ARGENTINIË m m m r' if m s m m m Wasdag WAT ZIJN DIA ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 Naar mijn mening worden in lederland maar weinig verzame- lars gevonden, die de postzegels an de Zuid-Amerikaanse landen landenverzameling verkozen ebben. Is het daarom dat men tdelaren, uit wier winkels men daan en volbeladen met uid-Amerikaanse zegels, post- is of gestempeld, wandelen kan, ons land maar nauwelijks kan inden? Een van de landen, dat regel- jatig interessante bijdragen le- :ert is Argentinië. Bovendien aan de Argentijnse zegels van laatste tien tot vijftien jaar in catalogus nauwelijks hoger enoteerd dan enkele dubbeltjes enkele kwartjes. Ik wilde u eze week attent maken op zes lieuwe Argentijnse uitgiften. De eerste betreft geneeskunde, erepresenteerd door de arts luillermo Rawson en het naar hem genoemde ziekenhuis van Buenos Aires. Het werd honderd jaar geleden eigenlijk als mili tair hospitaal opgericht. In de ja ren negentig werd het gebouw op initiatief van de gemeente in ec-n burgerziekenhuis veranderd. Een verbouwing in 1924 veranderde het ziekenhuis in het modernste van heel Zuid-Amerika. Thans telt het 1300 bedden. Dan volgt een postzegel gewijd aan een voorloper van Sir Fran cis Chichester, de Argentijn Vilo Dumas (1900-1965). Het is dit jaar 25 jaar geleden dat Dumas met zijn Legh II van nog geen tien meter een wereldreis maakte van west naar oost. Radioverbindin gen konden hem toen nog maar nauwelijks loodsen. Hij zeilde langs de gevaarlijke Kaap Hoorn en nam de zeeweg langs de storm gebieden, de zogenoemde „brullende veertigers". In 1963 werd een campagne voor verkeersveiligheid georga niseerd en ging men „klaar-over- tjes" inschakelen. Op de zegels staan de „verkeersbrigadiertjes" afgebeeld. Een andere zegel herinnert aan de bloedige slag van Maipü op 5 april 1818. Het was generaal San Martin, die bij die gelegenheid definitief een einde maakte aan de heerschappij van Spanje in Amerika. Een zegel van 20 pesos is ge wijd aan dr. Osvaldo Magnasco (1864-1920). Magnasco, geboren uit Italiaanse ouders, beëindigde in 1881 in Buenos Aires zijn rechtenstudies en heeft zijn land als jurist aan de balie, aan de hogeschool en als minister /an justitie grote diensten verleend. De laatste postzegels danken we aan de hand-over-hand toe- door kinderen georganiseerd, nemende mode kinderen ontwer- waarvan hier de resultaten van pen voor postzegels te laten ma- Patricia Lynch (5 jaar) met „de ken. Argentinië heeft in 1967 op verjaardag van oma" en van Ed- initiatief van PTT en de Nationa- gardo Gómez (9 jaar) met „de le Opvoedingsraad een wedstrijd zee". in het ontwerpen van postzegels J. J. M. KIGGEN De dambond staat voor een be- angrijk besluit. Vandaag valt de be- lissing over het instellen van een londsbureau. Vooruitzichten op een meerder- eidsbeslissing lijken aanwezig. De raag is echter welke prijs daarvoor loet worden betaald in de vorm van en tijdelijke? teruggang van het le- lental. Niet overal in den lande over- ieerst het wedstrijdelement. Vooral in leine gemeenschappen is het dammen reelal nog ontspanning. Men maakt ich niet druk om kampioenschappen, lestudering van de theorie en de wil m hoger te stijgen op de ladder. Dat oudt tevens in, dat men slechts een ering bedrag per jaar over heeft oor de landelijke organisatie. Het ge- leenschapsgevoel en de wens om mee helpen het dammen te oe vorderen ijn nog niet in voldoende mate ont- rikkelt. Toch is het noodzakelijk, omdat van- laag de dag geen enkele organisatie lie „bij" wil blijven zonder een bonds- lureau kan werken. Bestuurders zijn mensen die veelal het dagelijks leven ook een leiding- levende functie hebben. Hoe hoger zij ip de maatschappelijke ladder stijgen 10e minder tijd er 'beschikbaar blijft de lopende zaken te behandelen, 37 Baat staan om nieuwe taken te enta- 1 "neren. Het zou te betreuren zijn indien de lezonde ontwikkeling van de laatste jaren niet kan worden benut voor verdere uitbouw. De denksporten beginnen einde- .ijk wat meer erkenning van over heidswege te verkrijgen. In cle dam- j wereld zelf gonst het van activiteiten. Hei bondsbestuur beseft beseft dot de >cb I „roaisa" niet voor alle kosten dekking ele I kan geven en laat de direct belang hebbenden sinds enige tijd zelf ook meebetalen aan hun wedstrijden. Op deze wijze wordt een synthese ge schapen tussen de „topsport" die het aanzien bepaalt en de „massa" die on ontbeerlijk is om de bond de nodige ruggesteun te geven. Hopelijk zullen de afgevaardigden van de randprovincles die het het moeilijkst hebben naast v/jjsheid, tact en geloof in eigen zaak ook de moed hebben te kiezen voor een ont wikkeling die naar boven gaat. Uit een vluggertje: zwart: 5, 12. 13 14. 19, 20. 24. 27 37—32 1 32—27 28x 8 38—32 32—28 28—22 29—23 I 30x19 25x 5 22—18 I, 30, 33. 35. 37, 38 27—31 of 31x22 13x 2 2— 8 8—12 5—10 19x39 of 14x23 23—29 of Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. 47 Zwart aan zet vervolgde met 1117. Verboden was 2127 wegens 2924 18x20 30—24 20x29 40—34 29x49 43—39 49x32 37x10 1 H. Rotteveel F. C. II. Ivens J il '9 IS W e ajOLl Cs' B 111 111 B II 8 ei m mj. i i g i i 'Z S G' m e i mm s 1 müsHbTsia v.w. Jjrayi zwart: 8. 9. 13, 17, 28, 36, 40 wit: 24, 27. 29 31. 37, 39 50 Wit speelt en wint. KatMttka Larmoy 212 Freek gevoelde zijn vader nabij in alles wat .le Liefde hem zien deed in de natuur en in zijn eigen geestesleven. Over de donkere zee lag van ver nog vaag een rode breking van het duister. Ginds was de zon gedaald. Een weerschijn vpn de eeuwige Vlammenkunst, dacht Freek en glimlachte. Achterover lag hij, hij deed zijn ogen toe. Een oneindige moeheid vermengde zich krampend met de pijn in zijn lichaam, maar het was als iets, dat hem niet raakte, nu niet raakte, nu er zulk klaar Licht door de duisternis scheen. Licht? Hier al?... Gisteren begon ik aan een schema voor mijn boek. Ik durfde niet, ik was bang ook hier mijzelf te zullen zoeken, mijn eigen ik, zoals ik vroeger steeds mijzelf heb gezocht,». Het is niet zo, dat weet ik nu. Ik heb verloren om wéér te vinden. Al was het laat voor ik die les heb geleerd. En nu is alles op raadselachtige wijze goed geworden. Vader, je hebt gelijk gehad.... Freek, alleen In de avond op zijn ligstoel voor het venster, zag plotseling weer de rit in de auto, de lichtjes in de huizen, een trein, die over het viaduct voorbij denderde, weg in de nacht, de stad; de mensen, wier aanwezigheid hij zo sterk had gevoeld, dat zij hem ontroerde. De avondhemel, die zich naar de nacht boog, het duister, dat stilaan voor waarts sloop.... En de droom van het leven, het oneindige lieve leven, en de alomme wenking van de zoete dood. Nog niet.... Nee, nog niet. Mensen, eerst de mensen, de dieren, de mens, de mensen.... De velerlei zoekers naar één Zaligheid. Groten en kleinen, gretig grijpenden en stil beschroomden, maar allen doorwond van één liefde om te leven, allen met één roep om Licht bezieldAllen?Nu goed, vélen. Wat doet het ertoe als je toch éllen niet bereiken kunt. De grote Taak: Licht te ontsteken in het duister, waarach tig mens met de mensen te zijn. En de kleine taak. Alle dag weer anders, elke dag en elk uur een nieuwe bereidwilligheid. En plotseling werd hem zeer duidelijk iets opgelegd. Moeder moet verzoend worden met Wegen. Help hem, God, ik heb zijn eenzaamheid gezien, die is verschrikkelijk en niet te dragen. Ik geloof, dat ik er onder bezwijken zou. Wij kunnen ze beiden vragen met... Kerstmis bijvoorbeeld, of als het kan nog eerder. Niet om die bestralingen, maar omdat het zo door het leven zelf wordt geleid. Ik moet vertrouwen hebben, ook in mijn eigen goede bedoelingen. Achterover lag Freek, zijn ogen gesloten, zijn adem ging licht. Drie personen waren er eigenlijk tot nu toe in zijn leven geweest: Noldie, zijn vader én zijn stiefvader, toch ontegenzeggelijk, al zag hij die laatste nauwelijks als een mens. Het was hem bijna of twee beelden in elkaar begonnen te vervloeien, dat wat hij érg slecht en bij uitstek goed had genoemd.... Vader, fluisterde hij in de stilte, ben je nu tevre den?.... Is het.... zo goed?... En in hem kwam het antwoord, dat geen menselijke stem en geen gehoor behoefde Wie zalig is, antwoordt met zalig heid. Noldie was naar boven gegaan, maar zij kwam weer terug bij tante Lida in de keuken. (Wordt vervolgd) int VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR;? KRUISWOORD-PUZZEL Hor.: 1. hoop, 6. schermbloemige plant, 12. oud Iers alfabet, 14. soort van hond, 16. voegwoord (Fr.), 18. bijwoord, 19. optelling, 21. bijwoord, 22. muzieknoot, 23. klein schaaldier, 26. stad in N.H., 29. hol, 30. plaats in Utrecht, 32. nauwe, 33. voegwoord, 34. maan stand, 36. zoen, 37. per expresse (afk.), 38. voegwoord, 39. de twaalf machtige goden der Germanen, 41. plaats in Drente, 43. telwoord, 44. rechtsgeldig, 45. maanstand, 47. jongensnaam, 49. zoon van Ja cob, 52. voegwoord (Fr.), 54. bekende afkorting, 55. boom, 57. deel van een ontkenning (Fr.), 58. voedsel, 59. niet gevuld, 61. zichtbare voorstelling, 63. ontgonnen land, 65. gunstig gezind, 67. zedig, 69. bijwoord, 70. muzieknoot, 71. ligplaats voor schepen, 73. en omstre ken (afk.), 74. deel van het jaar (afk.), 75. afstammeling, 77. rode spaanse wijn, 79. gegraven waterweg, 80. Nederl. schilder. Vert.: 2. meisjesnaam, 3. vertegenwoordigster, 4. vreemde munt, 5. emeritus (afk.), 7. bekende afkorting, 8. soort van kraai, 9. Ne derl. schilder, 10. boom, 11. onderste molensteen, 13. muzieknoot, 15. toestel tot het geven van geluidsignalen, 17. zijtak Garonne, 19. teug, 20. turkse tarwe, 22. vertelling, 24. radio omroep (afk.), 25. tel woord, 27. maanstand, 28. meisjesnaam, 31. koperen stiftje met platte kop, 35. tandeloze kaak, 37. land in Europa, 39. berg, 40. door weekt, 41. troefkaart, 42. lopend touw tot het inkorten der zeilen, 46. Europeanen, 48. plaats in N.Brab. 50. verdrag, 51. rangtelwoord, 53. zwak, 55. zwemvogel, 56. plaats, 58. plaats in N.H., 60. voegwoord, 61. scheik. element (afk.), 62. lidwoord, 64. bekende afkorting, 66. hoffeest, 68. tocht, uitstap, 72. rund, 75. scheik. element (afk.), 76. gebod, 77. voorzetsel, 78. als, 75. vert. Po„ 5. brio, 6. gaar, 7. es, 8. Po, 9. Ede, 10. lens, 11. smaad, 13. om, 15. L.S., 17. regel, 19. Anton, 21. den, 22. beker, 25. eer, 26. Sedan, 28. deren, 29. iet, 32. nep, 33. Davos, 35. gel, 37. opper, 39. dar, 41. kille, 43. Alida, 45. liter, 46. sop, 47. mis, 49. omega, 50. Fin, 51. nat, 53. repel, 56. ode, 57. eigen, 58. enkel,. 60. sijs, 62. ketel, 64. ent, 65. teler, 67. horst, 68. leg, 70. rek, 72. imker, 74. rob, 77. Eire, 79. tink, 80. pels, 82. idee, 84. pon, 85. To, 86. re, 87. Ate, 89. si, 90. de, 92. Aa, 93. sm. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. klomp, 5. big, 7. Em- pel, 11. soes, 12. oor, 14. als, 16. Oder, 18. mes, 20. Midas, 23. ene, 24. at, 25. Ens, 27. oer, 28. dei, 30. sg, 31. keten, 33. deken, 34. dg, 36. rodeo, 38. baret, 39. dl, 40. e.k., 42. nappa, 44. ver, 45. la, 46. slim, 48. ploon, 50. firn, 52. lik, 53. Reims, 54. kit, 55. pols, 57. Eerde, 59. nest, 61. de, 62. kip, 63. agent, 66. rij, 67. hé, 68. leges, 69. anker, 71. si, 73. netel, 75. te len, 76. re, 78. gen, 79. top, 81. lek, 82. ik, 83. sip, 85. Tiber, 87. adé, 88. tros, 90. Don, 91. Lea, 93. ster, 94. enige, 95. kus, 96. armee. Vert.: 1. koet, 2. les, 3. os, 4. JARIGEN Lang zullen ze leven!!!! Heieen Boelens, Marijke de Groot, Anja v. d. Meer, Martijn- tje Versteeg en Peter Westein van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en ne ven. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het allemaal Oef, zijn jullie deze week ook zo natgeregend Tante Jos wel hoor! Brrrr, het leek echt wel winter. Deze week waren er ook meisjes en jongens die vroegen ei of ze een nichtje of neefje mogen Jworden. Natuurlijk! Hoe meer ïlen, hoe meer vreugd, tullie schrijft maar een lange [m gezellige brief. Al je beleve- pen je maar op. Leuk Terugschrijven gaat na- iuurlijk niet. Daarom begint ons hoekje met een brief van tante Jos aan jullie allemaal. Er waren ook meisjes en jon gens die hun brief begonnen met: „beste meneer". Tante Jos is toch geen meneer? Hoe komen jullie daar nou bij? Niet meer doen hoor! Veel nichten en neven schre ven dat ze een nieuwe mantel, jas of iets anders hebben gekre gen. Geweldig, wat zullen we [deftig zijn met zoveel moois. Echte boffers zijn jullie. Verleden week is er een echte Istorende fout in ons hoekje ilopen. Hebben jullie het ge ien Er stond: „Wat jammer dat lij (die vrije dag) heerlijk in het vater viel. Dat is natuurlijk he emaal fout. Tante Jos vond het lelemaal niet heerlijk voor jullie dat er juist op die dag zoveel water naar beneden kwam. Er moest staan: „letterlijk in het RAADSEL Meisjes en jongens, hieronder zien jullie drie namen staan. Als jullie de letters goed op z'n plaats schrijven kom ter een be roep tevoorschijn. Elke naam is dus een beroep. Doe je best maar! B. Roe T. Megronan W. Drijzoener Lineke Alblas stuurde het vol gende versje in. Mevrouwtje Muis, Wast alles thuis. De hemdjes en de sokjes, De bloesjes en de rokjes. En zet dan alles in de bleek. Dat doet ze elke week. Iedereen helpt wat hij kan, Behalve kleine snorreman. Hij slaapt en droomt van kaas Van spek en speculaas! i Wij zeggen weieens: „Wat een ouwe brik." Weten jullie wel wat een brik is? Het is de naam van een klein zeilschip met twee masten. Vroeger toen er nog zeilschepen wer den gebouwd kwamen zij veel voor. Nu niet meer. a*****#*#*#***#*# Oplossing dierennamen. uil, slangen, aal en koe. PUZZELOPLOSSING Horizontaal (dat is van links naar rechts) lezen we: huis, pot lood, giraffe, ring, eierdop, aap en driehoek. Vertikaal (van boven naar be neden) staat er: oog, uil, stoof, beer, knoop, draak, pet en pak. Het zijn de bekende klokjes, die in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem hangen. Zij laten hun vriendelijke tonen klinken over de stad. Waarom heten ze eigenlijk Da- miaatjes? Hier komt het verhaal: In 1217 nam Graaf Willem 1 van Holland deel aan een kruistocht Hij vocht mee in de strijd tegen de Arabieren bij het beleg van Damiëtte (1219). Vroe ger heette het Damiate. Het is een plaats in Egypte in de Delta van de Nijl. De stad werd door de kruisvaarders veroverd en graaf Willem nam als aandenken aan deze overwinning een paar klokjes mee. Toen hij in Holland was aangekomen kreeg de stad Haarlem de mooie klokjes. Maar... jammer genoeg zijn de klokjes verloren gegaan. De te genwoordige damiaatjes zijn door een koperslager in Haarlem in de zestiende eeuw gemaakt. Zij wer den aan de kerk geschonken ter herinnering aan de tocht naar Damiate. Hebben jullie ook al zulke mooie kastanjes gezocht zoals deze jongens en meisjes doen? water viel." De zetter heeft er maar een potje van gemaakt hoor! Uit de brieven begrijp ik wel dat jullie het allemaal een lief broertje vinden van de kleine prins Willem Alexander. Prach tig! Hij heeft nu in ieder geval een speelkameraadje. Meisjes en jongens we zetten er een punt achter, anders wordt de brief veel te lang.Volgende week gaan we weer verder met ons babbeltje. Lineke Alblas stuurde het volgende versje in. HET VERLOREN SCHOENTJE Ik heb mijn schoentje verloren, Nu loop ik op één schoen naar huis. Daar krijg ik wat te horen! Misschien is mijn moeder niet thuis Ik kwam een kikker tegen, Die vroeg: „Waarom loop je zo raar?" Ik werd een beetje verlegen En hield m'n mond daarom maar. En hield daarom m'n mond maar. De vader van Christine leest voor uit de kinderby bel. Het gaat over de schaapjes van de Here Jezus. Christine (4) vraagt aan haar vader wat dat zijn. Hij zegt: „jy bent ook zo'n schaapje." Christine antwoordt hierop „Hoe kan dat nu, ik heb toch geen vier poten?" Een hond begon te blaffen, En vroeg: „Waar is je schoen? Ik zei: ,Je moet me niet straffen, TANTE JOS Ik kan er toch niets aan doen!" Amsterdam die grote stad, is gebouwd op palen, Als die stad eens omviel Wie zou dat betalen Lappie Loep en de pruikebollen 60.) „We gaan kammetjes verkopen", zei Lappie na een ij stilte. Jonas haalde zijn schouders op. „Wat moeten we daar nu weer mee?" Lappie ging op het bed zitten „Nou", zei hij, „de mensen krijgen nu mooie haren, als de kapper het gefatsoeneerd heeft natuurlijk. Al die mensen hebben daar toch kammen bij nodig? „Natuurlijk!" riep Jonas uit. „Je wordt al een knappe marskramer. „Kijk, zulke plannen heb ik nou ook altijd. Dat is de kunst om iets groots te bereiken, precies op het juiste moment een handel bedenken, juist Lappie. je bent een goede leerling, maar..." „Kom, laten we op weg gaan, Jonas, voor praten hebben we nu geen tijd", viel Lappie hem in de rede. En zo gingen Jonas en Lappie met hun marsen, gevuld met kammetjes, naar de bushalte, waar zich al tientallen mensen opgesteld hadden om vervoerd te worden... Prijswinnaars puzzel. De prijzen krijgen thuisgestuurd Mieke Eikelen boom Schipluiden en Gerda Kra nenburg Alphen aan de Rijn. Jullie zult u?el den ken: „wat moeten we hier nu van maken." Het is allemaal héél gemakkelijk. Op de te kening zie je vier- en driekantige hokjes. Nu is het de bedoe ling dat we de vierkan tige hokjes een kleurtje geven. Je mag ze alle maal zwart maken, je mag ze ook een mooi kleurtje geven als je dat mooier vindt. De oplos sing moet worden inge zonden voor dinsdag 8 oktober. Ir: - Lydia Schut maakte deze mooie tekening voor ons. 1035: Tjerk Hinze Bon- kema begaf zich naar de trap, die de commando brug met het vliegdek ver bond, en zette daar een keel op van jewelste. Zijn voor een landrot onver staanbare kreten bleken echter heel begrijpelijk te zijn voor de geoefende manschappen, die op het vliegdek stonden. En nu wordt ook duidelijk, waar om daar slechts één vlieg tuigje was opgesteld. De motor daarvan draaide al en het toestel was geheel startklaar. Ja ja, Bulbac de hefschroefvlieger had buiten de waard gerekend en dat zou hij nu héél gauw merken. Het gereedstaande vliegtuigje was namelijk een fel jagertje, dat gevlogen werd door de ervaren piloot, Tino Dargati, wiens vader een bekende ijssalon te Gravendrecht dreef. Vermoedelijk was Tino juist daarom zo'n ijskoude vlieger. Daar gingen de motoren nóg sneller draaien en raasde het jagertje al over het vliegdek, doch eenmaal los van de Dorus Kaaiman steeg het pijlsnel omhoog tot ver boven Bulbac's helikopter. „Moet je dat zien," grinnikte Bulbac. „Het zijn nog aardige vliegers ook, die landgenoten van je. Wat zou hij van plan zijn met dat ding?" Maar smid je Verholen be greep, dat het bittere ernst was. „Er lijkt me weinig reden om te lachen, Bulbac," zei hy. „Die vlieger heeft het op óns gemunt. Let maar eens op. Smidje Verholen en de Knap-Mutator Asjeblief, daar komt-ie al naar beneden. Hij stort zich op ons als een roof vogel op zyn prooi „Ma maar dat is verb boden zei Bulbac nog, wat voorlopig zijn laatste verstaanbare woord was, want daar ratelden al een paar welgemikte waarschuwingsschoten. Met dodelijke precisie had Tino Dargati geschoten, precies door de ruiten van de helikopter. „Oei! Het tocht hier! Wat moet ik doen?" brulde Bulbac onthutst, terwijl de glasscher ven hem om de flaporen vlogen. „Je kunt maar één ding doen!" riep de smid. „En dat is landen op het dek van de Dorus Kaaiman!" iiii

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19