Diaconessenhuis heeft uitbreidingsplannen Leidse Spaarbank bestaat 150 jaar Frans op scholen handhaven Wilde achtervolging inbrekers tot Leiden Serie plannen voor naaste toekomst Twee- of driehonderd bedden erbij in loop der jaren - voorlopig geen verpleeghuis CONCLUSIE LEIDSE COMMISSIE: Burgerlijke stand van Leiden Ds. P. Kloek leidt de herdenkingsdienst NU 60.000 SPAARDERS; INLEG f 90 MI Zuster Rosalia viel van bromfiets Leidse soldaat liep brandwonden op Kettingbotsing op Stationsplein Treinverkeer gestremd NIEUWE LEIDSE COURANT J WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 Audio-msuele methode verdient voorkeur LEIDEN Het onderwijs in de Franse laa] op de lagere scholen in Leiden moet worden gehandhaafd. Dit concludeert een rapport van de in mei vorig jaar door de gemeenteraad ingestelde commissie. Namens deze commissie bracht de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs het rapport uit. Aan het handhaven van de lessen in Frans wordt de voor waarde verbonden, dat de onderwijsmethodiek zich zal ontwikkelen in de richting van de audio-visuele methode, die ook steeds meer op 6cholen voor voortgezet onderwijs wordt gevolgd. B. en W. stellen de raad nu voor f 8.000,- beschikbaar te stellen voor het vormei) van experimenteer- dassen in tien lagere scholen. LEIDEN Geboren: Maartje dv C ven Duijn en C van Duijn; Nathalie Elisabeth dv H Nievaart en G P C Schouten; Elly Guusta Jacoba dv C G van der Lelie en E J A van Heerin- gen: Barend Jan zv J ten Brink en M H Rhee; Filiz Suzan dv S Y Arik- dogan en M J van der Linden; Serge zv B L H Becker en G Pijnacker; Prosper zv G B L H Becker en G Pijnaker; Eugène Nicole Leon zv F H van Berkel en A J van der Ploeg; Sabine dv J W C Holleman en M Ka- paan. Overleden: A van Klei 90 jaar wed van J van Alphen; F J Dubbeldeman 62 jaar man; J A Mulder 65 jaar man; J van Egmond 81 jaar man; H G P van Marwyk 67 jaar man: F Hulse bosch 78 jaar man; M Velthuijsen 64 jaar wed van G Teijn; J Tegelaar 61 jaar man. LEIDEN Ds. M, J. Wagen voorde is wegens ziekte verhinderd de morgenochtend in de Pieterskerk te houden 3 oktober-herdenkings- dienst te leiden. Zijn plaats zal wor den ingenomen door ds- P. Kloek. Discoshop geopend LEIDEN In het pand Haarlem merstraat 221, waar voorheen Char les koffiebar was gevestigd, heeft Gé Hofenk gistermiddag zijn nieuwe Discoshop geopend. De ruimte, be staande uit 32 vierkante meter wordt vooral in beslag genomen door langspeelplaten. Daarnaast is bijzonder aandacht besteed aan de verkoop van musicassettes. Naast de bar met draaitafels en koptelefoons is in deze bar een cas setterecorder ingebouwd, zodat men nu ook via de koptelefoon deze cas settes kan beluisteren. De heer Hofenk mikt met deze Discoshop vooral op de inwoners van Leiden-noord, die wel de Haar lemmerstraat inlopen tot de Hema en V. en D., zoals hij zegt, maar zijn andere zaak aan de Haarlemmer straat links laten liggen. Blikschade op rijksweg SASSENHEIM Gistermorgen omstreeks twaalf uur reed ter hoogte van het radarstation op rijksweg 4 een auto, bestuurd door een 40-jarige Rus van de ambassade in Den Haag, tegen de auto van een inwoner uit Amsterdam. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De auto van de Rus moest worden weggesleept. SASSENHEIM In gebouw Ont moeting houden de Prot. Kerken zondagavond om 7 uur een open- deurdienst. Ds. J. Bovenberg uit Leiden spreekt over het onderwerp: ..Je kunt het gras horen groeien'. Het Surinaamse studentenkwintet ..The rising stars" uit Amsterdam verleent medewerking. SASSENHEIM -Onder het Post- viaduct reed gistermiddag omstreeks half zes een 18-jarige Leidenaar met zijn bromfiets tegen een 16-jarig meisje uit Sassenheim, dat eveneens op een bromfiets reed. Het meisje kreeg een snijwond aan haar rech terarm. De jongen liep schaafwonden op. De bromfietsen werden zwaar beschadigd. Cursus „gasten ontvangen" NOOROWIJK De Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Noordwijk, heeft voor de komende maanden weer vele activiteiten op het pro gramma staan. Als cursussen heeft men een bloemsehikcursus, een cur sus „gasten ontvangen", „beter be wegen" „Welsprekendheid". en „Wat te doen bij kleine ongelukjes in huis"? Het bestuur heeft verder nog plan nen voor community-singing, een bowlingclub en gespreksgroepjes. Ter gelegenheid van het 15-jarig beslaan treedt op 17 oktober a.s. het show-ensemble „Cinderella" op. LEIDEN Voor de Nederlandse Spaarbankbond hoofdzetel in Amersfoort is het een gedenkwaardig jaar. Een hele serie van de 230 aangesloten spaarbanken viert dit jaar het 150-jarig bestaan. De Leidse Spaarbank is er ook bij, want 16 oktober in het precies honderdvijftig jaar geleden, dat het Departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen deze spaarbank oprichtte. Het departement Leiden van ,,'t Nut", een van de op sociaal terrein werkzame organisaties, volgde met deze oprichting de departementen van Haarlem, Rotterdam en Den Haag, die waren voorgegaan. En op Leiden volgden weer vele andere, zo rond het jaar 1818. De Maatschappij zelf had zich laten inspireren door Engeland, waar men als eerste in Europa tot de overtuiging was gekomen, dat spaar- banken-voor-de-kleine-man konden bijdragen tot sociale verheffing. Het begin van de Leidse Spaar bank, een stichting (zonder winst- doel) was zeker niet indrukwekkend. De oprichters, die in een van de bovenvertrekken van de voormalige Latijnse school de eerste „zitting" voor de spaarders hielden, hadden het eens moeten kunnen voorzien: nu ruim 60.000 spaarders met een gezamenlijk ingelegd vermogen van bijna f90 miljoen, rijdende bijkanto ren. filialen in stadswijken en een hele serie plannen om een nog altijd verdergaande groei op te vangen. Terugkijken kan interessant zijn. De heer P. P. de Koning, de tegen woordige directeur van de Spaar bank, waar nu 30 mensen werkzaam zijn, vertelde ons iets van de dingen, die men nog uit de verre historie heeft kunnen opdiepen. Deur dicht Het eerste reglement vermeldde, dat men iedere week geld kon bren gen, een dubbeltje niet uitgesloten. Een bedrag van minder dan vijf gul den werd direct terugbetaald doch vijf gulden of meer pas acht dagen na aanvraag. En ook dat inleggen was een hele ceremonie: Achter ie dere spaarder ging de deur dicht; de andere bleven buiten wachten. Van wege de discretie. Later kreeg je de gesloten loketten pas veel later de open loketten." Er mag dan veel veranderd zijn in de werkwijze van de Leidse Spaar bank (de aanpak met de modernste hulpmiddelen als computers, een in drukwekkend servicepakket rond het sparen), in wezen is de spaar bank toch dezelfde gebleven: een instituut, dat voortdurend het ver trouwen wenst waar te maken, dat grote en kleine spaarders geven. Dat komt tot uiting in de beleggingspoli- tiek buiten de risicosfeer het belangeloze werk van het stich tingsbestuur, het verstrekken van adviezen aan de spaarders en prompte uitbetaling van praktisch elk gewenst bedrag. Het enorme tegoed, dat Leidse Spaarbank nu onder zijn berusting heeft (de heer De Koning: „Als het zo door gaat hopen we volgend jaar over de f 100 miljoen te komen") is voor verreweg het grootste deel tot stand gekomen in de na-ooglogse ja- rend was ook niet het saldo bij het honderdjarig bestaan: f 3,2 miljoen. Een interessant verschijnsel dat men uit de geschiedenis kan puren is ook de drastisch veranderde om loopsnelheid van de tegoeden. „Vroeger spaarde men echt voor de oude dag. Men liet het geld veel langer staan. Voor een extraatje haalde men hoogstens de rente. De dag van rente uitbetalen was een drukke dag. Dat heb ik zelf nog wel meegemaakt", vertelt de heer De Koning, die twee jaar ge leden reeds zijn veertigjarig jubi leum bij de Spaarbank vierde en vrijwel alle rangen heeft doorlo pen. Voor de oude dag wordt nu ook natuurlijk ook nog gespaard, maar je kunt toch duidelijk zien, dat de groep, die spaart voor bij voorbeeld een auto, 't vakantie veel groter is geworden. De op komst van de pensioenen staat met die veranderde spaargewonte uiteraard in direct verband". De Leidse Spaarbank gaat een be langrijk jaar tegemoet. Men heeft een hele serie plannen, die op vrij korte termijn verwezenlijkt moeten worden. Allemaal samenhangend met de nieuwe behoeften van de spaarderskring en de te verwachten verdere groei door stadsuitbreiding en nieuwe grote woonkernen buiten Leiden. Behoeften De behoeften van de spaarders heeft de Spaarbank tot nu toe goed kunnen volgen: In Oegstgeest en Leiden Zuid-West werden vaste bij kantoren gevestigd; nadat Rotter dam de primeur van rijdende bij kantoren had gebracht volgde de Leidse Spaarbank direct in 1961, waardoor de omliggende gemeenten beter bediend konden worden. Het dienstbetoon kon verder worden uit gebreid met de verhuur van kluislo- ketten, de verkoop van buitenlands geld en reischeques, het bemiddelen bij het afsluiten van reisverzekerin gen. bij de verkoop en aankoop van effecten enz. De bank werd in geschakeld door de overheid en be drijfsleven voor het uitvoeren van premiespaarrregelingen voor de jeugd, voor de ambtenaren en wer kers in particuliere bedrijven. Voor de vervolmaking van het servicepakket en nieuwe ontwikke lingen in de financiële sector (girale salarisbetalingen bijvoorbeeld, die een enorme druk op de loketten hebben gegeven vindt het stich tingsbestuur het noodzakelijk spoed te zetten achter de volgende zaken: Volgend jaar januari een derde rijdend bijkantoor om een frequen ter dienstbetoon mogelijk te maken; Begin volgend jaar bouw van een filiaal in Leiden-Noord op de hoek Surinamestraat- Kooilaan (alleen de vergunningen moeten nog komen) een semi-permanent bijkantoor aan de Leiderdorpse „Wallstreet" (hoek Laan van Ouderzorg-Van Die- peningenlaan, waar reeds de Raif- feisenbank, de ABN en de AM- RO-bank gevestigd zijn); zo spoedig mogelijk een groot bij kantoor op de Vijf Meilaan ter ver vanging van het bijkantoor in het te kleine winkelpand; de uitbreiding en een grondige reorganisatie van het hoofdkantoor aan de Oude Rijn is tenslotte een project dat men midden volgend jaar hoopt te kunnen aanpakken. Verplaatsing Op liet hoofdkantoor kampt men namelijk niet alleen met een niet geringe ruimtenood, het bestuur van de bank wil ook het gebouw beter voor bet publiek toegankelijk maken door het verplaatsen van de ingang. Die zal komen op de hoek of wel licht in de naastgelegen steeg. Dit vooral met het oog op een te ver wachten grotere verkeersdrukte op de Oude Rijn als de Haarlem merstraat promenade wordt. De taak van de Spaarbank voor de hele Leidse gemeenschap is de laatste jaren bemoeilijkt door het systeem van de centrale financie ring. De gemeente Leiden en omlig gende plaatsen mogen voor het rea liseren van gemeenschapsvoor zieningen geen geld meer lenen bij particuliere bankinstellingen. Alle overheidsinvesteringen lopen nu over de Bank van Nederlandse Ge meenten. Toch is de Spaarbank een belang rijke financier gebleven. Niet door het geven van handelskredieten daar zijn de handelsbanken voor maar bijvoorbeeld wel door hypo thecaire geldleningen. .Zoveel als mogelijk en verant woord is willen wij lokaal meewer ken aan de bevordering van het eigen woningbezit, een goede so cial e doelstelling, de totstandko ming van woningbouwprojecten, zoals onlangs aan de Roomburger- weg van de Leidse Bouwvereni ging, en andere objecten, zoals het bejaardencentrum Rijn en Vliet", aldus de heer De Koning. Op donderdag 17 oktober houden bestuur en directie van de Spaarbank een receptie in De Lakenhal, van 4 tot 6 uur. f 'art onze stadsredacteur LEIDEN Binnenkort verwacht het bestuur van het Leidse Diaconessenhuis antwoord van de minister op een in mei 1967 ingediend verzoek tot uitbreiding van het Diaconessenhuis en de bouw van een verpleeg huis. Men wil het ziekenhuisdat nu 317 bedden telt in fasen uitbreiden tot 500 of 600 bedden. Zodra de goedkeuring van de minister binnen is. wordt begonnen met de voorbereiding van deze uit breiding. Deze voorbereiding zal verscheidene jaren vergen maar het bestuur wil rekening houden met de groei van de bevolking. Alle afdelingen van het enige ja ren geleden geopende Diaconessenhuis zijn volledig bezet. Voor de komende jaren wordt de huidige ca paciteit voldoende geacht. Bij de voorbereiding van de plannen gaat men nu „mikken" op 1980. Verwacht tenrdt. dat de bouw tan een verpleeghuis met 150 bedflen voorlopig niet kan worden gereali seerd. De minister zal dit onderdeel tan het verzoek waarschijnlijk moeten afwijzen omdat het quotum voor het rayon vol is. Ellende In de beginjaren liep het zo hard niet. Dat is overigens volledig ver klaarbaar. Maatschappelijke ontwik kelingen in Nederland en Leiden kan men als het ware terugzien in de hoogte van de inleg. Onze stad heeft perioden van bittere ellende gekend. Als men weet, dat bij het 50-jarige bestaan van de Leidse Spaarbank de Inleg niet meer was dan f 136.000 dan heeft men eigenlijk al voldoende om te illustreren hoe weinig draagkrachtig de Leidse be volking was. De spaarbank bleef desondanks toch groeien, in langzaam tempo we liswaar. want de hoge vlucht is pas van de laatste 10 a 15 jaar. De jongste tijd bracht een zodanige welvaart, dat er spaarruimte kwam op de inkomens. Daarvóór was er nauwelijks sprake van een overschot in de gezinshuishoudingen. Eerder kwam men steeds tekort. Impone Haagse politie schoot vijfmaal DEN HAAG Na een wilde achtervolging door Den Haag, Wassenaar en Leiden, waarbij vijf schoten door de agenten werden gelost, werd de auto met drie in brekers in een doodlopende straat in Leiden klemgereden. Twee in zittenden uit Sassenheim konden worden gepakt. De bestuurder zag kans te ontsnappen, maar werd vanmorgen door de rijkspolitie van Sassenheim in zgn woonplaats van bed gelicht. Het trio had ingebro ken bij een benzinestation aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag. De inbraak werd vannacht om streeks drie uur gepleegd. Men for ceerde een ruit en ontvreemdde uit een ka6t en een limonade-automaat een nog onbekend geldbedrag en auto-accessoires Omwonenden be speurden onraad en belden de politie. De Sassenheimers konden echter nog juist in hun auto springen en weg rijden, achtervolgd door twee po litiewagens, richting Wassenaar. De Wassenaarse en Leidse politie wer den ingelicht. Even buiten Wassenaar reed een Mercedes van de Haagse politie de auto klem. De politie-auto werd echter van achteren geramd en de inbrekers .zagen vervolgens kans weer te ontsnappen, nu nog achter volgd door één Haagse politiewagen, waarbij zich een surveillancewagen van Wassenaar voegde Fen pol'tie- agent schoot éénmaal in de lucht en VOORSCHOTEN - G.stermiddag kwam de 45-jarige religieuze, zuster Rosalia, door onbekende oorzaak mei haar bromfiets te vallen op de Schoolstraat, nabij de hervormde kerk. Zjj liep een schedelbasisfrac- luur op; haar toestand is nu redely k. vervolgens eenmaal op de banden, maar dit had geen effect. In Leiden schoot de Haagse agent nogmaals driemaal op de banden van de auto, maar de schoten misten doel. In Leiden reed de auto van de in brekers een doodlopende straat in en konden een 31-jarige zeeman en 27- jarige automonteur uit Sassenheim worden gepakt. De bestuurder, een 22-jarige drukker uit Sassenheim, zag kans le ontsnappen maar werd vanmorgen aangehouden. Zij hebben de inbraak bekend. HOIINE De 23-jarige dienst plichtige kanonnier 1ste klas C. J. Braat uit Leiden liep gisteren, evenals een 23-jarige korporaal uit Utrecht, brandwonden op tijdens schietoefeningen in het Westduitse Hohne. De slachtoffers zijn opgeno men in hel Algemeines Kranken- huas in Celle. Het ongeluk gebeurde toen tydens het afgaan van een 175 mm-kanon een explosie plaats had, wéarbij het sluitstuk uit elkaar sprong. Rem men weigerden LEIDEN Doordat de remmen van een in een file op het Stations plein rijdende vrachtauto gister middag weigerden, ontstond een kettingbotsing. Drie vóór de vracht auto rijdende personenauto's wer den zwaar beschadigd, evenals de voorkant van d- vrachtauto. Na de botsing week de vrachtauto naar links uit. Hierdoor werd een brom fietser ten val gebracht; de man bleef ongedeerd maar van zijn bromfiets was niet veel over. LEIDEN Gisteravond kwam het Gorkumse motorschip Rijkers door de sterke stroom vast te zit ten onder de spoorbrug naast de Rijnzichtbrug. Bussen onderhiel den tussen tien over acht en tien voor negen een pendeldienst tussen station Leiden en het Lammeschans- station. Een sleepboot trek het schip tenslotte weer in de goede koers. LEIDEN Een 61-jarige café houder sloeg gisteravond om tien uur in zijn woning aan de Lange Mare een sLaapkamerruit kapot. Met een gescheurde pees in zijn linker arm werd hij naar het ziekenhuis gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5