij Kerk en Wereld over problemen, die samenhangen met de toenemende in vloed van de techniek op de gang van zaken in ziekenhuizen. Dr. ir. J. E. W. Beneken, medewer ker van het medisch fysisch instituut van TNO te Utrecht, en dr. M. W. Jongsma, directeur-geneesheer van het academisch ziekenhuis te Leiden, zullen een inteiding houden. Aan deze bijeenkomst kan worden deelgenomen door medici, technici, fysici, verpleegkundigen, economen en anderen in beleidsfuncties in zie kenhuizen, organisaties en we tenschappelijke instellingen. Inlich tingen bij Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen. Mrs. Terrific (de enige vliegende oma) kan haar krachtpillen wel weggooien. Van nu af vliegt ze sneller, een stuk comfortabeler en bijna net zo goedkoop mei een CPA Spacemaster Jet. Leest u maar even hoe voordelig ons nieuwe tarief is. De vrouw die met haar man naar Canada vliegt (op familiebezoek, met vakantie, voor zaken of gewoon even op en neer naar Montreal) hoeft geen cent meer te betalen voor haar terugreis. Alleen meneer koopt nog een retourtje en zijn hele gezin (dus ook de kinderen) vliegt gratis terug. Uw familie in Canada is door deze gunstige regeling van de CPA opeens honderden guldens dichter bij gekomen Trouwens, bent u eenmaal in Canada, dan wordt het nog gunstiger Want u kunt nu heel Canada'doen'voor de halve prijs. Ook meneer krijgt dan '50% korting. Vlieg op eigen kracht naar uw reisbureau en vlieg dan met de CPA voordelig naar Canada. 0e enige maatschappij met rechtstreeksevluchtenvan Am< zo goedkoop mei e die mJSÊ^ Montreal, Toronto, u^nonton, Calgary en Vancouver. CANADIAN PACIFIC AIRLINES Amsterdam, Kleine Gartmanplantsoen 2 a, Tet. 020-235f Rotterdam, Baan 18. Tel. 010-183290

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7