BITTERE PIL VOOR PRAAG Commentaar Bevrijdingsleger wil Spelen verstoren JAMIN Troepen blijven Toch zuivering Vrijdag weer Amerikaanse ruimtevlucht „ATLETEN ZIJN VEILIG" Het Kwartet SPREUK MET WEER ZONNIG EN DROOG \UQJixLuu/n\ U»1 Grote oplichting in kolenhandel China trekt zich terug uit N.-Vietnam Weer zeeloodsen gearresteerd Vijftien doden bij mijnontploffing Consulaat staat onder bewaking Minister Klompé opende centrum van ontspanning Prinses Beatrix met zoon thuis ZC5 glanzende onderzettertjes in etui voor ieder^die nu een nieuwe abonnee opgeeft! nnnpi li V^i "Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 5 oktober 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ecteur: F. Diemcr fdredacteur: Dr- E. Diemer [ofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" r Nieuwe Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur IEen idee is niet verant- Iwoordelijk voor de mensen \die erin geloven. MARQUIS Geestelijkheid achter kolfjes en buisjes „Alles gaat mis vandaag. Ik ga j maar niet naar school." Op helling met Léon (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Eindelijk heeft licb een hogedrukgebied aange kondigd waardoor aan de lang durige regenperiode een einde is gekomen. Een deel van ons land bevond zich vanmorgen nog in de vochtige lucht. Om negen uur meldde Schiphol een dichte mist, maar in Groningen was het al volop zonnig. Er zijn dit week einde eindelijk opklaringen te verwachten, waarbij de tempera tuur tot ongeveer 18 graden stijgt In de avond en nacht ontstaat opnieuw hier en daar mist. Het blijft een rustig en droog weekeinde, wat de laatste vier weken niet meer is voorge komen. ha... ze zijn er weer roomborstplaatjes 250 gram 109 jNTERlWJP VtRZOPGIfclG De Tsjechoslo waakse delega tie onder leiding van Dubcek is eerder dan verwacht uit Moskou teruggekeerd na grote concessies te hebben gedaan. Brezjnef Nieuw dictaat Tc PRAAG „Waarom bent u zo triest? Er is geen reden om triest te zijn", zei partij leider Dubcek bjj zijn terug keer in Praag tot een hele maal niet vrolijk groepje, dat hem en de andere delegatie leden op het vliegveld had begroet. Reden voor het pes simisme bleek de reeds te Moskou gedane mededeling, dat de leiders uit Praag had den ingestemd met blijvende stationering van Russische strijdkrachten in Tsjechoslo- wakije. Afspraak Opvallend was echter, dat partij leider Dubcek, die er vermoeid en bleek uitzag, daarna het gesprek met de pers overliet aan premier Cernik. Hij bleef niet in de ontvangsthal van het vliegveld, maar wandelde langs de wachtende journalisten en vertrok. Cernik zei, tevreden te zijn over de bijeenkomst te Moskou. Hij sprak van een nieuwe stap op de weg naar ver sterking van het socialisme en de communistische partij. De besprekingen, die eerder wer den beëindigd dan te Praag werd verwacht leidden tot de afspraak, dat een verdrag wordt getekend in zake „tijdelijke stationering" van troe pen van het Warschaupact in Tsjecho- slowakije. De „overige troepen" zul len in fasen worden teruggetrokken. Beloften De Tsjechoslowaakse leiders heb ben voorts beloofd, „alle maatrege len te treffen, die nodig zijn om de overeenkomst van Moskou (enkele dagen na de invasie van 21 augustus opgelegd) uit te voeren." Zij zullen „hun inspanning ter versterking van de leidende rol van de communisti sche partij vergroten, de strijd tegen de anti-socialistische krachten ver sterken en de noodzakelijke maatre gelen treffen om de media voor mas sa-informatie geheel in dienst van het socialisme te stellen". Een heel belangrijke toezegging is voorts, dat de partij- en staatsorga- j nen in Tsjechoslowakjje versterkt zul- len worden „met personen, die stevig staan op het standpunt van het marxisme-Ieninisme en het proleta rische internationalisme". Deze be lofte houdt in, dat leidende figuren, die voor Moskou onaanvaardbaar zijn, l vervangen zullen worden door par- tijleiders, die bereid zijn, instructies van het Kremlin op te volgen. Mr. Luns WASHINGTON Als alles vol gens plan verloopt onderneemt Ame rika na een onderbreking van twee jaar volgende week vrijdag weer een bemande ruimtevlucht om de aarde, voor het eerst met een Apollocabine. Kapitein-ter-zee Walter Schirra, die al twee ruimtevluchten op zijn naam heeft en als eerste mens voor de derde maal de ruimte ingaat, zal fungeren als commandant. Met hem mee gaan de nieuwelingen majoor Donn Eiscle en Walter Cunningham. De vlucht zal bijna elf dagen du ren. Bij de lancering zal voor de laatste maal een raket van het type Saturnus 1-b worden gebruikt. De bemanning moet de Apollocabine uit voerig testen. Er staan talrijke stuur- manoeuvres, koersveranderingen en baanwisselingen op het programma, evenals een rendez-vous met een uit gebrande rakettrap, waaraan echter niet wordt vastgemaakt. Op 21 oktober moet de cabine naar de aarde terugkeren en neerkomen in Atlantische Oceaan. Als deze in leiding tot het Apolloprogramma suc cesvol verloopt, zullen de Amerika nen misschien in december al de eerste echte maanvlucht gaan maken. In de dan beginnende serie vluchten met de gigantische maanraket Satur nus 3 moet het eerste ruimteschip enkele malen de maan omcirkelen. Intussen heeft onze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, in de Algemene vergadering van de VN (te New York) aangedrongen op terug trekking van de Russische troepen. Mr. Luns zei dat de Sowjetunie de verwachtingen betreffende toenade ring tussen Oost en West heeft ver brijzeld door een „ijzeren vuist" op Oost-Europa te leggen. GRONINGEN In Groningen is een grote oplichtingsaffaire aan het licht gekomen, waardoor de NV Lim burgse Kolenhandel in Den Haag is benadeeld voor een bedrag van 130.000. De bedrijfsleider van het Groningse filiaal, de 53-jarige A. H. H., is in verband hiermee begin deze week aangehouden en voorgeleid. H. zou een groot aantal tonnen brandstof hebbeh verkocht zonder de hiervoor ontvangen gelden af te dra gen. Om in het ontstane tekort in de voorraden te voorzien zou de ver dachte gefingeerde verkoopfacturen naar het hoofdkantoor hebben ge stuurd. Hij verklaarde, het geld te hebben besteed „ten bate van de zaak". Berlijns „bravo" voor Residentie Orkest BERLIJN ==5 Het concert dat het Residentie Orkest gisteravond onder leiding van Bruno Maderna gaf in het kader van de Berliner Festwo- chen, heeft zo'n storm van enthousi asme ontketend dat het laatste werk van het programma. „Boulez Doub les", in zijn geheel moest worden ge bisseerd. De goed gevulde zaal van de Ber- lijnse Philharmonie toonde zich met minutenlang applaus en bravogeroep ook zeer geestdriftig over de andere werken van het concert: Debussy, Nabokov, Webem en van Vlijmen. De beide solisten, de sopraan Bar- bro Ericson en de fluitist Koos Ver heul werden vele keren op het po dium teruggeroepen. MEXICO CITY Na de bloedige straatgevechten in de Mexicaanse hoofdstad, is aan het licht gekomen dat er een „be vrijdingsleger" bestaat, dat is geformeerd om „de oorlog te verklaren aan de misdadige regering van president Gustavo Diaz Ordaz". Aldus een nieuws bulletin van 28 september, dat was ondertekend door het „con stitutionele bevrijdingsleger", „Wij wijzen alle verantwoordelijk heid af voor wat mensen zou kunnen overkomen die naar een land gaan dat zich praktisch gesproken in een burgeroorlog bevindt", staat in het bulletin. Niets wordt gezegd over de om vang van het leger, wel wordt gesproken van noodzakelijkerwijs „militaire acties en van stedelijke en plattelandsguerilla's". In het bulletin staat dat het leger nooit buitenlandse atleten zal aanvallen, hoewel het noodzakelijk zal zijn een grote mili taire actie tegen de regering uit te voeren tijdens de „openingsactivi teiten van de Olympische Spelen en de daarop volgende dagen". BRUNDAGE Avery Brundage, de voorzitter van het Internationale Olympische Co mité, heeft gisteravond verklaard dat hij vasthoudt aan de officiële verkla ring van donderdag dat de negentien de Olympische Spelen volgende week zaterdag normaal zullen worden geo pend, ondanks alle dreigementen. Inmiddels hebben de voorzitters van twee IOC-organisaties, waarbij de permanente algemene vergadering van de internationale verbonden, een vaag communiqué uitgegeven waarin gesteld wordt dat zij van de Mexi caanse autoriteiten de verzekering willen van „een Olympische at mosfeer in elk opzicht". Het leger schijnt inderdaad alles te i doen om een dergelijke sfeer te Noord-Vietnam teruggetrokken. Dit i scheppen en de orde te handhaven. Het Plein van de drie culturen, waar woensdagavond volkomen onvoorzien de felle botsing tussen leger en stu denten uitbrak en waarbij 35 doden vielen, is herschapen in een zwaar versterkt fort. Mitrailleurposten en pantserwagens zorgen ervoor dat het in de stad rustig blijft. Hoofdcommissaris generaal Luis Ramirez Cueto zei dat zich onder de studenten plaatselijke guerrilleros en buitenlandse elementen hebben ge voegd. Hun eisen voor hervormingen zouden tot de bloedige gevechten hebben geleid. Vijfhonderd gear resteerden, die sedert woensdag in politiebureaus opgesloten zaten, zijn naar zwaar bewaakte militaire kam- PARIJS Communistisch China heeft in alle stilte duizenden technici en paramilitaire functionarissen uit hebben gezaghebbende westerse di plomaten vrijdagavond gemeld. Waarschijnlijk helpen ongeveer 55.000 Chinezen de Noord-Vietname- zen bij hun oorlogsinspannineen. Daarbij zijn twee genie-divisies en twee luchtdoelartillerie-divisies. In om kopingsaffaire AMSTERDAM Evenals gister ochtend heeft de recherche van de rijkspolitie te water in Amsterdam gisteravond weer twee arrestaties ver richt in de omkopingsaffaire onder de rijkszeeloodsen op het Noordzee kanaal. Drie van hen legden reeds een bekentenis af. De vierde moet nog worden gehoord. Er kunnen nog meer arrestaties worden verwacht. De vier loodsen, die gisteren voor de officier van justitie in Haarlem werden geleid, hebben volgens de po litie evenals hun zeven al eerder ge hoorde collega's bekend, steekpennin gen te hebben aangenomen om kapi teins van zeeschepen te adviseren, meer sleepboten te nemen dan nodig was. Zij zijn inmiddels in vrijheid ge- j steld. pen overgebracht waar al 1.500 ge vangenen zitten. Terwijl het nu rustig is in de stra ten van Mexico City, zijn op een andere plaats gevechten uitgebroken: in het parlement. Gisteren ging een afgevaardigde van de regeringspartij op de vuist met een vertegenwoordi ger van de oppositie. Het duurde en kele minuten voordat de kemphanen van elkaar konden worden getrok ken. De opposant werd op de gang gezet om wat af te koelen. De Beweging voor Katholieke wer kende jongeren heeft het Nederlands Olympisch Comité verzocht de Neder landse Olympische ploeg uit Mexico terug te roepen. Er wordt bij het NOC, dat geheel in Mexico is, op aan gedrongen andere landen te bewegen ook hun ploegen naar huis te sturen. LUENEN Bij een ontploffing, die zich gistermorgen op achthonderd meter diepte in een kolenmijn te Lünen in het Ruhrgebied heeft voor gedaan, zijn waarschijnlijk vijftien mensen om het leven gekomen. Er zijn acht lijken geborgen. Zeven mensen worden nog vermist, maar men heeft de hoop opgegeven hen nog levend aan te treffen. De mijn gang. waarin zij zich moeten bevin den, staat vol gas. Een woordvoerder van de mijn verklaarde, dat de ontploffing zich vermoedelijk op de vierde laag van de mijn heeft voorgedaan. De instor ting zou volgens anderen tot stand zijn gekomen ongeveer een half uur nadat met dynamiet kolenlagen wa ren losgemaakt. Beter dan met woorden kan de lugubere situatie die in Mexico City heerste duidelijk worden met dit wrange beeld: urenlang lag een Mexicaanse jongen, die bij de ongeregeldheden gewond werd op straat zonder dat hem medische hulp werd verleend. Niemand maakte ook aanstalten om deze in te roepen. Alleen zagen militairen erop toe, dai geen journalist of fotograaf diclil in de buurt kwam. Ze konden dat laatste niet verhinderen Studenten uit de hele wereld reageerden op de gebeurtenissen in Mexico. In Amsterdam (foto rechts) bezette een dertigtal jongelui het Mexicaanse consu laat. De politie dwong de stu denten het gebouw te ontrui men en bracht een aantal van hen geboeid over naar het hoofd bureau. het resultaat van de Russisch - Tsjechoslowaakse besprekingen valt op te maken, dat Dubcek en an dere leiders slechts naar Moskou zijn geweest om nieuwe instructies te halen en een aanvullend distaat te tekenen. Alles draait om „normalisatie" van de situatie in Tsjechoslowakije. Vol gens de Praagse leiders is die er al geruime tijd. Moskou heeft echter reden, er anders over te denken. Dubcek heeft zich neergelegd bij de Russische opvatting, dat de bezet tingstroepen slechts teruggetrokken worden, als de toestand „geheel ge normaliseerd is". De Russen bepalen, wanneer die tijd is aangebroken. Ook stemde Dubcek toe in verscher ping van de strijd tegen wat de Rus sen anti-socialistische krachten noe men. Zij worden vervangen door fi guren, die voor Moskou aanvaard baar zijn. Het nieuwe dictaat is tekenend voor de relatie tussen Praag en Moskou. Toch dient men zich af te vragen, of de nieuwe „toegeeflijkheid" aan Tsjechoslowaakse zijde geen speciale bedoeling heeft. Een mogelijkheid is dat Moskou de Praagse leiders gevraagd heeft con cessies te doen om een besluit tot ge deeltelijke terugtrekking van de be zettingstroepen te vergemakkelijken. Waarschijnlijker is wellicht, dat Dubcek en de anderen concessies hebben gedaan om het Moskou nog moeilijker te maken, een excuus te vinden voor het handhaven van de bezetting. Maatregelen als door het Kremlin verlangd kunnen niet uitblijven. Het blijft echter een vraag, of vervanging van een aantal mensen werkelijk een „zuivering" naar Russisch voor beeld zal zijn. De Tsjechoslowaakse leiders hand haven zich onder bijzonder moei lijke omstandigheden, waarin zij in eigen land de schijn tegen zich kun nen krijgen. Niettemin geven zij er de voorkeur aan, de strijd voort te zetten. Pas als het resultaat van dit lijde lijke verzet zichtbufcr gaat worden zal blijken, waarom zij dit hebben gedaan. Ook van de houding van de Tsjechoslowaken zelf hangt af, hoe lang dit nog duurt. Na bezetting: AMSTERDAM Het Mexicaanse consulaat aan de Herengracht, dat gisteren door twintig studenten gedu- 1 rende een uur werd bezet, is onder j politiebewaking gesteld. De politie I heeft meegedeeld, de bewaking te zullen handhaven, zolang de consul dit wenselijk acht. Tegen de jongelui, die in leeftijd varieerden tussen ne gentien en dertig jaar. is proces-ver baal opgemaakt wegens „lokaalvre debreuk". De studenten wilden met de bezet ting hun solidariteit betuigen met de strijd van de Mexicaanse studenten en arbeiders. Onder hen bevond zich de oprichter van de Kritische Uni versiteit in Amsterdam. Tom Regtien (29). Zij hadden voorgewend, een visum te willen aanvragen. Toen een groepje was binnengelaten, kwamen zij in actie. Volgens de twee aanwezige em ployés hebben zij zich correct ge dragen. De politie moest twee deuren forceren om zich toegang te verschaf fen tot het consulaat EINDHOVEN Met een ha merslag op een groot formaat stem vork, die een zwaar zoemende A-toon losliet, opende minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gisteravond het totaal vernieuw de Philips Ontspanningscentrum. On geveer tweeduizend genodigden wa ren hiervan in de Jubilcumhal van het centrum getuige. Het open stellen van dit centrum en het beschikbaar stellen ervan voor de bevolking van het gewest Brabant dient de ontplooiing van mensen in en buiten het bedrijf, zo verklaarde de bewindsvrouwe. „Immers". zo voegde ze eraan toe. „naast het be roep op de produktieve krachten van de mens wordt zo de mogelijkheid geschapen om via ontspanning tot een meer volledig mens-zijn te ko men." De minister zag in deze opening van dit gebouw een invitatie tot zelf verwerkelijking en deze bedoeling verdient in haar ogen alle lof. Ir. F. J. Philips, voorzitter van de raad van bestuur van de NV Philips Gloeilam penfabrieken, schetste minister Klom pé als een persoonlijkheid, die „dat doet, waarvan zij overtuigd is dat het goed is." De president van Philips bood dr. Klompé aan cassette-afspeler versierd met een miniatuurpierement aan met een bandje van het bekende Amsterdamse orgel „De Arabier". Het Brabants Orkest bracht daarna in samenwerking met het Philips Filharmonisch Koor onder leiding van prof. Willy Boskovsl y een Weens concert ten gehore. DEN HAAG Prinses Beatrix is gisteravond, samen met haar zoon, prins Friso, per ambulance terugge reden naar kasteel Drakensteun. De gezondheidstoestand van moe der en kind is uitstekend. Prof. Platp achtte het daarom verantwoord ge volg te geven aan de wens van de Prinses zo spoedig mogelijk naar huis terug te mogen keren. §|g|j Ik geef op als nieuwe abonnee. naam straat: plaats betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een set onderzettertje». De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam itraat: jlaats: Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1