DOMINEES EN Instituto Christao in Castro staat niet op de lijst... neem een bijbel Geestelijkheid achter kolfjes en buisjes I Modernere structuur in bisdom Rotterdam voor uw Een woord voor vandaag Oogstverlof militairen Uw probleem is het onze.... Schillebeeckx vrij in woord en geschrift Thaut leidt Europese baptisten Moslem reactie op de Nieuwe Katechismus Gaskraan wijd open voor nieuwe industrieën Ds. Van der Vangt overleden ZATERDAG 5 OKTOBER „Maar wie naar mij luistert, zal gerust wonen, beveiligd tegen de verschrikking van het onheil." Dat is het laatste woord dat Salomo de wijsheid laat spreken in Spreuken 1. Maar het is tevens een woord dat niet los gemaakt mag worden van het woord van Paulus: Christus, onze wijsheid. Wat een belofte! Bij Hem is veiligheid en rust. Hoevelen heb ben dat in het verleden al niet beloofd en zijn hun belofte niet nagekomen. Ze zochten macht en schiepen onrust. Of ze re geerden goed, maar de dood nam hen weg. Ze konden geen belofte blijvend waarmaken. Zou deze belofte dan meer waarde hebben? Zo spreken mensen. Ze zeggen ook: Deze belofte moet je geloven als iedere belofte van een wereldlijk leider. Maar welke garantie is er? Er is een garantie. Christus is geen verleden tijd. Hij heeft de dood overwonnen. Hij is opgestaan. Dat is onze garantie. Hij leeft. En juist omdat Hij de laatste vijand, de dood, heeft over wonnenmogen we bouwen op zijn eindoverwinning. Hij zegt: Ik zorg voor u. Maar dan moeten we Hem ook laten zorgen. Hij leeft, daarom moeten we blijvend naar Hem luisteren. Zonder dat er is geen rust. We lezen vandaag: Kolossenzen 2 8-15. We lezen morgen: Kolossenzen 2 16-3 4. DEN HAAG In verband met de ernstige vertraging bij het binnenha len van de oogst door het slechte weer van de laatste weken heeft de minister van defensie W. den Toom, na overleg met zijn ambtgenoot van landbouw en visserij besloten extra oogstverlof te verlenen. Aan in militaire dienst zijnde boe renzoons en landarbeiders, zonen van loonwerkers, arbeiders in loonwerk- bedrijven en in landbouwwerktuig coöperaties, zal desgevraagd onver wijld buitengewoon verlof buiten be zwaar van 's Rijks schatkist worden verleend voor het verrichten van r. i i oogstwerkzaamheden. indien de want ze heeft" meer te doen en er komt heel wat voor k'Jken „ster"- of //konings"-klasse kunt afleveren. (Door Riet Diemer) DELFT Het zou me helemaal niet verwonderen als op het ogenblik de Delftse geestelijkheid in haar studeer kamer gebogen zit over kolfjes en buisjes om ook eens gist te kweken. Nu ja, zo waarschijnlijk is dit ook weer niet, weersomstandigheden daarvoor jvoor je echte bakkersgist gunstig zijn. Dit al dan niet aaneen- 1 gesloten verlof zal worden verleend voor een periode van ten hoogste dertig dagen. Indien de betrokken militairen het normale oogstverlof (krachtens de bestaande oogstverlofregeling) nog niet geheel hebben opgenomen, wor den de resterende verlofdagen in mindering gebracht op het thans ver leende speciale verlof van maximaal dertig dagen. Brieven dio niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verrekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe verklaren de geleer den het feit dat de zon aldoor en eeuwig brandt en niet verbrandt? Antwoord: Men kan beter niet spreken van branden en verbran den, maar van gloeien. Gloeien is het uitstralen van licht door zeer hete voorwerpen. Een voorbeeld van gloeien zonder dat het voorwerp verbrandt of verteert, is een elek trische gloeidraad in een luchtledige gloeilamp. Zo gloeit de zon ook zon der te verbranden of te verteren. De zonnestraling ontstaat in de bin nenste delen waar druk en tempera tuur zo hoog zijn dat de atoomker nen zodanig veranderen dat 4 wa terstofkernen met 2 elektronen één heliumkern vormen. Wat nog niet verklaard is, is dat de voortdurende uitstraling geen temperatuurdaling ten gevolge heeft van de kolos, die een massa heeft van 332.000 maal die van de aarde. Vraag: Een weduwe ontvangt pensioen van de stichting Indone sische pensioenen. AOW en Bijstand: samen ƒ5700 over 1966. O- ver dat jaar kreeg zij een aanslag in de inkomstenbelasting; in de voor gaande jaren behoefde zij nooit te betalen. Op het pensioen is loonbe lasting ingehouden. Is zij nu in komstenbelasting verschildigd? Antwoord: Wanneer men verschil lende inkomsten naast elkaar heeft, valt men in het algemeen onder de inkomstenbelasting. Nu houdt de stichting loonbelasting in over het totaal van pensioen en AOW. Ver moedelijk ligt de reden van de aanslag bij de uitkering van de Bijstandswet Van deze uitkeringen wordt geen LB ingehouden, omdat zij niet uit dienstbetrekking voort vloeien. Generaal van orde: ROME De verwarring om prof. dr. E. Schillebeeckx blijft voortdu ren. De generaal van de orde der dominicanen heeft officieel laten we ten dat door hem prof. Schillebeeckx geen beperkingen zijn opgelegd. De Belgische hoogleraar te Nijmegen mag blijven spreken en schrijven. Tevens verklaarde hij dat hem niets bekend was van een proces te gen de theoloog, wiens boeken in vijftig talen zijn vertaald en die een grote invloed heeft in de Rooms Ka tholieke Kerk. Maar begin volgende week wordt de Duitse theoloog en vriend van Schillebeeckx, Karl Rahner in Rome verwacht, die hem zal moeten verde digen. (Van onze kerkredactie) HAMBURG Dr. Rudolf Thaut, directeur van het baptisten onder wijscentrum in Hamburg, is voor twee jaar gekozen als voorzitter van de Europese Baptistenfederatie. Hij volgt de Rus Michael Zhidkof op. De EBF verenigt 1,25 miljoen bap tisten in bijna alle Europese landen. De grootste groepen bevinden zich in Rusland (550.000) en Engeland (296.000). Een van de belangrijkste organen is het Europese baptistenzendingsge nootschap, waarin baptisten uit tien landen, waaronder Nederland, sa menwerken. Zwaartepunt van dit werk ligt in Kameroen en Sierra Le one. waar 52 zendelingen werkzaam zijn. Rusland Op een bestuursvergadering in Hamburg rapporteerde de Rus Ar thur Mitzkewitsj over de toestand in zijn land. De groei van het baptisme blijft aanhouden. Vorig jaar werden 5047 mensen gedoopt. Een nieuw ge zangboek zal in een oplaag van 26.000 exemplaren verschijnen en men hoopt nog dit jaar 20.000 bijbels te laten drukken. Hij zei, dat er ook nog veel actieve Duitssprekende baptistengemeenten in Rusland zijn. Daar zullen de ongeveer twintig predikanten en priesters wel van overtuigd zijn na hun rondleiding door de Koninklijke Gist- en Spiri tusfabriek in Delft, deze week. Ze hebben op de uitnodiging van de directie van de fabriek om eens gezamenlijk een bezoek te komen brengen ..ja" gezegd. Maar het woord „bezoek" is veel te zwak uitgedrukt voor de uitgebreide rondleiding en de gedegen uitleg die zelfs kans zag de grote afstand tussen de scheikunde- studie en de theologische studie te overbruggen. Oecumenisch Het was overigens wel een oecu menisch gezelschap, dat bestond uit pastoors en kapelaans van de rooms-katholieke kerk. maar die her ken je niet meer als zodanig, in hun burgeroak. Verder predikanten van verschillende protestantse kerken en zelfs een bisschop, namelijk monseig neur P. J. Jans van de Oud-Katholie ke Kerk. De fabriek krijgt regelmatig geïnteresseerde groepen op bezoek zoals scholen en verpleegsters. Maar met de Delftse geesteli ikheid on geveer de helft van het totaal aantal was aanwezig was er iets anders aan de hand. Van de 2200 personeelsleden bestaat het grootste deel uit Delfte naren. De predikanten en priesters komen in hun pastoraal werk deze mensen tegen, al dan niet met hun problemen. Om hun enigszins tegemoet te ko men is deze kennismaking op de fa briek bedoeld. Het is een initiatief dat veel fabrieken zouden moeten overnemen, tenminste als ze het a' niet doen. Het is niet de eerste keer. dat de gist- en spiritusfabriek iet' dergelijks heeft georganiseerd. Tien jaar geleden was er een soortgelijk bezoek. De fabriek bestaat uit een uitge breid complex van gebouwen uit verschillende tijdperken. Daartussen staat nog als dierbare herinnering een gebouwtje uit de tijd van de oprichter, ir, J. C. van Marken. In 1870 stichtte hij de fabriek, die bak kersgist produceerde. De gistfabriek werd later een gistingsfabriek na verschillende trappen van ontwikke ling. Penicilline In de tweede wereldoorlog werd de penicilline uitgevonden. Via de ille gale radio hoorde men in Delft over ie uitvinding van dit geneesmiddel in Amerika. In het diepste geheim probeerde men onafhankelijk van de Amerikaanse uitvinding iets derge lijks te maken. Het is gelukt, want na de tweede wereldoorlog werd be wezen, dat de Nederlandse uitvinding gelijk was aan de Amerikaanse. Hoewel er 2200 mensen aan de fa briek zijn verbonden is de eerste in druk bij de rondleiding: waar zijn die dan? In een grote ruimte met enorme ketels door een kijkgat kun je de gist zien schuimen staan niet meer dan twee of drie man bij een geweldig instrumentenbord. Zij zijn de zogenaamde regulisten. Het is een nieuw beroep, dat in de maatschappij bekendheid moet krij gen. Er is een grote mate van kennis en zelfstandigheid voor nodig. Het is ook een beroep waarvan je thuis aan je vrouw en aan anderen nu niet zo een, twee, drie kunt uitleggen wat je eigenlijk doet. Het belangrijkste is, dat de mannen de apparatuur, meters en kranen kennen, maar ze weten niet zozeer, wat zich verder afspeelt. Kweken Dat is trouwens ook moeilijk bij gistfabricage. Het is eigenlijk geen fabricage, het is een proces, een kwestie van kweken. Git betaat uit een opeenhoping van veel kleine le vende plantjes g'stcellen die onder een bepaalde temperatuur worden gevoed met vloeistoffen, waar suiker en eiwitten in zijn opge lost, die dan weer cellen erbij vor men. De Delftse geestelijkheid heeft de regulators aan hun grote „dashbord" gezien, de fabricage van penicilline en de meisjes aan de lopende band met medicijnflesjes, die worden ge vuld. Als ze straks deze mensen mis schien zullen ontmoeten, dan weten ze iets over hon dagelijks werk. „Een doorkijkje in Delft". Predikanten en priesters achter kolven en glazen huizen van de Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek. Reorganisatierapport klaar tv Inp te n (Van een onzer verslaggevers) CASTRO „Ons onderwijs instituut is bezig uit te groeien tot een beroepsgerichte opleiding in landbouwkundig en technisch opzicht. Een geschoolde tussen laag in Brazilië is er praktisch niet. Vandaar dat wij ons met deze scholengemeenschap daar op richten. Er liggen geweldige De heren Geuze (rechts) en Snoeij overleggen over de aan te schaffen materialen. kansen voor ons christelijk insti tuut." De man die dit zegt is de heer C Geuze, directeur (een betere bena ming is eigenlijk „manager", zegt hij) van het Instituto Cristao in Castro, Brazilië. Het was oorspronkelijk een bijbelschool, die elementair onder wijs gaf en helpers vormde voor het zendingswerk van de American Presbyterian Church in dit gebied. Vier jaar geleden troffen Nederlan ders die in deze omgeving wonen de school in verwaarloosde toestand aan. De zaak werd overgenomen door de kerken van de Hollandse kolonies Carambeï, Castrolanda, Arapoti en ook door de kerk van Sao Paulo, voortzettingen van Hollandse Gere formeerde Kerken, die zelfstandig zijn geworden onder de naam Igreja Evangélica Reformada. Hulp werd ook verkregen via de Nederlandse zending (het Zen dingscentrum ir. Baarn). Daardoor kon het christelijk onderwijs op veel bredere basis opbloeien en volgen nu tweehonderd leerlingen, van wie een groot deel intern, het onderwijs. Behalve de financiële steun kwa men ook vakmensen beschikbaar als leerkrachten. En zo groeit langzaam maar zeker in het kader van een scholengemeenschap een opleiding, die in een grote behoefte van de streek voorzit. Er is basisonderwijs, algemeen vor mend onderwijs, agrarisch onderwijs en ook een normaalschool om het on derwijs zich verder te doen ontwik kelen. Het complex gebouwen omvat ook internaten, een keuken en dienstwoningen. Intern De leerlingen komen uit een groot gebied: de staten Sao Paulo, Parana, Santa Catarina. Vandaar dat ze voor een groot deel intern moeten zijn. Men zou kunnen veronderstellen dat ze overwegend van Nederlandse af komst zijn, maar dat is niet zo. De meerderheid wordt gevormd door jonge Brazilianen. Ongeveer 35 pro cent is van Nederlandse afkomst. Als men dan weet dat alle in Brazilië geboren kinderen uit Nederlandse ouders automatisch Brazilianen zijn, dan blijft slechts een percentage Ne derlanders van amper tien procent over. Machtige kansen derhalve ook voor het Evangelie. Zoals haast gebruike lijk in ontwikkelingslanden wordl van overheidswege weinig Tinanciële hulp voor-onderwijs ontvangen. Er is wel iets. maar het mag eigenlijk geen naam hebben: tien beurzen van onge veer tachtig gulden per half jaar op tweehonderd leerlingen zijn nog niet eens de befaamde druppel op de gloeiende plaats. (Van een onzer medewerkers) ROTTERDAM Het rooms- i katholieke bisdom van Rotter- j dam en dat wil in de huidige I t(jd nog steeds zeggen: bisschop Jansen zal moeten beslissen I of de structuur gemoderniseerd zal worden of niet. Een speciale commissie van vier specialisten j heeft het bisdom dezer dagen een definitief rapport met aan bevelingen aangeboden. Reeds eerder kwam de commissie met een voorlopig en geel rap port. dat in de afgelopen maanden grondig is doorgesproken met allerlei organen en leidende figuren. De com missie heeft hun kritiek verwerkt en een nu groen, de kleur van de hoop eindrapport opgesteld, waar- De band wordt opgesteld voor het hoofdbureau van het Instituto Cristao in het Braziliaanse Castro. Maar men werkt energiek verder aan de uitbouw. Er bestaan plannen voor een middelbare landbouw- huishoudschool, ook al weet men dat de behoeften van de bestaande scho len en internaten nog b*j lange na niet worden gedekt. Men gaat vol vertrouwen verder, desnoods hier en daar voorlopig improviserende omdat men in de zaak van het christelijk onderwijs gelooft. Kapitaaltje Onmiddellijk is er behoefte aan een kapitaaltjevan veertig mille voor materiële voorzieningen. Helaas staat men niet op de projectenlijst voor de volgende week te houden Uniecollecte. Deze gaat namelijk uit van het er varingsbedrag van een half miljoen, dat men hoopt te incasseren. En zo'n bedrag kan maar eenmaal verdeeld worden. Evenwel... de opbrengst kan, gezien de volkomen nieuwe stijl van de collecte gemakkelijk groter wor den. Dat hebt u als lezers in de hand. Komt men boven het half miljoen, dan valt het Instituto Christao te Castro wèl in de termen! Mogen we ten besluite nog eens attenderen op de actie van de komer.de week? Men komt bij velen thuis, maar veiliger is het gironummer te weten: 5166, Uniecollecte, Den Haag. Kort en goed de Uniecollecte van 7-12 oktober is B-eer dan uw welwillende aandacht waard. I DEN HAAG Minister De Block (economische zaken} heeft de in- dustrialisatie van de stimuleringsge bieden een nieuwe injectie gegeven door onbeperkt goedkoop aardgas beschikbaar te stellen. Tot nu toe was 30 miljard kubieke meter gas voor nieuwe bedrijven in deze §ebie- I den gereserveerd. De prijs var. het goedkope aardgas komt neer op on geveer 3 cent per kubieke meter j (normaal ongeveer 5 cent). De bedrijven, die uit de nieuwe voorraad gas toegewezen hebben ge kregen, zijn Hoechst in Vlissingen, de PZEM (voor de zoetwaterfabriek) uit Terneuzen, Aldel in Delfzijl, Napra- kis in Linne-Hertem, de Koninklijke Zout-Organon in Budel en de ijzerfa briek Korf in Delfzijl. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Imkamp cn Visser (beiden D'66) menen dat het kienspel bui ten de werking van de Wet op de kansspelen zou moeten vallen. DEN HAAG De moslems in Ne derland hebben een permanent stu dieforum in het leven geroepen om misverstanden over de islam ie lor( tt De Kamerleden schrijven de minis- bestrijden. Het heelt de naam getre- ,er va„ JU!title dat inuLimbu,g ook gen „Stichting The Islamic Seminar." veel''verenigingen kienavonden or- De Nederlandse moslems zijn van j ganiseren om hun kas te spekken. mening dat in Nederland, zelfs op academisch niveau, allerlei onjuiste inlichtingen de ronde doen. Deze ver keerde gegevens vervreemden de westerse volken van de moslems, zo wordt gezegd. Het eerste Islam seminar wordt ge houden op vrijdag 25 en zaterdag 26 oktober in het Nederlands Con gresgebouw te 's-Gravenhage. De openingsrede wordt uitgesproken door sir Mohammad Zafrullah Khan, rechter aan het International Ge rechtshof. Zijn onderwerp is: „Beschouwing van de Islam in de Nieuwe Kate chismus van de Rooms Katholieke Kerk. Een internationale groep van moslems en niet-moslems zullen ver der het woord voeren. De inzet gaat niet hoven de vijftig gulden. De D'66-ers vinden het niet juist dat dit spel onder de Kansspe- lenwet valt. uit blijkt dat -erondig naar de kriti is geluisterd. Volgens het rapport moet de bi/ schop niet geassisteerd worden do één enkele vicaris-generaal, ma wi door een driemanschap, waarvan organisatorische, één inhoudelijke f één economische vraagstukken vo zijn speciale rekening zal nemen. Daarnaast moet een adviserend o gaan komen voor algemene b leidszaken, de diocesane pastora a raad. Deze bestaat reeds in princij maar zal „als beleidsorgaan eerst zij volle betekenis krijgen als hij et echte en duidelijke stem van het g< hele bisdom wordt". Ook worden n( enkele andere organen voorgestel k !8 Procedure J De procedure bij zaken van alg< meen belang dient te verlopen van :i dekensvergadering (voor ambteli advies) naar de pastorale raad, d i dan advies uitbrengt. Bisschop en a: a sistenten dragen verantwoordeli.il g held voor de voorbereiding en ui Zl voering. Volgens rooms-katholiek stemmen in Rotterdam schijnt mei nog dan in het eerste rapport h democratisch beginsel in dit strui tuurrapport door te dringen. f De vraag die hen bezig houdt v wat de reeds ouder wordende bi! schop, die waarschijnlijk over twi jaar met emeritaat wil gaan, met d rapport zal doen. Zal hij de reorgi nisatie doorvoeren, zodat zijn opvo ger in een modernere structuur ka stappen, of alles overlaten aan opvolger? WINTERSWIJK Na een langdi rige ziekte is op 51-jarige leeftijd Winterswijk overleden, de plaatse lijke hervormde predikant, ds. Jol" van der Vange. Ds. Van der Vange begon zi; ambtelijke loopbaan in 1949 in Wi i dervank. In 1956 vertrok hij nai Winterswijk. In zijn eerste gemeen was hij tevens leraar Frans aan h Winkler Prinslyceum te Veendam. ZUTPHEN Vandaag werd Bussum de doopsgezinde predikant mevrouw H. C. Voorhoeve - te Bruggencate begraven. Zij overlet enkele dagen geleden te Zutphen o 75-jarige leeftijd. Zij begon hai kerkelijk werk als hulp-predikster Rotterdam in 1936. In 1940 werd z daar predikante en in 1949 kreeg eervol ontslag. Zij woonde in Bus sum. Stort f7,- op postgiro 44000 t.n.V. NBG, Amsterdam. Vermeld daarbij: bijbel voor Tanzania of Kenya of Uganda of Zambia of Java of Roemenië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2