HET PISTOOL VAN BE China is ook nog OPINIE PvdA en KVP zorgden goed voor Aarden ACHTER ALLERLEI SCHERMEN DE PPR ONTLEED T v-kerkdienst uit Den Haag Vrouwen in opmars ZATERDAG 5 OKTOBER 1961 In dit boek komt een keer nen dat deze roman door- of drie het woord „christen- drenkt is van haat, speciaal honden" voor. Zo'n uitdruk- tegen christenen of wie daar- king klinkt als een pistool- voor willen doorgaan, vergist schot. Wie evenwel zou me- zich. Kans en buitenkans ALLEN kennen we de gevallen waarin de predikant op de kansel zegt, dat van hem de aanbeveling van een bepaalde collecte is gevraagd, maar dat hij die aanbeve ling niet wenst te geven omdat het doel van de collecte zozeer voor zichzelf spreekt. Natuurlijk komt ook dat op een aanbeveling neer, en naar de ervaring leert zelfs op een doeltreffende. Ik heb me afgevraagd, of ik, hoezeer geen predikant zijn-j de, gevolg zou geven aan mijn aanvankelijk voornemen, een aanbeveling neer te schrijven voor de Uniecollecte die volgende week in ons land gehouden gaat worden. Dat immers is nu een collecte waarvoor elke aanbeveling overbodig behoorde te zijn. En dat is ze in feite ook. Wanneer ik het tóch doe is het ten overvloede en voorts geheel in aansluiting aan de informatie die onze krant in andere rubrieken al bezig is over dit onderwerp te ver strekken. T)E Uniecollecte ten dienste immers van ons christe- lijk onderwijs kan bogen op een rijke geschiedenis van offervaardigheid. Het is destijds een geniale greep geweest om het beroem de onderwijspetitionnement uit het jaar 1878 het jaarlijkse verlengstuk te geven in deze bijeenzameling van gelden. Echter, men heeft wellicht allengs het gevoel gekregen, dat de noodzaak lang niet meer in die mate aanwezig was. En inderdaad, de gelijkstelling in financieel opzicht van het christelijke onderwijs met het andere nam veel stimu lans weg. Dat was bovendien in een tijd waarin onze verantwoor delijkheid van het christen zijn minder, dan thans beseft wordt geacht werd betrekking te hebben op heel het ge beuren in wereldverband. En daarin is gelukkig een verandering ten goede gekomen. T^N wat we dan nu gaan zien en beleven is, dat aan de aloude Uniecollecte nieuw leven ingeblazen gaat wor den. Volkomen terecht. Want er is in werkelijkheid nog zo heel veel te doen op het gebied van het onderwijs en aan de bevordering van de evangelische gezindheid daarin. Er zijn in de eerste plaats in eigen land nog wat 'achter gebleven gebieden', die om voorziening vragen. Eigenlijk erg dat het al niet eerder is gebeurd. Maar daarnaast is er dat ontzaglijke werkterrein buiten de grenzen van ons kleine land. En wat is er daar nog veel te doen. En wat is het gelukkig dat de welvaartsstaat, waarvan we in grote meerderheid toch profiteren, ons al lerlei mogelijkheden biedt. TF7ELNU, elke mogelijkheid om te helpen is een kans die niet onbenut mag worden gelaten. Oók om de vol doening die dat geeft, al is dat waarschijnlijk niet het voornaamste. Maar nog veel meer omdat het iets heeft van het inlossen van een brok verantwoordelijkheid, zon der welke het menszijn nu eenmaal ondenkbaar is. Kans en buitenkans dat heb ik er maar boven geschre ven. Veel kansen zullen ook iets van een buitenkans heb ben. Maar het karakter van buitenkans te zijn is er hier wel in bijzondere zin bij. Via die collecte toch, die we volgende week gaan houden en waaraan we naar vermogen gaan bijdragen, treden we naar buiten, tot ver buiten de beschuttende grenzen van ons eigen kleine en beschutte vaderland, ons land waar we het voorrecht van het christelijke onderwijs immers al zo heel lang kennen. Ik houd er nu maar mee op, omdat elk woord nu toch echt overbodig gaat worden. Alleen nog dit: het gironummer is 5166, ten name van de Unie Een School met den Bijbel, in Den Haag. DIEMER Het woord behoort bij de krachtige vocabulaire, waarvan de (door vorige publikaties te recht befaamd geworden) auteur zich het hele boek door bedient. Vroeger praatten ook de schrij vers dikwijls zo, vandaag is het schrijftaal. Voor een deel is dit niet eens verlies. Het is een reac tie op het vroegere, „verheven" literaire jargon en hrengt dus de winst van eerlijkheid. In wezen is het een heel gevoe lig boek, al is het natuurlijk geen lectuur voor de zondagschool Het gaat in een soort dagboek vorm over een schilder en zijn ups en downs in het leven, in de kunst en in de liefde. Eigenlijk draait deze roman om twee hoogtepunten, of liever hoofdmomenten: de liefde van de ik-figuur voor Corrie. het kind vrouwtje, met wie hij heel geluk kig getrouwd is maar die al voor de geboorte van hun kind plotse ling sterft, en zijn genegenheid, gemengd met respect, voor zijn vader, op wie hij lijkt. Deze vader, een gewezen inspecteur van politie, uitstekend paardrijder, sportief, bekwaam, heeft in de oorlog zijn vijftien onderduikers van een wisse dood gered door twee Duitse groene politiemannen tijdens het door zoeken van zijn huis met koel bloedig overleg dood teschieten. De kaft van de roman vertoont twee gaatjes, als onuitwisbare herinnering aan die beide scho ten. Zo weinig liet de vader zich op deze daad voorstaan, dat het de zoon later heel wat moeite heeft gekost erachter te komen. Waarde De waarde van deze roman ligt, literair gesprok' ~i in de knapheid waarmee die tederheid Naar aanleiding van J. W. Holsbergen, Het pistool van de rekening, roman, uitg De Bezige Bij, Amsterdam, 192 blz., 8 50 voor het jonge vrouwtje en de genegenheid voor de karakte ristieke vaderfiguur tegelijk uit voerig wordt verborgen, althans gecamoufleerd en, van een be paald moment af. duidelijk wordt gesuegereerd. In mijn literaire ieugd moest men zo'n liefde breed-uit. zo het heette, géven, schilderen met veel lvrische en romantische omhaal van woorden. Als schrijver kon je dit een gevoel van machte loosheid bezorgen omdat je je verplicht voelde het groeiproces van die liefde van moment tot moment te ver-beelden, zoals men het noemde. Als lezer ver veelde het je. omdat je natuur lijk al auw doorhad waarop het zou uitdraaien. Het merkwaardige is nu. dat vooral die liefde voor Corrie van het eerste ontlu'ken af. dus hele maal volgens de geijkte negen- tiende-eouwse traditie. wordt verteld. Maar wat ontbreekt is de nadruk, de zwaarte, de merkba re bedoeling die zo gemakkelijk irriteert. Want pas wanneer de klap va't. als een donderslag uit een heldere hemel, wordt de liefde van Jan voor Corrie levensgroot duidelijk. En dat niet doordat de auteur zijn gevoelens breed gaat uitmeten, maar doordat hij no teert wat de ionge man doet of niet doet. De ik-figuur schreeuwt het niet uit dat het leven geen waarde meer voor hem heeft, maar het heeft eenvoudig voor hem geen waarde meer. (Van onze parlements- redactie) ONDER het motto Wie en wat zijn de leden van de Politieke Partij Radikalen bituele dronkenschap of zinnen- leest men: „Praktisch elke dag heeft De Nieuwe Linie een om de taal van deze tijd te sp— ken, zou niet worden gewetti door meningsverschillen over beleid, al ontbreken die niet blijft echter dre<een als striid de marht de plaats inneemt v redelijk overleg zond groepsvorming." Verlamm'ns! Alle initiatief, aHe werklust, alle zorg voor zichzelf is weg. Er is niet de goedkope vlucht in ha- roes, maar een soort verlamming van alle mannelijke energieën, een zich aan lager wal laten drij ven, tot het moment van het herstel. Een dat gaat de dode vader hem min of meer obsederen Heeft deze man iets voor ziin zoon verzwegen en wat? De ik-figuur onderneemt een speur tocht naar hem bekend geworden adressen van door zijn vader ge redde onderduikers. Tenslotte is het zijn stiefmoe der die hem alles vertelt. Met de precisie van een geschoold poli tieman is zowel de linuidatie van de beide Grünen als hun begrafe nis in het bos (door het hele ge zelschap onderduikers) uitge voerd. Geen haan heeft er ooit naar gekraaid. De vader voelde zich geen held en vermoedelijk heeft deze daad van verdediging hem zijn leven lang achtèrvolgd. Coi»cre°t Wat bij Holsbergen opvalt is zijn zin voor het concrete en voor het detail. Hij praat over stoffen, interieurs, etenswaren, dranken, kleding met een pre cisie die mij onder het lezen tel kens weer is opgevallen. Dat ook hier de typisch moder ne intelligentie aan het woord is ik heb het hierover al vaker gehad behoeft niet te worden vermeld. Het is de snelheid van de autobestuurder in het heden daagse verkeer en van de bedie ner van moderne apparaten, de beknoptheid en trefzekerheid van de schrijver van reclameteksten, genaard aan de woordkieskeurig heid van de dichter. Op blz. 118 schreef ik onze belevenissen op. goed inzicht gegeven in de ..Smijtafel99 kort. droog, telegramstijl." samenstelling van de PPR. Hier slaat de auteur zichzelf tj.i u,tt U1 toch te laag aan. In telegrammen bureau Veldkamp/ schrapt men ptk woord dat ge- Marktonderzoek haalde er de m:st kan worden, maar zo krijgt toch wel verrassende conclu- men nog gpen bondige, litera're stiil. Hoishergen schrapt ook in de ger1arhtonpangen «*eeft daar van alleen het essentiële. Het is een beknoptheid van binnen uit. niet van buiten af. Ondanks de openhartigheid op seksueel gebied is er nergens de zwoelheid van de pornograaf. Be paalde auteurs doen alles kort af. behalve uitgerekend de erotische scènes. Op zo'n goedkoop en min denvaardig succes is de schrijver niet uit. al speelt hij allerminst de brave Hendrik. Op blz. 96 zegt een vriend tegen hem: „Je doet ie niet anders voor dan je bent." En 70 is het inderdaad. Geer» bondschap sie uit. dat 28 procent van het ledenbestand van juni jongst leden bij de vorige verkie zingen op de PvdA stemde. Er is gesuggereerd dat dit nu de mensen waren die reeds bij de Kamerverkiezingen van februari 1967 genoeg hadden van de KVP en naar de PvdA waren overgc- lonen. Gezien de iongste moei lijkheden in de PvdA kan het net zo goed anders uitgelegd worden: d't is een deel van de doorbraak- kiezers. die in de PPR rindeliik menen te zien wat zij in de PvdA tevergeefs zochten. De PPR-leden stemden in 1967 voor 31 orocent nog KVP 10 pro cent D'66 6 procent ARP en 6 procent ÜSP Te iong om te stemmen was 14 procent, ook een veelzeggend ciifer. I Wat »s eigenlijk de zin van dit boek? Opzien de autobiografische elementen, voor een deel een zoeken naar de zin van het eigen leven, een synthese van herinne ringen. een integratie van het verleden in het bewustzijn van heden. Vervolgens, artistiek, het maken van een literair geheel uit vertrouwd en belegen materiaal. Een eigenlijke „boodschap" is er niet De figuren krijgen nergens een symbolische verdieping en het SmneiHWPrlïen De PPR-leden wilier vooral sa menwerken met de PvdA f87 nrnrent). D'66 f81 orocent). ARP Als er nu Kamerverkiezingen zouden zijn en de PPR zou niet bestaan, op welke partij zou u stemmen' PvdA f36 procent). D'66 30 orocent) ARP f9 pro cent). PSP f9 procent) en KVP (nog 6 orocent). boek blijft steken in een knappe anerdoMek. „Mijn eigen con clusie: een niet onverdienstelijk nortretschilder iemand die knap is en zoekt naar iets an ders". (blz. 85). Dr. C. Rijnsdorp /COMMUNISTISCH China vler- de deze week zijn natio nale feestdag en kwam daarmee weer in het middelpunt van de belangstelling te staan. De ge beurtenissen in het Nabije Oosten en Oost-Europa hadden de aandacht afgeleid van wat er in dit enorme riik gebeurde. Ge daan werd alsof het niet meer zo gevaarlijk was als het nog niet zo lang ecleden leek te zijn. De tijd staat echter niet stil De zgn. culturele revolutie, die Mao Tse-toeng opnieuw de macht in handen moest spelen lijkt ten dele te zijn gelukt. Na een wilde strijd van meer dan twee iaar. die wanorde, bloedver gieten en verdeeldheid bracht, konden de volgelingen van Mao aankondigen, dat zij erin Zeven dagen verder ER WORDT deze week achter allerlei schermen weer druk gepraat: door Dubcek in Moskou, in en om de EEG en de NAVO en de Algemene Vergadering, om Biafra, om Oost-Europa, om Vietnam. De Amerikaanse minister Rusk vraagt de Russen. Tsjechoslowa- kije te ontruimen. en net Russische persbureau Tass rea- geert:,.Dat lijkt op de koude oor- (Van onze radio- en tv-redac- tie) HILVERSUM Op zondag 13 oktober zal het CVK 's middags tussen 5 en 6 uur een televisiere portage geven van de dan in de Mirtekerk van de Haagse Bap tistengemeente te houden dienst. Voorganger is ds. H. van der Werf, die preekt over Lucas 19:13. Het orgel wordt bespeeld door Tammo de Jong en aan het muzikale gedeelte van de dienst werken voorts mee de solist Hen ry Blackmon. die Engelse geeste lijke liederen zal zingen, alsmede de Chr. Gemengde Zangvereni ging „Gode zij ons lied" onder leiding van de heer A. Gebel en het Haags Baptisten Mannen koor, gedirigeerd door Ary Noordhoek. De gemeente zingt liederen uit „Lofzangen en gebeden", de zangbundel van de Unie van Baptisten Gemeenten in Neder land. log". Amerika's kandidaat Hum phrey (die nog altijd op Nixon voor ligt in de opiniepeilingen) wil on der zekere voorwaarden de bom bardementen op Noord - Vietnam laten stoppen als hij president wordt, maar Hanoi wijst zijn standpunt van de hand. De Russische minister Gromyko zegt dat Moskou aantasting van de grenzen van het socialistische ge menebest niet kan toestaan, maar graag wil praten over vreedzame coëxistentie en ontwapening. Veel nieuws uit Europa. Een Westduits compromisvoorstel om Engeland bij de EEG te betrek ken. ontmoet Frans verzet. De Poolse minister Rapacki krijgt huisarrest wegens sympathie met de Tsjechen. De Gaulle is tegen uitbreiding van de NAVO-pa- raatheid. Een kwart van de Grie ken blijft thuis als de rest vóór het nieuwe regime steumt. De neo- nazistische NPD krijgt een klap in Nedersaksen. De Labour- partv kritiseert Wilsons loonpoli tiek.' Niet te vergeten de Engelse zesling, waarvan één der baby's echter sterft. In Peru grijpt het leger naar de macht. Een staking van 70.000 havenarbeiders aan de Ameri kaanse oostkust wordt in de ijskast gezet. Het Internationaal christelijk vakverbond laat de C vallen en heet voortaan Wereld- verbond van de arbeid. In München overlijdt, 83 jaar oud, de theoloog en filosoof Romano Guardini. Regentijd in de lage landen. Zorg om de oogst van aardappe len en suikerbieten. Zorg om de vele verkeersongelukken. Een brand op een ponton in Schiedam eist vier doden. Steeds meer loodsen op het Noordzeeka naal schijnen bij omkoperij be trokken te zijn. De beruchte de toelating van vertegenwoordi gers van Peking tot de organisa tie van de Ver Naties, in de plaats van de afgevaardigden van iet nationalistische bewind van Tsiang Kai-sjek od Formosa. Dit hoeft echter niet meer te zijn dan een goedkoop gebaar, omdai het '.Ti iwel zeker is dat ook dit jaar het probleem China in de VN niet zal worden opgelost. Verbetering Het is echter de vraag of het verstandig is. noe langer te doen alsof communistisch China niet bestaat. Men kan moeilijk vol houden. dat toelating van verte genwoordigers van Peking onder de huidige omstandigheden ge zien zou kunnen worden als belo ning van agressie De Chinese leiders ziin teveel bezig met de enorme oroblemen in eigen land om zich mei avonturen buiten de gTPnzen bezig te kunnen houden De behandeline die te Peking geaccrediteerde diplomaten zich vaak moeten laten welgevallen maakt het niet aantrekkeliik di- nlomatiek» betrekkingen aan. te knonen Er zou echter verbete ring in deze zeei onbevredigende situatie kunnen komen als mer zich in de Chinese hoofdstad door toelating t0t de VN-orga- nisatie van een minderwaardig heidsgevoel zou kunnen bevrij den. Nieuw boek Een nieuwe mogelijkheid, de '58 orocent) PSP (50 procent) en KVP fll orocent). Interessante ciifers zijn verder: 85 procent van de PPR-leden ziin mannen en de onderverdeling naar leeftird brengt aan het lichl dat een derde in de leeftijdsgroep 20-29 iaar zit en dan nog eens 48 procent in die van 30 tot 50 jaar. Rooms-katholiek is 79 procent, gereformeerd en hervormd ieder 5 procent. 44 Procent verdiende in 1967 minder dan f 13.000 en 45 procent meer. De PPR-leden zijn voorna melijk emplovees. hogere en la gere: 72 orocent Opvallend is dat de toeloop uit Brabant en Lim burg. hoewel toch 79 procent van de leden -ooms-katholiek is naar verhouding vrii klein is: 28 pro eent. Biina een derde volgde een universitaire of sem'-universitai- re opleiding en twee derde leesl De Volkskrant De Tijd wordt door 24 orocen* geleden. Punten die de PPR-leden iets doen. zim- ontwikkelingshulp, de leefbaarheid van ons land. een actieve vredespolitiek en de ni vellering van inkomensverschil len. Voor alle inkomensgroepen waren de antwoorden vrijwel ge- 'ijk. Hf'dflcalite'it Dc isoecten die de leden In verband tie' do h'i7nndere posi tie van de PPR het meest aansnr«irpn ziin he' stembusak koord (67 proeent), geen confes sionele partij maar wel een voor- nitstrevond alternatief voor kie zers dre vroeger merendeels ARP CHTi of KVP stemden (44 orocent) en de radikaliteit van het evangelie (38 proeent). Tot slot de constatering dat het programma van de PPR de ar beiders niet zo aanspreekt. Dat bliikt uit de inkomenstabel en geslaagd waren, overal nieuwe bestuursorganen te vestigèn. Onzeker Het is onmogelijk na te gaan. of dit inderdaad het geval, is En zelfs als het zo is. zijn de moei lijkheden voor Mao en zijn vol gelingen nog lang niet de wereld uit. De strijd tegen president Lioe Sjao-tsji (die wel de Chroesjtsjef van China wordt ge noemd) en anderen, die van „ka- pitaMstisehe neigingen" werden beschuldigd heeft de bevolking De gebruikelijke verschijning van (van rechts naar links): Mao, Lin Piao en Tsjoe En-lai tijdens massale demonstraties in Peking. aanwijzingen, dat dit al is ge beurd. Macht Evenmin zijn er tekenen. i_ oescnuiaisu neen ue uevuiMiif grafschenner wordt eindelijk tn ui, onzeker gemaakt Ho Irraaff »vat i De Duitse kerk telt niet minder dan 513 vrouwelijke predikanten, die op de één of andere manier in het kerkelijk werk betrokken zijn. De geünieerde kerken tellen de meeste vrouwelijke predikan ten (327), de Lutherse kerken nog maar 182. Maar het ziet ernaar uit dat deze aantallen in de komende ja ren nog drastisch zullen groeien. Aan de 16 Duitse instituten en faculteiten waar theologie gestu deerd kan worden, staan op het ogenblik 600 meisjes ingeschre ven. Verwacht wordt dat onge veer tachtig in kerkelijke dienst zullen treden. de kraag gevat. Politici hebben bezwaar tegen minister Luns' vermoedelijke af wezigheid bij de algemene poli- tidke beschouwingen. De Kamer gaat akkoord met een politie-ver- keersdienst voor de wegcontrole. De regering gaat meer geld ge ven voor krotopruiming. Sociaal-economisch: de Bijen korf neemt Galeries Modernes over. Fiat krijgt een dikke vinger in de pap van Citroën. De ambte naren krijgen eind van het jaar een nabetaling van 0.88 procent, vermoedelijk in een gelijk be drag voor iedereen. De studenten in Mexico (waar de botsingen met de politie wel zeer bloedig verlopen) roepen dat het volk van Mexico liever brood heeft dan de Olympische Spelen. En over brood en spelen gespro ken: brood is weer een cent duurder geworden, maar Ajax verslaat FC Nürnberg met 4 0 en ADO de Grazer AK met 2 0. en zo is er in deze sombere natte week. mét de geboorteaan gifte van prins Johan Friso, het glorieuze afscheid van de Haagse burgemeester Kolfschoten en het Leidse 3 oktoberfeest toch nog heel wat vrolijkheid. Het kan iaren duren, voordat de wonden eeheeld zijn. De gevechten en het bloedver gieten waren bijprodukten van een campagne om de partij, de regering en het militaire appa raat wee? onder controle van Mao te brengen Miljoenen ionge- rode gardisten werden eebruikt om oartiileiders en instel'ineen die lange tiid aan de macht wa ren geweest, aan te vallen, te kritiseren en omver te werpen Twisten In het begin was de plotselinge macht de ionge gardisten naar het hoofd gestegen. Hun aanval len geschiedden zonder aanzien des persoons. Dit optreden leidde tot onderlinge twisten. En toen het leger ingreep om excessen te gen te eaan. bleek ook dat met verdeeldheid in eisen gelederen te kamper te hebben Enkele weken geleden heeft Peking, met het doel orde in de nog altijd bestaande chaos te brengen en het leger ervan te weerhouden de macht in handen te nemen, gedecreteerd dat de arbeiders van China voortaan de culturele zuivering moeten lei den. De weg zou nu gebaand zijn voor het wegzuiveren van presi dent Lioe. Tot nu toe zijn er geen dat Mao opdracht heeft gegeven eèn Dartijcongres of een nationaal volkscongres bijeen te roppen om China het beeld te geven dat hii wenst. Sinds 1956 is er geen par tijcongres gehouden. Dp machl berust n<» bi' een gemengd ge zelschap. Nieuwelingen als de vrouw van Mao. de vroegere se cretaris van Mao en een vroe gere lijfwacht van Mao blijken epTme invloed te hebben. De vroegere secretaris van Mao Ts'Pn Po-ta bleek bij de feecteliikheden van de afgeloper week in de topleiding de vierde plaats in te nemen achter Mae Lin Piao r oe altiid genoemd als vermoede tike opvolger van Mao) en Tsioe En-lai de premier, die zich als een der zeer weinigen door de (negentien) jaren heen op ?en hoge post heeft kunnen handhaven Na Praag Communistisch China kwam ook in het nieuws doordat het een felle veroordeling liet horen van de Russische inval in Tsje- choslowakije De beschuldiging dat Rusland ook in Azië en Bul garije troepen samentrekt om ••esp. China en Albanië te bedrei gen. heeft in Moskou kwaac bloed gezet Mac en zijn mede werkers worden nu uitgescholder voor contra-revolutionairen, die met Amerika tegen Rusland sa menzweren Dat verhindert Moskou intus sen niet, zich uit te spreken voor geringe kennis over wat zich in 00'c ^e verdeling naar be- roeosgroepen (9 procent is arbei der). iWetiic l.tnks Toch nop even de troebelen in de Partij </an de Arbeid De heer W Drees heeft ir Vrii Nederland "•eer gereageerd op de acties van N'puw Links HÜ schriift: ..Ik acht de --ituatie in de PvdA ge vaarlijk. Op dit ogenblik is zij het grote Chinese rijk afspeelt, belangrijk aan te vullen doet zich voor nu eer Nederlandse vertaling is verschenen var een boek var de bekende Franse iournalisl en schriiver Roberi Guillain. ondei de titel „China revolutie en toekomst", met een voorwoord van prof. dr. E Zürcher. Toen Guillain voor het laatst school. Wat hii beschrijft is de situatie, die de achtergrond en het voorspel vormt van die schokkende gebeurtenis. In het voor de Nederlandse uitgave geschreven laatste hoofdstuk wijdt Guillain speciale aandacht aan de culturele revo lutie. Hii joncludeert daarin dal China zal veranderer in een we reld die met en door China ver andert. Het loont de moeite van Guil- tains Dersoonliike ervaringen kennis te oernen Uitgave Het Wereldvenster Baarn; 230 blz. f 18.50. Men verwijt de linkse partiie! dat wil zeggen de partijen stromingen die zich tussen rechtervleugel van de PvdA de orthodoxe communisten vinden wel eens dat zij wJ star zrin tegenover andersden kenden er moeilijk kritiek kun nen verdrogen. Het is dan ook verrassend in het onlangs bii Polak en Va Lennep in Amsterdam versche nen pocketboek Anatomie Links een twaalftal auteurs bij een te zien die elk op hun wij: hebben getracht de inhoud va jL het begrip „links" nader te pr< Hg ciseren. Bii de meeste auteurs is conclusie dat het begrip link[__ niet exact is te plaatsen. Hg|§|f gaat, zeggen onder meer prof. de Jong Fdz en S Kleerekopei om een voortdurend kritisch-v 'nstelline tegenover de bestaand orde. Links ziin betekent zie kritisch nestellen en ooenstaa voor veranderingen. Maar wordt moeiliiker om bii „links precies aan te geven welke oarjHef tiien hieronder vallen. Kleereko oer wijst er on dat de voormalig Lutherse predikant Domela Nieu wenhuis nolitiek zich ultra link opstelde maar uit principiël overwegingen met de reehterzi; de der Kamer, voorstander wal van het biizonder onderwijs. Het politiek linkse Ruslan voert, aldus Kleerekooer. buitenlandse politiek die ovei eenkomt met het buitenlands be leid van het „rechtse bewini van de tsaren. De moeilijke begrenzing partijen die links dan wel rech ziin. vormt het belangrijkste th< ma van dit boek C. A Kwast betoogt in zijn b drage dat het moeilijk is om iv. volutie te maken Een bom tri pas doel als je weet wat je tri fen wilt en hoe. Er moet, aid Kwast, een duidelijke visie zi op welke wijze men maatschappij wil veranderen. rin vers> land Alp veri ver, ijkt China bekocht was de culturele schadeliik voor de partij omdat revolutie nog niet begonnen er zo sterk uitgesproken vérdeeld- zaten de rode gardisten nog op heid afschrikt Het ledental loopt «.wi v,;,- www h= fGrug >n aetie Qm njeuwe ledep o winnen verloopt moeilijk Bliift Nieuw Links als georga niseerde groep optreden, dan zul len actie en reactie de verhou dingen stpeds verder toespitsen.' Nadat bii constateert dat het schrijven van een brochure als Tien over Rood iets anders is dan bet voeren van een actie, zegt de heer Drees .Een ontploffing" Een propagandistisch plaatje van een rode gardist tijdens de culturele revolutie. Een tweede vraagstuk vori het vprschünsel dat een bewi einor die als links en onnnsitio neet start geleide"'k aan in bestaande maatsrhanniï geüiti greed raakt. Naarmate de stri "m de emancipatie van de arbe ders gewonnen wordt, verston de eis tot socialisatie. Ma schuwt zelfs dit woord en ver vangt het door de term algemee belang, betoogt Kleerekooper. Ook A. L. Constandse worst! met dit orobleem. De internati nale solidariteit van het soci lisme is een illusie gebleve schrijft hij. De sterkste verschi ningsvorm van het socialisme overal de nationale staat. Ee wereld zonder soevereine sta tl en zonder bewapening is get toekomstvisie- zii is een utopi Vrij Ni'derland-redakteur van Amerongen bestrijdt de vatting. 1s1 de Nederlandse op! overwegend links zou zijl Linkse terreur van de massa ml d'a bestaat slechts in de verbee ding van beroepssocialistei vreters, want de structuur van Nederlandse samenleving zou ei werkelijk linkse terreur niet du den." IVIel schelden Anatomie .van links is interessant boek omdat kennis kan nemen van rustige bezinning op de „coi servatieven" of de „confessii nele reactionairen". De houdii van wij weten het allemaal goed" lie men vaak in socii listische kring aantreft, hebbi de schrijvers over het algemee voorkomen. Graag hadden wij gezien c het anatomisch mes nog wat di per was gezet. Waar komen aanhangers van de linkse ideol gie vandaan? Is de aanhang v: links niet sterk gewijzigd in ve gelijking tot bijvoorbeeld voor i oorlog? In hoeverre is in de hu dige maa'schappii de tegenste ling werkgever werknem verdrongen door vraagstukki van net midden- en kleinbedrij Is er nog wel sprake van ei oomogene groep van „arbeiders' [srj Het boek roert deze vragen aan. Dit doet échter niets af i waarde van de opstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14