Gebreken aan nieren spoedig te verhelpen Prachtige estafette-tijd van damesploeg 4x100 meter Britse vorstin boos over bedfoto op Norse Merkel gelooft niet meer in kans Nederlanders mogen weer uit in Mexico Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Laatste ronde moet beslissing brengen in Danlon-tornooi DOS gewipt uit J a arbeursbeker MOTORTEAM KANSLOOS Gewonden bij oefening Van der Kruk krijgt thee hed, Vera kwam in verdrukking Opgewekte stemming in Nederlands kamp Atleten later naar huis? Toto: niet méér wedstrijden Olympische comités willen congres WOENSDAG 5 OKTOBER 1968 (Advertentie) Dringt direct door tot aan de baard van de pijn eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend I weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van j verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt I dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. >11111 DAN DERTIG (I XTllA NODIG DEN HAAG Meer dan de helft van mensen, die lijden aan een zeer ernstig niergebrek kunnen straks gered worden door niertransplantaties. Maar hiervoor moeten wel de mogelijkheden worden geschapen. Er moeten ook meer centra komen, waar nier lijders met een kunstnier kunnen worden behandeld. EMMEN De zevende en tevens laatste ronde van het twaalfde Dan- lon-damesschaaktornooi, dat in Em- men wordt gehouden, zal de beslis sing over de bezetting van de eerste plaats moeten brengen. Na zes ron den staan de dames Baumstark, Po- lihroniade (beiden Roemenië) en Timmer met 4,5 punt aan de kop van de ranglijst. De uitslagen van de partijen uit de zesde ronde zijn: Masnjak (Zuidsl.) Tuk (Ned) 1—0; Polihroniade (Roem) Dobson (Gb) 10; Baumstark (Roem) Zivkovic (Zuidsl.) 10; Eretova (Tsjsl) Timmer (Ned) 01; De stand na zes ronden is: 1/2/3. Baumstark, Polihroniade en Timmer, allen 4,5 pnt; 4. Eretova 3; 5 6/7. Masnjak, Tuk en Zivkovic, allen 2; 8. Dobson 1,5. felJBLIN De eredivisieclub DOS is uitgeschakeld voor de tweede ron de van het tornooi om de Jaarbeurs- stedenbeker. De Utrechters verloren dinsdag in Dublin voor 10.000 toeschouwers de tweede wedstrijd te gen FC Dundalk met 1—2 na verlen ging. Bij het verstrijken van de normale speeltijd was de stand 1—1 door doelpunten van Stokes (FC Dundalk) en Nieuwenhuys. Morrissey bracht de Ieren in de extra speeltijd een ronde verder door voor 21 te zorgen. De eerste wedstrijd was in een gelijkspel (1—1) geëindigd. 9 Elntracht Frankfurt heeft zich ge plaatst voor de tweede ronde van het tornooi om de Jaarbeursstedenbeker. Het won dinsdag in Frankfurt voor slechts 800 toeschouwers de tweede wedstrijd tegen Waoker Innsbruck met 3—0. Hannover '96 versloeg BK Odense met 3—2 in de eerste wedstrijd tussen belde clubs. Hamburger SV heeft op eigen terrein de tweede wedstrijd tegen FC Metz met 3—2 gewonnen, na bij de rust met 2—1 te hebben geleid. De Hamburgers gaan over naar de tweede ronde. De bestuurder van er~i busje reed gistermiddag tegen de midden berm van de Amsterdamse Coentunnelweg. raakte vervol gens in een slip en beëindigde de rit tegen een lichtmast. Het busje krulde om de mast heen, maar de chauffeur liep slechts lichte verwondingen op, waar voor hij naar het Wilhelmina- Gasthuis werd overgebracht. Voor de naaste toekomst is het nood zakelijk per jaar 50 tot 75 niertrans plantaties te verrichten. Na deze „op- bouwperiode" zullen in de toekomst in ons land rond de tweehonderd trans plantaties worden gedaan. Wat betreft het aantal centra, waar mensen met een kunstnier kunnen wor den behandeld: over één jaar zullen er meer dan dertig met acht bedden nodig zijn en over vijf jaar meer dan zestig. Dit advies aan staatssecretaris Krui- singa, gisteren uitgebracht, werd voor bereid door een commissie onder lei- Niet groter dan de helft van een lucifersdoosje, zo klein is deze mini-alarmwekker, vervaardigd door een bedrijf in Frankfurt am Main. De zoemer loopt op een batterijtje met een levensduur van ongeveer een jaar. SAN PELLEGRINO Het Neder landse Vaasteam A heeft dinsdag, de tweede dag van de internationale mo- torzesdaagse, die in de omgeving van San Pellegrino wordt gehouden, zijn kansen op een goede klassering ver speeld. De Arnhemmer Stef van der Sluis en Jo Lammers uit Schijndel vie len uit en het is waarschijnlijk dat ook de Amsterdammer Rudi Boom woens dag niet zal starten. Stef van der Sluis is niet binnenge komen en Jo Lammers moest de strijd staken doordat hij tegen een muurtje opbotste, waardoor hij nagenoeg alle spaken uit zijn voorwiel verloor. Rudi Boom, die bijzonder goed reed, moest kort voor de finish van de ongeveer 300 km lange etappe krachtig remmen voor een vrachtauto, die hij niet kon passeren. De motor sloeg af en Boom kon hem met geen mogelijkheid meer aan de gang krijgen. Alleen de Amsterdammer Frits Sel ling, die evenals de eerste dag zonder strafpunten binnenkwam, zal dan nog de kleuren van het Vaasteam A ver dedigen. LONDEN Bucking ham Palace heeft mee gedeeld het te betreu ren, dat het Franse blad Paris Match foto's heeft gepubliceerd, die Ko ningin Elizabeth afbeel den terwijl zij, na de ge boorte van Prins Ed ward in 1964, in bed ligt. „Vanwege de zo per soonlijke aard van die foto's had de Koningin liever gezien, dat ze niet waren gepubliceerd." De Britse pers is verzocht de foto's niet over te nemen. Maar de Daily Express negeerde dit verzoek vanmirg'n al. Op de foto's is de Koningin omringd door familieleden. Uit de wis selende samenstelling van de groep valt af te leiden, dat er om beur ten is gefotografeerd door prins Philip en prinses Anne. Het is een raadsel hoe de foto's uit het privé- album van de Konink lijke familie bij het tijdschrift terecht zijn gekomen. Hofkringen verwach ten, dat er een grondig onderzoek zal worden ingesteld onder het pa leispersoneel. ding van prof. jhr. dr. J. de Graaff, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Leiden. De snelle ontwikkeling op het terrein van de kunstnier-behandeling en de orgaantransplantatie deden de commissie besluiten een tussentijds rapport in te dienen. DIEET De ingrijpende behandeling met een kunstnier of een transplantatie is pas nodig, indien de nierfunctie is gedaald tot minder dan vier procent van de normale waarde. Tot die tijd kan wor den volstaan met leefregels en dieet- maatregelen. Het sterfcijfer aan nierziekten is ge daald van 23,5 per 100.000 inwoners in 1951 tot 19,5 in 1966. Per 30 september werden 143 patiënten met een kunst- nier geholpen in een van de twaalf centra in ons land, terwijl vijf patiën ten thuis met een kunstnier worden geholpen. Het rapport verwacht dat medio 1969 220 patiënten in een cen trum kunnen worden behandeld en twintig thuis. Van de blijvend met de kunstnier behandelde patiënten is 75 procent in staat voor 50 procent of meer zijn werk te verrichten. Zes van elke tien patiën ten zijn zelfs in staat bUna volledig te werken. In ons land ondergaan circa tien per miljoen mensen een behande ling met een kunstnier, tegen zes in Engeland en drie in Amerika. GUNSTIG Tot dusver zijn in ons land 31 nier transplantaties uitgevoerd, waarvan meer dan negentig procent met succes, een percentage dat internationaal ge zien bijzonder hoog is. In de gehele wereld werden sinds 1954 meer dan 2.000 van deze transplantaties uitge voerd. DEN HAAG Tijdens schietoefe ningen in Hohne (West-Duitsland) heeft gisteren bij het afgaan van een 175 mm-kanon een explosie plaats gevonden, waarbij het sluitstuk uit elkaar is gesprongen. Hierbij liepen de 23-jarige kanonnier 1ste klas C. J. Braat uit Leiden en de 21-jarige kor poraal D. A. Thijsse uit Utrecht brandwonden op. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis van Celle. Naar de oorzaak van de explosie wordt een onderzoek ingesteld. MEXICO STAD Gewicht- heffer Piet v. d. Kruk geniet in het Olympisch dorp in Mexico een voorrecht waarop de meeste andere deelnemers jaloers zijn. Van der Kruk, ingedeeld in één gebouw bij de hockeyers, krijgt elke ochtend thee op bed. De hockeyers hebben daarvoor een rouleersysteem ingesteld, zodat een ieder aan de beurt komt. „Over een paar dagen zal ik toch ook maar eens vroeg op staan om hen te bedienen", lach te v. d. Kruk. Overigens zijn de hockeyers diep onder de indruk van de training van Nederlands beste gewichtheffer. „Bij een normale training til ik tien, op een zwaardere dag kom ik aan 11,5 ton", aldus v. d. Kruk, voor wie deze cijfers de gewoonste zaak van de wereld zijn. De commissie vindt dat alle trans- plantatiegevallen centraal moeten wor den geregistreerd. Bovendien moet het transplanteren van organen wettelijk worden geregeld. Staatssecretaris Kruisinga heeft mee gedeeld het in grote lijnen eens te zijn met het interim-rapport. Hij heeft toe gezegd suggesties de commissie verder te laten onderzoeken. Trainer Jacob Dikken feliciteert I Mieke Sterk, Truus Hennipman en j Corrie Bakker (v.l.n.r.), na hun I' uitstekende tijd (44.3 sec.) op de 400 meter estafette dames. Ook Wilma v.d. Berg maakte deel uit van het succesvolle kwartet, O MEXICO-STAD Vera Caslavska is in Mexico Stad als een vorstin in gehaald. Maar de blonde Tsjechische turnster was er niet gelukkig mee. Nadat Mexico vorig jaar bij de inter nationale sportweken voor het eerst serieus kennis had gemaakt met het turnen, heeft de sport razendsnel aan populariteit gewonnen. Dat was de eerste aanleiding voor talrijke Mexicanen om de 26-jarige turnster, die in Tokio drie gouden medailles had veroverd, een enthousiast wel kom aan te bieden. Bovendien maakt zij deel uit van de Tsjechische ploeg en dat was op zich ook al voldoende reden voor een stormachtige ontvangst. En ten slotte (waarschijnlijk de be langrijkste oorzaak) is Vera Caslavska een volmaakt geproportio neerde blondine. Vera Caslavska is onmiddellijk na aankomst wel niet onder de voet ge lopen, maar dat scheelde weinig. BELFELD Minister Bakker (ver keer en waterstaat) heeft gistermid dag een nieuw sluizencomplex in het Zuidlimburgse Belfeld en de sluizen in het 40 kilometer stroomafwaarts gelegen Sambeek in gebruik gesteld. De complexen (kosten 55 miljoen gul den) maken deel uit van werken tot vergroting van de capaciteit van de vaarweg van Zuid-Limburg naar het noorden, die wordt gevormd door het Julianakanaal, de Maas en het Maas-Waal-kanaal. MEXICO-STAD Hoewel het nog tien dagen duurt voordat de Olympische Zomerspelen in Mexico-Stad beginnen, heerst er een uitbundige stemming in het Nederlandse kamp. Aanleiding daartoe was onder meer de knappe prestatie van de 4 x 100 meter dames estafetteploeg, die bij een onofficiële oefenwedstrijd in het Olym pisch Dorp een tijd van 44.3 seconden had gelopen. Een resultaat dat de op één na beste prestatie is, ooit op dit nummer geleverd. De praktijk heeft weliswaar ge leerd dat al die voor wedstrijden in •feite weinig houvast bieden, toch geeft het werk van Mieke Sterk, Truus Hennipman, Wilma v.d. Berg en Corrie Bakker het nodige per- Zwitserse leiding bij Grazer AK-ADO GRAZ sa De Zwitser Huber zal, geassisteerd door twee landgenoten, de tweede wedstrijd tussen Grazer AK en ADO voor de eerste ronde van het tornooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars, d e donder- ,dag in Graz wordt gespeeld, leiden. spectief. En dat is mede belangrijk nu er zo'n grote kloof zit tussen het moment van aankomst in Mexi co en de start van de Spelen. De atleten en atletes hebben dan ook zo af en toe een injectie op sportief niveau nodig om in de goede stem ming te blijven. Tot slot van een stevige èstafette- training op de Tartanbaan had coach Jacob Dikken gistermorgen het kwartet een testloop laten ma ken. Toen Corrie Bakker als laat ste over de streep ging, stond de klok stil op 44,3. een tijd die bij een officiële wedstrijd als een nieuw Nederlands record zou zijn aange merkt. De' meisjes liepen namelyk 0.2 seconde sneller dan op 24 augus tus in Londen. Toen liep alleen Hil- lie Gankema in plaats van de ge blesseerde Corrie Bakker. MEDAILLEKANS Omdat gisteren in Mexico de wis sel tussen Truus Hennipman en Corrie Bakker nog niet perfect was, behoort een tijd van 44 se conden tot de mogelijkheden. Komt dat er inderdaad uit, dan heeft het kwartet na de Russi sche dames (die vorige week in Mexico op dezelfde baan '43,6 lie pen en daarmee het wereldrecord van de Polen (Tokio 1964) even aarden) een medaillekans. Het is echter nog veel te vroeg om nu reeds te juichen. Vrijdag of zaterdag mogen Wilma, Mieke, Truus en Corrie tijdens offi ciële wedstrijden in het Olympisch Dorp proberen hun prestatie te her halen. Zij moeten dan uitkomen tegen de ploegen van Rusland, West-Duits land. Frankrijk en Australië. OPGEWEKT Opgewekte geluiden zjjn er ook uit het wielerkamp, waar de jonge Fries Piet Hoekstra, die op het laatste mo ment nog in de ploeg werd opgeno men, zich meer en meer gaat aandie nen als dè Nederlandse favoriet voor de rit over één kilometer. Gekozen als vierde man in de ach- tervolgingsploeg omdat Tabak door een armbreuk buitenspel kwam te staan, eiste de Fries reeds in Am sterdam de aandacht van coach Derk- scn door een enorm snelle start. Toen liet Derksen het zich al ontvallen; „Die Hoekstra wordt mogeljjk de ont dekking van de Mexico-ploeg". 1 KILOMETER Derksen zag er iets in, Hoekstra te laten starten op het nummer persoon-v lijke achtervolging. Maar daarvoor stelde inmiddels ook Joop Zoetemelk zich kandidaat. Hij is op dit moment in een hevig duel gewikkeld met Den Hertog om uit te maken wie voor- Nederland mag uitkomen. Daarom speelde Derksen een nieu we troef uit. Hij liet Hoekstra een ronde met staande start rijden en j daarbij stopten de klokken op 23,5 sec. Derksen liet zich meteen spon taan uit: „We moeten die Hoekstra maar laten starten op de kilometer. Hij is sneller dan Balk en misschien - pok wel Loevesijn. We moeten er in de komende week maar eens serieus om gaan fietsen." MEXICO-STAD De leiding van de Nederlandse delegatie probeert het schema voor de terugreis van de Olympische afvaardiging zodanig te wijzigen, dat vrijwel alle atleten en J officials op 29 of 30 oktober naar I Nederland zullen terugkeren. Dezer dagen hadden de atleten en roeiers na overleg met de chefs d'équipe de Nederlandse afvaardiging- gevraagd ook de laatste week van de Spelen te mogen meemaken. Oorspronkelijk was het de bedoe ling Hat Heze soortlieden, alsmede ge wichtheffer Piet van der Kruk, op 23 oktober uit Mexico-jStad zouden vertrekken. „Wij zijn in overleg met de K.L.M., maar het is lang niet gemakkelijk voor een zo grote groep een oplossing te vinden. Vast staat wel dat enkele roei- coaches, atlete Myrna van der Hoe ven en Van der Kruk's trainer Ho- vent op 23 oktober al naar huis gaan. MEXICO-STAD Aangezien zich de laatste dagen vrijwel geen inci denten meer hebben voorgedaan met de studenten en het risico om 's avonds op straat te gaan niet meer bestond, heeft de chef de mission, de heer A. J. H. Dokkum, het uitgaans verbod voor de Nederlandse olympi sche ploeg opgeheven. Dit betekent natuurlijk niet dat de meisjes en jongens nu geheel vrij zijn te gaan waar ze willen, want nog altijd beslissen de chefs d'equipe over de in te dienen verzoeken. Maar in ieder geval bestaat nu de moge lijkheid voor de atleten om bijvoor beeld 's avonds de Plaza Garibaldi te bezoeken, waar diverse groepen „Mariachi's" (de vertolkers van de typisch Mexicaanse volksmuziek) el kaar de loef afsteken, of de feërieke verlichting van de oudste kathedraal van de Amerika's te bekijken. De mededeling van het opheffen van de avondklok werd in de ploeg met vreugde ontvangen. Vooral dooi de ouderen in het bijzonder de leiding die zich niet zoals de jeugd kon vermaken bij de beat- festijnen in de internationale club van het olympisch dorp. gratis verstuurd. Sommige atleten zingen Mexicaanse melodieën, ande ren vragen de kleine schoenpoetsers, die door het dorp dolen er een Spaanse groet aan toe te voegen voor de lokale kleur. De toegangsprijzen voor de ver schillende olympische takken van sport zijn inmiddels bekend gewor den. De duurste plaatsen bij atletiek, basketbat. boksen en gymnastiek kosten 45 gulden. De prijzen voor de le rangs plaatsen bij zwemmen, paardesport en voetbal bedragen 38 gulden, bij het kanovaren en wor stelen 30 gulden en bij het wielren nen, hockey en waterpolo 15 gulden. Koude oorlog Band j' |es Overigens zijn in het olympische dorp drie bandapparaten opgesteld, waarop de atleten nieuws voor thuis kwyt kunnen. De bandjes worden Tussen Ron Clarke en Abebe Bi- kila, twee van 's werelds grootste at leten. is een koude oorlog ontbrand. Volgens Clarke's trainer heeft de Australiër dezer dagen de 10.000 me ter afgelegd in negenentwintig en een halve minuut. Dat is een tijd, die nogal wat ongerustheid onder de concurrenten heeft veroorzaakt. Abebe Bikila werd in de omgeving van Queretaro gesignaleerd. De tweevoudig Olympisch kampioen op de marathon wordt in staat geacht ook voor de derde maal de 300 gram wegende gouden medaille te verove ren. Hij traint meer dan dertig kilo meter per dag. Zijn landgenoten Mamo Wolde en Warimi Grebu gaan niet verder dan tien kilometer. Het Olympisch dorp in Mexico ont ving gisteren hoog bezoek: Prinses Gracia en Prins Rainier van Monaco. Het prinselijk paar toonde veel be langstelling voor de behuizing van de deelnemers. DEN HAAG Minister Veringa (CRM) ziet in het huidige spelver- loop van de sporttoto geen aanleiding om het bestuur te suggereren op niet al te lange termijn over te gaan tot uitbreiding van het aantal wedstrij den per kolom van 13 tot 15. Hij antwoordt dit de Tweede Ka merleden Visser (D '66) en Geurtsen (VVD) op schriftelijke vragen. Hij gelooft niet, dat deze maatre gel de kans op grotere eerste prijzen zal verhogen. O MEXICO-STAD Aan het Inter nationale Olympisch Comité ial wor den voorgesteld een Olympisch con gres te organiseren. Dit was hel be langrijkste besluit dat dinsdag in de Mexicaanse hoofdstad werd genomen door vertegenwoordigers van 77 na tionale Olympische comités in een twee uur durende vergadering. De laatste keer dat er een Olym pisch congres is geweest, waarbij de leden van het IOC vergaderden .el de vertegenwoordigers van de natio nale Olympische comités was in 1930 in Berlijn. AMSTERDAM Wat kan een mens in minder dan twee weken ver anderen. Woensdagavond 18 septem ber nog waagde Max Merkel, de trai ner van FC Nürnberg, het nog te filosoferen over de tweede ronde van de Europese beker, dinsdag 1 okto ber, aan de vooravond van de tweede wedstrijd tegen Ajax, bleek er van het zonnige optimisme niets meer over te zijn. Twee nederlagen (14 tegen Schalke en 02 tegen het Bei erse amateurelftal), een geliiksDel in eigen huis (00 tegen HSV) en de blindedarmontsteking van zi.in verde diger Ludwig Miiller. waardoor deze speler tegen Aiax niet kan meedoen maakten van grote Max een Mini- max. Nors kijkend gunde de 49-jarige Oostenrijker zijn op een drassig bij- veld van het Olvmpisch stadion trai nende spelers geen enkel vriendelijk woord. Sarcasme was het wapen waarmee hij de Neurenhergers toch nog in de door hem gewenste stem ming wil brengen. ..Wat is er. dan kereltie?". vroeg hij vlemenH nadat Jürgen Rvnio drie onmogelijk te stnnnen hal'en lanes zich had horen suizen. De innrre doelman zei mets (dat mag hij ook niet), ging er eens goed voor staan en hield vervolpen? ziin rechtervuist voor een ziedende schuiver. Merkel vond het niet nodig Rvnio er een compliment voor te ma ken. TOT KWART OVER ACHT Hoogs^waarsoh'in'Mk stelt hij zijn iongste doelman tnrh n et on en geef! hij de voorkeur aan de oudere Ro land WoE»rp js Haf ppMpj- nog lan° n:et. want in ♦e'»«»»c*p1,iné tof vor-gp keer. toen hij de opstp'Hng van zijn ploeg al 24 uur voor de wedstrijd bekend maakte, zei hij nu- 1 „Ik weet het nog niet, ik heb tot woensdagavond kwart over acht de tijd om het te vertellen". Een wat bits antwoord van een an ders zich aan de buitenwacht zo vriendelijk voordoend man. Een van de Duitse omstanders fluisterde ver klarend: „De maestro is niet in goede stemming en dan is het het best hem met rust te laten. Veel later, na de training, scheen Merkel beter ge luimd: „Jawohl, Ajax gaat winnen. Ik ben er zeker van". WONDER Maar Merkel is een komediant, die best op een wonder zal blijven ho-.' pen. Misschien op het wonder Cebi- nae. De Zuidslaviër zag nog wel ontsnamv'nesmoeeliikheden. De Neu- renberpse rechtsbuiten dacht dat een gelfik snel voor zijn ploeg ook in ArrHeHam tot de mogelijkheden be hoort. De Zuidslaviër. die na een conflict met Merkel afgelopen zater dag fpeen Schalke '04 weer van de nortii w«s. maar toen niet zo best snpoGip 7ai er vvoensHapavond onge- twüfeld hij ziin. Merkel heeft geen i'e.is. wie ziin ploeggenoten zul'en 7ün. hWft voorlopig nog de vrpep el i? het wanrschiln'iik dat de vnïpenHe formatie in het veld komt: Wabra; Hansen en Popp: Leupold, Wenauer en Zaczyk: Cehinac. Strehl, Nnessme. Küpners en Volkert. Aanpezien Strehl een lichte achil- lesneeshlessure heeft, hij liep op de training wat moeilük. bestaat de Gans Haf MpfWH hem uit het elftal rp-htshinnen te P".o«pn cnpipn pn piooffi zal eventu al Hp nnrn„pvaiipn linkshalfplaats De onstelline van A.iax luidt: d Ba'c- a Smirbier. Hulshof. Vasovic en v. Duvvenhode; m Muller en Groot; v Swart, Nunlnga, Cruyff en Keizer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9