GEEN WASAUTOMAAT VEILIG GENOEG tfÊÊÊk Prioriteit voor welzijnsbeleid Transiplan 0111 snel door stad te komen Uit de Haagse hof geplukt )SVW onderzocht vijftien bekende merken en kwam tot conclusie: Nieuwe hoop Geen hoop Pijpleiding uit Rotterdam in België geëist Binnen 15 tellen klaar: Kruisvereniein gen dichter bij elkaar 1 Plan voor „sociale supermarkten WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 Met de wasautomaten in onze keu kens i? het volgens recente onderzoekin gen niet ideaal gesteld. De helft van de 15 onderzochte machines voldeed op geen stukken na aan de veiligheids eisen. Binnenkort komt ook een rapport over koelkasten en electrische dekens. EVO HELPT CHAUFFEURS DEN HAAG De Eigen Ver voerders Organisatie (EVO) heeft zgn. transiplannen opge steld, waarmee zij vrachtwagen chauffeurs wil helpen snel door drukke stadscentra te manoeu- T~iE soep lijkt ook op het Labour- congres te Blackpool niet zo heet gegeten te worden als zij werd op gediend. De ontstemming over het regerings beleid blijft, maar de rede van pre mier Wilson heeft wellicht een nieuwe basis voor vertrouwen ge legd. De vakbonden, die het congres be heersen, hebben hun zin gekregen. De loon- en prijspolitiek van de rege ring werd demonstratief afgekeurd. Nu dat gebeurd is komt het erop aan, de gelederen te sluiten en aan de toekomst te denken. Wilson lijkt erin geslaagd, het congres ervan te overtuigen dat wij ziging van zijn beleid de vruchten in gevaar kan brengen, die het binnen afzienbare tijd moet afwerpen. Alle opofferingen van de laatste jaren zouden dan vergeefs zijn geweest. Het is niet voor het eerst, dat Wilson betere tijden in het uitzicht stelt. Zijn voorspellingen kwamen echter niet uit. Zijn saneringsmaatregelen waren telkens niet ingrijpend ge noeg. Ook speelden invloeden van buiten hem parten. De congresgangers te Blackpool heb ben echter geen keus meer. Zij kun nen hun ongenoegen uitspreken over de teleurstellende gang van zaken. Voor het overige moeten zij maar hopen, dat Wilson er alsnog in slaagt zijn beloften waar te maken. T~JE voortijdige beëindiging van de bijeenkomst van communistische partijleiders te Boedapest heeft nog eens onderstreept, hoe groot de ver deeldheid in die kringen is sinds de bezetting van Tsjechoslowaküe. De kans dat te Moskou een rode top conferentie wordt gehouden, die China uit de gelederen van het we reldcommunisme moet stoten en Rus land opnieuw de alleenheerschappij zou bezorgen, lijkt nu bijzonder klein te zijn geworden. Te oordelen naar het resultaat van de besprekingen te Boedapest is deze door Rusland begeerde „top" op de lange baan geschoven. Er is reden sen in Oost-Europa tenslotte van ult- om aan te nemen, dat de gebeurtenis- stel tot afstel zullen leiden. Het is nu nóg duidelijker, dal Mos kou niet van plan is zijn houding jegens Tsjechoslowaküe te wijzigen. De Russische weigering om een ge sprek over dit probleem mogelijk te maken was oorzaak, dat de büecn- komst tc Boedapest werd afgebroken nog vóórdat zjj op gang was ge komen. Dit feit belooft ook al brengt men het in verband met de verdeeldheid in het Kremlin voor Tsjechoslo waküe weinig goeds. De hoop, dat de Russische leiders hun in augustus gedane toezeggingen gestand zullen doen is nu wel heel gering geworden. vreren. Het gaat hier om speciale plattegronden van stadscentra, waarop de belangrijkste gege vens, die de chauffeur nodig heeft bij het goederenvervoer in en door het centrum. Op deze kaarten staat het eenrich tingsverkeer in de bewuste stad aan gegeven en worden voorts aangeduid de los- en laadzones, rijverboden, stopverboden, beperking van voer tuigsoort en voertuigenafmeting, doorrij hoogten viaducten, maximum asdruk bruggen, verboden links/rechts afslaan, geschikte par keerplaatsen voor vrachtauto's, marktplaatsen met dagen en uren en andere bijzonderheden. Bij de samenstelling van de kaar ten is nauw overleg gepleegd met de plaatselijke politiekorpsen. In eerste aanleg zijn 20 kaarten voorbereid en wel van Alkmaar, Amersfoort, Arnhem, Delft, Deventer, Eindhoven, Enschede, Gorkum, Gro ningen, Haarlem, Den Bosch, Leeu warden, Leiden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Vlissingen en Zwolle. SALZBURG In de Oostenrijkse stad Bad Hofgasten is de 64-jarige Belg J. A. van Dooren gearresteerd, die wordt verdacht van oor- losmisdaden. Hij zou eerste adju dant zijn geweest van de vroegere Vlaamse SS-commandant Robert Verbelen. Hij is in 1947 in België bij verstek ter dood veroordeeld. In het Braziliaanse Guaratuba wordt het ene huis na het andere ondermijnd door langzaam in dringend water uit de Atlanti sche oceaan. Hele blokken huizen zijn in de afgelopen weken let terlijk in hun eigen fundamen ten ten onder gegaan. Druk op regering BRUSSEL Steeds groter wordt de 'druk op de Belgische regering om spoed te betrachten met de aanleg van een pijpleiding tussen Rotterdam en Antwerpen. Petroleummaatschap- pijen zijn nu eisen gaan stellen. Zo dreigde Petrofina dinsdag af te zien van een petrochemisch investe ringsplan van vijf miljard frank in het zuiden van België als de regering niet snel machtiging geeft voor de oliepijp naar de Maasstad. Baron A. Wolters, president van Petrofina. zei op een persconferentie dat uitstel van deze beslissing zijn maatschappij meer dan een miljoen frank per dag kost. Hij stelde dat de raffinaderijen in het Rotterdamse ge bied hun ruwe olie voor 97 Belgische franken goedkoper krijgen dan in België. Van dit bedrag zijn 50 franken Bel gische belasting. De rest is een ge volg van de grotere tankschepen, die Rotterdam kan ontvangen en Ant werpen niet. Het verschil met Rotter dam blijft na aanleg van een pijplei ding nog nadelig, maar dan voorna melijk door de belasting. vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook! (Van een oüzer redacteuren) DEN HAAG Geen enkele wasautomaat is geheel veilig en bijna geen automaat met een wolwasprogramma levert de wollen stukken naar behoren af. Dat zijn wel de twee zware conclusies, die de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek heeft getrokken na «nderzoek van 15 soorten wasautomaten uit de ongeveer 150 die in ons land te koop zijn. Bij deze vijftien be horen de bekendste merken. trische delen in het toestel nat. Bo vendien schakelde deze machine tij dens het op toeren komen bij het centrifugeren steeds weer uit. eenmaal werd de machine afgele verd zonder slang voor aansluiting op de waterleiding. eenmaal nam de machine bij de vierde spoelronde geen water; er moest een nieuwe programmaklok worden gemonteerd. tweemaal werden machines zon der stekker afgeleverd. eenmaal vertoonde de machine ernstige schade aan het mechanisme, dat de trommel in draaiende bewe ging brengt. eenmaal raakte de machine tijdens het veiligheidsonderzoek defect; de programmaschakelaar moest worden vervangen. eenmaal was de aardverbinding naar de hoofdmotor en verwar mingselementen niet aangesloten op het centrale aardingspunt; de draad lag los in de trommel. Deze machine kreeg tijdens het onderzoek een de fect in het electronische gedeelte. eenmaal vertoonde de machine een defect in de isolatie. SLORDIGHEDEN „Dit waren allemaal toevallige slordigheden die niet door nauwge zette fabriekscontrole tijdig aan het licht werden gebracht of het ging om schade, mogelijk ontstaan tijdens het transport. De koper mag naar onze mening verwachten, dat deze manke menten snel door fabrikant of hande laar worden verholpen", aldus het rapport. „Omdat vele mankementen en de fecten pas blijken nadat de machine is aangezet, is het raadzaam door de monteur van fabrikant, imponeur of handelaar te laten proefdraaien." De fabrikanten en importeurs van de onderzochte machines zijn van het onderzoek-resultaat op de hoogte ge bracht. Enkelen hebben reeds toege zegd maatregelen te zullen nemen om geconstateerde gebreken, vooral in het electrische gedeelte, te zullen verhelpen. Het rapport is verkrijgbaar door overschrijving van 1.50 op gironum mer 14 77 321 t.n.v. Stichting VWO, Den Haag. DRONTEN Er is sprake van een groeiende samenwerking tussen de drie kruisverenigingen. Er zijn zelfs op plaatselijk niveau fusies tot stand gekomen maar daarover is men in de kring van de confessionele kruisvere nigingen minder gelukkig dan bij het Groene Kruis. Dit verklaarde de voorzitter van de Algemene Nederlandse vereniging Het Groene Kruis, mr. J. W. van Gelder, gisteren bij de opening van de jaarlijkse Groene Kruisdag in Dronten. Hij zei het onjuist te vinden fusies te forceren omdat men daar mee de bestaande samenwerking tus sen het Groene, het Witgele (r.k.) en het Oranjegroene (prot.) Kruis in de waagschaal zou kunnen stellen Fusies op groter schaal zou trouwens moeilijkheden van technische en or ganisatorische aard met zich kunnen meebrengen. Mr. Van Gelder zei dat het experi ment „ziekenverzorgster" geslaagd is. Zij zal in het Kruiswerk een nuttige functie kunnen vervullen, zij het voorlopig op bescheiden schaal. Het aantal gezinnen dat lid is van het Groene Kruis, groeide in 1967 met 80.000 tot bijna 1,6 miljoen. De stichting, waarin de consumen tenorganisaties en de drie vakcentra- len samenwerken, zal dit jaar nog een onderzoekresultaat publiceren over koelkasten en electrische de kens, terwijl voor 1969 op het pro gramma van onderzoek staan TV-toestellen, wasautomaten, diapro jectors en doe-het-zelf-verf. De nu door de stichting onderzoch te wasautomaten hadden een laadca- paciteit van tenminste 4 kg droog wasgoed en een speciaal programma voor de wolwas. Het onderzoek werd verricht aan de hand van de daar voor door het Nederlands Normalisa tie Instituut opgestelde normen door de instituten van TNO te Delft Geen van de 15 onderzochte auto maten voldeed volledig aan de inter nationale veiligheidsnorm. Meer dan de helft zelfs op geen stukken na. De stichting zegt, dat het daarom des te noodzakelijker is er op te letten, dat de machine op eèn goede randgeaar- de contactdoos wordt aangesloten en dat eventueel te gebruiken ver lengsnoeren drie-aderig zijn en voor zien van aardcontacten. KRIMP Alle 15 wasautomaten, die werden onderzocht, hadden in hun program mareeks een speciaal wolwaspro gramma, waarin het goed met be hulp van een verhoogd sopniveau voorzichtiger wordt behandeld. „Blijkbaar toch niet voorzichtig ge noeg, want proeven met wollen goed gaven teleurstellende resultaten. Zelfs krlmpwerend gemaakte wollen breisels krompen sterk. En als er weinig krimp optrad, werd vuil goed minder schoon", aldus het rapport. Wat de witwas betreft liepen de resultaten weinig uiteen, veel minder dan de prijs van het apparaat zou doen vermoeden. In geen van de ma chines werd het goed echter erg droog. Ook heeft de stichting de repara tiekosten na afloop van de garantie termijn onderzocht. De berekende uurlonen en de zogenaamde vöorrijd- kosten bleien per merk zeer sterk uiteen te lopen. Ook bij aankoop, dus nog voordat de automaat werd gebruikt, bleken al vele gebreken aanwezig te zijn. Enkele gebreken uit het rapport: eenmaal was de rubberslang die de verbinding tussen zeepbakje en buitentrommel vormt, niet goed ge plaatst. Daardoor stroomde een grote hoeveelheid water over de buiten kant van de trommel en werden elee- DOOR j-FET moet zo ongeveer 1950 zijn geweest. We waren in Parijs en zagen daar, naar we ons verbeeld den, het nieuwste van het nieuwste. Brede ceintuurs van elastisch band, gesloten met een grote koperen gesp. Hoewel de reiskas het helemaal niet toestond kochten we er alle maal een voor ons zelf. En één voor een lieve thuis, die we verrassen wilden en één voor de lieve thuis, die we ons op dat ogenblik niet her inneren konden, maar die we eenmaal terug op honk zeker iets wilden geven. Hoe nobel onze gevoelens ook mochten zijn, toch zaten we op de terugreis letterlijk en figuurlijk le lijk in de knel. Het was immers de tijd toen er nog geen EEG bestond en de doua nen strenge heren waren bij in- en uitvoer van goederen. Zou het wel mogen, drie ceintuurs de vrouw? Toen vertelde één, dat wat je aan had als „gebruikt" werd beschouwd en dus niet meer nieuw of verhan delbaar en daarbij tolvrij was. We gespen de ceintuurs aan. He laas is mijn leest wat bovenmaats en het elastiek spande beklemmend over mijn maag. Het werd geestelijk en lichamelijk een benauwde expeditie. Overigens, de douane bekeek ons nauwelijks en stempelde grif de passen af. Meenomen Thuis gekomen besloot ik alle drie de ceintuurs snel weg te geven, aan wie dan ook. Ik kon ze niet meer zien. Maakte van elk een mooi pakje, want het warenhuis had ze in een onooglijk zakje gestopt, dat in een Parijse papiermand terecht was ge komen. Ging toen op pad met de goede gaven. Bij het eerste adresje werd ik hartelijk ingehaald. Het huisvrouw tje was druk in de weer met een schortje voor. Dat schortje ging fluks af en toen was het pure el lende.... Althans voor mij. Op het jurkje spande een brede felgroene band, de ceintuur die ik dacht exclusief in mijn pakje te hebben Vóór ik me van de schrik kon herstellen, had zij al gewezen: „Kijk eens, hoe vind je, voor vijfen twintig, dat is hier nu de laatste mo de Daar heb ik wat van geleerd. Dus gaf ik iemand, die naar goede vrienden in Parijs ging en per sé een hollands kaasje wilde meenemen de raad: informeer maar eerst eens. wat ze graag willen hebben... Ze deden het. Het antwoord kwam: „Alsjeblieft geen kaas, die kunnen we hier op elke straatmarkt krijgen. Maar dolgraag pepermunt. Van die echte lekkere sterke, waar je lekker lang op kunt sabbelen...." Het is maar, dat u het weet, voor het geval Filmster Brigitte Bardot was gisteren in München voor de première van de western JShalakoZoals gewoonlijk werd zij ook hier omringd door vele fotografen en fans, ditmaal in gezelschap van de Duitse actrice Birgit Bergen (rechts). KVP-WERKGROEPEN WILLEN: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Werkgroepen uit de KVP hebben zich uitge sproken voor een algemeen wel zijnsbeleid, da| een steeds be- langrijker claim zal leggen op de algemene middelen. Zij voeren als argumenten aan: de meerdere vrije tijd, de automatisering, de ingewikkeldheid van de samen leving, het groter worden van bevolking en welvaart en de ver gaande eisen die aan vorming worden gesteld. Het zijn geen nieuwe geluiden, maar ze worden wel weer aktueel nu minister Klompé van CRM aangekon digd heeft een wet te zullen indienen waarin het welzijnsbeleid gestructu reerd wordt. Zoals bekend zullen ook de gespreksgroepen van De Achttien zich met het welzijnsbeleid bezighou den. Particulier In de wet moet worden uitgegaan, vinden de KVP-werkgroepen, van het particulier initiatief dat zowel veel inspraak dient te hebben bij de vaststelling als belast moet worden met de uitvoering. Te vérgaande overheidsbemoeienis en ambtenarij moeten vermeden worden. Het subsidiediestelsel moet zeker bij de wet geregeld worden. Te veel nog zijn er verschillen tussen verschil lende gemeenten en ook plaatselijk kan men die verschillen opmerken. Daarbij komt dat het subsidiebeleid nog te vrijblijvend is. Hoe moet het geld er komen? Door het afstoten van minder urgente staatszaken en bezuinigingen op an der terrein, een oude KVP-wens. Verder moeten de beschikbare gelden doelmatig worden besteed: geen hob bies van bepaalde groepen, maar al leen zaken die als dienstig aan het algemeen welzijn worden gevoeld. De werkgroepen zijn zeer positief tegenover de vraag of het jeugdbe-. leid een grote plaats ingeruimd moet krijgen. Daarbij moeten de jongere^ een grote mate van inspraak krijgen. De werkgroepen doen suggesties tot het stichten van jeugdraden, jon- gerenparlementen, jeugdgemeentera- den (sommigen willen dit zelfs wette»- lijk regelen), welke gekozen moeten worden door jongeren. Men pleit voor het opnemen van meer jongere^ in vertegenwoordigende lichamen, verlaging van hel actieve kiesrecht tot 18 jaar en ook voor verlaging vah het passieve kiesrecht. Bij dit alles is ook gedacht aan een bijdrage die dg jeugd zelf moet leveren om bevoor deling en zelfs discriminatie te voort komen. 99 DRONTEN Oud-minister Veldkamp van sociale zaken heeft gepleit voor het stichten van zgn. sociale supermarkten „waar de mensen terecht kunnen voor al hun zorgen: voor huwe lijken en het aangeven van ge boorten, maar ook voor sociale zekerheid, arbeidsbemiddeling en voorlichting op allerlei gebied en waar ze maatschappelijk werksters, gezondheidsorganisa ties, geestelijke raadslieden en eventueel een onbudsman kun nen vinden". Hij lanceerde dit plan gisteren op de Groene Kruisdag in Dronten. waar hij zich voorstander toonde van een geheel nieuwe maatschappelijke planning. Sprekend over de financiering van de gezondheidszorg, zei hij, dat de komende jaren rekening moet wnr den gehouden met een belangrijke stijging van de sociale lasten, ook al omdat de overheidsuitgaven voor de volksgezondheid zullen dalen, terwijl de kosten van de gezondsheidszorg sneller zullen stijgen dan het natio nale inkomen. Overigens meent dr. Veldkamp, dat de stelregel, dat het stijgingspercen tage van de overheidsuitgaven dat van het nationale inkomen niet mag overtreffen, pas mag worden toege past als een relatief evenwicht Is be reikt. Volgens hem is dat, gezien de ernstiae tekorten, die er nog zijn. nu no" niet het geval. Hij vond voorts, dat er dringend behoefte is aan een verdere program mering van het volksgezondheidsap- paraat en aan een strenge kostenbe waking. ATHENE Een woordvoerder van de Griekse regering heeft gisteren onthuld, dat een vroegere particulie re secretaris van koning Constantijn. ^♦ollfos Wonrmouzios, is gearresteerd "n naar een Griekse eiland is ver bannen. Posttarieven De posttarieven gaan weer eens om hoog, waardoor de prijs van postver zending in ons land oploopt tot een hoogte die met de duurste landen kan wedijveren. De zakelijke achtergronden, die tót dit besluit hebben geleid, vermag ik niet te beoordelen, maar ik vraag nlij af of wij in Nederland niet hetzelfde systeem kunnen invoeren als in Enge land al vele jaren bestaat: een „duur" tarief en een „goedkoop" tarief. Verlangt men een snelle bezorging van zijn brief dan plakt men er een postzegel op van vijf pennies, koipt het tijdstip van bezorging op een dag je niet aan dan kan men volstaan met een postzegel van vier pennies (t(>t voor kort resp. vier en drie pennies)., Zo zouden we hier als briefport het tarief van 25 cent kunnen invoerén voor „snelle bezorging", waarbij <$e postzegel van 20 cent gehandhaafd zou kunnen blijven voor normale verwer king, d.w.z. buiten de „spitsuren" dp de PTT-kantoren, hetgeen ongetwij feld kostenbesparend zal werken. Leiden J. Koesjen Proeven op mensen Op blz. 11 en 12 van zijn boekje „Hoe moet tuberculose worden voor komen zonder het gevaarlijke B.C.G.-vaccin" doet de arts dr. W. K. Gouwe de volgende mededeling: „In 1921 werden voor het eerst proe ven op zuigelingen genomen, die ster ke besmettingskansen hadden, do$r toediening van 3x3 mgr. van het B.C.G.-vaccin door de mond. Over het wezen der immuniserende werking is feitelijk niets bekend en Calmette erkent in zijn publicaties „nous n'en savons rien" (we weten er niets van)." Wie derhalve meent dat uitsluitend dieren voor medische proefnemingen in aanmerking komen, zal zijn mening op grond van het bovenstaande dienen te herzien. Vivisectie begint bij het dier, doch eindigt altoos bij de mens. Regelmatig worden grote bevolkingsgroepen: kin- derert, soldaten, gevangenen, geesteszieken en bejaarden aan profy lactische behandelingen onderworpen zonder dat de slachtoffers zich in de meeste gevallen van het experimente le stadium hiervan bewust zijn. Ook in Nederland. Rotterdam A. Smit

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7