"Er straalt goud uit jouw handen Nooit eerder zoveel geiten op veemarkt School voor moeilijk opvoedbare kinderen Uit Leiden vertrokken Begroting 1969 sluitend Rijnlands lyceum en sporthal op 20 december open Vragen over Buitenkist Gevestigde personen ABCDEFGHIJKL MNOPQRSTUVf XYZ" NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 OKTOBER LEIDEN Gisteren een nogal rustige markt. Het natte weer van de laatste tijd drukt sterk op de markthandel. Er is ruim aanbod (be halve bij de schapen), maar de vraag is niet groot. Gebruiksvee. Het aanbod was gro ter dan de vraag, zodat de handel in melkkoeien zeer rustig was. De aan voer was groter dan de vorige week. Ook de varekoeien deden het zeer kalm aan, gedeeltelijk te verklaren door de dalende slachtveeprijzen. Jongvee weinig aanvoer met even eens moeilijk te handhaven prijzen. Slachtvee. Slachtrunderen. Min of meer gelukkig was het dat de aan voer lager lag dan de vorige week, waardoor de handel nog „lui" kon worden genoemd. Deze diersoort werd op nagenoeg alle markten met een daling van 5 tot 10 cent per kg verhandeld. De gewogen „ge meenschappelijke marktprijs" kwam begin deze week op f 231,04 (de week daan oor f 233,43) en dus beneden de oriëntatieprijs. Vette kalveren. Het aanbod neemt wat af. De handel was slepend, ter wijl de prijzen zich niet geheel kon den handhaven. De kwaliteit wordt ook echt minder. Schapen en lammeren. Aan het wolvee front was de stemming weer verdeeld. De aanvoer was voor de tijd van het jaar gering. Toch wer- OEGSTGEEST De gemeentebe groting 1969 sluit wat betreft de ge wone dienst met een op „onvoorzie ne uitgaven" beschikbaar bedrag van f 199.313,59. De begroting en die van het grondbedrijf worden in het openbaar behandeld op 17 december van 2 tot 5 uur, voort te zetten om 7 uur en zonodig voort te zetten op 18 december om half 8. De laatste twee gewone raadsver gaderingen van dit jaar worden ge houden op 7 november om half 8 en op 11 december, eveneens half 8. Raad bijeen op 10 oktober OEGSTGEEST De gemeente raad komt donderdag 10 oktober om half 8 in openbare vergadering bij een. Op de agenda staan onder meer: benoeming leden commissie vordering woonruimte; wijziging bouwverordening; overname grond voor percelen Geversstraat 40—42; verordening opslag gas-, huisbrand en stookolie; ontwerp lijst bescher mende monumenten; sportaangele- genheden; nieuwe retributie- èn pre- carioverordening; subsidiëring kraamzorg en gezinszorg; tegemoet koming aan begraafplaatsen; mede werking bij stichting van een school voor zeer moeilijk opvoedbare kin deren, uitgaande van de Stichting medisch-psychologische kinderkli niek; schoolbchoeften bijzondere la gere scholen; reparatie daken van de Montessorieschoolingebruikgeving noodlokaal bij school Kamperfoelie- laan; vaststelling bedrag per leerling voor gewoon lager onderwijs over 1968 en verlening (aanvullende) voorschotten aan bijzondere lagere scholen; aanbieding gemeentebegro ting en begroting grondbedrijf voor 1969. OEGSTGEEST De gemeentebe groting 1969 sluit wat betreft de ge wone dienst met een op „onvoor ziene uitgaven" beschikbaar bedrag van 199.313,59. De begroting en die van het grondbedrijf worden in het openbaar behandeld op 17 december van 2 tot 5 uur. voort te zetten om 7 uur en zonodig voort te zetten op 18 december om half 8. De laatste twee gewone raadsver gaderingen van dit jaar worden ge houden op 7 novgmber om half 8 en op 11 december, eveneens om half 8. OEGSTGEEST Het nieuwe Rijnlands lyceum en de sporthal zul len op 20 december officieel worden geopend. In aansluiting daarop wordt op zaterdag 21 december een feestelijke sportdemonstraliemiddag In de sportbal gehouden. Subsidies voor kraamrentra en gezinszorg OEGSTGEEST De zieken fondswet die op 1 Januari 1966 in werking trad. heeft de financiële positie van de kraamcentra sterk verbeterd. B. en W. stellen daarom voor in navolging van Leiden en Leiderdorp het subsidie van f3 per verzorgingsdag aan het Groene en het Wit-Gele Kruis te verlagen tot f 1,50. De Stichting interkerkelijke ge zinsverzorging heeft een aanvullend gemeentelijk subsidie nodig voor 1968 en 1969. B. en W. stellen voor dit te verlenen tot een bedrag van 22 procent van de kosten van salarissen en sociale lasten van gezinsver zorgsters, helpsters en leidsters. Deze materie zal in de loop van 1969 overigens opnieuw aan de orde worden gesteld. B. en W. zijn voor nemens, alvorens voor 1970 en vol gende jaren een nieuw voorstel te doen, met de plaatselijke kerkbestu ren te spreken over mogelijke ver hoging van hun bijdragen Ook wil len zij dan de gehele problematiek, in het bijzonder die van de suhsidie- en salarisnormen, op het departe ment voor maatschappelijk werk baapreken. den de lammeren stug duur ver kocht, terwijl de vette en de fokschapen het goed deden. Varkens. Slachtvarkens. Hetgeen al enkele weken werd verwacht, ge beurde de laatste dagen; de slacht- varkensprijzen zijn dalende. Het was ook wel vreemd, er was veel export en een bijzonder groot aanbod en daarbij ongekend hoge prijzen. Nu is er dus sprake van een kentering. Biggen en lichte varkens. Gisteren een goede aanvoer, ruim 700 stuks. Toch was de handel gereserveerd en terughoudend, zodat nauwelijks de oude prijs kon worden gehaald. Geiten. Wederom een record aan tal. Volgens zeggen nog nooit zoveel gehad. De handel was kalm. Onderwijsvoorzieningen OEGSTGEEST Voor een aantal onderwijsvoorzieningen vragen B. en W. kredieten aan. Zo belopen de kosten van het noodlokaal (gehuurd van de gemeente Leiden) aan de Kamperfoelielaan f17.800; het in middels herstelde dak van de Mon tessorischool heeft f30.000 gekost; een bandopname-apparaat voor deze school vergt f500; nieuwe gordij nen voor de Hofdijckschool f3500; het bedrag voor administratiekosten per leerling is nader berekend op f5,50 inplaats van f4,75; verwar ming, licht, schoonhouden, telefoon kosten en leermiddelen van de open bare scholen komen op f5591; (aan vullende) voorschotten op de exploi tatievergoedingen voor bijzondere scholen vergen f 13.800. OEGSTGEEST Voor de perce len Geversstraat 40 en 42 kan een doorlopend trottoir worden aange legd, aangezien de eigenaar de stro ken grond voor f 15 per vierkante meter aan de gemeente wil verko pen. In Oegstgeest komt: OEGSTGEEST Op het terrein ten noorden van de Dr. K. Schilder school aan de Voscuylwaar ook het definitieve gebouw van deze school is geprojecteerd, wordt in de toekomst een neutrale school voor elemen tair buitengewoon onderwijs aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen ge bouwd. Dit is thans het voornemen van de Stichting Medisch Psycholo gische Kinderkliniek te Leiden. Het zal nog wel enige jaren duren voor dat de bouw kan worden begonnendoch voorlopig kan de stichting voor haar nieuwe school huisvesting vinden in het pand Geversstraat 37. B en W reageren positief op de aanvraag van de stichting om mede werking bij het opzetten van de school voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen. Het is de bedoeling dat de school naast de kernafdeling (37 leerlingen) een afdeling voor zeer jeugdigen (8 leerlingen) en eer\ voor voortgezet buitengewoon on derwijs (8 leerlingen) omvat. Zes lokalen Bij de opening wordt de school bezocht door 24 leerlingen. Maximaal 16 kinderen per lokaal worden toe gelaten. Het aantal benodigde lo kalen is zes (vier voor de kernaf deling, twee voor de twee andere handenarbeid, overblijven en gym- afdelingen), terwijl ook lokalen voor nastiek noodzakelijk worden ge acht. B en W menen dat het aantal en de soort van de lokalen nader door OEGSTGEEST Het raadslid J. P. Brouwer heeft B. en W. een serie vragen gesteld over de wijk Buiten- lust. Hij vraagt onder meer of B. en W. een nota willen samenstellen over de te volgen gedragslijn, waar bij wordt gelet op alle factoren die de leefbaarheid in deze omgeving kunnen vergroten en het aanzien verbeteren. Verordeningen, bouw en brand OEGSTGEEST Op advies van de Vereniging van Nederlandse ge meenten worden, als de raad ermee akkoord gaat, wijzigingen in de in 1967 vastgestelde bouwverordening aangebracht, die voornamelijk be trekking hebben op te stellen eisen (aan niet voor bewoning bestemde gebouwen) ten behoeve van invali den. Ook stellen B. en W. enkele wijzi gingen in de brandweerverordening voor, voornamelijk betrekking heb bend op de (onder- èn bovengrondse) opslag van brandbare vloeistoffen, een en ander in verband met bo demverontreiniging Sporteommissies OEGSTGEEST Nu de sporthal en het zwembad binnenkort gereed komen, wordt de regeling van het beheer van de sportaccommodaties urgent. Naast de sportraad dienen, aldus B. en W., kleine deskundige commissies worden gevormd, die het college bijstaan en van advies die nen. De gedachten gaat uit naar drie commissies: een voor het zwembad, een voor de binnensporten (sporthal en gymnastieklokalen), en een voor de veldsporten. Deze laatste zou moeten worden onderverdeeld in een commissie voor hockey en tennis en een voor De Voscuyl (voetbal en korfbal). De commissies worden voornamelijk gevormd door verte genwoordigers van de verenigingen, doch ook andere betrokkenen moe ten erin kunnen worden opgenomen (padvinders, Rijnslands lyceum). Burgerlijke stand van Oegstgeest OEGSTGEEST Geboren: Moni que J v J J M Borst en J Knetsch; René Philip, z v A Zuijderduijn en J Peereboom. Ondertrouwd: T W J van der Drift en W M J Rotteveel; G H Blikman en G M Vletter. Getrouwd: J J M Vervoort en W N Kars; G W Meinesz en M J L van 't Hoff, A Verhaar en M Brands; L Ra demaker en J A T Bos. Overleden: J K van Tol w v H Hofman; H de Vos. OEGSTGEEST Voor het zen dingsexamen slaagde aan de zen dingshogeschool de heer H. J. van der Steeg. Nog deze maand hoopt de heer Van der Steeg, die in Utrecht studeerde, het colloquium in de Her vormde Kerk af te leggen om ver volgens als zendingspredikant te worden bevestigd. Hij zal met zijn vrouw uitgaan, verbonden aan de classis Breukelen. naar Sukanapura op West Irian/Nieuw-Guinea waar hij als docent verbonden zal zijn aan de theologische school. de gemeenteraad moeten worden- vastgesteld; onder anderen de in specteur van het buitengewoon la ger onderwijs moet hierover nog ad vies uitbrengen. Met name staat het geenszins vast dat aan de nieuw te bouwen school een eigen gymnas tieklokaal kan worden toegewezen. LEIDEN Vertrokken personen (in de week van 16 t/m 23 september): J D van Maanen, Ed van Beinumstraat 55. Voor hout. Wlllem-Alexanderstraat 18. F Libe- ton. Langegracht 85. 's-Gravenhage, Spui 171a: H R M Correljé, Corantijnstraat 92, 's-Gravenhge. van Reesstr. 117: W A Co- pier. Lombokstraat 39. Katwijk. Hyacin- thenstr. 19; J P Groenewegen. Haagweg 52, Wierden. mr G J ter Kulleweg 12: J van der Meer. Morsweg 142b. Dellt. Dirk Costerpleln 72; F J Hilligehekken. Beet- hovenlaan 73. Leiderdorp. Leeuwerikstr. 25: P J van der Laan. Brucknerstraat 13. Pijnacker. Dunantlaan 2: w D A Strijk. Brucknerstraat 10. Oegstgeest, Pleter de Hoochlaan 7; H Smid, Kenncdylaan 112, Naaldwijk. Bachlaan 40: B Sleval, He- rensteeg 21, Noordwljk, Hyaclnlhstraat 44: M L Cooper-Hunsel, Haarlemmerstraat 83, Amersfoort, Drenthsestraat 6: J van Hooidonk. Herenstraat 61, Zoeterwoude, Servatlusstr. 11; W A Jongsma. Lieven de Keystraat 27. Woerden. Leo Gestelstraat 5: E B Fomalont. Mozartstraat 69. Ver St. v Noord Amerika: W E Huffer. Tel- der.skade 20. Ver St. v Noord Amerika; B J P Crul. Haarlemmerstraat 267. Nijme gen. Aubadestraat 328: G van Rossum-van Dijk. Bernhardstraat 27. Utrecht. Nlc So- pingiusstr. 34: A Kapaan, Driftstraat 17, Zoeterwoude, Servatlusstr. 17: C H Bek kering-Bentveld, Herenstraat 140. Hllle- gom. de Savornln Lohmanlaan 4: W J Bleeksma. Galgewater 10. Groningen. Brugstraat 25a; R P Rlche, Wolsteeg 2. 's-Gravenhage. Breltnerin 104; C T M Veeger-Sassen, Lammenschansweg 32, El- burg. Hellenbeekstraat 49: T W M van Schalk, Roodenburgerstraat 8. 's-Graven- hage, Haagweg 375: J W Pots. Verdistraat 207. Ooststellingweg. Aeklngaweg 4: C S G M Rltzer. Witte Rozenstraat 16. Utrecht. Vredenburg 30bis: H Drenthe. Noordeinde 2a, Zeist. Oude Postweg 70a: S J Nolles-van Egmond, van der Duyn- straat 38. Katwijk, te Brlttenstraat 6: TAM Dusoswa-Wortman, Maurltsstraat 15a, Alphen aan den Rijn, Maurltsstraat 27; M C Krozen-van der Weijden. Pr. Frederlkstraat 5a, Htllegom, salonwagen a/d weerlaan: W H de Jager. Houtlaan 55. Leldschendam, Veur.se Achterweg 133: H Roest. Marlslaan 19. Haarlem. Schoter- weg 17: J S M Schermer Voest. Fa- gelstraat 37. Haarlem. Schoterweg 71; C C M Spruljt-Bulten. Leeuwerikstraat 12. 's-Gravenhage. Louis Davldsstraat 17: A Koenen. Soembastraat 52. Zoetermeer. Molenstraat 97: H J Henzlng-van der Pluijm, Haarlemmerstraat 218a. Rotter dam, Eerste Mlddelland.straat 8la: J C A van Weeren. Llngestraat 60, Haarlem. Schoterweg 71; J J Bruens. Stadhou derslaan 21. België; J W van Brussel, Hoge Morsweg 46. Amsterdam, Postjeska de 199: P Franken. Tesselschadestraat 4, Bloemendaal, Bloemendaalseweg 287: J P J ZIJerveld. Kennedylaan 69. Nijmegen. Graafseweg 27a: J H van Lith. Rijn en Schlekade 102. 's-Gravenhage. Rotterdam- sestr. 77: P W van Oosterom. Oude Rijn 46. Zevenhulzen. Dorpsstr. 141; W H H N Rulslntveld. Burggravenlaan 227. Voorst. Broekstr. 41: P J L Kretzsehmar. Burg gravenlaan 158. IJsselstein, ab w.s ligg bij de Zandput bij Achthoven: J Reljne- veld-de Lange. Lekstraat 14. Ede Gld. Kerkhoflaan 20: G C Overgaauw, Steenschuur 7, Oegstgeest. Lijtweg 903: E F Barteltnk. Groenhazengracht 13, Ver. Staten van Noord Amerika; C Schnei der-Visser, woonwagenkamp. Haarlem, woonwagenkamp. Waarderveld: A G Bouwmeester. Roodborststraat 1. Oegst geest. Deutz.straat 11; M L M UIJtdehaag. Oude Singel 8. Roosendaal en Nispen. Dr Mollenlaan 01H A HeiJ. Cobetstraat 19. Rotterdam, ab Parkhaven 21; H J M Cools. Konlnglnnelaan 12. Oegstgeest, Warmonderweg 24: T L van Zwet. RIJnsburgerweg 40. Oegstgeest, Lijtweg 502; P van der Hoogt. Onyxhof 47. Dru- nen. Bremstraat 4: L Vink, de Wetstraat 9. Amsterdam. Adm de Ruyterweg 113; B B Arrlndell, Scnubertlaan 183. 's-Graven- hage. Nieboerweg 125: F M Molenbruggc, Hooigracht 44. Geleen, Op de Velj 55: F Bouwman. Formosastraat 15, Ver Staten v Noord Amerika: M T G Schoen, Cronjéstraat 3a. Oegstgeest. Fred Hen- drikln 6; F W A Verheugt, Morsweg 108a. Amsterdam. Corn Schuytstraat 68: E G M Ruber, Bachstraat 456. Breda. Maurlts straat 16a; W M Hoogenraat. Duinhof 24. Israël: L Verstrepen. Fagelstraat 30. Al phen aan den Rijn: R M R E Wassenaar. Rijnsburgerweg 10. Oegstgeest. Aert van Nesln 603: J de Jong. Rijnsburgerweg 140, 's-Gravenhage. Badhuisweg 14: F W A M Auplng, Gerard Brandtstraat 27, Utrecht, Nicolaasstr. 4bls; M Verhaar-Brands, Ger- rlt Kastelnstraat 23, Oegstgeest, Rijnsbur gerweg 20; P J Idenburg, Pieterskerk- gracht 3a, 's-Gravenhage, Mesdagstraat 18; J A van Voorst Vader, Rapenburg 7, Nederlandse Antillen: M Klein, Rapen burg 87; 's-Gravenhage. v Nljenrodestr 13: J B Starrenburg, Rapenburg 91, Gouda. Wlbautstraat 70. M C H De Htngh. Apo- thekersdijk 31. Breda. Gen v d Plaatstr. 26; P A Rijkaart, Rijnsburgerweg 10. Ha- zerswoude. Voorweg 103: M H de Vries. Rijnsburgerweg 24. Hoorn. Ecnhulzerweg li; J van den Assem-Borsboom, DIJkstraat 9. Voorschoten, Molenlaan 7; F A H Peters. Plantsoen 51, Tilburg, Mo lenstraat 140; M D Lie Hon Fong, Rapen burg 122, Arnhem, Bothapleln 9: A L F M Backers, Nieuwe Rijn 63. Sassenhelm, Hoofdstraat 344; E de Vries, Oude Singel 58, Voorburg v d Waterlngeln 68: J J van Dijk, Duyvendakstraat 1. Amsterdam, La- placestr. 64 I; M J S le Nobel. Oranje- boomstraat 4a. Alphen a/d Rijn. Ridder- buurt 1; J van der Hoogt-van der Linden. Munnlkenstraat 63. Drunen, Bremstraat 4: P L P Wijnen. Witte Singel 106. Amster dam. Beethovenstr. 44: H P van Kampen. Kapteijnstraat 1. Leiderdorp. Hoogma- deseweg 25: W J van der Ven. Utr. Jaag pad 19, Oegstgeest. Hofbrouckerln 56. LEIDEN Gevestigde personen <van 18 t/m 25 september): T L E Ernst, Opsialstraat 152: M L W van Laar, Schu- bertlaan 147; W T Wljnstra-Baurce, Spaarnestraat 134: A Madella. Akkerhof 44; H G Grau Ortiz, Langegracht 38a: A N Hoogen, Griegstraat 40; R B C Huijgens. Burggravenlaan 86; L van den Berg. Obrechtstraat 15; J M M Hlllebrand, Opaalstraat 154: D Geijtenbeek, Mo zartstraat 105: A F Pieren, Griegstraat 38; A C Broeshart, Langebrug 56a; H T Warn- tjes. Opaalstraat 100: P C Koeleman, Haarlemmerstr. 274a; M Spruljt, Rijnsbur gerweg 10: C J M M Werners, Noordeinde 50; G Bell, Hogewoerd 154: A Mulder, Jacob van Campenlaan 2: C L van Kam pen. Noordeinde 2a: J J Coninck Westen berg. Merelstraat 31G J Buddeke, Jacob van Campenlaan 2; J Moen. van 't Hoffstr. 45: M J Li j f togt-Harland. Opaalstraat 4: A E Bras Verschoor, Ma- riënpoelstr. 39; M J Léon, Kloksteeg 19; T C B van Orsouw, Noordeinde 2a: P F Chandon Janssens, Opaalstraat 132: H J F Tangelder, Noordeinde 2a: E K Timmer man, Langegracht 89; E van Nieuwpoort. Noordeinde 2a: L M van Dorp, Lam menschansweg 77: H Slllevls, Rijnsbur gerweg 10; A M C Beekhof. J van Goi- Jenkade 27; W Nijpjes, Roodborststr. 18; J W J M Verberne, Hrengracht 80; J G Hoebink, Noordeinde 2a; I Albers, Haar lemmerstr. 173: H A Remond. Heren gracht 35; T J van Loon. Fagelstraat 30: J P Merkel, Langegracht 85: C A Kamps, Boerhaavelaan 28: F Pasman. Plantsoen 107a: E J van Schalk. Lorentzkade 21: A Veerman. Marnlxstraat 65; J Hermenet, Beschuitsteeg 1; T Schipper-van Heeke ren. Opaalstraat 156: T j Duijkers. Wolsteeg 2: A H Koopmans, de Laat de Kanterstraat 9: P C G M Joosen, Wolsteeg 2; H G SchaJlenberg, Lijsterstraat 14; JEM van den Boomen, Rijnsburgerweg 10: B Dontchev, Rijn en Schlekade 100: F M M Kalker. Rijnsbur gerweg 10: C G Hussaarts, Rijndijk 281; H Smit. Rijnsburgerweg 10: B S M M Ab- dellah, Kraaierstr. 2; R H Huis, Rijnsbur gerweg 10: A H Lim. Oude Rijn 15: P J Barnhoorn. Rijnsburgerweg 10: H J A Roovers. W de Zwijgerlaan 30: A Bouw meester. Rijnsburgerweg 10; W M van Vianen. Rijnsburgerweg 10: E J Vroegop. Rijnsburgerweg 10; F C A Gregory, Ho gewoerd 87; J T M Ottlnk, Rijnsburger weg 10; M J C Koerten, Rijnsburgerweg 10; J A E Uljthoven, Rijnsburgerweg 10: M M de Vries, Hugo de Grootstr, 24a: M H M Salverda, Rijnsburgerweg 10; N A Jansen. Rijnsburgerweg 10; C H J M Bec kers. Noordeinde 50: J Sjoerds. Rijnsbur gerweg 10; M Baldal. Rijnsburgerweg 10: A M M van der Lans, Rijnsburgerweg 10; H C Bakker, Rijnsburgerweg 10: J A Wlerlnga. Rijnsburgerweg 10; J Castelein. Jacq Urlusplantsoen 434: M Israël, Rijnsburgerweg 10; G Hulskes. Rijnsbur gerweg 10: A C van den Ham. Rijnsbur gerweg 10: G M J L H Hermans, Noord- einde 50; M F van Noort, Surlnamestr. 110: M J A Cools. Rijnsburgerweg 10; T N Llem, Marienpoelstr. 21a; A G Grondel, Hugo de Grootstr. 2; GA van Bork, Rijnsburgerweg 10; M Breukhoven. Rijnsburgerweg 10; E E Olthof. Rijnsbur gerweg 10; J van Leeuwen, Rijnsburger weg 10: M C H G van den Boom. Noord- einde 50: L A Been. Rijnsburgerweg 10: M J M van den Belt. Rijnsburgerweg 10: C E J Griffioen. Rijnsburgerweg 10: D J Holtland. Rijnsburgerweg 10: G Buljten- dljk. Rijnsburgerweg 10: H C Leefmans. Burggravenlaan 197; S van Beveren, Rijnsburgerweg 10; M Boddeus. Rijnsbur gerweg 10; S M M La Crolx. Rijnsburger weg 10: J W Verhagen. Rijnsburgerweg 10;C J T M van Relj. Hoge Rijndijk 242; Zon voor reizende bewoners Solglytï DUSSELDORF Gisteren, derde dag van hun uitstapje, h»t de bewoners van huize Solglyttk het eerst geen regen, 's Min kwam de zon zelfs even om hoekje kijken. De reizigers hebben weer he< genoten en veel gezien. Voon| zoutmijnen bij Rheinberg enorme fabriekscomplexen Roergebied maakten grote Via de luidspreker werd steeds[ lichting gegeven. Om vier uur kwam men in I dorf aan. De stemming was best. Ome Jan zorgde voor de 1 S F B Goeloe. Noordeinde 50; A C Loon. Lange Mare 31; A A C K Schubertlaan 82; J W Janssen. Kill weg 9; J J Rijsbergen. Houtmarkt li Veenhulzen. Lange Mare 31; W A Hoge Rijndijk 192; G P t Klikspaanweg 17; M J A de Wit, haavelaan 42; M de Zwart, KlikspL 15; T P M Goossens, Hoogl. Kerkj 44; J H F Tuinder, Witte Singel 27; Lippens. Boerhaavelaan 21; C van Witte Singel 92; D b B Antar, Wr 31; H A Postma, Hoefstraat 57; Vertinden. Groenhazengracht Bos, Witte Singel 92; T GUlhan. laan 149; A M van Ntjendaal-Terol. Rozenstraat 24; H van Beek, Stiel" 22; P A Loeff. Burggravenlaan 151: der Kaay-Leemans. Stieltjesstr. 63; den Brouw, van 't Hoffstr. 54a; J man. Jan van Goijenkade 19: J C Werf. Bakkersteeg 3a; S M Bra- Cronjéstraat 3a; M C J Brantsma, woerd 78; E van Alphen, Hoge M< 77: G M A Kramp-Dudlnk, W de Z\ laan 201; M E van Dijk, Cronjéstri P Heneweer. Morsweg 138: M Lent-Mizee, Breestraat 11; M J vatj t- Kraats-van Winkel, Nleuwsteeg 12b;„Il van Haren. Klikspaanweg 39; H J H| man. Rijnsburgerweg 10; J Leest. h(- nerpleln R2: W van Marle, Hei J van Asten. Klikspaanweg Blankvoort, Vrouwensteeg Wlertsema. Molensteeg 24; A de Houtlaan 55; D J van Lim beek, Nooi de 2a: A D Schaap, Rijn en Schl 108; M van den Eijkel, Lijsterstraat Harmsen, Witte Rozenstraat 28; F Kok, Noordeinde 2a; M M Langen Oude Singel 68; M Zaghloul, Levendr J A de Ronde, Stationsweg 21a; Noordelnde 2a: H W de Roos. steeg nr. 1: H J G Paalvast, L schansweg 159; J L M Naber, Ri; Schlekade 39; P den Breejen. Noorë 2a; Y M J van Relsen. Hooigracht 15: Streefkerk, v/d Sande Bakhuyzen! A E Kruljf. Morsweg 103; Dlngemans. Nleuwsteeg 15; Deolimastraat 8a; F P W Soetei Wolsteeg 2; J S Gijsbers, Witte Slnj J S van der Spek, Breestaat 15a; Sanoussi. Doezastraat 34. tt li ALS klein kind had ik al inte- resse voor alles, wat op occult gebied gebeurde. Ik kocht boekjes om mij daarin te ver- dieven. Verder was er mijn op voeding. Van huis uit ben ik christelijk grootgebracht. Mijn ouders waren hervormd. Vroeger, toen ik nog een jaar of zeven was. ging ik ook naar de kerk. maar als ie ouder wordt, aa je twijfelen Mijn ouders maakten weieens ruzie. Dan kreeg je een klav voor je hoofd en een schop onder ie achterste. Zo gauw je echter de deur uitaing, moest je netjes in een rij lopen en daar gingen ze dan naar de kerk Dan dacht ik, hoe durf je. Eerst heb je ons pe- slaaen en nii zit je weer met een vroom gezicht in de kerk. Al die dingen aaan in je onder bewuste om zonder dat je er een verklarina voor heb*. Toch blijven die princives nan geloof en van dat occulte je bij. TK zocht naar een oplossing en 1 was steeds met mezelf in striid Vaak kreoa ik bezoek van een dominee Dan was het. waarom kom ie niet meer in de kerk Jk zeidominee "Is ik naar de kerk aa. val ik in slaan Tk aa veel liever naar de bioscoop, maar dat vond hi i niet aoed Gek eigen- liik. ik doe daar toch aeen kwaad Tk kiik alleen maar naar een film Als ik in de kerk zit te slaven vind ik Jat veel eraer. Toen ik 18 iaar was. liet ik miin horoscoop trekken. Daar stond in. dat ik de aave bezat van <fe na tuurlijke Geneeskrachtmaar dat het r>nc op latere leeftüd tot. ont- wikkelino zou komen. Nu beariip ik dat wel maar in die tijd snwnte ik er niets van en gooide dat dino in de kast. f ET was overigens wel vreemd dat de mensen het altijd over mijn handen hadden. Ze zei den vaak. wat heb je mooie han den. Maar een verklaring gaven ze niet. Jaren daarna, ik was toen 35. zei een vrouw die helderziende was. tegen mij. waarom ga je niet werken met zo'n paar handen Ik zei. doe niet zo gek ik werk toch. ik ben particulier chauffeur. Nee dat bedoel ik niet Er straalt goud uit jouw handen Weet je wel. dat jij mensen kunt genezen. Nu had ik vroeaer thuis wel pens oehoord dat er aezead werd die en die gaat naar een belezer Nu heet dat magnetiseur, maar ik keek gek op, toen ze het zei. Ik vroeg aan haar, wat ik dan moest doen. Zo kreeg ik onderricht, in de handen opleggen, masseren, in stralen en afnemen. Er was ook hocuspocus bij met een kruisje en zo. Dat zinde me helemaal niet Ook al ga ik niet meer naar een kerk. ik ben een zeer gelovig mens. Daarom ga ik ook de leer van Christus na. Al zijn beeld spraken begrijp ik nu veel beter. Het werkelijke geloof is iets. wat je niet ziet en toch kunt aanvaar den. A L gauw begon een stem van ■f*- binnen te praten, dat ik het zo en zo moest doen. Ik was met iemand bezig, die pijn in zijn rug had. Onder het helpen was het net of iemand zei, ga even hoger met die handen. De reactie van de patiënt was: meneer Moll, hoe weet u, dat ik daar pijn heb. Dat wist ik niet, maar ik liet me gewoon leiden. Je kunt het geloven of niet, maar mijn handen worden onder het helpen gloeiend heet. Het is of ik een paar handen op mijn schouders voel, waardoor kracht door mij heenstraalt. Dan maak je contact. DE m \E mensen, die bij je komen, zijn overspannen of zenuw achtig. Ze zijn geïrriteerd tot en met. Jij mag je niet druk ma ken. Dan denken de mensen, dat is ook een grappenmaker. Er moet echt rust van je uitgaan. Er komen wel mensen, die zeg gen, ïk ben bij die en die geweest. Die kon er wat van. Hij transpi reerde ontzettend en was dood moe. Hij kan er per dag maar twee of drie helpen. Als ik dat hoor houd ik mijn mond maar. Er moet juist innerlijke kalmte van je uit gaan, zodat de patiënten zeggen: meneer Moll, heerlijk, ik val haast in slaap. Mijn eerste patiënt was m'n eigen buurvrouw, die had last van struma. Ze had zo'n dikke strot. Ik legde die hand op haar keel en mijn andere op haar hoofd. Dat deed ik om de paar dagen vijf keer. In tijd van een wip was de dikte verdwenen. JE moet met dit werk echt zelf vertrouwen hebben. Je moet in jezelf gaan geloven. In het begin dacht ik vaak, zou ik het werkelijk allemaal kunnen, maar door geregeld mensen te helpen, kriig je dat zelfvertrouwen. In Leiden kreeg ik een man, die het al 18 jaar aan zijn maag had. Hij kon niets binnenhouden, maar na drie roeken at en dronk hij alles. Dit zijn zuiver wonderen. Dan kijk ik naar mijn handen en denk, wie ben ik, dat ik dit mag doen. Net als de koningin. Ziekte is een gevolg van de zonde. Je maakt jezelf ziek door zenuwen, armoede, narigheid, ge jaagdheid. jezelf te ergeren en door hatelijk te zijnAls je werke lijk een echt christen ben, kan je niet ziek worden. Christus was toch ook nooit ziek. JK krijg al die gevallen waarmee L een dokter geen raad weet. Op het ogenblik is het al zo. dat ze de mensen naar mij toe sturen. Ook zenuwspecialisten Ik mag geen namen noemen, maar ik heb de papieren hier liggen. Onder magnetiseurs zijn er veel. die er maar een potje van maken. Als iemand zegt. ik kan genezen en hij legt de handen op en doet een beetje flauwekul, denken de mensen al gauw. dat is een goeie. Daar moet je heengaan. Ik oefen dit beroep nu twintig jaar uit. Tk help honderd mensen in de week. Dat is echt niet veel voor een magnetiseur. Als je na gaat, dat Croiset in Utrecht er dertig doet en Boender in 0»n geest destijds 60 in één uur. Dat was even hocuspocus. geld klaar leggen, als je binnenkomt en ma ken, dat je wegkomt. Of het hielp? Daar durf ik geen antwoord op te geven. Natuurlijk waren er, die beter werden, maar ik heb nooit van die drukte ge houden. Ik behandelde er 100 in de week. Dat doe je op je slofjes. Als je de mensen een kwartier behandelt, hebben ze voldoende. JAAST de gewone gevalletjes ontsteking, middenoor-ontste king, migraine, maagzweer, her nia, steenpuisten en eczeem, heb ik ook een aantal bijzondere ge nezingen gehad. Er was een vrouw bij. die aan tumor achter beide ogen leed. De professoren konden haar niet ope reren. Ze was ongeneeslijk ziek Ik ben haar gaan behandelen en binnen een maand of drie begon er al pus uit de ooghoeken te komen. Na acht maanden was de tumor verdwenen en na anderhalf jaar was alles eruit Ze kan weer normaal zien. Een ander geval was een jon gen in Sassenheim. die last had van acute, -reuma. Hij kon niets meer bewegen en gilde van de pijn. als ik hem aanraakte. Wat ik u allemaal vertel, is iverkelijk ge beurd. U kunt het geloven of niet. /K ging hem behandelen door te masseren en te magnetiseren, zodat je de pijn, die je ver oorzaakt aan de andere kant weg neemt. Ik heb hem helemaal af genomen, Drie dagen later kwam ik terug. Hij lag in bed en zei tegen mij, zal ik mijn pyjama uit trekken. Inwendig moest, ik erg lachen, want hij had acute reuma en kon zich niet eens bewegen Maar ik zei, ga je gang. Toen was het alsof ik aan de grond genageld stond. Hij gooi) de dekens van zich af, stapt ui) bed, trekt zijn pyjamabroek uit ei gaat weer liggen. Ik kon gee woord uitbrengen. Na één behan deling kon hij alles weer bewege\ Hij werd zelfs goedgekeurd üooi de militaire dienst. Op zulke mo menten denk ik. het is niet ik, dit Z tot u spreekt, maar de Vader, dit door mij spreekt. A L die mensen hebben zovee f*- innerlijk vertrouwen in mij - dat ik ze kan helpen, Ik heb" ook gevallen, daar vlieg je door de ziel heen. Bij anderen zit je tegei een muur op te vechten. Dat voe je meteen. Is het niet wonderlijkl Eens kreeg ik een man bij me die wratten op zijn gezicht had Hii vroeg me of ik hem wildt helpen, maar ik zei, nee. daar be gin ik niet aan. Ik wil ze wel vat je kopen. Hoeveel heb je er? Hij telde ze en kwam tot zes. Ik leg zes centen op tafel zeg. alsjeblieft, ik heb ze van je gekocht. Hij-moest natuurlijk hart lachen en verklaarde me voor gek Drie weken later maakt hij mij zijn complimenten. Al zijn wratten waren verdwenen. deAeetav

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4